kalfsfricandeau met ananas Winnaar no. 137.942 in het Chevron kleurenspel DE ZIERIKZEESCHE CQURANT Bondspresident dr. Gustav Heinemann legde krans bij monument Verlenging hulp bedrijfsbeëindiging Luguber „grapje" Véél mode- nieuws in: Vesten Truien Dassen enz. fMetftmt WEG GEWEZEN NAAR VEROVERING ANDERE PLANETEN Moskou tekent verdrag tegen verdere verspreiding kernwapens Pokkenepidemie op West-Java Roemeens bezoek aan Engeland De huurverhoging ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 25 november 1969 WAARIN OPGENOMEN SEDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken II, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 jur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen) De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Puzzel rond VVV-kantoor Bnrgh/ Haamstede lloo" In-zoek uit West-l)uitslaiid AMSTERDAM, 24-11. Maandag was de eerste dag van het bezoek van de West-Duitse Bondspresident dr. Gustav Heinemann, die met zijn echtgenote aan het centraal station arriveerde en werd begroet door koningin Juliana en prins Bernhard. Op het moment van aankomst werd door de op hpt IJ liggende kruiser Hr. Ms. „Zeven Provinciën" een eerste van 21 saluutschoten afgegeven. In een open culeche, getrokken door zes zwarte hengsten en gevolgd door een eveneens open caleche met vier paarden waarin mevrouw Hei nemann en prins Bernhard hadden plaatsgenomen voor de korte tocht van het Centraal Station over het Damrak naar het paleis op de Dam. Onder belangstelling van enkele honderden mensen, die zich op de Dam achter de dranghekken hadden verzameld en een legertje persverte- genwoox-digers hebben de px-esident en zijn echtgenote om kwart voor twaalf begeleid door de chef van het militaire huis van de koningin een krans gelegd bij het Nationaal Mo nument. Het bezoek dat president en me vrouw Heinemann, uitsluitend ver gezeld van H.M. de Koningin en prins Bernhard, aan de Hollandse Schouwburg brachten kort na het middaguur, droeg een zeer sober ka rakter. Zij werden ontvangen op deze Joodse gedenkplaats door burge- meester Samkalden en de drie rab bijnen van de velschillende Joodse gemeenten die ons land kent. „Ter herinnering aan Via de galei-ij begaf het gezelschap zich naar het gedenkteken aan het eind van de binnenplaats, een hoge grijze stenen zuil, rustend op een sokkel in de vorm van een Davids ster en met op de achtei-gi*ond in een gxijze muur de woox*den „ter herin- nex-ing aan hen die van hier wei-den weggevoei-d 1940-1945". Px-esident Heinemann legde een bloemstuk van witte anjex-s aan de voet van de zuil en bleef geruimte tijd in gepeins staan. In de avonduren werd ten palei- ze te Amstei'dam een gala-diner ge- ROME, 24-11. In de vorige nacht is voor een politiekazerne in het hart van Rome een bom ontploft. De bom was er een van eigen maaksel. De ontploffing heeft vele ruiten ver nield. houden, waarop door dr. Heinemann het woord werd gevoei-d. De Bonds president zei o.h., dat hij zijn bezoek aan ons land niet zag als een proto- collaix-e plicht. Het bezoek moet vol gens hem weex-geven, dat het Duitse volk zich bewust blijft van het leed dat zij de Nederlanders heeft aange daan. „Het is als het aannemen van een hand, die ons ondanks de vele onder vonden ellende wordt toegereikt. Myn dank voor deze mogelijkheid is des te groter, omdat het een geza menlijke weg voor de toekomst be reidt". Met welke woorden de president doelde op de samenwerking voor een toekomstig Europa. DEN HAAG. 24-11. Hoewel de voorgestelde nieuwe regeling van hulp by beëindiging van het bedrijf van een endernemer in het midden en kleinbedrijf in haar totaliteit, naar de mening van staatssecretaris drs. L. J. M. van Son van economi sche zaken, een verbetering betekent ten opzichte van de bestaande, is hij bereid die ondernemers tegemoet te komen wier planen voor beëindiging van het bedrijf op basis van de be staande regeling in een eindfase verkeerden. Daarom wil de staatssecx-etaxis alsnog tot uiterlijk 31 december a.s. de mogelijkheid openen voor onder- nemei's in het midden- en kleinbe- rijf zich voor hulp bij beëindigng van het bedrijf aan te melden op ba sis van de bestaande i-egeling WEST-BERLIJN, 24-11. Een lid van de Westberlijnse gemeenteraad, de 40-jarige Helmut Gischinki wilde erg grappig zijn, toen hij als passa gier aan boox-d van een toestel van Pan American Airways naar zijn stad vloog. Hij zei tegen een stewar dess dat hij een bom in zijn jaszak had. De verontruste stewardess bracht onmiddellijk de gezagvoex-der op de hoogte, die op zijn beurt weer con tact opnairx met het vliegveld Tem pelhof. Daar werd alles in staat van alarm gebracht .compleet met brand weer en politie. Na de landing zei de gx-appige heer Gischinki, dat hij het alleen maar had gezegd om de ste wardess een beetje te plagen. Daax-om blijft, uiteraard aldus de staatssecx-etaris, de openstelling voor aanmelding op basis van de nieuwe x-egeling die in de cp 17 november j.l. aangeboden nota over het midden- en kleinbedrijf is vervat onverlet. Advertentie SINT is óók bij de tijd - - Apollo 12-reis ton einde Snelheid: 40.000 km HOUSTON, 24-11. Dc tweede maanlandingstocht van de Amerikanen is maandagavond beëindigd met dc behouden terugkeer van dc Apollo-12. Slechts 14 seconden na het vastgestelde tijdstip om 21.58 uur en 24 secon den dook dc stuurcabinc in de golven, in de buurt van het bergingsvaartuig het vlicgdckschip „Hornet", 240 km van Samoa in dc Atlantische Oceaan. Dc cabine kwam met dc neus naar beneden in het water terecht, maar was door de daarvoor bestemde ballonnen snel in de juiste positie teruggebracht. Met hun landing op slechts 5,4 km van dc „Hornet" boekten dc drie mannen een record voor het Apollo-programma. het gedeelte waarin de motor en de voorraden zaten. Ongeveer 15 minu ten later stootte de nu alleen reizen de kegelvormige stuux-cabine met de tweede kosmische snelheid van bijna 40.000 km per uur in de aardse luchtlagen. Met grote precisie ging het de smalle landingscoiTidor bin nen, waardoor als enige mogelijkheid veilig kan worden geland. Volgens de vei-wachtnig viel vier minuten lang de radioverbinding met de ruimtevaax-ders uit. Door dc wrijving werd dc snelheid zover teruggebracht dat dc parachu- Met een hefschroefvliegtuig wer den de dx-ie naar de „Hornet" over- gebx-acht, waar hun in plaats van een begi'oetings-ceremonie een quaran tainewagen opwachtte. In 17 dagen afzondering moet worden vastgesteld of de drie van hun maantocht geen ziektekiemen naar de aaxde hebben meegenomen, wat uiterst onwaar schijnlijk is. De Apollo-12 was maandag met steeds toenemende snelheid naar de aarde geschoten. De landing begon met het afwerpen van lekker eten tips Kalfsfricandeau op normale manier aanbraden. Plakjes ananas 1 minuut In de jus verwarmen. Fricandeau opdienen met ananas. Ju3* hleroverheen gieten. Aardappelen en groent© naar keuze. een goed stuk vlees hoort erbij tes zich konden ontplooien, waaraan het ruimtevaartuig tenslotte met een snelheid van ongeveer 30 km per uur in het water neerkwam. Houston heeft tevreden vastgesteld dat de „Yankee Clipper" zeewaardig is gebleken, en merkwaai'dig stabiel in de hoge golven lag. Bij het bin nenkomen van de atmosfeer heeft een van de ruimtevaarders gezegd dat hij een douche kreeg. Houston kwam al gauw met een oplossing van dit x-aadsel: het ijs dat zich bij de ingang van de koppelingstunnel had gevormd, smolt in de toene mende hitte, en het water spx-oeide de cabihe in. Vijf voorname taken Conrad ,Bean en Gordon hebben met hun maanvlucht, die in de scha duw van de Apollo-11 niet zoveel be langstelling van het publiek kreeg als de eex-ste landing, de weg gewe zen naar de systematische vex-ove- ring van andex-e hemellichamen. Naast het onderzoek van de Sux-vey- oi--3, die onschatbaar materiaal voor ondex-zoek oplevert, hebbenzij de volgende vijf vooi-naamste taken verricht: 1. Zij maakten een perfecte landing op de voox-af vastgestelde plaats van de maan. 2. Zij installeerden eèn 25 miljoen dollar kostend observatorium met een kleine kerncentrale tot verder onderzoek van de maan in de Oce aan van de Stormen. 3. Tijdens twee wandelingen van in totaal acht uur verzamelden Conrad en Bean 40 kilo gesteente en maak ten zij honderden detailfoto's van de omgeving. 4. Met de wandelingen hebben zij bewezen dat de mens zich niet zo veel zorgen meer hoeft te maken over de ovexTevingskansen op andere hemellichamen en zich kan gaan wijden aan het onderzoek van vi-eemde planeten. 5. Door het nauwkeuriger waarne men van nieuwe landingsplaatsen hebben zij de volgende maanvluch- ten van de Amerikanen voorbex-eid. LONDEN, 24-11. Het presidium van de pperste Sowjet heeft maan dag het verdrag tegen een verdere verspreiding van kernwapens be krachtigd. Dit in juli 1968 door Rusland Amerika en Engeland getekende ver drag is sindsdien door nog ongeveer 90 staten ondex-schreven, waaronder Nedex-land. Circa twintig landen heb ben hèt vérdi-ag inmiddels gei-alifi- ceerd. Tof deze landen behoox-t Ne derland niet. Het verdi-ag wordt van kracht als 43 landen het hebben geratificeerd. Daax'onder moeten zich Amerika, Rusland en Engeland bevinden. En geland heeft het vei'drag bekrach tigd, evenals de Amerikaanse Senaat De i'egering in Washington heeft het vex-dere ratificerings proces ver traagd, in de hoop dat zij tegelijk met de Sowjet-regering de bekrach- DJAKARTA, 24-11. Op west-Java heerst een pokkenepidemie. Volgens goedingelichte ki-ingen in Djakarta zijn sinds het begin van dit jaar tot 1 november ongeveer 2000 pex-sonen aan deze ziekte ovex-leden. Meei*' dan 10.000 mensen in dit deel van Java zijn door de ziekte geti-offen. In het gehele land zou het aantal mensen dat aan pokken lijdt meer dan 14.000 bedragen. Volgens het ministerie van volks gezondheid, dat al het mogelijke doet om uitbreiding van de ziekte te voorkomen, heerst de epidemie in 21 x-egentschappen op west-Java. Uit Djakarta woi-den 333 ziektegevallen gemeld. Ook komen pokken voor in midden-Java, Riouw, Noord-Suma- tra, Lampong, Djambi, Zuid-Celebes en West-Borneo. Dinsdag begint in Bandoeng een conferentie om maalx-egelen te be spreken om de ziekte te besti-ijden. Advertentie f 500,- de Heer M. Apperloo L. Bramerstraat 13 Alkmaar Totaal 187.278 prijzen Chevron van 1,- t/m MOOO.-. I Tank bij Chevron J en win zo'n prijs. tingsoorkonde zal kunnen deponeren. Fi-ankrijk en China, die ook over kernwapens beschikken, hebben ge weigerd het verdrag te ondeiieke-i nen. AMSTERDAM. De Westduit;se bonds president Heinemann heeft bloemen gelegd, bij het Joodse monument in de voormalige Hollandse Schouw burg aan de Plantage Middenlaan. Op de foto v.l.n.r. om het monument: rabbijn J. Soet'endorp, president Hei nemann en J. S. Buhrow, chef ka binet van de Bondspresident. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Tsjechische president brengt bezoek aan Iran TEHERAN. 24-11. Dc Tsjechoslo- waakse president Ludvik Svoboda is maandag op het vliegveld van Tehe ran verwelkomd door de sjah, Mo- hamed Reza Pahlavi, diens tweeling zuster prinses Ashraf, premier Amir Abbas Hoveida en de Iraanse mi nister van buitenlandse zaken Ar- dashir Zahedi. Het is het eerste be zoek van Svoboda aan een niet-com- munistisch land. Svoboda wox-dt, ver gezeld door een delegatie van 14 po litieke en economische functionaris sen. Het verstoorde concert AMSTERDAM, 24-11. Het versto ren van het concert dat het Concert gebouworkest 17 november in Am sterdam gaf, wordt door het bestuur van het genootschap van Nederland se komponisten veroordeeld, aldus een door het genootschap uitgegeven verklaring. Het is voor het bestuur onaan vaardbaar dat enige leden met be hulp van andere groepeidngen een actie hebben ondernomen waarbij het genootschap op onjuiste wijze in het geding is gebracht. Het bestuur keurt het eveneens af dat scheppen de musici hun uitvoerende collega's in de uitoefenig van hun beroep ei-nstig hebben belemmerd. Het is dan ook van oordeel dat een dex-ge- lijk optreden het genootschap en zijn leden schade berokkent. LONDEN, 24-11. Premier Ion Mau- rer van Roemenië is maandag voor een officieel bezoek van vijf dagen in Londen aangekomen. Het is de eerste maal, dat een regeringsleider uit Boekax-est naar Engeland is ge komen. Op het pxogram staan be sprekingen over een uitbreiding van de Brits-Roemeense handel, de Brit se steun aan de industriële en tech nologische ontwikkeling van Roeme nië en internationale kwesties zoals o.a. de veiligheid in Eux-opa. DEN HAAG, 24-11. Het voorstel van de regering, de huurverhoging van 1 januari a.s. overeenkomstig het advies van de Sociaal Economi sche Raad uit te stellen tot 1 juli, heeft bij een meerderheid van de le den van de Tweede Kamercommis sie voor volkshuisevsting en r.o. be grip ontmoet, al beti'eurt men het dat zo snel is afgeweken van het systeem van jaarlijkse huurverho gingen. Het uitstel dient volgens zeer veel leden gezien te worden als een uit zonderlijke beslissing, die in geen ge val een precedent mag vormen. Ver schillende leden meenden dat de re gering zich .nauwelijks nog op hel SER-advies kan beroepen als zij op andere essentiële punten ervan af wijkt. Hel gehele geheim der wel- sprekenlieid ligt hierin: een overtuiging le hebben. Opklaringen Verwachting tot woensdagavond: Opklax-ingen maar aanvankelijk in hoofdzaak in de kustgebieden hier en daar enkele buien; in de nacht en ochtend overwegend lichte vox-st, mox-gen in het algemeen middagtem- peratux-en enkele graden boven het vriespunt; zwakke tot matige wind draaiend naar x-ichtingen tussen oost en noox-d. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-tempei-atux-en: omsti'eeks nor maal. Max.-tempex-atux-en: 0 tot 5 gi-aden onder normaal. Kans op een dx-oge periode van min stens 12 uur: 40 pi-ocent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. 26 nov. Zon op 8.18, onder 16.36. Maan op 17.49, onder 11.21. 27 nov. Zon op -8.19. onder 16.35. Maan op 18.54. onder 12.02. Laatste kwartier: 2 dec. te 4.50. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 26 nov. 27 nov. 4.31 v.m. 5.04 v.m. BROUWERSHAVEN 26 nov. 27 nov. 4.12. v.m. 4.49 v.m. 16.43 n.m. 17.20 n.m. 16.24 n.m. 17.01 n-m. Spirngtij: 26 nov. Gas-, diesel- en huisbrandolie duurder ROTTERDAM. 25-11. Als gevolg vfxn gewijzigde marktomstandighe den zullen de netto verbruikei'sprij- zen van gas-, diesel- en huisbx-and- olie met ingang van woensdag 26 nov. a.s. worden verhoogd met f 0,50 per 100 liter. Deze verhoging geldt niet voor dieselolie voor het weg verkeer aan de pomp. Deze maatxe- gel past in de prijsstructuur welke dit jaar met het ministerie van eco nomische zaken is overeengekomen, zo deelt de Nedei'landse oiganisatie van oliehandelaren mee. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1