DE VERKEERDE DADER Sloan's Liniment VONNIS VOOR DE KOLONELS Schouwen-Duiveland steekt gunstig af met gymnastiekzalen BLIK DOOR HET WERELD DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Koleniiandelaren in de kou Bronchiletten ARAM VAN DE EILANDEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrudag 12 december 1969 Nr. 20319 Toch liggen cijfert» beneden het Zeeuwse gemiddelde ZIERIKZEE, 11-12. Wat betreft het aantal gymnastiekzalen wordt in het deze week vrijgegeven rapport „Sportaccommodaties in Zeeland", waarin z(jn neergelegd de resultaten van een onderzoek van de Stichting Zeeland, onder andere opgemerkt dat de cijfers van Schouwen-Duive land iets gunstiger liggen dan de cijfers van Noord-Beveland. De cij fers van beide regio's liggen echter beneden het gemiddelde van Zee land. De hoofdaccommodaties op Sch.- Duiveland worden als volgt beoor deeld: 5 goed, 6 voldoende, 2 onvol doende doch met beperkte midde len te verbeteren. Voor de subac- commodaties is de beoordeling: 3 goed, 1 voldoende en 9 totaal onvol doende. Gesteld wordt dat op Sch.- Duiveland en Tholen St. Philipsland het merendeel van de subaccommo daties totaal onvoldoende is. Op Sch.-Duiveland hebben de volgende kernen geen gymnastieklo kaal: Noordgouwe, Zonnemaire, Scharendijke, Burgh, Noordwelle, Serooskerke, Sirjansland en Ouwer- kerk. In Zierikzee is een gymna stieklokaal spoedig te realiseren. In de kern Oosterland is men begonnen aan de bouw van een gymnastiek lokaal. Op Sch.-Duiveland beant- WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 13 en zondag 14 december Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter Van Hoorn en dokter v. d. Waarden. Dokter G. A. M. Stenger, Haamstede, tel. (01115)-280, neemt waar voor dokter Terpstra en dok ter Simons. Dokter K. van Leeuwen, Bruinissc, tel. (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter E. E. Vleugels Schutter, Zie rikzee, tel. (01110)2780, neemt waar voor dokter v. d. Zande. Zuster A. K. Werkman, Kerkwervc, tel. (01110)—2309, neemt waar voor zuster Van Beveren en zustér Steutel. DIERENARTS Dierenarts T. van Roon, Zierikzee, telef. (01110)2180, heeft dienst. De weekeindediensten vangen aan op zaterdagmorgen om half tien. woorden 7 zalen niet aan de mini mumeisen. De zaal N. Bogerdstraat te Zierikzee wordt verbouwd en ge restaureerd. Het i'apport geeft het volgende citaat uit het bestemmingsplan Zie rikzee-West: „De grote belangstel ling, die op Sch.-Duiveland bestaat voor binnensporten roept de vraag op of in Zierikzee een sporthal niet op z'n plaats zou zijn als streekvoor- ziening. Ongeveer van het aantal teams microkorfbal en volleybal in Zeeland bevindt zich op Schouwen- Duiveland en bijna van de beoe fenaren van sporten, welke zich lenen voor zaalsport (handbal, korfbal, volleybal) woont op Sch.-Duiveland. zodat een goede basis voor zaalspor ten aanwezig is. In Zierikzee zijn de zalen Man huisstraat Kerkhof en Nieuwe Bo gerdstraat overbezet door het onder wijs. Zeven zalen zijn door het on derwijs zeer minimaal bezet. Advertentie Voor onmiddellijke verlichting Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. De pijnverdrijver met onmiddellijke werking. Het uitgelekte rapport van vijftien juristen uit verschillende landen over de toestand in Griekenland liet al niet veel heel van het kolonels regime. Om te beginnen verwerpt hun verslag al dat een communistische staatsgreep op handen was, die deze militairen wel moesten zien te voor komen - het excuus waarmee de ko lonels hun putsch rechtvaardigden. En vervolgens komt een relaas over foltering van politieke gevange nen, met naam en toenaam van slachtoffer en folteraar. Hierbij komt dan het rijkelijk gebruiken van ver valste stukken om de opinie van de kolonelsregering te „bewijzen". Kortom: het rapport toont ivel zonder twijfels aan dat terecht be weerd is dat de dictatuur in Athene niet alleen zonder meer ingaat te gen alles wat in het westen wordt beschouwd als een redelijke mate van leven in vrijheid, maar dat de methoden waarmee de machtheb bers zich handhaven, ook stoten te- Ncü. Hcrv. Kerk Zierkzec: Gasthuiskerk: 10 uur ds. Post; 7 uur ds. De Wit. Lutherse kerk: 19 uur ds. Assendorp. Kerk- vverve: 9.30 uur ds. Huizing; 11 uur zondagsschool. Serooskerke: 11 uur ds. Huizing; 9.30 uur zondagsschool. Burgh: 10 uur ds. De Wit. Haamste de: 10 uur kand. Stolze; 10.15 uur jeugdkerk t.h.v. mevr. Van der Werf 7 uur ds. Voortman, Oud Vossemeer. Renesse: 9.30 uur ds. Ommering. Noordwelle: 11 uur ds. Ommering. Scharendijke: 10 uur ds. Feunekes. Brouwershaven: 11 uur ds. Schone- veld. Zonnemaire: 9.30 uur ds. Scho- neveld; 11 uur zondagsschool. Noord- gouwe: 11 uur ds. Flink. Drcischor: 9.30 uur ds. Flink. Ouwerkerk: 11 uur ds. Faber. Nicuwerkerk: 9.30 uur ds. Faber; 11.30 zondagsschool. Oosterland: 10 en 6 uur ds. Van den Berg. Sirjansland: 10 uur kandidaat Vis. Sommelsdijk; 6.30 uur ds. v. d. Schee. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Van Itterzon, Gouda. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Haamstede: 10 en 5 uur ds. v. d. Kooy, (Viering H. A.). Scharendijke: 10 en 2.30 uur ds. Put, (bed. H. A. en dankzegging). Brouwershaven: 10.30 en 3 uur ds. Keizex\ Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Jansma. Nieuwcr- kerk: 9.30 en 5 uur dr. Beckei\ Oos terland: 9.30 uur gez. dienst met Nieuwei'kerk; 3 uur ds. Weei'stra, Stad aan 't Haringvliet. Bruinisse: 11 uur di'. Becker, Nieuwerkerk, 5 uur ds Keizer, Brouwei'shaven. Gcrcf. Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 9 uur leesdienst; 7 uur ds. P. Deddens, (Rozenburg. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kerkwervc: 10 en 6 uur ds. Westei'ink, (voorbei'. H. A.). Haam stede: 10 uur godsdienstoefening; 3 uur ds. Wester-ink (vooi'ber. H. A.) Nicuwerkerk: 10 uur leesdienst; 3 uur ds. Op den Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Geref. Gemeente in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gcrcformccrde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur de heer A. van der Meei\ Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Remonstrants Gcrcf. Gemeente Sommelsdijk: 10 uur mej. da. A. de Jonge, Gouda. Leger des Hcils Zierikzee: 10 uur héiligingsdiensl, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms-Katholicke Kerk Zierikzee: Zaterdag 19 uur, zondag 10 uux'. Haamstede: Zondag 10 uux\ gen alle begrippen van mensenrech ten. Er uit De Raad van Europa, die opdracht gaf tot het onderzoek, kan nu eigen lijk weinig anders doen dan dit land uit zijn organisatie stoten. Op zichzelf zal zo'n uitstoting niet zo heel veel konsekwenties hebben voor de Grieken zelf: ook zonder lidmaatschap van de Raad van Euro pa kan men wel regeren en dat zul len de kolonels zeker doen. Maar toch zal het besluit hun niet erg aangenaam zijn. Ze hebben een ze kere behoefte aan bijval van buiten af, of op zijn minst van een zekere neutraliteit van de buitenwacht. Elkr dictatoriaal regime haakt naar een of andere verheven achtergrond die zijn bestaan moet rechtvaardigen. Het isolement waarin de kolonels nu gedreven worden, kan heel goed als gevolg hebben dat ze aansluiting zoeken bij anderen en de vrees is al eens geuit dat Griekenland nu wel eens zijn N.A.V.O.-lidmaatschap er aan zou kunnen geven waarvoor het nu als tegenprestatie ongeveer vroeg dat de andere leden op - zijn minst het Atheense kabinet zijn gang zou laten gaan zonder al te-veel kritiek. Ondermijning Militair lijkt hét niisschien niet zo plezierig als Athene buiten de N.A. V.O. komt te staan. Maar dit verlies is waarschijnlijk minder ernstig dan het alternatief. Men moet in de in ternationale politiek nooit te ernstig schermen met ethische waarden, daarvoor is het bedrijf te cynisch. Maar een zeker minimum moet wél in stand gehouden worden. Het hele begrip Europa, c.q. de N.A.V.O., als een club die bepaalde geestelijke waarden voorstaat, on dermijnt men door om der wille van wat strategisch voordeel leden te ac cepteren die de beleden principes met voeten treden. De kracht van dergelijke bondgenootschappen is zeker ook dat in de deelnemende landen een zeker geloof heerst in de grondbeginselen ervan. Wanneer dat geloof verdwijnt door die principes1 aan te lengen, is de inwendige kracht van zulke bondgenootschappen ern stiger aangetast dan door het ver lies van een strategisch uitgangs punt het geval kan zijn. Scheep vaarthcrich ten Attis, 9-12 90 m. z.z.w. Lissabon. Esso Rottei'dam, 9-12 Bonny Kalundborg. Kenia, 9-12 Singapore naar Saigon. Mississippi Lloyd, 9-12 625 m. z.o. Yokohama. Vlieland, 10-12 te St. Vincent. Zafra, 10-12 300 m. n.n.w. Dakar. DEN HAAG. 11-12. Meer dan 1600 kolenhandelaren uit heel Nederland hebben op ondubbelzinnige wijze hun ongenoegen laten blijken over het uitblijven van een goede rege ling voor schadeloosstelling, sane ring van de bedrijfstak en eventuele omschakeling. Dit gebeulde in de grootste zaal van het Nederlands congi'esgebouw in Den Haag, waar in manshoge let ters achter de bestuurstafel stond te lezen: „Met aax*dgas\vai*mte, kolen handel in de kou". Een tiental sprekers kwam nu eens emotioneel geladen dan weer met keihaxde cijfex-s, het gehoor voorhouden dat de x'egering haar plicht vex-zaakt als ze niet helpt de gei*echtvaai*digde eisen van de ko lenhandel in te willigen. Vijf zwaar gewonden door ontploffing busje VINKE VEEN, 11-12. Op het Ier- rein van het benzinestation „Total" aan de Provinciale weg 19 (Haar- lem-llilversum) onder Vinkeveen is een volkswagenbusje met vijf inzit tenden ontploft, nadat bij de nippel van de gastank een lek was ont staan en het gas in het busje stroom de. Vijf personen, allen werkzaam bij een bouw- en aannemingsbedrijf uit Uithoorn en afkomstig uit St. Mi chielsgestel en Vught, zijn met ern stige branwonden in het ziekenhuis „Ope Dei" in Woerden opgenomen. De slachtoffers zijn: de 30-jarige J. Smits, de 29-jai'ige J. van der Velden de 24-jai'ige Th. Rijken, de 23-jarige W. W. Legierse (allen uit St. Mi chielsgestel en de 24-jarige J. van Berselaar uit Vught. Twee van de vijf manen verkeren in zorgwekken de toestand door de zware brand wonden die zij zich bij de ontplof fing opliepen. De bestuurder van het busje de 27-jarige A. N. H., is onge deerd gebleven omdat hij zich bij het tanken buiten de' auto bevond. V uurwerk blijft gevaarlijk DEN HAAG, 11-12. Nog altijd ge beuren er bij het afsteken van vuur werk tal van ongelukken. Het zijn vooral de ogen, die hierbij ernstig letsel kunnen oplopen. De Algemene Nederlandse Vereni ging ter Voorkoming van Blindheid acht het daarom haar plicht er weer op te wijzen, dat elk soort vuurwerk, gevaar kan opleveren ook het een voudige rotje kan wel degelijk kwaad vooral wanneer het brandend wordt weggeworpen, of wanneer getracht wordt meerdere stuks tege lijk aan te steken. Kinderen in hun spel zien dit gevaar vaak helemaal niet of slechts onvoldoende. De ver eniging geeft de ouders het advies dit gevaarlijke speelgoed uit handen van kinderen te houden. In het laboratorium van 's iverelds grootste bandenmaat schappij, wordt een „vingerafdruk" genomen van een „Earthmover"-band, die gebruikt xoordt op grondverzet- machines. Dit exemplaar is drie meter hoog, een meter breed en weegt ca. 1600 kg. Gratie voor provo- raadslid Roel van Duyn AMSTERDAM. 11-12. Het Amster- damse px-ovogemeentex-aadslid Roel van Duyn heeft van de procureur- generaal in Amsterdam bericht ont vangen dat H.M. de Koningin hem gratie heeft vex-leend voor de gevan- genisstx-af van zes weken, hem op gelegd wegen de anonieme brief ge publiceerd in Provo 7, waai'in werd opgeruid o.m. tot het opblazen van de IJtunnel. De heer- van Duyn wei'd beschouwd als de vex*antwoordélijke x-edacteur. De straf is vei'anderd in een vooi-waardelijke met een proef tijd van een-jaar. Mocht hij dus bin nen een jaar een strafbaar feit ple gen dan is het mogelijk dat het gra- tiebesluit alsnog weer. wordt inge trokken. ALPHEN AAN DE RIJN. Te Al phen aan de Rijn heeft de bijna 62- jarige alleenwonende mevrouw H. Blanksma enkele dagen levenloos in een i*uststoel in haar woonkamer. Ecederstraat 213, gezeten. LOS ANGELES. De vrouw van de bei'oemde Amerikaanse zanger Dean Martin heeft gezegd dat ze onmid dellijk een scheidingsprocedure zal beginnen, omdat haar man liefde heeft opgevat voor een andere vrouw. Hoestdrank in tabletvorm. f 1.~ FEUILLETON door FRANK VAN FALCKENOORT Hij knikte lachend. „Je zegt het goed, Cobie: waarschijnlijk. De man is niet ontslagen van ï-echtsvervol ging, omdat de rechter overtuigd is van zijn onschuld, integendeel. Hij is vrijgespi'oken wegens gebrek aan bewijs. Dat is heel iets andei's. Dat houdt doorgaans dit in: in zijn hai't is de rechter wellicht ovei'tuigd van zijn schuld, maar naar zijn oordeel is het nodige wettige en overtuigen de bewijs niet geleverd door de offi cier. Dan blijft die éne weg over: Vi'ijspi'aak wegens gebx-ek aan be wijs". Ze begi-eep hem. „Met andere wooi-den: voor het oog van de we reld blijft die man een moox-denaar". „Zo ongeveer. Het mag uitex-aai'd in het openbaar niet gezegd worden, dat is strafbaar. Want gebi'ek aan 31. Zij joegen vooi't door de duistei'e stad. De vervallen huizen geleken hoe lan ger hoe spookachtiger in het vale licht van de enkele lantaarn, welke volkomen zin loos bleken te zijn ontstoken. Waar zij zich bevonden wist Ai'am al lang niet meer. Hij had ieder idee van richting verloren in de wirwar van sti-aten en pleinen welke zij passeerden. Maar hoe onstuimig zij hun rijdieren ook aanzetten, het lawaai van hun achtervolgers wei'd steeds sterker. Hel leek onmogelijk hen voor tc komen. Reeds begonnen hun paai'den tekenen van vermoeidheid te geven. Onrustig keek Aram om zich heen. Toen liet hij zich plotseling van zijn rijdier glijden. Niet let tend op Lai'oet, die gillend bezwoer dat hij gek gewoi'den was, gaf hij het paard een klap op de achterhand, zodat het vei'der holde en spi'ong weg in de donkex-e scha duwen van een diepe nis. Tudoi-, die on middellijk begreep wat zijn vi'iend in de zin had, volgde hem nog geen seconde later. Weggedrukt in het duister luistei'den zij hijgend naar de aandaverende hoefslagen van hun achtervolgers en vastbesloten tastte Ax-am naar zijn zwaai'd toen de eer ste ruiters in het gezicht kwamen. Tril lend van angst klemde Laroet zich aan de jonge krijger vast. Het scheen hun alle drie toe dat er een wonder gebeurde toen de achtei'volgei's voox'bij stoven zonder hen op te mei'ken. „Een oude list!" zei Ax-am hoofdschuddend. „Maar het werkte...." „Een machtige vondst van een begena digd intellect!" schettei'de Lai-oet opgeto gen. „Een wonder van vernuft! Een zee van wonderbaarlijke wijsheid!" Hij stx'eek neer op Aram's arm. „Ge weet niet hoe veel omvattend mijn dankbaax-heid kan zijn! Van nu af aan beschouwt Laroet de Prater zich als uw schuldenaar. Zeg mij slechts, kan ik iets voor u doen?" Bij het horen van die woorden kwam Tudor naar voren.... bewijs houdt niet tevens, in, dat er wel een bewijs is van zijn onschuld, begrijp je goed?" „Jij denkt nog steeds, dat hij de dader is?" „Absoluut antwoox'dde Hoolwex'f overtuigd. „Ik zou niet weten, wie ik andei's ér op aan moest kijken". „Toch zul je je van deze instelling moeten losmaken, Gert", verklaarde ze op besliste toon. „Tenzij je als nog nieuwe bewijzen kunt vinden". „Daar ga ik natuui'lijk naar zoe ken, hoewelsinds zes weken woont er al een ander gezin in het huis. De meubels zijn vi'ijgegeven en verkocht. De zoon heeft er geen gx-as over laten gx-oeien". Cobie dacht enige tijd na. „Je hebt natuui'lijk je andei'e werk. Meneer Hax'de zal je beslist geen nieuwe op- di'acht geven, tenzij de officier daar om verzoekt. Maar dat lijkt me niet waarschijnlijk". „Noude officier kennende, neem ik aan, dat hij wel in appèl zal gaan tegen dit vonnis". „En dan komt het voor het Hof?" „Ja". „Dat duurt zeker een poosje?" „Doorgaans wel. Een maand of vijf zes kun je wel op rekenen". „Pi'ettig voor die meneer Vardèl". „Tjain de ogen van de officier is hij nog altijd de schuldige. Als die man van mening is, dat het vonnis onjuist was, heeft hij de plicht er bei-oep tegen aan te tekenen. Daar voor heeft hij tien dagen de tijd". „Veertien toch?" „Nee, tien. De verdachte heeft veertien dagen. Dat is. om te voor komen, dat de officier mee in appèl gaat, als de vei'dachte bei'oep aan tekent. Tenminste, als hij dat doet na de tiende dag. Het vei'schil van die vier dagen is in het belang van de verdachte". „Nou, meneer Vardèl zal vast geen beioep aantekenen tegen dit vrij- spi'ekende vonnis". „Het ligt niet voor de hand", meesmuilde hij. Doch de volgende dag was Gert Hoolwerf toch wel enkele ogenblik ken verbluft, toen hij van zijn col lega's vernam, dat Vai'dèl de vorige avond thuisgekomen was. de pers te woord had gestaan en medegedeeld had, dat hij een beloning van dui zend gulden uitloofde voor degene, die aanwijzingen kon geven, waar door de mooi'denaar van de heer Grooteborg kon worden aangehou- den. En dat gaf Gert toch wel even te denken. Hoofdstuk 7. Evert Vai'dèl kwam de trap af, be neden even staan blijvend en rond- spiedend naar een .vi'ije tafel. Een ober glimlachte en kwam op hem af. „Herr Vai'dèl, ich habe einen Tisch für-sie. Beim Fenstei'". „Ahvielen Dank", antwoox'dde dè aangespi'okene, kijkend naar de onbezette plaats bij het raam. Hij stevende langs de x-eeds bezette ta feltjes heen en nam plaats bij het raam, waar hij een mooi uitzicht had op het water. Tei'wijl hij een sigai-et aanstak, in afwachting van het ontbijt, keek hij naar buiten. Op de weg langs de ri vier was pi'aklisch geen vei'keer. Een enkele vroege wandelaar ï'epte zich ergens heen. Waarschijnlijk naar zijn dagtaak. Aan de ovei'kant lag het stationnetje vei'laten in de op komende zon., Er stopten maar wei nig ti-einen aan deze halte. Hel eigen lijke station lag een paar kilometer verder, maar velen maakten toch ge bruik van deze halte, omdat hij zich in de onmiddellijke nabijheid van het stadje bevond. Trots het feit. dat er dagelijks maar vijf zés tx-einen stopten. Achteraf pxees hij zich gelukkig het advies van het Duitse reisbui'eau opgevolgd te hebben. „Ik zoek een rustig plaatsje, liefst in de nabij heid van wai beigen, waar niet al te veel toeristen komen". De man had flauwtjes gelachen. Dat was een hele opgaaf. Tenslotte was het zomer en waar vond je te genwoordig geen toei'isten? „Als er dan maar weinig Neder landers zijn". Die mogelijkheid bestond wel. De man achter de balie had een poosje nagedacht en hem tenslotte een paar folders uitgei-eikt. Op één van die folders wees hij in het bijzonder. „Kijk, dit is hel stadje Hoxter. Het ligt aan de Weser. Hebt u waar schijnlijk nooit van gehoord?" „Noch van het een, noch van het ander. De Weser, waar stroomt die ergens?" (wordt vervolgd) I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 7