deurloo Hoe laat is het? Kijk op uw IH horloge! Kies uit de volledige koliektie! Rente tot 7% Rijkspost spaarbank altijd safe! Arabisch dubbelspel tussen terreur en diplomatie Heuga tapijt? Overheitl heeft laatste woord in verhouding Rijk-gemeenten BLIK DOOR HET WERELD Burgemeester van Westeuschouwen: 'Advertentie. Ou«l bestemmingsplan voor Burgh wordt omgewerkt HAAMSTEDE, 1-12. In dezer da gen gehouden raadsvergadering con stateerde burgemeester H. P. Ever wijn, gezien de gehouden beschou wingen - zie hiervoor de krant van maandag - met vreugde „dat we op goede weg lijn". In zyn antwoord tot de drie raadsleden zei hü dat in de verhouding Rijk-Gemeenten de overheid altijd het laatste woord heeft. De wet op de Ruimtelijke Orde ning was een der oorzaken van het slechts langzaam lopen der bestem mingsplannen. Het ontbreken van het transportriool was mede schul dig aan het goedkeuren van maar kleine plannetjes. De voorzitter had goede hoop op een snelle financie ring van het grote rioleringswerk. Daarna zullen de bestemmingsplan nen in een urgentieschema behan deld worden met en hoofdlijnen-plan en daarin aangepaste bestemmings plannen. Een structuurplan in die vorm omvat in Renesse de grond tussen sportpark en Stoofweg, ter wijl over de gronden oostelijk Stoof weg reeds een „praatprent" bestaat. Voor de westkant der Stoofweg, tot aan de Lagezoom en Roelandsweg zal de grond gebruikt worden voor dorpsuitbreiding. De eigen Dienst zal voor uibrei- ding kleuterschool Renesse een plan maken. In Haamstde ware het te wensen dat het financiëel mogelijk zou zijn om een gemeenschappelijke school neer te zetten in de Juliana- weg tegenover de huishoudschool. Momenteel heeft de gemeente de keus tussen een bijbouwen van een stuk aan de Bearixschool of aanbouwen in Burgh, doch dit is niet de ideale plaats. Over de straatverlichting zei de voorzitter dat het een verkeerd be leid zou zijn indien in nieuwe dorps- gedeelten een slechte verlichting aangebracht zou worden. Er zullen zeker weer aankopen voor verdere woningbouw gedaan worden. De ge meente is blij met de eigen Dienst doch we moeten oppassen voor over belasting. In het seizoen blijft het onoverkomenljjk tekort aan politie te hebben. Het zal moeilijk zijn om toiletten en telefooncel in Burgh- sluis te krijgen. In de fruitteelt is een verdubbe ling van het aantal caravans niet haalbaar. Wel is de mogelijkheid nu veel groter om dergelijke boomgaar den in een bestemmingsplan te krij gen. Een nieuw gmeentehuis Een <*ventuee} niej^wJ^PUWgn |Q- mcentehuis hangt samen met de'gé- meentelijke herindeling. De kosten zullen rond één miljoengulden jbe dragen en dat bedrag ontbreekt. In de loop van 1970 zal uitgepaaakt wor den welke richting de gjemèente moet inslaan. Wat betreft tie'brand weer zal de garagè in schuin/ 3 vari het Van Waverencompléx gereali seerd worden en een theorielokaal' in schuur 2. Over het Zweeds Rode Kruisziekenhuis en de tekorten zei de voorzitter dat hij het een ver keerd standpunt vindt dat de ge meenten hierin moeten bijdragen. Voor Burgh zal een oud-bestem mingsplan zodanig omgewerkt wor den dat hierin wat nieuwbouw mo gelijk zal zijn en wat bejaarden huisjes. Wat de Oostenrijkse wonin gen betreft, deze zullen zo spoedig mogelijk ontruimd worden doch er er moet op gerekend worden dat na de bouwstroom van 74 woningen in Haamstede ze nog niet allen leeg zullen zijn. Voor de jeugd van deze tijd komt een oplossing in de vorm van de Tuinbouwschool. De voorzitter zag wel iets in een Welzij nsstichting Schouwen-Duiveland waardoor een zekere subsidie verwacht mag wor den van het Rijk voor een eventuele Jeugdleider. Doch dan moet Schou wen-Duiveland gezamenlijk de han den ineen slaan. Voor een zwembad zal een kostenberekening gemaakt worden voor a.: open onverwarmd, open verwarmd en overdekt ver warmd bad. Een sluitende exploita tie is evenwel niet mogelijk. De voorzitter zal trachten om de tekorten in het Rusthuis Duinoord in een voorstel te verwerken in een volgende vergadering. Voor het V.V.V.-werk zal de gebruikelijke 15 o subsidie van het totale contribu tiebedrag gehandhaafd blijven. Over de verkeerssituatie te fRe- nesse was het college zelf ook nog niet zeker van de maatregelen die genomen moeten worden. In Haam stede is het met de ophanden zijnde Zuid- en Noord weg veel gemakkelij ker om de stranden te bereiken, doch Renesse blijft 'n dorpsdoortocht vra gen. Nieuw wordt echter de Prov. weg die direct na de Brouwersdam afslaat via Kuierdamseweg naar de Stoofweg, met de mogelijkheid van een afslag naar de Rampweg. Een oplossing zou zijn de doortrekking van de Rampweg doch dan komt al les op de Jan van Renesseweg uit en kan die dat nog hebben? Een andere mogelijkheid zou zijn een weg via de Capellepolder en een verbinding Hogenboomlaan - Wilhelminahoeve naar Jan van Renesseweg, met af voer via Kabbelaarsweg en Kooij- mansweg. De heer Goossens vroeg naar ver keerslichten op de hoek Jan van Re- nesseweg-Hogezoom; aandacht voor flessenhals bij wed. Verseput en an dere verlichtingsplaatsen in Renesse Aandacht zal hieraan besteed wor den. In tweede instantie zag de heer Hendrikse een grote verkeersader ten zuiden van Renesse, lopend naar Haamstede en dan daarvan aftak kingen naar het strand. Het stuk Scharendijke-Haamstede als onder- deel van de secundaire weg Zonne- maire-Haamstede wordt dan zeer belangrijk omdat het verkeer voor Haamstede al vroeg afbuigt. De voorzitter zei dat met klem voorrang is gevraagd bij Waterstaat voor dit project.- ;i- Volgëns de heer Hendlikse te de sportuïtoeferiing hier te eenzijdig en zo'zit in' Reriessè de'iJfcbabn zonder geld. Ijsbanen en, baangcldeii Voor de, ijsbaan' noemde' de, héér Hoogerhuis een terrein achter'het sportpark te 'Renesse zeer geschikt. Hij zei verder dat aan de toeristen- industrie te weinig aandacht wordt besteed. De heer Steur brak een lans voor de boomgaarden en ook hij was van mening dat de verandering beter in bouwgrond gewijzigd kon worden dan in verruiming van de caravans. De voorzitter zei dat een keus ge maakt moet worden: of fruitteelt, of recreatie want in de toekomst zal deze combinatie niet mogelijk zijn. Het aanbrengen van stoplchten op de Seroosk.weg tegenover de be- graafplaats te Haamstede zal, n.a.v. een vraag van dhr. Goudzwaard zeer moeilijk zijn en bediend zullen moeten worden door een politieman. Nadat wethouder v. d. Klooster nog eerxs uitgebreid was ingegaan op de begroting en speciaal het V.V.V.- werk werd de begroting aangenomen De raad kon zich vei'der verenigen met de vaststeling uitgaven open baar lager onderwijs over 1968; het bedrag per leerling openb. ondex*wijs 1970, de aankoop van 425 m- grond (parkeerstrook aan de Srandwegj van de heer P. C. v. d. Arend voor f 2,50 per m- en de verkoop van de Noorse woning Duinwegje 15 te Burgh aan de heer C. J. Boot onder de bekende voorwaarden. Bij de aanleg van de Zuidweg zal het nodig zijn een stukja transport- rioolleiding mede aan te leggen. Kos ten f 73.000. De raad ging hiermee accoord. Diverse speeltunattributen zijn aangekocht van de speeltuinver. te Burgh en zullen na een opknap beurt opgesteld worden bij het Boomgaardwekken. Advertentie. Alle soorten en kleuren binnen één week gelegd Waarom zou U langer wachten? Tapijtspeciaalzaak woninginrichting (Heuga dealer) MARKTBERICHTEN Aardappclbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 1-12. Klei-aardap- pelen voor het binnenland: bintje, 35 mm opwaai'ts f 22,00-23,00; bintje 40 mm opwaai'ts f 22,50-24,00; bintje 50 mm opwaarts f '24,00-25,00; eigen heimers -40 mm opwaarts f 27,00 31,00. Zand-aardappelen voor het bin nenland: bintje 35 mm opwaarts f 18,00-19,00. - Kleivaa:rdappelen voor de export: bintjg 35,-50 mm f 22,00-23,00; bintje 45 mm opwaarts f 24,00; bintje 50 mm opwaarts f 24,00-25,00; blank- schille rassen 45 mm opwaarts C 20,00. Zand-aacdappelfen voor de export: .bintje 35,171171 opwaarts, f 18,00-19,00. Voer-aardappelen f 2,00-6,50. Stemming: binnenland rustig en goed prijshoudend. Prijzen (exclusief omzetbelasting) vastgesteld per 100 kg af bedrijf op auto volgens kwali teitseisen binnenland c.q. export. NEW YORK. In het weekend van „Thanksgiving Day" zijn bij ver keersongelukken in de V.S. 660 men sen omgekomen. iehpoj tv 'v b Dé Arabiefg'ti hésyhikkejifpyëx rij- oliebronnen en \'qeèn „Ons doel is niet alleen de te genstander (Israël) een militaire nederlaag toe te brengen maar ook het zionistisch karakter van dat gebied, ongeacht de mense lijke en/of de maatschappelijke kant daaraan verbonden te ver nietigen". (Uit de stichtingsakte van de „El Fatah", d.d. 30-12-1968). TEL AV1V. Sinds de afgevaardig den der vier grote mogendheden, ge alarmeerd door de oorlogssituatie in het nabije oosten, zich om de con ferentietafel hebben geschaard, is de kans qp een direct gewapend con flict tussen de Arabische landen enerzijds en Israël anderzijds afge nomen. Toegenomen zijn echter de moordaanslagen, de daden van ter reur en de brandstichtingen door de guerrillaorganisatie „El Fatah". Aan beide kanten poogt men de wereld opinie mee te krijgen om druk uit te óefenèh op de tegenpartij ten gevol ge waarvan de psychologische oor logvoering op dit tijdstip als het wa re een hoogtepunt heeft bereikt. Bij een objectieve beoordeling van de Israëlische houding mogen wij v niet vergeten, dat het twee en een half miljoen inwoners tellende Jood se volk ïn het bewustzijn leeft, dat de Arabische wereld de volledige bernietiging van Israël nastreeft. Na de massale moord op circa vijf en een half miljoen Joden in Hitiers gaskamers, bestaat er voor dit volk geen andere keus dan te vechten voor de komende Joodse generaties en het is daarom van een volkomen ondergeschikt belang of het met de gevoerde vergeldingspolitiek in de wereld wel of geen sympathie on dervindt. Belangrijk voor Israël is alleen of het èn als volk èn als staal de tijd zal overleven. Oog om oog Het Joodse volk heeft immers in het nabije verleden de meer dan bit- l tere ervaring opgedaan hoe de we- reld werkloos toezag toen Hitier mil- i joenen Joden liet afslachten. De we- reld begon pas ach en wee te roepen, toen het kwaad al geschied en nazi- Duitsland verslagen was. Vandaar de Israëlische vergeldingspolitiek, geba seerd op het oudtestamentische ge zegde: „Oog om oog en tand om tand". De Arabische landen daarentegen bevinden zich ten, opzichte van Is raël van. een diplomatiek oogpunt. uit bezienf M'kën-vedl) sitie. De ke I JL, y ,T- l U staat kan zich permitteren de Ifèn- zinekraan .ciïéht r"i& dróaien.' - 'Jïiib.y' automobilisten zöudëfi 'Hei niet slik- ken en hun~;'eèpjlbWié-Qoit'.'Tjp/ 'étëf- lamrhrftg vdji '- hét brufaïti'ëgënvet- keer en de fabrlcdgêprócëssëii spaak, lopen. De ihfórmatiepólitiek der Arabische regeringen in en buiten de U.N.O. heeft veel weg van een to neelspel in vele bedrijven opgevoerd en met van te voren verdeelde rol len. Gezamenlijk treden zij in de Verenigde Naties op en pogen daar de Israëliërs voor alles en nog wat verantwoordelijk te stellen. Ernstig' rekening m"oet ook worden gehouden met het feit, dat maar liefst zes leden-staten die lid zijn van de veiligheidsraad,-géén diplomatie ke betrekkingen onderhouden met het zelfstandige Israël. Zo werden de veroordelingen en de diverse afkeu ringsnota's door die raad uitgespro ken voorzover zulks het diplomatie ke eri militaire optreden van Israël betreft, steeds ongeloofwaardiger en onwaarachtiger Vrföe-hand Tenslotte is de U.N.O.toen het er om ging de levensrechten der Joden tegen de vijandige Arabische politiek te verdedigen, ernstig tekort gescho ten hetgeen overduidelijk aan het licht kwam toen, kort vóór het uit breken der zesdaagse oorlog, de blauwgëhelmde internationale troe pen werden teruggetrokken en zij als het ibare de Arabische legers de vrije hand lieten. Drie van de vier grote mogendhe den gingen zich steeds meer onge rust maken en wilden Israël dwin gen om bepaalde posities prijs te ge- veh. Deze angst werd ondermeer in gegeven door het feit, dat de pro- westerse Arabische staten Libanon en Jordanië zich in de armen zouden werpen van het Rusland vriend schappelijk gezinde blok. Doch ook de oorspronkelijke bondgenoot van Israël, Frankrijk, moest terwïlle van de olie-invoer zijn koers wijzigen en de Gaulle haalde een streep door de levering van de bestelde en reeds betaalde straaljagers voor Israël, De- Arabische landen spelen ook individueel hun rol. Jordanië en Egypte bijvoorbeeld pogen in west- Duitsland sympathie te veroveren en de bestaande vriendschappelijke ver houding tussen laatstgenoemd land en Israël te vertroebelen en tegen een wat doorzichtige prijs van de niet-erkenning van de D.D.R. De Arabische guerrilla-organisatie „El Fatah" maakte daarbij echter de grove fout om juist in die dagen in loeSt-Duitsland een geweld-actie te ontketenen tegen de Israëlische am bassadeur in dat land Asher Ben Nathan. Als gevolg daarvan nam de sympathie voor Israël slechts toe. EI Fatah Een blik achter de coulissen laat ons zien, hoe weerloos de verschil lende Arabische regeringen in wer kelijkheid blijken te zijn als het om acties gaat waarbij de „El Fatah" betrokken is. Juist en in hoofdzaak deze guerrilla-organisatie houdt de Arabische, studenten die in het wes ten studeren, onder de duim en zet hen aan tot actief verzetswerk. Een terreur die hoofdzakelijk gericht is tegen de staat Israël, haar vertegen woordigers in het buitenland en te gen alle daar verblijvende Joden. In west-Duitsland ondervindt de „El Fatah" by haar illegaal werk hulp en steun van de zogenaamde S. D.S., de Socialistisch Duitse Studen tenorganisatie. Opmerkelijk is de toenemende invloed van het Chinese communisme op de fanatieke, jon gere Arabieren en de steeds toene mende afhankelijkheid der „El Fa tah"-organisatie van de Chinese geldschieters ginds in Peking. Het contract loopt - voorzover dit Euro pa betreft - via een Chinese vertrou wensman in het Albanese Tirana. Deze gang van zaken heeft overigens al ontstemming gewekt in Moskou. Dit Arabisch dubbelspel tussen terreur en diplomatie maakt het spe len in dubbele rollen mogelijk. Na tuurlijk distanciëren de diverse Ara bische regeringen zich naar buiten van de terroristen, voorzover daf vanuit een psychologisch oogpunt gezien noodzakelijk is, vooral als de „El Fatah" bij het dubbelspel tè openlijk betrokken blijkt te zijn. Bij het opmaken van de balans weegt het leed voor Israël zwaar. De moordcommando's der „El Fatah" hebben al duizenden Israëlische on derdanen het leven benomen, maar hierover spreekt de U.N.O. niet. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Ongeveer 300 Pa poea's hebben in de rotonde van Houtrust in Den Haag onderstreept, dat de strijd voor de vrijheid van West-Papoea en Melanesië nog niet t is voltooid. WEESP. De waterverontreiniging van de rivier de Vecht tussen Mui den en Utrecht is zo ernstig, dat Weesp zijn zwembad zal moeten sluiten. Dit is voor Weesp des te er ger, omdat de slechte financiële toe stand van de gemeentefinanciën Weesp niet de mogelijkheid biedt tot het bouwen van een nieuw zwembad. WIERDEN. Op de Goorseweg on der Wierden is een vrachtauto van de weg geraakt en tegen een boom gereden, waarbij een inzittende van de bestuurscabine om het leven is gekomen.Hét .Slachtoffer is- de 66-; 1 jarige W,. Röhaan uit Enter.' vih jm t\ DEN HAAG.- Eiiige' honderden ^'ér- f tegenwoordigérsivan Europese orga nisaties hebbén. maéndagochtèfid in het Haagse, gebouw Amicitia verga-hui derd, waarna, zij een demonstratieve mars-naaj' het Binnenhof h.ebben ge houden, SCHIPHOL. Aan het einde van een reis door diverse Europese lan den is de Indonesische minister van handel, prof. dr. Soemitro, uit Parijte op Schiphol aangekomen. DEN HAAG. Een 41-jarige koop man heeft bij de Haagse politie be kend, samen met een 24-jarige ver koper, drie weken geleden te hebben ingebroken bij de 60-jarige schillen- ophaler A. G. J. van Dalen en daar-u bij een bedrag van f 33.000,- te heb ben buitgemaakt. ROTTERDAM. Het eerste Lash- (Lighter-aboard-ship)-schip ter we reld is op haar Maidentrip in Europa voor Hoek van Holland aangekomen. In de loop van de dag zal het in Rot terdam-Europoort binnenlopen. DEN HAAG. De 51-jarige kantoor bediende H. F. Sterk uit de Schol straat in Den Haag is door kolen dampvergiftiging om het leven geko men. Een kennis van de man trof het stoffelijk overschot in zijnwoning aan. Gebleken is, dat de schoorsteen verstopt was, terwijl de kolenkachel brandde. GRONINGEN. Door tot nu toe on bekende oorzaak is brand uitgebro ken in de Hunzestraat te Groningen. Een beneden- plus bovenwoning zijn totaal afgebrand. De schade van de in de vlammen opgegane inboedel wordt op ongeveer f 10.000,- geschat. WINSUM. Op het station van Winsum is een meisje, dat van het eerste naar het tweede perron wilde lopen, aangereden door de trein Gro- ningen-Roodeschool. Het meisje, de 18-jarige Aaltje van Huis uit Gar- merwolde (gemeente Ten Boer) werd zeer ernstig gewond. Zij is overge bracht naar het academisch zieken huis in Groningen. 's GRAVENLAND. Aan het Molen eind bij het meer De Weide Blik in Kortenhoef (gemeente 's Gravenland) zijn een botenloods met twintig zijl- boten en een motorjacht in vlammen opgegaan. LUNTEREN. De Remonstrantse Broederschap zal ten minste twee procent van de totale begroting be stemmen voor de ontwikelingssa- menwerking. Het is ook mogelijk dat een groter bedrag voor wordt uitge trokken wanneer daarvoor aanlei ding is ten gevolge van een bepaald project. OPLOO. De 66-jarige loondorser G. J. J. van Mill uit Oploo is met zijn scooter geslipt op de Peelkant in Oploo. Hij is in een ziekenhuis ih Nijmegen aan zijn verwondingen overleden. TILBURG. De partijraad van de K.V.P. heeft het verlangen uitge sproken, dat er uiterste pogingen worden ondernomen om zo spoedig mogelijk le komen lol een Europese voedsel-luchtbrug naar Biafra. PRISMA chroom jongensliorloge 63.- (in verschillende wijzerplaten) PRISMA chroom herenhorloge met technische wijzerplaat 79.- PRISMA chroom herenhorloge Dolphin 100, 100% waterdicht 99.- (in verschillende wijzerplaten verkrijgbaar,ook in edelstaal) PRIS edelstaal herenhorloge 115.- andere modellen in edelstaal reeds vanaf 95.- PRISMAV edelstaal duikerhorloge, automatic /datum 179.- in chroom 155.- edelstaal duikerhorloge, chronograph, tachometer 245.- (chronograph modellen reeds vanaf 189.-) Alle Prisma horloges Incabloc Shockproof Tot 31 december ontvangt u bij aankoop van een Prisma herenhorloge gratis een doosje met 12 Prisma mini-kalendertjes om aan uw horlogeband te klemmen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4