AGENDA Voorstellen voor straatnamen in stadsuitbreidingen West 1 en 11 STREEKNIEUWS Met trekking der prijzen werd winkelweek te Renesse gesloten ENCYCLOPEDIE Vergadering raad Zierikzee op 18 december ZIERIKZEE. 11-12. Op donderdag 18 wordt (heel kort dus na de begro tingsvergadering) een vergadering gehouden van de gemeenteraad. De agenda telt een achttiental punten, w.o. een uitgebreide lijst ingekomen stukken. Met voorbijgaan van een suggestie van partikuliere zijde, komt het col lege van b. en w. met een voorstel lot het geven van namen aan de toe komstige straten in de stadsuitbrei dingen West I en West II, waarbij de motivering steunt op de overwe ging dat de nieuwe stadswijk straat namen dient te hebben die als een afgerond geheel kunnen worden be schouwd. Verder acht hot college - zulks met het oog op een gemakke lijke vindbaarheid - het beter dit maal geen historische namen te ge bruiken. De naamgeving wordt aangekon digd door de hoofdontsluiting (de weg tegenover de Westbrug), waar voor de naam Scheldestraat is be dacht. Voor de andere straten zou den de volgende namen kunnen die nen: Grevelingenstraat, Ketenstraat, Mastgatstraat, Zijpestraat, Kram merstraat, Eendrachtstraat, Zand- kreekstraat, Sloestraat, Wielingen straat, Schaarstraat, Hammenstraat. Onder voorwaarde dat de ge meente zorgt voor de bestrating van de voormalige tuin, biedt het be stuur van de Stichting Hervormd Verenigingsgebouw een stuk grond aan ter grootte van plm. 56 m-, te gen betaling van een symbolisch be drag. Voorgesteld wordt op deze aan bieding in te gaan. De winkeliers in luxe lederwaren verzochten de voor hen geldende halve-dagsluiting op dinsdagmiddag, te veranderen in de maandagmorgen (tot 13.00 uur). ijke tweetaligheid BRUSSEL. 10-12. De taalge voeligheden van Vlamingen en Walen in de tweetalige hoofd stad Brussel hebben de Belgi sche spoorwegen gebracht tot een verf ijnd, maar ook erg in- geivikkeld systeem voor de aankondigingen ten behoeve van de reizigers op de Brus selse stations. Uit mededelin gen van de Belgische minister va nverkeer, Bertrand, op een vraag uit de Belgische senaat blijkt, dat mededelingen via de luidsprekèrinstallaties op de stations Brussel Noord en Schaarbeek eerst in het Neder lands worden gedaan en ver volgens in het Frans, terwijl het op de stations Brussel Zuid en Leopoldswijk net andersom is. Het evenwicht wordt verder behouden door op de andere Brusselse stations treinen in noordelijke richting aan te kondigen in het Nederlands en die in zuidelijke richting in het Frans. Op het station Brussel Noord is voorts nog voorzien, dat de visuele rich tingborden in het Frans aan duidingen geven (dus Mons i.p. v. Bergen) als een reiziger die op het perron staat in zuidelij ke richting tegen het bord aan kijkt, en in het Nederlands (Antwerpen i.p.v. Anvers) als hij in noordelijke richting kijkt. Wijziging politieverordening Een ander voorstel heeft betrek king op wijziging van de Algemene Politieverordening, zulks in verband met de op 1 januari a.s. in werking tredende wet van 28 augustus, die betrekking heeft op het tonen aan jeugdigen beneden de leeftijd van 18.jaar van enig geschrift, afbeel ding of voorwerp, aanstotelijk voor de eerbaarheid en het aanbieden van enig middel tot verstoring van zwan gerschap. De thans geldende A.P. voor deze gemeente bevat dienaan gaande geen enkele bepaling. Na 1 januari kan de raad alleen nog de verkoop van middelen tot voorkoming van zwangerschap ver bieden, indien deze verkoop buiten besloten ruimten geschiedt. De meerderheid van het college is van mening dat de verkoop van voorbehoedmiddelen buiten besloten ruimten dient te worden voorkomen. Andere zaken Voorgesteld wordt toe te treden als lid van de vereniging „Stad en Lan de' 'tegen een contributie van t 4 per jaar. Het college staat afwijzen^ tegen een verzoek van de sectie Ne derland van de „Raad der Europese Gemeenten" toe te treden als lid. Medewerking wordt gevraagd door „Beter Wonen" voor de stichting van een complex van 46 woningwetwo ningen (eensgezinswoningen) in het bestemmingsplan West I. Een ver zoek van A. Timmerman Cz^ N.V. om subsidie in de kosten van restaura tie van de stoepen voor de panden Dam 2-4, zal worden behandeld. Voorgesteld wordt f 570 te betalen (in 1972). Namens de opdrachtgever ver zocht de heer L. H. A. de Jonge, ar chitect, om een subsidie voor de res tauratie van de panden Nieuwe Boo- gerdstraat 18 en 20. Voorgesteld wordt een subsidie gelijk aan 10 pet. van de voor de beide panden defini tief door de minister vast te stellen subsidiabele restauratiekosten, zijn de f 1840 en f 1360. Tenslotte wordt voorgesteld een tweetal bezwaar schriften tegen opgelegde rioolbelas ting niet ontvankelijk te verklaren. Initiatief Groene Kruis Haaiiistede/Burgh peinzen over 'n „Tafeltje-dek-je" GRONINGEN. In Groningen was men met de vorst al een beetje verder en kon op, natuurijs worden geschaatst. Op sloten en ondergelopen Idanenrond de stad Groningen trokken de jongelui al menig baantje. Gunstig jaar voor C.T.V. „Schouwen-Duiveland" HAAMSTEDE/BI'RGH, 11-12. Het is in Haamstede en Burgh gebleken dat sommige bejaarden en alleen staanden, van welke leeftijd ook, bijna iedere dag moeilijkheden heb ben met het bereiden van de warme maaltijd. Sommigen van hen zijn slecht ter been en nog anderen zijn afhankelijk van familie, kennissen of buren. Het bestuur van het Groe ne Kruis, afd. Haamstede Burgh, heeft zich beraden over de mogelijk heden die er bestaan om deze men sen te helpen. Het bestuur is al zo ver dat men twee richtingen uit kan, n.l. diep vriesmaaltijden of in vers gekookte vorm. Voor dat er een definitieve keuze uit deze twee oplossingen ge maakt wordt, zou het bestur gaarne de namen van belangstellenden we ten. Allen die menen regelmatig maaltijden te zullen betrekken en Tijdrovende „inspraak" OSLO, 11-12. Twee tieners, een jongen en een meisje, zullen deel uitmaken van een Noorse regerings commissie die een wetsontwerp voorbereidt dat leerlingen meer zeg genschap moet geven bij de gang van zaken in lagere en middelbare scholen. De 13-jarige Anne Cecilie Allsakër merkte op: „Ik hoop dat ik ook nog tijd zal vinden om mijn huiswerk te pnaken". ook zij die slechts een of twee maal per week hiervan willen profiteren, worden verzocht hun namen op te geven bij zuster Steulel in het wijk- gebouw, tel. 226. De belangstellenden worden dan, nadat een begroting is opgemaakt, die natuurlijk afhangt van de deel name, op de hoogte gebracht van de kosten. Tevens ziet het bestuur bijzonder graag wat namen van vrijwilligers die deze maaltijden willen bezorgen. ZIERIKZEE, 12-12. Uit het ver slag van de Coöperatieve Telersver eniging „Schouwen-Duiveland" G.A. gevestigd te Zierikzee, over het boekjaar van 1 juni 1968 t/m 31 mei 1969, blijkt dat dit jaar tot het laat ste toe vol verrassingen is geweest. De C.T.V. kreeg de enorme aanvoer van ruim 22 miljoen kg aardappelen te verwerken. Er waren moeilijkheden bij de in breng: de rooiperiode liep door de langdurige regenval van 30 augustus tot half november. Omdat de aller- j SPORT VOETBAL Dreischor I tegen Renesse II Wanneer de weersomstandigheden dit toelaten gaat Dreischor I zon dagmiddag op eigen terrein de strijd aanbinden tegen de reserves van Renesse. De laatste jaren was het voor de blauw-witten lang niet al tijd eenvoudig om de duinbewoners zonder meer met een nederlaag naar huis terug te sturen. Nu de gasten echter aan kracht hebben ingeboet moet Dreischor toch zeker in staat worden geacht om de volle winst in Duiveland te houden. Scheidsrechter is J. Lubbers. Sint kan niet wegkomen Jeugd bood de Haamsteedse bejaarden een feest aan HAAMSTEDE, 11-12. Een wat ver late, doch niet minder gezellige avond in het kader van de Sinter klaasviering werd donderdagavond in de recreatie zaal van de Gcref. Kerk gehouden. De C.J.V. ,,'s Ko- nings Jeugd" had kosten nog moei te gespaard om een aantal bejaarden uit Haamstede een prettige avond te bezorgen. De meisjes en jongensle den van deze vereniging verdienen een grote pluim. Reeds bij het binnentreden van het gebouw werd iedereen in feeststem ming gebracht omdat een zelfver- vaardigd hoofddeksel opgezet moest worden. In de heerlijke warme zaal werden de dames en heren welkom geheten door de voorzitter van de organiserende vereniging, de heer Bejaarden in de beste feeststemming (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). A. Leeuwe. Inmiddels maakten de jonge leden zich verdienstelijk door het rondbrengen van een lekker kopje koffie. Natuurlijk moest er ge zongen worden en de Sinterklaas liederen werden nog eens heerlijk opgehaald. Na de bekende voordracht van Klein Jantje verscheen Sinterklaas ten tonele die, hoewel laat, toch nog veel gegevens had verzameld over de aanwezigen. Hij had voor ieder een pakje (door elk een meegebracht en van een gedichtje voorzien) en af en toe werd er smakelijk gelachen als een dergelijk epistel voorgelezen werd. Een spraakwaterval behoorde even eens bij het programma en tot be sluit voerden de jongelui een toneel stukje op waarvoor ze veel bijval kregen. Aan het slot dankte de heer Leeuwe ieder die had meegeholpen deze avond te doen slagen. ZIERIKZEE Afd. Philatelica Op maandag 15 december verga dert in Mondragon de afdeling Schouwen-Duiveland van Philatelica. BRUINISSE Verkiezing ambtsdragers Hervormde Gemeente Te Bruinisse werd donderdagavond een vergadering gehouden van stem gerechtigde lidmaten van de Ned. Herv. Kerk. Ds. P. Post die de lei ding had, opende deze avond met het lezen van Markus 1 1-9. Ge zongen werd Pslam 118 14. Nadat ds. Post nogmaals de bedoeling van de verkiezing had uiteengezet werd overgegaan tot stemming van drie ouderling-kerkvoogden, wegens het aftreden van de heren B. de Groot, J. van Breda en Jac. Goudzwaard, die of niet herkiesbaar waren of zich niet herkiesbaar hadden gesteld. Er bleken 80 stemgerechtigde lidmaten aanwezig te zijn. In de vacature B. de Groot werd gekozen de heer S. de Koning met 71 stemmen, zijn tegenkandidaat de heer D. Kik kreeg 8 stemmen. In de vacature J. van Breda werd gekozen de heer J. de Ronde Jz. met 57 stemmen, zijn tegenkadidaat de heer W. Bil kreeg 14 stemmen ter wijl 9 stemmen blanco werden uit gebracht. In de vacature Jac. Goudzwaard werd gekozen de heer C. de Keizer mét 46 stemmen, 34 stemmen wer den in deze vacature uitgebracht op de heer A. Jumelet-van Duivendijk. Met het zingen van Gezang 112 1 en dankzegging door ds. Post werd de vergadering gesloten. In een mijn le Aljustrel in het zuiden van Portugal zijn donderdag drie mijnwerkers omgekomen en drie ernstig gewond doordat tien ladin gen dynamiet tot ontploffing kwa men. Het ongeluk deed zich voor op 360 meter diepte in een pyriet en zwavelmijn. Doden door instorting van gebouw in India TRIVANDRUM, 12-12. Zeker ne gen bouwvakarbeiders zijn om het leven gekomen en 24 werden ge wond toen donderdagavond een ge deelte van het in aanbouw zijnde Russische culturele centrum in Tri- vandrum (India) instortte. Er werd overgewerkt om het vele verdiepin gen hoge gebouw op tijd klaar te krijgen voor de opening op 22 april volgend jaar, op de- 100ste geboorte dag van Lenin. Het is niet bekend of er onder de puinhopen nog slachtoffers liggen. Scheepvaartberichten Abida, 11-12 ^te Singapore. Acmaea, 140 m. ozo Ceylon. Atys, .10-12 te Tapangoa. Camitia, 10-12 van Shellhaven naar Rotterdam. Esso Rotterdam, 10-12 160 m. zw La gos. Zafra, 10-12 150 m. zzw Dakar. UTRECHT. De meeste zieken fondsen zullen de premie voor de vrijwillige verzekering per 1 januari 1970 moeten verhogen, zij het dan dat deze verhoging over het alge meen procentueel minder zal zijn dan vorige jaren. Het gerechtelijk onderzoek inzake de dood van Mary Jo Kopechne, die in de nacht van 18 op 19 juli om het leven kwam bij een auto-ongeluk waarbij ook Edward Kennedy was betrokken, zal op 5 januari in Ed- gartown worden geopend. Een deel van een in aanbouw zijnd Russisch cultureel centrum in de Indiase stad Trivandrum is inge stort, waardoor zeker een arbeider is onigekomen en 24 zijn gewond. Men vreest dat veel werklieden on der het puin liggen. laatst gerooide aardappelen in de meeste gevallen, het eerst ter ver werking werden aangewend, was de sorteercapaciteit tot half-januari be perkt. Dit had tot gevolg dat men genoodzaakt was een beduidend kwantum aardappelen veldgewas te verkopen. De gemiddelde opbrengst berekend per ha komt op f 4.277 afgerond. Hél vorig boekjaar was dit 1' 3.148 per ha. De kwaliteit van de aardappelen was matig. Do totale, omzet bedroeg 22.346.764 kg voor een bedrag van f 2.752.226,61 Dit betekent dat de omzet steeg met 1.750 ton en de geldelijke opbrengst met ruim 883.000 gulden. Debedrijfsresultaten 1968-1969 zijn goed. Het overschot bedraagt f 56.663,42. Advertentie Uw salaris via de Nutsspaarbauk biedt vele voordelen Vraagt inlichtingen NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE BUDEL. Op de Meemorlel, de ver bindingsweg tussen Budel en Weert, is de in Budel wonende 30-jarige ItaliaanG. Montuori om het leven gekomen bij een verkeersongeluk. Advertentie Viijdag 12 december - Zierikzee Schoolgebouw Manhuisstraat, aula, aangekondigde Z.V.U.-avond gaat 'niet door. ..Drukkerij L. en O., 5-9 uur, kunst- Ventoonstelling. Huis van Nassau, 8 uur, N.V.V.-be- stuurdersbond. Serooskerke ■•^Dorpshuis, 3.30 uur en 8 uur, film- .voorstellingen Rode Kruis Westhoek. Burgh 'Het Wapen van Burgh, uitvoering Kon. Harmonie „Witte van Haem- stede". Nieuwerkerk Ger. Ver.-lokaal, 8 uur, vergadering A.R.-Kiesvereniging. Zaterdag 13 december Scharendüke Ger. Jeugdgebouw, 8 uur, uitvoering Z.S.C. Oosterland Torenplein, 2 uur, start oriënterings- rit afdeling Veilig Verkeer. Maandag 15 december Zonnemaire Verenigingsgebouw, 7.30 uur, afd. Plattelandsvrouwenbond. Dinsdag 16 december Zierikzee Ned. Herv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, kerstavond Plattelandsvrouwen. Öuwcrkcrk Dorpshuis, alg. vergadering land- bouwvereniging „Aller Belang". Burgh 1 •Hotel Bakker, algemene vergadering landbouwv. „C et C." Woensdag 17 december Zierikzee Ned. Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Kerkwervc Verenigingsgebouw, 7.45 uur, kerst avond N.C.V.B. Haamstede Wijkgebouw, 8 uur. vergadering kruisverenigingen. Donderdag 18 december Zierikzee Stadhuis. 7.30 uur. vergadering ge meenteraad. Vrijdag 19 december Zierikzee School Manhuisstraat, aula. 8 uur, filmkring „Ziejook". Burgh Het Wapen van Burgh, tweede uit voering „Witte van Haemstede". UW KLEDING BADSCHOON en in enkele dagen uit en thuis Chemische wasserij „DE ZOOM" n.v. Zierikzee - Tel. 2673 Flink bedrag voor plaatselijke „muziek" RENESSE. 11-12.. Donderdagavond vond in het Dorpshuis te Renesse de trekking plaats van de loterij, die door de Middenstand tijdens de laatst gehouden winkelweek werd ge organiseerd. Nadat het fanfarekorps „Luctor et Emergo" de avond had „ingeblazen" sprak de heer M. J. Krijnse-Lokker. H\j dankte de win kelweekcommissie voor het vele werk, dat zij had verzet en deelde mee, dat er 80 prijzen te verdelen vielen. Na weer een pittig muziekje ver richtte de notaris de heer D. v. d. Hoeven de trekking. De hoofdprijs, een vijfdaagse reis naar Parijs voor twee personen viel op nr. 66.850. De heer L. C. Hoogerhuis sprak na de trekking. Hij vond „de muziek" een niet weg te denken element in het dorp, zonder welks medewerking veel elementen veel van hun glans zouden verliezen. „Het is door zijn duur instrumentarium, een vereni ging, die veel geld nodig heeft. Be denk, indien u geen prijs heeft u er toch aan hebt meegeholpen, dat we in staat zijn een flink bedrag aan de muziekvereniging teoverhandigen." Hierna voegde hij de daad bij het woord en overhandigde dev voorzit ter van de muziekvereniging, de heer .J. A. Kouman een bedrag van f 1024. Laatst genoemde toonde zich bij zonder blij met deze milde gaven. ..We zijn een dure vereniging, die altijd gebrek aan geld heeft. Enorme bedragen zijn gemoeid met de aan schaf en het onderhoud van de in strumenten". Ter illustratie vertelde hij dat binnenkort de grote bas zal moeten worden vex-nieuwd. Kosten van zo'n instrument f 2000. Meer kansen Behalve de loterij wax-en er gedu rende de winkelweek nog meer kaxx- sen geweest om prijzen te winnen. Zo won mevr. A. MeexTxof-Schulz de „klederdrachtwedsti'ijd" terwijl deze dame tevens een eerste prijs won bij het x'aden van de pi-ijs van een aan tal artikelen, die in de showroom waren opgesteld. De heer N. L. Wandel had de naam geraden van de middenstander, waax-van men alleen maar wist dat hij 1.79 m lang en 68 kg zwaar was. Deze middenstander bleek de manufactux-ier J. Vex*seput te zijn. Het juiste aantal appelen was 158 en werd geraden door de heer H. Wandel. De heer L. C. Hoogei-huis dankte tenslotte de vei\schillende medewex'kers. In het bijzonder noem de hij notaris D. v. d. Hoeven, die geheel belangeloos zijn medewer king verleende. Hem en zijn mede werker werd een boekenbon aange boden. De Middenstandsvereniging bood de jeugd een matinee aan, ver zorgd door het duo Ben Lux. Het werd voor de 150 kindei'en een ge notvolle middag. De Aiistx'olische marine heeft don- dei-dag een vi'achtschip overgenomen omdat de havenarbeidex-s in Sydney weigei'den het te laden met voor de oorlog in Vietnam bestemde goede ren. Het is dezerzijds een lelijke ge woonte, maar zijn respekt voor en cyclopedieën is wel niet eindeloos, maar toch wel verschrikkelijk groot, Zo'n verzameling boeken is een doorlopende aanklacht tegen te wei nig kennis. Men kan wel roepen: -,,'t gaat niet om de feitjes", maar weten of niet-weten blijft dan toch maar een principieel verschil. Bij de eerste steekproef zakt men al door de mand. Juist, Columbus ontdekte Amerika, maar ook (ver voor Harry Mulisch) Cuba. En wat dan wel een „comedy of manners" is? Juwelig vraagje voor Kick Stock- huijzen. Het is „een blijspelvorm der „beterte standen" in de Engelse res tauratieperiode aan het eind van de 17e eeuw". Wisten we mooi niet. Hierbij ook nog snel even medege deeld dat de Eisteddfod, het jaarlijks nationaal congres van Wales is en Eleaten was een school van denkers, die zich baseerden op de eenheid en onveranderlijkheid van het Zijn, in de Griekse filosofie. Ja, ja. Op de uitvinder van het „vrolijk chris tendom" waren we zonder het alles wetende boek ook nooit gestuit. Het ,.zvas de Deense theoloog en patriot Nicolai F. Grundtvig, stichter van de eerste Deense volkshogeschool. - We lopen ook niet dagelijks te stoeien met Klemens M. Hofbauer. Het was een Weense bakker, die in 17S4 het deeg vaanvel zei en als pre diker in het schone Wenen een enor- :.me kracht ontplooide. En wat Haruspices waren ligt ook lastig. Het waren Romeinse pries ters, behorend tot de Elrusken, die uit de ingeivanden der offerdieren moesten opmaken, of de goden al dan niet gunstig gezind waren. Men kan. wel zeggen: „ik heb daar geen boodschap aan", maar zoeten of niet weien zijn toch twee verschilende zaken. De encyclopedie zet ons voort durend in de chemise, want met Pont-de Loup liggen top ook over hoop; het is een fikse gemeente in de Belgische provincie Henegouwen. En Kerintji is een landschap in West-Sumatra en Meng Tse 1 vas een Chinees filosoof, die menselijkheid en gerechtigheid predikte 300 jaar voor Christus. Vliegenbloemen zijn bloemen die door vliegen bestoven worden en Toermalijn is borium houdezid aluminiumsilicaat, meestal groen v>an kleur. Een remisier - om een beetje dor te eindigen - is een persoon in dienst van een effecten handelaar, die het publiek tracht te bewegen tot het aangaan van specu latieve transacties. Dat teas dan dat. Het zijn de feitjes niet,, maar het is toch wel leuk ze te kennen en de encyclopedie zal altijd onmisbaar blijven! SCHIERE1L ANDMAN 4 i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2