AGENDA Sloan's Balsem Opening schilderijenexpositie en aanbieding van wandplastiek STREEKNIEUWS Bejaarden Kerkwerve kregen „inspraak" Sterk toenemende misdadigheid in V.S. Reddingboot „President Jan Leis" bracht zeelieden binnen Kunstzinnige manifestatie bij DrukkerijL. O. Officiële opening van tentoonstelling in liet kader van jubileumviering „Zierikzeesehe Nieuwsbode" ZIERIKZEE, 22-11. De drukkery van de N.V. v/h Lakenman Oeht- man stond vrijdagmiddag geheel in het teken van de kunst. Kunst naar aanleiding van het 125-jarig jubile um dat de Zierikzeesehe Nieuwsbode dit jaar viert. Ter gelegenheid van dit jubileum is in de drukkerij een expositie ingericht van de kunst schilder en journalist van de Zierik zeesehe Nieuwsbode J. P. Jong- schaap. Vrijdagmiddag werd die ex positie officiëel geopend door de president commissaris van de N.V., de heer S. H. R. F. Ochtman. De heer Ochtman stond stil bij het jubileum van de krant en herinner de aan het vorige week verschenen jubileumnummer. „Een zeer uitge breid en feestelijk nummer mag ik wel zeggen, op de samenstelling en verschijning waarvan onze redaktie zich intensief weken-, ja maanden lang heeft voorbereid. Het resultaat mocht worden gezien en het heeft getoond waarin een klein blad groot kan zijn". De president-commissaris achtte het blad niettegenstaande haar 125 jaren nog steeds springle vend, dank zij het feit dat de elkaar in die één en een kwart eeuw opvol gende redakties haar lezers steeds op de juiste wijze en in een passend geestelijk klimaat wisten te benade ren. „Van haar zeer grote publici- teitswaarde in deze streken zijn vele adverterende zaken en bedrijven in ons land zich dan ook bewust". Individuele emotie Om een oordeel over de kunst vorm van Jongschaap te kunnen vel len was de heer Ochtman van me ning dat zij zeker een individuele expressie van een individuele emotie is, maar vond er vormgevingen bij die pakten eer we hun inhoud goed en wel kennen. „Wat de schilder in zijn werk voor ons uitstrooit, moeten ontroeringen zijn om een kleur of een lijn. Het ligt er maar aan hoe de schilder zijn gedachten op ons overbrengt en wat voor stemmingen het in ons teweeg brengt. Bij Jong schaap is het geheel zeer veel méér dan de som der onderdelen. Het is een zekere eenheid, ontstaan door samenstelling en atmosfeer. De meeste stukken spreken aan, ook zonder dat we ons telkens opnieuw over een onderdeel of kleur behoe ven heen te buigen." „Het streven naar een bepaalde perfektie en de behoefte om de in beeld te brengen gedachten zoveel doenlijk om zich heen te hebben be heersen m.i. wel Jongschaap's artis tieke ontwikkeling". Tot slot stelde de heer Ochtman: Gewoon fijne schilderijen om lang naar te kijken". r Kemper (links), bood namens het personeel een fraai wandplastiek n At Braat. Verder op de foto de heer P. Ochtman, commissaris van Drukkerij L. O. Na de officiële opening, verricht door de president-commissaris de heer S. Ochtman, bezichtigden velen de in de expositiezaal van L. O. tentoon gestelde schilderwerken van de heer Jongschaap. (Foto's: Co Berrevoets). ZIERIKZEE Een royaal gebaar gevraagd Deze week wordt er in deze stad de Nationale Jeugdzofg collecte ge houden. De opbrengst van deze col lecte zal voor 50 pet. rechtstreeks ten goede komen aan het clubhuis „De Lichtboei" van het Leger des Heils en de andere 50 pet. zal via het landelijk bureau verdeeld wor den over de acht organisaties die dit clubhuiswerk organiseren, waaron der -alle kerken en het Leger des Heils. Dé burgemeester van Zierikz.ce schrijft bij deze collecte de volgende aanbeveling: Gaarne wil ik de Nationale jeugd- kóllekte van 24-29 november bij u aanbevelen. Ik doe dat vanuit de be langstelling en waardering, die ook bij de gemeentelijke overheid be staat voor het jeugd- en jongeren werk in al zijn vormen. Ik doe dat tevens omdol ik weet, dat geen enkele vorm van financiële steun, hetzij van het rijk. hetzij van de gemeente, in staat is alle kosten van dit werk op te vangen, zodat er dus altijd nog een groot deel dei- kosten gedekt moet worden uit an dere bronnen. Het is voor deze tekorten dat via de nationale jeugdkollekte een be roep op u wordt gedaan. Een be roep. dat ik gaarne ondersteunen wil. D. W. KASTELEIN. Volksdansen in „De Lichtboei" Dinsdag 25 november is er weer gelegenheid tot volksdansen in „De Lichtboei" voor jongelui vanaf 13 jaar. KERKWERVE Sint Nicolaasavond openbare school Donderdagavond 4 december a.s. wordt door de oudercommissie van de- openbare basisschool Prinses Ire ne tc Kerkwerve de traditionele Sint Nicolaasavond gehouden in het verenigingsgebouw. Door de. leerlin gen wordt momenteel een. toneel stukje ingestudeerd, dat op deze avond voor het voetlicht zal worden gebracht. Uitbreiding van Kerkwerve Dbor de gemeente Middenschou- wen is het bouwrijpmaken van een gedeelte van het onlangs door de ge meente aangekocht perceel van dc heer M. Ringelberg opgedragen aan het Aannemingsbedrijf Schouwen- Duiveland N.V. te Zierikzee. Voor lopig wordt alleen liet gedeelte bouwrijp geniaakt, dat bestemd is voor de bouw van 8 woningwetwo ningen door de woningbouwvereni ging „Beter Wonen" te Zierikzee. Langs de Verseputseweg zal riole ring worden aangelegd benevens een parkeerstrook en trottoir. Tevens zal een gedeelte straat dwars op de Ver seputseweg worden klaar gemaakt. Naaf- verwacht 'wórdt, zal met dc De directeur, de heer R. A. Hune- man, die tevoren welkom had gehe ten, dankte alle medewerkers voor de totstandkoming van het jubile umnummer: de redaktie, de lay-out, drukkers en inrichters van de ten toonstelling. In deze korte plechtigheid had ook de aanbieding plaats van het jubi leumgeschenk van het personeel. Ook dit was een kunstzinnige aan gelegenheid. Het geschenk bestond namely k uit een wandplastiek van At Biaat. De heer G. A. Kem per bood het de directie aan in een geestige speech en vertelde hoe de betreffende commissie, bestaande uit de heren Kleppe, Bevelander, Van Wagtendonk en Kemper te werk was gegaan. De directeur toonde zich verrast met het geschenk. Hij dacht het een mooie plaats toe in de hal. Het kunstwerk, een wandplastiek, voor stellende een typograaf, zal alvorens het definitief zal werden geplaatst in brons worden gegoten. De kunstten toonstelling zal tot 1 januari geo pend zijn tijdens de werkuren. De bezoekers worden door het bedrijf naar de expositieruimte geleid zodat men meteen de mogelijkheid heeft een drukkerij in vol bedrijf te zien. openbare kleuterschool alhier zal ge houden worden morgen (dinsdag)- avond, in het schoolgebouw. NIEUWERKERK Opbrengst najaarszendingskollekte De onlangs gehouden zendings- rajaarscollecte in de Nederlands Hervormde Kerk te Nieuwerkerk heeft tot dusver f 571,49 opgebracht. Intekenlijst Zondagsschool Binnenkort zei worden rondgegaan met de intekenlijsten voor de Kerst viering van de zondagsschool der Nederlands Hervormde Kerk. Als men bedenkt, dat met het Kerstfeest hcopt te vieren met meer dan hon derd kinderen, dan valt te begrijpen dat hiervoor heel wat nodig is. Goede bijbelverkoop De rondgang van het rijdend bij- bijbelhuis van het Nederlands Bij belgenootschap heeft in een behoefte voorzien. In totaal werd er voor on geveer f Ü50,aan bijbels, kinder bijbels f elders, kaftjes en psalmbij beltjes in diverse berijmingen ver kocht. Rode Kruis-films Dinsdag 25 november vinden in het dorpshuisweer vertoningen van Rode Kruis-films plaats. Voor de jeugd draait in de middaguren de film: „Klopjacht in Holland" en des avonds voor de ouderen de film: „Imitation of life". Schade door autobotsing Vrijdagmiddag, omstreeks 5.15 uur, vond ter hoogte van „De Duif" bij „De Werelt" te Nieuwerkerk een auto-ongeluk plaats, waarbij twee personenwagens aanzienlijke schade opliepen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Een personen auto, bestuurd door mej. W. de W. uit Bruinisse kwam uit de richting Zierikzee en reed over de rijksweg. Zij werd gevolgd door een andere personenauto, waarvan de bestuur der onbekend is. Laatstgenoemde wagen wilde inhalen, maar moest daarvoor op de linkerrijstrook ko men. Bij de inhaalmanoeuvre nader de uit de richting Zijpe een auto. De inhaler zag dit nog juist en wilde daarom zo spoedig mogelijk weer te rug naar het rechterrijvlak. Hierbij drukte hij mej. de W.'s autootje in de grasberm, dat daarna tegen een betonnen bermpaaltje aanreed, over de rijweg schoot, tegen de naderende wagen botste, die bestuurd werd door M. K. uit Zierikzee. De auto kwam tenslotte tot stilstand in een links van de rijksweg gelegen sloot. Bij dit ongeluk vielen geen gewon den, alleen enkele pleisters dekten later de ontvellingen. De schade aan beide auto's was aanzienlijk. Afscheidsdienst ds. M. C. Westehrof Per 1 december a.s. is ds. M. G. Westerhof, plaatselijk predikant der Nederlands Hervormde Gemeente vervroegd emeritaat verleend. De af scheidsdienst is gesteld op zondag 30 november om half drie. OOSTERLAND Autobotsing Vrijdagavond omstreeks vier uur reed A. D. uit Zierikzee met zijn personenauto uit de Oud Heilige weg alhier de Sandtrömstraat in, juist toen uit de Burg. van der Havestraat de automobilist A. J. G. uit Nieu werkerk het kruispunt naderde. Door onbekende oorzaak ontstond een bijna frontale botsing waardoor beide wagens aan de voorzijde zwaar werden beschadigd. D. liep verwon dingen op, doch kon na verbonden te zijn door de ijlings gewaarschuwde dokter Speelman, naar huis worden vervoerd. Zijn auto kon echter niet meer rijden en moest worden weg gesleept. G. kwam met de schrik vrij en een gehavende auto. De rijkspo litie stelde een onderzoek in naar de schuldvraag van dit ongeval. Maandag 24 novembeer Zierikzee i Mondragon, 7.45 uur, Luwntennis- club Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, afd. P.v.d.A. Drukkerij L. O., 9-5 uur, schilde rijententoonstelling. Dinsdag 15 november Zierikzee Huis van Nassau, 7.3U uur, gew. le denvergadering Kring Sch.-D. C.B. T.B., Coüp. Aan- en Verkoopver. en Chr. Plaltelandsjongeren. Drukkerij L. O., 9-5 uur, schilde rijententoonstelling. De Lichtboei, 8 uur, volksdansen. Ouwerkerk Kleuterschool, 7.30 uur, ouderavond. Nieuwerkerk Dorpshuis, 4 uur (jeugd), en 8 uur (ouderen), filmvoorstellingen Rode Kruis. Brouwershaven Jeugdgebouw, 8 uur. Plattelands vrouwen afd. Br'haven. Advertentie SPAARBUSJES de degelijke manier van thuissparen. Busjes gratis in bruikleen NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Jeugd was afwezig De heer S. H. R. F. Ochtman hield een inleiding naar aanleiding van de geëxposeerde werken. bouw van de woningen eerst in de loop van 1970 een aanvang worden gemaakt. HAAMSTEDE Geslaagde verkoopmiddag De damesleden van de Hervormde vrouwenvereniging „Priscilla" heb ben plezier van hun handenarbeid gehad, want vorige week waren in bijna 3 uur alle werkstukken ver kocht. De spreien, kussens en andere produkten vlogen als het ware de deur van de winterkerk te Haam stede uit. De middag werd met een hartelijk, opwekkend woord geopend, door mevr. Everwijn-v. d. Bout. De totale opbrengst, was snel uitgere kend en de penningméesteresse kon f 769,68 mee naar huis nemen. De fraaie pop werd het klapstuk van de middag. Ze bracht f 81 op. Het was mej. M. v. d. Panne die ze mee naar huis mocht nemen. RENESSE Feestavond s.v. Renesse Zaterdagavond gaf de S.V. Renes se de jaarlijkse feestavond voor le den en donateurs. Ongeveer 160 mensen vulden de zaal van het Dorpshuis, waar men zich liet ver maken door het Party Trio. De op dez eavond georganiseerde verloting werd evenals vorige jaren een enorm sukses. De feestcommissie van de vereniging had. uiteraard met mede werking van de vele milde gevers, voor zeer veel prijzen gezorgd. Zo was er een fiets, waarm en het aan tal onderdelen van moest raden. Voorzitter, de heer H. J. Simons, was de gelukkige winnaar. Tot 2 uur werd er doorgefeest, waarna een ieder tevreden huiswaarts toog. Nieuwe slijterij in de dorpskern Donderdag werd de nieuwe slijte rij van de heer J. S. de Feiter zon der veel plichtplegingen geopend. Het is de tweede slijterij aan de Lange Rekc. Men verwacht vooral in het hoogseizoen goede zaken te doen, maar ook met de a.s. feestda gen hoopt men op veel toeloop. Het was er donderdag al erg gezellig, niet alleen door de véle bloemen, maar vooral door de fraaie inrich ting en de kleurig geëtiketteerde flessen. Ledenvergadering Plattelandsvrouwen Donderdag hielden de Plattelands vrouwen afd. Noordwelle e.o. hun ledenvergadering in „Het wapen van Renesse". Voor een goed gevulde zaal verzorgde de P.Z.E.M. een kook- en bakdemonstratie, dit i.v.m. de ko mende feestdagen. Met grote aan dacht volgden de dames deze de monstratie. Aan het eind van de avond werd het klaargemaakte ge bak verloot. Dc dcmonslratrices ont vingen bloemen voor hun wérk. Dc volgende vergadering van de Plattelandsvrouwen is op 17 decem ber. OUWERKERK Ouderavond kleuterschool 'Dc jaarlijkse ouderovond van de KERKWERVE, 21-11. Vrijdaga vond j.l. vend een by'eenkcmst in het verenigingsgebouw plaats, be legd dcor het comité rijtoer ouden van dagen en de Oranjevereniging. Hef deel van deze avond was am met de bevolking eens van gedach ten te wisselen ever de jaarlijks te fccuden bejaardenreizen en het ko mende bevrijdingsfeest. Van de zijde van de bejaarden was de belangstel ling gced te noemen, doch overigens was de opkomst slecht. Bijzonder jammer is het dat de jeugd, die toch overal inspraak wenst, deze avond Schitterde dcor afwezigheid. Men zou geneigd zijn zich af te vragen vcor wie de Oranjevereniging de mceiie meet nemen om een feest te organiseren. De voorzitter, de heer A. Lemsom, heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder de heer S. Francke, burge meester van Middenschouwen en de beer J. Viergever uit Serooskerke. De heer Lemsom zette het doel van deze avond uiteen. De bejaardem-eis in 1969 had een nadelig slot opgele verd van f 300,Oorzaak hiervan was volgens de voorzitter de ver hoogde prijzen, mede door de invoe ring van de ETW. De opbrengst van de lijstccllecte was nagenoeg gelijk gebleven. Om in het vervolg tekor ten te voorkomen verzocht de voor zitter een ieder zijn bijdragen met 10 °/o te verhogen. Door de penning meester van het comité, de heer A. L. v. d. Wekken werden hierna ge specificeerde bedragen genoemd van de kosten. Naar verwacht wordt zul len de totale kosten voor een be- jaardenreis in 1970 ongeveer f 2.000 gaan bedragen. De bejaardenreis Hierna was er gelegenheid om voorstellén e doen met betrekking tot de bejaardenreis. Door de be jaarden werd hiervan een gretig ge bruik gemaakt. Zo werd voorgesteld om de warme maalijd achterwege te laten; een vast bedrag per deelne mer te vragen, de muziek thuis te laten enz. Na enige diskussie werd besloten dat het comité de voorstel len nader zal uitwerken. De burge meester die hierna het woord voerde vond het een juiste gedachte geweest van het comité om de bejaarden in spraak te geven. Door hem werd er- cp gewezen, dat de reis aan de be jaarden door de- bevolking wordt aangeboden en adviseerde om een eventuele vaste bijdrage voor de deelnemers niet te hoog te stellen. Ir 1970 zal de reis zo mogelijk naar het nieuwe Schiphol leiden. Hierna was het woord aan d eheer J. Viergever, die een aanal prachtige kleurendia's vertoonde en nader toe lichtte. Elk jaargetijde werd onder de loep genomen. Het applaus dat de heer Viergever na afloop in ent vangst mccht nemen toonde duide lijk aan dat het gebodene bij de aanwezigen in de smaak was geval len en dat genoten was van de prachtige opnamen van al wat er al zo leeft en bloeit op Schouwen-Dui- veland. De voorzitter stelde hierna» het te organiseren feest in mei 1970 aan de orde. Getracht zal worden weer een feest te houden, zoals dat te Kerk werve gebruikelijk is. Nada.t de heer A. Matthijsse de lcotjes had getrokken waai-op de prijzen waren gevallen sloot de voorzitter deze bijeenkomst met een woci-d van. dank aan allen die hun medewex'king hadden verleend. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 24-11. Aangevoei-d 1685 dieren, t.w. 1221 runderen en 464 varkens. Prijzen per kilogram: slachtrunde- ren extra f 5,05-5,25; le f 4,10-4,60; 2e f 3,65-3,95; 3e f 3,35-3,50; stieren f 4,60-5,30; wox-stkoeien f 3,25-3,45; slachtvarkens le f 2,80-2,84; 2e f 2,75- 2,80; 3e f 2,72-2,75; slachlzeugen f 2,20-2,28; zware varkens f 2,50-2,60. Runderen: aanvoer korter; handel williger; prijzen iets stijver. Varkens: aanvoer als vorige week; handel vlot pi-ijzen hoger, prima's boven note ring. STEENWIJK. De 33-jarige heer A. J. Bakker uit Nieuwkoop is om het leven gekomen, nadat de auto waar in hij meereed op de provinciale weg Steenwijk-Fi'ederiksoord onder de gemeente Steenwijkerwold uit een bocht vloog en tegen een woonhuis botste. RIJSWIJK. De 15-jarige H. Swa- nenburgh uit Rijswijk is op de met automatische spooi-bomen beveiligde overweg aan de Chui-chilllaan in Rijswijk met zijn fiets onder de trein van Den Haag naar Delft gekomen. Hij was op slag dood. De overweg installatie functioneerde normaal. WASHINGTON. 23-11. Een presi dentiële commissie ixi de V.S. is na een enderzeek tct de conclusie ge- kemen, dat de misdaad, waaronder verkrachting, roof en mcord, de V.S. dreigt tc overspoelen, als er geen maatregelen worden genomen om hieraan paal en perk te stellen. Achter de misdaad staan volgens de commissie, die een rapport heb ben opgesteld over de ooi-zaken en het voorkomen van misdaad in Amerikaanse steden, „machtige so ciale ki-achten in de achterbuui-ten en zwai-te getto's. Maar het rapport legt er de nadruk op, dat er geen verband wordt gelegd tussen ras en misdaad, maar dat het verband ér is van armoede en en misdaad. Volgens de commissie zijn de plegers van ge welddaden voor een gx-oot deel jon- gei-en uit de leeftijdsgx-oep van 15 tot 24 jaar. Vooronmiddellijkeverlichting Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. De pijnverdrijver met onmiddellijke werking. Branrl aan boord van Grieks motorschip BURGHSLUIS. 22-11. Dc red dingboot „President Jan Leis" van dc Kon. Zuid-Hollandse My tot Redding van Schipbreukelingen bracht zaterdagmorgen om half ne gen 17 zeelieden binnen. Het was de gedeeltelijke bemanning van het Griekse motorschip „Martha" dat 10 myl zuidwest van het lichtschip Goercc in de nacht van vrydag op zatei'dag brand in dc machinekamer kreeg. Schipper Kees Schot wex-d om streeks 2 uur gewaarschuwd dat een Griek in brand stond en er dix-cct gevai-en moest woi-den. De opstap pers werden opgehaald en vrij spoe dig daarna koos de Leis zee. Het weer was goed en de zee kalm. In de buurt van het lichtschip gekomen was de brandende „Martha", een on der Griekse vlag vai'end vrachtschip van 5985 bid. dat, geladen niet asbes tos cp weg was van Amsterdam naar Antwerpen, al van verre zichtbaar. Af ep toe waren duidelijk de ont ploffingen aan boord hoorbaar en zware stukken metaal vlogen de lucht in. Voor de bemanning mocht het een groot geluk heten dat kert in de buurt de zeesleper „Barentszec" voor anker lag, die direct kon ingrepen en 19 man aan boord nam. Ook enige aldaar vissende scheep jes uit Arnemuiden namen opvaren den over waarbij de Am. 20, schip per Klaas v. Bel zij er acht van de Griek kon halen. Daar de Bax-entszee in dc buurt moest blijven wei-den de gex-edden ovex-gegeven aan de Leis, die direct daarop de thuisreis begon, terwijl de Arn. 20 met de acht axide- x-en opstoomde naar Vlissingen. Op de „Earentszée" bleven dc hoofd machinist en de superintendant ach ter om in de buurt van hun schip te blijven. Maatregelen Inmiddels waarschuwde schipper Schot via Scheveningen Radio bur gemeester Evex-wijn dat hij op weg was met de gex-edden naar Burgh - sluis. De burgemeester nam daarop zijn maatx-egelen om de geredden te kunnen ontvangen. Een paar busjes van Garage Dijkman wei-den in gc- rocdheid gebracht en storiden reeds te Burghsluis toen omstreeks 8.30 de Jan Leis de haven binnenvoer en aan de steigex-s afmeerde. De zeelie den, waax-van de meesten have en goed moesten achterlaten werden met de busjes naar Burgh gebracht waar ze in hotel Bakker gastvrij weiden ontvangen en de 'eerste kof fie liet zich best smaken. Aan een uilgebi-eid ontbijl kwamen de Gi-ie- ken weer wat bij van de dooi-stane emoties. Inmiddels was de agent in Vlissingen. Müller en Co gewaar schuwd die in de loop van de mor-, gen de bemanning naar Vlissingen haalde waar ze zich bij de andere 8 voegden die schipper Klaas van Bel- zen met de „Maatje", Arn. 20 aldaar had ontscheept. Bij de in Burgh aanwezige Grie ken was ook de zeeloods, de heer H. Grootveld van kantoor Dirkzwager. Het schip voer in charter voor de Zweedse Mij O.W. (Otto Williamsc) en had als thuishaven Pii-aeus. In de loop van de zaterdagvoor middag voegden zich nog bij dc Ba rentszec. de Indusbank en do Maas- bank allen van L. Smit en Co. Het schip bx-andde toen nog steeds. Latei- is het de Waterweg opgesleept. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2