DE ZIERIKZEESCHE COURANT De jaarlijk se huurverhoging Engeland en andere kandidaten worden gevraagd voor de E.E.G. Zuid-Bevelancl ongerust over dijken Bij de tijd élégant 1 Basis overeenstemming CAO-onderhandelingen groot-metaal Leden van „hippie-sekte" vermoordden elf mensen in de V.S. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 4 december 1969 Nr. 20311 WaaHIN opgenomen 1797 - 1889 8EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: lannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - C* 1 /f I jur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. In dit nummer: Ollll CPIJ MJVOltl (lOll Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Orukkerij Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 °/o B.T.W. v h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. LOS ANGELES, 3-12. Veertien le den van een volgens de politic „Oc culte hippie-sekte" bevonden zich dinsdag in Amerka in arrest in ver band met een reeks gruwelijke moorden, waaronder die op de film actrice Sharon Tate en vier van haar kennissen. De sekte „Slaven van Sa tan" geheten, zou de slachtoffers hebben willen „bevrijden" van een leven in weelde. Als belangrijke getuige worden aangemerkt vijf vrouwen, die al eni ge tijd in de vrouwengevangenis van Los Angeles zitten. De loslippigheid van een hunner zou de daders nood lottig zijn geworden. Zij gaf mede gevangenen nauwkeurige beschrij vingen van de moorden en vertelde o.a. hoe Sharon Tate - de vrouw van de Poolse filmregisseur Roman Po- lanski - haar moordenaars had ge smeekt haar en het kind dat zij ver wachtte te sparen. Het afgelopen weekeinde werden arrestatiebevelen uitgevaardigd tegen drie personen, die inmiddels zijn aangehouden: de 24-jarige Charles D. Watson, de 21- jarige Patricia Kernwinkel en de 19- jarige Linda Kasabian, Eén man en één vrouw bevonden zich al in hech tenis in verband met een andere moord, en daarnaast is nog de leider van de sekte, de 34-jarige Charles Manson, voor zij volgelingen bekend als „Satan" of „Jezus", samen met een andere man en twee vrouwen ge arresteerd. aDt gebeui-de in de buurt Twee verkeersdoden DRONTEN, 3-12. Woensdagmid dag om half zes zijn op de kruising Dronter Ringweg-Elandweg tussen Dronten en Swifterband twee perso nen dodelijk verongelukt. Het zijn de 22-jarige ongetrouwde bestuurder van een personenauto C. W. Mullié en de 23-jarige inzittende A. C. de Valk, getrouwd en vader van een kind. beiden uit Swifterband. van de „Vallei des doods" op de grens van Californië en Nevada, waar de sekte haar laatste kamp had opgeslagen. De leden van de „hippie-sekte", de „Slaven van Satan" zouden de moord van elf mensen op hun geweten heb ben. Op 9 augustus de vijf personen in de villa van Polanski, de volgende dag het echtpaar Labianca. eind au gustus de musicus Gary Hinman en daarna nog drie andere mensen in de omgeving van Los Angeles. De sekte zou in totaal veertig tol vijftig leden tellen. Foam de Luxe gezond, verkwikkend slapen Zeeuwse plaatsen offerden voor Tunesië DEN HAAG. 3-12. Een zevental plaatsen in Zeeland en omgeving, die in 1953 zelf in ernstige mate dooi de watersnoodramp werden getrof fen, hebben de afgelopen dagen het spits afgebeten voor de hulpactie voor Tunesië, welk land in septem ber en oktober door hevige stort vloeden is geteisterd. In Duiveland, St. Philipsland, Kortgene, Kruinin- gen, Fijnaart-Heiningen, Oude Ton- ge en Nieuwe Tonge is in totaal een bedrag van f 26.628,19 opgehaald, hetgeen gemiddeld ruim een gulden per hoofd van de bevolking bete kent, in Nieuwe Tonge zelfs twee gulden. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 3-12. De regering is bereid haar voorstel om de jaarlijkse huurverhoging in 1971 1972 en 1973 te bepalen op 7 in plaats van op 6 procent te wijzigen. Minister ir. W. F. Schut van volks huisvesting en ruimtelijke ordening kwam vanochtend, tijdens het debat over het regeringsvoorstel tot wijzi ging van de jaarlijkse huurverhoging en van de huurwet, met een nota van wijziging waarin wordt voorge steld uitsluitend in het jaar 1971 ze ven procent huurverhoging toe te passen, maar over de jaren daarop volgend weer zes. De jaarlijkse da tum van ingang, die in het voorstel van de regering op 1 juni zou komen te liggen, wordt dan bepaald op 1 april. Voor het jaar 1970 zal deze datum, overeenkomstig het Ser-ad- advies, 1 juli zijn. Minister Schut zei van de ingangs data geen principiële zaak te willen maken, nadat hem gisteren was ge bleken dat de kamer een vroegere datum prefereert. Hiermee komt de bewindsman een groot deel tegemoet aan de wens van de K.V.P.-fractie, die gisteravond laat de minister in overweging gaf Dc topconferentie in Den Haag DEN HAAG, 3-12. Dc Haagse top conferentie heeft tot de conclusie geleid dat in het eerste halfjaar van '70 de zes E.E.G.-landen een gemeen schappelijke basis moeten leggen voor onderhandelingen over toetre ding van Groot-Brittannië en de an dere kandidaten voor het E.E.G.-lid- maatschap: Ierland, Denemarken en Noorwegen. Dit betekeht, zo verklaarde minis ter-president De Jong als voorzitter en woordvoerder van de zes op een persconferentie na de slotzitting op het Haagse Binnenhof, dat na 30 ju ni a.s. de toetredingsonderhandelin gen zullen beginnen en mogelijk ook eerder. In het officiële communiqué van de conferentie wordt deze datum niet genoemd^ Daarin heeft men vol staan de woorden op te nemen, die president Pompidou tijdens de be raadslagingen had gesproken om het vertrouwen van zijn E.E.G.-Part- ners in de goede bedoelingen van Frankrijk t.a.v. de toetredingskwes tie te winnen: „Zij (de zes) zijn het er over eens dat de voorbereidende werkzaamheden, die nodig zijn voor het leggen van een gemeenschappe lijke basis voor onderhandelingen, ten spoedigste en zo snel mogelijk dienen te kunnen worden verricht". Het communiqué voegt hier nog aan toe: „De algeméne opvatting was dat deze voorbereidingen in de meest positieve geest zullen plaatsvinden. Zodra de onderhandelingen met dc kandidaat-landen geopend zullen zijn, zullen met andere landen van de Afta, die daarom verzoeken, be sprekingen worden gevoerd over hun positie t.o.v. de E.E.G." Om wille van de Franse president die van begin af aan had volgehou den dat er geen datum of periode zou kunnen worden gesteld, heeft men het hierij. wat het communiqué betreft, gelaten Eerste halfjaar 170 Na bemiddelend overleg van mi nister Luns met president Pompidou en bondskanselier Brandt, elk afzon derlijk. is aan de werklunch, dins dagmiddag echter wel overeengeko men dat men in mondelinge verkla ringen naar buiten, allereerst door premier De Jong als voorzitter, doch ook in verklaringen van de afzonder lijke delegaties, zou mededelen dat het de bedoeling is het voorberei dend overleg in het eerste halfjaar van '70 af te werken. het percentage van 6 voor de jaren 1971, '72 en '73 te handhaven en de datum van huurverhoging te ver schuiven naar 1 april. in New York NEW YORK, 3-12. Onder de Pu- laski-brug tussen de Newyorkse wij ken Brooklyn en Queens is woens dag een op scherp gestelde bom van 225 kilo ontdekt. Een speciale afde ling van de politie maakte haar on schadelijk. Er zijn geen aanwijzin gen, wie de door arbeiders ontdekte bom daar heeft geplaatst. Drie uur later werd in een straat van Brooklyn, acht blokken van de Pulaski-brug, een bom van 450 kg. gevonden. Bejaarde veehandelaar neergeslagen WINTERSWIJK. 3-12. Een nog onbekende dader heeft een aanslag gepleegd op de 71-jarige veehande laar A. D. van G. in Winterswijk. Toen de heer Van G. vanmorgen om tien over half vijf zijn woning verliet, werd hij aangevallen en neergeslagen. Hij werd vrij ernstig aan zijn hoofd gewond en in een ziekenhuis opgenomen. Op zijn hulpgeroep snelde een arbeider, die op weg was naar zijn werk, toe. Vermoedelijk nam de dader door het verschijnen van deze arbeider de vlucht. Over het motief van de aanslag tast de politie nog in het duister. Mau gedood door bedrijfsongeval HOOGEZAND, 3-12. De 43-jarige H. E. A. Gasthuis uit Hoogezand is om het leven gekomen tijdens werk zaamheden in de N.V. Cartonnagefa- briek Beukema en Co. in Hoogezand. Hij zou een nieuwe rol papier be vestigen aan een andere rol, die juist door twee collega's omhoog was ge trokken. Plotseling brak de kabel met deze rol papier, die op het slachtoffer terecht kwam. De man was op slag dood. DEN HAAG, 3-12. Dc P.v.d.A.-ka- mcrleden Schipper en Egas hebben minister Bakker van verkeer en wa terstaat schriftelijke vragen gesteld over dc dijken aan dc Oostcrschcldc. Wintercoats Suède met bont Suèdine met bont Bontjassen Vanaf 79,- DEU RLOO ZTEfTKZEE. HAVtNPVEiN tl. TO_ «111MB» Overgang naar nieuw systeem van glijdende loonschaal DEN HAAG, 3-12. De onderhande lingen over de nieuwe Collectieve Arbeidsovereenkomsten in de me taalindustrie (groot-metaal), die per I januari a.s. moet ingaan zijn thans zover gevorderd, dat voor het zgn. materiële blok een mogelijke basis voor overeenstemming tussen par tijen is gevonden. Dit is woensdag avond door de gezamenlijke werk nemersorganisaties meegedeeld. Per 1 januari '70 en per 1 jan. '71 zal tel kens per reële koopkrachtverbete ring een verhoging van 2,75 procent worden gegeven. Door de overgang naar het nieuwe systeem van een glijdende loonschaal wordt de 2,75 procent per 1 januari '70 verhoogd met 2 procent, zodat met ingang van die datum een loons verhoging met 4,75 procent wordt gegeven. Eens per half jaar nl. op 1 juli en op 1 januari zal ter hand having van irreële koopkrachtsver betering een eventuele bijsturing worden gegeven door een procentu ele loonsverhoging gelijk aan het percentage van de stijging van de door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde prijsindex cijfers voor de gezinsconsumptie in de voorafgaande zes maanden van oktober tot april vergeleken met dat van oktober en het cijfer van okto ber met dat van april. De bijsturing heeft een maximum van 3 procent per half jaar met de mogelijkheid van verrekening, tus sen beide halve jaren en een maxi mum van 6 procent per kalenderjaar. Mocht overhoopt de prijsstijging ho ger zijn dan 6 procent, dan zal een gesprek tussen partijen plaatsvinden. De vakantie wordt verlengd met twee dagen met dien verstande dat voor 1970 de werkgever in verband met behoefte aan brugdagen in de eerste week van mei deze twee da- Advertentie gen kan bestemmen als collectieve snipperdagen. De minimum vakan tietoeslag 1970 zal f 624,- bdragen. Voor 1971 zal dit bedrag worden ver hoogd met de percentages van de loonsverhogingen. Met ingang van 1 januari '71 wordt de vakantietoeslag verhoogd met 0.4 procent, met in gang van 1 juli '70 wordt de weke lijkse werktijd terug gebracjit van 43% naar 42 Va uur. Voor wie thans reeds korter werken dan 43% uur kan de werkgever een evenredige werktijdverkorting toepassen als de omstandigheden van de onderneming daartoe aanleiding geven. Dit nummer beslaat uit 14 pagina's De rijke is niet gelukkiger dan hij, die genoeg heeft. t r UW ZOONTJE VERMAAKT ZICH KOSTELIJK Uw buron zullen hol ochlor minder leuk vinden, wan! hij heefl de krant te pakken die U hun beloofd hebt. Neem daarom een abonnement op de ZIERIKZEESCHE NIEUWS BODE! LENDEN. De Haagse topconferentie werd afgesloten met een diner in de Lakenhal te Leiden. V.l.n.r. prins Bernhard, minister Luns en presi- dent Pompidou. MIDDELBURG. In hel gerechtsge bouw te Middelburg werd ingebro ken en brand gesticht. In het afge brande deel van het gebouw bevon den zich alle archieven. Op de foto; de door de brand en het bluswater aangerichte schade in hel gebouw. Vannacht lichte vorst Verwachting tot vrqdagavond: Opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer; vannacht en mor genochtend overwegend lichte vorst: morgenmiddag temperaturen enkele graden boven hel vriespunt; zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost, aan de kust af en toe vrij krachtig. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 lot 4. Min.-temperaturen: 1 tot 7 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 2 tot 8 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. 5 dec. Zon op 8.31. onder 16.30. Maan op 3.31. onder 14.01. Nieuwe maan 9 dec. te 10.42. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 5 dec. 11.37 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN 5 dec. 11.36 v.m. n.m. Doodtij: 4 dec. Dc Franse minister van buiten landse zaken, Schumann, verklaarde cp zyn persconferentie dat li(j geen reden zag waarom men het in een half jaar niet over een onderhandc- lingsmandaat eens zou kunnen wor den. Zijn Duitse collega Scheel zei: Wij zijn overeengekomen dat in hel eer ste halfjaar van '70 de voorberei dingen gereed moeten zijn. De Belgische minister-president Eyskens en zijn minster van buiten landse zaken Harmei verklaarden van mening te zijn dal de conferen tie werkelijk de doelstelling had be reikt die gesteld waren. Daarin wijzen beide kamerleden er op, dat vele bewoners in het oos telijk deel van Zuid-Beveland zich bij herhaling ongerust maken over de veiligheid van dit gebied, omdat men meent dat de dijken onvoldoen de veiligheid bieden. In de vragen wordt geinformeerd of er aanleiding is voor-deze be zorgdheid. Vormt het systeem van dijkbewaking een voldoende waar borg tegen het gevaar van dijkdoor braak, aldus de kamerleden. Zij vra gen minister Bakker welke maatre gelen hij overweegt te nemen, in dien zou blijken dat er onvoldoende waarborg is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1