EXPORT,! GRATIS AGENDA Lastige puzzel rond het kantoor in Noordstraat te Haamstede 594ste Staatsloterij De verklaring van minister mr. Beernink STREEKNIEUWS Vogelwacht-jeugdleden zagen vogeldia's KANS„ EXTRA FLES STREEKNIEUWS Het ei en de kip STAD Vergadering VVV Burgh 'Haamstede BUKGIl/liAAMSTKDK, 24-11. Eén zeer groot aantal V.V.V.-leden was maandagavond in de zaal van hotel Bakker, in een vergadering die bijna tot middernacht duurde, getuige van een aantal belangrijke beslissingen. Allereerst waren er moeilijkheden gerezen met het fraaie kantoor in de Noordstraat. Woordvoerder dr. II. J. van Zuylen zette uiteen dat dit kan toor destijds voor 5 jaar vast en 5 jaar optie op grond der R.T.M. ge bouwd, in moeilijkheden komt om dat dit perceel grond aan de Alge mene Bank Nederland is verkocht. Deze bank gaat er een nieuw gebouw neerzetten dat 1 juni klaar moet zijn. De Algemene Bank Nederland heeft voorgesteld om het huidige kantoor van de V.V.V. te kopen en dan in het nieuwe bankgebouw een gescheiden ruimte, overeenkomend met de hui dige kantoormogelijkheden te bou wen. V.V.V. zal daarvoor f 1800,- per jaar moeten betalen. eD heer Van Zuylen deelde mede dat het bestuur' met deze maatregel niet gelukkig is, omdat juist de andere banken de V.V.V. in de moeilijke financiële ja ren enorm hebben geholpen. Hij doelde daarbij op de Amro- en de Raiffeisenbank. Deze „intrek" zou dan voor 10 jaar gegarandeerd zijn. Het kantoor staat momenteel op de beste plaats die er in Haamstede- Burgh te vinden is, n.l. juist bij de ingang van Haamstede. Volgens de bouwers kan het gebouw 15 jaar mee, doch het bestuur heeft het in 10 jaar afgeschreven. „Het is uw kan toor, gebouwd met uw geld", zei spreker en hij vroeg de vergadering zijn mening: Intrekken bij de Alge mene Bank Nederland of de over eenkomst R.T.M.-V.V.V. handhaven of elders in de gemeente een andere plaats zoeken, waarbij de verplaats- kosten voor de Algemene Bank zijn. Uit de vergadering werd naar een andere plaats gevraagd (de heer C. J. Moermond) doch het zal heel moei lijk zijn om die te vinden. Het weer afhankelijk worden van een instelt ling bleek ook veel bezwaren te heb ben (de heer M. Slager). Desgevraagd zei burgemeester Everwijn dat geen betere plaats te vinden is voor de vreemdeling bij het binnenrijden van Haamstede. Begroting Financieel zou het intrekken bij deze bank grote voordelen hebben, zei de heer J. Geleijnse jr. Het is op deze manier mogelijk om f 1700,- per jaar te besparen en dat over 15 jaar en hij was voor een intrek. Ook de heer W. J. v. d. Maas sprak in die richting. Uiteindelijk kon de verga dering akkoord gaan met een be stuursvoorstel om eerst te trachten er bij de Algemene Bank 15 jaar uit te halen, zo niet dan alsnog een ge sprek met de gemeente hebben, daarna met de aandeelhouders en dan met de leden, alles op vrij korte termijn. (We vragen ons af waarom dit punt niet op de agenda is ge plaatst, want dan waren zeker alle aandeelhouders aanwezig geweest. Nu kwam het als een verrassing. Te meer omdat alle tekeningen van het nieuwe gebouw al klaar zijn. Red.). De begroting 1970 werd goedge keurd wat inhoudt dat de contribu tie met 25 procent omhoog gaat en de V.V.V. tevens lid van de Streek- V.V.V. blijft. Hierover werd in de voorjaarsvergadering al druk gedis- kussieerd en het plan geopperd, om, indien de financiën niet toereikend waren hier uit te treden. De Midden standsvereniging zal haar bijdrage, samengesteld uit de contributies der Middenstandsleden die in totaal 25 november 1969 Tweede klasse Prijzen van 15,- Prijzen van f 50,- Prijzen van f 50,- Prijzen van f 100,- Prijzen van f 100,- Prijzen van f 200,- Prijzen van f 400,- Prijzen van f 1.000,- Een prijs van f 2.000,- Een prijs van f 2.000,- Een prijs van f 2.000,- Een prijs van f 2.000,- Een prijs van f 2.000,- De prijs van f 5.000,- De prijs van f 50.000,- zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigendé op: eindigende op: eindigende op: is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: 9 37 52 710 947 569') 578 6342 084282 002741 003004 068006 004356 068527 080170 De extra-prijs van 100.000,— is gevallen in serie K op nummer 096286 en de troostprijs van 2.000,— op nummer 096286 van elk van de andere series. Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. ZIERIKZEE De minister van binnenlandse za ken, mr. H. K. J. Beernink, heeft by zyn bezoek aan Zierikzee naar aan leiding van de ontploffing van een zeemyn, niet toegezegd dat de niet door verzekering gedekte schade voor rekening van het ryk komt, al dus blijkt uit zyn antwoord op vra gen van het Tweede Kamerlid drs. A. Lems (P.v.d.A.). Wel heeft hij belooft naar midde len te zullen zoeken cm in de niet door verzekering gedekte schade te gemoet te komen. Hij heeft hiervoor contact gezocht met het rampen fonds. Toen minister Beernink waar schuwde dat de middenstand geen slaatje mag slaan uit de reparatie werkzaamheden sprak hij in feite de hoop en verwachting uit dat de mid denstand bij het verrichten van re paraties begrip zal opbrengen voor de moeilijkheden waarmee de ge troffenen te kampen hebben. In het verleden heeft zich een klein aantal gevallen voorgedaan waarin het aan dit begrip ontbrak. f 3500 bedroegen, opvoeren tot f 5000. Er is zeer veel gesproker* over hé? nieuwe structuurplan van de Prov. V.V.V. We komen hier nog nader op terug. Bestuursverkiezing Daar het bestuur deze zomer in de buitengewone vergadering de leden had meegedeeld dat het in zijn ge heel zou aftreden, vond een be stuursverkiezing plaats. Door een 5- tal personen was de heer D. de Jon ge, voorzitter der Middenstandsver eniging kandidaat gesteld. De uitslag was zeer triest voor de voorzitter, dé heer C. B. Blom want hij werd niet herkozen, terwijl de heer D. de Jon ge zijn entree in het bestuur maakte. De anderen werden herkozen. Daar we in een democratisch land leven was een dergelijke uitslag mo gelijk zei de heer Van Zuylen. Hij dankte de heer Blom die het in zijn voorzitterschap niet gemakkelijk heeft gehad in de V.V.V., zeer harte lijk voor. al het werk dat hij in het belang van het toiisme heeft ge daan. Het bestuur verdeelt de functies en dat zat de heer Van Zuylen dwars. Bij de voorjaarsvergadering zullen de statuten zo gewijzigd worden dat de voorzittere de secretaris en de peningmeester door de leden be noemd zullen worden. In het bestuur hebben nu zitting: mevrouw Pimmelaar-v. d. Stadt, se cretaresse, de heer C. Dijkman, pen ningmeester en de leden G. A. Fe- lius, D. de Jonge, J. C. de Feiter, L. v. d. Graaf en dr. H. J. van Zuylen. Wie voorzitter wordt is nog niet be kend, doch het zal weinig moeilijk heden opleveren. BRUINISSE Ledenvergadering P.v.d.A. Vorige week hield de afdeling Bruinisse van de Partij van de Ar beid een ledenvergadering, waar door de heren J. Pomper uit Zierik zee en P. A. Roels uit St. Maartens dijk gesproken werd over de bewe ging en de vernieuwing in de Partij van de Arbeid. Duidelijk werd door beide sprekers uiteen gezet, wat de betekenis is van de diverse stromin gen, in het politieke leven van ons land, die ook in de Partij van de Arbeid hun weerklank vinden. De heer J. de Jonge werd als voor- zitt ervan de afdeling gekozen. Belgische „Starfigliter" bij Vlieland verongelukt DEN HAAG, 25-11. Het ziet er naar uit dat een „Starfighter" van de Belgische Luchtmacht gisteren (maandag)avond even ten noordwes ten van Vlieland is verongelukt. Even voor het genoemde tijdstip had de vlieger op de schietbaan de Vlie- hors schietoefeningen uitgevoerd. Personeel van de schietbaan zag kort daarop een roodachtige bol. De radar, die het vliegtuig tot op dat ogenblik op het scherm had, miste hem meteen De vlieger, die zich via de radio aan Eelde had moeten mel den, heeft zich niet meer laten ho ren Een „Neptune" van de opsporings- en reddingsdienst van de marine- luchtvaardienst en een „Alouette"- helicopter begonnen direct een on derzoek maar hebben niets waarge nomen Gisteravond laat was er nog geen spoor van het vermiste toestel waargenomen Het wordt waar schijnlijk geacht dat de „Starfighter" brandend in zee is gevallen Het lot van de vlieger is onbekend JEUGD EN NATUUR HAAMSTEDE NOORDGOUWE 22-11. Een veertigtal leden van de jeugdvogelwacht verzamelde zich in de lagere school te Haamstede, waar zij luisterden naar een met dia's ver luchte causerie van de bekende vo gelkenner de heer J. P. C. Boot te Burgh Uit zijn mond vernam de jeugd dat het aantal dode vogels als ge- Advertentie TIJDELIJK bij elke aankoop van een hele fles - Wat 'm .koel" volg van het spuiten met landbouw vergiften, onrustbarend toeneemt. Dit geldt ook voor de vogels in de boomgaarden, die door de bespui ting van appel- en perebomen ook niet gezonder worden. Verder werd gewezen op de vele z.g.n. stookolie slachtoffers op het strand. De afge werkte olie van grote zeeschepen wordt vaak zonder meer overboord gezet en blijft op de golven drijven. De vogels strijken daarin neer en de olie plakt aan hun veren. De veren plakken p hun beurt samen, waar door de bescherrming van de vogel huid teloor gaat en ze sterven van kou. Bij elkaar een trieste zaak. In het mr. De Rooshuis te Noord- gouwe kwam een zestigtal kinderen bijeen, waar de heer J. Viergever vertelde ever: „Vogels in de winter" eveneens verlicht met dia's. De heer Viergever toonde het verschil tussen een huis-, een ring- en een hegge- mus. De laatste is veel kleiner en heeft een dunnere snavel, omdat hij irsekteneter is. Verder kwam de roodborst ter sprake. Een „lijstersmidse" is een steen, waarop de lijster alle huisjesslakken die hij kan vinden, stuk slaat en daarna opeet. Dia's werden vertoond van zilver meeuwen, kapmeeuwen en mantel meeuwen. Ook de eenden kregen een beurt. Het jeugdig publiek zag eider- e^nden, wintertalingen, nonnetjes, de zeeëend en de kuifeend. Uiter aard ook de bergeenden, die hun nesten hebben in konijneholen Na de eenden de zwanen, waarvan de wil de zwaan een gele snavel heeft met een zwarte punt. Tenslotte werd een dia getoond van een ongelukkige scholekster, die bij het fourageren met zijn snavel in een grote mossel terecht was ge komen. Juist op tijd werd de schol ekster uit zijn precaire positie ver iest. Het verhaal van de scholekster vormde het slot van een geslaagde middag. ZIERIKZEE Agenderingsvergadering Ned. Hervormde Kerk Van bevoegde zijde wijst men ons op enkele onjuistheden, die - zeer tot onze spijt - in het verslag zijn ge slopen van de agenderingsvergade ring voor de A.K.V. der Nederland se Hervormde Kerk. Het verslag verscheen in het vrijdagnummer. Het verslag was in zoverre niet re- daktioneel, dat één van onze corres pondenten de vergadering bijwoon de en ons het verslag stuurde. Men schrijft dan: „Allereerst moet het misverstand worden weggenomen als ging het in deze vergadering om het nemen van beslissingen. Gevraagd werd slechts wat volgens de mening der aanwezi gen ter sprake moest komen op de A.K.V. Vervolgens enige rectificaties ten aanzien van detailpunten: Mevrouw van der Werf, Haamste de, heeft niet gesproken van „een massale, bidstond"; zij uitte de wens van een krachtige voorbede, tenein de ouders er op te wijzen, dat zij hun kinderen moeten wennen aan kerkgang en prediking. De verslaggever suggereert, dat ds. N. J. Flink voorstander zou zijn van „een pure medemenselijkheid en geen verticalisme". Niets is minder waar. Ds. Flink is slechts van me ning, dat het punt horizontalisme en/of verticalisme op de algemene kerkvergadering moet worden b e- sproken. Wat geboorteleden, doopleden en lidmaten betreft, wenst hij een uit spraak van de kerk of deze driede ling gehandhaafd moet blijven. Het voorstel van ds. J. B. Assen dorp om te komen tot een nieuwe structuur, van de kerk is bijzonder ongelukkig weergegeven. Het zou te ver voeren punt voor punt te recti ficeren. Iets. dergelijks geldt wat van de brief van ds. G. E. Huizing gezegd is. Met name is het onjuist, dat hij pleitte voor het gebruik van de pil en de legale abortus; hij wenste slechts een onderzoek naar de wen selijkheid van pil-gebruik en abor tus". Jaarvergadering Vrouwenbond P.v.d.A. De Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid, afdeling Zierikzee, houdt de jaarvergadering op donder dag 26 november a.s., in de koffie kamer van het Huis van Nassau. Op de agenda staat o.a. een bestuurs verkiezing. Aftredend en niet-her- kiesbaar zijn de waarnemend voor zitster mevr. J. P. v. d. Werve- Schouls en het bestuurslid mevr. Vermeulen-Krijger, Het bestuur stelt de volgende kandidaten voor: mevr. A. G. Wever-Orsul, voorzitster en mevr. P. A. A. van Oeveren-Pairoux als lid. Het officiële gedeelte zal worden afgesloten met een gezellig samen zijn, met o.a. uitdeling van de dooi de leden meegebrachte kadootjes. Gaat S.D.K.B. over naar K.N.K.B. Op vrijdag 19 december a.s. wordt in hotel „Floris V" te Brouwersha ven de algemene najaarsvergadering van de Schouwen-Duivelandse Korf bal Bond gehouden. Tot nu toe voel de men bij de S.D.K.B. weinig voor aansluiting bij de nieuw gevormde Korfbal Bond Zuid-West, welke vo* rig jaar van start is gegaan en het gehele zuid-westelijke korfbaldeel van Nederland omvat. Alleen de ver eniging „All Ready" uit Zierikzee was toen van alle verenigingen van Dagelijks op de hoogte van het saido van uw rekening via REKENINGEN met dagafschrift Formulieren en overboekingen geheel kosteloos NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Dinsdag 25 november Zierikzee Huis van Nassau, 7.30 uur, gew. le denvergadering Kring Sch.-D. C.B. T.B., Coöp. Aan- en Verkoopver. en Chr. Plattelandsjongeren. Drukkerij L. O.. 9-5 uur, schilde rijententoonstelling. De Lichtboei, 8 uur, volksdansen: Ouwerkerk Kleuterschool, 7.30 uur, ouderavond. Nieuwerkerk Dorpshuis, 4 uur (jeugd), en 8 uur (ouderen), filmvoorstellingen Rode Kruis. Brouwershaven Jeugdgebouw, 8 uur, Plattelands vrouwen afd. Br'haven. Woensdag 26 november Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Hervormd Verenigingsgebouw, 7.30 uur, afdeling N.C.V.B. De Lichtboei, 2 uur, filmvoorstelling. Donderdag 27 november Zierikzee Graanbcurs. 8 uur, afdeling Sch.-D. N.V.S.H., filmvoorstelling, loegang 16 jaar. Ned. Hervormd Ver.-gcbouw, 4 uur (jeugd), 8 uur (ouderen), filmvoor stellingen Rode Kruis. Lange Blokweg 16, 8 uur, bestuurs vergadering korfbalvereniging „All Ready". Huis van Nassau, (koffiekamer), 8 uur, jaarvergadering afdeling Zierik zee Vrouwenbond P.v.d.A. TUN,IS. Vier Nederlandse militairen, die op het ogenblik in Tunesië zijn om voorbereidingen te treffen voor de komst van de Rampenbrigade, hebben vrijdagavond een vlucht met een Duitse helikopter boven het rampgebied gemaakt. Het waren ma joor Schokker, kapitein de Groot en twee onderofficieren, die hier gefo tografeerd zijn bij het instappen in de wentelwiek, 4 4 4 4 Schouwen-Duiveland vóór aanslui ting bij de afdeling Zuid-West -en deze vereniging werd later dan ook officieel toegelaten tot de K.N.K.B. Nadat het SDKB-bestuur inmiddels enkele besprekingen met de afdeling Zuid-West over aansluiting heeft ge voerd, mag worden verwacht, dal de SDKB 'zich alsnog bij de nieuwe ge vormde afdeling gaat aansluiten. De vergadering in Brouwershaven zal onder meer worden bijgewoond dooi de heren J. Roosenschoon uit Leiden en H. M. van Driel uit Rotterdam, beiden hoofdfunctionarissen van de K.N.K.B. LONDEN, 25-11. De Londense verslaggeefster Erica Wallace heeft een ei uitgebroed nadat zij het 21 dagen aan haar boe zem had gekoesterd. Ilel kui ken zal worden genoemd naar 'prinses Margarets echtgenoot, lord Snowdón, die haar op het idee braclit.' Lord Snowdon filmde vorige maand een tele visieprogramma _jover de En gelsen en hun huisdieren. Hierin was een scène opgeno men over een vrouw die een ei op dezelfde manier uit broedde als de journaliste nu heeft gedaan. De film bevatte echter een recnostructie van hetgeen elf jaar geleden was gebeurd. Juffrouw Wallace, verslaggeefster van de „Daily Sketch", wilde weten of ze hel ook kon. Haar eerste daad was hei plaatsen van een geboorte advertentie in de „Times". Scheepvaarlberichten Abida, 2-11. Singapore naar Saigon. Atys, 23-11. te Danang. Attis, 22-11. 105 m. W. Beiroet. Gulf Swede, 22-11. Aank. Bantry- baai. Omdat het zo goed ging in het middeleeuwse Zierikzee, wilde men „dus" die toren bouwen. De „dikke toren", die er nu weer - na zoveel eeuwen - riant bijstaat. Als alles zo goed gaat wil men wel een „mon- stef'-toren. Zierikzeese schippers voeren naar Schonen (Zweden), ci trusvruchten uit het Middellandse zeegebied werden naar hier aange voerd; uit Noorwegen werd hout ge haald en de Schotten en Engelsen deden goede zaken in wol. Een toren moest er dus wel ko men, schoner nog dan die in Ant werpen. Dit gerucht drong door tot in Vlaanderenland. Dat is allemaal historische „gesneden koek". Minder bekend is wellicht dat Andries Kel derman, de stadsbouwmeester van Mechelen, het Zierikzeese stadsbe stuur zelf „heeft opgebeld". In de praktijk betekende zulks dat hij zich bij de vroedschap aandiende en zo kreeg hij de opdracht. Hardnekkig is het sprookje van de 207 meter. Eeuwen heeft men gedacht dal de St. Lievensmonstertoren zo hoog moest worden. Niet juistde toren had ongeveer 137 meter hoog moe ten worden, maar men weel hoe het is gegaan. Over de Vlaamse martelaar Levi- nus - naar hem werd de St. Lievens monstertoren genoemd - is ook nog een interessante bijzonderheid be kend, die doorgaans niet „in de boekjes" staat. Als relikwie iverd in de toenmalige R.K.-Monsterkerk be waard, een arm van deze heilig ver klaarde martelaar. Het was te doen gebruikelijk dat deze relikwie tij dens processies werd omgedragen door de stad. Absoluut vast vergissingspunt in alle toeristisch voorlichtende ge- schriftjes of pogingen daartoe, vormt de Eskimokajak in het gemeentemu seum, waarop dan „Zirik" op de Duivelandse kust zou zijn aange spoeld. Jammer deze volhouder. Veel interessanter is het te toeten dat in de kajak amuletten zijn gevonden, die de Eskimo's op Groenland mee namen als ze de zee opgingen voor de vis jacht. En dan tenslotte veel denken aan „ene" Costijn van Siri.ve, een edel man die goede relaties onderhield met graaf Floris V. Hij zou veel goe de grond, vesten, renten en rechten in Zierikzee hebben bezeten, maar die later hebben geruild voor bezit tingen in de duinstreek. Was hij de stichter van Renesse en ivas Jan van Renesse zijn kleinzoon? SCHIEREILANDMAN. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2