De invloed van Oosterschelde en Sch.-Duiveland op onweer NOORDELIJKE AKKERBOUW SURINAAMSE LEGES PLANNEN SUCCESJES BLIK DOOR HET WERELD WESTERSCHOUWKN, 22-11. Nu de agrariërs niet meer zo afhanke lijk zijn van het weer en speciaal de onweersbuien, kan hel nuttig zijn om op deze buien eens wat dieper in te gaan. Het is net of de onweersbuien van de laatste tien jaar in intensi teit zijn achteruitgegaan. In de jaren 1920 tot 1940 kenden we heel zware buien en boerderijbranden kwamen veel voor. Tegenwoordig is het een zeldzaamheid dat een hofstede af brandt door onweer. Ook herinneren v/e ons nog goed dat af en toe „ruiters" erwten of „tollen" bonen vroegtijdig gedorsen werden door blikseminslag of som tijds geheel in vlammen opgingen. In de eerste helft van november jl. kwamen er talrijke onweersbuien voor, die gepaard gingen met een harde westelijke wind. Het was op merkelijk dat deze buien meer over zee trokken, rakelings langs de kust. In de omgeving van de vuurtoren was de afgetapte hoeveelheid neer slag dan ook veel groter dan verder landinwaarts. „Wak weer" zegt men dan wel, vooral als het ruisen van de Noordzee de stilte tussen de buien overheerst. Onderzoek Over deze materie heeft de meteo rologische dienst van de vliegbasis Woensdrecht een onderzoek inge steld, waaraan talloze vrijwilligers uit Schouwen-Duiveland hebben me dewerking hebben verleend. Op wat grotere afstand gezien blijkt dat twee stroken in Zeeland met verhoogde onweersactiviteit duidelijk naar vo ren komen, nl. één die loopt van IJzendijke naar Wissenkerke en één van Hulst naar Dordrecht. Een min der actief gebied loopt van de Braak man naar St. Annaland en dan blijkt dat verder noordwaarts de activiteit afneemt, waarbij de invloed der zee armen een rol speelt. Vooral de Oos terschelde blijkt hierin een grotere „Flitsen" uit het buitenland NEW YORK. De algemene verga dering van de Ver. Naties heeft vrij dag drie resoluties aanvaard, waarin resp. de apartheid in Zuid-Afrika, het regime in Rhodesië en de Por tugese koloniale politiek in Afrika worden veroordeeld. ROME. In de gevangenis Regina Coeli in Rome zijn ongeveer 300 ge vangenen in opstand gekomen. Ook gingen zij in hongerstaking 'om kracht bij te zetten aan eisen voor een hervorming van het gevangenis stelsel. De politie is niet tussenbeide gekomen. De gevangenisleiding wil de niets over de actie meedelen. BERN. De voorzitter van de Euro pese Commissie, Jean Rey, heeft bij een bezoek aan Bern gezegd dat het „redelijk" is, aan te nemen dat rond Pasen volgend jaar de onderhande lingen over de Britse toetreding tot de E.E.G. zullen beginnen, al was er nog geen datum vastgesteld. LIMA. Peru heeft een 52-jarige Amerikaan, William Chappers, uit gewezen wegens bedreiging van de staatsveiligheid. Hij werd in gezel schap van zijn Peruaanse secreta resse aan boord van een vliegtuig met bestemming Miami gezet. MILAAN. Tijdens en na de uit vaart van de jeugdige politieman, die bij stakingsongeregeldheden in Milaan om het leven kwam, hebben zich incidenten voorgedaan. MOSKOU. Maandag begint in Moskou een topconferentie van het Warschau-pact over Europese vraag stukken en de kwestie-Duitsland. Dit is in de Russische hoofdstad uit goe de bron vernomen. WASHINGTON. De democratische leider in de Amerikaanse senaat, Mike Mansfield, heeft zich geschaard achter de eis dat het Congres een onderzoek zal instellen naar de ge melde uitmoording van Zuidvietna- mese dorpelingen door Amerikaanse soldaten, in maart vorig jaar. PRAAG. De Tsjechoslowaakse re gering heeft een reeks wetsvoorstel len goedgekeurd, die beogen een einde te maken aan het absenteïsme handel. Volgens het persbureau CTK onder de arbeiders en aan de zwarte krijgen werkgevers meer bevoegd heden om arbeiders te ontslaan, wier werk niet aan de eisen voldoet. STRAATSBURG. - Griekenland overweegt een beroep te doen op het Europese Hof voor de rechten van de mens in zijn geschil met de Skan- dinavische landen en Nederland over schendingen van de conventie voor de rechten van de mens door de Griekse regering. Dit is vrijdag in diplomatieke kringen in Straatsburg meegedeeld. MEXICO. Bij ontploffingen en branden in de olieraffinaderij te Ma- dero, in de Mexicaanse stad Tamau- lipas, ongeveer 600 km ten noord westen van de stad Mexico, zijn tien mensen om het leven gekomen en' 89 gewond. ATHENE. In Athene zal op 17 februari het proces beginnen tegen de twee Palestijnse commando's, die in december 1968 een Israëlische Boeing 707 op het vliegveld van Athene met machinegeweren bescho ten. SAN FRANCISCO. - Culiforniö draagt zijn steentje bij aan het Rcm- brandtjaar met een tentoonstelling van etsen van de schilder, in het paleis van het Legioen van Eer in San Francisco. OSLO. De zes koppen tellende be manning van de Noorse kustvaarder „Sandbjörn" is bij een schipbreuk bij de zuidwestkust van Noorwegen om het leven gekomen. De politie van Oslo heeft meegedeeld dat een stoffelijk overschot samen met enig wrakhout is aangespoeld. barrière te zijn en Schouwen-Duive land heeft dan ook belangrijk min der blikseminslagen dan Noord-Be veland. De grootste onweersactiviteit in onze omgeving treedt op in de tweede helft van juni, met een tweede ma ximum in oktober. Onweer tijdens de wintermaanden komt voornamelijk in de nacht voor, terwijl in de lente tus sen 5 en 9 uur 's morgens geen on weer voorkomt. Nachtonweer in de zomer valt altijd in juli en augustus rond middernach, in oktober ligt het maximum rond 3 uur in de morgen. Het aantal blikseminslagen per vierkante kilometer is in Zeeland het hoogst in Zeeuws-Vlaanderen. Zware regenbuien zijn in de zomer kenbaar aan een groot aantal zeer smalle, kaarsrechte, afzonderlijke en evenwijdige sporen, in doorsnee 1 km breed. In de winter komt slechts één zeer breed spoor voor. Behalve over de koppen van de eilanden komen tie meeste buien voor in de lijn Aarden burg - Sloe - Duiveland - Oude Tonge naar Rotterdam en van Sas van Gent - Woensdrecht - Roosendaal - Eiland van Dordrecht, allen geregi streerd bij zuidwestelijke wind. Daarentegen is een droge zóne te vinden in de lijn Sluiskil - Hans- weert - Tholen - St. Philipsland - Al- blasserdam. Een veel smallere dx-oge corridor loopt van Middelburg via Veere en Wissenkerke naar Zierik- zee. Gebieden rond Vrouwenpolder, Aardenburg en Axel hebben ook bij noordwestelijke wind 'n grote buien kans. Indien het zeewater kouder is dan de lucht, is de kans op buien op Schouwen-Duiveland, Noord-Beve land, Goeree-Overflakkee, Hoekse Waard en het Eiland van Dordrecht belangrijk kleiner dan op het vaste land. Ook hij hoogwater komen bo ven de eilanden veel minder buien voor dan bij eb. Sint Jan De buien vóór Sint Jan vallen me rendeels in het vaste land, terwijl daarna (dus in de zomer) de buien activiteit verschuift naar de eilan den. Dit is speciaal in het Sloege- bied, rond Zierikzee en bij Achthui zen heel duidelijk. Buienactiviteit verschilt soms zoveel dat twee plaat sen op <Jén km van elkaar gelegen, soms een verschil in neerslag aan geven van 36 mm! Behalve wat stroken in Zeeuws- Vlaanderen, oplopend naar het noor den, komt onweer voor over de kop pen van de eilanden. Een bijna on- weervrije strook loopt van Sluiskil - Hansweert - Tholen - St. Philipsland via Ooltgensplaat - Alblasserdam. Dit wel bij zuidwestelijke wind. Door het koude zeewater worden onweers buien sterker geremd in hun activi teit dan gewone regenbuien. Hoog- en laagwater hebben slechts weinig in vloed op het onweer. Dit werd alleen onderzocht bij zuidelijke wind, doch hier hecht men er bij andere méér westelijke- en noordelijke winden veel waarde aan. Hagel valt meestal in het begin van een onweersbui, en valt dan in smalle stroken. Zwaar onweer en zware hagel gaan niet samen, doch de meeste hagel komt voor in de on weersbuien. Het onderzoek is thans afgesloten en het blijkt bijzonder interessant te zijn. De vrijwilligers hebben hun re genmeterwaarnemingen nu niet meer te doen. Dit moest driemaal per dag gebeuren. Bij onweer kwamen de bliksemtellers in actie en ook hun gegevens werden medegedeeld aan de weerkundige dienst te Woens drecht. Een prachtig stuk documen tatie, waarmede majoor Boer van de vliegbasis Woensdrecht alom be langstelling heeft getrokken. Toetssteen voor Landbouwbeleid EEG In Suriname is thans sprake van plannen om een eigen krijgsmacht op te richten. Kabinetsformateur Lach- mon heeft - voor hij een regering onder premier Sedney naar voren schoof - hierover links en rechts ge sprekken gehouden. Waarbij de uit komst ongetwijfeld beïnvloed is door recente conflicten met buurland Guyana, te weten over enige om streden grensgebieden waarin kleine groepjes militairen op elkaar botsten. De verdediging van de rijksdelen overzee is een taak voor het Neder landse leger dat een man of zeven honderd in Suriname heeft gelegerd. Dat is geen geweldig aantal maar voor de reële behoeften wel afdoen de. Deze zevenhonderd zijn niet in actie gekomen om door Guyanezen bezette posten weer te gaan herove ren - ivaarschijnlijk omdat Neder land niets zo verafschuwt als betrok ken te raken bij een klein oorlogje dat zeker in de Latijnsamerikaanse wereld gezien zal worden als een na gekomen koloniaal oorlogje. Den Haag heeft geen groot verlan gen om Nederlandse goodwill in dit continent te laten verzieken, zeker niet om een aantal vierkante kilome ters grond waar toch niet veel be lang aan gehecht kan worden. Ten minste in Den Haag. Pressie In Paramaribo ligt dit wel anders, ook al speelt meer gekwetste ijdel- heid hier een rol dan werkelijk een gevoel van beroofd te zijn van terri toriaal gebied. Bovendien heeft men in deze kwestie ervaren hoezeer on afhankelijkheid een illussie blijft als men niet zelf het vermogen heeft een vuist te maken als dat zo te pas komt. Vandaar de besprekingen om een eigen Surinaams legertje op te rich ten. Waarbij men overigens juist van Lachmon niet veel geestdrift hoeft te verwachten: hij snakt niet naar zo volkomen onafhankelijkheid om de simpele reden dat hij daarvan WAAROM TROUWEN ZIJ Waarom trouwen jonge mensen? Omdat ze van elkaar houden. Zet achter de tweede zin ook maar rus tig een vraagteken! Een groep Duit se raadgevers in huwelijksaangele- genheden, waarin alle gezindten wa ren vertegenwoordigd, heeft onlangs in Bochum een conferentie gehou den in verband met het toenemende aantal huwelijken in de Bondsrepu bliek, dat op de klippen loopt. De conferentie kwam tot conclusies, die wellicht ook voor Nederland gelden. De raadgevers ontkenden niet, dat wederzijdse genegenheid een rol (moet) spelen in de echtver bintenis maar vonden daarnaast zo veel nevenmotieven voor een huwe lijk, dat de liefde erbij verbleekt. Af gescheiden van de vraag, of wellicht maatschappelijke redenen tot een huwelijk dwingen, hetgeen in toene mende mate het geval blijkt, is bij voorbeeld de mogelijkheid een wo ning te krijgen een zeer grote rol gaan spelen. Ook hel feit dat men de ouders ontgroeid is en zich in hun sfeer niet meer thuïsvoell is een sterke stimulans voor een huwelijk. Bij de vrouwen geldt als motief vaak: al mijn vriendinnen zijn ge trouwd en ik wil geen overschotje zijn. In zulk een huwelijk waarin dus allerhande wezensvreemde mo tieven een rol spelen, leert men el kaar vaak te laat kennen en dan blijkt de echtvereniging géén succes. In 35 pet. van de gevallen, die op de conferentie ter sprake kwamen bleek gebrek aan sexuele harmonie een reden tol moeilijkheden, in 32 pet. speelde gebrek aan geestelijk con tact een rol. weinig goeds ziet komen o.m. op grond van het feit dat Suriname economisch nu ook niet zo stevig op de been staat. Maar de pressie van de publieke opinie kan gemakkelijk te sterk wor den om verzet tegen een -eigen Su rinaams leger nog politiek mogelijk te maken. En wat dan? Vermoede lijk zou in zo'n geval een Guyanese invasie" dan wel degelijk in spon tane boosheid met een tegenactie zijn beantwoord. Waarmee dan de betrekkingen tussen Guyana en Su riname precair zouden worden. Dat wil zeggen: tussen Nederland en Guyana, want het statuut voor het koninkrijk behoudt de buitenlandse betrekkingen voor aan Den Haag. Een eigen Surinaams leger kan er dus ook toe leiden dat Nederland te gen zijn zin ruzies krijgt met La tijnsamerikaanse landen. Waarschijn -lijk zou er in Den Haag een zucht van verlichting opgaan als Surina me onverwijld volledig onafhanke lijk wilde worden, zodat men daar niet zou hoeven opdraaien voor ru zies die men zelf nooit heeft gewenst. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Weesp: J. Th. W. Quak, Koudekerk a.d. Rijn; te Kat wijk aan Zee en te Goedereede: C. Treure, Hasselt. Aangenomen naar Arnemuiden: G. Post, kand. te Hilversum, die be dankte voor 's-Grevelduin-Capelle, Haaften, Dinteloord, Lexmond (toez.) Meteren en Est, Moerkapelle, Nieuw Beijerland, Oud-Alblas, Tholen en Wilnis. Bedankt voor Zegveld (toez.): H. A. v. d. Pool, Leerbroek; voor Sou burg: R. HeusinkveJd, Nagele-Tol- lebeek. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Utrecht-Centrum: M. K. Drost, Dalfsen. Chr. Ger. Kerken Bedankt voor Zaandam: J. Wes terink, Kerkwerve-Haamstede. AMSTERDAM. Met rook- en stinkbommen heeft een vrij grote groep jongelui zaterdagavond gepro beerd de première van het politieke toneelstuk „Toller" in de Amster damse stadsschouwburg in de war te sturen. MARKTBERICHTEN Coöp. Veluwse Eicrveiling Barncvcld Aanvoer 1.373.340 stuks, stemming vlot. Prijzen per 100 stuks: eieren van 52-53 gram f 10,40-10,48; van 56-57 gram f 11,24-11,49; van 60-61 gram f 11,63-12,40; van 64-65 gram f 12,62 -13,27. Eicrveiling Barneveld Aanvoer 469.382 stuks, stemming redelijk. Prijzen per 100 stuks: eieren van 51-52 gram f 10,18-10,53; van 56-57 gram f 11,39-11,68; van 61-62 gram f 12,38-12,65; van 66-67 gram f 13,17 -13,08. Belgische eieren Later. Eiermarkt Barncvcld Aanvoer ca. 2.100.000 stuks, handel redelijk. Prijzen per 100 stuks: eieren van 50-58 gram f 10,15-12,25, kg. prijs f 2,03-2,11; van 59-65 gram f 12,50- 13,60, kg. prijs f 2,12-2,09. Witte eieren 25 tot 50 cent lager. Van de Groningers wordt gezegd. dut z\j moeilijk in beweging te krij gen zijn, maar dat z\j taai volhouden als zij in beweging zijn. Klaarblij kelijk zijn zij thans moeite aan het doen om meer begrip voor hun nood situatie aan te kweken. Wij staan daarbij stil omdat tal van punten op hun verlanglijstje ook elders leven. Ze betreffen trouwens niet alleen de akkerbouw. Stortvloed van activiteiten Om niet te ver terug te gaan: op 28 febr. jl. kwamen de klei-akker- bouwers van het pronkjewail in gol den raand in protest bijeen in de Groninger veilinghal, het „Rapport van de Werkgroep Klei-Akkerbouw noord- en oost-Groningen" van de G.M.v.L. in de hand. Prompt stelde de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap een soortgelijke commis sie in. Die werkte de hele zomer aan haar rapport „Groninger klei- akerbouw in de maalstroom" (in de modder zou toepasselijker geweest zijn). Op 23 oktober werd via een persconferentie tekst en uitleg ge geven. Op 11 en 12 nov. jl. organiseerden prov. bestuur van Groningen, Goy- arts n.v., de standsorganisaties en de Ver. van Hoger Landbouwonderwijs een tweedaagse reis door stad en ommeland met veel toespraken en conferenties. En nog is het einde niet in zicht, whnt terwijl wij schrij ven maakt de aardappelmeelindus- trie zich op haar beurt op om eens van wal te steken met bijeenkom sten en conferenties. Enzovoort. Aangezien er voor dat alles jour nalisten vanaf de Schelde tot aan 't Wad bijeengefaard worden, zien we hier een klassiek voorbeeld van a. hard en toch ondoelmatig werken; b .langs elkaar en ongecoördineerd werken en c. een enorme verspilling van papier, tijd, tongen en benzin- ne. Daar dat in agrarisch Nederland gebruikelijk is, zullen wij daar ver der over zwijgen. Het gaat ons om wat betoogd werd en wat de wensen zijn. Groninger achterstand Groningen heeft het hard te ver duren. „Half Groningen is te koop", zeggen ze ginds. Een feit is, dat al een paar honderd boeren uit het zui den, vooral uit Zeeland, naar het noorden zijn getrokken. Waarom kan de Groninger boer het niet meer bolwerken? Daarvoor is een heel complex van oorzaken aan te wijzen. De opbrengsten zijn een stuk la ger dan in Zeeland (tarwe wel een ton per ha. bij op zijn minst dezelfde kosten!). Dat komt ten dele door hel klimaat, ten dele door verwaarlo zing van de grond. Te weinig groen- bemesters, te lage pH, te weinig drainage, opstrekkende heerden met alle gevolgen van dien, gebrekkige afwatering, teveel grond, te weinig vruchtwisseling en nog zowat meer. Ten dele zijn dat factoren die de boer niet in de hand heeft, gedeel telijk ook wél. We kunnen ook zeggen, dat al die factoren ook el ders meespelen. Het geval wil al leen dat ze in Groningen méér in het geding zijn. Sommige vraag stukken zijn vrijwel onoplosbaar. Want wél zijn de ruilverkave lingsplannen en de concentraties van waterschappen indrukwek kend, maar tevens blijkt dat het verplaatsen van gebouwen niet meer gefinancierd kan worden. Hoe dan de last der optrekkende heerden kwijt moeten worden ge raakt weet niemand. Hopelijk zul len meer en betere wegen die last verlichten. Dat er ook in de per soonlijke opvattingen van de Gro ninger boer heel wat zal moeten veranderen is duidelijk. De bereid heid tot samenwerken met colle ga's, bijv. bij het gezamenlijk uit baten van werktuigen, zal moe ten gx-oeien. Er zal óók meer be- i-eidheid moeten komen om over te gaan op dierlijke veredeling of op het produceren van hooi voor de verkoop. Vele akker-bouwers die dit niet willen zullen gaan ver dwijnen. Spijker op de kop Bezien wij de bedrijven der inwij kelingen in Groningen, dan valt op dat deze een veel gevarieerder bouwplan hebben dan de meeste Groningers. Bij de eersten ziet men er nl. niet tegen op gewassen te te len zoals: kanariezaad, koolzaad, spi- peulvruchten, karwij enz. enz. Dit blijkt èn voor de werkverdeling èn voor een betere benutting van de machines èn voor de bodemvrucht baarheid belangrijker te zijn dan velen denken. Het is bijzonder jammer, dat geen van al deze teelten (op hel koolzaad na) enige hulp krijgt in de vorm van E.E.G.-interventie. Daarom sloeg de werkgroep van de G.M.v.L. de spij ker op de kop, toen zij in haar rap port stelde, dat hier één van de knelpunten ligt. Immers, wanneer men granen, suikerbieten en melk garandeert, kweekt men daarvan automatisch overproduklies. Dei kos ten geld, veel geld. En ze zouden niet voorgekomen zijn (of in elk ge val veel minder erg geweest zijn), indien de akkerbouwer en de man van het gemengde bedrijf net zo voordelig andere gewassen had kun nen kiezen. Zo is de grote aanwas van de melkstroom gekomen uit de zand streken. Geen toonder overigens want wat kon men beter doen dan koeien houden en melken? Waren hier goed renderende alternatieven geweest, dan tuas de melkstroom binnen de perken gebleven. Kwaal Koolzaad, garszaad en tal van an dere handelsgewassen doen het op de goede zandgronden uitstekend. Zc komen er echter niet vanzelf, ook niet als de zaak financieel wat aan trekkelijker wordt. Om ze te kunnen telen is samenwerking nodig, hetzij tussen landbouwers onderling, hetzij tussen een groep landbouwers en een loonwerker en werktuigencoöperatie. Dat alles kost veel organisatie- en voorlichtingswerk. De vraag is of men tot dat alles bereid is. In feite gaat het om een gemeenschappelijke aanpak van de vraagstukken die de E.E.G. in moeilijkheden brengen. Die aanpak zou dan ook nog grotendeels op basis van vrijwilligheid moeten geschieden. Ziehier één van de kwa len die men niet kent of waaraan men niets wil doen. In Groningen heeft men deze kwaal thans wel on derkend. Nu schrijiK'n de landbouwbladen met veel vreugde over het bedrijf van de bekende Boculicus uit E.W. Dat bedrijf is bankroet en overwoe kerd door onkruiden. De delegaties die Groningen bezochten passeerden (en niet zonder opzet) dit bedrijf in Wehe-Den Hoorn en de commenta ren waren zeer i>rolijk. Het is be grijpelijk, want ondanks zijn échec gaat Bucolicus verder met schrijven. De kivestie is alleen maar dat Buco licus voor niet-agrariërs schrijft die zijn bedrijf tóch niet kennen en dat hij zelf kan verwijzen naar tal van andere bedrijven die iveinig beter zijn dan dat van hem. Het is goed ook de keerzijde van de Bucolicus- medaille te bezien. En daarmee is Groningen thans bezig. W. Geldof. KORTE BERICHTEN LUI HET BINNENLAND NUMANSDORP. Op de Haring vlietbrug in Numansdorp is de 36- jax'ige heer W. de Groot uit Dirks- land om het leven gekomen. Hij x-eed met zijn auto tegen de afsluitboom van de brug, die door onbekende oorzaak naar beneden was gevallen. MARLINGEN. De tweejai'ige Cis- ka, dochtertje van het echtpaar A. in Harlingen, ki'eeg, terwijl moeder aan de voox-deur bezoekers te woord stond, het doosje kalmex-ingstablet- ten te pakken dat op het aanrecht stond. Zij slikte een handjevol naar binnen. De gealarmeex-de huisarts liet de kleine naar het ziekenhuis vervoeren, waar de maag leegge pompt werd. Het was echter reeds te laat. In de loop van de nacht is de kleixxe overleden. SCHIPHOL. Na een eerste grote toux-nee in de afgelopen zomer naar Nieuw-Zeeland en Austx-alië is de Fokker F-28 „Fellowship" van Mar tinair, de PH-MAT, op Schiphol te ruggekeerd van een tweede grote rondreis 'van zes' weken naar het midden- en verx-e oosten. UTRECHT. Het hoofdbestuur van de Nedei'landse Judo en Jiu Jitsu Bond heeft in UtiM2cht besloten Gee- sink te ontheffen van zijn functie als lid van de hoofdgradencommissie Als x-eden gaf de bond op dat Gee- sink, ondanks een toezegging tijdens een onderhoud na de wex-eldkampi- oenschappen in Mexicostad, zich na dien niet heeft onthouden van voor de bond negatieve uitlatingen. LEXMOND. Op de parallelweg langs de rijksweg Vianen-Gox'inchem is de 70-jax-ige W. ter Hennepe uit Lexmond door een personenauto ge schept. Het slachtoffer liep naast zijn vrouw. Het ongeluk gebeurde; nadat de auto die tegen de heer Ter Hen nepe opreed had moeten uitwijken voor een tegenligger. De bestuurder van de auto is mogelijk vei'blind ge weest door het licht van auto's op de rijksweg. RAAMSDONKVEER. In het zie kenhuis in Raamsdonkveer is de 50- jax-ige A. Bouwman uit Eethen over leden aan de verwondingen die hij bij een vex-keersongeluk opliep. De heer Bouwman werd in Dussen overi-eden door de aanhangwagen van een vrachtauto-combinatie die hem passeex-de en te snel weer naar rechts week. DEN HAAG. Nedei'land heeft in totaal ruim 966.000 gulden toegezegd als medefinanciering van een twee tal onderwijsprojecten in Indonesië. De overeenkomsten daartoe werden in Den Haag ondertekend. EINDHOVEN. De 50-jarige G. C. van E. te Eindhoven, boekhouder bij een hex-enmodezaak is door de Eind- hovense politie geax-resteex-d en in gesloten wegens verduistering van f 50.000 ten nadele van zijn wei'kge- ver. DEN HAAG. Het Nederlandse weerschip „CiiTus" kampt met tech nische moeilijkheden en heeft zijn plaats van stationex-ing op de At lantische oceaan voortijdig moeten verlaten, aldus deelt het ministerie van verkeer en waterstaat mee. BERGEN OP ZOOM. Zalcrdag- moi'gen is in het ziekenhuis in Ber gen op Zoom de 72-jarige C. de Cx-om uit Bex-gen op Zoom overleden aan de gevolgen van een verkeers- ongeluk. DEN HAAG. Mr. P. van Vollen hoven is zondagochtend per K.L.M. naar Teheran vertrokken voor een bezoek van een week aan Iran. BREDA. In een flauwe bocht van de Speelhuislaan in Breda is de 18- jai'ige scholier Adrianus Petrus Leijten, uit Prinsenbeek onder een vrachtwagen geschoten en overreden De jongen was op slag dood. ra Geleerden hebben de gene - een fundamentele erfelijkheidsfactor - voor het eerst uit een ox-ganisme ge ïsoleerd, zo meldt de New York Ti mes in een artikel op de voorpagina. Het als „Anne Hathaway's Cotta ge" bekende huisje uit de zestiende eeuw bij Stratford-on-Avon is door brand ernstig beschadigd. Het was eèns het huis, waar Anne Hathaway woonde, die in 1582 met William Shakespeare trouwde. I Dankbaar cn blij geven wij kennis van de geboorte van I ons zoontje en broertje WILLEM MAKINGS COKNELIS (Wilco) C. VAN DER MAAS M. C. VAN DER MAAS- HEIJBOER MINEKE j Ooslerland, 23 november 1969 Oud-Heiligenweg 33 Met gxote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze dochter FRANCINA WILLEM1NA Wij noemen haar Sylvia A. VAN DER WEKKEN A. VAN DER WEKKEN- GROOTENBOER Zierikzee, 22 november 1969 Bogaaidstraat 24 Op woensdag 26 novem- g1 bei- a.s. hopen onze ge- liefde oudex-s, behuwd- x en grootouders: x J. L. OP DEN BROUW en J. J. OP DEN BROUW- KRISTELIJN hun 40-jax-ig huwelijk te hei-denken. Hun dankbai-e kindex-en Jn en kleinkindei-en W Gelegenheid tot felicite- v?j i-en op zaterdag 29 no- X vember a.s., in café v. d. Have te Ellemeet. Ellemect, Dcensestx-aat 5 Heden ovei-leed, zacht en kalm, ten huize van de fa milie Bal-Van Zuidland te Bruinisse, onze geliefde zwager PHILIPPUS MARINUS VAN ZUIDLAND weduwnaar van Jannetje van den Hoek op de leeftijd van 95 jaai en 4 maanden. Haamstede: M. C. BOOT Bui'gh: J. JONKER Ziei-ikzee: Wed. v. d. HOEK- BAKKER 21 november 1969 Heden ovei-leed, zacht en kalm. ten huize van de familie Bal-Van Zuidland, onze geliefde vader, be huwd-, groot- en over grootvader PHILIPPUS MARINUS VAN ZUIDLAND weduwnaar van Jannetje van den Hoek op de leeftijd van 95 jaar en 4 maanden. Uit aller naam: Familie VAN ZUIDLAND Kon. Julianastraat 9 Bx'uinisse, 21 nov. 1969 De begi-afenis zal plaats vinden dinsdag 25 nov. a.s., des namiddags 14.00 uur te Brouwershaven. Verti-ek vanuit het vei-e- nigingsgebouw te Bruinis se 13.30 uur. Aanvang van de rouw dienst in het vei-enigings- gebouw te Bruinisse om 13.00 uur pi-ecies. Heden overleed, nog vrij onverwacht, onze beste zwager-, behuwdzwager en oom JAN EVERT KRAKEEL op de leeftijd van ï-uim 70 jaar. Zierikzee: J. M. WIJSMAN- v. d. HOEK Dox-drecht: J. J. WIJSMAN J. WIJSMAN-EBBERS Zierikzee: J. WIJSMAN J. WIJSMAN- VERKAART Oost-Soubux-g: A. BLOMMAERT- WIJSMAN T. A. BLOMMAERT Zwolle: W. WIJSMAN Neven en nichten 20 november 1969 Heden ovei-leed onze beste vriend J. E. KRAKEEL Zierikzee, 20 nov. 1969 C. HAGESTEIJN N. A. HAGESTEIJN- PARET Verloren In Zierikzee (vermoedelijk St. Jooslmeet): pox'lemonnaie (aandenken). Goede beloning! Telefoon (01112) 382.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 6