Magere resultaten van Den Haag Er komt tienguldenstuk met beeldenaar van twee koninginnen De economie in de Sowjet-Unie Zuid-Jemen en Saoedi-Arabië „Leergangen ontwikkeling van Zeeland" VAN HET VADERLANDSE ERF Een bijzondere munt Middenstandsactie Burgli Haamstede loopt wel DEN IIAAG, 4-12. De regering heelt de Tweede Kamer voorgesteld ter gelegenheid van de 25e herden king van het einde van de oorlog 1940-1915 een zilveren tiengulden stuk uit te geven met de hoedanig heid van wettig betaalmiddel. In de memorie van toelichting op het daarvoor noodzakelijke wetsont werp schrijft minister dr. H. J. Wit- teveen van financiën dat de beteke nis van deze herinnering wordt ver diept door het tienguldenstuk te voorzien van de beeldenaar van haar, die tijdens de oorlog en op het moment van de bevrijding op zo in spirerende wijze koningin der Neder landen was. Het ontwerp bevat het voorstel aan de ene zijde de voor onze munten gebruikelijke beelde- Wat biedt de BEELDBUIS? ZONDAG 7 DECEMBER NED. I. Vanmorgen de eucharis tieviering uit Bredavanmiddag na het journaal, het weekjournaal en de verkeersinformatie opnieuw een af levering van de Australische jeugd serie „Skippy", waarin een gooche laar leuke, maar ook vreemde truc jes uithaalt. Korte rubrieken die hierop volgen zijn het internationale jeugdjournaal, een aflevering van Openbaar Kunstbezit, de inleiding tot de vanavond uit te zenden afle vering van FLoris en tenslotte een samenvatting van de zaterdag ge speelde rugby wedstrijd tussen Schot land en Zuid-Afrika, waarvoor Frans Henrichs naar Schotland is gegaan. Na „Woord voor woord" komen de gezamenlijke kerken met de tweede aflevering van „Samen op weg", ge wijd aan de hervormde en gerefor meerde synodes waarin het genera tieprobleem aan de orde komt. De KRO daarna met een tekenfilmpje van de „Knotse Kneuzen Rally". Ka pitein Harmsen is present met een nieuw avontuur. Opa zit een beetje te mokken en dat staat niemand aan. Hoofdschotel van de avond is de op voering van „Fidelio", een opera in 2 bedrijven van Ludtvig van Beetho ven. In de hoofdrollen Hans Sotin, Theo Adam, Richard Cassily, Anja Silla en Ernst Wiemann. Het betreft hier een opvoering van de Hamburg- se Staatsopera. „Gamma" is gewijd aan de vraag hoe de soldaat handelt in de oorlog. NED. II. In „Floris", de succes volle Nederlandse jeugdserie, komt in „De Wonderdokter" een groot we tenschapsman tot de ontdekking, dat de mensheid bedrogen wil zijn. Twee afleveringen van „Studio Sport" worden gescheiden door „Panora- miek" met Joop van Zijl, waarin achtergrondinformatie wordt gege ven over actuele zaken. Bovendien „Wat doe ik voor de kost" met als gastquizleider de humoristische hoog geleerde prof. Pen wit Groningen. In „Kort Gedinggaat het over de ver vanging van de militaire dienstplicht door een beroepsleger, waar velen tegenwoordig de oplossing van grote problemen in zien. MAANDAG S DECEMBER. NED. I. De maandagavond van de VARA begint zoals gewoonlijk met „Coronation street" en „Opmaat", waarin Letty Kosterman vreemd soortige lieden laat optreden. In Achter het nieuws" komen actuali teiten aan bod. Gloednieuw is de se rie „Zo goed als nieuw". De Haagse amateurschrijver Ton Caspel situ eerde het verhaal in de wereld van de tweedehands automobiel, waarin soms merkwaardige dingen gebeu ren. De handelaar in deze serie is ene meneer De Bruin, die het niet zo nauw neemt met de handelsmo raal. Hij heeft een allerliefst vrouw tje en een sullige knecht. De hoofd rollen worden gespeeld door Wies Andersen, Hetty Verhoogt en Mar- nix Kappers. Willy van Hemert be naar van hare majesteit te plaatsen met het omschrift Juliana, koningin der Nederlanden en aan de andere zijde de beeldenaar van wijlen ko ningin Wilhelinina volgens het mo del, dat werd gebruikt voor de laat stelijk van haar beeldenaar voorzie ne pasmunt op de voet van de munt wet 1948. Koningin Juliana heeft goedgevon den dat bedoelde beeldenaar voor het hier aangegeven doel wordt ge bruikt. Tevens heeft zy haar toe stemming verleend die beeldenaar te voorzien met het omschrift: Neder land herrü*t> de waardeaanduiding 10 G.. de jaartallen 1945 en 1970, het muntteken en het muntmeesterste ken. werkte en regisseert het Franse stuk „Valstrik voor een man". Het is een beklemmend toneelstukje, dat van spanning aan elkaar hangt. Het speelt zich af in een buitenhuis in Zwitserland, waar een man alleen woont, nadat zijn vrouw na een ech telijke ruize is weggegaan. Hij vraagt de politie haar op te sporen, maar als de commissaris arriveert gebeu ren er plotseling merkwaardige din gen. NED. II. Na „Scala" neemt de NCRV de dienst over met „De Scheepsjongens van Bontekoe" en „Alleen op weg", tiende aflvering. Perrine, nu secretaresse, komt de koetsier te hulp, die na een woelig drinkpartijtje wordt ontslagen. Na het journaal wordt de avond voor namelijk gevuld met twee buiten landse series. Om te beginnen Plea se sir". Een vreemde, lugubere snui ter heeft een van de meisjes uit 5c lastig gevallen en de klasgenoten be sluiten om de onverlaat te straffen. Als intermezzo een portret van Jan de Rooy, een jongeman uit Sprang Capelle, die tijdens de tweede we reldoorlog in het verzetswerk sneu velde. De tweede serie is Bureau Bristol". De mannen van Barlow gaan een kraak verhinderen, die verlinkt is. Maar als zij zich verdekt opstellen, gebeurt er niets. De actu aliteitenrubriek „Hier en nu" en de avondoverdenking van dr. Okke Ja ger sluiten de avond af. ZONDAG 7 DECEMBER. NED. I: 11.00 Eucharistieviering; 15.00 Nieuws; 15.02 Weekjournaal; 15.25 Skippy (kleur); 15.50 De verre kijker; 16.00 Openbaar kunstbezit; 16.15 Toelichting Floris; 16.20 Pas separtout (kleur); 16.55 Toto-uitsla gen; 17.00 Einde; IS.20 Schaken voor beginners (Teleac); 18.55 Fabeltjes krant (kleur); 19.00 Woord voor xvoord; 19.05 Samen op weg; 19.30 Knotse kneuzen rally (kleur); 19.45 Nieuw behang (kleur); 20.35 Fidelio (kleur); 22.30 Gamma; 23.10 Jour naal. NED. II: 1S.55 Fabeltjeskrant (in kleur); 19.00 Nieuws; 19.05 Floris; 19.35 Studio Sport; 20.20 Panoramiek 20.45 Wat doe ik voor de kost (kleur) 21.15 Studio Sport; 21.40 Kort geding 22.30 Journaal. MAANDAG 8 DECEMBER. NED. I: Schooltelevisie: 10.45 Wal ter en Connie; 11.10 Notre ville; 11.35 Van Wilson tot Nixon; 12.00 Einde; 18.50 Fabeltjeskrant (kleur); 1S.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Coronation street19.30 Op maat; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Achter het nieuws; 20.45 Zo goed als nieuw (kleur); 21.10 Valstrik voor een man alleen; 22.35 Journaal; 22.40 Statistiek(Teleac); 23.10 Einde. NED. II. 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 1.56 Ster; 19.00 Nieuws; 1903 Scala; 19.30 Scheepsjongens van Bontekoe; 19.40 Alleen op weg; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Plèase sir (kleur); 20.45 Jan de Rooy; 21.20 Bureau Birstol; 22.10 Hier en nu; 22.35 Kast-kijken; 22.40 Jour naal. Aan de eisen van uiterlijke schoonheid en duurzaamheid van het tienguldenstuk wordt, aldus minister Witteveen, voldaan door dit een uit voering te geven die overeenkomt met de vroegere rijksdaalder zoals die voorkwam in de muntwet 1901. Deze rijksdaalder werd geslagen van zilver van het gehalte 720 duizend sten. Naar het oordeel van de be windsman zal een zilveren tiengul denstuk in de hierboven aangegeven uitvoering er toe bijdragen, dat de herinnering aan onze bevrijding en de waardering voor koningin Wilhel- mina en de inspanningen die zij zich gedurende de oorlog 1940-1945 heeft getroost, blijven voortleven in de herinnering. Het ligt in de bedoeling het voorgestelde tienguldenstuk uit sluitend in het jaar 1970 te doen slaan tot een nader vast te stellen aantal. In eerste aanleg zullen vijf miljoen stuks worden aangemaakt. Deze vijf miljoen stuks zouden te gen de gedenkdag voor de omloop ter beschikking kunnen zijn. MOSKOU, 4-12. Het partijblad Prawda schrijft dat de economische hervormingen worden geremd door bureaucratie en gebrek aan organi satie. Ook wordt kritiek geleverd op fabrieksdirecteuren die technische en andere vernieuwingen tegenhouden om een gemakkelijk leven te kun nen leiden. Een ander partijblad, Leninskoje Znamja, noemt voorbeelden van fa brieksdirecteuren die geld weggooi en aan dure reizen en kostbaar meu bilair voor hun kantoren. ZIERIKZEE, 4-12. Onder de titel van „Leergangen Ontwikeling van Zeeland" organiseren het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen en de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit jaarlijks een serie cursussen. Deze cursussen zijn er op gericht de kennis van ontstaan, ge schiedenis en tegenwoordige omstan digheden van de eigen provincie zo veel mogelijk te verbreiden. In feite is het zo dat deze leergan gen min of meer een traditie in de Zeeuwse winters genoemd kunnen worden. De organisatoren zijn er zich echter van bewust dat traditie geen aanleiding mag zijn tot verstar- ring en dat vorm en inhoud van de cursussen steeds weer moeten wor den aangepast aan de zich in Zee land zeer snel wijzigende constella tie. In dit verband deelt men ons mee dat - evenals vorig jaar - de organi serende instellingen de toekomstige cursisten en andere belangstellenden inspraak willen verlenen bij de op stelling van het werkprogramma en men wil dat doen door middel van een opiniepeiling. Daarom is een voorlopig cursuspakket samenge steld dat aan het oordeel wordt on derworpen van belangstellenden/cur- sisten. Basis- en speciale cursussen Voor degenen die hun kenis van eigen streek en streekgenoten willen verdiepen en uitbreiden zijn er spe ciale basiscursussen, waarin o.a. de Uitgave redevoeringen oud-president De Gaulle PARIJS, 4-12. Oud-president De Gaulle heeft toestemming gegeven voor een complete uitgave van zyn boodschappen, redevoeringen en of ficiële brieven, zo hebben zyn uit gevers donderdag bekend gemaakt. Het werk zal uit vijf delen be staan, waarvan het eerste in april a.s. zal verschijnen. Dit deel opent met de historische radiorede van 18 juni 1940, waarin De Gaulle vanuit Lon den de Fransen opriep tot voortzet ting van de strijd tegen Duitsland. Het laatste deel zal worden afgeslo ten met de televisierede voor het laatste referendum in april jl. dat op een nederlaag voor De Gaulle en bij gevolg diens aftx-eden uitliep. LANDBOUW EN VEETEELT De leverbotziekte kan worden ge zien als een jaarlijks terugkerende grote schadepost van de Nedex-landse veehoudei's. Voor onze x-undveesta- pel werd de schade getaxeerd op 125- 150 miljoen gulden per jaar. Men vx-aagt zich af, waai-om niet eerder meer aandacht aan dit probleem ge- Engelse staatssecretaris naar Nigerië LONDEN, 5-12. Premier Wilson van Engeland heeft de staatssecre taris Maurice Foley naar Nigerië ge zonden. Hij moet nagaan of er nieuwe wegen zijn om door onderhandelin gen tot vrede tussen Nigerië en Bia- fra te komen. De Britse regering wordt in een motie, getekend door 126 leden van het Britse Lagei-huis, die deel uit maken van de drie partijen in het Lagex-huis, uitgenodigd „uit naam van de menselijkheid en het realisme", haar Nigcrië-beleid te wijzigen. De afgevaai'digden willen dat Engeland bij de Veiligheidsraad der V.N. aan dringt op een algeheel wapenembar go. BURG-IIAAMSTEDE, 4-12. De Middenstandsactie in verband met de Sinterklaas loopt tot nu toe uit stekend. Er wordt veel gekocht en de winkeliers zyn tot nu toe wel tevre den. Toch zitten er in het prijzen- centrum aan de Zuidstraat nog een massa pryzen en tot nu toe ging er één vouwfiets uit. Het Middenstandsbestuur wijst ex- de bevolking op de gele volgeplakte kaarten met x-ebus op de achterzijde, ingevuld nog in te levex-en zijn tot en met woensdag 10 december des mid- volgende onderwerpen wox-den be handeld: px-ehistorie en ax-cheologie, geschiedenis, gebouwen en monu menten, flox-a en fauna, volkskunde en excux-sie. Er worden echter ook speciale cursussen gegeven, die de docenten gelegenheid geven dieper op het onderwerp in te gaan. Deze speciale cux-sussen vormen een sti mulans voor eigen studie. Deze cur sussen betreffen: Beoefening van de geschiedenis, Zeeuwse Oudheden, Flora en Fauna van Zeeland (onder werpen en slikken, dijken en polders, bos en duin, hieraan verbonden drie excursies); De x-ivier de Schelde. Be langstellenden kunnen zich als cur sist aanmelden bij het volgende adres: Leergangen Ontwikkeling Zeeland, Koepoortstraat 6, Middel burg. De topconferentie van de E.E.G. waardoor Den Haag eens twee dagen de aandacht van de wereld op zich gevestigd voelde, is in ieder geval niet de grote flop geworden die som migen vreesden. Waarschijnlijk uit blijdschap hierover hebben sommige rappe commentatoren al terstond na het slotcommuniqué de resultaten als een succes toegejuicht. Terwijl toch in feite pas over ruim een half jaar eigenlijk iets kan blijken: dan namelijk zouden de onderhandelin gen met Engeland en andere gega digden voor het E.E.G.-lidmaatschap moeten beginnen. Dat staat weliswaar niet in het slotcommuniqué, maar blijkt uit de interpretaties ervan die sindsdien zijn geuit. Het is dus een wat losse belofte die niet zwart op wit staat en men moet maar afwachten of de Fransen zich er aan zullen houden Tenslotte werd voorrang gegeven aan hun eis dat eerst de financiering van de landbouw definitief werd gere geld, een éis die overigens terecht is: op 1 januari houdt de „inwerktijd" volgens het verdrag van Rome op en dan moet al het voorlopige wel een vaste vorm hebben gevonden. Dïl punt zal echter nog wel roeri ge discussies in Brussel meebrengen want het gaat om enorme bedragen die voornamelijk naar Frankrijk vloeien (dat alleen méér landbouw grond heeft dan alle andere E.E.G.- geven? Er zijn hiervoor wel enkele redenen op te noemen. Allereerst was er voor 1964 eigenlijk geen goed geneesmiddel. Maar de wetenschap staat gelukkig niet stil, en thans be schikt m enover een zeer werkzaam middel namelijk Acedist. Bij ondex-- zoek is gebleken data dit nieuwe middel niet alleen volwassen lever- botten doodt, doch ook duidelijk werkzaam is tegen onvolwassen sta dia, die naar verhouding de meeste schade aanrichten. Door de langdux-ige kx-achtige werkzaamheid kan men bij het rund volstaan met per seizoen slechts tweemaal met Acedist te behandelen, in tegenstelling tot de tot dusver ge bruikte middelen, die driemaal per periode moeten woi-den toegepast. Het vex-dient aanbeveling de behan deling bij het rund te doen plaats vinden bij het begin en het einde van de stalpex-iode. Hoewel het algemeen bij schapen wenselijk wordt geacht tegen lever- bot vijfmaal per seizoen te behande len, kan dit nu met Acedist tot vier maal woi'dcn beperkt. Afhankelijk van de klimatologische omstandig heden, bijv. in de maanden augus tus, oktober, december en februari. Indien nodig kan dan nog een vijfde behandeling in -maart/april volgen. dags van 2-5 uur. Het uit reiken van zegeltjs gaat nog door tot en met zatei-dag 6 december. De winkelsluiting is nu weer nor maal en dondex-dagavond kon nog van de gelegenheid gebi-uik gemaakt worden om tot 9 uur te winkelen, doch vandaag (vrijdag) en zatex-dag sluiten de zaken weer om 6 uur. Het is gebleken dat hier en daar in de Westhoek nog wat vouwbladen die uit hel vliegtuig op zaterdagmid dag zijn geworpen verdwaald, of in ieder geval nog niet. gevonden zijn. Er zijn nog een aantal winkels waar nog één of meerdex-e prijzen wachten op een toekomstige eigenaar. Alle inzendingen die beti-ekking hebben op de vex-schillende door de Middenstand geox-ganiseei'de wed- sti-ijden moeten zaterdag 6 december ingeleverd zijn in het prijzencentrum Bijzender leuk (en ook moeilijk) is de silhouetten wedstrijd. Een twaalf tal middenstanders is „en silhouet" afgedrukt met vreemde hoofdtooien gewapend en dat maakt'het vast stellen van de juiste persoon bijzon der moeilijk. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beioepen te Soubui-g J. H. Dox-ge- lo te Kloostei'haar - te Brielle (toez.) C. Hoogendoorn te Oudelande c.a. Bedankt voor IJsselmuiden C. J. P. Lam te Putten. landen bij elkaar) uit de schatkisten der, anderen, voornamelijk weer Duitsland. Men 'moet dit gesprek nog vlot zien lopen! Gefcn kans Aldus de toch wat magere afspra ken van Den Haag. Maar inderdaad: het had pijnlijk minder kunnen zijn. Het treffendst was dat president Pompidou bij zijn eerste optreden in de wereldpolitieke arena weer be wezen heeft een hardnekkig onder handelaar te zijn. Maar hij kon geen de Gaulle zijn, daarvoor gaf met na me Willy Brandt hem geen kans. De Duitse bondskanselier bleek een heel wat pittiger tegenstander dan de Gaulle ooit tegenover zich heeft ge had. Die kon doorgaans de delegaties uit Bonn gemakkelijk overbluffen. Dit keer echter kwamen de Duit sers in het kennelijke bewustzijn de grootste economische macht van de E.E.G. en trouwens ook de rest van Europa te zijn en hadden geen be hoefte aan al te veel bescheidenheid tegenover, met name Frankrijk. De pressie van Italië en het Benelux- trio op Frankrijk om althans enigs zins toe te geven aan de loens een gesprek met Engeland te beginnen, bleken natuurlijk van enig belang, maar de Duitse druk gaf de doorslag. En dat is juist het verschijnsel dat het voor kleine landen als Nedex-land zo gewenst maakt dat de Eux-omarkt wordt uitgebx-eid. Stel dat Brandt en Pompidou niet tegenover maar néast el kaar hadden gestaan: ze zouden de ovex-igen, de kleinen, gemak kelijk kunnen ovex-heersen of overdonderen. Een dei'de grote, Engeland, erbij zou een soort veiligheidsklep kunnen vormen tegen dit soort symptomen van ovex'heex-sing aangezien het twij felachtig is of ooit het grote trio eensgezind fx'ont zouden maken tegenover de schax-e kleintjes. Maar - cynische nagedachte - mis schien was Pompidou wel bezig met een klein gokje en meent hij clal de vertraging van hel gesprek Engel land-E.E.G. lang genoeg is geweest. Tenslotte begint in Engeland althans buifen de. partijbesturen een anti- aansluilingsstemming te heersen. En wal zou hij zich verzetten tegen on derhandelingen die heel best toch zonder resultaat kunnen blijven KOLHORN. Op dc provinciale weg in Kolhorn is een vrachtwagen met vier renpa'ax'den van de weg geraakt cn in een sloot terecht gkomen. Eén van de renpaarden is kort na het on geluk overleden. De renstal was hel eigendom van de pikeur P. Strooper uit Cnllandsoog. ROTTERDAM. Na een reis vol moeilijkheden is hel eerste kangeroe/ Lush schip ter wereld in de Rotter damse haven aangekomen. Deze week meerde het schip af in de Waalhaven en begonnen werd met het overboordzetten van de lichters. Biologische wasmiddelen schadelijk? WASHINGTON, 4-12. De Ameri kaanse Federale Handelscommisie heeft opdracht gegeven tot een on derzoek naar de eventuele voor de gezondheid schadelijke gevolgen van biologische wasmiddelen. Volgens de commissie zou bij on derzoekingen in Amerika en Enge land zijn gebleken, dat ax*beiders in de fabi'ieken waar deze middelen worden gemaakt, last hebben van kwalen als huidaandoeningen en in- fluenza-achtige verschijnselen. Het is niet bekend of de consument, die in veel mindei-e mate aan de invloed van de wasmiddelen blootstaat, ook slechte gevolgen er van ondei*vindt. Mocht dit het geval zijn, dan zouden de fabx-ikanten gedwongen kunnen worden, hun klanten hiervoor te waarschuwen. Sinds ruim twee jaar geleden de op enzymen gebaseei'de waspoeders zijn verschenen, hebben deze midde len in Engeland en Amerika onge veer 70 procent van de markt ver overd. Duitse treinen sneller STUTTGART, 4-12. De Westduitse spoorwegen zullen in de periode tot 1976-1977 ongeveer de helft van de lange-afstandsverbindingen geschikt maken voor snelheden van meer dan 180 km. per uur. Per jaar zal 200 tot 300 km. worden aangepast. Met het oog op de concurrentie met het lucht verkeer over korte afstanden zal het treinverkeer tussen de grote steden worden verbeterd. Al in 1971 moeten 72 steden in dit speciale net zijn op genomen. BEIROET, 4-12. Irak en Libië stel len pogingen in het werk om het gi-ensconflict tussen Saoedi-Ax*abië en Zuid-Jemen tot een einde te brengen. Sinds 26 november zijn ex- bloedige botsingen in het betrokken grensgebied geweest. Volgens radio-Bagdad gaat de Ix-aakse minister van onderwijs, dr. Sattar Al-Djawari, praten met ko ning Feisal van Saoedi-Arabië en met president Salem Ali Rabyee van Zuid-Jemen. De Libische minister van buiten landse zaken. Saleh Boerreir, heeft intussen om tussenkomst van de Ax-abische Liga gevraagd. Begrafenis ging niet door... BRUNSWIJK 4-12. De huisdokter had de dood geconstateex-d, maar het personeel van een begrafenisonder neming in Bxuxnswijk, dat een 81-ja rige vrouw zou kisten, dacht er an ders over. Zij ademde nog. zwakjes en de politie werd gewaax-schuwd. De vrouw is naar een ziekenhuis ge bracht en het levensgevaar is inmid dels geweken. SPORT VOETBAL Zicrikzcc I-Noormannen I Zierikzee ontvangt Noormannen uit Westkapelle, met J. Stoutjesdijk d.; J. Klink. J. van Beveren (aanv.), C. Dogger cn A. Kamp. a.; Th. Klink en M. Viergever m.; J. Krips, J. Wil- lemse, H. Vermeule en A. van Tig- gelhoven v. Reserves: J. Jonker en N.N. Geen al te moeilijke wedstrijd voor Zierikzee. Zierikzee II speelt uit met: A. Stoutjesdijk d.; C. Wiltenbux-g (aanv.), H. Hendrikse, J. Berrevoets en B. Wijsman a.; S. Kamp cn A. Wurth m.; H. Bcrrevoets, A. Winkelman, Th. van Aken, W. v. d. Hoek v. Re serve: J. Merle. Zierikzee III speelt te Korlgcnc te gen het reserve-elftal. Pokorni d.; S. Slruyk cn A. Willemsc a.; T. Dogger, P. Verkaarl en J. Papevcld m.; L. Koster, J. Verkaart, H. Meier, G. dc Wit en L. Stoel v. cn de x-eserves J. Schooncn, L. v. d, Kassteele, staan een moeilijke wedstrijd te wachten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4