AGENDA Actie „Geef geld voor onverwacht geweld" braciit J 22.000,- op Folteringen in Griekenland 1 Ondanks storm en sneeuw Geslaagde muziekuitvoering „Oosterlands Fanfare' Zaterdagavond gaf de toneelvereniging „Op Drift" de jaarlijkse uitvoering in het Dorpshuis te Renesse. Opgevoerd werd het blijspel Blijf zitten ivaar je zit". Dinsdagmiddag had men het stuk al voor ongeveer 250 bejaarden op gevoerd. De voorzitter, de heer M. A. de Hab er, heette aan het begin allen welkom en in het bijzonder burgemeester H. P. Everwijn met zijn echtgenote. De zaal vermaakte zich daarna kostelijk. Onder leiding dom regisseur D. Dokman, die deze keer zelf ook meespeelde, kwam men tot een goede uit voering. De avond werd besloten met een gezellig bal o.l.v. „The River Stars". De foto toont een scène uit het stuk. (Folo: Zierikzeesche Nieuwsbode). Succesvolle „dropping" boven Haamstede en Burgli Nieuwe initiatieven werden genomen ZIERIKZEE, 28-11. Wind, regen, hagel en sneeuw dreigden vrijdag avond „roet" te gooien in onze huis- aan huis collecte te Zierikzee en de bliksem-aktie op Schouwen-Duive- land. Ondanks deze tegenslagen heeft de bevolking toch kans gezien om de totaalstand van de actie op te voeren tot ruim 22.000 gulden. \Vü menen namens alle getroffenen te spreken wanneer wij alle gevers op recht en hartelijk danken voor de zeer spontane reacties in financiële vorm. maar er waren ook nog andere uitingen die een hartcriem vormden, als: „Ik ben bl|j dat ik geven kan, en niet moet komen vragen" of „Laat ze er maar eens uit den Haag om komen vragen". De start vrijdagavond werd door de slechte weersomstandigheden be- invloed. De terugkomst der collec tanten was (uiteraard na telling van het meegebrachte bedrag een enthousiaste. Aan het adres van al len die zichzelf, in welke vorm dan ook, hebben ingespannen om dit re sultaat te bereiken, zeggen wij heel hartelijk dank je wel voor je steen- tje(s), of dat nu het voltallige perso neel van de Amrobank is of de enke ling, die, diep in zijn kraag gedoken ergens in de stad blauwbekkend aanbelde of de particuliere te Nieu- werkerk, die het initiatief nam de groep verkenners in te schakelen, of de man die in Brouwershaven gauw even in de auto stapte en met de collectanten mee ging, U allen maakte de collecte tot een succes. Maar.we zijn er nog niet! Het actie-comité gaat verder! Om verder te gaan maakte het comité direct na de collecte, gebruik van de aanvan kelijk zeer prettige samenwerking met het gemeentebestuur. Bij een in formatief gesprek dreigde deze sa menwerking minder prettig te wor den, het actiecomité kwam namelijk tot de ontdekking dat zij blijkbaar te eenvoudig van geest, en te impul sief waren om de. zeer traag, lopen de ambtelijke molen, welke in Den Haag staat opgesteld, te kunnen vol gen. Ondanks de zeer vlotte afwer king van taxatie door de gemeente Zierikzee, mochten wij vanuit Den Haag nog geen reactie verwachten, althans voor zover het comité be kend is, en die zouden het misschien wel mogen weten. Het comité zal stevig vast houden aan het gestelde doel, n.l. daadwerkelijk en direct de slachtoffers een garantie bezorgen. Na de collecte van vrijdag-avond is het comité op de volgende manieren actief geweest: Zaterdag: telegram verzonden aan de minister van Binnenlanse zaken met de volgende inhoud: ..Het actie-comité voor getroffen Zie rikzee is van start - Van u verwach ten wij niet alleen sympathie, maar zeer snel besluit omtrent te verwach ten schadevergoeding - Vertrouwen op uw besluitvaardigheid - Het co mité. Behalve dit telegram trof het co mité voorbereidingen voor een radio uitzending, welke zal plaats vinden heden, maandag-middag tussen 4 en 5 uur via Hilversum 2. Vele telefoontjes behelsden een verzoek om ook op de dorpen alsnog een huis-aan-huis-collecte te houden dit in verband met de slechte weers omstandigheden. In gewijzigde vorm geven wij aan deze verzoeken gaar ne gehoor, maar om nu te voorko men dat er bij de mensen die het slechte weer trotseerden voor een tweede maal aangebeld wordt, meent het comité de volgende manier te moeten toepassen. Bij onderstaande bedrijven zal van a.s. woensdag tot en met zaterdag een emmer aanwe zig zijn, waarin de zeer welkome gif ten gedaan kunnen worden. Wij ho pen dat er nog veel mensen blij zul len zijn te mogen geven inplaats van te moeten vragen. Ja, en wat gaat er met het geld gebeuren wanneer de overheid posi tief reageert op het verzoek van Zie rikzee? Laten wij beginnen met het vol gende. Om te beginnen zijn de slachtoffers niet direct gebaat met het opzoeken naar de schuld en of oorzaak en of mogelijkheid aan welk adres dan ook. De schuldvraag of het nu wel echt oorlogstuig is of niet, kan erg lang duren! Maarin tussen ?ijn er onze getroffen mede bewoners, welke geholpen dienen te worden. Nu gaan wij er maar vanuit dat er inderdaad een garantie vanuit Den Haag komt; ook dan durven wij te stellen dat er op de totaal-schade post van ca. f 1.000.000,- toch echt wel 5 procent te weinig gewaardeerd zal zijn. Deze 5 procent, zijnde een bedrag van 50.000 gulden hoopt het comité dan ter beschikkingte kunnen stellen van de getroffenen, opdat ook deze mensen (ondanks alle narigheid in deze weken) weer normaal verder kunnen leven zoals zij dat deden voor die bewuste zeventiende no- OOSTERLAND, 29-11. Vrijdagavond jl. bestond er goede belangstelling voor de uitvoering van de muziek vereniging „Oosterlands Fanfare", die onder leiding van de directeur, de heer Jac. Capelle, plaatsvond in de Conferentiekamer. De avond werd geopend met een begroetingswoord door de voorzitter, de heer D. P. v. d. Werf, die mede deling deed van de verhindering van burgemeester en mevrouw De Kam om deze uitvoering bij te wonen. De voorzitter memoreerde verder het overlijden van de secretaris van de vereniging, de heer D. Istha, die gedurende een lange reeks van jaren de muziekvereniging had gediend. De heer Istha was sedert 1911 lid van de vereniging en 53 jaar een toege wijd secretaris. Bij het 40-jarig be staan van de vereniging ontwierp wijleu de heer Istha een complete revue die zeer in de smaak viel. De voorzitter sprak ook woorden van waardering ter nagedachtenis aan mevr. Istha-Kwaak, die haar echt genoot weinig maanden later in de dood volgde. Staande werd hierna een minuut stilte in acht genomen. Vervolgens richtte de voorzitter Woorden van dank tot de heer Wil lem Kloote die ongeveer 56 jaar zijn partijtje in Oosterlands Fanfare mee- blies. doch nu. wegens gevorderde leeftijd, zijn instrument aan de „wil gen" heeft gehangen. De heer Kloote werd wegens zijn grote verdiensten voor de vereniging benoemd tot ere lid en een rokertje en een bloemrui ker aangeboden. Hierna blies de nu 71-jarige muziekvereniging, onder de bezielende leiding van haar direc teur, de heer Jac. Capelle, een drie tal muzieknummers, die alle zonder onderscheid, goed uit de verf kwa men. Het waren de mars „Jugend Zeer gecompliceerd verkeersongeval HEESCH, 29-11. Bij een gecompli- ceerd verkeersongeval op de rijks weg 55 in Heesch, is de 36-jarige A. J. Manders, uit de gemeente Mill, dodelijk verongelukt. Een vrachtauto, bestuurd door de 27-jarige R. van G. uit Hoofddorp, kwam door onbekende oorzaak op de linkerweghelft terecht en raakte een tegemoetkomende vrachtauto, bestuurd door de 29-jarige A. J. uit Wanroij. Van deze tweede vracht auto knapten de wielbouten en zakte het linkerwiel door waardoor hij naar links zwenkte en net vóór een oud huisje tot stilstand kwam. De eex-ste vrachtauto raakte vervolgens een personenauto, begon te draaien en nam bij deze manoeuvre de bo venbouw van weer een andere per sonenauto mee en bleef tenslotte midden op de rijksweg op de zijkant liggen. De bestuurder van de laatste personenauto kwam om het leven. Het slachtoffer was gehuwd en va der van twee kinderen. ventiende november 1969. Het comité Adressenlijst: Bruinisse: geschenkenhuis Braber, Korte Ring; Oosterland: slagerij Geelhoed, Groenendaal 6; Ouwer- kerk: fa. v. d. Berge, Ring 31; Sir- jansland: L. Dorst, Dorpsstraat 4; Dreischor: Mevrouw Dhooge, Stoof- weg 5; Noordgouwe: Slagerij Quist; Zonnemaire: fa. Paauwe, Dijk van Bommeneede; Kerkwerve: mevrouw Landman-van Strien, Ring; Brou- Brouwershaven: Th. Schiettekatte, Markt 34; Scharendijke: Bakkerij Everaers, Dorpsstraat 17; Renesse: Hoogerhuis geschenkenhuis; Noord- welle: mevrouw Locker-v. d. Zande, Ring; Haamstede: fa. Jonker, bazar, Zuidstraat; Burgh: H. v. d. Wekken, zuivelhandel, Ring 24; Serooskerke: bakkerij Reinhoud, Ring; Voor Zie rikzee: Amro-bank, Havenpark. Parade" van O. Tchuor, een wals „Bloemen uit Holland" van F. Jakma Sr. en een fantasie „Le songe au de sert" van J. M. Champac. Toneelspel Na deze muzikale inleiding kwam de toneelopvoering aan de beurt dooi de toneelvereniging „Op Drift" uit Renesse, met het blijspel in drie be drijven „Blijf zitten waar je zit", ge schreven door A. van Zuijlen. Et- werd intens genoten van dit mooie spel, waaraan door een viertal da mes en evenveel heren werd deel genomen. Bijzonder rolvast werden de verschillende episoden voor het voetlicht gebracht, allemaal getui gende van een gedegen studie. Voor zitter. van der Werf was de tolk van alle aanwezigen toen hij het gezel schap woorden van oprechte dank bracht voor het gebodene en zijn woorden vergezeld deed gaan van een welverdiend presentje. In de pauze werd een verloting gehouden ten bate van de kas der vereniging, die goed slaagde. Tenslotte werden nog een viertal muzieknummers ten gehore gebracht t.w. „Fètes D'hiver een fantasie van G. Gadennè, „Het Orgellied" een wals van P. de Rooy, de bekende Brigittewals van Gilman en de pit tige mars „Little Boys" van Kappert. Dank zij de weer betere bezetting van het korps (er konden verschil lende jonge krachten worden aange trokken) was het gehalte van de mu ziek goed te noemen, en werd er door de muziekliefhebbers genoten van een goed gekozen uitvoerings programma. De voorzitter dankte na afloop alle medewerkenden en bood directeur Capelle een bloemruiker aan voor alles wat hij steeds voor de vereniging verricht. Resumerende kan worden gezegd.dat deze uitvoe ring van Oosterlands Fanfare dit jaar buitengewoon geslaagd kan ge noemd worden. Voor de liefhebbers van een dansje volgde nog een bal na. SPORT Gedachtig aan het spreekwoord, dat de eerste klap een daalder waard is, maakte All Ready I uit Zierikzee in de 3e klasse van het, landelijke micro-korfbal zaterdag een uitste kend debuut door in Oegstgeest het Leidse Noorderkwartier in eigen huis te- verslaan. Vooral omdat de rood-zwarte Zie- rikzeeënaren nog steeds niet volle dig uit kunnen komen is dit een uit stekende prestatie, waar men bij te rugkomst in Zierikzee erg mee inge nomen was. Reeds na 6 minuten was het aan voerder Rinus Kloet die een uitste kend voorbeeld gaf hoe het eigenlijk wel moet want met een afstands schot gaf hij All Ready met 0-1 de leiding. Vier minuten later kreeg Piet de Ronde vanachter de paal een geode kans en weer was het raak (0-2). Nadat Noorderkwartier een te- genpunt had gemaakt kreeg All Rea dy een strafworp toegewezen en Henk Vermeule maakte daar dank baar gebruik van om de Zeeuwse voorsprong tot 1-3 te verhogen. Nog in de eerste speelhelft bracht Piet de Ronde met een uitstekend afstands- Vrijdag 28 november (het was een vroegertje) werden stad en streek verrast door een fikse sneeuwbui, die de wereld als een duidelijk win ters karakter gaven. Het laagje natte sneeuw hield het niet lang uit, maar de winter had zich toch aangemeld. HAAMSTEDE/BURGII. 29-11. De middenstandsvereniging te Burgh- Ilaamstede heeft zaterdagmiddag een enorm succes geboekt met het boven beide dorpen laten uitstrooien van genummerde folders, waarop een vette of een magere pry's kon vallen. Omstreeks twee uur verscheen het toestel, een Cessna van General Avia tion uit Zestïenhoven en' bestuurd door Tonnie Prince uit Haamstede, boyen Burgh en Haamstede en toen bewees de heer J. v. d. Berge uit Haamstede dat hij een uitstekend „dropper" was. Duizenden papiertjes fladderden met de noordwestenwind MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 1-12. Aangevoerd: 1885 dieren, t.w. 1507 rinderen en 378 varkens. Prijzen per kilogram: slachtrunde- ren extra f 4,95-5,15, le f 4,05-4,50, 2e f 3,60-3,85, 3e f 3,30-3,45; stieren f 4,60-5,25; worstkoeien f 2,25-2,33; slachtvarkens le f 2,82-2,86, 2e f 2,77-2,82, 3e f 2,74-2,77; slachtzeu- gen f 2,25-2,33; zware varkens f 2,50- 2,60. Runderen: aanvoer groot, handel redelijk, prijzen lager. Varkens: aan voer korter, handel vlot, prijzen ho ger, enkele prima's boven notering. schot de stand op 1-4, zodat met een mooie voorsprong aan de tweede helft kon worden begonnen. Ook in die tweede helft gaf All Ready geen krimp en de Leidse rood-witten slaagden er niet in om erg gevaar lijk te worden. Rinus KlGet zorgde zelfs voor een 1-5 voorsprong, waar na mevrouw C. Kloet-van Nieuwen- huize wegens een ongelukje moest uitvallen. Zij werd vervangen door Riet Hanse. Noorderkwartier kwam nog even terug door er 2-5 van te maken doch een volgende aanval van All Ready leverde uit een uitsteken de doorloopbal van Isabella de Jonge een 2-6 voorsprong op. All Ready speelde nu een gewonnen wedstrijd en toen de scheidsrechter voor de laatste maal floot, hadden de rood zwarten verdienstelijk gewonnen. Zaterdag aanstaande speelt All Ready I in de thuiswedstrijd tegen Vlaardingen I. Deze wedstrijd vindt plaats in de sporthal te Oude Tonge. Scheepvaartberichten Ampenan, 28-11 240 m. z. Kaap Guardefui, Attis, 28-11 te Pireaus. Esso Amsterdam, 28-11 100 m. o.n.o. Gibraltar. Geeststar, 28-11 300 m. n. Terceira. de dorpen binnen, waarna een ren van de bevolking begon. Elke vier kante meter dorp, zowel te land als in sloot ol' gracht, moest worden af gezocht en menige kous (nylon) moest het tegen dit geweld afleggen, want slootkanten zitten nu eenmaal vol restanten distels en brandnetels. Ook oudere mensen, die in geen jaren ge bukt hadden, deden in hun geest drift niet onder voor de jeugd, welke laatste rende over pas geploegde vel den, terwijl vele vaders de daken be klommen. Want ook daarop kwamen papiertjes terecht. Nadat de meeste verzameld waren begon het vergelijken van de num mers voor de betreffende winkels en op deze manier werd het zaterdag middag gezellig druk in Haamstede en Burgh. Zingend bestolen WASHINGTON, 30-11. Twee ge wapende gemaskerde mannen heb ben een gemeente in een kerk in een voorstad van Washington ge dwóngen hymnen te zingen, terwijl ze intussen de beurzen van de kerk gangers van hun inhoud ontdeden. Ze gaven de -mensen opdracht de hymnen - onder meer Vertrouw en Geloof - te zingen om de voorbij gangers niet wantrouwend te ma ken. Intussen beroofden ze de 53 kerkgangers in de Baptistenkerk van hun geld, terwijl ze een jongetje en een meisje als gijzelaar vasthielden. De twee mannen wisten te ontko- men. Whisky op stranden van Ameland en Vlieland LEEUWARDEN, 30-U. Op de westpunt van Ameland en op de oostpunt van Vlieland zijn grote hoe veelheden goederen, afkomstig van schepen, aangespoeld. Op de kust van Ameland werden door de strandvonder 60 vaten citroine, 10 vaten whisky^ met een inhoud van 200 liter per stuk en talloze rollen papier gevonden. De rijkspolitie heeft de goederen onder toezicht ge borgen. Op Vlieland was de buit aan whisky nog aanzienlijk groter. Daar spoelden 20 vaten van 200 liter aan en grote aantallen rollen vloerbe dekking. Drie Marokkanen in auto verdronken LEIDERDORP, 30-11. Zondagmor gen omstreeks kwart voor negen is op de Valk Boumanweg in Leider dorp 'n auto met drie Marokkaanse arbeiders in de Oude Rijn gereden. Alle drie zijn bij dit ongeval om het leven gekomen. De slachtoffers zijn: de 43-jarige uit Tanger afkomstige Mohammed Ben Abeslam Akham- lich, de 37-jarige AissaAmar Outh- mani uit Kebdans en de 26 jarige eveneens uit Kebdans afkomstige Mohammed Anahmani. De auto waarin zij zaten is ver moedelijk door de gladheid geslipt en het water ingereden. Maandag 1 december Zierikzee Ned. Herv. Verenigingsgebouw, 7.00 uur, U.V.V.-Sint Nicolaasavond voor de bejaarden. Drukkerij L. en O., 9-5 uur, kunst tentoonstelling. Ouwerkerk Openbare basisschool, 7.30 uur, ou deravond. Dreischor Plaatsenhuis, 7.30 uur, vergadering gemeenteraad Brouwershaven. Dinsdag 2 december Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, Ver. van Oudleerlingen Tuinbouwwintercur- sus. Drukkerij L. en O. 9-5 uur, tentoon stelling. Sirjansland 7.30 uur, ouderavond openbare basis school. Brouwershaven yerenigingsgebouw, 2.30 uur, Sint Nicolaasfeest bejaarden-sociëteit. Woensdag 2 december Zierikzee Ned. Herv. Verenigingsgebouw, 8 uur, Ver. van Vrijz. Hervormden. Advertentie Via het ideale Spaarplan 'De Zilvervloot' 10 premie én 5 °/o spaarbankrente voor 15 t/m 20-jarigen NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE PARIJS. 30-11. Foltering wordt niet alleen, toegepast in Griekse ge vangenissen, maar zij is een aanvaar de „praktijk van bestuursuitoefe- ning" geworden. Volgens welingelich te kringen in Parijs is dit een van de conclusies van de Europese commis sie voor de rechten van de mens, die na een onderzoek van meer dan twee jaar een vertrouwelijk rapport heeft uitgebracht over de toestand in Griekenland. Gp 12 december moet het comité van ministers van de Raad van Europa besluiten of zij de aanbeveling van de raadgevende vex-gadering zal opvolgen om Grie kenland uit de Raad van Europa te stoten totdat de democratie in dat land is hei'steld. DODELIJKE ONGELUKKEN DORDRECHT. Bij een autobotsing op de brug over de Oude Maas tus sen Dordi'echt en Zwijndi-echt, za terdagavond, is de 24-jai'ige W. Brans uit Eindhoven omgekomen. Vermoe delijk bestuurde hij de auto - eigen dom van zijn meisje, de 24-jai'ige E. Aai-ts uit Helmond - die mogelijk als gevolg van de pas gevallen hagel slipte. ZELHEM. Op de Doetinchemse weg in Zelhem (Gld.) x-eed een auto door gladheid tegen een boom. De be- stuui'der bleef ongedeei'd, een mede- inzittende, het zestienjarige meisje M. J. Koek uit Zeddam, werd zwaar gewond en ovei-leed ter plaatse. HELLEVOETSLUIS. In Hellevoet- sluis vei'leende de 54-jarige W. van der Reijde uit Hellvoetsluis zondag avond vi'oeg geen voorrang aan een andere personenauto. Hij weixl bij de botsing zwaar gewond en is koi-te tijd later in het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam overleden. Mevrouw van der Reijde is zwaar gewond in dit ziekenhuis opgenomen. VRIEZENVEEN. Op de Wegeinde in Vi'iezenveen kwamen zatei-dag- avond omstreeks kwart over negen twee pei-sonenauto's frontaal met el kaar in botsing. De inzittenden van een der auto's, de 51-jarige mevi-ouw Post-Sehipper uit Vxüezenveen, werd zo zwaar gewond dat zij ter plaatse ovei'leed. Haar schoonzoon, die de auto bestuurde, bleef ongedeei-d. LEEUWARDEN. De 9-jarige Door- tje Veensti-a uit Drachten is zater dag in het ziekenhuis te Leeuwai-den overleden, nadat ze kort tevoren was aangereden op een zebrapad in haar woonplaats. Brand veroorzaakt grote schade bij Chr. Boeren bond te Udenhout UDENHOUT, 29-11. Een brand in de gebouwen van de Nooi'dbi-abantse Chr. Boerenbond in Udenhout, heeft zatei-dagavond zeer grote schade aan gericht; deze loopt in de miljoenen guldens. Het pakhuis, waarin voor raden kunstmest, veevoeder en gra nen legen opgeslagen, brandde geheel uit. De nablussing duurde tot heden maandagmorgen. Bij de brand gingen ook twee enorme gi-aansilo's, die geheel gevuld waren, en een mengvoedei'installatie, waarin zich o.m. een ketel met dui zend liter vet bevond, verloren, be nevens grotp voori'aden kunstmest. vkïJZ Jifv-r... MICROKORFBAL All-Ready I bedwong Noorderkwartier I (6—2)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2