Grijp uw kans! f2,- |Z DE VERKEERDE DADER ■A Eremedaille in zilver voor jubilerende heer L A.v. d. Schelde ALS IK ZEG: SMURF MEE. SMURF BP DAN BEDOEL IK SMURF MEE. SMURF BP! Kwaliteitsonderzoek melk in Zeeland BLIK DOOR HET WERELD Een beetje vermindering van oorlogsangst ZÏERIKZEESCHE NTEIJWSBODE Donderdag 4 december 1969 N'r. 20314 I'<'t*stelijke bijeenkomst drukkerij I.nkenman en Oelitniiui ZIERIKZEE, 3-12. In een feestelijke en druk bezochte bijeenkomst van/ drukkerij v/h l.ukennian Ochtman N.V. vond dinsdagavond in de foyer van „Mondragon" de huldiging plaats van de heer L. A. v. d. Schelde, die - zoals vrydag in een artikel over de loopbaan van deze nog jonge (54-jarige) jubilaris reeds werd beschreven - op 2 december J.L precies veertig jaar ge leden in dienst kwam b(j het Zierikzee.se drukkersbedrijf. De heer Van der Schelde vormde met vrouw en kinderen het middelpunt van de avond, waarop de directeur, de heer R. A. Huneman, in 't bijzonder een welkom toeriep aan burgemeester D. VV. Kastelein, die niet alleen als eerste burger van de stad maar ook als „eerste spreker" reeds bjj de aanvang van de bijeenkomst zorgde voor een grote verrassing en na een korte toe spraak de heer Van der Schelde een koninklijk blijk van waardering ver leende, uitgedrukt in de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. In zijn toespraak tot de jubileren de voorman-machinezetter ging de burgemeester nader in op de voor- en nadelen die verbonden kunnen zijn aan een dienstverband van veer tig jaren met één bedrijf. Vast staat wel dat bepaalde bedrijven en per sonen bijzonder goed bij elkaar pas sen. Wat wil men eigenlijk méér dan gelukkig wonen, leven en werken? Als „de baas" en de werknemers hier beide blij mee kunnen zijn dan be- staat er een grote kans op een hele gezonde zaak, aldus burgemeester Kastelein, die uit de grote belang stelling uit de kringen van L. en O. wel meende te mogen opmaken dat het werk van de heer Van der Schel de in het bedrijf zeer wordt ge waardeerd. Nadat burgemeester Kastelein het eremetaal had opgespeld, consta teerde de president-commissaris van de N.V. L O de heer S. H. R. F. Ochtman in een toespraak tot de ju bilaris dat deze jubileumdag een dag is om terug te zien en ook om als het ware een „balans" op te maken. De drukkerij is u bepaald veel dank verschuldigd, aldus de heer Ochtman vaststellend dat de heer Van dei- Schelde zeker geen „ja-broer" is, maar een tacticus, die weet wat hij wil en daarbij beschikt over een di plomatiek - manoeuvreervermogen. Met enkele woorden memoreerde de pres.-commissaris de veranderin gen en verbetering die zich gedu rende de afgelopen veertig jaar vol trokken bij het drukkersbedrijf en de daarmee gepaard gaande hogere (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). eisen aan bekwaamheid - en karak ter - die worden gesteld. Intussen staat men aan de drempel van een nieuwe tijd: om deze te verwezen lijken zal de volle inzet en hulp van allenmodig zijn. De heer Ochtman wees hierbij op het principe: „de kost gaat voor de baat uit, en bracht dit van toepas sing op de jubilaris die ongetwijfeld over de juiste wijze van „investeren" beschikt, en als all-round vakman op een dienende wijze omhoog wist te komen. Kranten jubileum Wat de krant betreft, de eveneens jubilerende „Zierikzeesche Nieuws bode": dit is bepaald geen blad waarin „bevoogding" wordt toege past, aldus constateerde de heer Ochtman, die in dit verband herin nerde aan een toenemende mate van vertrouwen van de zijde van het pu bliek. De pres.-commissaris besloot zijn toespraak met woorden van hulde, ook aan het adres van me vrouw Van der Schelde, en de over handiging van een jubileumgratifi catie aan de jubilaris. Namens het personeel sprak de heer G. A. Kemper, die de jubilaris, kort, krachtig en op geestige wijze toesprak en als geschenk namens allen een verrekijker aanbood. De bedrijfschef, de heer L. van Vessem, constateerde dat hij en de jubilaris op een bepaalde manier als vrienden hebben geleefd en elkaar - ondanks toch ook weer grote verschillen - op een proefabonnement tegen de sterk ge reduceerde prijs van voor zes weken Als u definitief abonnee wordt, krijgt U, zo lang de voorraad strekt, alsnog het fraaie jubileumlepeltje dat alle abonnees ontvangen ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan. Ja, noteer mij voor een proefabonnement tegen de gereduceerde prijs van 2,—. Adres: Woonplaats: Ik betaal automatisch per postgiro bankgiro of per kwitantie Doorhalen wat niet wordt bedoeld. Knip de bon uit. Verzend hem in een gesloten envelop. Plak geen postzegel. A Adresseer de envelop als volgt: IERIKZEESCHE NIEUWSBODE Antwoordnummer 12 - Zierikzee recht in de ogen kunnen zien. De heer Van Vessem dankte de heer Van der Schelde voor de samenwer king gedurende de afgelopen veer tig jaar en bood hem als persoonlijk geschenk aan een originele oude prent van de Grote Kerk en St. Lie- vens Monstertoren, een afbeelding van vóór de grote brand. Als oud gediende van L O en namens de afdeling Zierikzee van de Alg. Gra fische Bond sprak vervolgens de heer C. J. Manni, die in 't bijzonder herinnerde aan de eerste (moeilijke) jaren uit de typografische loopbaan van zijn jubilerende collega. De heer Manni merkte op: typograaf worden dat gaat nog maar het veer tig jaar blijven is een andere zaak. De heer Van der Schelde zette zich ook met veel overtuiging in op het terrein van de organisatie - de gra fische bond - en was 25 lang secre taris van de afdeling Zierikzee. On der aanbieding van een geschenk van de Bond stelde de heer Manni yast: „een vrijwillige taak volbren gen geeft zin aan het leven". Directeur de heer Huneman wen ste de jubilaris geluk met de ver leende koninklijke onderscheiding op deze bijzondere dag voor de familie Van der Schelde en L O, een dag waarop de jubilaris veertig jaar van inspannende arbeid achter de rug heeft. De heer Huneman dacht terug aan de tijd van het oude handzetten voor de krant en de komst en latere uitbreiding van de zetmachines, aan toenemende groei van de „Zierik zeesche Nieuwsbode" en uitbreiding op het gebied van het handelsdruk werk. Investeringen in het bedrijf op technisch gebied vonden plaats, me de op advies van de heer Van dei- Schelde. De jubilaris heeft heel wat late en vroege uurtjes op het bedrijf achter zich liggen en wat dit betreft meende de directeur, denkend aan mevrouw Van der Schelde, dat er eigenlijk twee jubilarissen hadden moeten zijn. De jubilaris betrad vervolgens zelf het sprekerspodium en dankte voor de hem op deze avond verleende on derscheiding, hulde en geschenken. „Ik ben klein geworden deze avond" aldus de heer Van der Schelde, die vervolgens de verschillende sprekers nog persoonlijk beantwoordde en in 't byzonder dank bracht aan bestuur en directie van het bedrijf. Nog geruime tijd bleef men hierna nog in feestelijke sfeer bijeen, waar bij de heer Nico Scholenberg uit Dordrecht zorgde voor het nodige amusement en voor het voetlicht trad als pianist, hammondorganist, accordeonist en conferencier. Voor dat deze jubileumviering officieel werd afgesloten gaf de heer Van der Schelde nog een terugblik over de afgewerkte veertigjarige „zet"-pe- riode. Veel doden liij brand in bejaardenhuis in Canada NOTRE-DAME-DU-LAC. 3-12. De Canadese politie vreest dat er 57 mensen - onder wie 51 oude man nen - om het leven zijn gekomen bij de brand die dinsdag een houten te huis voor bejaarden van drie ver diepingen in Notre-Dame-du-Lac op 190 km. ten noordoosten van de stad Quebec in de as legde. Na de brand zijn in de ziekenhui zen in de buurt 18 bejaarden en 4 personeelsleden van het tehuis opge nomen. Van de 69 bejaarden die in het tehuis woonden, waren er 17 ver lamd. Tot dusver zijn slechts 4 lij ken geborgen. Gemeente Duiveland Burgerlijke stand en loop der bevolking over november Geboren: 10. Armand, z. van A. H. ter Horst en P. C. Hordijk (Ooster- land); 11. Beryl, d. van H. W. Kes- teloo en A. J. Heijboer (Nieuwer- kerk); 14. Catharina Janna Sara, d. van I. L. den Boer en S. J. Jakob- son (Ouwerkerk); 18. Jacoba, d. van J. de Bruine en J. Stouten (Ooster- land); 23. Willem Marinus Cornelis, z. van C. v. d. Maas en M. C. Heij boer (Oosterland); 24. Lukas Willem Anthonie, z. van N. A. Lievense en P. Wandel (Nieuwerkerk). Overleden: 1. Jakobus Kornelis Hanse, 80 jr., wedn. van C. de Rijke (Sirjansland); 2. Geertruida Over- beeke, 92 jr., wed. van J. Folmer (Nieuwerkerk); 7. Tannetje Poulusse, 77 jr. (Nieuwerkerk). Gehuwd: 21. Jacobus Johannes Marius Steketee, 23 jr. (Bruinisse) en Maria Lena de Later, 20 jr. (Ooster land); 21. Willem Hubrecht de Valk, 23 jr. en Catharina Johanna Bom, 20 jr. (beiden Nieuwerkerk); 28. Mari nus Jacob Leendert Moerland, 28 jr. (Tholen) en Willemina Goudzwaard, 25 jr. (Oosterland); 29. Aartje Bla- zina Krijger, 25 jr. (Nieuwerkerk) en Robert Pieter Rik Gaal. 32 jr. (Den Haag). Vertrokken: 6. N. M. de Valk (Nieuwerkerk) naar Dordrecht; 11. J. G. C. de Beer en gez. (Nieuwerkerk) naar Assen; 11. C. J. v. Westen en gez. (Nieuwerkerk) naar Z.IJ.-Pol ders; 11. J. H. Becker (Nieuwerkerk) naar Amstelveen; 11. G. H. van Vugt en gez. (Nieuwerkerk) naar Goes; 12. B. C. Hendrikse (Ouwerkerk) naar De Bilt; 20. C. J. v. Westen (Nieu werkerk) naar Zierikzee; 21. M. L. de Later (Oosterland) naar Bruinis se; 25. M. J. Lievense (Nieuwerkerk) naar Rheden; 28. W. Goudzwaard (Oosterland) naar Tholen. ©P.yO ZIERIKZEE, 1-12. Door de Stich ting Regionaal Orgaan voor Melk hygiëne „Zuid - West Nederland" werd het laboratorium van de Zeeuwse gezondheidsdienst voor Dieren te Goes aangewezen voor het kwaliteitsonderzoek van alle door Zeeuwse bedrijven geleverde melk. Aldus blijkt uit het dezer dagen ver schenen jaarverslag van de Gezond heidsdienst. Brand in vlasbedrijf ST. JANSTEEN, 3-12. Door tot nu toe onbekende oorzaak is omstreeks 10.20 uur brand uitgebroken in het vlasbedrijf van de heer A. de Vlie ger aan de Prins Hendrikstraat in St. Jansteen (Z.V1.). De 60 meter lange opslagruimte die gevuld was met naar schatting ongeveer 300.000 kg. ongerepeld strovlas (dit is vlas met de zaadbol op), werd een prooi dei- vlammen. De vermoedelijke schade wordt geschat op meer dan 2 ton. -j I lil President Nixons besluit eenzijdig af te zien van het gebruik van che mische en bacteriologische wapens en bestaande voorraden in de V.S. te vernietigen moet bijdragen tot het verminderen van de angst voor een oorlog. Overal ter wereld is in de bioche mische laboratoria de laatste jaren druk gewerkt aan allerlei produkten waarvan blijkt dat ze als wapens ook uitstekend toepasbaar zijnen met verschrikkelijke gevolgen. Dit onder zoek zal overigens niet worden ge staakt. Het zou niet kunnen, want ivaar men in deze laboratoria ook naar zoekt, is naar kennis over aller lei levensprocessen vooral die bin nen de minuscule cellen. En dat is kennis die onontbeerlijk is, wil men ooit iets kunnen ontdekken dat on geneeslijke kwalen van thans ge neesbaar maakt. In zekere zin was datgene wat ontdekt werd aan bruikbaars voor eventuele oorlogsvoering een afval- produkt van de met zeer humane oogmerken ondernomen onderzoek, zoals ook de kernbom beschouwd mag worden als een akelig begelei dend verschijnsel van de vele voor individuele mensen -en hun samen leving hoogst nuttige zaken als be- stralingsapparatuur en energiecen trales. Verklaring Moeten wij dan zelfs de bewape ningsaspecten maar aanvaarden als iets heuglijks omdat het nu eenmaal een feit is dat de enorme sommen die men nodig heeft gemakkelijker verstrekt worden door ministers van defensie dan door andere ministe ries? Amerika zal ongetwijfeld doorgaan met het zoeken naar alles wat als verdediging gebruikt kan worden tegen andermans biochemische aan vallen, zodat de laboratoria zeker niet stil komen te liggen, ook niet voor het menslievender werk. Een ander aspect is dat de Ame rikaanse maatregel begeleid is met een verklaring die iets somberder stemt. President Nixon zei in feite dat „de mensheid zoveel zaden voor vernietiging tot zijn beschikking heeft" dat men het gemakkelijker met eentje minder kan stellen. Niet humanitair Vandaar ook dat hij meent dal de Ver. Staten niet kwetsbaarder wor den door de bacteriologische en che mische wapens op te geven. Met an dere woorden: er is genoeg voorhan den om een eventuele oorlog toch al gruwzaam genoeg te maken. Waar mee ideeën dat Nixons maatregel gebaseerd is op humanitaire over wegingen dan wel weer het raam uitvliegen. Niettemin zou het verheugend zijn als alle landen het Amerikaanse voorbeeld volgden. Sinds jaren ligt er daarover een Brits voorstel in een lade van de Geneefse ontiuapenings- conferentie en een ander in een brandkast van de algemene vergade ring der Ver. Naties. Ook al is hel effect dan niet zo groot als men zou loensen, het zou al goed zijn als men die stukken over eventuele ontwa pening eindelijk eens tevoorschijn haalde en er iets mee gebeurde. Ten slotte kan één succes op dat gebied waar tot dusver nog geen successen van betekenis zijn behaald, de vol gende stimuleren. Advertentie. VOORHAAM EN STIJLVOL Clippertassen Attachékoffers DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE Het onderzoek werd aangevat op 18 augustus 1968 en geschiedt vol gens voorschrift en voortdurende in tensieve controle van het genoemde orgaan. Wat betreft de kunstmatige inse minatie in Zeeland (1-11-'67 tot 1-11 '68) wordt o.a. melding gemaakt van de voorbereiding in de loop van het verslagjaar van de fusie tussen de Zuid-Hollandse en Zeeuwse k.i.-ver- enigingen. In afwachting van de tot standkoming hiervan was reeds overgegaan tot een gezamenlijke ex ploitatie van de beter fokkende F.H. -stieren, de zogenaamde „Poolstie- ren". In het afgelopen verslagjaar werd de geleidelijke omschakeling op het gebruik van diepvriessperma voltooid. Het aantal eerste insemina ties bedroeg in 1967: 8.497 tegen 8.446 in 1968, (exclusief Tholen en St. Philipsland.) In het afgelopen verslagjaar wer den 24 stieren voor de slacht ver kocht. Dankzij het gezamenlijk ge bruik van de oudere beter fokkende stieren kon in deze categorie een se lectie plaatsvinden, waardoor slechts de best fokkende stieren als pool- stier gehandhaafd bleven. Om deze reden werden 7 oudere stieren met bekende vererving opgeruimd, waar van 2 zelfs aanvankelijk als pool- stier waren aangewezen. HAARLEM. De 73-jarige heer E. C. van de Beek, die op de Schoter- weg in Haarlem bij het Soendaplein fietste, is vermoedelijk onwel ge worden, waarna hij, slingerend over de weg, werd aangereden door een personenauto. Tijdens het vervoer naar een ziekenhuis is hij overleden. FEUILLETON door FRANK VAN FALCKENOORT Gert Hoolwerf haalde zijn schou ders op. „Wat ik geloof of niet ge loof, doet zo weinig ter zake. In een zaak als deze gelden uitsluitend de feiten. Tussen half twee en twee uur verlaat hij na een hoogslaande ruzie de woning van de verslagene en zegt dan: Dat ouwe mormel, vandaag of morgen sla ik hem nog eens de her sens in. Vier uur later vindt de huis houdster hem, inderdaad met inge slagen hersenpan. Zondags laat de man aan zijn zoon twee en twintig duizend gulden zien, die hij weer wegbergt. Vardèl heeft bij zijn aan houding op woensdagavond twee en twintigduizend gulden in zijn porte feuille. Om tien over twee gaat de huishoudster weg. Om iets voor drieën rijdt Vardèl het dorp uit. Hij beweert enkel een brief geschreven te hebben aan zijn advokaat. Heb je daar een uur en vijf minuten voor nodig? Zo'n brief tik je in twintig minuten op je gemak. Wat deed hij de overige vijf en veertig minuten? Hij kon achterom het huis van zijn buurman betreden. Dus ongezien voor iedereen. Kom nou, Cobie, al les pleit tegen die man, al ontkent hij hardnekkig. Waarschijnlijk heeft hij helemaal geen spijt van z'n daad, doch probeert door alles te ontken nen te redden, wat er nog te redden is". „Wie heeft-ie als advokaat?" „Meestér Schuylemaker uit En schedé. Die is al jaren zijn juridische adviseur. Voor zover ik heb verno men een briljante strafpleiter". Cobie knikte en betrad de keuken. „Die zal hij om de drommel wel no dig hebben". Toen ze koffie voor hem neerzet te, vroeg ze: „Heb jij gecontroleerd of die radio nog aan was, toen de huishoudster hem vond? En heb je aan meneer Vardèl gevraagd, of hij speelde, toen hij tegen drieën ver trok?" Hij schudde zijn hoofd. „Nee. Is dat van belang?" Ze begon te glimlachen. „Ik heb een zekere rechercheur wel eens ho ren zeggen: in een belangrijke zaak mag je geen enkel detail verwaarlo zen, hoe onbelangrijk die op het eer ste gezicht ook mag lijken". Het echtpaar keek elkaar enige ogenblikken aan. Vrijwel daarna be gon Hoolwerf te lachen. „Je hebt gelijk, Cobie, dat is een fout van me. Goed, dat je me er op wijst". „Onzin. Waarschijnlijk was je mor gen of overmorgen zelf op dit idee gekomen. Nog iets anders. Zijn de nummers van die briefjes van dui zend genoteerd?" .Hij keek haar verbaasd aan. „Niet. dat ik weet". „Waar is dat geld nu?" „Voorlopig bij de officier. Als be wijsmateriaal". Ze dacht na. „Ik weet het niet, ik ben niet bij de politie. Maar toch. het kan nooit kwaad. Probeer achter die twee en twintig nummers te ko men, Gert. Zie je daar kans toe?" „Ja, allicht. Bel ik morgen de of ficier op". „Doe het. Vraag niet waarom ik dit voorstel, maar op de een of an dere manier heb ik er een vermoe den van, dat die nummers nog een rol kunnen spelen in het komende proces". Terwijl Gert Hoolwerf de volgen de dag naar het politiebureau fietste, kwam hij tot de conclusie, dat hij in Cobie een verstandige vrouw had. Ze heeft inderdaad soms briljante opmerkingen. Dat van die nummers bijvoorbeeld. En van die radio. Ik maak er meteen werk van. Hoofdstuk 5. Om negen uur was Gert Hoolwerf al in het kleine huisje aan de Meer- laan in de buurtschap het Wold, waar hij de weduwe aantrof in haar keukentje. Hij begroette haar vrien delijk. „Zo, mevrouw Alissen, er al een beetje overheen? Er is nog een kleinigheidje, dat ik eerlijk gezegd over het hoofd heb gezien. Daar voor kom ik nog even aanwippen". „Komt u dan maar even mee naai de kamer, meneer. Dat praat wel zo gezellig". In de huiskamer vroeg Gert „Die radiotoen u 's avonds de wo ning betrad en u het lijk van me neer Grooteborg zag liggen, stond de x-adio toen nog aan?" „Nee, meneer, die lag op de grond. Met tafeltje en al. Ik heb de tafel meteen overeind gezet en het toestel er weer op". Gert keek haar boos aan. „Wat zegt u? Waai-om deed u dat ?En u zei tegen mij, dat u nergens aan was geweest". ,vJa. Dat is zo. Misschien kwam het door de consternatie van het ogen blik. U weet zelf wel, als j^ de ka mer binnenkomt vanuit de gang, heb je recht tegenover de deur het radio tafeltje. Het eerste wat ik zag, was dat het omgevallen was. Meneer Grooteborg is slecht ter been. Mis schien wilde hij een ander station zoeken en is daarbij gestruikeld of gevallen, waardoor het tafeltje kan telde. Het is maar een wankel ding. Misschien zette ik het automatisch weer goed". (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 7