SUCCESJES Organisatie nodig voor jeugdvormingswerk op Sch.-Duiveland „Klimaat voor land- en tuinbouw in E.E.G. in 1968-1969 in snel tempo verslechterd" Uiteenlopende arbeidsonkosten in E.E.G. STREEKNIELIWS Om meer selectieve garnalenvisserij Belgen krijgen er nog een nummer bij ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE i« Vroiiwencontact P.v.d.A. in Zeelutnl Schrijven aan de gemeentebesturen en Prov. Staten ZIERIKZEE, 5-12. Het Gewestelijk bestuur van het Vrouwencontact in de Party van de Arbeid in Zeeland heeft aan de Provinciale Staten van Zeeland en aan de gemeenteraden van Westerschouwen, Duiveland, Middenschouwen, Brouwershaven, Zierikzee, Bruinisse, Kortgene en Wissenkerke een brief gezonden over het volkomen - of althans vrgwel geheel - ontbreken van enige vorm van jeugdvorming buiten schoolver band voor de lagere schoolkinderen in deze gemeenten. Dit vormde ook een punt van bespreking op de eind vorige maand gehouden jaarverga dering van het Vrouwencontact te Goes. Het Vrouwencontact denkt in dit verband aan de aanschaf voor de te stichten organisatie van bijv. een busje en het aantrekken van twee jeugdleiders. Deze ttwee beroeps krachten zouden onder verantwoor delijkheid van deze organisatie in vele dorp- en woonkernen het jeugd vormingswerk op gang kunnen bren gen. Veelal zal voor ruimten waar het werk voorshands kan gebeuren, wel een mogelijkheid te vinden zijn. De te stichten organisatie zou even tueel met behulp van het Prov. be stuur c.q. de Stichting Zeeland een „dienstregeling' 'samen kunnen stel len, waarin de dagen zijn vastgelegd, waarop een jeugdwerker in de dor pen werkzaam zal zijn. De financiële middelen zullen voor het belangrijk ste deel moeten worden gevonden in subsidies van Rijk, Provincie en ge meenten, aldus het Vrouwencontact. Kritiek op ir. Mansholt Zoals uit de eerste tests is gebleken hebben jongens en meisjes erg veel plezier aan „het spel met de kogels". Drie doorzichtige ballen met verschil lende kogelloopbanen, kunnen in ivillekeurige volgorde tot een 80 cm. hoge toren aan elkaar gestoken worden. Gespannen volgende de kinderen de loop van de bonte kogels en stellen tenslotte vast, dat het toeval bepaalt, welke het eerst beneden aankomt. Een serie van deze spelen zal verschijnen op de speelgoedbeurs van 1970. In de brief wordt gewezen op het feit dat voor de lagere schooljeugd op Schouwen-Duiveland in de kleine dorpen en woonkernen geen voorzie ningen zijn om enige vorming en ontspanning te verschaffen. In de soc.-cult. schets, onlangs in Prov. Staten behandeld, werd de wens ge uit op zo kort mogelijke termijn te streven naar verwezenlijking van re gionale voorzieningen met een meer voudig doel .De Stichting Zeeland en de Zeeuwse Jeugdraad bestuderen de mogelijkheden. Het P.v.d.A.-Vrouwencontact heeft zich intussen beraden over de mo gelijkheden die op zeer korte termijn mogelijk zouden moeten worden ge maakt, om de schooljeugd van nu te laten profiteren van vormen van jeugdwerk die voor hun ontwikke ling zo broodnodig zijn. Vooral wordt hierbij aan clubhuiswerk gedacht, eventueel hobbyclubs e.d. Het minis terie van C. R. en M. overweegt thans de mogelijkheid om te subsidi ëren in het werken met ambulante jeugdwerkers. Van die kennis uitgaande meent het Vrouwencontact dat het mogeiyk zou moeten zgn op zeer korte ter- mjjn te komen tot stichting van een wellicht, interplaatseiyke organisa tie t.b.v. het jeugdvormingswerk op de kleine dorpen op Schouwen-Dui veland en Noord-Beveland. Deze organisatie zou moeten die nen, om het gemis aan jeugdvor mingswerk op te vangen, totdat re gionaal te verrijzen jeugdcentra dit werk voor de schooljeugd over kun nen nemen. DEN HAAG, 4-12. Teneinde meer selectieve garnalenvisserü in de Ne derlandse kustwateren te bewerk stelligen, zal de minister van land bouw en visserq, ir. P. J. Lardinois, een vaste bydrage van 3.000 gulden n de aanschaffingskosten van een zogenaamde „spoelsorteermachine" verlenen. Dit circa 8.000 gulden kostende apparaat, een Nederlandse vinding, heeft de eigenschap dat bij het spoe len en sorteren de jonge garnalen levend in zee kunnen worden terug gezet. Zodoende krijgt deze vis de gelegenheid om uit te groeien tot marktwaard.ee consumpteprodukten. Daarnaast zal de minister kwaliteits premies voor garnalen ten bedrage van resp. 40 cent per kilo en 20 cent per kilo introduceren naar gelang het in gebruik hebben van een spoelsor teermachine of een schudzeef. De aan het gebruik van een spoelsor teermachine gekoppelde kwaliteits premie van 40 cent per kilo zal al leen van toepassing zijn op garnalen bij aanvoer per kilo van ten hoogste 650 garnalen. Het is de bedoeling dat hiermee tw.ee belangrijke zaken worden ge diend, te weten de instandhouding van de garnalenstapel en die van de platvisstapel in de Waddenzee en de kustwateren, alsmede een verbete ring van de concurrentiepositie. De aan het gebruik van de zogenaamde schutzeef gekoppelde premie van 20 cent moet daarentegen louter worden gezien als een kwaliteitspremie, aan gezien hierbij slechts de kwaliteit van het aangevoerde produkt op de voorgrond staat en niet de instand houding van de verschillende vissta- HOUSTON. Eén van de merkwaar digste foto's, die op de maan werd gemaakt door de mannen van de Apollo-12. Een maanbergin de Oceaan der Stormen, die de astro nauten deed denken aan een minia tuurvulkaan. De geologen zullen zich verder over dit vreemde verschijnsel buigen. TILBURG, 4-12. „Het klimaat voor land- en tuinbouw binnen de E.E.G. is in de loop van 1968-1969 in snel tempo verslechterd". Dit stelde de voorzitter van de N.C.B., prof. dr. F. W. J. Kriellaars in de rede waar mee hy donderdag de jaarvergade ring van zyn organisatie in Tilburg opende. Volgens hem is de groeiende weer stand tegen de toenemende financi ële lasten van het gemeenschappe lijk landbouwbeleid op vele manie ren openbaar geworden. E.E.G.-or- ganen stelden allerlei beslissingen uit. De valutawijzigingen in Frank rijk en Duitsland maakten voor de agrarische sector vele zaken extra moeilijk. Bovendien wil de Europe se commissie door prijsverlaging van granen, suikerbieten en melk de overproduktie verminderen. In scher pe bewoordingen hekelde proffessor Kriellaars het optreden van ir. Mansholt, lid van die commissie, „die is op het oorlogspad om zo veel mo gelijk steun te krijgen voor zijn plannen tot hervorming van de E.E. G.-structuur. Hij zoekt die met name buiten de landbouwwereld en hij schroomt niet om de landbouw in de publieke opinie in discrediet te bren gen, aldus prof. Kriellaars. Binnen de E.E.G. is volgens de N.C.B.-voor zitter een coördinatie nodig van so ciaal-economisch en monetair be leid. Slechts dan zullen allerlei na tionale ontwikkelingen worden uit gebannen. Ook zal de E.E.G. snel een pels (de vis wordt dood terug ge worpen). Uiteraard geldt ook voor de tweede premie dat moet worden vol daan aan een stuks getal van ten hoogste 650 garnalen in één kilo. BRUSSEL, 4-12. De Belgen zullen na 15 december a.s. naast hun huis nummer, en - voorzover die ze heb ben - de nummers van hun telefoon, girorekening, bank en auto, nu ook een adresnummer moeten gaan ont houden. Met het oog op een zo eenvoudig mogelijke sortering en volledige me chanisatie ervan in de toekomst, hebben alle Belgische gemeenten een nummer gekregen, dat in de adressen moet worden vermeld bij de woonplaats. Het land is hiertoe verdeeld in 17 zones, w.o. bv. de streek van Antwerpen (met de num mers 2000 tot 2799) en Brussel (1000- 1999). Aangezien ook in andere landen aan zo'n nummersysteem wordt gewerkt, is voorts voorzien dat brieven en drukwerken van en naar het buiten land ook nog een letteraanduiding krijgen bij het woonplaatsnummer: N is Nederland, B België, F Frank rijk, D Duitsland, CH Zwitserland enz. net als bij auto's. De Belgen wordt bij de invoering van het nieuwe systeem ook ver zocht hun adressen, voorzover ze met adresplaatjes worden gedrukt of op een schrijfmachine geschreven, op een bepaalde manier te compen seren: alle regels precies onder el kaar, een dubbele tussen ruimte tus- Scheepvaartberichten Ampenan, 2-12 te Dubai. Attis, 3-12 240 m. o. Sicilië. Kenia, 4-12 te Saigon. regeling moeten treffen om de land bouwoverschotten tegen te gaan en de agrarische produktie af te rem men. Het enige echt belangrijke in strument daarvoor is volgens hem een vermindering van het landbouw areaal binnen de E.E.G. en niet ver groting van de bedrijfseenheden zo als het plan Mansholt wil. De N.C. B.-voorzitter stond stil bij de nood waarin de Nederlandse fruitteelt is komen te verkeren door het ontbre ken van het E.E.G.-beleid in die sec tor. Het brandende probleem in de melkveehouderij is nog steeds de af bouw van de enorme voorraden bo ter. Het belastingstelsel in Nederland biedt de agrarische sector aanzien lijk minder ruimte dan in de andere E.E.G.-landen dan de loontrekkers, aldus prof. Kriellaars. Kinderen „werkten" als volleerde inbrekers TILBURG, 4-12. Twee jeugdige Tilburgers, de 17-jarige J. S. en zün 14-jarig broertje K. S., hebben een half jaar lang als volleerde en geraf fineerde vaklieden een inbrekersbe- staan geleefd. Daaraan kwam een einde toen de jongste bij hun laatste gezamenlijke kraak op heterdaad betrapt werd terwijl hij op de uitkijk stond. In to taal hebben zij 8 inbraken in zaken- panden en garages bekend. Een belangrijk succes werd ge boekt door de diefstal van een gloed nieuwe auto ter waarde van f 7000 die later bij inbraken waar partijen goederen ter waarde van respectieve lijk f 8.500 en f 6.000 rhoesten wor den vervoerd zeer wel van pas kwam In totaal heeft hun buit aan goede ren een waarde opgeleverd van f 25.000. sen straat- en plaatsnaam, een be paalde afstand tussen de laatste re gel van het adres en de boven- en onderkant van de enveloppe. CARACAS. In Santa Barbara in de Venezolaanse staat Barinas, 600 km. ten zuidwesten van Caracas, is tijdens een stierengevecht een tribu ne bezweken met het gevolg, dat 10 mensen om het leven kwamen en honderd werden gewond. Het thema van de kerstvoettochten DEN BOSCH, 4-12. De voettoch ten en kerkdiensten die in tal van steden in-Nederland in de kerstnacht van 24 op 25 december worden ge organiseerd, zullen als thema heb ben: de verhouding ryke/arme lan den. Alle deelnemers zullen een ge- spreksfolder ontvangen, welke geti teld is „Met een knipoog voor 1970". Zoals bekend worden de kerstvoet tochten in vroeger jaren uitsluitend georganiseerd door de Pax-Christi- beweging, door plaatselijke comité's georganiseerd onder auspiciën van de Werkgroep Kerstvoettocht te Den Bosch. De voettochten vormen de voortzetting van de Vredesweek 1969 van het Interkerkelijk Vredesberaad. De K.R.O., N.C.R.V., I.K.O.R. en C. V.K. zullen in de kerstnacht deze ac tiviteiten met radio-uitzendingen be geleiden. BRUSSEL, 4-12. Een studie van het Europese Bureau voor de Statis tiek over de loonkosten in de zes E.E.G.-landen heeft weliswaar uitge wezen ,dat die kosten globaal geno men voor de industrie niet veel uit eenlopen, doch een nadere analyse leert dat er toch zeer grote verschil len bestaan, aldus een nieuwe E.E.G.- publikatie over een in 1966 verricht te enquete in de zes. Het niveau van de totale loonkos ten (van arbeiders en kantoorperso- Minister ivon van miss LONDEN, 4-12. De Britse ver eniging van bierviltjesverza melaars ziet liever het gezicht van de Engelse minister van financiën, Roy Jenkins, dan dat van de nieuwe „Miss World", de Oostenrijkse Eva Rüber-Staier. Dit is gebleken bij een onderzoek naar de vraag welke gezichten men het liefst in het komende jaar op de bierviltjes zou willen zien. Minister Jenkins kreeg de meeste stemmen, gevolgd door de Oostenrijkse schoonheids koningin, die juist een .week geletien tot de schoonste ter wereld was uitgeroepen. De keuze van minister Jenkins toont aan, dat de verzamelaars het hem niet al te euvel dui den dat vorige week de bier- prijs met ongeveer tien cent per liter is verhoogd. Vliegen over Siberië mag MOSKOU, 5-12. Volgens Alexan der Bessedin, directeur van de afde ling buitenlandse betrekkingen van het Russische ministerie van burger luchtvaart, zal de Russische lucht vaartmaatschappij „Aeroflot" in april in samenwerking met „Air France", een nieuwe lijn Tokio-Moskou-Pa- rijs-Montreal openen en in mei, in samenwerking met de Engelse maat schappij „BOAC", een lijn Tokio- Moskou-Londen-New York. Besse din verklaarde dit in een vraagge sprek met het blad „Nieuwe Tijden". DODELIJKE ONGELUKKEN NAARDEN. In de omgeving van de Bussumse sportvelden, die bij en over de grens met de gemeente Hil versum zijn gelegen, is het lijk van een bejaarde man gevonden. Uit het onderzoek, dat door de Hilversumse politie werd ingesteld bleek het stoffelijk overschot te zijn van de 74-jarige J. Oudshoorn een bewoner van een tehuis voor bejaarden in Bussum. LEEUWARDEN. In het ziekenhuis te Leeuwarden is de 27-jarige Antje Tuinman-Rodenhuis uit Baard (gem Baarderadeel Fr.) overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval waar zij eerder op de dag bij was betrokken RODEN. Het driejarig zoontje van de familie A. Flonk uit Nieuw-Roden is tijdens het spelen in een sloot ge raakt en verdronken ETTEN LEUR. De 19-jarige M. Neefs uit Breda is te Etten Leur op slag gedood, toen hij met zijn brom fiets werd gegrepen door een vracht wagen. De bestuurder van de vracht wagen, afkomstig uit Berken Ro denrijs, verleende bij het rechts af slaan geen vrije doorgang aan de bromfietser, neel) beliep in 1966 voor de industrie als geheel per gewerkt uur: Luxemburg f 6,98, Duitsland f 6,33, België f 6,19, Nederland f 6,12, Frankrijk f 6,04. Alleen Italië lag duidelijk lager: f 5,25. Tussen de verschillende bedrijfs takken blijken de verschillen in loonkosten per arbeidsuur erg groot te zijn, ook binnen eenzelfde land. Duitsland kent variaties van f 4,68 tot f 8,92, Frankrijk van f 3,74 tot f 11,16, Italië van f 3,45 tot f 8,92; Nederland van f 3,81 tot f 10,58, Bel gië van f 3,88 tot f 12,52 en Luxem burg van f 3,31 tot f 10,87. Veel N.S.-stations verouderd en onverzorgd UTRECHT, 5-12. De N.S. zit opse- scheept met een groot aantal verou derde stationsgebouwen. Voor deze overjarigen is er maar een afdoend antwoord: versnelde sloop en nieuw bouw. Bovendien zijn vele stations gebouwen onverzorgd". Dit zegt een drietal N.S.-deskun digen in een nota „de presentatie van de N.S.", die onlangs aan.de bedrijfs leiding is overhandigd. De stations bepalen in sterke ma te het beeld dat de N.S. de samen leving biedt. Door beleid, publiciteit en reclame presenteert het bedrijf zich als actief en eigentijds, maar door roerloze, voorbije en naar bin nen gekeerde stations wordt dit beeld weer geschaad", aldus de nota. De N.S.-deskundigen pleiten er o.m. voor de bestaande gevels van de stationsgebouwen te voorzien van een maximum aan glas. Deze glas wand biedt mogelijkheden voor re clame, waarbij „slagvaardigheid en simpel verwiselbare affichering de voorkeur verdient boven veel onder houd, vakmanschap en kostbaar re clamemateriaal eisende vitrines. ZIERIKZEE Voor het te Middelharnis afge nomen examen ter verkrijging van het zwemdiploma A slaagden van hier de dames Marcella Patmos en Jacqueline Uijl. Opening supermarkt Albert Heijn De nieuwe Supermarkt van Albert Heijn aan het Havenpark nadert met snelle schreden haar voltooiing en naar wij vernemen wordt donderdag 18 december a.s. dit nieuwe pand ge opend. De verbouwingswerkzaamhe den worden uitgevoerd door Fa. Gebr. Van den Bergh uit Bergen op Zoom. Het pand was voorheen eigen dom van de heer G. C. Anker, beter bekend als Garage Anker. Billy Graham naar Europa Van 5 tot 12 april 1970 komt - zo vernemen wij - de bekende Ameri kaanse evangelist Billy Graham naar Europa. Het ligt in het voornemen aan een optreden van Graham in München, een grote actieradius te geven door middel van een gesloten t.v.-circuit. Voor België en Neder land is daarbij de keus gevallen op de Deume-sporthal in de Sinjoren stad, waar de evangelist op een zeer groot tv.-scherm te zien zal zijn. De bedoeling is dat voor Schouwen- Duiveland een werkgroep wordt ge vormd, die deel neemt aan de voor bereidingen en poogt st reekbewoners te bewegen naar Antwerpen te gaan. „De Lichtboei" gesloten Heden (vrijdagj-avond zal het Le ger des Heils-jeugdcentrum „De Lichtboei", in verband met Sint Ni- colaas gesloten zijn. WESTERSCHOUWEN Verkeersmaatregelen Teneinde het verkeer in de West hoek nog veiliger te maken heeft het Gemeentebestuur enkele verkeers maatregelen genomen, die inmiddels door G.S. zijn goedgekeurd. In Renesse mag nu niet meer aan beide zijden van de Motelweg gepar keerd worden. Vooral in het seizoen kwamen hier nog al eens moeilijkhe den voor die een goede doorstroming van het verkeer bemoeilijkten. Een maatregel die zeer toe te jui chen valt is het tot voorrangskrui sing te verklaren van de kruising Moerweg-Zandweg/Sterusweg en de kruising Kraaijesteinsweg/Dingenus- weg-Daleboutsweg. In de Moerweg was dit tot nu toe alleen het geval met de kruising Moerweg/Weelde- weg. Vooral in het gastenseizoen zul len deze nieuwe maatregels ongeluk ken kunnen voorkomen. SEROOSKERKE Sint-Nicolaas-viering bejaarden-sociëteit In bijzonder opgewekte stemming vond woensdagmiddag de Sint Nico- laasviering plaats van de bejaarden sociëteit in het Dorpshuis. Met zang, spel en een verloting, gevarieerd met koffie en speciale Sint Nicolaastrac- taties werd de middag op vrolijke wijze gevuld. Er waren zelfs ge schenkjes voor de bestuursleden. Aan het eind van de gezellige mid dag werden de tafels ingericht voor een gezamenlijke broodmaaltijd die zich goed liet smaken. De vrolijke sfeer bleef tot het eind van de avond gehandhaafd, en dat betekende dat het feest langer duurde dan was ge dacht. Aan het slot deelde de leidster, mevr. W. Linders, nog mee dat de kerstviering gehouden zal worden op 23 december a.s., in samenwerking met de hervormde vrouwenvereni ging. Verloren Dinsdagmorgen: gele regen broek, tussen Renesse en Zie rikzee. Gaarne terug te be zorgen: Zeeanemoon weg 70, Renesse. Heden ging van ons heen, naar haar Heer en Heiland, mijn innig geliefde vrouw en onze zorgzame moeder, behuwdmoeder en oma MARIA JOHANNA POTAPPEL geboren VAN DEN DOEL op de leeftijd van ruim 62 jaar. Neem Heer mijn beide handen en leidt Uw kind, tot ik aan dyeeuwge stranden de ruste vind. Zierikzee: W. G. POTAPPEL Willemstad: K. GROOTENBOER-POTAPPEL A. GROOTENBOER Zierikzee: H. G. POTAPPEL J. J. KARMAN-POTAPPEL P. KARMAN G. POTAPPEL J. W. KRISTIAANSE Delft: J. C. POTAPPEL A. VAN WOERDEN Hoofddorp: P. VAN OEVEREN-POTAPPEL C. C. A. VAN OEVEREN Veldhoven: M. J. KARMAN-POTAPPEL C. KARMAN Dreischor: J. BEUZENBERG-POTAPPEL D. C. BEUZENBERG Kerkwerve: H. KRISTALIJN-POTAPPEL G. KRISTALIJN Zierikzee: W. G. POTAPPEL Jr. En kinderen Zierikzee, 5 december 1969 De Vagerstraat 26 Liever geen bezoek aan huis. De teraardebestelling zal plaats vinden D.V. dinsdag 9 december a.s., te 2.45 uur, voorafgegaan door een rouw dienst, die gehouden zal worden door de weleerwaarde heer ds. H. Favier, in de Gereformeerde kerk, St. Do- musstraat. Aanvang te 1.30 uur. Gelegenheid tot condolcantie na de begrafenis in ge noemd gebouw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3