In de Graanbeurs was weer Tweespalt bij aanhang prins Carel Hugo veel le zien voor vogelliefhebbers Zesdaags proces Schijndelse moordzaak Vijfling in Spanje C.H. Unieraad All-Ready I start zaterdag in landelijke microkorfbalcompetitie Grote belangstelling voor jubileum-cabaretavond van Z.V.U. Barometers - Thermometers Tafelaanstekers Sint en Pieten arriveerden te Renesse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 24 november l'J69 Nr. 20308 Geslaagde tentoonstelling van gezamenlijke verenigingen ZIERIKZEE, 22-11. De Graanbeurs Kanaries van het „Huis van Nassau" was vrij dag en zaterdag vol met „geveder den". De Postduivenvereniging „Zie- rick", de Bjjenhoudersvereniging Schouwen-Duiveland en de vogel vereniging „Vogelvreugd" hielden daar voor de derde maal een geza menlijke tentoonstelling. Rijen met kooien waarin duiven, kanaries en tropische vogels stonden aaneen. De duiven- en vogelliefhebbers hadden hun kampioenen opgesteld terwijl de Schouwen-Duivelandse imkers ook hun beste en mooiste materiaal had den aangedragen. Voor deze „vogelshow" bestond ook nu weer grote belangstelling, mede door de diverse verlotingen, waarvoor mooie prijzen beschikbaar waren. Vrijdag hadden de keuringen plaats gevonden. Voor wat betreft kanaries en tropische vogels volgen hieronder de prijswinnaars van de vereniging „Vogelvreugd". Eigen kweek: A. Blommaert, kam pioen; J. de Keijzer, le pr.; N. van Burg, 2e pr.; W. van Goethem, 3e pr. Open klasse: A. Blommaert, le, 2e en 3e pr. Eigen kweek: A. Blommaert kam pioen; Hoogerwerf le pr.; A. Blom maert, 2e pr.; Hoogerwerf 3e pr. Open klasse: A. Blommaert, le, 2e en 3e pr.; Hoogerwerf, 4e pr.; A. Blommaert, 5e pr. Open klasse: C. van Beveren, le pr.; H. Bevelander, 2e pr.; T. Kotoun 3e pr. Eigen kweek: A. Blommaert kam pioen en een le pr. Open klasse: "W. van Goethem, le pr.; A. Blommaert, 2e en 3e pr. De heer Blommaert behaalde op deze tentoonstelling met kanaries het bondskruis en een bondsmedaille en de heer Hoogerwerf tweemaal een bondsmedaille. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). 's-HERTOGENBOSCH, 21-11. Na maandenlange voorbereidingen zal het proces beginnen tegen de Schijn- delse van moord verdachte Riet S.- H. Voor dit proces zijn 6 dagen uit getrokken en wel woensdag 7, don derdag 8, vrijdag 9, maandag 12, dins dag 13 en woensdag 14 januari. Haar worden twee moorden met behulp van vergif en een aantal pogingen tot moord ten laste gelegd. Het is deze maand precies een jaar geleden dat de zaak aan het rollen werd gebracht door zg. dorpsroddel. De officier van justitie, mr. J. Boos- DRASTISCH CAIRO, 23-11. Een fruithan delaar in Cairo had iets be dacht om een dief te vangen. Ibrahim Zaher Machmoed, die gemerkt had, dat z'n voorraden gestadig verminderden, zonder dat er sprake was van een evenredige toeloop van klan ten, besloot zakken gedroogde dadels onder stroom te zetten. Toen de dief weer een poging waagde, was dat meteen zijn dood. IVfaar ook de fruitverko- per is het slecht vergaan, want hij zit in de gevangenis en wordt beschuldigd van dood slag. ter, die onraad rook, gelastte een uitvoerig onderzoek. Verdachte heeft in eerste instantie bekend haar eer ste man en haar oude vader te heb ben gedood met landbouwvergif. Verder zou ze pogingen hebben on dernomen haar tweede man, Frans S., te vergiftigen. Weeshuis te Saigon ingestort SAIGON, 22-11. In een buitenwijk van Saigon is een weeshuis ingestort. Volgens de politie zijn daarbij. 11 kin deren en twee onderwijzeressen om gekomen. 21 kinderen werden ge wond. De oorzaak van de instorting is niet bekend. MADRID, 22-11. - De 41-jarige Spaanse arbeider Petro Castro ziet zich sinds vrijdag voor het probleem geplaatst dat hij vijf monden meer moet openhouden. Zijn 38-jarige echtgenote schonk hem op die dag in Tarasa, bij Barcelona, een vijf- ling: vier jongens en een meisje. Het echtpaar had al een zoontje van 12, één van 9 en een dochter van 7 jaar. Eén van de baby's is het afge lopen weekeinde overleden. Tropische vogels Derby-vogel: de heer J. Hooger werf. Overjarige eigen kweek (1968): A. Heijboer, le pr. Eigen kweek: J. J. Krijger, kam pioen. Open klasse: J. J. Krijger, le pr.; W. van Goethem, 2e pr.; J. Bolier, 3e pr.; T. Koutoun, 4e pr.; P. Verwest, 5e pr. Prijs stam: J. J. Krijger. Zie voor de uitslagen van de dui ven het volgende nummer. UTRECHT, 22-11. De Unieraad - politiek adviescollege van de Chris- telijk-Historische Unie - heeft zater dag in Utrecht het concept-begin selprogram en het concept-praktisch politiek werkprograma van de C.H. U. in tweede lezing behandeld. Het is de bedoeling dat deze herziene tekst weer wordt voorgelegd aan alle kiesverenigingen die dan op hun beurt voor de tweede maal de gele genheid krijgen zich uit te spreken over de Unieprogi-amma's. In een in februari 1970 te houden algemene vergadering van de C.H.U. zullen de programma's, al dan niet gewijzigd, worden vastgesteld en aanvaard. Piloot kreeg hartaanval WENEN, 22-11. 103 Passagiers, meest Turkse gastarbeiders in Duits land zijn vannacht bij Wenen aan een vliegramp ontsnapt. De piloot van de door de Duitse maatschappij „Atlantis" gecharterde Dc-8 werd getroffen door hartaanval, toen het vliegtuig, op weg van Frankfort naar Istanboel, boven Wenen vloog. De tweede piloot nam onmiddellijk de besturing over en zette het toestel op het vliegveld Schwechat bij We nen aan de grond. De passagiers hebben vanochtend de vlucht met een nieuwe bemanning hervat. MADRID, 22-11. Onder de mo narchistische carlisten die tot dusver de aanspraken van prins Carel Hugo van Bourbon-Parma op de Spaanse troon ondersteunden, is tweespalt ontstaan. Naar donderdag in Madrid bekend is geworden, heeft een groep carlis ten zich aangesloten bij de aanhan gers van prins Juan Carlos van Blokkade van Alcatraz SAN FRANCISCO, 22-11. De Ame rikaanse kustwacht is overgegaan tot een blokkade van het eiland Al catraz in de baai van San Francisco dat sinds donderdagochtend door meer dan honderd Indianen bezet wordt gehouden. Patrouillevaartui gen moeten op last van regerings ambtenaren nieuwe landingen of be voorrading van de „bezettingsmacht" verhinderen. Brazilië door overstromingen getroffen SAO PAULO, 21-11. Door over stromingen als gevolg van zware regenval zijn in het gebied rond de Braziliaanse stad Sao Paulo min stens 10 mensen om het leven geko men en ruim 3.000 dakloos geworden. Het centrum van Sao Paulo is niet getroffen. (Fatale) raket ging verkeerde richting uit SAIGON, 23-11. Een Amerikaanse militaire woordvoerder heeft zondag bekendgemaakt, dat een Zuidvietna- mese militair is gedood en dat 33 Amerikaanse en "Zuidvietnamese mi litairen zijn gewond doordat een ra ket uit een Amerikaans hefschroef- vliegtuig op een voorwerp afsprong en de verkeerde richting uitging. Het ongeluk geschiedde zaterdag en is het derde incident van deze aard in een maand tijds. SPORT KORFBAL Zaterdag 29 november a.s. komt het eerste twaalftal van de Zierik- zeese korfbalvereniging „All-Ready" voor het eerst uit in de landelijke microkorfbalcompetitie van de af deling Zuid-West van de KNKB De rcod-zwarten zijn ingedeeld in de 3e klasse B en zoals verwacht kon worden zijn het stuk voor stuk on bekende tegenstanders, welke alle maal in het westen des lands geves tigd zijn. De volledige indeling riet er als volgt uit: All-Ready I (Zierikzee)Hou Stand I ('s-Gravenhage); Noorder kwartier I (Leiden); Schiedam I (Schiedam); Ten Donck I 'Ridder kerk); en Vlaardingen I (Vlaarcim- gen). Zaterdag 29 november a.s. speelt All-Ready I in de sporthal té Oegst- geest haar eerste wedstrijd tegen liet Leidse Noorderkwartier I, welke wdstrijd om 16.20 uur aanvangt. Een week later, op zaterdag 6 december krijgt All-Ready haar eerste thuis wedstrijd te spelen tegen Vlaardin gen I. Omdat in Zierikzee nog steeds een sporthal ontbreekt worden alle thuiswedstrijden in de sporthal te Oude-Tonge gespeeld. Daar worden de rood-zwarten gastvrij ontvangen, doch het blijft een vervelende en du re zaak, dat ae Zierikzeese korfbal lers hun tegenstanders uit het wes ten niet eens in eigen omgeving kun nen ontvangen. Verdere programma Op zaterdag 13 december volgt weer een uitwedstrijd tegen Hou Optreden cabaret Setli Gaaikema in Concertzaal ZIERIKZEE, 21-11. De Concertzaal was vrijdagavond „afgeladen vol" voor de jubileumvoorstelling, ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van de Z.V.U., van het cabaretpro gramma „En ik zei Seth" door Seth Gaaikema en z(jn medewerkers. De voorzitter van dc Z.V.U. afdeling Zierikzee, de heer F. G. Scherjon, hield naar aanleiding van dit jubi leum vooraf een toespraakje. Hij herinnerde aan de tijd van de oprichting, toen een na-oorlogse cultuurhonger en ideële doelstellin gen de grondslagen vormden voor de Z.V.U., en aan de tijd na de ramp, toen vele gezelschappen hiér gratis voorstellingen gaven. Met Goeree- Overflakkee is de afdeling, met 1300 leden, een relatief sterke, zo niet de sterkste afdeling en dat zou meer voorstellingen zeker rechtvaardigen? Het bestuur wordt evenwel eFnstig belemmerd in zijn programmering in verband met een eventuele verbou wing van de Concertzaal, waarvan steeds sprake is. Dc heer Scherjon meende dat de „V" van de Z.V.U. nog niet voldoende inhoud had ge kregen. „Dc „breedte" is nog niet gehaald en ik ben van mening dat het on derwijs in deze een sleutel-positie inneemt. Dc drempelvrees moet worden overwonnen, dal is nodig in maatschappelijk opzicht", aldus dc voorzitter. En dan het cabaret. Dat was, ten minste wat de naamgever van het programma zelf betrof, een spelen met woorden, waarbij steeds weer verrassende spitsvondigheden wer den gelanceerd. De teksten verrieden Gaaikema's antecedenten. Hij slaag de immers voor zijn doctoraal- exa men Nederlands. De „leading lady" van deze show, Tonny Huurdeman, moest wegens ziekte verstek laten gaan. Oud en nieuw Dat zal wel de reden zijn geweest dat Gaaikema in zijn programma wat liedjes uit zijn vorige show had gevoegd. Leuke liedjes weliswaar, maar voor fervente cabaretluiste raars toch „oud". Sterk waren de (nieuwe) liedjes over de „Pop-zan ger" (een ouwe hoer aan een snoer) en het „Motje Marsje" en „Zijne Heiligheid", waarin werd gesproken over de „pilletjes die zijn tegen mot jes". Van zijn twee medewerkers dient vooral Marnix Kappers ge noemd. Hij schijnt „het" voor caba ret helemaal te hebben. Zijn gewel dige stem en mimiek kwamen goed uit in zijn parodieën op stukken van Shakespeare en Vondel en in het „lied van wel of niet" en niet te ver ten de „Narcisses Blues". Natascha Emanuels was de enige vrouw in het gezelschap. Een temperamentvolle juffrouw die schitterde in liedjes als „Ik ben hip" en „Zon zon". Bloemen en een gul applaus voor Seth Gaaikema en zijn cabaret aan het slot van deze jubileumvoorstel ling waarvoor de Z.V.U. tal van gas ten had uitgenodigd. Advertentie naast 'a Oravonitoon Havonploln 1 Zlorlkzce Tol. (01110) 2443 Stand I uit Den Haag, welke in de fraaie sporthal te Delft wordt ge speeld. Op woensdag 17 december speelt All-Ready I in de sporthal te Schiedam tegen Schiedam I (20.101 en op zaterdag 27 december a.s. volgt weer een thuiswedsti-ijd te Oude Tonge tegen Ten Donck I uit Rid derkerk. Het nieuwe jaar wordt op 3 januai'i a.s. ingezet met een ihuis- wedsti'ijd tegen het Leidse Noorder kwartier en op 14 januai-i speelt All- Ready te Schiedam tegen VlaaixJin- gen I. 'Reeds dxie dagen later - op zaterdag 17 januari - komt Hou Stand I in Oude Tonge op bezoek, waarna op zaterdag 7 februari de competitie wordt voortgezet met de wedstrijd All-Ready I-Schiedam I te Oude Tonge. Op zatei'dag 14 febru- aii trekken de i"ood-zwarten weer naar Schiedam om daar Ten Donck I te ontmoeten. Wanneer alle vastge stelde wedstrijden gespeeld zijn wordt weer ovei-gestapt naar de veldcompetitie van het Zeeuwse Winterkoi'fbal. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Verkiezing ambtsdragers Bruinisse Voor de op 28 november te hou den stemming voor ambtsdragers in de Ned. Herv. Kex'k te Bruinisse zijn candidaat gesteld in de vacature, wegens veilplicht aftreden van de heer J. van den Berge, het dubbel tal: A. H. Hoogei-heide en P. J. Wil- lemse, en in de vacature ontstaan door het afti-eden van de heer H. L. Kesteloo de heren W. van der Have en D. Kik. De ouderlingen W. Jumelet-van Dienst en S. A. Jumelet zijn bij en kele candidaatstelling hei-kozen, ter wijl een stemming moet plaats heb ben voor ouderling tussen de hei-en: G. J. Wirtz en A. de Koning Mz. Ned. Herv. Kerk OUWERKERK. Op de laatste zon dag van het kerkelijk jaar werden de ovei-ledenen herdacht. Het vei-jaringsfonds der Ned. Hex-v. Kerk bi-acht in de maand ok tober 1969 op f 52,50. Tot zijn vreugde kan ds. Faber in de morgendienst der Ned. Hei-v. Kei-k van zondag 23 dezer medede len, dat de oogstcollecte door nage komen giften is aangegroeid tot f 1.137. Ned. Hei-v. Kerk Beroepen te Schore: kand. J. Pol dervaart, Utrecht, die dit bei-oep heeft aangenomen; te Leeuwai-den- C.: J. W. v. d. Heide, Wiex-ingei-wex-f. Bedankt voor Zwolle: C. J. P. Lam, Putten, Ger. Kerken Bei'oepen te IJmuiden: W. P. H. Pouwels, Hillegom; te Tilburg: J. Niei-op, Nijkerk. Ger. Gemeenten Bex-oepen te Apeldoorn: J. van Haaren, Amei'sfoort. Gei\ Gemeente Nieuwerkerk Vanaf woensdag 3 december zal ds. J. Kaï-ens, predikant der Gei-ef. Gemeenten te Nieuwerkerk weer met de bijbellezingen beginnen. De lezingen vangen om 7.30 uur in de kerk aan. Bourbon, die op 22 juli j.l. door ge neraal Fianco als troonopvolger is aangewezen. Zoals bekend is prins Carel Hugo een jaar geleden uit Spanje gewezen. De afgescheiden cax-listen zijn van plan een politieke groepering van de traditionalisten in geheel Spanje te voi-men. Bij een eerste ontmoeting in Madrid waren vertegenwoordigex-s van ruim tachtig traditionalistische gioepen aanwezig, onder wie vier van de 45 carlistische afgevaardig den in de Cortes. DODELIJKE ONGELUKKEN PUTTEN. Zondagnacht is in een bocht van de Gaiderenseweg in Put ten een peisonenauto tegen een boom gereden. De naast de bestuuxder ge zeten passagier, de 77-jarige A. Pul len uit Velp (Gld.), werd uit de wa gen geslingerd en ovex-leed ter plaat se. De bestuux-der van de auto liep lichte verwondingen op. De ooi-zaak van het ongeluk is vermoedelijk le wijten aan te hoge snelheid. VLAARDINGEN. Zaterdagavond is een personenauto, op de Marnixlaan te Vlaai-dingen tegen een stilstaande vrachtauto gex-eden. De naast de be stuurder gezeten 55-jarige A. Kra nenburg, gemeente-secretaris van Vlaardingen, werd bij deze aanrij ding ernstig gewond. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek hij te zijn overleden. DRIEL. Op de Rijndijk-Oost te Driel (gem. Het ex-en, Gld.) is de 21- jarige L. G. J. Philipsen uit die plaats verongelukt. De jongeman, die op de trekstang zat van de door zijn broer bestuurde landbouwtrekker met aanhanger geladen met vee werd onder de aanhanger doodge drukt toen deze kantelde bij een uit- wijkmanoeuvxe. ST. MAARTEN. De 19-jarige J. C. Molenaar uit St. Maartensbrug (ge meente Zijpe) is in St. Maarten om het leven gekomen, toen hij met zijn motor ten val kwam. De motorbe stuurder reed in een flauwe bocht in de Rijperweg aldaar recht door, waardoor de motor in de berm te recht kwam. De bestuurder werd van zijn vervoermiddel geslingerd en kwam op de weg terecht. Hij overleed ter plaatse. Wij verliezen jaarlijks vier miljoen landen AMSTERDAM, 19-11. In Nederland worden bij de tandarts per jaar bijna vier miljoen tanden en kiezen getrokken. Deze zijn dan door bedex-f zozeer aangetast, dat zij voor de bijtende en kauwende functie van de mond kunnen wox-den afgeschx-even. Tandbedei-f, ofwel cariës, is dan ook één van de meest verbreide volksziekten in ons land. Elke tien seconden gedurende dag en nacht ontstaat er bij een kind op de lagex*e school een defect in een melktand of -kies. Deze ontstellende feiten heeft de lustrumcommissie van de faeul- teitsvex-eniging tandheelkunde aan de univei-siteit van Amstex-dam ertoe gebracht tijdens een discussiebijeenkomst de vraag aan de orde te stellen „hoe krijgen wij het kind cariësvrij op de lagere school?" Deze vraag is essentieel. Als men ei'in slaagt de kleuters met een gezond gebit naar de lagere school te laten gaan, is er al een hoop leed verholpen. Eenmaal op de lagere school gekomen, wordt het kindergebit van tijd tot tijd gecontroleerd. De kleuters worden, be toogde professor O. Backer Dirks, hoogleraar, in de preventieve tandheelkunde aan de Rijksuniversiteit in Utrecht, op het gebied van de tandverzorging vei-waarloosd. De Amstei-damse studenten waren het geheel met de hoogleraar eens. Vandaar dat zij naar negen kinderdagverblijven in de hoofd stad trokken om daar voorlichting te geven op het gebied van de tandverzorging. Prijsuitreiking te Zierikzee van geslaagde kalveropfokwedstrijd ZIERIKZEE, 24-11. Vrijdagavond j.l. vond de prijsuitreiking plaats van de kalveropfokwedstrijd. De nieuwe voorzitter, de heer J. A. Rot te, die de heer C. Boot is opgevolgd, heette alle aanwezigen hartelijk wel kom, in het bijzonder de heer J. Kooiman (directeur van de Land- en Tuinbouwschool. Vervolgens ging hij over tot de prijsuitreiking. Als eerste kreeg mej. E. Bolkenbaas .voor de tweede maal de wisselbeker plus een herinne- ringsbekertje. Zij behaalde met haar kalf Paula 4 de-eerste prijs met 211% punt. Een goede tweede was de heer J. v. d. Have die 211Y4 punt behaal de en ook een beker in ontvangst mocht nemen. De verdere uitslag was: 3. de heer P. Vijverbex-g 206V4 p.;4. mej. J. de Kok 202% p.; 5. de heer M. v. d. Hoek 195 p.; 6. mej. C. Stouten 194% p.; 7. de heer T. Stouten 194 p.; 8. de heer A. Rotte 191 p.; 9. mej. M. Fiex-ens 186 p.; 10. de heer J. Polder man 173% p.; 11. mej. T. Korstanje 172% p.; 12. mej. M. v. d. Hoek 162 p.; 13. de heer J. v. d. Hoek 160% p. Zij ontvingen allemaal een me daille, verder kregen alle deelnemers een lepeltje en een foto die op de fokveedag was gemaakt als zij -hun kalf voor de jury brachten. De heer H. Visscher gaf hierna een toelichting over de gehouden kalver- opfok en Hollands vruchtbare aarde. Tenslotte mochten de juryleden nog een boekenbon in ontvangst nemen en daarna sloot de voorzitter de ver gadering. .Radio-actieve" auto TOULOUSE, 19-11. Een inwo ner van Toulouse heeft een plan bedacht om zijn gestolen auto terug te krijgen. Hij had door een radiozender laten be kendmaken, dat zijn auto een houder met radium bevatte. Maar toen de wagen door een politienuan werd teruggevon den, werd er onmiddellijk een kordon, gelegd om het voer tuig. Er werden specialisten bij gehaald, maar de geiger teller registreerde geen radio activiteit van enige betekenis. De eigenaar heeft zijn wagen teruggekregen, maar het is nog niet bekend, of hij de kosten van de politie-operatie rond om het voertuig zal móeten- betalen. RENESSE, 22-11. Zaterdagmiddag arriveerde Sinterklaas met z(jn Pie ten in Itenesse. Het fanfaregezel schap „Luctor et Emergo", gevolgd door een schare verklede kinderen haalde de Sint af, waarna men ge zamenlijk in de richting van het cen trum trok. Daar maakte men een rondje over het dorp, waax-na de Sint voor het Doi-pshuis werd toegesproken door burgemeester H. P. Everwijn. Deze merkte op dat hij hoopte in 1970 een stapje dichter bij de verwezenlijking van een plaatselijk zwembad le- zul len komen. Deze opmerking ontlokte applaus van de (volwassen) omstan ders. Na een wederwoord spi'ak Sinterklaas in het Dorpshuis de kin deren toe, terwijl zijn zwarte Pieten zich bezig hielden met hel sxi'ooien van lekkernijen. Tenslotte reikte de Sint prijzen uit aan de best gekostu meerde kinderen. Het waren de win naars en winnai'essen: Leo Verseput, burgemeester. Helga Staal, Swieber- tje. Connie v. d. Hoek, Saartje en Ivonne v. d. Hoek, deftige dame. 2e prijzen Ina Braber en Ina Brabër, zusters met brancard 3e prijzen: An neke Lemson en Marjan de Wit. Schouwse boer en boerin. 4e prijs: Elbert Wierma, 5e prijzen Ester en Saskia Strasek 6e prijs Roeland Boer (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3