Autogids gratis DE ZIERIKZEESCHE COURANT Brussel verwacht uitstoting Griekenland uit Raad van Europa Tuinman Zoon Doet uw voordeel bij „MEIJBELRAMA" te Nieuwerkerk! Verenigde Staten tegen V.N.-resolutie over gebruik van chemische middelen dpMBgni Grote Israëlische luchtaanval op Syrië Lancering nieuwe verbindingssatelliet Uwrijtechiiek Tepoetst Drnet Chevron Autoriteiten brum Egypte verwerpt Amerikaanse voorstellen I^öïisserie j^ooclljuijs" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 12 december 1969 Nr. 2usi9 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Cijfers eau de C.A. V. PAKIJS, 11-12. In diplomatieke kringen in Parijs acht men het niet geheel uitgestoten dat de achttien landen van de Kaad vanEuropa niet aan een stemming over de schorsing van Griekenland zullen toekomen, maar dat de Griekse minister van buitenlandse zaken, Pipinelis, in de vergadering van het ministerscomité zal aankondigen dat z(jn land uit de Kaad van Europa treedt. Dat kan geschieden door een formele mede deling aan de secretaris van de raad. Pipinelis, die al sedert maandag in de Franse hoofdstad vertoeft om te pogen een dreigende schorsing af te wenden, heeft tot dusver geen me dedeling gedaan over een drastische stap van zijn regering aan de pers willen geven. In diplomatieke kringen die voor schorsing zijn, houdt men er ook re kening mee dat de Griekse regering een aantal toezeggingen voor maat regelen binnen Griekenland zal doen om aldus het lidmaatschap van de raad te behouden. In genoemde krin gen verklaart men echter dat toe zeggingen van de Griekse regering in het verleden teleurstellingen hebben opgeleverd. De kwestie van de schorsing werd op 30 januari jl. door de raadgeven de vergadering van de Raad van Eu ropa bij het ministercomité aanhan gig gemaakt door het aannemen van een resolutie waarin het comité werd verzocht het schorsingsartikel van het statuut ten aanzien van Grieken land toe te passen wegens schending van de mensenrechten. Op 6 mei behandelde het minis terscomité de resolutie maar toen werd met 13 tegen 2 stemmen bij 3 onthoudingen besloten dat op de vol gende bijeenkomst in december over de schorsing zou worden beslist. Ne derland behoorde toen tot de 13 lan den die voor dat uitstel stemden. Een van de problemen waarvoor men zich toen gesteld zag en die nu Advertentie O f het nu is voor een haardbankje of voor een bankstel of voor vaste vloerbedekking (Dcsso) of voor overgordijnen (Ploeg) of voor vitrage (Gardisettc) T uinman heeft het! Komt u ook eens vrijblijvend kijken bij Mol 19 Zierikzee tclef. 2887 VINKEVEEN. Op het terrein van het benzinestation „Total" in Waver- veen is een Volkswagenbusje uitge brand. De vijf inzittenden 'werden gewond opgenomen in een zieken huis. De politie onderzocht het uit- gèbrande busje. voor het eigenlijk besluit moeten worden opgelost, is die van de telling van de stemmen. In de praktijk komt het neer op de keuze of het be sluit met 12 of met 10 stemmen moet worden genomen. Verscheidene landen, waaronder Nederland, VVest-Duitsland, Dene marken, Noorwegen en Zweden, zijn voor schorsing van Griekenland als lidstaat van de raad. De Britse premier Wilson, heeft maandag in het Lagerhuis gezegd dat Groot-Brittannië voor schorsing is, maar hij maakte een voorbehoud voor het geval Griekenland plotse ling zijn houding zal veranderen. Hij stelde dan wel de eis dat Athene met een kort en nauwkeurig omschreven tijdschema moest komen voor herstel van de mensenrechten. Minister Pipinelis echter heeft de verklaring van premier Wilson aan gevallen in een te Parijs uitgegeven communiqué. Volgens hem kan Wil son's „wijze van handelen vrucht baar werk op diplomatiek niveau niet vergemakkelijken en kan het slechts de uitdagende houding van de tegenstanders van Griekenland ver sterken". Frankrijk dat in mei tot de drie zich onthoudende landen behoorde, heeft zich tot dusver afkerig getoond van een schorsing. De Franse regering heeft aan de staatssecretaris van buitenlandse za ken De Lipkowski, die waarschijnlijk minister Schumann in de conferentie zal vervangen, opdracht gegeven te streven naar een effectieve liberali sering van het huidige Griekse re giem. BRUSSEL, 11-12. In Brussel wordt verwacht dat het comité van minis ters van de Kaad van Europa heden vrijdag zal besluiten tot uitstoting van Griekenland uit de organisatie. Alles wijst daarop, zo meent men in kringen van het ministerie van bui tenlandse zaken in de Belgische hoofdstad, onafhankelijk van de pro cedure die men uiteindelijk zal kie zen voor het vaststellen van de meerderheid van -Ai. Het ziet eer naar uit, dat alleen Frankrijk, Tur kije, Cyprus, Malta en Ierland zich van stemming zullen onthouden of tegen uitstoting of schorsing zullen uitspreken. Prima kwaliteiten en véél voordeliger Uw adres voor bankstellen, kasten, tafels, eetliockcn, tapijt, bed den, dekens, ladenkastjcs, enz. Uitsluitend a contant Iedere dag vrij te bezichtigen, 's Maandags gesloten; vrijdags avonds tot 9.00 uur geopend. CASH AND CARRY MEUBELRAMA Burgem. Boumanstraat 11 - Nieuwerkerk - Telefoon (01114) 268 WASHINGTON, 11-12. Het State deparment in Washington heeft don derdag betwist dat de Verenigde Na ties het recht hebben te bepalen dat traangas en ontblaringsmiddelen in oorlogstijd niet mogen worden ge bruikt. Een daartoe strekkende medede ling werd gedaan ter verdediging van het negatieve standpunt dat de V.S. inamen ten aanzien van een door Zweden ingediende resolutie waarin wordt verklaard dat het ge bruik in ooi'logstijd van alle chemi sche middelen die rechtstreeks gif tige werking hebben op mens, dier of plant in strijd is met het interna- tioale recht zoals dat in het protocol van Geneve van 1925 is vervat. De resolutie werd aangenomen met 58 stemmen voor, drie tegen en 35 ont houdingen. Het standpunt van de Verenigde Staten werd gedeeld door Portugal en Australië. De mededeling, die door woord voerder Carl Bartch werd voorgele zen, zegt dat naar de mening van Amerika het totaal aantal stemmen dat op de resolutie werd uitgebracht niet reprensatief is voor internatio nale eenstemmigheid op dit punt. Merkwaardig is wel dat de stem van de V.S. vele Amerikaanse diplo- illisfe „A .j DAMASCUS/TEL AVIV, 11-12. Golven Israëlische Mirages, Sky- hawks en Phantoms hebben donder-, dag de grootste luchtaanval op Syrië in vijf maanden uitgevoerd. Volgens Isi'aëlische bekendmakingen zijn vliegvelden en militaire doelen aan gevallen, maar een Syi'ische militaire woordvoerder zei dat de Israëlische vliegtuigen zijn opgevangen door de Syrische luchtmacht en hun doelen niet hebben kunnen bereiken. Twee Israëlische en drie Syrische vliegtui gen zijn in luchtgevechten neerge schoten, maar de Syrische vliegers hebben zich met hun valschermen in veiligheid kunnen stellen, aldus de Syriër. Volgens Israëlische bekend makingen daarentegen gingen geen Israëlische toestellen verloren. Ook na een Israëlische luchtaanval op Egypte keerden vandaag alle toestel len behouden terug, aldus de Israëli sche reactie op een Egyptische mede deling dat één vliegtuig was neer geschoten. maten heeft verrast omdat president Nixon op 25 november nog de bacte- riolögsche oorlogvoering verwierp en daarom de Senaat verzocht het Ge- neefs protocol van 1925 te bekrachti gen. OLCjJL 0E ZOMER IN UW SLAAPKAMER E.E.G.-ainbtenaren staken LUXEMBURG, 11-12. Dc 1800 em- ployé's van E.E.G.-instellingen van het Europese parlement in Luxem burg en van het Europese gerechts hof hebben gehoor gegeven aan de oproep van hun vakorganisatie om donderdag voor 48 uur in staking te gaan. De gebouwen van de Europese instellingen hebben zij tot vandaag (vrijdag) bezet. WASHINGTON. 11-12. Comsta, de maatschappij voor communicatiesa- tèllieten in de Verenigde Staten, heeft bekend gemaakt dat op 7 janu ari de „Intelsat-3" zal worden gelan ceerd. „Intelsat-3" zal met een „Thor Delta"-raket naar een vast punt bo ven de Atlantische oceaan worden, gebracht waar 1200 kanalen van de satelliet voor.de verbindingen tussen de kusten aan beide zijden van de oceaan zullen zorgen. In februari zal Coaster aangevaren op de Westerschelde VLISSINGEN. 11-12. Bij boei W 10, zuidwest van Vlissingen, is donder dagavond tin dé mist de Deense coas ter „Elsemarie" aangevaren door de Liberiaanse ertsboot „Discoverer". De Elsemarie lag voor anker. Het 267 brt. metende scheepje (afkomstig uit Grasten) kreeg een deuk en een scheur aan bakboord. Er was geen persoonlijk letsel. De Discoverer, die uitvarend van Antwerpen was, meet 6162 brt. bij elke Chevron pomp. Mts. GOpogrtas**' Chevron ATHENE. - Een macabere stoet vrachtwagens, volgeladen met lijk kisten rijdt de heuvels in, waar een DC-5 van Olympic Air,ways veron gelukte. Bij hel ongeluk kwamen 85 mensen om het leven. Dit nummer beslaat uit 10 pagina's Het begrip reikt dikwijls veel verder dan hel versland. nog een dergelijke satelliet worden gelanceerd, opnieuw om de verbin dingen over de Atlantische oceaan te vergemakkelijken. Op 25 juli mis lukte de lancering van een „Intelsat- 3" door het niet goed functioneren van de laatste trap van de raket. CAIRO, 11-12. De Verenigde Ara bische Republiek heeft de recente Amerikaanse voorstellen inzake een regeling van de crisis in het Midden- Oosten verworpen. Aldus meldt don derdag het gezaghebbende Egyptis che blad „El Achram". In deze voorstellen, die dinsdag, door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, William Rogers, bekend werden gemaakt, werd aan gedrongen op een vredesregeling, waarbij Israel zich uit de bezette ge bieden zou moeten terugtrekken in ruil voor veiligheidsgaranties. „El Achram" deelt mee, dat de Amerikaanse voorstellen, die op 1 november aan Cairo zijn overhan digd, categorisch zijn verworpen om dat zij duidelijk ten gunste van Isra el waren. UTRECHT. Utrechts eerste par keergarage zal op 7 januari 1970 of ficieel worden geopend door de wet houder van ekonomische zaken en verkeerszaken, mr. A. Looten. De garage, in feite een viertal parkeer terreinen van 4.500 m2 boven elkaar, zal plaats bieden aan ruim 1.000 au to's, een aantal dat in een later sta dium met plaatsen voor 200 auto's wordt uitgebreid. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-12. Het K.N.M.I. deelt mede: In de algemene luchtdrukver deling kwam de afgelopen 24 uur boven het Europese vasteland niet veel verandering. Boven Rusland handhaafde zich een gebied met hoge barometerstanden. Via midden-Eu ropa en Frankrijk stond het in ver binding met een ander hogedruk- systeem bij de Azoren. In het algemeen vroor het in west- Europa in de nacht van donderdag op vrijdag licht tot matig. In het zuidoosten van ons land heeft het in de vooravond hier en daar nog 10 graden gevroren. Een frontale sto ring boven zuid-Engeland drong slechts langzaam oostwaarts op. Hij veroorzaakte in zijn omgeving plaat selijk regen. Het komende etmaal wordt er in ons land veel bewolking verwacht en plaatselijk mist. Hier en daar kan ook wat neerslag vallen. De temperaturen zullen om het vries punt schommelen. In de nacht zal ook plaatselijk lichte vorst optreden. Om hel vriespunt Verwachting tot zaterdagavond: Veel bewolking met plaatselijk mist en hier en daar neerslag; meest zwakke in hoofdzaak zuidoostelijke wind; temperaturen om het vries punt, in de nacht plaatselijk ook lichte vorst. Voor zondag: Aantal urenzon0 tot 2. Min.-temperaturenvan ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen0 tot 6 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 13 dec. Zon op 8.40, onder 16.28. Maan op 12.14, onder 21.32. 14 dec. Zon op 8.41. onder 16.28. Maan op 12.30, onder 23.00. 15 dec. Zon op 8.42, onder 16.29. Maan op 12.42, onder Eerste kwartier: 16 dec. te 2.09. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 13 dec. 5.52 v.m. 18.25 A.m. 14 dec. 6.41 v.m. 19.13 n.m. 15 dec. 7.29 v.m. 20.07 n.m. BROUWERSHAVEN: 13 dec. 5.40 v.m. 18.04 n.m. 14 dec. 6.35 v.m. 18.57 n.m. 15 dec. 7.27 v.m. 19.52 n.m. Doodtij: 18 dec. Advertentie. Gedurende BEIDE kerstdagen en het weekend SFEERVOL KERSTDINER <a 35,—) in Havcnplcin 7 Zierikzee Reserveert tijdig uw tafel bij uw gastheer: A. DUYNSTEE. Telefoon (01110) 2584 i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1