—<r uiin 's werelds meest gevraagde model DE CONJUNCTUUR IN 1970 Goedkeuring G.S. verbetering aantal wegen op Sch.-Duiveland VAN HET VADERLANDSE ERF F.A.O. aanvaardt wereld-voedselplan Lage prijzen bij groot aanbod van appelen Engelse economie gaat beter Uwtribuneplaats is comfortabeler met King. Elke King pepermunt is een „rondje energie" waardoor u uw club enthousiaster stimuleert. Omdat King ij stimuleerten activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter ARAM VAN DE EILANDEN Verbetering van de weg INoordgouwe—Zonnemaire intussen aanbesteed Z1ERIKZEE, 28-11. Ged. Staten van Zeeland hebben naar aanleiding van vragen van het algemeen ver slag inzake de begroting voor 1970 o.a. medegedeeld dat op het secun daire wegenplan 1968 is opgenomen de weg Zierikzee-Zeelandbrug-Goes. Deze weg zal aansluiten op de in aanleg zijnde Rijksweg 58, ten zuid westen van Goes. Goedkeuring werd alsnog verleend voor de uitvoering van de werken verbetering weg Noordgouwe-Zon- nemaire, (inmiddels aanbesteed) en voor de aanleg recreatieweg Haam- stede-Westenschouwen, verder voor de aanleg van een gedeelte van de weg Scharendijke-Renesse; en voor verbetering van de parallelweg langs de toegangsweg naar de Zeeland- brug. Waterschappen Wat betreft de Waterschappen stellen Ged. Staten, dat naar hun mening de zorg voor de waterkerin gen, met inbegrip van de Noordzee- waterkeringen, voorzover deze aan de desbetreffende waterschappen is opgedragen, in enigerlei vorm bij de waterschappen behoort te blijven. Wel zullen, aldus G.S., op technisch niveau de plannen van de water schappen met betrekking tot die wa terkeringen op elkaar afgestemd die nen te zijn; door middel van het toe zicht van de provincie op de water staatswerken wordt in deze de no dige co-ordinatie verkregen. Zeeweringen en Deltawerken De maatregelen, welke getroffen zijn of zullen worden in verband met de verhoogde waterstanden als ge volg van de afsluiting van het Vol kerak, zijn gebaseerd op de nodige studies op de grondslag van techni sche metingen en statistieken van golfoplopen. Op grond van deze stu dies en onderzoekingen moet worden aangenomen, dat de reeds uitgevoer de maatregelen (St. Philipsland en Prins Hendrikspolder) en de nog uit te voeren maatregelen (Schouwen- Duiveland) voldoende veiligheid zul len bieden tot aan de afsluiting van de Oosterschelde. De kosten van de bedoelde maatregelen komen voor rekening van het rijk, aldus Ged. Staten. Wapenvoiulst in Georgië, TIFLIS, 29-11. ArcheolJgen hebben in het oosten vait^ de Sovjetrepubliek* Georgië \jeen 'complete- verzameling wapens gevonden van, -mensen di<£ in de bronstijd. - roi\d 4.000 'jaar geleden - in dit gebied wöon- tierii Er zijn 'zeldzame typen wapens bij, waaronder een lange en smalle vierkante bronzen degen, korte dolken en bronzen zwaarden. Des kundigen nemen aan dal de wapensmeedkunst zich in de bronstijd in Georgië kon ont wikkelen dank zij het hoge ni veau van de mijnbouw en de metaalbewerking in die tijd. MARKTBERICHTEN Coöp. Veluwse Eierveiling Barneveld Aanvoer 1.329.955 stuks. Stemming rustig. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 52-53 gr. f 11,29-11,60, 56-57 gr. f 12,40-12,55, 60-61 gr. f 12,69-13,23, 64-65 gr. f 13,47-14,03. Eiermarkt Barneveld Aanvoer 534260 stuks. Stemming matig. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 51-52 gr. f 11,12-11,35, 56-57 gr. f 12,32-12,57, 61-62 gr. f 12,61-13,12, 66-67 gr. f 13,22-13,67. Eiermarkt Barneveld Aanvoer circa 2.000.000 stuks, han del traag. Eieren van 50-58 gr. f 10,30-12,60 per 100 stuks; kg-prijs f 2,06-2,17; eieren van 59-65 gr. f 12,90-14,00; kg-prijs f 2,19-2,15. Witte eieren 25 tot 50 cent per 100 lager. Zeelandbrug Op grond van de recente cijfers menen G.S. te mogen concluderen dat de opening van de Heinenoord- tunnel een positieve invloed heeft op het verkeer over de Zeelandbrug. De afsluiting van de Oosterschelde zal naar verwacht mag worden in 1978 plaats hebben. Het college neemt aan dat ze over de dammen kort daarna voor het verkeer open gesteld zal kunnen worden. Land- en Tuinbouw In het algemeen, aldus stellen G.S. mag worden aangenoemen dat voor al de kleine bedrijven zich bijzonder moeilijk kunnen handhaven. De oor zaken daarvan, die verband houden met de bedrijfsgrootte, zijn o.a. min der rentabiliteitskansen, geringere economische weerstand, minder aan trekkelijk voor bedrijfsopvolging en weinig mogelijkheden voor produkt- differentiatie. Met het vorenstaande, aldus G.S., wil niet gezegd zijn dat de moeilijkheden zich uitsluitend bij de kleine bedrijven manifesteren. Recente onderzoekingen hebben aangetoond dat bijv. ook in de grote fruitteeltbedrijven gedurende de laatste jaren zware verliezen zijn ge leden. Hier zijn duidelijk oorzaken buiten de sfeer van de bedrijfsom vang aan te wijzen, nl. door de ge signaleerde overproduktiesituatie, c.q. afzetmoeilijkheden. Het college merkt in dit verband op: „We zijn van oordeel dat de Franse protectie en subsidiepolitiek mede de ongustige ontwikkeling van de fruitteelt beïnvloedt. De Franse maatregelen passen niet in de doel stellingen van de E.E.G. We zien echter geen aanleiding de minister van Landbouw en Visserij op deze situatie te wijzen, aangezien deze be windsman van de zijde van het be drijfsleven bij herhaling op de moei lijkheden wordt gewezen". (Slot) De andere landen In Europa is het niet anders. Wij memoreerden reeds de situatie in Engeland. In Frankrijk tendeert men na de devaluatie naar een beste dingsbeperking. Of die slaagt is nog de vraag nu de loonsverhogende krachten en produktieschadende stakingen hun inflatoire werking blijven doen gelden. De produktie- capaciteit is in Frankrijk ten volle bezet en dit betekent dat er een zware wissel wordt getrokken op de plannen tot muntstabilisatie van de regering Pompidou. De Italiaanse economie is nog even zonnig als het land zelf. De ex pansie blijft zich in snel tempo voortzetten en de industrie presen teert daar grote expansieplannen, die niet gehinderd worden door ge brek aan arbeidskrachten. Dit bete kent niet dat de Italiaanse regering zonder sociale zorgen is, want slechts een deel van de werklozen uit het agrarische deel van het land, dat nog minder rendabel wordt, kan in het bedrijfsleven worden opgeno men. Het gevolg is dat de vakbe kwame werknemers steeds hogere eisen gaan stellen. Dit beeld vinden wij eveneens in België, een land dat nog in. 1968 over een aankienlijke roduktiereserve beschikte. De stijging vari 'de pro- duktie'voltrok zich daa.r zelfs bij een dalende 'werkgelegenheid. Nu behor ren die dagen tof het verleden. De prijs- en loonsyiraal heeft zijn stij gende beweging 'hervat en de rege- ring aldaar spoedt zich met het tref- fen pan- afremmende maatregelen .zoals discontoverhogingen krediet restricties. En dan te bedenken dat in België de B.T.W.-operatie nog moet beginnen! Overschot Uit het voorgaande wordt duide lijk dat het monetaire beeld in de landen van de E.E.G. labieler wordt. In de V.S. is de situatie niet anders. Het gevaar bestaat enerzijds dat de regeringen de inflatoire ontwikke lingen niet in de hand kunnen hou den terwijl men anderzijds enige angst moet hebben voor de wijze 00 se^c® VOOR OE HANDEL: 8.D. IEEFSMA N.V. KERKSTR. 24' AMSTERDAM, IEL. 2327271 ROME, 29-11. De conferentie van de voedsel- en landbouworganisatie (F.A.O.) der Verenigde Naties heeft goedkeuring gehecht aan een plan dat tot 1985 de voedselvoorziening moet waarborgen van een wereld bevolking die met ongeveer 2,5 pro cent per jaar groeit. De heer A. D. Boerma, directeur- generaal van de organisatie, heeft het plan een waardevol internatio naal kader voor de nationale agra rische planning genoemd. Een aantal van de afgevaardigden naar een tweejaarlijkse F.A.O.-con- ferentie heeft echter kritiek geoe fend op sommige onderdelen van het plan. Het waren vooral afgevaardig den uit de ontwikkelingslanden. Ze lieten de waarschuwing horen dat de industrielanden de belemmeringen voor de invoer van landbouwpro- dukten uit de ontwikkelingslanden moeten opheffen omdat anders een van de voornaamste doelstellingen van het plan - opvoering van de jaarlijkse voedselprbduktie van 2,7 tot 4 procent - niet zal worden ver wezenlijkt. KF.HKNTEITWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bergambacht T. J. Kamerbeek te Rouveen. Bedankt voor Noordwijkerhout G. J. E. Tigchelaar te Westzaan-Assen- delft; voor Pernis: G. E. Huizing, Haamstede. Geref. Kerken Beroepen te Een-Veenhuizen, Ka- pelle-Biezelinge, Woudsend-Jutrijp- Hommcrts N. C. de Fockert, kandi daat te Amsterdam; te Leeuwarden A. Plaatsman te Amsterdam-Cen trum. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Kampen: M. K. Drost te Dalfsen; te Grootegast R. Zijlstra te Eemdijk. Christ. Geref. Kerken Bedankt voor Amsterdam-West (in comb, met Oost- en Zuid) A. W. Drechsler te 's-Gravenhage-Zuid. waarop plotseling overal aan de dis conto-rem wordt getrokken. Het gevaar voor 1970 is duidelijk dat het middel ernstiger kan gaan worden dan de kwaal. Die kwaal wordt nog extra gecompliceerd door de bestaande tekorten en overschot ten op de verschillende betalingsba lansen van de westerse landen. Die kunnen tot zeer schadelijke gevolgen leiden voor de wereldeconomie. Dit is het tweede grote gevaar voor de welvaartsgroei die wij beogen. Wij lijden niet ernstig aan de ziek te der betalingsbalans in Nederland. Het zit er in dat wij het volgend jaar een overschot krijgen van 500 mil joen. Meer bedreiging komt van de kant der inflatie. Door kastekorten heeft het Rijk geweldige bedragen aan bankpapier van de persen ge haald. Is de B.T.W. daar schuldig aan? Wij vermoeden dat het kwaad moet worden gezocht bij de snelle toeneming van de overheidsuitga ven. Wij moeten die in de naaste toekomst gaan beperken. De collec tieve voorzieningen zullen in veel ruimere mate moeten worden gedekt door bijdragen van hen die er van profiteren. Gebeurt dit niet, dan zul- lij ze moeten worden ingeperkt. Onvasfe koers Het economisch gevaar in Neder land wordt deels veroorzaakt door te sterke frustratie van de regerings- taak en de onzekere politieke ver houdingen die het kabinet niet in spireert tot een vaste degelijke fi nanciële koers. Als nochthans die koers ernstig wordt nagestreefd en men slaagt er in de burgers voldoende te stimule ren tot sparen, dus tot overdracht van gelden voor investering, dan zal onze welvaart ook in 1970 een op gaande lijn kunnen betogen. Helaas geldt dit woord niet voor allen, met name niet voor degenen die aan economische structuurwij ziging ten offer vallen. Nog belang rijker is de ontwikkeling van de in flatie in overig Europa en Amerika. Enkele procenten meer of minder kunnen veel af- of toedoen aan het geen wij in 1970 zullen beleven. Pro beren wij nog dieper in het koffie dik te kijken dan wordt het ijs der onzekerheid zo glad dat elke com mentator daarop zou vallen. DEN HAAG, 29-11. Op de veilin gen blijft het aanbod van appelen groot en de pryzen van de belang rijkste rassen liggen op een laag niveau. Het grootste is het aanbod van Golden Delicious, maar ook Jona than, Goudreinette en Cox's Orange Pippin wordt er dagelijks in grote hoeveelheden aangevoerd op de Ne derlandse fruitveilingen. De meeste belangstelling bestaat er naar Cox's Orange Pippin. Vorige week zag het er naar uit dat er spoedig een appel crisis in ons land zou zijn, maar om dat als basis hiervoor geldt de prijs van Golden Delicious klasse I boven 70 mm en het aanbod van deze kwa liteitsklasse juist niet zo groot is, ging de directe crisisdreiging over. De crisisprijs bedroeg in de maand november f 22,90 per 100 kg. Gedu rende de maand december wordt dat f 24,09 per 100 kg. Wanneer bij één van de veilingen Utrecht, Gelder- malsen of Goes gedurende drie ach tereenvolgende veilingdagen de prijs van Golden Delicious klasse I boven 70 mm daalt beneden f 24,09 per 11 kg, ontstaat een appelcrisis. In België is er een appelcrisis ge- LONDEN, 29-11. De Britse minis ter van financiën, Roy Jenkins, heeft op een bijeenkomst van de labour- partij in Manchester verklaard, dat de economische vooruitzichten van zijn land voor de komende twaalf maanden in bijna alle opzichten gun stiger zijn dan in vele jaren het ge val is geweest. „Ik geloof dat al onze doelstellin gen voor 1969 en volgende jaren ver wezenlijkt zullen worden", zo zei hij. De minister verwacht dat de prijs stijgingen zullen verminderen, af hankelijk van de mate waarin een gevaarlijke ontwikkeling van de lo nen kan worden voorkomen. Als de lonen namelijk sneller stijgen dan de produktiviteit, is het onvermijde lijk dat de prijzen omhoog gaan, al dus minister Jenkins. weest vanaf 16 oktober en op 26 no vember is hieraan een einde geko men. Flitsen uit het buitenland SAIGON. In Saigon is het groot ste spionageproces in de geschiede nis van Zuid-Vietnam begonnen. Voor een militaire rechtbank staan 43 mensen - onder wie 13 vrouwen - terecht wegens spionage voor de „communisten" en hoogverraad. BRUSSEL. De tijdelijke prijsstop die de Nederlandse regering in april jl. afkondigde, was in strijd met de regels van het Egks-verdrag voor zover ze betrekking had op kolen- en staalprodukten. Dit verklaart de Europese commissie in antwoord op een Europese pai'lementaire vraag van de Nederlandse afgevaardigde Oele. PARIJS. De vrouw van de be roemde Tsjechische lange afstandlo per Emil Zatopek, Dana Zatopekova heeft in een interview verklaard, dat haar man, na zijn openlijke af keuring van de - Russische inval in Tsjechoslowakije, geen werk meer kan vinden. TEL AVIV. Israëlische vliegtuigen hebben Egyptische militaire doelen aangevallen in het centrale gebied van het Suezkanaal. Een Israëlische militaire woordvoerder zei dat alle toestellen op hun basis zijn terug gekeerd. ST. MORITZ. In het Zwitserse Sankt Moritz is het huwelijk geslo ten tussen Günther Sachs, ex-echt genote van Brigitte Bai-dot, en de Zweedse mannequin Mirja Larssen. Het bruidspaar arriveerde per arre- slee bij het gemeentehuis, gevolgd door een stoet van vrienden. LONDEN. De president van de Britain to Australia Conference, Robet Russell, heeft verklaard dat een toeslag van tien procent zal worden ingesteld op de tarieven voor het vervoer van vracht naar Australië. Advertentie. KAAP KENNEDY. De eerste on derdelen voor de Apollo 14, die in 1970 naar de maan zal vliegen - waaronder de neuskegel - zijn door de fabrikant op Kaap Kennedy afgeleverd, waar de eerste controles zullen plaats vinden. Hier staan de gevaarten in een van de laboratoria van Nasa op de basis. BRUSSEL. De Belgische minister van verkeer, Bertrand, heeft in de senaat een aantal maatregelen aan gekondigd ter bestrijding van de groeiende verkeersonveiligheid in België. BRUSSEL. In Brussel is een con ferentie van 19 Europese landen over bescherming van het onroerend cultuurbezit geëindigd met een aan beveling aan de regeringen, om met spoed een inventaris van hun cul tureel erfgoed op te maken, de cul tuurmonumenten en waardevolle landschapsdelen in kaart te brengen en hun inspanningen tot behoud van dit cultuurbezit te versterken. TEL AVIV. Naar de Israëlische bladen „Maariv" en „Jedioth Aharo- noth" melden, zijn er nieuwe ver zetsgroepen onschadelijk gemaakt. In Affoela zijn drie Arabieren aan gehouden. In Akko nam de politie een brandweerfunctionaris in hech tenis op beschuldiging van spionage. BRUSSEL. De Belgische posterijen hebben te Gent een aantal exempla ren van het sexuele voorlichtings- boek „Variaties" vrijgegeven, die onlangs voor een onderzoek waren ingehouden, zo meldt Het Laatste Nieuws. TEL AVIV. Israëlische vliegtuigen hebben twee Egyptische straalvlieg tuigen neergeschoten, toen zij pro beerden Israëlische stellingen in de zuidelijke en de centrale sector van het Suezkanaal aan te vallen. LONDEN. Ongeveer 40 jonge vrouwen hebben bij de Albert Hall in Londen, waar de miss wereld verkiezing werd gehouden, gede monstreerd voor „vrijheid voor de vrouwen". ROME. Met talrijke extra-treinen en honderden bussen zijn ongeveer 50.000 arbeiders van auto-fabrieken en andere metaalverwerkende indu strieën uit geheel Italië voor een „mammoetdemonstratie" in Rome aangekomen. KEULEN. Een rechtbank in Keu len heeft de Westduitse persfoto graaf Heinz Sütterlin (45) wegens spionage voor de Sowjet-Unie tot zeven jaar tuchthuis veroordeeld. De openbare aanklager had acht jaar tuchthuis geëist. KOEALA LOEMPOER. Maleisië en de Sowjet-Unie hebben een over eenkomst getekend, waarbij weder kerig rechten worden verleend aan de luchtvaartmaatschappijen dier landen. Zo zal de Russische maat schappij Aeroflot, die reeds rechten heeft in Singapore, op Koeala Loem- poer kunnen vliegen en de Maleisi sche luchtvaartmaatschappij op Mos kou. 25. Alles bleef stil. Niemand scheen hun komst bemerkt te hebben. „Laten wij ver der gaan", fluisterde Aram en behoedzaam slopen de beide mannen de stad binnen. De schemering hing laag over de vervallen gebouwen, opgetrokken in een trant zoals Aram nog nimmer gezien had. Pareh, do stad die door iedereen gemeden werd, moest oeroud zijn, dacht hij. Vele eeuwen geleden was het een der schoonste steden geweest. Maar thans had het verval overal zijn sporen gelaten. Bomen en struiken .woekerden in de straten en het koele maanlicht bescheen torens en gevels, wier vormen geschonden en verweerd waren. Een verloren beschaving had hier een maal haar hoogtepunt beleefd. Maar wie heerste thans over de resten van het dode Pareh? „Aram!" siste Tudor, plotseling gespan nen. „Luister!" Maar ook de jonge krijger had reeds het dreigende rumoer gehoord dat de wind hen thans tegenwoei uit de donkere silhouetten. Een verward, hoog gejank, vermengd met hoefgestamp en stemmen. Er ging zo'n sinistere dreiging van uit, dat de beide mannen onwillekeu rig terugweken in de deuropening van het dichtstbijzijnde gebouw. Zwijgend luis terden zij hoe het geluid aanzwol en nader' scheen te komen. In de verte vertoonden zich eensklaps enkele lichten en in de glans daarvan was een dichte drom ge stalten zichtbaar. De wilde gloed der fak kels woei op tegen de donkere hemel. Schelle stemmen riepen verward dooreen. Een ijskoude vrees steeg in Aram op. Zon der het te kunnen verklaren voelde hij dat zij verloren zouden zijn indien de wilde stoet hen vond. Reeds wendde hij zich om teneinde een schuilplaats te zoeken, toen overwachts een nieuw geluid zich deed horen. „Een goede nacht voor een bezoek, vreemdelin gen", klonk een vreemde, hoge stem boven hen. „Hi, hi, hi, een goede nacht, voor waar. Maar als ge prijs op uw leven stelt, zou ik u aanraden een veiliger plek te kiezen om gindse stoet gade te slaan!" Verrast staarden zij naar het kleine bal- con, vanwaar de stem sprak. En hoezeer Aram er ook op voorbereid was zelfs het onmogelijke in Pareh te aanschouwen, toch benam hem het wezen dat zij nu voor zich zagen voor een ogenblik de adem

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 5