DE ZIERIKZEESCHE COURANT Tweehonderdvijftig werknemers zullen moeten afvloeien Zesling in Londen Doet uw voordeel bij „MEUBELRAMA" te Nieuwerkerk! Auto-ongeluk bij Den Helder eist 4 doden Misdaad in V.S. vormt ernstig gevaar Hotel afgebrand Russisch regiment zou door Chinezen zijn omsingeld MORRIS Nederlandse Shell-tanker gezonken T.v.-toespraak van president Nixon ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 15 december 1969 Nr. 20320 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus t, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdacj, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Witte ran Haamstedeheeft jeugdkorps Moeilijkheden bij De Arbeiderspers AMSTERDAM. 13-12. Van de 1.230 man personeel van de N.V. Arbei derspers zullen 250 werknemers moeten worden afgevloeid wegens een sanering van het bedrijf, dat ge durende geruime tijd in een verlies gevende positie verkeert. De Am sterdamse vestiging van het Vrije Volk zal worden overgeheveld naar Rotterdam, waar een aantal open arbeidsplaatsen ontstaan. Voor over plaatsing komen 150 mensen in aan merking. Van de 250, die begin april het bedry'f moeten hebben verlaten, zjjn 130 man administratief prsoneel 100 technici en 20 leden van de re dactionele staf. Voor het personeel is een gunstige afvloeiingsregeling getroffen, die uit gaat boven hetgeen hieromtrent in de cao voor grafici en journalisten is bepaald. De opzegtermijnen zijn verlengd. Dit betekent, dat de sala rissen van hen die niet op tijd hun ontslag werd aangezegd ook na be- gn april zullen worden doorbetaald. De afvloeiingsregeling, die voor gra- Kinderen vond in bos zwaar verminkt lijk SCHLEIDEN, 15-12. Kinderen heb ben zondag tijdens het sleeën in een bos bij Kloster Steinfeld in west- Duitsland het zeer verminkte lijk gevonden van een 86-jarige man, die door een nog onbekende automobi list zaterdagavond overreden moet zijn. Deze automobilist moet volgens de politie het lijk met zijn auto een kilometer of drie meegesleept heb ben en vervolgens in het bos ver stopt hebben. LONDEN, 15-12. Zondagmorgen vroeg is in een Londens ziekenhuis een zesling' geboren. Een van de kin deren is doodgeboren. De moeder is de 23-jarige me vrouw Rosemary Letts. De andere kinderen, vier meisjes en een jongen zouden het goed maken. Zij zijn bij na twee maanden te vroeg ter we reld gekomen. De geboorte geschied de door middel van de keizersnede. fici van een jaar is uitgebreid tot twee jaar, is voor deze categorie werknemers gunstiger geworden, doordat het basissalaris zal worden uitgebreid met toeslagen en zes pro cent vakantiegeld als uitgangspunt van deze regeling. Na een langdurige periode van cverlcg hebben de aandeelhouders van de N.V. Arbeiderspers, het Ne derlandse Verbond van Vakvereni gingen en de Centrale Levensverze- keringbank N.V., die elk voor 50 procent in de onderneming delen, tot de reorganisatie besloten. Gedurende de afgelopen vijf jaar werd door het bedrijf gemiddeld twee miljoen gulden per jaar verlies geleden Dit jaar wordt het verlies dat op rekening komt van het Vrije Volk, geschat op een bedrag van drie miljoen gulden. Het personeel heeft volledig in spraak gehad bij de onderhandelin gen, die tot de reorganisatie hebben geleid. Een op 1 september j.l. geïn stalleerde commissie van inspraak, bestaande uit 7 personeelsleden van diverse sectoren van het bedrijf, was gekozen door de centrale onderne mingsraad op voordracht van de plaatselijke ondernemingsraden. De ze commissie werd gedurende ZVz maand nagenoeg vrijgemaakt van het normale werk om evenals de leiding van het bedrijf een onder zoek in te stellen. Advertentie Prima kwaliteiten en véél voordeliger Uw adres voor bankstellen, kasten, tafels, eethockcn, tapijt, bed den, dekens, ladcnkastjes, enz. Uitsluitend a contant Iedere dag vrij te bezichtigen, 's Maandags gesloten; vrijdags avonds tot 9.00 uur geopend. CASH AND CARRY MEUBELRAMA Burgem. Boumanstraat 11 - Nieuwerkerk - Telefoon (01114) 268 DEN HELDER, 13-12. Op Rijksweg 9 (Den Helder-Alkmaar) zijn zater dagavond omstreeks half zeven twee personenauto's frontaal met elkaar in botsing gekomen. Eén van de per sonenauto's, waarin vijf personen za ten, reed vervolgens het Noordhol lands Kanaal in. Vier inzittenden, waaronder twee vrouwen, kwamen om het leven. Bij het verkeersongeluk zijn omge komen de 19-jarige marinier der eer- Onderzoekcommissie concludeert: ste klasse B. H. W. C. Baard, de 46- jarige mevrouw C. H. de Haas, haar zuster, de 55-jarige mej. H. C. de Haas, en het buurjongetje van de heer Baard, de 8-jarige M. Kars. Al le slachtoffers zijn afkomstig uit Er- melo. De bestuurder van de personenau to, die het ongeluk veroorzaakte, is de 27-jarige chauffeur P. D. uit Den Burg (Texel). Hij is met een breuk in het linkerbeen in een ziekenhuis in Den Helder opgenomen. De ande re overlevende van het ongeluk is de 19-jarige dienstplichtig soldaat H. J. de Haas uit Bergen op Zoom. WASHINGTON, 13-12. De Ameri kaanse commissie voor de misdaad bestrijding heeft gewaarschuwd dat Amerika evenals vorige beschavin gen ten onder zal gaan als er^ niet meer wordt gedaan ter bestrijding van de misdaad, geweldpleging, ste delijk verval, armoede en andere ernstige sociale misstanden. De ge varen voor de Amerikaanse samen leving van binnenuit worden groter geacht dan die van buitenaf. De commissie, die onder voorzit terschap staat van dr. Milton Eisen hower en door president Johnson is ingesteld na de moord op senator Robert Kennedy, ziet evenwel in dat door gebrek aan geld er weinig kan worden gedaan zolang de inflatie niet tot staan is gebracht en de oorlog in Vietnam niet is afgelopen. Man aangehouden in verband niet dood echtgenote HELDEN, 14-12. Om acht uur zon dagavond is bij de rijkspolitie in Helden (Z.L.) aangifte gedaan van de dood van mevrouw Schuman- Niessen uit Helden-Panningen. Een onderzoek van de rijkspolitie heeft aan het licht gebracht dat de vrouw zeer waarschijnlijk door misdrijf om het leven is gekomen na een echte lijke ruzie. De dood van de vrouw is waar schijnlijk in de loop van zondag in getreden. De vrouw was moeder van vier kinderen. De echtgenoot van het slachtoffer is door de politie in zijn woning aangehouden. Het dode lichaam van de vrouw bevond zich toen in de woning. Het onderzoek van de rijkspolitic wordt voortgezet. Britse kerngeleerde en gezin omgekomen LONDEN, 15-12. Vo Britse kern- geleerde dr. Lionel Raraty is zondag met zijn vrouw en drie kinderen om het leven gekomen bij een verkeers ongeluk in de buurt van Brownhills in Engeland. De auto van dr. Raraty kwam in botsing met een vrachtauto, geladen met kisten whisky. De commissie schat dat er 20 mil jard dollar minimaal nodig is boven de uitgaven die nu al gedaan wor den om een beter leefklimaat in de V.S. te scheppen. De geweldpleging heeft volgens de commissie onrustbarende afmetingen aangenomen. Zij schat dat er 90 mil joen vuurwapens in handen van burgers zijn. Slechts de helft van de geschatte negen miljoen ernstige misdrijven in 1968 is aan de politie gemeld. Studente verongelukt door slippende auto NIJKE|RK, 14-12. De 20-jarige studente mej. W. Ch. Pol uit Nijkerk is zondagochtend op de Barneveld- seweg in haar woonplaats om het leven gekomen, toen zij als be- stuurdster van een personenauto als gevolg van de gladheid slipte en te gen een boom terecht kwam. In de auto zaten vijf personen, van wie er één zwaar en drie anderen licht gewond raakten. Alle gewon den zijn overgebracht naar het zie kenhuis „De Lightenberg" in Amers foort. De 20-jarge studente bleek na aankomst in het Amersfoortse zie kenhuis aan haar verwondingen te zijn overleden. Een tweede slachtoffer, de 53-jari ge H. Pol, vader van de bestuurster, is in de nacht van zondag op maan dag overleden. Kolendampvergiftiging in Ma rum - Eén dode GRONINGEN, 14-12. In het Gro- ningsc dorp Marum z(jn vyf perso nen door kolendamp vergiftigd. Eén van hen is later overleden. De vijf familieleden werden -be dwelmd in een woonkamer aange troffen, nadat omwonenden de deur van het huis hadden opengebroken, aahgezien de gordijnen voor de ra men nog gesloten waren. De 61-jarige mevrouw D. Omini- cus-Sullur werd dood in de kamer aangetroffen. Haar 61-jarige echtge noot is in ernstige en twee van de drie aanwezige kinderen in minder ernstige toestand naar het Acade misch ziekenhuis in Groningen over gebracht. De oorzaak van de kolen damp bleek een verstopping te zijn in de afvoer van de kachel. TETERINGEN. 14-12. Langs de weg van Breda naar Oosterhout is zondagochtend vroeg in het dorpje Teteringen het hotel-café „Heester mans" tot de grond toe afgebrand. De eigenaar en zijn ouders konden zich op het laatste nippertje in vei ligheid stellen. Al hun bezittingen gingen bij de brand verloren. De schade wordt geraamd op een kwart miljoen gulden. De brand werd ontdekt door de moeder van de heer Heestermans. Een kwartier, nadat het caf was ge sloten en beneden alle lichten wa ren uitgedaan, hoorde zij vanuit haal bed beneden geluid. Zij dacht, dat er dieven waren en vroeg haar man te gaan kijken. Deze ontdekte toen de brand. Nog geen vijf minuten later stond de hele zaak in lichter laaie. Drie doden bij brand in Groningen. GRONINGEN. 14-12. Bij een uit- slaande brand in de Groningse bin nenstad zijn zondagavond de 26-ja- rige M. Siebel en zijn twee kinderen Keishja (1 jaar) en haar broertje Nirwan (3 jaar), om het leven geko men. Omtrent de oorzaak en de om vang van de schade kon nog niets worden medegedeeld. De brand is ontstaan terwijl de moeder, mevr. M. H. Siebel-Remkes, de hond uitliet. De politie deelde wel mee, dat de vader, die in de rook gestikt is, in overspannen toestand verkeerde. Bloot kerstv rouwt je" SAN FRANSISCO, 13,-12. De poli tie van San Fransisco heeft een po ging van de „toploze" danseres Lola verijdeld om een meer vrouwelijke noot aan het kerstmannetje te geven Gekleed als de gulle gever maar met ontkleed bovenlichaam en op de ene borst „merry" en op de andere „x mas" geschreven trachtte zij kusjes uitdelend op straat, reclame voor haar nachtclub te maken. Hel resultaat was echter een verkeersop stopping waar de politie aan te pas kwam die proces verbaal opmaakte wegens verstoring van de openbare orde. Bij de politie excuseerde Lola zich dat zij geen ruimte had gehad voor hel gehele woord „Chrismas". HONG-KONG, 13-12. Een rechtse krant in Hong Kong maakt melding van het feit dat een Russisch regi ment in de Chinese provincie Sin- kiang omsingeld is door Chinese troepen. De krant voegt er aan toe dat dat waarschijnlijk een nieuwe faktor 4 van spanning vormt bij de Chinees- Russische besprekingen in Peking. In een nadere aanduiding, waarbij het blad welingelichte kringen ci teert, wordt gezegd dat het Russi sche regiment twee keer per dag van uit de lucht voedsel en andere hulpmiddelen ontvangt. Volgens het blad is de belegering reeds eind no vember tot stand gekomen toen Russische troepen Sinkiang binnen drongen op de plaats waar zich een Chinees centrum voor kernwapen- onderzoek bevindt. De Chinezen zouden zich hebben teruggetrokken en daarna de Russen hebben omsin geld. De Chinese troepen zouden onder leiding' staan van de vice-pre sident Lin Piao. Advertentie QUALITY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Na explosie en brand ROTTERDAM, 14-12. Dc Neder landse Shell-tanker „Marpessa" van 207.000 brt. is zondag gezonken, na dat het schip was geteisterd door een explosie en brand. Aanvankelijk werd de toestand van 'de getroffen tanker in de At lantische oceaan zo hoopvol geacht dat de directie van Shelltankers in overleg met de verzekeraars zondag besloten aan de bergingsmaatschap pij L. Smit en Co. te Rotterdam-op dracht te geven de „Marpessa 1", in dien mogelijk te bergen. Behoud van de gloednieuwe 207.000-tonner zou het grootste karwei uit de geschie denis van de berging zijn geworden. De 325 meter lange Nederlandse tan ker - waarde 55 miljoen gulden - is na de explosie echter langzaam gaan zinken. Twee Arabische vliegtuigkapers gedood ATHENE, 13-12. Drie leden van de Ethiopische veiligheidsdienst aan boord van een Ethiopische „Boeing 707"-vliegtuig hebben zaterdagoch tend vroeg twee Arabische comman do's ontwapend en gedood die trachtten het toestel te kapen, zo is van betrouwbare zijde in Athene vernomen. Het toestel maakte een lijn vlucht van Madrid via Rome naar Addis Abeba. Het toestel is in Athene geland. De 25 passagiers zijn ondergebracht in een hotel in de Griekse hoofdstad. Hetvliegtuig landde in Athene na dat de Italiaanse autoriteiten toe stemming voor de landing hadden geweigerd. Nieuwe commandant Rode-Kruis korps DEN HAAG, 13-12. Tol comman- dant van het Rode Kruis-korps is benoemd de heer G. J. Assink, 54, te Amersfoort. Kolonel Assink heeft vorige week afscheid genomen van het opleidingscentrum van de mili tair geneeskundige dienst te Amers foort. waarvan hij de laatste vijf jaar commandant is geweest. Aan het hoofd van het Rode Kruis-korps zal hij de heer J. R. Schoemaker op volgen, die om gezondheidsredenen heeft moeten besluiten zijn functie neer te leggen. Het Rode Kruis- korps telt thans ruim 12.000 vrijwil- lig(st)ers), bestaande uit. artsen, ver pleegsters, helpers en helpsters en leerling-helpsters en -helpers, geor ganiseerd in 250 plaatselijke colon- nes-R.K.K. KEULEN. Van schroot bouwden de broers Rolf en Gerhard Kaczirek een stalen tweemaster, waarmee zij 9100 zeemijlen op de Atlantische Oceaan aflegden. Staalscheepsbou- wer Rolf (31) en isoleerder Gerhard. (29) werkten drie jaar aan de twaalf meter lange boot en slaken vanaf Genua er de grote plas mee over. Ze kwamen behouden op de Antillen aan en via de Bermuda's, Plymouth, Le Havre, Parijs kwamen ze weer thuis. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Met onze ouders begraven j f we het verleden, met onze kinderen de toekomst. Vrijdagnacht waren officieren van de „Marpessa" er in geslaagd het vuur te blussen en zaterdagmorgen om kwart over zeven verlieten ka pitein E. J. Stapper en de marconist als laatsten het schip. Eerder waren 42 opvarenden - onder wie twee vi ouwen van officieren - van boord gegaan. Twee Chinese onderofficie ren worden vermist. Twee officieren raakten licht gewond. De schipbreu kelingen zijn overgenomen door de Britse Shelltanker Serenia. WASHINGTON, 14-12. President Nixon zal' maandagavond via de tele visie tot het Amerikaanse volk spre ken over de oorlog in Vietnam. Hij zal, naar het Witte Huis heeft mee gedeeld, gedurende vijf minuten het woord voeren. Een woordvoerder wilde niet' zeggen of de president een verdere terugtrekking van strijd krachten zal aankondigen. Tot nu toe zijn ongeveer 60.000 militairen uit Vietnam teruggetrok ken op grond van de plannen meer verantwoordelijkheid te leggen op het Zuidvietnamese leger. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-12. Hel K.N.M.I. deelt mede: Een depressie waarvan het centrum vanmorgen ten zuiden van IJsland lag, deed zijn invloed op het weer in een groot deel van Westeu ropa gelden. Een front van deze de pressie beriekte zondagmiddag het zuidwesten van het land en trok in de avond en nacht verder naar het noordoosten. Vanmorgen lag het over het noordoosten van ons land, maai de verplaatsingssnelheid van het sy steem was slechts gering. Het front werd voorafgegaan door regen en sneeuw. De temperaturen bleven hierbij om het vriespunt schommelen. In het front, dat bij de depressie behoort, heeft zich inmid dels een storing boven de Noordzee ontwikkeld. Deze trekt naar het zuidoosten en zal vrijwel over ons land trekken. Verwacht wordt, dat het front dat nu nog over het noord oosten van ons land ligt. zich slechts langzaam zal verplaatsen, zodat het ook morgen zijn invloed op het weer in het noordoosten blijft uitoefenen. De temperaturen blijven daar dan ook dicht bij het vriespunt. In het zuidwesten van het land kunnen echter maximumwaarden bereikt worden die niet veel van die van vandaag verschillen. Vorstgrens over Nederland Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking met in het noord oosten van het land tijdelijk sneeuw bij temperaturen dalend tot enkele graden onder het vriespunt en een matige wind uit oostelijke richtin gen; elders af en toe regen; weinig wind en ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: 1 lot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. 16 dec. Zon op 8.42. onder 16.29. Maan op 12.53, onder 0.24. Eerste kwartier: 16 dec. te 2.09. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 16 dec. 8.21 v.m. 21.04 n.m. BROUWERSHAVEN: 16 dec. 8.22 v.m. 20.52 n.m. Doodtij: 18 dec. AMSTERDAM. De 14-jarige Am sterdamse scholiere P. We mars, die achterop een bromfiets bij een 19- jarig meisje zat is in de Ferd. Bol straat bij een aanrijding tijdens een uitwijkmailoeuvree voor een vracht auto verongelukt. VENLO. Op de rijksweg Venlo- Nijmegen. in Arcen en Velden, ter hoogte van de aansluiting op de E 3. zijn zaterdagavond kwart voor twaalf twee personenauto's door onbekende oorzaak frontaal in botsing gekomen. Een der inzittenden van de uit de richting Venlo komende auto. de 44- jarige L. Brauer uit Arcen en Velden werd dermate zwaar gewond dat hij ter plaatse overleed.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1