DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vermoeide astronauten van „Apollo" sliepen meer dan 12 uur Bij de tijd Vanaf 79,- Minister Luns over de kwestie West-Irian in de Verenigde Naties MORRIS Protesthappening in het Kuinderbos Wordt Zwitserland lid van de E.E.G. Grote onrust in zuivelbedrijven Indonesisch militair bewind versterkt greep op het Volkscongres Drie doden bij autobotsing na inhalen Vrouw schiet zich per ongeluk dood Scholieren demonstreerden voor Biafra Aanval op de gevangenis in Beiroet Woonwagenbewoners slaags met politie 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 24 november 1969 Nr. 20308 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 ?EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: tannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, ia 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 jur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v h Lakenman 6 Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. In dit nummer: De Jan Leisbracht zeelieden binnen Langste rustperiode sinds begin van de inaanreis Last van „niaan.stof" in de eabine HOUSTON, 22-11. De astronauten van de Apollo-12, vermoeid van de inspanningen van de afgelopen da gen, hebben zaterdag op de terugreis naar de aarde meer dan twaalf uur achtereen geslapen. Het was hun langste rustperiode sinds het be gin van hun maanreis. Een woordvoerder van de vlucht- leiding in Houston sprak van een „slaaprecord in de ruimte". Na het ontwaken voerden de ruimtevaarders een kleine koerscorrectie uit en ver richtten daarna wat navigatiewerk. Voordat zij gingen slapen klaagden de ruimtevaarders over het maanstof in de cabine. Zij moesten de ramen herhaaldelijk schoonmaken. Conrad zei: „Dit moet een stofrecord zijn". De astronauten hebben wel een stof zuiger gebruikt om de ruimte schoon te maken maar er bleef nog genoeg over om hun verstopte neusgaten te bezorgen. Met wat tabletjes raakten zij van deze kwaal af. De mannen deelden nog mee dat op de landingsplaats het stof ver schillende graden van fijnheid ver toonde. Zij waren verbaasd geweest Advertentie. Wintercoct; Suède mei bont Suèdine met bont Bontjassen toen zij constateerden dat de helling van de krater waar de Surveyor staat, vaster was dan het overige terrein. De geleerden hadden gewaar schuwd dat zij op de helling van een krater moesten oppassen voor uit glijden. Op de maand - aldus de ruimte vaarders - veranderen de voorwer pen van uur tot uur van kleur, naar de inval van de zonnestralen. Zo za gen z(j de kleur van de Surveyor veranderen van zuiver wit in tabaks bruin. Bean en Conrad deelden Houston verder mee dat sommige gereed schappen nog wel enige veranderin gen zullen moeten ondergaan. „Ze leken aardig goed voordat we ver trokken", aldus Conrad. Maar toen de mannen bij de geringe zwaarte kracht aan het werk gingen, bleken de instrumenten niet zo handelbaar te zijn. Sommige werktuigen braken. „Wij zijn tot de conclusie gekomen dat, om te beginnen, alles te zwak is". De gereedschappen voor het ver zamelen van de grondmonsters wa ren het slechtst. ROTTERDAM. 22-11. De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, meent, dat, na de be handeling van de „daad van vrije keuze" in West-Irian door de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties, in de volkerenorganisatie be langstelling voor West-Irian zal blij ven bestaan. De minister zei dit bij zijn terug keer in Nederland cp de luchthaven van Rotterdam. Het was Nederland, aldus minister Luns, dat heeft aan gedrongen op behandeling van de rapporten over de „daad van vrije keuze" in de Algemene Vergadering. In het rapport van de Boliviaanse diplomaat Ortiz Sanz, de vertegen woordiger van secretaris-generaal Oe Thant voor West-Irian wordt het voorbehoud van het parlement, de regering en de publieke opinie ten aanzien van de uitvoering van de „daad van vrije keuze" bevestigd, al dus de minister. Maar toch komt dat rapport tot de conclusie dat Indone sië zich aan zijn afspraken heeft ge houden. Over de samenwerking met Indonesië bij de indiening van de desbetreffende resolutie, die deze week door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties is aanvaard zei de minister dat zonder Neder landse inspraak de resolutie anders zou hebben geluid. QUALITY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 EMMELOORD, 22-11. Als protest tegen de aanleg van een schietter- rein heeft de jeugd van de Noord- Oostpolder zaterdag een happening gehouden in het Kinderbos. Een stoet van enkele honderden jongeren op wagens en bromfietsen trok 's mor gens van Emmeloord naar een grote tent in het bos. De vlag van de ge meente Noord-Oostpolder werd daar halfstok gehesen. „De Noord-Oost polder is in rouw", aldus een ivoord voerder van de jeugd. „De vlag zal blijven hangen tot hel Kuinderbos gered is". WENEN. 22-11. Tijdens een Euro pese discussiebijeenkomst in Wenen heeft de Zwitserse afgevaardigde Hans Rathgeb van de vrijzinnige partij zaterdag opzien gebaard met de mededeling, dat zijn land na Pa sen volgend jaar het volledig lid maatschap van de E.E.G. zal aan vragen. Tot dusver is er alleen nog maar sprake geweest van associatie. Arabieren door eigen explosieven gedood HAIFA. 23-11. Een met explosie ven geladen personenauto is in de nacht yan zaterdag op zondag aan de rand van de stad Akko, ten noor den van Haifa, ontploft op het ogen blik dat het voertuig stilhield bij een stoplicht. Twee Arabische inzitten den werden gedood. Van de auto bleef niets over. De voortijdige ontploffing heeft Haifa of een andere Israëlische stad waarschijnlijk voor een ramp be hoed. Amerikaanse luitenant beschuldigt van massamoord WASHINGTON, 21-11. Het Ame- rikaanse ministerie van defensie heeft in een brief aan leden van het Amerikaanse Congres onthuld dat luitenant William Calley in verband met het bloedbad in het Zuidvietna- mese dorp Song My beschuldigd is van moord met voorbedachten rade op ongeveer 100 Vietnamese burgers. Een rapport over de zaak is aan Calley's commandant te Fort Ber.- ning in Georgia gezonden. Het Pen tagon liet voorts in de brief weten dat het onderzoek naar de rol die sergeant David Mitchell bij de mas samoord heeft gespeeld, nog niet is afgesloten. Mitchell behoorde in Vietnam tot het peleton van Calley. UTRECHT, 22-11. In de zuivelin dustrie, met name in het noorden van het land, is grote onrust ont staan over loonverschillen die drei gen te ontstaan nu de directie van de Leeuwarder ijs- en melkproduk- tenfabriek heeft besloten met terug werkende kracht een loontoeslag van f 12,50 per week te geven. Daarmee is de C.A.O., die eind maax-t volgend jaar afloopt, op losse schroeven ko men te staan. De loontoeslag werd toegestaan nadat bij de fabrieks- poorten van Lijempf in Leeuwarden een pamflet van stakingsleider Fre Meis was verspreid, waarin werd opgeroepen voor een vergadering op volgende week vrijdag, onder het motto „Hoe acties moeten worden gevoerd". Dit nummer bestaat uit 8 pagina's DJAKARTA, 22-11. Het Indonesi- naar verluidt tevens van mening dat sche parlement heeft zaterdag una- de verkiezingen moeten worden uit- niem twee wetsontwerpen goedge- gesteld als ze botsen met een ander keurd, die voorzien in beperkte alge- congresbesluit over de economische mene verkiezingen en de greep van ontwikkeling van het land. het leger op het volkscongres, het hoogste wetgevende lichaam van het land, versterken. Advertentie Een derde van de 920 congresleden zal gaan bestaan uit door president Soeharto benoemde militairen en burgers. Dit betekent dat, gezien de grote verschillen tussen de overige groepen, de steun van de regering onontbeerlijk zal zijn voor het be reiken van de tweederde meerder heid die vereist is voor een grond wetswijziging. In de wetsontwerpen wordt geen datum genoemd voor de verkiezin gen, die krachtens een eerder con-> gresbesluit tegen 5 juli 1971 moeten worden gehouden. Volgens welinge lichte kringen zal president Soeharto daar nu zeker geen bezwaar meer tegen hebben, maar de generaal is Rond 20.000 toeschouwers verdrongen zich óp de tribunes van de renbaan in Keulen-Weidenpesch, om een exotisch schouwspel bij te wonen: de eerste kameel-race in Europa. Acht ren-dromedarissen uit Marokko wachtten ge knield op de start, waarna zij er heel rustig vandoor gingen in gestrekte draf. Winnaar werd de 14-jarige dromedaris-.hengst, de grote favoriet, die voor de 6000 meter lange baan slechts 16 mimiten en 21,2 seconden nodig had. Record haarknippen LONDEN, 22-11. Volkomen uitge put legde de Schotse figaro Joseph Bald donderdag in Edinburgh na het knippen van 286 „klanten" geduren de 48 uur achtereen de schaar neer. Hij 'riep zich vervolgens uit tot we- reldduurrecordhouder haarknippen. Zijn voorganger, een Japanse kap per, heeft het tot „slechts" 204 afge werkte hoofden gebracht. ASSEN, 22-11. Bij het inhalen van een vrachtauto op de provinciale weg tussen Assen en Hoogeveen is by Spier een personenauto, bestuurd door de 32-jarige heer O. Haakma uit Venlo, in een slip geraakt en tegen een tegemoetkomende auto ge reden. De heer Haakma werd bij deze DRACHTEN, 22-11. De 34-jarige mevrouw I. Boonstra-de Jong uit Drachten, is door een schot uit een pistool om he leven gekomen. De vrouw, die Sint Nicolaas-in- kopen had gedaan in het centrum, liftte terug naar huis met haar melk boer, die zij toevallig tegengekomen was. In het dash-bordkastje zag de vrouw een pistool liggen en mani puleerde ermee. Het pistool, dat ge laden was, ging af en zij werd ge raakt in het onderlichaam. Een snelle tocht naar een ziekenhuis mocht niet meer baten. Stille toclit van duizenden DEN HAAG, 22-11. Rond negen duizend leerlingen en leraren van scholen voor voortgezet onderwijs uit het hele land hebben vorige week een stille tocht door Den Haag gehouden om aandacht te vragen voor de kinderen van Biafra, van wie er vele tienduizenden de hon gerdood sterven. Aan>de kop van de drie kilometer lange stoet liepen vier scholieren met trommels, waarop zij de doden mars sloegen. De scholieren droegen vele spandoeken en borden mee met Twee doden hij verkeersongeval GRAVE. 22-11. Op de Middenpeel- weg in Grave heeft zich een ver keersongeluk voorgedaan, waarbij twee personen op slag werden ge dood en twee anderen ernstig wer den gewond. Een personenauto, bestuurd door mevrouw van Boekei, 46, uit Grave kwam bij het oversteken van de Middenpeelweg in botsing met een passerende militaire vrachtwagen. Mevrouw van Boekei en haar zeven tienjarige dochter werden daarbij op slag gedood. Een vijftienjarige doch ter en haar vriendin, mejuffrouw Van den Hovewerden geraakten ernstig gewond. teksten als „redt het Biafraanse kind", „help met brood Biafra van de dood", „moord" en mensen op de maan, Biafranen naar de maan". Een deputatie van vier scholieren en de heer A. de Boêr, directeur van de lagere technische school in De- demsvaart, ging bij het kabinet van de minister-pi-esident aan het Plein 1813 naar binnen om een petitie aan premier De Jong te overhandigen. In deze petitie, waarbij volgens de organisatoren van de Biafra-actie een miljoen handtekeningen van middelbare scholieren gevoegd wa ren, wordt regering en parlement gevraagd in samenwerking met an dere regeringen dadelijk opnieuw stappen te ondernemen om een ein de te maken aan de mensonterende toestanden waarin de Biafraanse kinderen verkeren. Ongeluk met vuurwerk O Als gij U kromt voor de wereld dan loopt de wereld over U heen. botsing gedood; zijn vrouw en drie kinderen werden gewond, waarvan een tweejarig kind levensgevaarlijk. In de tegemoetkomende auto werd de 23-jarige mej. E. G. Wilderink uit Voorburg gedood; de 23-jarige mej. E. Lucas, eveneens uit Voorburg, overleed later in een ziekenhuis. Een derde inzittende werd gewond. De gewonden werden overgebracht naar het Wilhelminaziekenhuis te Assen. Dit ongeluk was het derde dat vrij dag op deze weg gebeurde. Door on gelukken bij Spier en Hooghalen werden vrijdagmorgen negen gewon den naar het Wilhelminaziekenhuis in Assen overgebracht. Negen personen dakloos na brand in boerderij ACHTERVELD, 22-11. Zaterdag- morgen ontstond brand in de kapi tale boerderij van de heer J. van de Lagemaat uit Achterveld. De boer derij brandde in. korte tijd geheel af. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Wel zijn negen per sonen dakloos geworden. Het vee kon met veel moeite worden gered. De schade is ruim f 200.000. Bankoverval in Spanje PAMPLONA, 23-11. Drie met mi trailleurs gewapende mannen, van wie er in priestergewaad, hebben za terdagavond een bank in Elizondo, in het noorden van de provincie Na- varra, overvallen. Zij maakten een bedrag buit van 2 miljoen peseta, na drie bankemployé's vastgebonden te hebben. Noordelijke wind Verwachting tot dinsdagavond: Nu en dan buien, mogelijk met ha gel of natte sneeuw, afgewisseld door opklaringen; matige tot krachtige wind uit noordelijke richtingen; in de nacht en vroege ochtend plaatse lijk lichte vorst, morgenmiddag de zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturenvan ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. 25 nov. Zon op 8.16, onder 16.37. Maan op 16.56, onder 10.24. Volle maan: 24 nov. te 0.54. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 25 nov. 3.56 v.m. 16.10 n.m. BROUWERSHAVEN 25 nov. 3.35 v.m. 15.50 n.m. Spirngtij: 26 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-11. Gedurende het afgelopen weekeinde stond het weer in ons land onder invloed van een boven de Golf van Biscaye aanwezi ge depressie. Bij droog weer steeg het kwik zondag in ons land tot 8 a 13 graden. In Frankrijk werd het plaatselijk 17 graden, daarbij viel vooral in Bretagne en het gebied van de Loire 30 tot 40 mm. regen. Bij ons viel er de afgelopen nacht in Brabant en Limburg, alsook in oost- België en west-Duitsland 5 tot 10 mm. regen. Dit hing samen met het binnendringen van koudere lucht, die via het zeegebied tussen Noor wegen en IJsland en de Noordzee ons land binnenstroomde en verder zuidwaarts opdrong. Het komende etmaal zal de aanvoer van tamelijk koude en onstabiele lucht uit het noorden voortduren. In deze stro ming, in stand gehouden door een depressie boven Duitsland en een hogedrukgebied ten zuiden van IJs land, trekken buienstoringen mee die plaatselijk ook hagel of natte sneeuw kunnen veroorzaken. BEIROET, 23-11. Zondagochtend is een aanval gedaan op de centrale gevangenis in Beiroet door gewa pende mannen, die met vijf auto's waren gekomen. Hun doel was de bevrijding van een officier van het Libanese leger, kapitein Foead Aoead, die gevangen zit sinds de mislukte staatsgreep van 31 december 1961 door de Syrische volkspartij. Kapitein Foead Aoead wist, te ont snappen en in auto te stappen. Maar deze auto werd al spoedig door een Libanese legerpatrouille achter haald. De kapitein is wederom in de gevangenis opgesloten. De gewapende overvallers zijn ontkomen, maar alle grensposten van Libanon zijn gealarmeerd. Bij de overval zijn vijf cipiers gewond. op west-Java DJAKARTA, 23-11. Het Indonesi sche persbureau Antara meldt, dat in west-Java een jongen door vuur werk het leven verloren heeft en 172 mensen zijn gewond. Desondanks stijgt de omzet van vuurwerk. Het verzoek van de overheid, geen vuur werk af te steken tot het mohamme daanse feest „Idoel Fitri" en nieuw jaar is volgens Antara genegeerd. EINDHOVEN, 21-11. Vrijdagmor gen hebben tussen 40 man van de Eindhovense politie, gewapend met schild en lange wapenstok, ongere geldheden plaats gevonden met een honderdtal woonwagenbewoners, on der wie ook vrouwen en kinderen, van het Eindhovense woonwagen park. Drie politie-ambtenaren wer- den zodanig gewond dat zij ter be handeling naar een ziekenhuis moes ten worden overgebracht. De relletjes ontstonden nadat de dienst van gemeentewerken twee boventallige woonwagens van het kamp wilde zetten, hetgeen door de bewoners verhinderd werd. Ingeroe pen assistentie van politie, die in da gelijks tenue verscheen, had tot ge volg dat deze op afstand met ijzeren staven, tandwielen, schokbrekers etc. werd bestookt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1