AGENDA De van moorden verdachte „hippie-sekte" in Hollywood STREEKNIEUWS Kort Amerikaans- Chinees gesprek AVONDJE De topconferentie W arschau-landen Politie doodde 2 „Zwarte Panter' -leiders De Indianengebieden in Brazilië Vluchtelingenhulp Wereldraad v. Kerken Het hongervraagstuk in de Ver. Staten Weer aardbeving in Banja Luka (Bosnië) LOS ANGELES, 4-12. De leider van de talrgke moorden verdachte Amerikaanse „hippie-sekte", Char les Mason, heeft volgens mededelin gen van de politie geruime tgd ge makkelijk toegang gehad tot het so- ciëty-Ieven in Hollywood. De politie zou op het punt staan nog vier of vijf leden van de groep - „Slaven van Satan" of „Manson-fa- milie" geheten - te arresteren. Drie zitten er al in arrest. Susans advo caat heeft gezegd dat zijn cliënte on der hypnotische invloed van Manson naar het huis van de Polanski's was gegaan. OUWERKERK Opbrengst Tunesië-collecte De alhier gehouden collecte ten bate van Tunesië heeft f 733,60 op gebracht. Hitteschild ZIER1KZEE. 3-12. De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers organi seerde deze week een ouderwetse St. Nicolaasavcnd voor de bejaarden De belangstelling was groot, want niet minder dan 135 bejaarden wer den door S. Nicolaas en Zwarte Piet begroet Samen met de bejaarden zorgden de U.V.V.-dames voor een potpourri van oude liedjes en St. Nicolaasvers- jes. De muzikale leiding was in han den van mevr. De Regt-de Rijke. De heer L. van Vessem vertoonde oude Zierikzeese stadsgezichten, een pro gramma waarvan zeer werd genoten. Mevr. Van Vessern bracht, in WASHINGTON, 5-12. Ongeveer 150 betogers hebben donderdag de balzaal bezet van het Sheraton-park hotel in Washington na afloop van een driedaagse conferentie, die door het Witte Huis was belegd vo.or be sprekingen over het vraagstuk van de honger in de V.S. De betogers willen in de balzaal blijven of ergens anders in Washing ton totdat pres. Nixon tegemoet ge komen is aan hun eisen en een hon gersnoodtoestand heeft afgekondigd. Tot de betogers behoren leden van LONDEN. Prinses Andrew van Griekenland, de moeder van prins Philip, is vanmorgen op 84-jarige leeftijd in Buckingham Palace in Londen overleden. De prinses was al zeer lange tijd ziek. Sinds okto ber 1967 verbleef zij in het konin klijk paleis in Londen. Haven van Oude Tonge gesloten voor scheepvaartverkeer DEN HAAG, 5-12. Uit veiligheids- overwegingen is besloten de haven van Oude Tonge te sluiten voor,het scheepvaartverkeer. Elk gebruik dat thans nog van de haven wordt ge maakt geschiedt op eigen risico. Het dichtslibben van de haven heeft met name voor de bewoonde schepen een dermate gevaarlijke situatie doen onstaan (het vastzuigen van schepen in de mdder), dat zelfs het treffen van' maatregelen op korte termijn de veiligheid niet tijdig kan waar- boigen. Mede gezien het geringe ge bruik dat thans nog van deze haven wordt gemaakt is dan ook besloten de haven te sluiten voor scheep vaartverkeer, aldus het ministerie van verkeer en waterstaat. SPORT VOETBAL Drcischor I naar 's-Heererihoek Voor Dreischor I staat zondag de lastige uitwedstrijd tegen Patrijzen I te 's-Heerenhoek op de voetbal- agenda. Voor de blauw-witten is dit een bekende tegenstander waar men al vanaf het jaar 1947 tegen heeft gespeeld. Momenteel behoort Patrij zen tot de topploegen in de 2e klasse doch Dreischor slaat er nog iets gun stiger voor. Voor de blauw-witten is het echter zaak om de volle winst mee naar Schouwen terug te bren gen, want anders raakt men te veel achterop. Wanneer .Dreischor speelt voor wat het waard is, zal dat wel gelukken. BANJA LUKA, 4-12. De Bosnische industriestad Banja Luka, waar in oktober bg een zware aardbeving 14 doden en meer dan 700 gewonden vielen, is donderdag opnieuw door een aardbeving getroffen. Bij twaalf graden onder nul ver lieten veel inwoners hun veelal nog slechts provisorisch herstelde huizen om in de open lucht het einde van dc beving af te wachten. Er werden Zeeuws costuum, een voordracht en een zelfgemaakt gedicht over Mori- aanshoofd. Mevr. Jonker bracht ver slag uit van de door de bejaarden gemaakte reis naar Doorn en omge ving. Een verloting waarvoor de dames van de sociëteit verschillende hand werken hadden gemaakt en de U.V. V.-sters prijsjes hadden beschikbaar gesteld, besloot de geslaagde St. Ni- colaas-avond. De tractatie van cho colademelk, banket en speculaas werden door plaatselijke bedrijven beschikbaar gesteld. De leiding van de avond was in handen van mevr. A. der Weduwen-Steendijk Mexicaanse en Indiaanse minderhe den en vertegenwoordigers van de organisatie die strijd voor gelijke so ciale rechten in de V.S. De groep nam beslag van de balzaal nadat dr. Jean Mayer, de voornaam ste adviseur van president Nixon op het gebied van de voedselvoorziening officineel de conferentie, waaraan 2700 mensen hebben deelgenomen, sloot. WASHINGTON, 5-12. Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft donderdag meegedeeld, dat de Amerikaanse ambassadeur in Polen woensdagavond in Warschau een kort gesprek heeft gehad met di plomaten van communistisch China. Het contact kwam tot stand op een ontvangst in de Zuidslavische am bassade. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie heeft geweigerd te zeggen of Washington en Peking nu op het punt staan hun diplomatieke contacten in de Poolse hoofdstad, die reeds 22 maanden verbroken zijn, te hervatten. WARSCHAU. Donderdag zijn te Breslau in Polen twee autobussen in veile vaart frontaal in botsing ge weest. Het ongeluk heeft twee doden en vijfentwintig gewonden geëist. UW ZOONTJE VERMAAKT ZICH KOSTELIJK Uw buren zullen hel echler minder leuk vinden, want hij heeft de kranl le pakken die U hun beloofd hebt. Neem daarom een abonnement op de ZIERIKZEESCHE NIEUWS BODE! opnieuw veel gebouwen beschadigd. Dc beving had een kracht van vijf op de twaalfpunts richterschaal. Bij zonder moeilijk is dc toestand van de dorpsbewoners in dc omgeving van Banja Luka, die veel minder hulp krijgen. Ook hun huizen worden weer getroffen. Er ligt in hel. gebied een dikke sneeuwlaag en er komen temperaturen tot negentien graden onder het vriespunt voor. Maandag 8 december Ooslerland 7.30 uur, Coöp. Landbouwver. D.E.S. Renesse Dorpshuis, 4 uur en 8 uur, filmvoor stellingen Rode Kruis. Dinsdag 9 december ZIerikzee Huis van Nassau, 7.30 uur, Ver. voor Bedrijfsvoorlichting. Stadhuis, 8 uur, begrotingsvergade ring gemeenteraad. Dreischor De Drie Schorren, 7.30 uur, algemene ledenvergadering afdeling Z.L.M. Noord welle Zaal Lokker-v. d. Zundc, 3.3U en 8 uur, filmvoorstellingen Rode Kruis. Woensdag 10 december Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Stadhuis, 8 uur, vergadering sport raad. Scharend ij ke Ger. Jeugdgebouw, 4 uur en 8 uur, filmvoorstellingen Rode Kruis West hoek. Donderdag 11 december Zierikzee Graanbeurs, Huis van Nassau, 7.30 uur, alg. vergadering C.A.V. „Schou- wen-Duiveland", Haamstede Tavenu, 4 uur en 8 uur, filmvoorstel lingen Rode Kruis Westhoek. Vrijdag 12 december Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, N.V.V.-voor- lichtingsavond over salarisbetaling via banken en giro. Scrooskcrkc Dorpshuis, 3.30 uur en 8 uur, film voorstellingen Rode Kruis Westhoek. Advertentie Eerste hypothecaire geldleningen op courante woon- cn winkelhuizen, alsmede landerijen NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE MADRID. 'De Madrilleense politie heeft donderdag een betoging van enkele honderden studenten van de Economische Hogeschool uiteenge dreven. Verscheidene betogers wer den gewond. Voor vandaag hebben we waar schijnlijk een groot deel van het pu- bliciteitswerk voor niets gedaan, want het is ontstellend zo snel en hoe gemakkelijk Sint Nicolaas van fraai, gelegenheids-5-december-pa- pier overstapt op kranten. Het is natuurlijk een kwestie van nood. Op een gegeven moment is het papier op en dan snel overschakelen. In dit opzicht staan er duidelijke richtlij nen in de instructies voor de Pieten. Zo worden er heel wal shawls, stropdassen, sokken, nylons, boeken, pullen, schoenen of wat ook, in jour- nalistenzweet gewikkeld. Er is trou wens nog een punt. Op „geefavond" is er niet veel tijd voor krantjes le zen, want hoe zal dat gaan? Het wordt een latertje, want tol op het laatst moeten nog presentjes ge kocht (doe hel kalm mensen, want januari moet ook nog komen) en dan zullen we toch wel willen weten hoe „geefavond" afloopt in het grote dierenbos. Het zit enorm fout, want Hazepeper heeft het maar eens ge presteerd een deel van de invitaties niet te versturen, zodat het mens van Ooievaar wel zal exploderen. Nou, dan nog de avondboterham plus het inpakken van de restanten en tel dal tijdmalig maar eens bij elkaar op. Sint is dan al geweest of hij komt zo. Het is een licht geschetst brokje welvaartspoliliek, maar traditie is ook wal en wie gaat kniesoren moet ditmaal echt onherroepelijk in de zak. Met de maan zit het mooi fout op deze zoveelste jaardag van Sint. „Zie de maanja dat had je gedacht. Manus wreekt zich voor het bezoek van de astronauten. Hij vindt het heus niet zo lollig dat er allerlei toe stellen op zijn maagdelijk oppervlak ivorden gezel en dat daar maar ke rels rondbanjeren. Nederland is ook een beetje schuldig en daarom gaat dc maan al om twee uur vanmiddag onder en het wordt een mooi donker avondje. Maar met het „Hoor wie klopt daarkan hel allemaal ivel goed komen, of hel zou een onioelkome gast moeten zijn, die - gebruik ma kend van de spanningsvolle ver- loachtingen - met minder goede be doelingen in de huizen wil penetre ren. Maar nu gaat onze achterdocht toch te ver, al blijft wel onverzwakt in de Sint-statuten slaan dat wie zoel is lekkers krijgt en wie stout is de roe, een middeleeuws rudiment, een mascho-sadlstisch relikt uit een lang vervlogen tijd. toen Sint nog fluks ter been was, zijn rivalen, af roste en dc meisjes in de kamer kuste. Enfin, hoe ook, we wachten alles maar rustig af op het heerlijk avondje! SCI11ERE1LANDMAN. Na gedurende een periode, waarin hij veelvuldig in de gevangenis zat, in aanraking te zijn gekomen met het occultisme, was hij in San Fran cisco in contact geraakt met hippie kringen, waarmee zich ,„een volsla gen nieuwe wereld" voor hem open de. De liedjesschrijvende „prediker" - zoals hij zich graag noemde - werd met zijn gezelschap van jonge meis jes vaak op feestjes uitgenodigd. Manson kon het niet verdragen dat hij na verloop van tijd uit de gratie raakte bij zijn rijke „vrienden". De reeks moorden vormde volgens de politie zijn wraak op deze kringen. Als een der hardnekkigste ver volgens van de moordenaars heeft zich intussen de vader van de ver moorde filmster Sharon Tate ont popt. Vier maanden geleden, ver telde hij donderdag verslaggevers, had hij als luitenant-kolonel bij het leger ontslag genomen en was hij ondergedoken in de hippiewereld van Los Angeles. Hij liet zijn baard groeien en probeerde via contacten met de handelaars in verdovende middelen en jongelui op het spoor van de daders te komen. Hoever hij bij zijn privé-onderzoek kwam, wil de hij niet zeggen. De 21-jarige Susan Atkins, die aanwezig was bij de slachting in de woning van de filmregisseur Polan- ski, waarbij diens vrouw Sharon Tate en vier van haar vrienden op gru welijke wijze om het leven werden gebracht, zal vrijdag voor een „grand jury" een verslag uit de eer ste hand geven van de moordpartij. Onverstaanbaarheid in schoolklas BADHOEVEBAKP, 4-12. Enkele lokalen van dc openbare lagere school aan de burgemeester Amers- fcordlaan in Badhoevedorp zullen geluiddicht worden gemaakt terwijl het lokaal dat het dichtst bg Rijks weg 6 is gelegen van een koptcle- fooninslallatie voor onderwijzer en leerlingen zal worden voorzien. De gemeenteraad van Haarlem mermeer stelde hiervoor f 20.000 be schikbaar. De maatregelen worden genomen omdat de leerlingen en de onderwijzers veel last hebben van het verkeer op Rijksweg 6. Alles bij- elkaar moeten de lessen dagelijks een half uur worden onderbroken omdat men elkaar niet meer kan verstaan. Op aandringen van de raad zal overleg worden gepleegd met de overheid. Omdat de school er al stond voor de plannen van de aanleg van de Rijksweg het licht zagen vindt de raad dat het rijk de kosten maar moet hetalen. MOSKOU, BOEDAPEST, 4-12. De zeven Warschaupactlanden hebben donderdag na afloop van hun twee daagse topconferentie in Moskou in een gemeenschappelijk communiqué de ondertekening door west-Duits- land van het verdrag tegen versprei ding van kernwapens „een positief aspect" genoemd van de veranderin gen die zich in de bondsrepubliek na de jongste verkiezingen hebben voltrokken. De zeven landen - dc Sowjet-Unie, Polen, Oost-Duitsland, Hongarije, Bulgarije. Roemenië en Tsjecho-Slo- wakije - constateren voorts een ten dens bij een deel van de openbare mening in de bondsrepubliek die ge richt is „op een realistische politiek van samenwerking met andere lan den". Toch zijn de zeven unaniem van mening dat de „neo-nazistische krachten" in de bondsrepubliek niet onopgemerkt mogen blijven. Voor een vlotte oriëntatie kijkt Sint Nicolaas vandaag eerst uit over de stad. Hij kiest (met toestemming van de autoriteiten) zijn standplaats op de Sint Lievensmonstertoren. Een dergelijke globale oriëntering is - zo heeft de praktijk uitgewezen - een goede voorbereiding op het toch al tijd nog lastige dakwerk. Kind (12 jaar) viermaal overreden HEERENVEEN, 4-12. De 12-jarige Sonja Visser uit Nieuwehorne is te Haskerdijke om het leven gekomen. Zij werd bij het oversteken van de ter plaatse drukke rijweg door een uit de richting Heerenveen komen de personenauto gegrepen. Het meis je kwam na de aanrijding op de an dere weghelft terecht waar zij nog eens door drie personenauto's werd overreden. Het meisje moet op slag dood geweest zijn. Het slachtoffer had de dag doorgebracht bij haar vriendinnetje te Haskerdijke. Apollo-12 beschadigd HCUSTON, 5-12. Het hitte schild dat de Apollo-12-cabine tegen de ho ge temperaturen bij terugkeer in de dampkring beschermde, is bij de landing in de Stille Oceaan ernstig beschadigd. Dit is meegedeeld door Doorandy Stone, een technicus van het laboratorium te Houston, waar de cabine wordt onderzocht. Ver moedelijk door de golfslag na de landing, zijn grote stukken van het schild afgebroken. Volgens Stone is het de eerste maal in het Apol- lc-programma, dat iets dergelijks voorkomt. Het zou bij de Gemeni- vluchten eenmaal zijn gebeurd. CHICAGO, 4-12. Bg een vuurge vecht met de politie zgn donderdag in Chicago twee „Zwarte Panter"- leiders gedood en zes andere leden van de militante negerorganisatie ge wond geraakt. Aan de kant van de politie vielen twee gewonden. De doden waren de 20-jarige Fed Hampton, leider van de beweging in Illionois, en de 22- jarige Mark Clark, afdelingsleider in het zuiden van die staat. Onder de gewonden bevonden zich drie vrou wen. Het vuurgevecht brak uit toen de politie een huis omsingelde dat be woond werd door Hampton en Bob by Rush, de „minister van defensie" van de Zwarte Panters. De politie zei bericht te hebben ontvangen dat er in het huis wapens en munitie waren opgeslagen. In San Francisco was de dag tevoren David Hilliard, een van de weinig topmensen van de beweging die niet in de gevangenis zitten, gearresteerd op beschuldiging van bedreiging van het leven van president Nixon. Europese journalisten uitgenodigd voor een bezoek BRASILIA, 5-12. President Emilio Garrastazu Medici van Brazilië heeft iedere Europese journalist, die Bra zilië beschuldigd heeft van uitroei ing van zgn indianen, uitgenodigd een bezoek aan Brazilië te brengen op kosten van de Braziliaanse rege ring om zijn beschuldigingen tc bc-j wgzen. De Braziliaanse president zei dit op een bijeenkomst van 91 Europese joui-nalisten, die een bezoek brengen GENEVE, -12. De wereldraad van kerken heeft donderdag een bedrag van ruim 3,7 miljoen gulden goed gekeurd voor hulp aan de Palestijnse vluchtelingen en aan de mensen die door de zesdaagse oorlog van 1967 tussen Israel en de Arabische landen dakloos zgn geworden. Voor dit doel is in totaal 7,2 mil joen gulden nodig. De Wereldraad heeft de aangesloten kerken ge vraagd dit bedrag in de komende twee jaar bijeen te brengen. Een gedeelte van dit geld, name lijk 720.000 gulden, zal op verzoek van de kerken in het Midden-Oosten worden besteed aan voorlchtng. Vcor 1970 is hiervoor 216.000 gulden uitgetrokken. Voor volgend jaar zijn ook de volgende objecten LAND- EN TUINBOUW De huidige moeilijkheden in de (Zeeuwse) fruitteelt Inzake de moeilijkheden in de fruit teeltsector zijn door de heer C. Ver donk te Nieuwdorp, lid van Provin ciale Staten van Zeeland, vragen ge steld aan het college van Gedepu teerde Staten. Het statenlid vraagt o.a. of het col lege omtrent de zeer ernstige moei lijkheden in de fruitteeltsector con tact heeft gehad met de geëigende organisaties uit het bedrijfsleven. Verder: Is het college bereid te be vorderen dat op korte termijn een onderzoek zal worden ingesteld naar de kansen van gehele of gedeelte lijke overschakeling naar de recrea- tie-sector. Tenslotte vraagt het sta tenlid of het college voorts bereid is te bevorderen (zo nodig bij wijze van overgangsmaatregel) dat de voor sta caravans geldende bepalingen uiterst soepel worden gehanteerd. Vandaag stapt Sint opnieuw aan wal Wat feestpret of dat geven zal. De daken op, de daken af gemijterd en met fikse staf. De stouten hebben veel te vrezen als Sint in 't grote boek gaat lezen. De zoeten krijgen koek en zoet uit Pieters zak, zo zwart als roet Initiatief U.V.V. Geslaagde St. Nieolaasavond Zierikzeese bejaarden aan Brazilië. „Ik dring er bij u op aan, uw collega's, die Brazilië zozeer aanvallen, te vertellen, dat zij naar Brazilië kunnen gaan op rekening van de Braziliaanse regering en naar onze indianengebieden kunnen rei zen om voor zich zelf uit te maken, dat niets van wat in Europa over Brazilië is gezegd, waarheid bevat. Zij zullen hiermee niet Brazilië een genoegen doen, maar hun eigen ge weten, dat de last draagt van deze nietbestaande misdaad". keurd: werkplaatsen voor beroeps opleiding in Libanon en Gaza, ge zinsverzorgingscentra in Jordanië, Gaza en Libanon en ontwikkelings projecten in Jordaanse en Israëli sche dorpen. Nederlandse emigranten in Alberta (Canada) DEN HAAG, 5-12. De Nederlandse emigranten, die naar de Canadese provincie Alberta zijn gekomen, doen het goed. Wij zijn erg blij met deze nieuwe bewoners. Dat ook zij hun nieuwe vestigingsplaats op prijs stel len, blijkt wel uit het feit dat velen van hen, vijf jaar na vestiging hun papieren aanvragen om Canadees staatsburger te worden. Deze opmer king maakte vrijdagochtend op een in Den Haag gehouden persconferen tie de eerste minister van de Cana dese provincie Alberta, H. Strom, die in gezelschap van zijn collega's voor mijnbouw en industrie en toerisme, resp. R. Patrick en R. Ratztaff, naar Europa was gekomen om naast een bezoek aan het Londense kantoor van deze provincie, bezoeken te brengen aan Genève, Düsseldorf en Zürich. WASHINGTON. Kapitein Ernest Medna, de commandant van de com pagnie die betrokken zou zijn geweest bij de massamoord op Vietnamese burgers in het gehucht My Lai, hééft donderdagavond ontkend bevel te hebben gegeven tot het doodschieten van burgers of getuige van de slachting te zijn geweest. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2