DE VERKEERDE DADER De oude puzzel van de N.A.V.O. DE KAMERLINDE BLIK DOOR HET WERELD VENSTER „Flitsen" uit het buitenland ARAM VAN DE EILANDEN BRUSSEL. De N.A.V.O. krijgt zgn voornaamste publiciteit als er weer eens ergens ruzie over is, wanneer landen er geheel of gedeeltelijk uit wandelen, wanneer andere hun bij drage verminderen, wanneer de se cretaris-generaal moet constateren dat niet ieder zo hard meewerkt als hij beloofd had. Maar niettemin is het verdedigingsverbond er en is het hel enige wat de landen ruim om de Atlantische oceaan iets geeft in de vorm van een gezamenlijke ver dediging. Het voornaamste probleem binnen dit verbond is nog steeds, dat het in conventionele strijdkrachten verre de mindere blijft van wat het War schaupact op de been kan brengen, de enige partij die logischerwijs ooit de rol van tegenstander zou kunnen vervullen. De konsekwentie daarvan is, dat om de N.A.V.O. geloofwaardig te houden, men bij het arsenaal ook de kernwapens in de beschouwingen moet betrekken, de strategische zo wel als de tactische, die minder be stemd zijn voor grootscheepse ver nietigingen op afstand dan wel voor het kleinere werk op het slagveld. Wie Er zijn hele filosofieën opgesteld over het gebruik van kernwapens als antwoord op een eventuele aanval met de gebruikelijke wapens. In de kern komt het er op neer dat men het kernarsenaal pas aanspreekt als het helemaal verkeerd loopt met de gewone middelen. Waarbij natuurlijk dc moeilijk heid is dat iemand zal moeten bepalen wanneer het punt geko men is dat het op normale wijze niet meer bolwerkt. Dat aan de generaals over te laten lokt nie mand aan, omdat die wel eens te snel zouden willen dat de kernraketten erbij gehaald wor den. Maar een politiek overleg er over is door de uitgebreide kring van leden ook niet zo één voudig. Daarbij komt dat het al tijd nog gaat over Amerikaanse kernwapens en daarover heeft uiteindelijk niet de N.A.V.O., maar Washington iets te zeggen; Een complex dat het niet zo erg geloofwaardig maakt dat de N. A.V.O. ooit kans zal zien soepel te beslissen op dit stuk. Op de laatste N .A.V .O.-conferentie is weliswaar afgesproken dat men het over dit probleem eens is, zon der echter overtuigend duidelijk te maken hoe voortreffelijk het is op gelost. Eigen boontjes Intussen gaat een andere ontwik keling wel door. De Canadezen heb ben er zo langzamerhand genoeg van twintig jaar nadat het Derde Rijk werd verslagen, nog altijd troepen in Europa te houden. Men redeneert MARKTBERICHTEN De eierveilingen BARNEVELD, 4-12. Coöp. Veluwse Eierveiling Barncveld Aanvoer 1.459.365 stuks, stemming rustig. Prijzen per 100 stuks: eieren van 52-53 gram f 8,97-9,47; van 56-57 gram f 10,09-10,26; van 60-61 gram f 10,63-10.95; van 64-65 gram f 10,91 -11,62. Eierveiling Barneveld Aanvoer 623.700 stuks, stemming rustig. Prijzen per 100 stuks: eieren van 51-52 gram f 9,01-9,35; van 56-57 gram f 10,12-10,40; van 61-62 gram f 10,99-11,30; van 66-67 gram f 11,51 -11,86. Eiermarkt Barneveld Aanvoer ca. 2.050.000 stuks, handel matig. Prijzen per 10 Ostuks: eieren van 50-58 gram f 9,00-10,70, kg. prijs f 1,80-1,4; van 59-65 gram f 11,00- 12,00, kg. prijs f 1,86-1,85. Witte eieren 25 tot 50 cent per 100 stuks lager. daar dat intussen de Europese lan den rijk genoeg zijn in geld en man kracht om hun eigen (blauwe) boon tjes voor hun rekening te nemen. De Amerikanen redeneren zo niet. Nog niet, moet men waarschijnlijk zeggen. De aanwezigheid van Ame rikaanse militairen in Europa heeft ook een politieke functie om aan te duiden dat de Ver. Staten een rol spelen in de defensiepolitiek van Europa. Maar de noodzaak hiervan dringt voornamelijk door in Was hington in tijden van spanning tus sen de landen van het Warschau pact-en de N.A.V.O. Wat intussen al weer een tijd geleden is. En het is een illusie te menen dat de Amerikaanse aanwezigheid voor eeuwig is. Waarmee de N.A.V.O. dan weer terug is bij haar oudste en voornaamste probleem: hoe krijgen we de Europeanen zover, dat ze zich genoeg inspannen om zichzelf te verdedigen zonder hulp van ande ren? KOKTF BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Van de 2200 mensen die sinds 1966 door vier Utrechtse metaalbedrijven - Werkspoor, Dem- ka, Thomassen en Drijver, Indola - zijn ontslagen, staan er nog maar 48 ingeschreven bij het Gewestelijk Ar beidsbureau. EINDHOVEN. In haar verschenen rapport over de toekomstige struc tuur van de Technische Hogeschool Eindhoven komt de zomercommissie van deze hogeschool tot de conclusie dat gestreefd moet worden, naar een dagelijks bestuur en een hogeschool- raad waarin vertegenwoordigers van alle geledingen van de hogeschool gemeenschap zitting moeten hebben. DEN HAAG. Drs. E. van.Thijn, lid van de P.v.d.A.-ff actie in de Tweede Kamer, heeft vice-minister-president drs. J. A. Bakker, tevens minister van verkeer en waterstaat, schrifte lijk gevraagd met spoed te bevorde ren dat twee door de Vereniging Rijksspelen georganiseerde charter vluchten naar Suriname op 9 en 19 december als nog doorgang kunnen vinden. AMSTERDAM. Voor de zevende maal zullen de landen van de zg. „Iggi-groep" (intergouvernementele groep voor Indonesië) ook wel ge naamd de donorlanden, bijeenkomen om te praten over de aan Indonesië te verstrekken financiële hulpverle ning voor het economisch herstel van dit land. De conferentie wordt dit maal weer eens gehouden in Am sterdam. SLOCHTEREN. Een felle brand heeft de grote schuur vernield van het café Braams in Overschïld, gem. Slochteren. De schade wordt geschat op ongeveer 50.000 gulden. Men ver moedt dat de brand door kortsluiting is ontstaan. HELLEVOETSLUIS. Door nog on bekende oorzaak ontstond een felle brand in de benedenverdieping van een café aan de oostkade te Helle- voetsluis. Het drie verdiepingen ho ge gebouw brandde geheel uit. VENLO. Op het bedrijf van de landbouwer H. van Herten in Reu ver is varkenspest geconstateerd, waardoor ruim 50 varkens moesten worden afgemaakt. De veeartsen- kundige dienst heeft .inmiddels de nodige voorzorgsmaatregelen getrof fen. NIJMEGEN. De studenten van het instituut voor voortgezette sociaal- paedagogische opleidingen in Nijme gen hebben tijdens een vergadering besloten de colleges voorlopig te sta ken. GENEVE. De Duitse vliegtuigont werper Claudius Dornier is óp 85- jarige leeftijd te Zug in Zwitserland overleden; Prof. Dornier heeft gedu rende 50 jaar aan het hoofd van de naar hem genoemde Duitse vliegtuig fabrieken gestaan, die op hét ogen blik 7.000 werknemers in dienst heb ben. PRAAG. De Tsjechoslowaakse autoriteiten hebben de Westduitser Hans Zienteck uitgewezen wegens „herhaalde openbare aanvallen op het socialistische bewind", zo meldt het persbureau „Ceteka". TOKIO. Vertegenwoordigers van het internationale bureau voor kern energie en veertien landen zullen van 8 tot 12 december in Tokio ver gaderen om te pogen een doeltref fend systeem te vinden voor het toe zicht op de naleving van het ver drag tegen verspreiding van kern wapens. ATHENE. De vertegenwoordiger in Griekenland van het Internatio nale Rode Kruis heeft verslag ge daan van zijn bevindingen in een aantal oorden waar om politieke re denen gedetineerden verblijven. DAMASCUS. Het Syrische minis terie van buitenlandse zaken heeft donderdag bekend gemaakt, dat op 3 december „een veertigtal zionisten" het gebouw van de Syrische delega tie bij de V.N. in New York ver nield hebben, dit ondanks „de aan wezigheid van agenten van de Ame rikaanse veiligheidsdienst voor de ingang van het gebouw". OWERRI. In Biafra is volgens een bericht uit Owerri een fabriek voor prothesen voor gewonde militairen en „slachtoffers van aanvallen van de Nigeriaanse luchtmacht op niet- militaire doelen" gebouwd. NEW YORK. Senegal heeft bij de veiligheidsraad der V.N. een klacht ingediend tegen Portugal en gewaar schuwd, dat als de Portugese „agres sie" tegen Senegalees gebied voort zou duren, Senegal genoodzaakt zou zijn, zijn toevlucht tot geweld te ne men om zijn nationale integriteit te beschermen. PRAAG. Miroslav Mamula, voor malig hoofd van het departement voor veiligheid en defensie van het centrale comtié van de communis tische partij tijdens het bewind van president Antonin Novotny, is don derdag gekozen tot secretaris van Noordmof avische regionale partij- comité, aldus meldt het Tsjechoslo waakse persbureau Ceteka. ATHENE. Syrië heeft de twee Is raëlische passagiers van de gekaapte TWA-Boeing, die nog werden vast gehouden, vrijgelaten, zo is in Athe ne vernomen. Het tweetal zou in de loop van de dag in de Griekse hoofd stad arriveren. NAIROBI. In Kenia werden op 6 december parlementsverkiezingen gehouden, de eerste sedert 1963. Er zijn ongeveer drie miljoen stemge rechtigden en 158 parlementszetels. Men verwacht opnieuw een grote overwinning voor de regeringspartij K.A.N.U.' (Kenya African National Union) van president Jomo Kenyatta ATHENE. Volgens het regerings- gerichte blad „Nea Politeia" zal de Griekse minister-president Georg Papadopoelos deze week maatregelen aankondigen die „voor Griekenland een grote stap zullen betekenen op weg naar de democratie". HANOI. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken van Noord-Vietnam heeft krachtig geprotesteerd tegen de Amerikaanse artillerie-aanvallen die op 1 decem ber werden uitgevoerd door batte rijen gelegen in het district Vinh Linh ten zuiden van de gedemilita riseerde zone. SAIGON. Paus Paulus heeft pre sident Ngoejen Van Thieu van Zuid- Vietnam via de aartsbisschop van Saigon en de bisschop van Danang 15.000 dollar geschonken voor ge wonde Vietnamese soldaten. ATHENE. Griekse ambtenaren, die schuldig worden bevonden aan bom aanslagen, verspelen hun recht op pensioen. Zo heeft de regering vrij dag bekend gemaakt. De maatregel is ook van toepassing op werkne mers bij semi-overheidsinstellingen. STOCKHOLM. De Zweedse politie maakt grootscheeps jacht op twee mannen die er van worden verdacht een juwelier in Stockholm eeri partij diamanten ter waarde van ruim tweehonderd duizend gulden afhan dig te hebben gemaakt. VOOR DE VROUW Velen hebben in de wintermaan den wel eens moeite met de spar- mannia of kamerlinde. Daarom voor hen eens enige wenken voor de ver zorging van deze werkelijk mooie plant, met haar hoekvormige blade ren, licht groen, getand en zacht be haard. Ze bloeit in de regel van ja nuari tot april, maar ook dikwijls al eerder. Een te warme plaats in de winter en te droge lucht zijn er meestal de oorzaak van dat het blad ufvalt en lelijk wordt. Deze bladeren zijn zeer gevoelig voor gaslucht, ko lendamp en voor te droge lucht, die o.m. ontstaat bij centrale verwar ming. (Hang daarom waterkruikjes aan de radiatoren!). De plant is het mooist als we haar kort houden en zo tot bloei brengen. Veelal zien we deze kamerlinde als een grote struik met groot blad, maar weinig of geen bloemen. Weinig water Om een gedrongen, rijk bloeiende plant te krijgen, gaat u als volgt te werk. Beginnende met een jonge stek van ongeveer 25 cm. hoogte neemt u' het uiterste puntje hieruit. De plaats die u deze plant geeft, moet zijn in een matig verwarmde kamer, in het volle licht (tempera tuur liefst niet boven de 10 gr. C.). Giet spaarzaam en beslist niet elke dag. De bloei uit zich in een bundel witte bloemtrossen, die veel gelijke nis vertonen met perenbloesem, doch omdat de kelk ook wit is, een nog blankere kleur vertonen. Uit het hart van de plant zal een bundel lange meeldraden tevoor schijn komen, waarvan de binnenste rood en de buitenste krans geel ge kleurd is. Deze bundel is erg prik kelbaar. Bij de minste aanraking wijken deze als een stralenkrans uit een, een gevoeligheid echter die, als de, plant ouder wordt, gaat verdwij nen. De plant kan niet legen de zon, vooral niet tegen felle zon. Snoeien Na de bloei geeft u de plant rust, die verkregen ivordt door droogte. Nu ongeveer een maand rust snijdt u al het hout, dat het jaar tevoren groeide, uit tot op 10 cm. Ook de onderste helft van de pol- kluit wordt afgesneden. Dan is de tijd aangebroken om te verpotten in goede bloemistengrond. Als het kan, graaft u de plant buiten op een zon nige plaats in, waar u geregeld wa ter blijft geven. De rusttijd valt opgeveer in mei. Stelt u prijs op een wat hogere plant dan jaarlijks minder terugsnoeien, niet zo vaak verpotten en de plant in huis laten. Echter nooit te warm. Zoveel mogelijk stofvrij houden. Een vochtige temperatuur is het behoud van uw plant. Na de rusttijd mag u het toedienen van mest niet verge ten. Het beste is dit vol te houden tot september. ATHENE. Officieel is in de Griek se hoofdstad bekend gemaakt, dat elf Griekse politieke gevangenen, onder wie een vrouw, zijn vrijgela ten. PARIJS. In de Franse hoofdstad werden „prestige"-bekers uitgereikt aan de beste Europese wielrenners. Op de foto v.l.n.r. de Fransman Ray mond Polidour met de „prestige-be- ker", de Belg Eddy Merckx met de „super prestige beker", de Franse zangeres Sheila, die de beker uit reikte en de Fransman Gurhard met de aanmoedigingsbeker. Transplantatie- experimenten in ruimte WASHINGTON. 6-12. De Zuid- Afrikaanse hartchirurg prof. Bar nard is voorgedragen als weten schappelijk leider van een Ameri kaans experiment, waarmee men de invloed van een verblijf in de ruim te op bij dieren getransplanteerde harten en op afstotingsverschijnselen wil nagaan. Het lucht- en ruimte vaartbureau Nasa bestudeert twee voorstellen voor zulke experimen ten, ingediend door de maatschappij General Electric, die de leiding aan prof. Barnard wil toevertrouwen. De geleerden interesseren zich al lang voor de mogelijkheden van hartchirurgie en -transplantatie in de gewichtsloosheid van de ruimte, die een normale bloedsomloop moet bevorderen. LUTTUM. Een felle brand heeft gewoed in de boerderij „De Flinsen- berg" van de landbouwer G. van dei- Laak in Luttum. De brand, vermoe delijk door kortsluiting op de hooi zolder ontstaan, breidde zich snel uit. De brandweer kon niet verhin deren dat schuur en stallen geheel uitbrandden. FEUILLETON door FRANK VAN FALCKENOORT In de kamer, waar de oude baas dagelijks verbleef, keek Hooi werf nog eens rond. Als je vanüit de gang deur het vertrek betrad, zag je voor je het bewuste radiotoestel. Dus dat lag ondersteboven. Het speelde dus niet. Hij liep er heen en bekeek het toestel. Van oude makelij, consta teerde hij, minstens tien jaar oud. Als het niet langer was. De ;stekker zat in het kontakt en hij draaide de knop om. Na enige tijd kwam er nog behoorlijk geluid uit. Hoolwerf draaide de knop weer terug en de stilte viel in de kamer. Prins keek naar hem en vroeg: „Wat 29. Boven de jachtstoet cirkelde Laroet de Prater. De gloed der fakkels bescheen zijn klein figuurtje, dat als een gestalte uit een wonderlijke droom razend snel rondwervelde op zijn donkere wiekjes.. „Lowis!" schetterde zijn hoog stemmetje, „armzalige Lowis. Wij intelligente praters lachen om u. Wij stijgen boven u uit! Re- thorisch bekeken zijt ge van nul en gener lei waarde! Wat zoekt gij hier, o grootste dwaas van Pareh!" „Ik jaagmompelde Lowis verbaasd. Zijn zware wenkbrauwen rimpelden zich, als moest hij zich moeizaam iets herinne ren. „Ik ben Lowis de Rechtvaardige. Ik jaag. Kom omlaag, aardig wezentje, dan zal ik ook op u jagen „Dwaasheid jaagt niet op hoog vernuft!" tergde Laroet. „Wat wil gij hier jagen? Uw schaduw, die even gek is als gijzelf? Ga naar de buitenzijde van de stad, daar is prooi voor u te vinden. Misschien vindt ge daar zelfs een oude muis, die ge kunt bepraten voor u weg te lopen!" „Ge beledigt mij", mompelde Lowis ver ongelijkt. „Ik ben een groot jager!" Hij scheen Aram en Tudor geheel vergeten te zijn. Zacht wenkte hij één van zijn ruiters. „Kom nader, bang diertje, dan zal ik u tonen wolk een machtig jager ik ben!" „Een oude muis!" hield Laroet tartend vol. Hij vloog langzaam weg, in de hoop de anderen mee te lokken. „Of een muskiet zonder angel. Dat is hel enige waar Lowis van Pareh zich niet huilend van angst voor verschuilt". De koning werd rood van woede. „Dat is majesteitsschennis!" schreeuwde hij met overslaande stem. „Hij is geen jachtprooi meer! Hij is een overlaat, een onrechtvaar dige! Grijp hem!" gilde hij zijn ruiter toe. Blijkbaar had die op dat bevel gewacht, want op hetzelfde ogenblik schoot de werp- lus omhoog en snoerde zich om het lijfje van Laroet de Prater. Schreeuwend van schrik werd het wezentje omlaog getrok ken „Ze hebben hem tc pakken!" siste Aram, die vanaf het balcon hel toneel iii angstige spanning had gevolgd. „Hij deed alles om ons te helpen!" Hij rukte zijn boog tevoor schijn. „Wc moeten hem helpen, Tudor. en snel!" denk je te vinden?" „Ik weet het niet. Misschien niets. Wacht eens, Prins, waar vond jij die pook eigenlijk?" „Daar". De politieman wees naar de hoek bij het radiotoestel. „Eigenaardig. Daar ginds staat de kachel. De man is op geen twee me ter van de kachel op de vloer te recht gekomen. De stoel, waar hij altijd in zat, stond aan de andere zijde van de kachel, niet eens ver van het raam, zodat hij ook naar buiten kon kijken. De dokter neemt aan, dat hij met die pook werd neer geslagen. Goed, dat klopt allemaal. Maar.... Prins, wat zou jij doen. als je bij de kachel iemand met een pook neerslaat? Waar laat je dan die pook?" Prins haalde zijn schouders op. „Dat is moeilijk te zeggen. Laten vallen, denk ik. Als je iemarid om zeep brengt, al ben je nog zo nijdig en je ziet je slachtoffer liggen, mij dunkt, dat je dan toch wel tot jezelf komt. Dan laat je de pook val len, waar je staat". Hoorlwerf beaamde .het. „De da der moet zo ongeveer voor de ka chel hebben gestaan. Dus hier". Gert liep naar de kachel en bleef er voor staan. „Neem aan, dat meneer Groo- teborg overeind kwam. Dat moet haast wel; want als hij in zijn stoel was neergeslagen, zouden we hem zo hebben gevonden. Inplaats daar van lag hij languit op de grond. Dan moet die pook hier ergens val len". Gert wees naar de grond voor de kachel. Maar hij lag daar. Op minstens drie, drie en een halve me ter afstand van dc kachel. Wat houdt dat in?" „Geen idee". „Heel eenvoudig. Dat de dader zijn positieven waarschijnlijk goed bij elkaar hield na dc slag en met de pook in dc hand naar deze hoek is gewandeld". Prins knikte. „Dat is best moge lijk". Hoolwerf keek omhoog. „En wat zien we hier? Een kastje. Kijk.... het is op slot. Nee, blijf er even af. Nu begin ik warm te worden. Het kastje is op slot. Desondanks bestaat de mogelijkheid, dat ik het open krijg. Zal ik eens proberen?" Prins keek belangstellend toe, hoe Hoolwerf met beide handen aan de plinten van de beide deurtjes trok. Even later trok hij ze naar zich toe en was het kastje open. Met een tri omfantelijk gezicht keek hij naar zijn collega. „Wat houdt dit nu in?" Prins deed een stap nader en be keek de deurtjes. De lip van het slot stak er uit, hetgeen inhield, dat de deurtjes wel gesloten waren. Prins wees naar de schuiflip, aan de bin nenkant van een der deurtjes. „Die stond niet omhoog". Hoolwerf knikte. „Precies. En be kijk de deurtjes eens wat beter.... Kijk.... ze zijn beiden beschadigd. Met een smal voorwerp heeft men getracht de deurtjes te openen. Dat is waarschijnlijk gelukt. Vardèl sloeg zijn slachtoffer neer. was er op de een of andere wijze van op de hoog te, dat de man veel geld bezat en het hier altijd wegborg. Hij liep met de pook in zijn hand naar het kastje, forceerde de deurtjes, liet de pook vallen, nam het geld weg en paste de deurtjes weer zo, dat hij ze dicht kon drukken, ïia vooraf de lip aan de binnenkant naar beneden getrok ken te hebben. Het kastje is voor het oog dus weer dicht. De familie krijgt toestemming het huis te on derzoeken. Ze hebben de sleutels bij zich. net als ik nu. Ze openen op de normale manier de deurtjes en kon stateren, dat het geld er niet meer is. Maar. leken als ze zijn, bemerken ze niet, dat het lipje aan de bin nenkant omlaag staat. Ze duwen de deurtjes dicht en draaien het slot om. Zo heeft Vardèl ook gedaan. Hij kon zonder sleutel onmogelijk deze deur sluiten met het lipje aan de binnenkant en de andere deur in het slot gooien, omdat de lip van het slot er uit stak, nietwaar? Dus liet hij hel binnenlipje naar beneden. Jammer voor Vardèl,. maar we heb ben weereen bewijs gevonden. De pook, die hier lag, de geforceerde deurtjes en de deurtjes na de dief stal gesleten, zonder het binnenlipje op z'n plaats te kunnen brengen. Prins, dit is niet meer doodslag in drift. Weet je wat dit is? Roofmoord! Niet meer en niet mindcr. Kom mee, we gaan naar Dorringen.* Dit moet dc officier weten. Als er nu nog niet voldoende bewijzen zijn. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 6