Geslaagde Zweedse kerstmiddag Ned. Ver. van Huisvrouwen Kans °p Rotan-studiebeurs STREEKNIEUWS DE BOTERBERG Vliegtuig op Biafraans vliegveld Striictuurvvijzigingsplan bij „Cebeco" ZIE1UKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 december 1969 Nr. 20322 7^ i i i A. voor kandidaat van Sehoimen-Duiveland /eer veel leden kwamen naar Tavenu in Haamstede ?,e 5*e f"*1 van het gezin en HAAMSTEDE. 17-12. Zaal Tavenu van hotel Bom te Haamstede, was dinsdagmiddag nauwelijks groot ge noeg om de de enorme toeloop van leden der Ned. Vereniging van Huis vrouwen afdeling Westerschouwen, voor viering van het Kerstfeest te bevatten. Üe Kerstfeestviering stond in het teken van Zweden. Daartoe was mevrouw Smid-Thorin uit Vlis- singcn, bereid gevonden om deze middag de dames iets over dat land te vertellen. De koekjes die deze middag wer den genuttigd waren volgens Zweeds recept gebakken, evenals de saf- fraanbroodjes, door bakker Felius. Een groepje meisjes, volgens oude Zweedse traditie Lucia-meisjes ge naamd, zong Zweedse liedjes, waar bij vooral de kleding prachtig was aangepast. Volgens mevrouw Smid zijn de Zweden een hardnekkig, stijf, gere serveerd en wat verlegen volk, doch bijzonder gastvrij, vooral tegenover Hollanders. Ze zijn tevens zeer hulp vaardig (ramp 1953). De natuur is groots en heeft wat weemoedigs, wat tot gevolgd heeft dat alle Zweden iets van een kind in zich hebben. Zweden bestaat uit 10 procent water, 10 procent bouwland en de rest voor al bossen. Door deze enorme bossen is het land rijk aan sagen, doch toch is Zweden tegenwoordig zeer mo dern. Het platteland is ontvolkt, de mensen trokken naar de steden. De scholen hebben des zomers drie maanden vakantie. De herfst Daar de herfst vroeg duister en nat is wordt snel uitgezien naar het Om eenheid van beleid AMSTERDAM, 17-12. De algemene vergadering van de topcoöperatie „Cebeco" nationale coöperatieve aan- en verkoopvereniging voor land- en tuinbouw, stemt heden don derdag in Amsterdam over een sta tutenwijziging, die het mogelijk zal maken tot een eenheid van beleid te komen tussen Cebeco te Rotterdam en de daarbij aangesloten regionale en plaatselijke coöperaties die zulks wensen. Die eenheid van beleid, waarover de algemene vergadering van vorig jaar zich al in beginsel positief heeft j Afgerukte armen vastgehecht J OKLAHOMA, 17-12. Chirur- z gen van het ziekenhuis van de z universiteit van Oklahoma z hebben in een ruim zeven uur z durende operatie de armen op i hun plaats gehecht bij het 12- i jarige zoontje van een boer, 4 toiens beide armen door een i veevoermenger waren afge- 4 rukt. He tzal nog enige tijd 4 duren voordat gezegd kan 4 worden of de operatie is ge- 4 lukt. In hetzelfde ziekenhuis is 4 vijf jaar geleden de afgerukte 4 rechterarm van een man vast- gehecht. Deze heeft nu weer 4 de volledige beschikking over 4 dit lichaamsdeel. 4 SPORT SCHAKEN Schaakvereniging Zierikzee Uitslagen clubcompetitie Groep 1: J. J. v. d. Ende-C. J. M. Nolet Vz-Vz\ A. J. Scheele-J. J. Wes tendorp Boerma afgebr. Groep 2: D. P. Schiettekatte-A. M. v. d. Westen 0-1; J. JVasseur-A. v. d. Westen sr. 0-1; A. J. L. Blom- P. Izeboud Vz-Vz. Huisschakers worden uitgenodigd deel te nemen aan de Gong wedstrijd van de Schaakvereniging Zierikzee, op maandag 29 dec. a.s. in het Huis van Nassau te Zierikzee, aanvang 20 uur. Hettempo, aangegeven door een gongslag, zal 15 sec. bedragen. De spelregels zijn verder gelijk aan die bij het snelschaak. Aanmeldingen bij de wedstrijdleider C. J. M. Nolet, Evertsenstraat 2, Zierikzee, tel. 3174, graag voor 28 dec. a.s. Schaakvereniging T.O.G. De uitslagen in de gespeelde com petitiewedstrijd van de schaakver eniging „Tot ons Genoegen" te Brui- nisse waren deze week: Ds. D. Bremmer-M. Houkamp Vz- \*zJ. Jumelet-A. van den Berge 1-0; A. Verton-W. Vlam 1-0; A. van We zel-B. de Ruiter Vz-^/z. Het schoolschaak, de cursus voor leerlingen der beide lagere scholen te Bruinisse belooft een succes te worden. De heren B. de Ruiter en M. Houkamp geven de lessen. De leerlingen zijn enthousiast en maak ten reeds belangrijke vorderingen. Begonnen werd met 25 leerlingen, dit aantal is thans gegroeid tot 29. Iedere maandagavond wordt van half zeven tot half acht les gegeven en de enthousiaste „leraren" hopen een kern te kweken van leerlingen, die straks als volwaardige leden van T.O.G. de gelederen van de vereni ging zullen komen versterken en die in elk geval in hun later leven liefde zullen weten op te brengen voor het mooie spel. Men is in elk geval op de goede weg. eerste lichtpuntje en wel op de eer ste Adventszondag, waarop de eer ste verlichte sterren voor de ramen verschijnen. Op de tweede Advents dag ligt er meestal sneeuw. Geluid loos trekken de mensen dan per sle de naar de kerk. Als voorbereiding voor de kerst wordt de stokvis (hoofdgerecht) in de week gezet in een oplossing van gebluste kalk en soda, waardoor ze geheel wit wordt. Kaarsen worden zelf getrokken en koekjes zelf gebakken. Een Zweeds gezegde zegt hierover: een jongeman kan beter naar een meisje kijken dat bakt, dan dat danst. Nobeldag 10 december is in Zweden Nobel dag. Dan komen alle nieuwe en oude Nobel-winnaars naar Stockholm en mogen een week lang op staatskos ten logeren. Ook zij krijgen op Mid winterdag (13 december) 's morgens vijf uur door een meisje met licht kroon op het hoofd een kopje kof fie aangeboden, zoals dat hier tra ditie is. Met de kerstdagen is het eten heel eenvoudig met stokvis als hoofdge recht. De koekjes worden zelf gebak ken in de vorm van mannen en vrouwen, 's Morgens om 4 uur gaan de kinderen (in kranten gepakt te gen de koude) naar de kerk om de Kerstdienst met hun zang bij te staan, (Luthers). Het kopje thee dat op die dag gedronken wordt is iets heel aparts, omdat Zweden nooit thee drinkt. Op sommige Kerstdiners prijkt een varkenskop met een rode appel in zijn bek. Ten plattelande staat op elke boerderij een denne- boom, waarbij de levensboom als oorsprong een grote rol speelt en in uitgesproken, wenst men bij het op treden naar buiten als koper of ver koper, het optreden tegenover boer en tuinder, de hantering van de door de aangesloten plaatselijke en regio nale coöperaties geëxploiteerde be drijven, het zakelijke samenspel tus sen die aangesloten coöperaties en Cebeco. Er komt, als de plannen doorgaan, een indeling van de in het nieuwe systeem meedoende coöpe raties in districten, waarbinnen men zich gezamenlijk gaat beraden over het beleid dat per coöperatieve ver eniging wordt gevoerd en waarvoor men ook per vereniging de verant woordelijkheid behoudt. Landelijk gezien moet de eenheid van beleid tot stand komen door een samenspel tussen een door de districten ge vormd centraal orgaan enerzijds, het bestuur van de Cebeco anderzijds. Het Cebeco-bestuur zal sterk gebon den zijn aan de uitspraken van het centraal orgaan, anderzijds kan het centraal orgaan niet zijn eigen weg gaan zonder goedkeuring door het Cebeco-bestuur. De Coöperaties die niet meedoen Aangesloten coöperaties die niet aan het nieuwe stelsel willen mee doen kunnen niettemin lid van Ce beco blijven. Zij zullen ook in de toekomst in een marktverhouding tot hun topcoöperatie blijven staan. Kopen ze er b.v. grondstoffen voor mengvoeders, dan is de prijs die ze moeten betalen gebaseerd op de dag prijzen op de markt, niet op de in koopprijs van Cebeco. Voor wie wel meedoet gaat die marktverhouding verdwijnen. Voor hen gaat het appa raat van Cebeco in Rotterdam de taken, die het via het centraal or gaan opgedragen krijgt, op kosten- basis uitvoeren, dus zonder dat Ce beco eraan wint of verliest. Hierte genover aanvaarden de deelnemende coöperaties in beginsel een afname- en leveringsplicht tegenover Cebeco. Station met restauratie Heinenoord Van R.T.M.-zijde vernemen wij dat op dinsdag 23 december het auto busstation met restauratie aan de Reedijk te Heinenoord, officieel zal worden geopend door burgemeester P. Groeneweg. Contactorgaan „Het Groene Kruis" Deze week verscheen het in een eenvoudig kerstjasje gestoken de cembernummer van het contactor gaan van de Prov. Zeeuwse Vereni ging „Het Groene Kruis", waarin o.a. wordt herinnerd aan de benoeming van de secretaris van de vereniging, de heer De Kam, als burgemeester van Duiveland. Verder wordt mel ding gemaakt van de gift ad f 250,- die de Groene Kruisverenigingen te Brouwershaven, Haamstede-Burgh, Renesse en Scharendijke elk moch ten ontvangen ter gelègenheid van de opening van het nieuwe bankge bouw van de Coöp. Raiffeisenbank „Schouwen" te Renesse. Herinnerd wordt ook aan de gift van f 3.000 uit de opbrengst van de kinderpostzegelactie 1968 die de plaatselijke vereniging te Renesse mocht ontvangen als bijdrage in de kosten van het aanleggen van cen trale verwarming in het wijkgebouw. ZIERIKZEE Kerstwijding Landbouwhuishoudschool Op dinsdag 23 december a.s. wordt in de Gasthuiskerk de kerstwijding gehouden voor personeel en leerlin gen Van de huishoudschool „Prinses Juliana' 'alhier. Iedereen is welkom op deze kerstviering. SEROOSKERKE Aanrijding Woensdag jl. te 11.15 uur, had op de splitsing Serooskerkseweg-Stolp- die boom de groei van het gezin en het bedrijf wordt gesymboliseerd. Aan het einde van deze middag werd mevrouw Smid-Thorin harte lijk dank gebracht door de presiden te, mevrouw C. Hack-Sloover. Me vrouw Everwijn-v. d. Bout dankte namens de aanwezigen het bestuur voor deze prachtig geslaagde middag. DEN HAAG, 17-12. Op 1 november was 312 kilo boter opgeslagen in koelhuizen van de interventiebu reaus van de lidstaten van de ge meenschappelijke markt, en 92 mil joen kilo door particuliere voorraad- houders, aldus heeft de minister van landbouw en visserij, ir. Lardinois in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Koekoek (B.P.) meegedeeld KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Tholen: G. Westland, Wierden; te Baambrugge: J. Roe- bers, Ee (Fr.). Aangenomen naar Amsterdam als predikant voor b.w. (t.b.v. Commis sie Kerk en Ziekenzorg): J. de Ruy- ter, Rheden; naar Leeuwarden: J. W. van der Heide, Wieringerwerf; naar Waarder: T. J. Kamerbeek, Rouveen, die bedankte voor Bergam bacht. Ger. Kerken Beroepbaarstelling: mej. drs. T. de Jong, Amsterdamseweg 310, Amstel veen is beroepbaar. Zij kan echter nog niet direct een beroep in over weging nemen, maar is wel bereid 's zondags de kerken te dienen. Aangenomen naar Dronten (stand plaats Biddinghuizen): drs. A. van der Woude, Lisse. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Middelstum: J. Pout- sma, Nijega-Opeinde. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Veenendaal: D. Bie- sma, Aalsmeer. weg een aanrijding plaats tussen een J. C. M. uit 's-Gravenhage met een personenauto bestuurd door de heer J. B. uit Sliedrecht. Deze aanrijding ontstond toen de bestuurder van de eerstgenoemde personenauto op ge noemd kruispunt linksaf sloeg op het tijdstip dat de bestuurder van de onder twee genoemde personenauto de voor hem rijdende personenauto wilde passeren. Na de aanrijding kwam de onder twee genoemde per sonenauto in de sloot terecht. Beide auto's werden beschadigd. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Oogstcollecte De totale opbrengst van de oogst- kollekte bedroeg ter plaatse f 773,80. HAAMSTEDE Overdracht kerkorgel Op maandag 22 december a.s. vindt in de Gereformeerde Kerk van Haamstede een bijeenkomst plaats, waarop de overdracht zal plaats vin den van het nieuwe orgel, een fraai instrument, gebouwd door de firma Reil te Heerde. Het orgel zal op deze avond in gebruik worden genomen. De heer B. Wijnands te Oude Tonge zal enkele koraalwerken ten gehore brengen. DUIVELAND Geen groot succes oriëntatierit De oriëntatierit voor automobie len, die zaterdag 13 december jl. werd verreden onder auspiciën van de afdeling Duiveland van het Ver bond voor Veilig Verkeer, is ditmaal geen onverdeeld succes geworden. Vermoedelijk doordat deze rit te laat kon worden gepubliceerd in de pers was de deelname zeer miniem. Slechts een negental deelnemers- (sters) verscheen aan de start die plaats had van het Torenplein. Het uitgezette parcours liep over het grondgebied van de gemeente Dui veland, bezuiden de rijksweg. Er waren drie prijzen beschikbaar ge steld voor de deelnemers, uitslui tend inwoners van Duiveland. Win naars werden: 1. Marinus Boogert Jz., met 188 straf punten; 2. Kornelis Goudzwaard Joh.z., met 192 straf- punten en 3. mej. Nel Capelle Jd., met 194 strafpunten. OOSTERLAND Heropening slijterij De opening had plaats van de slij terij van gedistilleerd, wijnen en an dere dranken van de fa. Bram Bolle aan de Kerkstraat alhier. De rijke lijk met bloemen versierde verkoop ruimte werd door talrijke ingezete nen en niet ingezetenen bezocht. Hieruit blijkt dat deze slijterij, die voor ons dorp een primeur is, in een behoefte voorziet. Straks weer verkeerscursussen Reeds verschillende jaren achter een was het de gewoonte om in de gemeente Duiveland in de winter maanden een verkeerscursus te hou den door de afdeling Duiveland van het Verbond voor Veilig Verkeer. Op beurten in de dorpen Oosterland en Nieuwerkerk en in Ouwerkerk en Sirjansland, twee per jaar. Door verschillende omstandigheden wer den deze leergangen vorig jaar afge last, mede in verband met het ver trek van wachtmeester Jac. Hoek man naar Nisse etc. Het ligt nu weer in de bedoeling er na de jaarwisse ling weer mee te beginnen, nl. te Oosterland en te Nieuwerkerk om streeks medio januari. Plaats en da tum zal t.z.t. nader worden bekend gemaakt. Leden van het korps rijks politie hopen weer als docent op te treden. (Ingezonden) ZIERIKZEE, 17-12. De Rotaryclub te Zierikzee wil ia contact komen met jongeren in deze streek, die een beurs zcuden kunnen aanvragen, ten einde een jaar in het buitenland te studeien. üe beurs kan worden gefi nancierd uit een subsidie van de Ro tary Foundation van Rotary Inter national, zulks in overleg met de voorzitter van de R.C. Zierikzee de heer A. Braat. Het Rotary Foundation-program ma, dat de edukatieve beurzen be schikbaar stelt, „werkt" reeds sinds 1947 en werd opgericht met de idië- ele bedoeling internationaal tot be tere verstandhoudingen te komen en betere contacten te leggen. Ge-interesseerden kunnen infor maties c.Q. aanvraagformulieren ver kregen bij de heer A. Timmerman, Strandweg 7 te Haamstede. De heer Timmerman is Rotarian, die dit pro- jekt voor de Zierikzeese club behar tigt. Sinds 1947 hebben meer dan 4.000 studenten, vaklieden, jonge zaken mensen en jonge mensen uit de vrije beroepen deze beurzen, ondersteund door vrijwillige bijdragen van Ro- tary-leden en andere geïnteresseerde mensen in de gehele wereld ontvan gen. Tot op heden bedroegen deze studiesubsidies meer dan 9.000.000 ca f 33.000.000. Dit jaar stelt de R.F. f 4. 284.000 beschikbaar voor 571 jon ge vrouwen en mannen. Er bestaan drie soorten educatie ve beurzen welke door Rotary Inter nationaal aangeboden worden. Ditmaal betreft het kandidaten, die onder het „graduate fellowship" voor studenten vallen, in het bezit zijnde van het kandidaatsexamen (Bachelor degree) of een gelijkwaar dig examen. Ieder jaar heeft elk van de bijna DIVERSE BERICHTEN a President Nixon heeft een beroep gedaan op het Congres, hem te steu nen bij het beperken van de federale uitgaven. Hij waarschuwde dat de toekomst van de Amerikaanse eco nomie op het spel staat. In de gevangenis van Nashville (Tennessee) heeft een gedetineerde Heywood Quinn, woensdag tijdens het bezoekuur twintig personen, on der wie een kind van een jaar, ge gijzeld. ROTTERDAM. De 36-jarige Noor se zeeman Ivar J. Larsen is bij een ongeluk aan boord van zijn in de Rotterdamse haven liggend schip om het leven gekomen. BELGRADO. Al enkele weken gaat in Zuid-Slavië geen dag voorbij waarop niet in dagbladen of offici ële redevoeringen wordt gewezen op de gevaren, die het voor Zuid-Slavië typerende zelfbestuur van de arbei ders zouden bedreigen. GENEVE. Het Biafraanse voor lichtingsbureau in Genève heeft me degedeeld dat Biafra slechts dag vluchten met hulpgoederen kan toe staan als een neutrale derde partij ze garandeert. Aan garanties van Nigeria hecht Biafra geen waarde. LONDEN. De Britse industrie pleit voor toetreding van Engeland tot de E.E.G., in wat genoemd wordt een werkelijk geïntegreerde Europese handelsomgeving. LOCARNO. Inbrekers hebben uit de villa in Ronco, bij Ascona, van de schrijver Erich Maria Remarque kunstvoorwerpen met een waarde van naar schatting 130.000 gulden ontvreemd. NIEUW DELHI. Dr. Ram Subhag Singh is formeel erkend als eerste officiële oppositieleider in de ge schiedenis van het Indiase Lager huis. Hij leidt de 60-koppige groep uit de Congres-partij die zich gekant heeft tegen premier Indira Gandhi. CARACAS. Bij een guerrilla-actie in de Ara de Barcelona, in de ooste lijke staat Anzoategui van Venezuela zijn drie militairen om het leven ge komen en drie gewond. Van de aan vallers, die een militair konvooi in een hinderlaag gelokt hadden, sneu velden er twee. LAGOS. Nigeria zal proberen op heldering te krijgen van Ethiopië over de verklaring van de Biafraan se leider Ojoekwoe, dat het voorge stelde vredesoverleg niet zal worden gehouden onder auspiciën van de or- PANAMA-STAD. Brigade-generaal Omar Torrijos, hoofd van de Pana mese militaire junta, heeft de macht in Panama weer in handen genomen en een maandag ondernomen poging van hoge officieren van de nationale garde om hem uit het zadel te lich ten, erwijl hij buitenslands vertoefde verijdeld. AMSTERDAM. Op het kruispunt J. M. Coenenstraat-Barth Ruloff- straat in Amsterdam is de 80-jarige heer L. H. IJsbrandy, die op zijn fiets de weg overstak, door een bestel wagen aangereden. Hij liep daarbij zulke ernstige verwondingen aan het hoofd op dat hij onderweg naar het ziekenhuis overleed. Syrië heeft woensdag een offici ële klacht ingediend bij het,Interna tionale Rode Kruis legen de' „slechte behandeling van twee Syrische pilo ten", die in augustus van het vox-ige jaar in Israëlische krijgsgevangen schap geraakten en onlangs werden vrijgelaten. AMSTERDAM. De 20-jarige spui ter Hans M. S. uit de hoofdstad is wegens bedreiging van een agent met zware mishandeling en diefstallen uit auto's door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot 10 maan den gevangenisstx-af waarvan twee voorwaai'delijk en aftrek van het voorarrest. 300 disti'icten van Rotai-y Internatio nal er recht op één kandidaat voor te dragen, voor ongeacht elk van de drie soorten beurzen. Zo mag ook een aanvraag ingediend worden van een groep „Study Exchange", waax-voor evenzeer subsidie kan worden ont vangen. Dit jaar bestaat deze groep uit vijf kandidaten, waarvan er één uit het clubgebied van Zierikzee mag aangetrokken worden. De kesten die door de beurs gedekt worden bevatten: schoolgelden en college gelden, leefkosten, heen- en terugreis, intensieve taalcursus in dien noodzakelijk) en de educatieve reizen in het te bezoeken land. Men vex-wacht van hen, aan wie een beui-s verleend is, dat zij optre den als „goodwill" afgevaardigden voor hun land door zich te wenden tot Rotary verenigingen en andere vex'gaderingen (gezelligheids- en educatieve verenigngen) d.m.v. infor mele ontmoetingen, lezingen e.d. Voor aanvraag kan men zich ui terlijk aanmelden tot 15 maax-t 1970. Rotary International is een orga nisatie, die bestaat uit 13.874 clubs met in totaal ca. 657.600 leden dit in 147 landen en geografische gewesten. Zoals eex-der gezegd, is de R.F. een niet. winst makende educatieve en chai-itatieve stichting, die onder steund wordt door vrijwillige bijdra gen van de Rotax-yleden. Rotai-yclub Zierikzee Vogels vóór WASHINGTON, 17-12. Het Ame rikaanse ministerie van openbare werken heeft besloten de bouw van een brug van 20 miljoen dollar bij Decatur in de staat Alabama gedu rende de wintermaanden te onder breken om 65.000 in het gebeid over winterende vogels niet te storen. De brug komt in een nationaal park en vormt een schakel in de verkeers weg die Chicago met Mobile aan de Golf van Mexico verbindt. Het zijn vooral wilde eenden en ganzen uit Canada en het noorden van de Ver enigde Staten die in het park over winteren. Hogere defensiebegroting van de Sowjet-Unie MOSKOU, 17-12. De Russische de fensiebegroting voor het jaar 1970 is 200 miljoen roebel hoger dan de be groting voor het lopende jaar. Naar minister van financiën Vasili Gax-- goezov in de opperste sow jet mee deelde zal de defensiebegroting voor het komende jaar 17,9 miljard roe bel bedx-agen. Britse „oorlam" zal worden afgeschaft LONDEN, 17-12. De landrotten van Whitehall (de Britse admiraliteit) hebben woensdag een einde gemaakt aan een van de beste tradities van de Britse marine: de (gratis) dage lijkse oorlam rum. De traditie die al ruim 238 jaar oud is, zal op 1 augus tus '70 gestopt worden. De tweede ondeiTninister van de fensie, David Owen, zei: „De ver- stx-ekking van rum is niet langer ver enigbaar met de hoge eisen van ef ficiency die nu vereist zijn aan boord van de schepen met hun uiterst kwetsbare en gecompliceerde machi nes en apparaten". De oorlom, door de Britse zeelieden altijd „oude grog" of „Nelsons bloed" genoemd, wordt, alweer volgens traditie, geschonken tegen het middaguur. TORONTO, 18-12. Een supercon-- stellation van een Canadese hulpor ganisatie is woensdagavond op het Biafraanse vliegveld Oeli tijdens een bombardement vex-nield. De drie be manningsleden bleven ongedeex-d, maar de zestien ton voedsel aan boox-d - beschikbaar gesteld door de Amex-ikaanse regex'ing - ging vex-lo- x-en. Het toestel, net van het eiland Sao Tome in Biafra aangekomen, was een van de vier vliegtuigen die „Canaix-elief" voor haar hulpvluch- ten gebx'uikt. Risico van het vak HUELVA, 17-12. Toen de scheids rechter bij de derby in Huelva voor een doelpunt naar de middenstip wees, reageerde de verslagen doel man zijn teleurstelling af door in een vinger van de arbiter te bijten. Dat is een van de risico's van het vak", verklaarde de scheidsrechter, niet van zijn stuk gebracht. De man, van beroep journalist, moest de ge wonde vinger door een dokter laten verbinden. BRUINISSE, 17-12. Onder leiding van mevrouw Van de Linde-Beze- mer heeft de bejaax-densociëteit te Bruinisse een mooi kex-stfeest ge vierd. Begonnen wex*d met een mi nuut, stilte ter nagedachtenis van de heer Jan de Keizer-, die deze week overleed en die samen met zijn echt genote een trouw bezoeker was van de bijeenkomsten. Het vex-cnigingsgebouw was mooi vex-siei-d, terwijl op het podium een mooie kerstboom haar licht uitstraal de. Als tafelversiering waren op alle tafels kaarsen aangebracht. Na het welkomstwoord van de presidente las ds. P. Post het kei'st- evangelie n.a.v. Lucas 2, waai-over hij een meditatie hield. Ook griep in Engeland LONDEN, 17-12. De ziekenhuizen in Londen en zuidoost Engeland zijn begonnen geen aan griep lijdende personen meer op te nemen. Een uit zondering woi-dt gemaakt voor pa tiënten die onmiddellijke hulp nodig hebben. Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van volksgezond heid heeft de griep in Engeland nog geen epidemische omvang aangeno men. Bij een ziekenlxuis ten zuiden van de hoofdstad was dinsdag ongeveer tien procent der verpleegsters met griep in bed gebleven. Illegale massale gokpartijen in de V.S. WASHINGTON, 17-12. Een lede- ï-ale grand jux-y in New Yersey heeft een aanklacht ingediend tegen een Mafialeider en 54 andere peisonen wegens illegale gokpartijen. De Amerikaanse regering voert op het ogenblik een campagne om een ein de te maken aan het gokken op grote schaal. De directeur van de F. B.I., Edgar Hoovei-, verklaai-de dinsdag dat naar een aantal van de 55 verdachten wordt gezocht. De Amerikaanse minister van justitie John Mitchell zei vorige week in Flox-ida dat een gx-oot aantal functio narissen van de belastingdienst in New Yei-sey onder controle van de Mafia staan. Vier miljoen sigaretten gesmokkeld DEN HAAG, 16-12. Dankzij een tip is de Nederlandse douane een om vangrijke smokkelaffaii-e op het spoor gekomen. Maandagavond werd in de buurt van Oudeni-ijn door de rijkspolitie een vrachtwagen aange houden met een lading van vier mil joen sigaretten. Als „Duits bier" was de lading van de Duitse vrachtauto over de grens gekomen en door de douane ingeklaard. De douane was er al van op de hoogte dat het hier ging om een x-eusachtige partij smokkelsigaretten. Bij Oudeni-ijn werd de vrachtwagen echter aange houden. Tenminste acht doden bij brand in Mexico MEXICO STAD. Zeker acht men sen zijn woensdag om het leven ge komen bij een zware brand in een winkel in Mexicali in het nooi'den van Mexico. Gevreesd wordt dat nog vier mensen in de vuurzee zijn om gekomen. Twintig mensen werden gewond. Pensionering oudere boeren in de E.E.G. niet haalbaar BRUSSEL, 17-12. De Nederlandse minister van landbouw, ir. P. Lar dinois, heeft in Brussel verklaard dat plannen van dr. Mansholt voor een grootscheepse campagne om ou dere boeren in de E.E.G. uit te kopen en te pensioneren een veel te dure operatie zou zyn. Minister Lardinois zette uiteen, dat uitkopen en pensioneren van oudere boeren, die gemiddeld tien jaar ouder worden dan de E.E.G.- stedelingen, per geval zeker 90.000 gulden zou vergen. De plannen van dr. Mansholt, de Nederlandse vice- voorzitter van de Europese commis sie, voorzien in het kader van een algemene sanering van de E.E.G.- landbouw in pensionering van 1,6 miljoen boeren. Als hij er in slaagt zelfs maar één miljoen bereid té vinden, aldus minister Lax-dinois, zou dit het enorme bedrag van 90 miljard gulden vergen. JUBBEGA. De 41-jarige mevr. A. Boerhof f te Jubbega is in haar woon plaats bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Mevr. BoexTxoff, die op haar x-ijwiel uit een xiitrit kwam, eerst links hield en toen, on verwacht naar rechts zwenkte, wex-d aangereden door een achtex-opkomen- de personenauto. 41 Japanse vissers die al jax*en in de Sowjet-Unie gevangen woi-den gehouden, zullen op 25 december in Nakhotka een haven bij Wladiwo- stok, in vrijheid wox-den gesteld, zo is van Japanse zijde in Moskou ver nomen. NOOTDORP. De heer H. T. Hooy- mans, die op 3 december jl. zware vei'wondingen opliep door het ont ploffen van een olietank op een tuin- dersbedrijf in Nootdox-p, is daai-aan overleden. Twee andex-e pex-sonen liepen minder ernstige verwondin gen op. Ex-pi-esident Arthur da Costa e Silva van Bx-azilië is in Rio de Ja- neix-o overleden. Koffie met kerstgebak liet zich heerlijk smaken. Het px-ogramma werd vex-der geheel door de leden gevuld met kerstvertellingen, decla matie van gedichten en vooral met zang. Er wei'd vaak getracteerd, de bundel van Joh. de Heer deed even vaak dienst voor het zingen van di- vei-se liederen en zo ging men tegen het einde aan tafel. Na de gebrui kelijke soep vooraf, werd een sma kelijke koffietafel gesex-veei-d. De heer J. M. de Waal hield de dagsluiting. Nadat het Avondlied ge zongen was, ging ieder voldaan naar huis. Mevrouw Van de Linde wens te alle deelnemei's een gezegend kerstfeest en een gelukkig nieuwjaar toe als slot. Bejaarden van Bruinisse vierden het kerstfeest t i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3