zieCO achter- pagina Tweed Kostuums f 179,- DE ZIERIKZEESCHE COURANT President Nixon kondigt verdere terugtrekking troepen aan ZUID-AFRIKA EN DE V.N. Griep in Engeland Bemanning van „Marpessa" in Dakar Mail doodt (na cafébezoek) zijn vrouw Doet uw voordeel bij „MEUBELRAMA" te Nieuwerkerk! Kolonels nemen de macht over in Panama met vest 1 t ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 16 december 1969 Nr. 20321 RHDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. WAm.IIN OPGENOMEN 1797- 1889 In dit nummer: Kabeljauwen hl ij reu komen Vóór IS april weer 50.000 Amerikanen nil Vietnam WASHINGTON, 15-12. President Nixon heeft maandagavond in een televisierede aangekondigd, dat hü van plan is voor 15 april volgend jaar opnieuw 50.000 Amerikaanse militairen uit Vietnam terug tc trek ken. Nixon zei deze beslissing te hebben genomen ondanks het verontrustende feit, dat de infiltratie van Noordviet- namese troepen in het zuiden toe neemt. De opleiding van Zuidvietna- mese troepen, die de teruggetrokken Amerikanen zullen gaan vervangen, vordert gunstig, aldus de president. De president verbond aan zijn ver klaring over een verdere terugtrek king van Amerikaanse troepen een nieuw beroep op Hanoi voor ernstige onderhandelingen over een vreedza me regeling van de oorlog. „Hanoi moet zijn droom over een militaire overwinning opgeven. Het is nu tijd voor ze om bij ons te komen zitten voor serieuze onderhandelingen. Door uitstel kan niets gewonnen worden. Als Hanoi bereid is serieus te praten, zal het ons soepel en tege moetkomend vinden", aldus Nixon. De president zei dat de troepen sterkte van 549.500 man die bestond toen hij op 20 januari j.l. zijn intre de in het Witte Huis deed, tegen 15 NEW YORK. 15-12. De algemene vergadering der Verenigde Naties, die in toenemende mate gebelgd is over de apartheidspolitiek van Zuid- Afrika, heeft maandag de Zuidafri- kaanse regering veroordeeld en se cretaris-generaal Oe Thant verzocht een V.N.-radiostation in het leven te roepen voor het uitzenden van een anti-apartheidsprogramma voor de volkeren van Zuid-Afrika. Men ver onderstelt in New York dat dit sta tion in Kongo-Kisjasa zou komen. LONDEN, 15-12. De griep heeft maandag toegeslagen bij de arbei dende bevolking van Londen en Zuid-Engeland. Vele mensen zijn niet naar hun werk gegaan. De ver zoeken om ziekenhuisopname zijn met 25 procent gestegen. De Britse artsen hebben laten weten dat de kans bestaat dat er nog voor Kerst mis een griepepidemie in Engeland zal uitbreken. april volgend jaar met 115.500 zal zijn verminderd. Tot dusver heeft Nixon de terugtrekking van in totaal 110.000 man aangekondigd. Dc nieuwe officiële Amerikaanse troepensterkte in Vietnam zal op 15 april 432.500 man bedragen. Volgens Amerikaanse functionarissen kan dc werkelijke sterkte op die datum één a twee procent variëren. Nixon deelde mee, dat een van de factoren die hebben geleid tot zijn beslissing inzake een verdere terug trekking een voorzichtig optimistisch rapport is geweest, dat hij had ont vangen van sir Robert Thompson, de Britse militaire deskundige die een van de bouwers is geweest van de nederlaag van de communistische guerilla's in Maleisië in de jaren vijftig. De president zei, dat sir Ro bert die aan het begin van dit jaar pessimistisch was geewest over het verloop van de oorlog in Vietnam, hem op 3 december had gezegd, dat „een winnende positie in de zin van het behalen van een rechtvaardige vrede al dan niet door onderhande len - was bereikt, maar wij zijn er nog niet". Nixon zei dat het verslag van sir Robert in overeenstemming was met berichten die hij van andere waarnemers en van Amerikaanse burgerlijke en militaire leiders in Vietnam bad ontvangen. DAKAR, 16-12. Veertig beman ningsleden van de Nederlandse Shell-supertanker, die in de nacht van zondag op maandag op ongeveer 160 km ten noorden van Dakar is gezonken, zijn maandagmiddag in de Senegalese hoofdstad aangekomen. Allen verkeerden in goede gezond heid. Ook de toestand van de twee gewonde Nederlanders - Huygens, die brandwonden opliep, en Derker die zijn rechterarm brak - geeft geen reden tot ongerustheid. Beiden zijn in een ziekenhuis in Dakar opgeno men. De bemanning, die werd gered door de Britse tanker „Serenia". werd aan boord gebracht van de V'/W ,\M HjRHR Bjfppippwipp^l. till Ml Ml Mil »ilii.ii tl t: tlltfiaittifill* I HELDEN, 15-12. De 35-jarige S. uit Veghel (gem. Helden) heeft zondag avond, na cafébezoek, zijn 37-jarige vrouw van het leven beroofd. De doodsoorzaak van de vrouw zal door sectie worden vastgesteld, maar aan genomen wordt, dat de vrouw door wurging om het leven is gekomen. S„ die als een labiele figuur wordt beschreven en die al eens een drank- ontwenningskuur had ondergaan, was zondagmiddag weer in zijn oude gewoonte vervallen en naar een café gegaan, waar hij hét een eri ander 'nad gedronken. Toen hij omstreeks acht uur 's avonds thuis kwam, moest hij constateren, dat zijn vrouw de deur voor hem gegrendeld had. Hier door in woede ontstoken brak S. door een achterraam naar binnen, waar hij eerst de boel kort en klein sloeg en vervolgens zijn vrouw aanviel. Hij heeft daarna zelf de politie ge beld om te vertellen, wat hij gedaan had. Drie van cle kinderen van het echtpaar zijn bij familie onderge bracht. Het vierde en jongste kind. dat pas zes weken oud is, lag sedert de geboorte in het ziekenhuis. KENTON (V.S.). De eerste Boeing 747 is tijdens de ajleveringsvlucht op weg naar de Bahama's beschadigd toen de machine buiten de startbaan terecht kwam. De gigant verloor een motor, terwijl de vleugel beschadigd werd. Er deed zich ook nog een be gin van brand voor, maar die kon spoedig worden geblust. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het zijn de beste onder de i J mensen, die zich trachten te i f verbeteren. f i Advertentie MILAAN. Een gapend gat in de vloer van de Nationale Landbouwbank loont de plaats, waar het helse tuig, dal daar vrijdag ontplofte, heeft gelegen. Bij de ontploffing, die een geweldige beroering in Italië heeft verwekt, kwamen veertien mensen om het leven en werden tientallen gewond. Amerikaanse sleepboot „Desoto" die de opvarenden van de „Marpessa" - onder wie zich twee vrouwen van officieren en een twintigtal Chinezen bevonden naar de haven van Dakar bracht. Strenge controle aan grens Tsjecho-Slowakije Oost-Duitsland PRAAG, 15-12. Praag is meege deeld dat de controle aan de grens met oost-Duitsland wordt verscherpt om een eind te maken aan de „mas sale inkopen" die Tsjechoslowaken de laatste tijd in het buurland doen en aan de geruchten die worden verspreid waardoor schade wordt berokkend aan de politieke en eco nomische belangen van de beide landen. Het gedrag van talrijke Tsje choslowaken in oost-Duitsland, zo wordt daaraan toegevoegd, „heeft een rampzalige invloed op de indruk dié men in oost-Duitsland van hen heeft". De twee landen zouden de maatregelen nemen die nodig zijn „om het toerisme zijn normale aan zien te hergeven". Monniken en politie weer slaags in Saigon HAIGON. 15-12. Voor de tweede keer in 24 uur zijn maandag in Sai gon Boeddhistische monniken slaags geweest met politie. Volgens een re geringswoordvoerder vielen de monniken, van Cambodjaanse af komst en behorende tot de Ravada- secte, de politie aan met traangas, stokken, messen en stenen. De mon niken ontkennen begonnen te zijn en zeggen alleen maar traangasgra naten te hebben teruggegooid. De monniken eisen een aparte status en vrijstelling van dienst plicht voor Vietnamezen van Cam bodjaanse afkomst. Senaat tegen zenden van Amerikaanse troepen naar Laos en Thailand WASHINGTON. 15-12. Dc Ameri- kaanse senaat heeft zich maandag uitgesproken tegen het zenden van Amerikaanse gevechtstroepen naar Laos en Thailand. Een desbetreffend amendement op de loewijzingswet voor defensie werd in een geheime zitting - de vijfde sinds de tweede wereldoorlog - met 73 tegen 17 stem men goedgekeurd. De indiener van het amendement, de democratische senator Frank Church uit Idaho, verklaarde: „Wat wij proberen te doen is te voorko men dat Thailand en Laos Vietna mees worden". Prima kwaliteiten en vécl voordeliger Uw adres voor bankstellen, kasten, tafels, ccthocken, tapijt, bed den, dekens, ladenkastjes, enz. Uitsluitend a contant Iedere dag vrij te bezichtigen, 's Maandags gesloten; vrijdags avonds tot 9.00 uur geopend. CASH AND CARRY MEUBELRAMA Burgcm. Boumanstraat 11 - Nieuwerkerk - Telefoon (01114) 268 Onopvallende staatsgreep WASHINGTON, 15-12. In Panama heeft zich maandag onopvallend en zonder bloedvergieten een staats greep voltrokken. Gebruik makend van een plezierreis van de „sterke man", generaal Omar Torrijos, naar Mexico namen zijn twee plaatsver vangers, de kolonels Amado Sanjur en Ramiro Silvera, dc macht over. Amado Santrur stond tot dusver aan het hoofd van de 5.000 leden tel lende Nationale Garde. Hij deelde mee, dat kolonel Silvera, die chef van de Generale Staf was, zijn plaatsvervanger wordt. Torrijos had Advertentie vorig jaar oktober de toenmalige president, Arnulfo Arias, elf dagen na diens ambtsaanvaarding afgezet. Eerst werd Panama toen geregeerd door een uit drie leden bestaande junta. Geleidelijk gelukte het Tor rijos echter zijn twee medeleden uit te schakelen. Torrijos was zaterdag naar Mexico vertrokken voor een verkoping van paarden. De terugtrekking van Veel bewolking Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking, maar ook enkele op klaringen en geen sneeuw van bete kenis; zwakke tot matige wind tus sen noord en oost; lichte, in de nacht plaatselijk matige vorst. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temperaturen: 2 tot 8 graden onder normaal. Max. temperaturen: 4 tot 10 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 17 dec. Zon op 8.43, onder 16.29. Maan op 13.04. onder 1.45. 18 dec. Zon op 8.44, onder 16.29. Maan op 13.16, onder 3.05. Eerste kwartier: 16 dec. te 2.09. Amerikanen uit Vietnam HOOGWATERSTANDEN bij de tijd D K U It G O O I ?ICTIKZEE.HAVEWP1jEmtt.1«L<M1»WI» SAIGON. 15-12. Het opperbevel van het Amerikaanse leger in Saigon heeft meegedeeld dat de terugtrek king van 60.000 Amerikaanse mili tairen uit Vietnam uren voor de vastgestelde datum, 15 december, en voor de verwachte aankondiging van nieuwe troepenvermindering door president Nixon vannacht, is vol tooid. Op 8 juli werd met de eerste terugtrekking begonnen en de twee de fase ging in op 21 september. Zij behelsden respectievelijk 25.000 en 35.000 man. Israëlische regering krijgt het vertrouwen JERUZALEM, 15-12. Met 90 tegen 10 stemmen heeft het Israëlische parlement maandagavond zijn ver trouwen geschonken aan de rege ring van nationale eenheid, ge vormd door mevr. Golda Meir. Onderwijs in oude geneeswijzen CAIRO, 15-12. Naar het Cairose blad Al Achbar meldt, zal in Cairo de geneeskunst van de farao's iveer worden onderwezen in een cursus van vier jaar. Zij omvat o.m. telepa thie, magnetisme en acupunctuur ZIERIKZEE: 17 dec. 9.19 v.m. 18 dec. 10.27 v.m. BROUWERSHAVEN 17 dec. 9.22 v.m. 18 dec. 10.31 v.m. 22.09 n.m. 23.14 n.m. 21.59 n.m. 23.06 n.m. Doodtij: 18 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Een front dat gisteren boven het noordoostelijke deel van ons land lag, verplaatste zich in de afgelopen nacht naar het zuiden en bevond zich vanmorgen over onze zuidelijke provincies. Achter dit front werd lucht aangevoerd waarin de tempe raturen in de afgelopen nacht op en kele plaatsen tot drie graden onder het vriespunt daalden. Alleen in het zuidwesten kwam het kwik niet be neden het nulpunt. Verwacht wordt dal het komende etmaal het front zich nog verder naar het zuiden zal verplaatsen. Hierbij zal de wind in het hele land uit een oostelijke rich ting waaien en kan het de komende nacht licht tol matig vriezen. Mor gen overdag zal het licht vriezen. Dc neerslag zal van weinig betekenis zijn. WASHINGTON. Volgens een Ame rikaanse opiniepeiling heeft presi dent Nixon op het ogenblik een dui delijke voorsprong op elk van zijn vijf mogelijke tegenstanders bij dc presidentsverkiezingen in 1972.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1