„want die smaakt nu eenmaal anders dan andere Premier Wilson over de V.S. en het dilemma Nigeria/Biafra Nederlandse emigranten in Australië c „Intershop introduceert „verrassingsverkoop LONDEN. 8-12. Premier Wilson beeft maandag in het Lagerhuis ver klaard dat er een crisis in de be trekkingen tussen Engeland en de V.S. zal ontstaan wanneer blijkt dat de Amerikaanse wreedheden in Viet nam officiële goedkeuring gehad hebben. Engeland moet echter geen voorbarige conclusies trekken en in tussen blijft de Britse regering de Amerikaanse zaak in Vietnam steu nen, zei hjj. In het debat over buitenlandse za ken, dat twee dagen duurt, voerde Wilson zelf het woord. Hij zei her haaldelijk dat het moeilijk en ge vaarlijk is, morele veroordelingen uit te spreken waar fundamentele principes botsen en geen op zich staande morele test kan worden toe gepast. Vrouw get roffen door pistoolkogel AMSTERDAM, 8-12. Met een schotwond in de buik is de 39-jarige mevrouw G. van der G.-M. in het St. Lucasziekenhuis in Amsterdam op genomen. De vrouw werd in haar woning in de Lanseloetstraat getrof fen door een kogel uit een dubbel loopspistool, dat door haar broer, de 25-jarige caféhouder L. M. op ondes kundige wijze werd gedemonstreerd. Voor zover de politie heeft kunnen nagaan was er geen opzet in het spel. Tegen de caféhouder, die twee pisto len bezat, werd proces-verbaal op gemaakt wegens het toebrengen van lichamelijk letsel door schuld. LUANCESTON, Tasmanië, 9-12. De 18 jaar geleden uit zjjn kleine bak kerij in het Friese Boxum naar Au stralië geëmigreerde Dirk Jan Bran derhorst is thans door hard werken eigenaar van de grootste bakkerij aan de noordkust van Tasmanië. Hoewel hij, toen hij met zijn vrouw en vier dochters in Australië aan kwam, slechts een 200 (Austr.) dollar China bedwingt rivieren HONG KONG, 8-12. Honderddui zenden Chinezen zijn gemobiliseerd voor de uitvoering van een plan tot bedwinging van 22 zijrivieren van de Hai, in de provincie Sjantoeng, zo heeft Radio-Peking maandag bekend gemaakt. Men hoopt hierdoor een dichtbevolkte vlakte tot een nieuwe „rijstschuur" te maken, die niet meer te lijden heeft van overstrómingen of droogte. Volgend jaar zou men op de eerste resultaten mogen rekenen. Tussenlanding voor lastige passagier LONDEN, 8-12. Een straalvlieg tuig van de Amerikaanse „Trans World Airlines", dat met 150 Ameri kanen van Griekse afkomst een charterreis van New York naar Athene maakte, heeft maandag in Londen een tussenlanding gemaakt om een lastige passagier kwijt te ra ken. De man die bij een vechtpartij een stewardess licht had gewond, werd uit het toestel gedragen. Daar op zette het vliegtuig zijn reis voort. In verband met het naderende tijdstip waarop het nieuwe aardap- pelmoeheidsbeleid van kracht zal worden, heeft de hoofdafdeling Ak kerbouw zich beraden over de stand van zaken met betrekking tot de grondonsmetting en het beschikbaar komen van resistente rassen. Er is in de verschillende delen van het land een grote belangstelling voor de in troductie van de grondontsmetting, die dit jaar onder in het algemeen gunstige weersomstandigheden heeft plaats gehad. De hoofdafdeling acht het noodzakelijk, dat, nadat kennis genomen is van de resultaten van de grondontsmetting in 1969, nader overleg wordt gepleegd over de wijze waarop de introductie de komende jaren moet worden voortgezet en aangepast aan de behoefte. Hoewel er hard gewerkt wordt aan het kweken ook van a.m. resis tente consumptieaardappelrassen, geeft dit voor de praktijk nog weinig mogelijkheden, vooral omdat er voor Ten aauzien van Nigeria zei hij dat de wereld bier met een tragisch dilemma wordt geconfronteerd. Kei zer Halle Selassie van Ethiopië heeft herhaaldelijk vredesinitiatieven ge nomen en hopelijk zullen die mis schien volgende week rechtstreekse besprekingen tussen de federale re gering en Biafra tot gevolg hebben, zei hij. Dieper wilde hij hier niet op in gaan om de moeilijke taak van de keizer niet te verzwaren. Hij ver wierp een eenzijdig verbod op wa penleveranties aan Nigeria omdat de Sowjet-Unie niet wil meewerken aan een wapenembargo. Er is evenmin kans op dat e enembargo in de vei ligheidsraad of de algemene verga dering kan worden besproken. De regering is bereid een aanbod van de Britse luchtmacht tot het verrichten van hulpvluchten te overwegen wan neer de organisatie voor Afrikaanse eenheid en het Internationale Rode Kruis geen succes hebben, maar bei de partijen moeten het daar dan mee Eurovisie songfestival 21 maart te Amsterdam GENEVE, 8-12. Een woordvoerder van de Eurovisie-centrale in Ge- nève heeft maandag meegedeeld, dat het Eurovisie Songfestival op 21 maart in Amsterdam doorgang kan vinden nu het vereiste aantal van twaalf deelnemende landen is be reikt. Vorige week trokken vier Scandinavische landen en Portugal zich terug waardoor twijfel ontstond of het evenement wel zou kunnen doorgaan. op zak had, is hij nu een half miljoen waard. Na als kok te hebben gewerkt, kocht hij in Launceston een kleine bakkerij die 10 zakken meel per week verwerkte. Thans gebruikt het be drijf van de 60-jarige Brandenhorst wekelijks 750 zakken meel. Zijn vrouw Jacoba, die in Leeuwarden japonnennaaister was, heeft nu ge noeg te doen met de gezinnen van haar 4 dochters en 12 kleinkinderen. SYDNEY. De 20-jarige Nelki Lau- ret, dochter van het uit Nederland afkomstige echtpaar Gabrël Lauret, is op de dag dat haar ouders hun 30- jarig huwelijksfeest vierden tot „miss Paraamatta" gekroond in het stadhuis van het nabij Sydney gele gen Parramatta. Nelki Lauret, die mannequin is, won eerder de „miss Modern" titel van de noordelijke voorsteden van Sydney. PERTH. De 14-jarige Jan Broek- meulen uit de voorstad Mount Law- ley heeft in de Swan rivier zijn col lega zeeverkenner Graham Cart- wright uit de kaekn van een haai gered. Jan Broekmeulen sprong on vervaard te water toen zijn viiend door een haai werd gegrepen en wist hem veilig aan de oever te brengen. MOSKOU. In de Russische hoofd stad begonnen besprekingen tussen de Sowjet-Unie en West-Duitsland met het oog op het sluiten van een niet-aanvalsovereenkomst. De onder handelaars zijn de Westduitse am bassadeur in Moskou, Hellmijt Al- lardt en de Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromy- ko, aldus is in Moskou officieel be kendgemaakt. een nieu wras niet ineens een afzet kan worden opgebouwd. Gezien de huidige stand van zaken en aannemende dat zich de komende jaren geen buitengewone omstandig heden zullen voordoen, waardoor de grondontsmetting geen voortgang zou kunnen hebben, is er voor het Landbouwschap thans geen aanlei ding om uitstel van de datum van aardappelmoeheidsbeleid 1 januari 1973) te bepleiten, aldus werd beslo ten in de openbare bestuursvergade ring van 3 december 1969. KERKNIEUWS Ncd. Herv. Kerk Ouwcrkcrk De collectebus van 9, 16, 23 en 30 november bedroegen: voor de diaco nie f 55,60, voor de kerkvoogdij f 83,40 en in de busjes f 31,31. Totaal f 170,31. Op 2 november is de oogst- collecte gehouden. eens zijn en de vluchten, overdag, moeten dan de strengste veiligheids waarborgen hebben. Advertentie igf"Wa Behoud van Uw tanden Landbouwrevolutie op komst in India NEW DELHI, 8-12. India wordt bedreigd door een „explosie", als er niet spoedig een oplossing wordt ge vonden voor de crisis in de land bouw. Dit staat in een rapport dat het ministerie van binnenlandse za ken in New Delhi heeft gepubliceerd. Volgens het ministerie nemen de spanningen op het platteland toe ais gevolg van het steeds groter worden de grondbezit. De relatieve armoede van de boeren neemt toe. Communis tische en andere militante organisa ties zijn er in geslaagd, groepen on tevreden landbouwers te verzamelen. De conclusie van het rapport is, dat er zonder verwijt een plan voor een verdeling van het grondbezit moet worden uitgevoerd en dat de lasten van de kleine boeren moeten worden verlicht. Nederlanders in de lnehtrace Engeland—Australië DEN HAAG, 8-12. Op 17 december a.s. zullen van het vliegveld Gatwick bij Londen tussen de zeventig en honderd een- en tweemotorige za- kenvliegtuigen verti-ekken voor een wedstrijd vlucht naar Adelaide en Sydney in Australië. Die vlucht wordt gehouden o.a. naar aanleiding van het feit dat het een halve eeuw is geleden dat de uit Adelaide af komstige gebroeders Keith en Ross Smith met twee andere bemannings leden als eersten met een vliegtuig van Engeland naar Australië vlogen. Van Nederlandse kant doen mee, zoals op 21 oktober jl. onder voor behoud is bericht, ir. D. L. Asjes en mr. J. W. T. Bosch, die tesamen met de in Genève wonende Amerikaan Donald B. G. Parser en de Fransman Robert Lavegie uit Cannes, in een Aero Commander-zakenvliegtuig zullen proberen veilig en vlug de on geveer 17.000 km af te leggen. Ir. Asjes, die als commandant van het vliegtuig zal optreden, zei van morgen dat er een speciale vergun ning is verleend voor het van Ame rikaanse registratietekens voorziene vliegtuig om over landen in het Mid den-Oosten te vliegen. Schipper n as ontvel ROTTERDAM, 7-12. Een 29-jari ge schipper uit Oostvoorne heeft dit weekeinde tevergeefs geprobeerd om zich met een Rotterdamse ambu lance gratis naar zijn woonplaats te laten brengen. In een automatiek aan de Rosestraat in Rotterdam was de schipper plotseling „onwel" gewor den. Er kwam een ambulance van de GGD om de zieke op te halen. Tij dens de rit ontdekte de broeder, dat de schipper simuleerde. De bestuur der van de ambulancewagen ver volgde de reis naar Oost-Voorne niet maar bracht de schipper naar een politiepost. Daar bekende de man, dat hij had geprobeerd de Rotter damse GGD bij de neus te nemen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De interkerkelijke adventsaktie voor Latijns Amerika heeft tot doel een bedrag van meer dan f 2.500.000 bijeen te brengen voor meer dan 62 projecten. Daarbij is de hulp gericht op het vormen van kader in de Zuid-Amerkiaanse lan den. AMSTERDAM. Brand brak uit aan boord van de tanker „Mysella" (225.000), die bij de N.D.S.M. in Am sterdam-Noord voor de Shell in aan bouw is. Volgens de Rijkspolitie te water heetf de bekleding van een ketel in het achterschip vlam gevat. DORDRECHT. In de binnenstad van Dordrecht waar het de laatste tijd in de weekeinden vrij roerig is. ontstond weer een vechtpartij in en buiten een café dat veel door jonge ren wordt bezocht. Daarbij liep een 17-jarige jongeen messteken op in zijn buik. Ook twee andere gewon den moesten in een ziekenhuis wor den opgenomen. EPE. Op weg van lieerde waar hij woonde, naar zijn standplaats 't Har de, is de 20-jarige korporaal J. D. van der Wal van de landmacht op de Heerderweg nabij het politiebureau te Epe met zijn auto geslipt en in botsing gekomen met een tegemoet komende veewagen, die varkens ver voerde. De korporaal werd uit de auto geslingerd en was op slag dood. DEN HAAG. De Nederlandse ope rastichting heeft in het goed gevulde circustheater in Scheveningen de eerste van een reeks voorstellingen gegeven van de opera „Tosca" van Giacomo Puccini. UTRECHT. In een ziekenhuis te Utrecht is de 67-jarige J. A. Berends uit Utrecht overleden aan de gevol gen van een verkeersongeval. NAARDEN. Het onderzoek van de Hilversumse politic heeft uitgemaakt dal er geen sprake is geweest van misdrijf bij do dood van de 74-jarige heer J. Oudshoorn, wiens lichaam in een sloot bij het Bussumse sportpark Meerweg op Ililversums grondgebied werd gevonden. Novum voor Schouwen-Duivelaud ZIERIKZEE, 8-12. Onder het mot to „verrassings-verkoop" zal dezer dagen te Zierikzee voor Schouwen- Duiveland een geheel nieuwe stjjl van verkoop worden geïntroduceerd. Op donderdag 11, vrijdag 12, zater dag 13 en donderdag 18, vrijdag 19 en zaterdag 20 december wordt nl. door een combinatie van enkele za kenlieden onder de naam „Inter shop" deze „verrassingsverkoop" ge houden in de grote zaal van „Con cordia" te Zierikzee. Naar ons wordt medegedeeld slaat het verrassingselement van Inter shop in 't bijzonder op de prijzen, en naar het schijnt ook op de kwaliteit. Intershop brengt voornamelijk da mes, jongens en herenkleding maar ook woningtextiel. Het is mogelijk zich als lid van Intershop aan te melden, omdat het streven is een vaste kring van klanten op te bou wen. Het plan is dan om in de toe komst meer verkoopdagen en -avon den te organiseren. Leden-klanten krijgen het recht om hun keuze reeds te bepalen, enkele dagen voor dat een grote verkoop van start gaat. Prtfzenactie Bij gelegenheid van de start van „Intershop" te Zierikzee wordt een prijzenactie gehouden waarbij als volgt te werk is gegaan: met een verborgen camera werden deze week op straat foto's gemaakt. Op elke fo to komt één persoon voor die een waardebon van f 10,- gewonnen heeft. Deze foto's zullen te zien zijn op een bord bij de ingang van de zaal in „Concordia". Wat betreft het lidmaatschap van „Intershop": men verzekerde ons dat inschrijving als zodanig niets kost en tot niets verplicht. Het is er nl. al- Drama in Australisch mijnstadje MOUNT ISA (Queensland). 8-12. In het mijnstadje Mount Isa in Queensland, Australië, heeft een overspannen immigrant zelfmoord gepleegd, nadat hjj eerst de gehele dag de politie op een afstand had ge houden. De man, de 35-jarige Duitse immi grant Ot'to Kirner, had zich in een huis verschanst, waarin hij twee me debewoners als gijzelaars had opge sloten. De politie zocht Kirner, nadat zij het lijk gevonden had van een vrouw, met wie hij samenleefde. Kirner dwong de twee medebewo ners, Manfred Born (28) en Siegfried Metschulat (36) bij hem in het huis te blijven, terwijl dit door de politie omsingeld werd. De overspannen man dreigde de twee gijzelaars te zullen doden, als de politie zou pro beren hem te benaderen. Eerder had de politie getracht het huis binnen te dringen, maar toen had Kirner enige schoten op de po litiemannen gelost. Tenslotte - na een hele dag te hebben gewacht - vuurde de politie traangasgranaten in het huis. De twee gijzelaars maak ten hiervan tevens gebruik aan de waakzaamheid van Kirner te ont snappen. leen om begonnen de vaste klanten - de leden dus - de eerste keus te gun nen. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 10 DECEMBER. NED. yl. In het kinderprogramma van de VARA enkele filmpjes met avonturen van Pepernoot. Na „Sca la" van de gezamenlijke kerken een programma over het andere Israël. Men onderzoekt de vraag of een ver gelijk nissen de Arabische stalen en Israël nog wel mogeliik is in de zin van een vreedzame coëxistentie. De politieke zendtijd is voor de ARP en in de rubriek „Persoonlijk" onder vragen Nederlandse journalisten iemand die in de actualiteit staat. De woensdagse hoofdfilm is „De Butler" van Joseph Losey en waar Harold Pinter het scenario voor schreef. Het gaat over een rijke me neer. die probeert zijn stand op te houden, hoewel zijn rijkdom al even zeer vergaan is als zijn glorie. Hij houdt in zijn Londense huis een but ler in dienst. De heer is gewend te commanderen, de butler heeft ogen schijnlijk alleen maar geleerd te ge hoorzamen. De gedienstige profiteert van de situatie, waarin zijn heer ver keert door over hem de baas te spe len. Dan zijn de rollen omgedraaid. In de hoofdrollen Dirk Bogarde en James Fox. NED. II. De VARA begint met „Midweek" voor de tieners. Tot de optredenden behoren Cuby and the Blizzards en het Sir Douglas Quintet. Bovendien worden ter informatie slakende jongeren geïnterviewd. Na het nieuws „Hadimassa", het satiri sche programma, waarin zoals ge woonlijk optreden Annemarie Oster, Wim de Bie, Kees van Kooien, Ton van Duinhoven en Ton Lensink. Het volgende programma is ook weer voor de jeugd. In Alkmaar presen teert Jan Lenferink zijn strijdbare jeugdprogramma „Dit is het begin". De HIRO vult hierna haar zendtijd over allerlei ideële zaken. Na het laatste journaal brengt Teleac ten slotte nog de cursus Levende filoso fie tiende les. DONDERDAG 11 DECEMBER. NED. I. Het TROS-programma gaat van start met in kleur de na tuurserie „De wereld waarin-wij le ven". Deze aflevering gaat over het bouwen van dammen. De TROS-toto van Mary Schuurman gaat ditmaal vooraf aan het journaal. In „De dief van Washington" bemoeit Alaxander zich ditmaal met hel Geheim van de schoonheidskoninginnen. De dames schijnen in het bezit te zijn van mi crofilmpjes van staatsgeheimen en of hij die maar even wil ontdekken. In „Op de man af" interviewt Willem Hogendoorn iemand die in de publi citeit staat. De derde aflevering van „Vrouwen alleen" laat een monoloog zien en horen van Aldo Nicolas ge titeld „Leve de koningin". Megs Jen kins speelt het verhaal van een we- Advertentie JOHANNESBURG. Op een station in Soweto, is een complex van ne gerplaatsen ten zuid-westen van Jo hannesburg, een betonnen voetgan gersbrug over spoorlijnen ingestort. Volgens de eerste berichten zijn min stens drie negers om het leven ge komen en honderd gewond. duwe, die door haar dochter - een actrice - in de steek wordt gelaten en die aan een soort hallucinaties lijdt juist dank zij die dochter. Frans Henrichs gaat naar het Bossche ijs stadion waar de ploegen van Den Bosch en Tilburg elkaar ontmoeten voor de Nederlandse ijshockeycom- petitie. Hel is de eerste Nederlandse ijshockey-ontmoeting die op de t.v. komt. NED. II. In de vooravond „Scala" en „Van gewest tot gewest". Na hel journaal de VPRO met een teken filmpje. Een vreemdeling komt in een stadje dat helemaal verlaten blijkt. Er ligt nl. een onontplofte bom, waardoor de hele bevolking is gevlucht. Van „De oude draaidoos" komt Simon van Collem voor de laatste maal het deksel oplichten. Uit de doos komt Ingrid Bergman met fragmenten uit verschillende van de films waarin zij speelde en met een gesprek dat Simon met haar voerde. De grootste hap uit het pro gramma van de VPRO is gewijd aan hel zilveren jubileum van de Bezige Bij. Bob Ris besteedt in dit pro gramma uiteraard bijzondere aan dacht aan de coöperatieve vorm van deze uitgeverij. Aansluitend de twee de aflevering van „Het andere Is raël". WOENSDAG 10 DECEMBER. NED. I: 11.10 De geschiedenis van de charitas; 11.35 Walter en Connie; 12.00 Einde; 17.00 De avonturen van Pepernoot (kleur); 17.35 Einde; 18.50 Fabeltjeskrant (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Scala; 19.16 Kenmerk (kleur); 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 ARP 20.30 Soculera20.35 Persoonlijk; 21.00 The servant; 22.50 Journaal. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Midweek; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20-16 Ster; 20.20 Hadimassa (kleur); 21.00 Dit is hei begin; 22.05 HIRO- magazine; 22.25 Journaal; 22.30 Le vende filosofie; 23.00 Einde. DONDERDAG 11 DECEMBER. NED. I: Schooltelevisie: 11.10 Bio logie in de brugklas; 11.35 Erasmus en zijn tijdgenoten; 12.00 Einde; 14.00 Kijk, als je tekent zie je meer; 14.25 Einde; 18.50 Fabeltjeskrant (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 De wereld waarin wij leven (in kleur); 19.35 TROS-toto; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 De dief van Washington; 21.10 Op de man af; 21.25 Vrouwen alleen (kleur) 21.45 IJshockey: Den Bosch-Tilburg; 22.45 Journaal; 22.50 Organiseren en leiding geven (Teleac); 23.20 Einde. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Scala19.30 Van gewest tot gewest; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 2020 Une bombe par hasard (kleur); 20.30 De oude draaidoos; 21.30 25 jaar Bezige Bij en hoe het nu verder moet; 22.20 Het andere Israël; 22.45 Journaal. De:v foto toont het. laadstation van de kabelbaan te Scharendijkc. Het laad station voor de gondels die straks voor de afsluiting van de Bruuwersdam zullen zorgen. mijn volgende pakje is weer i At LAND- EN TUINBOUW Stand van zaken bestrijding aardappelmoeheid

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4