MOORD- te Zonnemaire december- voordeel 3dagen gratis reizen Neem nu een jaarkaart 65+en profiteer van het Eis de originele eddmr buitenbijts Zeer grote deelname maakte duinencross Delta-Sport tot succes dadige Sint Nicolaas aktie BLIK DOOR HET WERELD VENSTER De massamoorden in Vietnam INGEZONDEN STUKKEN Jaartaart of 3-maandskaart 65+? y-v *y voordelig vw uit met NS STREEKNIEUWS ■*-w voordelig xTvïy uit met NS ARAM VAN ÜE EILANDEN Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 25 november 1969 Nr. 20509 Boeiend sportief gebeuren in de doniuniale duinen ■Advertentie Vrijdagavond 28 november wordt alhier de Rode Kruisfilm „Imitation of life" vertoon. In deze kleuren film worden de hoofdrollen gespeeld door Lana Turner en John Gravin. Voor de jeugd wordt 's middags een filmvoorstelling gegeven. Zie de raambiljetten der deelnemende winkeliers. Prijzen te bezichtigen bij J. C. Paauwe, Dijk van Bommenede ZIERIKZEE, 25-11. Een veras send groot aantal deelnemers heeft er voor gezorgd dat de zaterdag j.l. door de afdeling atletiek van de sportvereniging „Delta-Sport" voor de eerste maal georganiseerde dui nen-cross in het domaniale gebied van VVestenschouwen een groot suc ces is geworden. Niet minder dan 230 deelnemers begaven zich helemaal naar de Schouwse Westhoek en zij waren af komstig o.a. uit Brabant, Walcheren, Zeeuws-Vlaanderen, Zierikzee, en vooral uit Goes. De Goese atletiek vereniging A.V. '56 was er onder leiding van het echtpaar De Munck met ruim 50 leden. Bovendien wa ren er uit Goes ruim 40 leeringen van de lagere technische school, on der leiding van de bekende leraar li chamelijke opvoeding de heer J. Lindenbergh. Over een afstand van ongeveer ze ven kilometer was voor de senioren wedstrijd een zeer zwaar parcours uitgezet, terwijl voor, de jeugd klei nere afstanden waren aangegeven, waarvan bovendien alleen de laatste 1000 meter of de laatste 600 meter hard gelopen moest worden. De eer sten ontvingen medailles, alle overi gen een atletiekspeldje. Het parcours was uitgezet door de huidige trainer van Delta-Sport, de heer G v. d. Wiel uit Renesse. De heer v. d. Wiel is de opvolger van de heer H. Dorst, die - zoals bekend - onlangs is teruggekeerd naar Twen te. Dankzij de zeer door de organisa toren gewaardeerde medewerking van de heer N. H. Lysen, opzichter van de domaniale duinen, kon een kleedruimte beschikbaar worden gesteld, wat voor het slagen van een experiment als deze eerste cross een vereiste is. De winnaars. De deelnemers aan de prestatie loop liepen hetzelfde parcours, alleen wat langzamer, hetgeen echter nog altijd zwaar genoeg was! De eerste zes medalle-winnaars bij d eheren waren: 1. C. Oggel, AV '56 Goes, 27 min. 14¥2 sc.; 2. Kruf, Spado Bergen op Zoom, 27 min. 30 sec.; 3. M. Moer- mond, Noordwelle, Delta-Sport, 27 min. 33 sec.; 4. De Boer, Spado Ber gen op Zoom; 5. Flipse, AV '56, Goes 6. Reijnhoudt, Dynamo, Middelburg. Zoals uit de eindstand blijkt heeft Mart. Moermond van Delta-Sport, die gerenommeerde atleten achter SPORT VOETBAL Drcischor I-'s H.-Arcndskcrke III 4-2 Volgens de verwachtingen bleef Dreischor tegen 's Heer Arendskerke III ditmaal baas in eigen huis, zodat de blauw-witten hun kansen op de titel weer in eigen hand hebben. Na 10 minuten spelen was Hans Geel hoed zo onfortuinlijk door in eigen doel te plaatsen, zodat de gasten ge makkelijk aan de leiding konden ko men. (0-1). Het duurde tot de 20e mi nuut eer Dreischor de gelijkmaker kon laten aantekenen en deze kwam op naam van Simon de Vlieger, die de doelman van de gasten geen schijn van kans gaf. Vlak voor het verstrijken van de eerste speelhelft was het wederom De Vlieger, diö scoorde en dat betekende 2-1 voor de thuisclub. In de tweede helft scoorde A. Vroegop in buitenspelpositie een tweede doelpunt voor de gasten, het geen door de scheidsrechter toch werd toegekend. (2-2). Dreischor werkte nu hard om de punten bin nen te halen en reeds enkele minu ten na de gelijkmaker, was het de snelle Kees Kommer, die Dreischor andermaal aan de leiding bracht. (3-2). Na 35 minuten spelen viel de beslissing in het voordeel van de blauw-witten. Leo Lievense scoorde een vierde doelpunt voor Dreischor, hetgeen 4-2 betekende en dat was de gasten iets te veel om nog gevaarlijk te kunnen worden. Mijnheer de redakteur. Er blijkt een rektifikatie nodig n.a. v. het ingezonden stuk van vrijdag jl. De middagvoorstelling, die hier in wordt besproken, werd nl. geor ganiseerd door de Zierikzeese mid denstand Centrale, een vereniging waarvan een aantal Zierikzeese mid denstanders geen lid van blijkt te zijn. Deze niet-leden, die aan één en ander part noch deel hebben, kun nen zich dus volkomen van deze af faire distanciëren. J. Asma-Broere. T. H. E. Pronk-Koot. F. J. de Vos. A. v. d. Berg-van Wezel. Advertentie Als speciale nieuwjaars- attentie kunnen alle houder3 van een 65-f-kaart (ook van een 3-maandskaart) op de dinsdagen 13,20 en 27 januari helemaal vrij reizen. De 654—kaart is dan uw spoorkaartje 2e klasse. zich wist te laten, een prachtige prestatie geleverd Dames: 1. Smeenge, Dynamo; 2. Keesens, Dynamo; 3. de verrassend goed lopende Joke Geluk van het prof. Zeemanlyceum. De jeugd Bij de jeugd kwam AV '56 weder om goed voor de dag Van deze ver eniging werd Paul Sturm eerste en Joop de Kleijn tweede. Bij de meis jes was het Delta-Sport met 1. Ria Kloet uit Serooskerke en 2. Isolien Hage uit Zierikzee. FORT BENNING, Georgia. Luite nant William Calley, 26, die com mandant was van de Amerikaanse eenheid die genoemd wordt in ver band met de slachting van My Lai in maart 1968, moet voor een krijgs raad verschijnen. Hij wordt be schuldigd van moord op 109 Zuid- vietnamese burgers. ZIERIKZEE Rotterdamse assistentie Zierikzee heeft Rotterdam ge vraagd te assisteren bij het taxeren van de schade, die hier is ontstaan door de ontploffing van een oude zeemijn. Het is de bedoeling dat deze week zes ambtenaren van de afdeling bouwkunde van de dienst gemeente werken van Rotterdam in Zierikzee helpen bij de werkzaamheden en om van advies te dienen bij het herstel van de schade. In Rotterdam werd verwacht dat deze zes ambtenaren een week te Zierikzee zullen blijven. Filmvoorstelling „De Lichtboei" Op woensdag 26 november zal een filmvoorstelling worden georgani seerd in „De Lichtboei" voor alle kinderen. Benoeming Naar wij vernemen is de heer P. W. L. Hollmann te Zierikzee, met ingang van 1 december a.s. benoemd als maatschappelijk werker bij de gemeentelijke sociale dienst te Zaan dam, in de rang van commies-A. De heer Hollmann was te Zierik zee werkzaam bij de afdeling sociale zaken als sociaal ambtenaar in de rang van adjunct-commies. HAAMSTEDE Botsing Mej. M. B. uit Middelburg, die met haar auto een uitrit verliet in de Noordstraat verleende geen voor rang aan het verkeer in die straat waardoor zij in botsing kwam met een auto bestuurd door M. Q. te Haamstede. Beide auto's liepen aan zienlijke schade op. De Rijkspolitie nam de zaak in ogenschouw. Collecte De in Haamstede, door leden van de Herv. Vrouwenvereniging „Pris- cilla" gehouden collecte voor het blindenwerk „De Fakkels Bijeen" bracht f 275,10 op. Het bestuur is ieder dankbaar voor de medewer king. BUKGH Vergadering Vogelwacht Vrijdagavond (28 november) houdt de Vogelwacht Schouwen-Duiveland een vergadering in hotel Bakker te Burgh .Op deze vergadering zal de heer J. Tanis, die vooral in Terschel ling veel vogelopnamen maakte, daar een en ander van laten zien. De heer Tanis is afkomstig uit Duiveland. Voetballer brak been In de competitiewedstrijd Philippi- ne-D.F.S. had de D.F.S.-speler Theo Wessels het ongeluk bij een botsing een kuitbeen net boven de enkel te breken. Nadat eerste hulp was ver leend werd hij naar het Zweeds Ro de Kruis ziekenhuis te Zierikzee overgebracht. In dit bikkelharde voetbalgevecht zat het D.F.S. niet mee want Simon de Feiter werd wegens natrappen uit het veld gestuurd. D.F.S. verloor de ze wedstrijd met 3-1. VVESTENSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad In de raadsvergadering van a.s. vrijdag 28 november zal de gemeen tebegroting vastgesteld worden. Te vens de vaststelling van het bedrag per leerling openbaar lager onder wijs 1970 en die van de uitgaven voor het openbaar lager onderwijs 1968. Aan de Strandweg te Haam stede zal de gemeente een strook grond kopen van de heer H. v. d. Arend. Tenslotte nog enkele begro tingswijzigingen. BROUWERSHAVEN Bouw bungalow Voor rekening van de heer P. J. Everwijn te Emmeloord gaat Fort- Montagebouw uit Woudrichem te Brouwershaven een bungalow bou wen. De aannemingssom bedraagt f 70.000,—. DREISCHOR Verfraaiing bij het wijkgebouw Het wijkgebouw van het Groene Kruis komt er in de toekomst beter bij te staan. De oude perken rozen zijn er uitgehaald en zijn vervangen door andere rozenstruiken. Nog een bijzonderheid in deze verfraaiings zaak: de oude rozen waren enkele en de nieuwe geplante dubbele terwijl er ook flink wat bloembollen de grond zijn ingegaan. Bij de jongens-pupillen was de L.T.S. uit Goes favoriet op de twee voorste plaatsen. Eerste werd Pierre Mohr. Bij de meisjes pupillen: 1. Marian Nolet, Zierikzee; 2. Anita Brons, Renesse, beiden van Delta- Sport. Vele deelnemers waren opgetogen over de prachtige omgeving en velen deden de toezegging om volgend jaar met een nog veel groter aantal te zullen terugkomen Voor het a.s. voorjaar staat intus sen als eerste „nummer" op het pro gramma: de Mossellloop te Zierik zee. Beitratingswerk bij oude school Aan de rechterzijde van de oude openbare lagere school, staande aan de Mr. Pieter Moggestraat, zijn de zer dagen de oude betontegels ver wijderd. Ze worden ecjiter opnieuw gelegd en het plein ter plaatse wordt met drie rijen verbreed. De werk zaamheden worden uitgevoerd door het Aannemingsbedrijf H. Stouten uit Brouwershaven. Ijsbaan onder water Ofschoon de vorst nog niet is in getreden heeft de ijsvereniging „Dreischor" de ijsbaan, gelegen naast het sportterrein aan de Mr. Pieter Moggestraat, zaterdag alvast maar onder water gezet. Wanneer de baan ergens lek geworden zou zijn, kan men tijdig maatregelen nemen om een eventueel euvel te verhelpen. Nieuwe bomen langs Bogerdweg Van gemeentewege zijn onlangs de nog vrij jonge bomen, staande langs de Bogerdweg gerooid. Ze waren ziek en men vond het beter ze maar te rooien. Dezer dagen heeft men echter weer nieuwe geplant, welke niet te groot worden en behoren tot de soort Hollandse iep. OUWERKERK Ouderavond openbare basisschool De ouderavond van de openbare basisschool te Ouwerkerk zal dit jaar gehouden worden op a.s. maan dag 1 december, in de school. OOSTERLAND Uitvoering „Oosterlands Fanfare" De muziekvereniging „Oosterlands Fanfare" hoopt op vrijdagavond 28 nov. a.s. haar jaarlijkse uitvoering te houden onder leiding van de direc teur, de heer Jac. Capelle, in de „Conferentiekamer". Na het ope ningswoord zal het korps drie num mers ten gehore brengen, een mars, een wals en een fantasie. Hierna volgt opvoering van het blijspel in drie bedrijven, geschreven door A. van Zuijlen, met als titel: „Blijf zit ten waar je zit", door de toneelver eniging „Op Drift" uit Renesse. Een viertal dames en evenveel heren spelen aan dit stuk mee. Na het eer ste bedrijf wordt een pauze gehou den. Na afloop van het toneelstuk vol gen nog een viertal te spelen num mers door de „muziek" met als laat ste nummer, de pittige mars „Little Boys" van A. Kappers. Voor de lief hebbers van dans volgt nog „bal na". „Oosterlands Fanfare" doorbreekt met deze uitvoering een tweetal tra dities, want sedert mensenheugenis is het nog niet voorgekomen dat er maar één avond-uitvoering wordt Advertentie Een jaarkaart voor 1970 is ook al in december geldig. Dus 13 maanden reisvoordeel! Profiteer ervan! Prijs f 50.- p.p. - echtpaar f 75.-. Vraag ernaar op het station! gegeven. Het waren er altijd twee en verder werd het op te voeren to neelstuk altijd verzorgd door eigen leden, met medewerking soms van enkele, dorpsgenoten. Ditmaal komt een toneelvereniging van een andere plaats. „De Fakkels bijeen" Ten bate van de Stichting Chris telijke Blindenhulp: „De Fakkels bijéén" werd alhier onder leiding van de heer A J*Rotte een huis-aan- huiscollecte gehouden door de jon gedames: Lena Otte, Rian, Ellie en Lea Rotte en Ria Stouten. De op brengst voor dit mooie en nuttige doel bedroeg f 125,waarvoor een dankwoord aan diegenen die dit werk met een gift wilden gedenken, en aan leiding en collectanten voor hun medewerking. SIRJANSLAND „Instuif' vooi de jeugd Sinds enkele weken wordt op de zaterdagavonden voor de jeugd weel een „instuif" gehouden Ook nu wor den deze instuiven in het vereni gingsgebouw georganiseerd. De jeud wordt prettig beziggehouden met allerlei spelen, zoals sjoel-, bil jart-, kegelspel, tafeltennis e.d. Voor de leiding is het een voldoening, dat zovele jongeren van deze gelegen heid gebruik maken. Rode Kruis-films BRUINISSE Landprijs „Scheldemonden" De lezer, die rekenen kan zal be grepen hebben, dat in het bericht over de prijs van het land van de Scheldemonden, in de laatste alinea van het stuk het woord gemet, moet worden vervangen door bunder, want 30 h.a. gedeeld op de koopprijs geeft natuurlijk een prijs van f 16000 per h.a. Een „slip of the pen" van de correspondent, die misschien slechts door enkelen is opgemerkt, omdat uit het geheel van het bericht wel was af te leiden hoe de vork in de steel zat. Nieuwe schoollokalen Naast de school voor chr. basison derwijs in de Burg. Hagelaan, ver rees een noodlokaal (Jarino-systeem- bouw) ter vervanging van het lokaal dat tot dusver op het sportveld stond en dat daar toch wel eenzaam tus sen het groene lover was neerge- plant. Maar de plannen veranderden en zo kwam het lokaal nu waar het hoort, namelijk naast de school, dat wil zeggen daar kwam een nieuw lo kaal. Het oude lokaal krijgt een plaatsje naast de kleuterschool, om dat een klas in het uode gymnas tieklokaal niet ideaal was. Al deze „tijdelijke lokalen" wach ten op de nieuwbouw, die naar men hoopt niet al te lang meer zal uit blijven. Het enige wat nog ontbreekt om de nieuwbouw te verwezenlijken is het geld dat door de overheid ge voteerd moet worden. St. Nicolaas kwam op bezoek Daartoe uitgenodigd door de plaat selijke middenstandsvereniging, die momenteel te Bruinisse een winkel week organiseei-t, bracht Sinterklaas vergezeld van zijn zwarte knechten, zaterdagmiddag een bezoek aan Brui nisse. Hij arriveerde, hoe kan het anders, in een plaats met vijf havens, in de vissershaven, aan boord van de Gre- velingen, het tonnenleggersvaartuig van de heer S. Beekman en werd op de haVen toegesproken door de voor zitter van de Middenstandsvereni ging, de heer P. Maaskant. In een open auto werd daarna door het dorp gereden, voorafgegaan door drumband en muziek van „Nu met Hope", lustig blazend en luid trommelend. Dit verhoogde natuur lijk de feestelijke sfeer, die bij Sin terklaas past, maar het toppunt van het feest speelde zich toch wel af in het recreatiekamp Stoofpolder, waar alle kinderen van 3 tot 12 jaar wa ren uitgenodigd en waar natuurlijk ook weer het boek tevoorschijn kwam, waarin kwajongensstreken en schelmerijen bleken opgetekend. -Piet en Sint waren goed op de hoog te van dat deel van de jeugd, dat niet altijd even braaf zijn dagen doorbrengt. Zij kregen het nodige hierover te horen. Maar voor de kin deren die beterschap beloofden en voor hen, die altijd doen wat hun ouders graag willen, was er toch weer de zak met versnaperingen en kinderen en moeders hadden zo doende weer een prettige dag. Het is merkwaardig dat in Ameri ka opeens massaal verontwaardiging heerst over massamoorden die door Amerikaanse troepen in Vietnam zijn gepleegd - grote verhalen in de kranten met foto's erbij. En dat ter wijl toch al sinds geruime tijd uit Vietnam van allerlei gerapporteerd werd van dien aard - niet onlogisch: een oorlog, zeker een geurrilla-oor- log, is eenvoudig ondenkbaar zonder dergelijke uitbarstingen die men oorlogsmisdaden kan noemen. Mis schien kan men het wel simpelweg zo stellen dat de oorlog nu eenmaal tal van mensen de kans geeft en er misschien toe dwingt hun slechtste eigenschappen boven te laten komen. Maar hoe dan ook - de Amerika nen zijn geschrokken over wat door hun troepen in Vietnam wordt aan gericht. Ze schrikken wakker uit de illusie dat zij slechts de brave partij zijn en dat de vijand alle gemeens uitvoert. Te verwachten valt dat een onderzoek als nu senator Goodall eist nog het een en ander aan het licht brengt waarop de Amerikaanse burger niet trots kan zijn. Wie in 'de beerput van een oorlog roert kan niet anders dan stank veroorzaken. Nobele zaak? De Noordvietnamezen hebben al tijd al het Amerikaanse thuisfront gezien als het belangrijkste in hun hele strijd. President Johnson had in het begin weinig moeite algeme ne instemming te krijgen bij zijn be sluiten troepen naar Vietnam te stu ren en militaire acties daar te ver hevigen - men meende een bijdrage die geleverd moet worden ter be scherming van een nobele zaak als de democratie niet te kunnen wei geren. Dat was een geloof in de Vietnamese oorlog dat snel is ge slonken nog onder Johnsons regime en thans door dit soort onthullingen wel helemaal verdwijnen moet. Het geringe succes van de acties die veteranenbonden en dergelijke voerden om te laten zien dat de de monstranten tegen de oorlog in Viet nam alleen maar een lawaai maken- LAREN. De 52-jarige motorrijder J. Veerman uit Huizen (N.H.) is na een verkeersongeval in het St. Jans ziekenhuis te Laren overleden. Hij reed zondag op de Hilversumseweg in Laren in de richting Hilversum, toen de 54-jarige bestuurster van een personenauto komende uit Hilversum hem geen voorrang verleende toen zij linksaf de Diepenbrocklaan in reed. de minderheid vormden en nu deze golf van walging betekenen voor Nixon weinig anders dan dat de ba sis voor vechten in Vietnam geheel is weggevallen: van echte steun van het thuisfront kan niet meer gespro ken worden. Verdwenen Daarbij komt bovendien dat de Amerikaanse onderhandelaars in Pa rijs - Cabot, Lodge en Wahls - er het bijltje bij hebben neergegooid. Aan de onderhandelingstafel valt niets te bereiken, op het slagveld gebeuren dingen die onverdraaglijk zijn - hoe, vragen de Amerikanen zich nu af, moet het dan verder? Het is voor hen geen plezierige gedachte, maar de enige andere mogelijkheid die nog overblijft is zo snel moge lijk verdwijnen. Een jaar geleden zou wie zo re deneerde verfoeid zijn als iemand die de communistische Vietcong in de kaart wilde spelen. Nu kan een poli ticus dit rondweg uitspreken en de sombere bijval krijgen dat er inder daad geen andere oplossing meer is. Johnsons grote probleem was dat hij thuis niet kon verkopen wat als een regelrechte capitulatie beschouwd moest worden. Het ziet er nu naar uit dat de opinie in de V.S. snel ver andert in die zin dat men van Nixon - als hij het rondweg wil voorstellen - die capitulatie wel zal willen ac cepteren als de enig overgebleven mogelijkheid, die hoe bitter ook te verkiezen is boven doorgaan op de oude voet. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ermelo J. Th. W. Quak te Koudekerk aan den Rijn. Beroepbaar: J. Schipper, laatste lijk zendingspredikant in Kameroen. Adres: Jagerstee, Officiersweg 86 te Epe. Aangenomen naar Holten P. Lug- tigheid, vicaris te Leidschendam. Bedankt voor Kesteren J. T. Door nebal te Oene. Geref. Kerken Beroepen te Heerenvecn S. de Lange te Deventer. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Amsterdam-Centrum C. J. Breen te Katwijk aan Zee. Geref. Gemeenten Bedankt voor Rotterdam-Centrum J. C. Weststrate te Meliskerke. Advertentie 1 22. „Parëh?" herhaalde Aram verwon derd. „Werd uw zuster daarheen vervoerd? Waarom? En wat maakt die stad zo be vreesd?" „Ik weet het niet. Niemand die Pareh bezocht keerde weer. Er gaan gruwelijke verhalen rond over de wezens die daar huizen, maar niemand weet precies wat binnen haar vervallen wallen omgaat. Toch moet ik daarheen gaan. Mijn zuster be vindt zich in dc richting van de stad. Maar ik wil u niet meeslepen in deze onder neming, mijn vriend. Ge kunt vanzelf sprekend Met een handgebaar sneed de jönge krij ger de reus af. „Wij ontsnapten samen de reptielmannen, Tudor. Samen ook verover den wij dit schip. Hoe denkt ge dat Aram van de Eilanden de beste strijdmakker die hij ooit kende nu in de steek zal laten. Wij gaan samen naar uw mysterieuze ruïnen- stad, mijn vriend. Ik bezit dc slechte ge woonte van een onverzadigbare nieuws gierigheid; té sterk om niet te willen we ten wat zich daar verborgen houdt". Zo druk waren de beide mannen in hun gesprek gewikkeld, dat zij niet de onrust opmerkten welke zich langzamerhand van de mannen op het dek meester gemaakt had. In groepjes scholen zij langs de railing en wezen elkaar fluisterend de vreemde aan. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3