V 125 Autogids gratis Vi. DE ZIERIKZEESCHE COURANT Topconferentie van de Zes omringd door vele vraagtekens RUSLAND POOGT CRISIS IN MIDDEN OOSTEN TE LATEN VOORTDUREN MORRIS Doden en gewonden in het verkeer De bevolking van Suriname Weer een vliegtuig gekaapt Overeenstemming inzake Zuid-Tirol Warmste herfst van deze eeuw harttransplantaties Uwriftechniek gepoetst a net Chevron Auto-riteiten :orum ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maaiulai: 1 december 1969 Nr. 20312 WAARIN OPGENOMEN v 1797- 1889 SEDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Idnnewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, id 1800 uur: tel. (01110) 2113, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J Bij de Vaale, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: De hulpactie op Schouwen-Dinvelaiid Yundua" star! in Den llaa» Israëlische beschuldiging DEN HAAG, 30-11. De Haagse „Nieuwspoort", het internationale pers centrum aan de rand van het Binnenhof, was zondagavond reeds het brand punt van de Europese journalistieke belangstelling voor de topconferentie van de Zes. Niet alleen tientallen journalisten uit de zes gemcenschapslanden, o.w. het vrijwel voltallige Europese journalistencorps uit Brussel, doch ook pers vertegenwoordigers van elders en met name uit Groot-Brittannië en de Scandinavische landen, wisselden er reeds van gedachten over de confe rentie. die voor de Europese ontwikkeling van de komende jaren van door slaggevende betekenis kan z(jn. Opvallend is het grote aantal vraag tekens dat men bij deze conferentie kan plaatsen: Zal president Pompidou komen met opzienbarende voorstellen, bv. voor een hernieuwde poging tot politieke samenwerking? Zal men het eens kunnen worden over een datum voor toetredingson derhandelingen met Groot-Brittan- nië en de andere kandidaten (Ier land, Noorwegen, Denemarken, Zwe den), of over een bepaalde tijdslimiet (bv. uiterlijk met Pasen), of over een procedure waarbij men achtereen volgens en gedeeltelijk parallel (en in het bijzonder de definitieve rege ling van de landbouwfinanciering), de verdieping van de samenwerking tussen de Zes (w.o. uitbreiding van de samenwerking tot monetair en technologisch gebied), en parallel daarmee een standpuntbepaling van de Zes t.a.v. de toetredingsvragen? Zal men het ook eens kunnen wor- Sint niet welkom TILBURG29-11. Op de och tend-bijeenkomst van de KVP partijraad, vrijdag en zaterdag gehouden in Tilburg verscheen ■geheel onaangekondigd en on verwacht, de kindervriend-b ij - uitnemendheid, Sint Nicolaas. Zijn verschijning op de partij raadsvergadering was een ini tiatief van de Politieke Partij Radikalen (PPR) en Sint's knecht zwarte Piet liet daar over niet in het minst twijfel bestaan. Met gulle hand deelde hij periodieken van de PPR aan belangstellenden uit en zelfs strooie hij zakjes brand hout. Die pakjes gingen verge zeld van een tekstje, waarop o.m.: „de PPR vergeet u niet - in al uw ellende en verdriet". Het partijbestuur kon deze geste overigens maar matig waarderen. den over een herleving van Eura tom, de gemeenschap voor kernener gie van de Zes, die reeds jaren in een soort doodstrijd verkeert? Zal Frankrük zijn boycot van het politieke overleg in de Westeuropese Unie (waarin de Zes met Groot-Brit- tannië reeds verenigd zyn) gaan op geven? De drie vergaderingen van rege ringsleiders en hun ministers, die op het programma staan (maandagmid dag, dinsdagochtend en dinsdagmid dag, met daartussen nog een diner en een lunch, waaraan ook zaken kunnen worden gedaan), lijken nau welijks voldoende tijd te bieden voor diepgaande discussies over al deze problemen. Tenzij het vooroverleg van de afgelopen maanden van de Zes gezamenlijk, evenals veelvuldige ontmoetingen van de ministers van buitenlandse zaken van de E.E.G.- landen tijdens bilaterale bezoeken over en weer intensief genoeg zijn geweest en de gedachten reeds vol doende zijn uitgekristalliseerd om in enkele uren de laatste puntjes op de laatste i's te zetten en de knopen politiek door te hakken. Duidelijke resultaten nodig Eén ding lijkt zeker: de Haagse conferentie zal enige duidelijke re sultaten t.a.v. de genoemde punten moeten opleveren en een einde moe ten maken aan het klimaat van wan trouwen, dat in de afgelopen jaren, o.a. als gevolg van de Franse veto's ten aanzien van de Britse toetreding is ontstaan, wil het reeds zeer stroef lopende integratiewerk in Brussel niet nog moeilijke worden, zoniet op een dood punt komen te staan. Verscheidene ministers hebben de afgelopen week in hun laatste open bare verklaringen getuigd van een zeker optimisme. De Franse minister van buitenlandse zaken, Maurice Schumann, sprak zelfs de verwach ting uit dat de conferentie in Den Haag de huidige „gemeenschap van de onrust" zal omzetten in een „ge meenschap van de hoop". Men is het er in Den Haag wel oyer eens dat de vraag of deze be lofte kan worden ingelost, goeddeels van hem en zijn president afhanke lijk is. Advertentie Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Middelmatige geesten ver- t oordelen in het algemeen alles f wat hun begrip te boven gaai. j QUALITY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 ALPHEN AAN DEN RIJN. -30-11. In Alpheh aan dén Rijn zijn zondag middag vier personen ernstig ge wond bij een auto-ongeval. Door nog cnbekende oorzaak werd een perso - nenauto, waarin twee dames uit Gouda zaten, in de flank aangereden door een uit Nieuwkoop afkomstige wagen, met eveneens twee inzitten den. De uit Gouda afkomstige ge- wónden, mejuffrouw C. M. C. W. en haar moeder werden vervoerd naar het ziekenhuis De Wijk in Gouda. De inzittenden van de andere auto, het echtpaar L. Th. de V. uit Nieuw- PARAMARIBO, 29-11. Blijkens een donderdag gepubliceerd verslag van de algemene volkstelling 1964, bestond de Surinaamse bevolking eind maart 1964 uit 324.211 personen. Naar landaarden was de bevolking als volgt samengesteld: Creolen 114.961; Bosnegers 27.698; Hindostanen 112.633; Indonesiërs 48.463; Indianen 2.979; in stamver band 4.308; Chinezen 5.339; Europea nen 4.322; Overigen 3.508. De bevolkingsaanwas bedraagt per jaar ongeveer drie procent. TUNES1E. No een opname van. een door de overstromingen weggeslagen dam in de oase Lalla in het getrof fen Tunesië. SAN JUAN, 29-11. Een bewapende passagier heeft boven Portugal een Braziliaanse Boeing 707 met 96 in zittenden gedwongen koers te zetten haar Cuba. Het toestel (van Varig-Airlines) was op weg van Londen naar Rio de Janeiro. Tijdens een tussenlanding in San Juan op Porto Rico om bij te tanken mocht een van de 15 beman ningsleden het toestel verlaten. Hij heeft gesproken met agenten van de federale recherche (FBI) in de con troletoren van de luchthaven. Het bemanningslid heeft voorts met de Braziliaanse minister van buitenlandse zaken in Rio de Janeiro getelefoneerd. Hij wilde niet tegen over de pers meedelen, welke in structies hij van de minister had ge kregen. Hij keerde terug in het vliegtuig en even later vertrok het toestel naar Cuba. •koop werden .opgenomen in zieken huis Rijsoord in Alphen aan.den Rijn AMSTERDAM, 30-11. De 16-jarige B. van Soest uit Amsterdam is met zijn bromfiets op de burgemeester De Vlugtlaan in de hoofdstad over de kop gaslagen. Hij werd daarbij zo zwaar gewond, dat hij later in het onze lieve Vrouwegasthuis is overle den. Op de Leeuwarderweg in Amster dam verongelukt het 10-jarige meis je M. H. van Vliet uit Amsterdam. Zij werd bij het onvoorzichtig over steken aangereden door een perso nenauto. Man neergeschoten ASSEN, 29-11. Bij een schietpartij vrijdagavond in Assen is de 42-ja- rige koopman B. T. voor zijn woning neergeschoten. Met zeven schotwon den werd hij in ernstige toestand naar het „Wilhelmina Ziekenhuis" overgebracht. Na de operatie is zijn toestand thans redelijk. De dader, zijn schoonzoon, de 21-jarige koop man C. W. werd 's nachts om vier uur op verzoek van de Asser politie in Hoogeveen gearresteerd. Hij is naar Assen overgebracht. Onderwijzersstaking in Engeland LONDEN. 1-12. In Engeland zijn .maandag ongeveer 4.500 onderwij zers voor twee weken in staking ge gaan voor salarisverhoging. Zij zijn afkomstig van 330 scholen met in totaal 200.000 leerlingen. De onder wijzers staken volgens hun bonden namens 50.000 collega's, die bijna 1.200 gulden per jaar opslag wensen. JERUZALEM, 30-11. Israël heeft de Sowjet-Unie ervan beschuldigd té pogen de crisis in het Midden-Oos ten voor onbepaalde tijd te laten voortduren. Het ministerie van buitenlandse zaken gaf zondag een communique uit naar aanleiding van een donder dag door het Russische persbureau Tass verspreide verklaring, waarin Rusland en vijf andere Oosteuropese staten met spoed maatregelen eisten om de terugtrekking van Israël uit de bezette Arabische gebieden te verzekeren en waarin zij de Arabi sche landen steun beloofden om dit doel te bereiken. Het Israëlische ministerie noemde deze verklaring „wederom een bij drage van de Sowjet-Unie om het conflict in het Midden-Oosten te be- KOPENHAGEN, 30-11. Oostenrijk en Italië hebben zondag in Kopen hagen overeenstemming bereikt over alle vraagstukken met betrekking tot de toekomst van Zuid-Tirol. Dit heeft de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, Waldheim, ver klaard na een onderhoud van drie uur met zijn Italiaanse ambtgenoot, Moro. Zuid-Tirol is in de afgelopen ja ren soms het toneel geweest van felle meningsverschillen tussen de Italianen en de Duitssprekende min derheid. De K.V.P. en de politieke samenwerking TILBURG, 29-11. De KVP-partij- raad, die zaterdag in Tilburg bijeen is geweest heeft zich niet onom wonden, uitgesproken voor een nau we samenwerking met de A.R.-par- tij en de C.H.-Unie. Na „boeiende en vaak flitsende discussies van hoge kwaliteit", - zo zei het althans de KVP-voorzitter mr. A. P. J. M. M. van der Stee - werd uitgesproken dat het streven naar een verdere sa menwerking met A.R.P. en C.H.U. „doelbewust wordt voortgezet". Dit besluit viel nadat op de verga dering van de partijraad zeer uit voerig en ook zeer principieel op dez esamenwerking was ingegaan. Rouwbeklag Arabische stendigen". De in de Sowjet-verkla- ring genoemde crisis is jarenlang ge voed door de Russische politiek van steun zonder voorbehoud aan de agressieve bedoelingen van de Ara bische leiders, aldus het ministerie dat van mening is dat de Russische steun aa nde zo^noemde strijd te gen imperialistische intriges erop is gericht het tot stand komen van vre de te verhinderen en de spanning te vergróten. Om dit te bereiken zal de Sowjet-Unie alles doen om de tegen stellingen in dit gebied te verscher pen, aldus de Israëlische verklaring. Hoogste straf geëist voor spionnen in Vietnam SAIGON, 29-11. In het spiqnage- proces in Saigon tegen tien personen die van hoogverraad worden be schuldigd, is „de zwaarste straf" ge- eist. Volgens Tran Van Toyn, een van van de 17 verdedigers van de verdachten, is de maximum-straf voor hoogverraad de doodstraf. Zo als bekend bevinden zich onder de beschuldigden enkele hoge rege ringsambtenaren en journalisten. Al len zouden spionageactiviteiten be dreven hebben voor de „communis ten". DEN HAAG, 1-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Het tijdvak dat de drie herfstmaanden september, oktober en november beslaat, heeft ditmaal zoveel warm weer gebracht dat de gemiddelde temperatuur te De Bilt 11,3 graden celsius is geworden te gen 10,1 graden normaal. Het is meer dan honderd jaar ge leden - om precies te zijn in 1865 - dat een nog warmere herfst is voor gekomen, de gemiddelde temperauur bedroeg toen 11,5 graden. Verder was de herfst van 1949 even warm als die van 1969. De zon scheen te De Bilt 339 uur tegen 298 uur normaal, september en oktober waren zonnig, november was daarentegen een sdmbere maand Gemiddeld over het gehele land is ongeveer 130 millimeter neerslag ge vallen. September en oktober lever den een droogterecord maar novem ber was aan de natte kant waardoor van de droogste herfst van de laat ste tien jaar kan worden gesproken: in 1959 was dit tijdvak nog iets dro ger. commando-organisatie Steeds minder AMMAN, 30-11. De Arabische compxando-organisatie die zegt ver antwoordelijk te zijn voor de bom aanslag van donderdag op het kan toor van de Israëlische luchtvaart maatschappij El Al in AtheneTieeft een telegram van rouwbeklag gezon den aan de moeder van het twee jaar oude Griekse jongetje, dat bij de aanslag zo zwaar werd gewond dat het zaterdag overleed. Zijn moe der en een broertje van vier jaar werden bij de door Arabische ter roristen gepleegde aanslag eveneens gewond. Echtpaar omgekomen - kolendampvergiftiging HARDINXVELD-GIESSENDAM. 29-11. Het bejaarde, doofstomme echtpaar G. de Ruiter-P. Melse uit Hardinxveld-Giessendam, is door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. De 76-jarige man en zijn 75-jarige echtgenote werden dood aangetroffen in hun woning aan de Nieuweweg. Het echtpaar leefde teruggetrok ken, liet zich soms geruime tijd niet zien en hield vaak de deur'op slot. Toen een buurvrouw de man in de huiskamer op de grond zag liggen, waarschuwde ze de politie, die zich toegang tot de woning verschafte. De vrouw werd dood in bed aange troffen. Amerikaans miljonair naar Hanoi PARIJS, 29-11. De Amerikaanse miljonair Cyrus S. Eaton, voor vechter van Amerikaans-Sowjetrus- sische toenadering, heeft vrijdag in Parijs gezegd dat hij zaterdag naar Hanoi zou vertrekken, om „uit te zoeken wat de V.S. moeten doen om een eind aan de oorlog te maken". De 85-jarige Eaton is een vriend van oud-premier Nikita Chroesjtsjov van de Sowjet-Unie. Hij zei niet als afgezant van de Amerikaanse regering te gaan. Hij hoopt te kunnen ontdekken wat de Noordvietnamezen het belangrijkste achten. Hogere temperaturen Verwachting tot dinsdagavond: Aanvankelijk veel bewolking met tijdelijk regen of motregen; matige, aan de kust vrij krachtige wind tus sen zuid en zuidwest en tempera turen iets boven het vriespunt; latei- enkele opklaringen maar ook nu en dan een bui; matige tol vrij krach tige wind uit west tot noordwest en hogere middagtemperaturen. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: van 0 tot 5 gra den boven normaal. Max.-tempera turen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 40 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. 2 dec. Zon op 8.27, onder 16.32. Maan op onder 13.30. Laatste kwartier: 2 dec. te 4.50. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 2 dec. 8.17 v.m. 20.59' n.m. BROUWERSHAVEN 2 dec. 8.20 v.m. 20.49 n.m. Doodtij: 4 dec. Drie mensen gedood auto-ongeluk l>ij UTRECHT, 29-11. - „Het aantal harttransplantaties neemt over de gehele wereld af. In Utrecht zal voorlopig geen harttransplantatie worden verricht. Ook de longtrans plantatie brengt nog veel en grote risico's met zich. Er zijn daarmee vergeleken belangrijker dingen te doen, zoals bijvoorbeeld de betere behandeling en bewaking van pa tiënten met hartinfarcten. Dat redt oneindig veel meer mensenlevens dan een incidentele harttransplantatie. Het zou bijzonder veel betekenen, als we zouden kunnen komen tot een jaarlijkse hartdoorlichting bij bijv. alle mannen boven de veertig jaar". Dit heeft prof. dr. H. Deenstra namens de medische faculteit van de Rijksuniversiteit in Utrecht ge zegd tijdens een persgesprek. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-12. Het K.N.M.I. meldt: Ten westen van Sardinië bevond zich vanmorgen een diepe depressie die in Italië en de noordkust van Algerië onstuimig weer veroorzaakte hiei'bij vielen plaatselijk flinke hoeveelhe den neerslag In de Apenijnen werd op een station 27 mm sneeuw gemeld Voor het weer in ons land was van belang een hogedrukgebied dat met een kern druk van 1046mbar vlak ten noorden van de Azoren lag. Een uit loper hiervan bevond zich de af gelopen nacht boven ons land waar door er in het algemeen weinig wind was. Er vormde zich hierbij op vele plaatsen mist waarbij de temperatu ren op vele plaatsen tot 2 a 3 graden onder het vriespunt daalden. Om het hogedrukgebied heen trekt een fron tensysteem dat bij een lagedrukge bied behoort waarvan het centrum tussen Jan Mayen en Spitsbergen ligt. Dit front lag vanmorgen boven de Britse eilanden. Het trekt lang zaam naar het oosten en zal morgen ochtend ons land passeren. Voor dat front uit wordt met een zuidelijke wind lucht aangevoerd, waarin van nacht vrijwel nergens de temperatu ren meer beneden het vriespunt ko men. Na de frontpassage zal hel in het algemeen minder koud zijn. AALSMEER, 29-11. Drie mensen zijn in Aalsmeer bij een auto-onge luk om het leven gekomen. De per sonenauto, waarin de slachtoffers zaten, schoot onder een tankwagen, die een erf kwam afrijden en de weg blokkeerde. De personenauto werd totaal vernield, de mensen waren op slag dood. De tankwagenchauffeur mankeert niets. De slachtoffers zijn: de 24-jarige bloemist M. Th. M. Turk uit Aals meer, zijn 21-jarige vrouw F. G. Turk-Reugebrink en hun een jaar oude zoontje Martien. Advertentie bij elke Chevron pomp.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1