maak uw postgiro-saldo rentegevend: EXPORT DE VERKEERDE DADER GRATIS Nieuwerkerk heeft een eigen judoclub STREEK NIEUWS Massale vechtpartij te Arnhem open een renterekening bij de RPS! RIJKSPOSTSPAARBANK „Brigade des doods" sloeg weer toe KANS..""™ EXTRA FLES ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 9 december 1969 Nr. 20317 NlfcLWKKKLKK, 6-12. Vorige week werd in de meest letterlijke zin de houten vloer van de narampse „Noodschoot" aan de Stationsstraat te Nieuwerkerk getest, door een on derdeel van de Judokavereniging „Middelharnis", o.l.v. de heer L. AI- mekinders te Middelharnis. Htf gaf zijn cursisten een judo-demonstratie, met als doel, leden te werven voor de in oprichting zijnde onderafde ling Nieuwerkerk. Reeds lange tijd gaan de senioren, als leden van de afdeling „Middelharnis" naar Mid delharnis. Gezien er van de kant van de jeugd ook veel animo bestaat voor de judosport, kregen ook zij les van de heer Almekinders. Om ook voor de andere Nieuwerkerkers gelegen heid te scheppen mee judo te gaan doen, is deze onderafdeling gesticht. Men is voornemens iedere donder dagavond, te beginnen met a.s. don derdag 11 december 1969 van 7-8 uur de junioren (jongelui van alle leeftijden t/m 14 jaar) en van 8-9 de senioren (vanaf 15 jaar en ouder) in de judogeheimen te laten doordrin gen. Tijdens de demonstratie, waarvoor enorm veel belangstelling bestond, gaf de heer Almekinders voor de aanwezigen duidelijke explikaties, die werden toegelicht door de Flak- keese judoka's. Van eigen bodem (Nieuwerkerkse) kwamen ook een aantal op de mat. De heer Almekin ders heeft goede verwachtingen van zijn nieuwe afdeling, en is daarnaast bijzonder blij met het „eigen" lokaal, waarin men iedere week kan trainen. Hij vindt het „lekker knus' op deze manier, vooral wanneer men bedenkt dat men tevoren niets behoeft op te bouwen, en aan het einde van de trainingslessen behoeft af te breken. Onder zijn leden, die bij elkaar de ze demonstratie verzorgden, was ook de heer Anne van Zielst uit Nieuwe Tonge, die twee jaar geleden tweede bij de Zuid-Hollandse kampioen schappen in de zwarte banden, werd. Dit week-end kwam hij uit bij de Nederlandse kampioenschappen, waaraan ook Willem Ruska meedeed. Bijzonder interessant is het te weten dat judo ook in het bijzonder ge schikt is voor mensen, die helemaal niet „geweldig" sterk zijn, groot zijn en zwaar wegen. Bovenstaande werd bewezen door een judoka(atje) van 18 kg tegenover de 118 kg wegende Anne van Zielst te plaatsen. „Judo is een pracht sport", vindt de heer Almekinders, „je wordt er mens door!" Onlangs heeft Almekin ders zich op de hoogte laten stellen door Anton Geesink, die hem zijn nieuwe judo-leex-plan uitlegde. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ARNHEM, 8-12. De Arnhemse po litie heeft elf Indonesiërs van om streeks 20 jaar aangehouden, allen van buiten Arnhem, alsmede een 36- jarige van Suriname afkomstige man, naar aanleiding van de vecht partij, die het afgelopen weekeinde in Arnhem ontstond tussen een groep Indonesiërs en een groep Turken. Eén van de Turken werd boos op een Indonesiër, omdat deze zich in zijn ogen minder welvoegelijk ge droeg tegen een meisje. Een massale vechtpartij in de bar was er het ge volg van, die later buiten werd voortgezet. De Surinamer stak daar bij een Turk met een groot mes in de buik. Zwaar gewond moest de Voor 50 jaar.... ZIERIKZEE. Daartoe aangezocht door enige oudleden der vroeger hier bestaande gymnastiekvereniging „Rust Roest" heeft de afd. Volks- weerbaarheid haar gymnastiekcur- sus omgezet in een vereniging mei ruim 40 leden, die eveneens denaam „Rust Roest" draagt. HAAMSTEDE. In de Herv. Kerk zal een orgel geplaatst worden. De gemeenteleden hebben voor dit doel samen 2700 bijeengebracht. DREISCHOR. - Marktberichten. Veemarkt Dreischor. Aangevoerd 11 stuks. Veel handel. Handel in biggen zeer levendig. NIEUWERKERK. Door een zestal jongedames werd een bedrag van 530 ingezameld tot leniging van de nood in Oostenrijk. BROUWERSHAVEN. De machinis ten op de lijn Burgh-Steenbergen hebben besloten te staken. Vervan gend. personeel is vanuit Rotterdam aangevoerd zodat de diensten, zij het met grote vertraging, toch doorgang konden vinden. ZIERIKZEE. Er worden' in Zierik- zee ruim 00 Oostenrijkse kinderen geplaatst. Het betreft kinderen van het eerste transport zodat zij nog de ze maand hier zijn. ZIERIKZEE. Het Christelijk Ge mengd Kinderkoor „De Lofstem" gaf in hotel „Juliana" een eerste uitvoe ring. ZIERIKZEE. (Adv.). Tien gulden beloning aan hen, die de voetbalver. „Z.V.V." aan een terrein helpen. Max. huurprijs f 100. ZONNEMAIRE. De gemeenteraad reserveerde 150 ter tegemoetko ming aan on- en minvermogenden in de kosten van verloskundige hulp. man worden overgebracht naar het ziekenhuis. Op hun beurt molesteer den toen de Turken de Surinamer, die ook gewond raakte. Zondagavond hield de politie nog een auto met zeven Indonesiërs aan. Ook zij zijn ingesloten. De Indone siërs hadden namelijk een scherpe handgranaat, een pistool en een mes bij zich. Niet uitgesloten wordt ge acht, dat zij een wraakoefening op touw wilden zetten. KERKNIEUWS Ned. Hervormde Kerk - Oosterland Tot notabel in de Ned. Herv. Kerk alhier werd gekozen in de plaats van de heer A. L. Bakker die aftrad, de heer Anth. L. Ista. ZIERIKZEE Paalfunderingen Rode Dorp Het aannemingsbedrijf Den Hartog N.V. uit 's-Gravendeel welke in op dracht van de Woningbouwvereni ging „Beter Wonen" een aantal wo ningen gaat bouwen in het Roode Dorp. is begonnen met het aanbren gen van paalfunderingen, zodat - wanneer de weersomstandigheden dit toelaten - met de bouw kon wor den begonnen. HAAMSTEDE Sinterklaasavond voor ouderen De C.J.V. ,,'s Konings Jeugd" or ganiseert a.s. donderdag 11 decem ber voor de ouderen boven de 50 jaar uit Haamstede een speciale Sinter-, klaasavond. De dames en heren wor den in de Recreatiezaal van de Ge deformeerde Kerk verwacht. Deze Jongelingsvereniging heeft namens Sint en Piet een vriendelijk verzoek om een pakje met een klein geschenkje mee te brengen en om de avond nog wat gezelliger te maken zouden deze pakjes vergezeld moe ten gaan van een gedichtje. Op deze manier moet de avond slagen. Moch ten er ouderen zijn die vervoerspro blemen hebben dan zijn deze te overbruggen door 01115-727 te bel len. BURGH Uitvoering Kon. Harmonie „Witte van Haemstede" Traditie getrouw houdt de Kon. Harmonie „Witte van Haemstede" in de maand december een tweetal uitvoeringen. Ditmaal op vrijdag 12 en op vrijdag 19 december. Beide uitvoeringen in hotel „Het wapen van Burgh". Het programma omvat, volgens het geijkte systeem een aantal mu zieknummers een optreden van de drumband en voor het eerst zullen de aanwezigen kunnen kijken en luis teren naar proeven van kunnen uit gevoerd door leerlingen der muziek school. Het gesproken woord in een blij spelopvoering wordt weer verzorgd door het Vlissings Toneelgezelschap onder regie van Piet de Leeuw. „Wie krijgt de baby is de titel van deze lacher en wie de vorige opvoe ring heeft gezien behoeft niet te twij felen aan succes. Het belooft dan ook een prachtige avond te worden die nog' aantrekkelijker wordt gemaakt door een enorme verloting met zoals gewoonlijk fraaie prijzen. Het bal wordt verzorgd door de Victory-b'and SCHARENDIJKE Uitvoering Sportvereniging Z.S.C. '62 De Algemene Sportvereniging „Z.S.C. '62" te Scharendijke-Ellemeet houdt cp zaterdag 13 december a.s. in het Gereformeerd Verenigingsge bouw te Scharendijke haar jaarlijkse uitvoering. Opgevoerd wordt het to- neelspel „De grote leugen". BROUWERSHAVEN Verfwerk woningen Door het Architectenbureau Leo de Jonge te Rotterdam werd namens de firma Den Hartog' te 's-Graven deel het verfwerk van 21 in aanbouw zijnde woningen te Brouwershaven gegund aan Fa. P. Schults te Zierik- zee. ZONNEMAIRE Collectes november Gedurende de maand november werd in de Hervormde Kerk van Zonnemaire als volgt gecollecteerd: voor de diaconie f 46; voor de kerk voogdij f 147,82 en derde collecte f 69,98. AMSTERDAM. Naar vernomen wordt is het aantal toezeggingen tot aanmelding van de aandelen Ameri can Hotel N.V. aan de bankiers van de Caransa-groep thans tot zodanige hoogte gestegen, dat deze groep zich reeds nu van de meerderheid dei- aandelen verzekerd mag achten. Zo als bekend, loopt het bod van 665 procent uiterlijk af vrijdagmiddag 12 december. Advertentie Dat kost niets - ook geen moeite. Zo kunt u 3J% rente trekken van girogeld dat u niet onmiddellijk nodig hebt. Toch kunt u er door middel van uw giro rekening altijd over beschikken. Schrijf de Postgiro om een renterekeningformulier. Ze liggen ook bij elk postkantoor. IMPS óók rente voor postrekeninghouders RIO DE JANEIRO, 6-12. Acht mensen zijn vrijdag in Brazillië te rechtgesteld door leden van de „bri gade des doods" die al jaren onge straft op moordenaars, handelaars in verdovende middelen, souteneurs en prostituees, maar ook vaak onschuldi- gen jaagt, voornamelijk in de staten OMMEN. Maandagmorgen raakte de 38-jarige heer W. Woning uit Apeldoorn op rijksweg 34 onder de gemeente Ommen met zijn personen auto na het inhalen van een ander voertuig, in een slip. Hij botste hier op tegen een tegemoetkomende auto bus en werd op slag gedood. KOPENHAGEN. Noorwegen heeft de invoer van vers vlees uit Dene marken verboden, nadat daar twee gevallen van mond- en kleuwzeer waren geconstateerd. In Noord-Jut land, waar deze gevallen vorige week werden geregistreerd, zijn vee artsen begonen 30.000 stuks vee in te enten. MARKTBERICHTEN Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 8-12. Klei-aardap- pelen voor het binnenland: bintje 35 mm opwaarts f 23,00-24,00, bintje 40 mm opwaarts f 23,50-24,50, bintje 50 mm opwaarts f 25,00-25,75, eigenhei mers 40 mm opwaarts f 27,00-32,00. Zand-aardappelen voor de export: bintje 35 mm opwaarts f 18,50-19,50. Klei-aardappelen voor de export: bintje 35-50 mm f 23,00-24,00, bintje 45 mm opwaarts f 25,50-26,00, bintje 50 mm opwaarts f 25,00-26,00, blank- schillige rassen 45 rhm opwaarts geen notering. Zand-aardappelen voor de export: bintje 35 mm opwaarts f 18,50-19,50. Voer-aardappelen f 2,00-6,50. Stemming: binnenland en export goed prijshoudend. Prijzen (exclusief omzetbelasting), vastgesteld per 100 kg af bedrijf op auto volgens kwaliteitseisen binnen land cq. export. Guanabara, Rio de Janiero en Sao Paulo. Vier slachtoffers van de „brigade des doods" zijn gevonden in de staat Guanabara en vier in de staat Sao Paulo. Volgens het blad „O Jornal" heeft de brigade, waar leden van de poli- iekorpsen van genoemde drie staten lid van zouden zijn, sinds het begin van dit jaar 250 mensen doodgescho ten. Met haar „parate executies" zou de „brigade des doods" willen de mon- streren dat zij fel gekant is tegen de corruptie die n justitiële kringen zou heersen. Vele Brazilianen geloven echter dat de leden sadistische moor denaars zijn. Volgens het Londense blad „The Observer" zou begin volgend jaar een Oostduitse delegatie, die onder leiding zou staan van Walter Ul- bricht, een bezoek brengen aan West-Duitsland voor besprekingen met de Westduitse communistische partij. LAS VEGAES. Eén van het zingende trio The Suprêmes, vertelde de po litie van Los Angeles hoe zij vorige week uit haar rijdende auto sprong om aan haar kidnapper, Edward Col lier (r.) te ontkomen. Collier is huis meester by de flat waar de ontvoer de mej. Birdsong woont. De kid napper gaf zichzelf aan bij de politie. Kind overleden na slippen van auto EDE, 8-12. De 2-jarige Tanja van den Zigtenhorst uit Papendrecht is in het Julianaziekenhuis in Ede overleden. Zij werd eerder ernstig aan het hoofd gewond, nadat de auto van haar ouders door een slippartij in de berm van de weg terecht kwam. Tanja, die voorin bij haar moeder op schoot zat, vloog met haar hoofd tegen de voorruit. De andere vier gezinsleden liepen geen verwon dingen op. BRUSSEL. Prinses Beatrix en prins Claus nemen dit weekeinde deel aan een jachtpartij van koning Budewijn op het koninklijk domein te Ciergnon. bij elke aankoop van een hele fles t izWfoM "Vat 'm koel" FEUILLETON X" door FRANK VAN FALCKENOORT Hoofdstuk 6. Voor het eerst in zijn politieloop baan was Gert Hoolwerf behoorlijk in zijn wiek geschoten. Want zijn conclusie: als er nu nog niet vol doende bewijzen zijn, werd anders bewaarheid dan hij zelf bedoelde. Vier maanden na de dood van rente nier Grooteborg, kwam de zaak te gen Evert Vardèl voor. Na een zit ting van negen uren eiste de officier van justitie twintig jaar gevangenis straf wegens roofmoord. Doch na een meesterlijk pleidooi van de ad- vokaat Schuylemaker, die conclu deerde tot vrijspraak, nadat hij alle bijeengebrachte bewijzen stuk voor stuk uiteenrafelde, besloot de recht bank na raadkamer de verdachte onmiddellijk in vrijheid te stellen. Een week later volgde het vonnis: Vrijspraak wegens gebrek aan be wijs. Toen Gert het hoorde, riep hij ver ontwaardigd uit: „Nou breekt me de klomp. Wat wil meneer de president nog meer hebben? Het ligt er dui- mendik op, dat Vardèl die ouwe baas om zeep heeft geholpen. Mooie we reld tegenwoordig om zo iemand meteen maar naar huis te sturen. Wegens gebrek aan bewijs nota be ne! Nou vraag ik je toch!" Zijn collega's keken hem een beet je verlegen aan. Inderdaad was deze vrijspraak voor het werk, dat Hool werf en enkele agenten aan deze zaak hadden verricht, een grote te leurstelling. In politiële kringen stond zo'n vonnis gelijk met een bre vet van onvermogen voor de recher cheur, die deze zaak klaar gemaakt' had voor de officier van justitie. Na tuurlijk was dit in werkelijkheid niet zo en geen superieur zou Gert toch gaf deze uitspraak je een mo rele opduvel. Vandaar, dat ze mee voelden met hun collega. Al was hij dan ook een collega in burger en werd er wel eens smalend gesproken over het werk van de recherche. Gert was die middag niet meer in staat tot werken. Zelfs inspecteur Harde, dé korpschef, begreep, wat er in Hoolwerf moest omgaan en liet hem stilzwijgend vertrekken. Een kwestie van enkele uren. Morgen was hij er weer overheen. Hij kende Hoolwerf en waardeerde zijn werk. Maar een politieman heeft ook niet altijd onverdeeld succes. Cobie had het radiobericht ook ge hoord. Haar man kennende, begreep ze, dat hij elk ogenblik kon binnen komen. Toen ze hem het erf zag be treden, de verslagenheid duimdik op zijn intelligent gezicht, liep ze hem in de keuken tegemoet en sloot hem zwijgend in haar armen. „Cobie...." begon hij, doch ze drukte haar lippen op de zijne. „Stil jongen, ik heb het gehoord en be grijp, wat een teleurstelling het voor je is. Kom mee, naar de kamer. Van middag blijf je bij me en gaan we het samen nog eens rustig punt voor punt na. En denk alsjeblieft niet, dat jij ergens gefaald hebt. want al zou dat zo zijn, dan is dat nog niet jouw schuld. Als die Vardèl inderdaad on schuldig is, mag die man natuurlijk niet veroordeeld worden. Of zou je graag meegewerkt hebben aan een vonnis, dat na korter of langer tijd een gerechtelijke dwaling zou blij ken te zijn? Dat zou veel erger zijn dan dit échec. Want zo voel je het". Hij keek haar aan. „Is het dat dan niet?" Ze nam haar man bij de arm en voerde hem naar de kamer. „Hoe Hoolwerf hierover kapittelen, maar kom je erbij? Jij hebt je werk er aan gedaan, zo goed als maar moge lijk was. Je hebt alle beschikbare bewijzen tegen die meneer Vardèl in het geweer gebracht. Alles sa menvattend stonden de papieren voor die meneer lang niet gunstig. Als ik enkel denk aan die twee en twintigduizend gulden, die hij in zijn zak had en die vermist werden in de woning. Dat was voor negentig pro cent al een afdoend bewijs. Maar de rechter vraagt nu éénmaal honderd procent. Dat weet je. Die honderd procenten kwamen niet uit jouw on derzoek. Dat was niet jouw schuld, daar kon niemand wat aan doen om de eenvoudige reden, dat er geen honderd procent te vinden was. Al dacht jij, dat je meer dan voldoende bewijzen had. Dat is alles, niet meer, ook niet minder. Natuurlijk is het een teleurstelling voor je, maar daar kom je overheen. Jij hebt jouw werk aan die zaak gedaan; de rest moest de officier doen. Die man is er niet in geslaagd, met al zijn juridische kennis, ondervinding en welspre kendheid. Die officier is meester in de rechten en niet eens de eerste de beste. Hij krijgt er geen veroordeling door. En jij, rechercheur bij de ge meentepolitie, met veel minder juri dische scholing, die zo ongeveer het leeuwenaandeel in deze zaak hebt gehad en als het ware alles op een presenteerblaadje kant en klaar op het bureau van de officier hebt neer gezet, jij gaat toch zeker jezelf niets verwijten, mannetje? In deze zaak heb je net zoveel je best gedaan als in elke vorige. Vooruit, kop op. Stop je pijp; ik zet een lekker kopje thee en kom bij je zitten, dan gaan we alles samen nog eens rustig na". (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 7