Sloan's Liniment Ouderzorg bij de vissen Zeeland kreeg weer vestigingsoverschot STREEKNIEUWS ONZE PUZZELRUBRIEK Onderwijsbijdrage aan Nepal Er zijn mensen die menen dat de zorg van de dieren voor hun kroost een voorbeeld voor ons mensen kan zijn. Dat gaal in verschillende ge vallen op. In de dierenwereld vin den we echter ook ouders, die zich totaal niet om hun nakomelingen be kommeren. Mogen we hier dan spre ken van „ontaarding"? Natuurlijk niet, want bij die dieren hóórt dat zo. De kleintjes zijn direct in staat „op eigen benen" té staan. Een voorbeeld van die eigenaar dige verhoudingen vinden we bij de vissen. Daar kunnen we typische, af wijkende dingen constateren. Eigenlijk begint de ouderzorg al, wanneer een v rouwt jesvis eieren gaat leggen. Dadelijk rijst de vraag, of alle vissen eitjes leggen. Neen, dat doen ze niet allemaal. Een klei ne groep scheidt zich van de nor male gang van zaken af en deze groep is ook weer in twee delen te verdelen. Deze groep wordt gevormd door de levendbarende vissen, waar van een deel de visjes levend op de wereld brengt, nadat vlak daarvoor de eitjes bij de moedervis zijn ge barsten, èn de groep die jongen krijgt die zich zonder eivorm hebben ontwikkeld. Een eigen nestje Het aantal eitjes bij de eileggende vissen is dikwijls buitengewoon groot. Bij een baars kan dat onge veer 250.000 eitjes zijn, bij een ka beljauw zes tot zeven miljoen. Het grootste deel der vissen depo neert zijn eitjes zo maar ergens en trekt er zich verder weinig van aan. De stroming van het water en de temperatuur moeten het verder doen. Ook zijn er vissen, die een nestje bouwen, een eigenschap die ze dus eigenlijk met de hoger ont wikkelde dieren gemeen hebben. Zo maakt de tropische paradijs- vis een soort schuimncst, waar in het vrouwtje de eieren legt. Het ouderpaar zorgt dan voor de gewenste waterstroming, door om beurten onder het nest met de vinnen te waaien. Het stekelbaarsje maakt ook een nest, maar geheel anders. Het man netje bouwt van de afgebeten top pen van waterplanten een vatvor- mig huis, dat met een kleverigeUit scheiding aan elkaar wordt geplakt. Voor- en achterkant 'van het nest vertonen een opening, zodat het iva- ter kan doorstromen. Vader als moeder Bij de merkwaardige zeepaardjes, die wonderlijke diertjes uit de Sar- gassozee, vinden we een soort vader- moederschap. Het mannetje heeft een buidel, waarin het vrouwtje de eitjes legt. De buidel wordt met kleefstof gesloten en het mannetje broedt in zijn buidel de jongen uit. Wanneer de kleinen geboren moe ten worden, windt het mannetje zijn staart om een stuk zeewier, breekt met veel moeite de buidel open en stoot de jongen uit. De meeste vissen trekken zich weinig van hun kroost aan. Toch zijn er uitzonderingen op Proefboring naar aardgas bij Amsterdam AMSTERDAM, 4-12. De samen werkende maatschappijen Amoco Netherlands Petrol Co., S.H.V.-doch- teronderneming Dyas en het Duitse concern Gelsenberg zullen begin volgend jaar zowel ten westen van de Westeinderplas als in de buurt van het Naardermeer starten met een proefboring naar aardgas. De boorterreinen, resp. „Schiphol 1" en „Weesp 1" genaamd, liggen in de twee gebieden waarvoor de groep sinds 1967 over een opsporingsver gunning beschikt. Schiphol 1 valt onder het gebied van 43.400 ha. in delen van Noord-Holland en Utrecht. Weesp 1 onder een gebied van 63.400 ha. in Noord-Holland, Utrecht, Gel derland en een deel van het IJssel- meer. Een foto niet lang na 1945 van de Breedstraat te Zierikzee met de molen „De Hoop". Karakteristiek in deze straat waren de „kinderkopjes" en de bomen, beiden verdwenen in het kader van een modernisering, ten behoeve van het verkeer. de regelverschillende soorten meervallen blijven bij hun jon gen en dreigt er gevaar, dan slokt het mannetje ze op en zwemt ermee weg. Op een vei lige plaats spuwt hij zijn kin deren weer uit Nu we het toch over de meerval hebben, in Indonesië komt een soort voor, waarvan het mannetje de eitjes van het vrouwtje in zijn bek op vangt en ze daarin uitbroedt. Gedu rende die tijd eet het dier niets. In grote lijnen constateren we bij de vissen het verschijnsel, dat het vrouwtje slechts voor de eieren zorgt maar dat het mannetje de verdere taak volbrengt. Zo zien we, dat de zorg voor zijn kroost bij het dier soms zichtbaar of latent aanwezig kan zijn, doch ook wel eens veel te wensen overlaat. De salariëring van ambtenaren DKN HAAG. 4-12. De centrale commissie voor georganiseerd over leg in ambtenarenzaken, die onder voorzitterschap van staatssecretaris mr. C. van Veen van binnenlandse zaken het beraad over de salariëring van ambtenaren heeft voortgezet, is nog niet tot resultaten gekomen. Het overleg zal donderdag 11 december worden vervolgd. In 1968: V ertrekoverschot in gemeente Zierikzee RIJSWIJK. Op de Delftweg in Rijswijk is een ongeval gebeurd, waarbij de 56-jarige veehouder P. Posma uit .Rijswijk om het leven is gekomen. De heer Postma, die juist melkbussen aan de weg had gezet, stond neg aan de rechterkant van de weg, teen hij gegrepen werd door een uit Delft komende personenauto. De heer Postma was cp slag dood. Deze week kwamen er weer vele" oplossingen in de bus. De wekelijkse prijsjes, de twee boeken werden ook nu weer verloot onder de foutloze inzendingen, en dat waren er weer heel wat. Voor degenen die het nog niet precies weten, oplossingen kun nen worden gezonden naar het vol gende adres: redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, Zierikzee. De eerste prijs gaat deze week naai de heer W. M. Bouwman Vroonstraat 15 KERKWERVE De tweede prijs is bestemd voor: mevrouw Hanepen Plevicrstraat 17 ZIERIKZEE De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. Frankrijk; 7. patro nes; 14. reaal; 16. prooi; 17. af; 19. bad; 20. sap; 22. oer; 23. oh; 24. mud; 26. racefiets; 29. wei; 30. iris; 32. re- De nieuwe puzzel De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. plaatkieuwig week dier; 7. kledingstuk; 13. vrucht; 14. laagte lussen bergen; 16. deel van Azië; 17. loods; 18. zichtbare damp; 20. drank; 21. namelijk (afk.)22. kleine vogel met lange staart; 24. be kend sportevenement (afk.); 26. eet lust; 28. Hebreeuws muziekteken in psalmen; 31. chemisch symbool; 33. persoonlijk voornaamwoord; 34. boom; 36. soort onderwijs (afk.); 37. gulden (afk.) (vóór cijfers); 38. Ned. omroepvereniging (afk.); 40. dun uit gesneden reep vlees of vis; 42. staat- siekleding; 44. landmaat; 45. van aanzienlijke lichaamsomvang; 46. hoogste punt; 47. zoogdier; 48. om wenteling; 50. lage waterdamp; 52. afhangend gedeelte; 53. bijwoord; 54.' laagtij; 56. punt bij het cricket spel; 57. boksterm (afk.); 58. muziek noot; 59. hard klinkend (van gelui den); 61. stad in Italië; 63. ongeveer (afk. Latijn); 64. hoenderachtige vo gel; 67. onbepaald hoofdtelwoord; 69. adviserend college; 71. maand v. h. jaar; 72. kist van open latwerk; 74. maand v. h. jaar; 76. arm v. e. boom; 77. wateronkruid; 78. Spaanse munt; 79. zoogdier. Verticaal: 1. gedwee, handelbaar; ZIERIKZEE, 4-12. Uit een dezer dagen verschenen „Sociale Kroniek" van het Prov. Opbouworgaan Stich ting Zeeland blijkt o.a. dat de pro vincie Zeeland in 1966, na een zeer lange reeks van jaren, een vesti gingsoverschot verkreeg in plaats van een vertrekovei*schot. Dit feit mag overigens als algemeen bekend worden verondersteld, maar daalt men echter af naar meer bijzonder heden, dan blijkt - aldus wordt ge steld - dat andere konklusies min der of onbekend zijn. Zo is onder meer gebleken dat in 1967 ten aanzien van afzonderlijk ge- emigreerde personen (meest jonge ren en dus buiten gezinsverband) er nog steeds een vertrek-overschot be stond. Verder is gebleken dat het vertrekoverschot van deze categorie voornamelijk kan worden toege schreven aan het hoge vertrek naar c.q. de geringe vestiging uit de Rand stad Holland en een vertrekover- schot, naar N.-Brubant en Limburg. Verder bleek o.a. dat in 1968 o.a. de gemeente Zierikzee een vertrek- overschot vertoonde. Onder meer de gemeenten Duiveland en Brouwers haven vertoonden een vestigings overschot. TEL AViV. In de Gaza-strook zijn stdeit het begin van de week ver scheidene opslagplaatsen van sabo teurs ontdekt en vijftig personen, endsr wie verscheidene leiders zijn aangehouden, zo heeft een leger- wccidvoeder in Tel Aviv bekendge maakt. cepis; 33 .warm; 34. niets; 36. Sodom; 37. ge; 38. ets; 39. Ane; 41. vlo; 42. Se; 43. Lea; 44. klets; 46. ons; 48. sandaal; 49. sperwer; 51. ski; 52. Me dea; 54. dat; 56. ad; 58. oom; 59. sir; 6U. big; 61. Ra; 62. bizon; 66. gemet; 68. adel; 69. Bristol; 73. node; 74. rat; 75. Brandaris; 77. eer; 78. BM; 79. duo; 80. nap; 81. bel; 83. n.m.; 84. meier; 86. hemel; 88. rarekiek; 89. pelikaan. Verticaal: 1. flamingo; 2. ar; 3. neb 4. kaar; 5. radar; 6. ijl; 8. A.P.; 9. trots; 10. roes; 11. oor; 12. Ni; 13. schimmel; 15. cafeïne; 18. furie; 20. sec.; 21. pip; 23. oeros; 25. die; 27. cel; 28. eik; 29. wad; 31. steenkool; 33. woonwagen; 35. stadion; 36. slor dig; 39. alles; 40. etser; 43. las; 44. kam; 45. spa; 47. set; 50. rabarber; 53. dinsdag; 55. Waterman; 57. Di- dam; 61. reden; 63. zet; 64. ara; 65. tor; 67. moe; 69. broei; 70. Inn; 71. tap; 72. libel; 75. buik; 76. semi; 79. Doe; 82. Lek; 84. Mr.; 85. re; 86. He; 87. la. Voor onmiddellijke verlichting Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. De pijnverdrijver met onmiddellijke werking. Schouiven-Duivelandse Sportspiegel Zierikzee speelt zondag tegen Noormannen op „Bannink" Rcncssc krijgt het tegen Biervliet niet gemakkelijk D.F.S. maakt goede kans tegen Hulstcrloo Dreischor staat voor zware opgaaf tegen Patrijzen S.V.O.W.K. moet bij Volharding kunnen boeken. 2. niet gesloten; 3. tarwesoort; 4. on derdeel v. e. tennispartij5. oude lengteëenheid; 6. parodie; 8. eerst komende (afk.); 9. gewrichtsholte; 10. Grieks eiland in de Middellandse zee; 11. verdikking van de opper huid; 12. recht stuk v. e. rivier tus sen twee bochten; 14. mannetjesbij; 15. dunbladerig gesteente; 18. open plaats in het ijs; 19. voorwerp waar mee men snijdt; 22. door teerdistil- latie verkregen stof; 23. tot en met (afk.); 25. officieel pei-soon bij hard loopwedstrijden; 27. verkorte naam van zekere stad in Brazilië; 29. dik en plomp; 30. index van trefwoor den; 32. kostbare stof; 34. vracht schip voor de binnenvaart; 35. om de hals gedragen sieraad; 37. bijzon dere handigheid om zich ergens door te slaan; 39. zoogdier; 40. Europe aan; 41. doortochtgeld; 43. slangvor mige vis; 49. mannetjeshond; 51. vuurspuwende berg; 52. radiogra fisch noodsein (afk); 55. steengruis; 57. tenen halfmudsmand (tuinbouw); 59. soort schoeisel; 60. waterkering; 61. hoofddeksel; 62. planeet; 63. kle dingstuk; 65. lang, dun en smal stuk hout; 66. zwaardwalvis; 68. schuif- bak; 69. vlug, snel; 70. aanwijzend voornaamwoord; 72. toiletartikel; 73. korte tijdsduur; 75. militaire rang (afk.); 77. muzieknoot. VOETBAL K.N.V.B. Als het min der gunstige weer der laatste dagen geen spaak in het wiel steekt speelt Zierikzee, in de 4e klas H, zondag middag op het sportpark Bannink tegen Benjamin Noormannen. In Wcstkapelle heeft Zierikzee met een 2-2 gelijk spel genoegen moeten ne men, maar nu geven wij hen toch een goede kans de volle buit binnen te halenVoor Renesse zien de voor uitzichten in de uitwedstrijd tegen Biervliet er weer niet al te best uit. RCS kan winst boeken bij Walche ren, terwijl Sluiskil baas in eigen huis kan blijven legen Clinge. I-Ians- iveertse Boys moet thuis winst kun nen boeken tegen Oostburg, terwijl Koewacht en Corn. Boys elkaar niet veel zullen ontlopen. In de reserve 3e klas C zal Zierikzee II al best te vreden zijn als hel bij HVV '24 II op de helft van de inzet beslag weet te leggen. AFD. ZEELAND. ZONDAGCOM- PET1T1E. In de le klas maakt DFS WEEKEINDE. ARTSENDIENST Zaterdag 6 en zondag 7 december Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112)480, neemt waar voor dokter Bontkes en dokter Van Hoorn. Dokter H. J. Simons, Renesse, tel. (01116) 280, neemt waar voor dokter Stenger en dokter Terp stra. Dokter H. Speelman, Oostcrland, tel. (01114)-280, neemt waar voor dokter Van Leeuwen. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwer- kerk, tel. (01114)-388. neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Zuster N. A. van Bevcren, Renesse, tel. (01116)-303, neemt waar voor zuster Werkman en zus ter Steutel. DIERENARTS Dierenarts T. van Roon. Zierikzee, telef. (01110) 2180, heeft dienst. De weekeindediensten vangen aan op zaterdagmorgen om half tien voor eigen publiek een goede, kans de baas te blijven over Hulsterloo. Zeelandia en Domburg krijgen hel in hun uitwedstrijden tegen Aarden burg en Hoofdplaat wel wat minder gemakkelijk. Philippine heeft de beste papieren le Goes bij Robur. Luctor moet minstens één puntje uit de thuiswedstrijd tegen IJzendijke kunnen overhouden. Lewedorpse Boys zal zich terdege moeten in spannen om Schoondijke niet met de winst te zien vertrekken. In de 2e klas B is Zonnemaire in de duin streek bij Renesse II favoriet. Drei schor staat voor een zware opgaaf bij het bezoek aan Patrijzen, terwijl ook DFS II het niet gemakkelijk gaat krijgen in de uitwedstrijd tegen Luc tor II. In de 3e klas C staat Drei schor II in de thuiswedstrijd tegen Robur II voor een zware opgaaf. Zierikzee III moet de uitwedstrijd tegen Cortgene II tol een goed ein de kunnen brengen. Zonnemaire II maakt thuis wel een klein kansje op een puntenverdeling tegen Robur lil terwijl SVOWK bij Volharding II winst moei kunnen boeken. ZATERDAGCOMPETITIE. In de 3e klas A, in de le en 2e klas wordt er niet gevoetbald, maakt ZSC te Scharendijke goede winstkansen te gen WIK II. Voor Duiveland II zal de opgaaf bij Middelburg VI wel iets te zwaar zijn. In de- 4e klas A heeft. Bruse Boys II de beste troe ven in handen tegen DFS IV. Brou wershaven II moet thuis de baas kunnen blijven over WIK III, ter wijl SKNWK II te Nieuwerkerk be slag op de inzet moet kunnen leggen tegen Brouwershaven III. De reser ves van MEVO zullen bij het bezoek aan Bevelanders II danig op hun tellen moeten passen. In groep A I staal Zierikzee A 1 voor een zware opgaaf bij Terneuzense Boys A I. In groep A VII heeft DFS A I, in de Westhoek, goede winstkansen tegen WIK A I. MEVO A I en Bruse Boys A I hebben uitstekende winstkansen in het treffen met Zierikzee A II en Renesse A 1. DEN HAAG, 4-12. Voor de eerste keer levert de Nederlandse regering uit ontwikkelingsgelden een bijdra ge aan de ontplooiing van het onder wijs in Nepal en wel door in totaal ruim een miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de bouw van een school met internaat voor jongens in de stad Pokhara. Aldus werd bij overeenkomst in Den Haag op 4 de cember besloten. De school omvat een onderbouw en een bovenbouw, uitlopend in een drietal vaktechnische opleidingen, namelijk een administratieve, een technische en een landbouwkundige opleiding. He1 leerprogramma is be doeld voor jongens tot zeventien jaar. De „United Mission to Nepal", waarin protestantse kerken uit alle delen van de wereld vertegenwoor digd zijn, nam het initiatief voor dit project en brengt zelf f 363.000 in. De „United Mission" werkt nauw sa men met de Nepalse regering op het gebied van Onderwijs, Volksgezond heid en dergelijke. Voor de aanvrager, die gevestigd is in Kathmandu (Nepal) bemiddelde in Nederland de interkerkelijke Co ördinatiecommissie Ontwikkelings hulp te Utrecht. Met de bouw, die in twee fasen wordt uitgevoerd, zal ongeveer twee jaar gemoeid zijn. KFRKMETÏWS GEREI KERKEN (Vrijgemaakt) Brouwershaven. Zondag 7 december 9 en 7 uur, ds. N. Bruin, Helpman, (Gron.) ZIERIKZEE Cursus „Pech onderweg" Te Zierikzee wordt in de lagere agrarische school door de A.N.W.B. een cursus „Pech Onderweg" georga niseerd, die op vrijdag 9 januari a.s. van start gaat. De cursus heeft ten doel automobilisten een zekere mate van handigheid bij te brengen in het opsporen en verhelpen van storin gen. die zich zowel thuis voor de deur als onderweg aan hun auto kunnen voordoen. De cursus duurt vier avonden en voor aanmelding kan men terecht bij het A.N.W.B.- kantoor te Rotterdam. Geld voor de rampwljk Op de gemeentegiro was ten be hoeve van de getroffenen in de ramp- wijk te Zierikzee, per donderdag jl. gestort f 3459,85. Tien jaar „Welfare-werk" Deze week werd op bescheiden wijze in de intieme kring van de be trokken werksters het tienjarig be staan herdacht van het team „Wel fare-werk" van de afdeling Zierik zee van het Rode Kruis. Zoals be kend mag worden geacht leggen de Welfare-werksters - dat wil voor Zierikzee zeggen een aantal van acht dames - zich er op toe om de daar voor in aanmerking komende patiën ten of ouderen, volgens een speciale arbeidstherapie, creatief werk te la ten verrichten. De Zierikzeese Wel fare-werksters staan onder leiding van mej. J. Th. J. de Pooter. Dit groepje komt elke maand voor een werkbespreking in vergadering bij een en in de laatst gehouden bijeen komst, dinsdag jl. in het Groene Kruiswijkgebouw, werd herinnerd aan het feit dat tien jaar geleden te Zierikzee met dit zinvolle werk een begin werd gemaakt. In deze bijeen komst was o.a. aanwezig het oud bestuurslid van de afdeling Zierikzee van het Rode Kruis, de heer H. Uijl, thans te Rhoon. Het Welf are-werk heeft zich inmiddels uitgebreid tot de beide Zierikzeese rusthuizen en voorziet duidelijk in een behoefte. Zoals elk jaar zal ook in het voor jaar van 1970 een verloting worden gehouden van de vele werkstukken die ook nu weer door patiënten, ge handicapten en bejaarden werden gemaakt. NIEUWERKERK De Tunesië-actie In de gemeente Duiveland werd dinsdag jl. een vóór-aklie gehouden voor het door een overstromings ramp getroffen Tunesië. Hierbij wer den de volgende resultaten geboekt: Nieuwerkerk f 2.052,03; Ouwerkerk f 736,15; Sirjansland f 374,60; Oos- terland f 2.466,36. Totaal - later nog met enkele guldens aangevuld - het mooie bedrag van f 5.636,70. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Aan het eind van no vember 1969 waren 39000 mannen zonder werk. Dit aantal komt over een met 1,3 pet. van de afhankelijke mannelijke beroepsbevolking. Een maand geleden waren 32.900 mannen werkloos, zodat sindsdien een stij ging is opgetreden van 6.100. BREDA. De besturen van de bier brouwerijen N.V. Breda-Oranjeboom en de N.V. Bredasche Wijnhandel te Breda hebben besloten tot een nau we samenwerking waarbij de N.V. Bredasche Wijnhandel tot het con cern van genoemde brouwerijgroep zal toetreden, aldus een communiqué DEN HAAG. Het voorstel van mi nister Lardinois (landbouw) 'om in gaande 1 mei van het volgend jaar een algemeen verbod voor kuilvisse- rij in te stellen heeft vanmorgen in de Tweede Kamer veel kritiek ge kregen. AMSTERDAM. In ons land is in de eerste negen maanden van dit jaar 4.910.300 hl bier omgezet of 14,6 procent meer dan in dezelfde periode van vorig jaar toen de omzet .283.675 hl bedroeg. Dit blijkt uit cijfers die vandaag door het produktschap voor bier zijn gepubliceerd. DEN HAAG. De Göthe-Stichting te Basel heeft voor de tweede maal de Albert Schweitzer prijs (25.000 Zwit serse francs) uitgeloofd voor jonge Europeanen, die als individu of in groepsverband met onbaatzuchtige doeleinden een bijzondere dienst aan de mensheid hebben bewezen. RHEDEN. Een ernstig bedrijfson geval heeft het leven gekost van de 55-jarige loodgieter J. Kip uit Rhe- den. De heer Kip voerde nderhouds- werkzaamheden uit aan gasvenvar- mingskappen in de nok van de con structiehal van de Nationale Staal- en Aluminium industrie in De Steeg. BUENOS AIRES. Het Britse pers bureau Reuter heeft een tweezijdige, permanente verbinding via een kunstmaan tussen New York en zijn hoofdkantoor voor Zuid-Amerika in Buenos Aires. Man stal grootscheeps in winkels DEN HAAG, 4-12. Dc 34-jarige werkloze vertegenwoordiger R. W. van R. uit Bloemendaal is in Den Haag aangehouden wegens winkel diefstal in een magazijn in de Haag se binnenstad. Het onderzoek lever de op dat in de woning van de man nog diverse spullen werden gevon den, die van diefstal afkomstig wa ren. De man heeft bekend het laat ste jaar regelmatig winkeldiefstallen le hebben gepleegd, onder meer in Alkmaar, Haarlem, Hilversum Rot terdam, Utrecht en Den Haag. Hij had voorkeur voor kostbare boeken, film- en fotoapparatuur en elektri sche apparaten. Het grootste deel van zijn buit was verkocht. De ver tegenwoordiger schatte, dat hij zeker voor 10.000 gulden uit winkels heeft weggenomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 5