Winnaar no. 126.252 in het Chevron kleurenspel itó3 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Astronauten na bezoek aan maan veilig terug in moederschip V.S. en Japan bereiken akkoord inzake teruggave van Okinawa officieel correspondentschap van het reisbureau Wagons Lits/Cook in Zierikzee C.H.U. over burgemeestersbenoemingen BEKENDMAKING Egyptisch geschut in actie bij Suezkanaal K0UWENBERG ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijflag 21 november 1969 Nr. 20307 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Poslbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 jur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, lel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Regionale kerkelijke vergadering te Zierikzee Na verblijf van meer dan dertig uren in „Zee der Stormen" HOUSTON, 20-11. Dc ruimtevaarders Charles Conrad en Alan Bean z(jn donderdagavond veilig van hun bezoek aan de maan teruggekeerd in het moederschip Apollo-12, waarmee hun collega Richard Gordon sinds woens dagochtend alleen om de maan had gecirkeld. Na een verblyf van 3lMs uur in de „Zee der Stormen" waren Conrad en Bean zonder moeilijkheden op gestegen. Ze lieten de raketmotor anderhalve seconde te lang werken, waardoor de maansloep „Intrepid" niet precies in de berekende baan kwam maar dat euvel was met behulp van de stuurraketten snel verholpen en drieënhalf uur later was het moederschip „Yankee Clipper" achterhaald. „Gepakt", juichten de astronauten na de perfecte koppelingsmanoeuvre die via de televisie uitstekend te volgen was. „Hallo daar", riep Con rad vlak voor de koppeling vanach ter een venster de Apollo-piloot toe. Gordon antwoordde: „Pete, ik kan je neus hier vandaan zien". De tweede maanexpeditie van de mens is bijzonder succesvol verlopen Na de precisielanding op 180 meter van de beoogde Surveyor-sonde volgden twee maanwandelingen van in totaal bijna acht uur, waax-bij o.a. een instrumentenpakket met kern generator op het maanoppex-vlak werd geplaatst, 45 kg bodemmon sters werden verzameld en delen van de Surveyor gesloopt voor onder zoek op de aarde. De enige grote te- leurstelling was het al spoedig uit vallen van de tv-camera door ver branding van de lens, waardoor op aarde de uitstapjes van Conrad en Bean niet konden worden gevolgd. De astronauten maakten tijdens hun verblijf op de maan een zeer opgewekte indruk en verheugden zich speciaal over het gemak waar mee ze zich konden bewegen. Con rad meldde dat ze helemaal niet moe werden. Ze klaagden alleen over dox-st. Van de in apx-il 1967 gelande Surveyor namen ze o.a. de tv-came- ra mee waarvan de 6315 opnamen de landingsplaats van de maansloep hadden helpen uitzetten. Vallen van Conrad Conrad is donderdag tijdens de tweede maanwandeling gevallen maar meldde dat hij door Bean vlot overeind was geholpen. Hij scheen op zijn knieën terecht te zijn geko men. Ruimtevaai'tfunctionarissen hebben steeds gevreesd dat het logge ruimtepak het opstaan na een val ernstig zou bemoeilijken, maar Con rad sprak er laconiek over. Wel had hij eerder gemoppex-d en gevloekt op de kabels van de diverse instrumen ten in de nabijheid van de „Intre pid". Bean adviseex-de een volgende maal speciale lussen aan de ruimte- pakken te bevestigen zodat, wan neer de een zich bukt om een steen Koningin opende gedeelte gerestaureerd voormalig weeshuis te Amsterdam AMSTERDAM, 20-U. Toen H.M Koningin Juliana donderdag in de loop van de morgen de opening ver richtte van het gerestaureei'de voor malige Burgerweeshuis aan de Kal- verstraat - nu het gebouw is betrok ken door het Amsterdams histo risch museum - stelde zij maar een klein gedeelte van het enorme com plex dat begrensd wordt door het Begijnhof, de Kalverstraat, de Sint Luciensteeg en de Nieuwe Zijds Voorburgwal, in gebruik. Juist groot genoeg om een kleine tentoonstelling „Weg Wezen" over recreatie door de eeuwen heen, een bescheiden restau- rant en een prachtige binnenplaats te bevatten. De totale restauratie van het vroegex-e weeshuis zal pas in 1975 - bij het 700-jarig bestaan van Amsterdam - klaar zijn en dan ruim achttien miljoen gulden heb ben gekost. op te rapen, de ander hem vast zou kunnen houden. Na de koppeling van „Intrepid" en „Yankee Clippex-" begon in de maansloep de grote opruiming. Eerst werden de zakken met maanstof en -stenen naar het moederschip over gebracht, gevolgd door de filmcas settes, handschoenen, helmen en de len van de Surveyor-raket, waarna Conrad en Bean zelf overstapten na zich met een speciale „stofzuigex-" zo zorgvuldig mogelijk van maanstof te hebben ontdaan. Vex-volgens yverden de luiken ge sloten en werd de maansloep afge stoten, die later op de avond op de maan te pletter zou slaan. De Apol- lo-cabine blijft nog een dag om de maan cix-kelen, waarbij foto's zullen worden gemaakt van eventuele toe komstige landingsplaatsen. Om 21.43 uur vrijdagavond wordt dan de hoofdmotor ontstoken voor de terug keer naar de aarde. Ook de drie astronauten van de Apollo-12 ontkomen na hun terug keer op aarde niet aan quarantaine Evenals hun voorgangers van dc Apollo-11 zullen ze drie weken lang in afzondering worden gehouden met het oog op eventuele ziektekie men die ze van dc maan mee kun nen hebben gebracht. Dat wordt weliswaar vrijwel uitgesloten ge acht, maar de Nasa wil het zekere voor het onzekere nemen. MOO,- de Heer C. K. Uittien van Geusaustraat 40 Voorburg. Totaal 187.278 prijzen CflCVrOn van 1,- t/m 1000,-. Tank bij Chevron I en win zo'n prijs. WASHINGTON, 20-11. Dc V.S. en Japan hebben in feite woensdag een overeenkomst gesclotcn over de te ruggave van het eiland Okinawa aan Japan in 1972. zo is van betrouwbare diplomatieke zijde in Washington vernomen na afloop van het eerste onderhoud, dat president Nixon woensdag met premier Sako van Ja pan heeft gehad. Het akkoord, zo zei men, zal wor den opgenomen in een gemeen schappelijk communiqué dat vrijdag gepubliceerd zal worden na afloop van het derde en laatste gesprek tussen beide staatslieden. De V.S. zouden een belangrijke beperking van de invoer in de V.S. van Japanse textielpx-odukten heb- Dodelijk verkeersongeluk NAARDEN. 20-11. By het kruis punt aan de westzijde van Naarden in dc rijksweg Amsterdam-Amers- foort, is een dodelijk verkeersonge luk gebeurd. Een personenauto die uit de rich ting Amersfoort op dit kruispunt had voox-gesorteei'd, werd door een tankwagen met oplegger aangex-eden die 19 ton wijn bevatte. De vracht wagen reed door het groene licht met een snelheid van 70 kilometer, wat ter plaatse is toegestaan. In de personenauto zaten de heer en me vrouw K. uit Naai-den. De 80-jarige heer K., die de auto bestuurde, heeft een ernstige hersenschudding opge lopen, terwijl zijn 73-jarige echtge note ten gevolge van het ongeluk om het leven kwam. ben geëist. Al een jaar lang oefent de Amei'ikaanse regering druk uit op Japan om vrijwillig de uitvoer naar de V.S. van textielprodukten, in het bijzonder kunstvezels, te be snoeien. Dit doet de Amex'ikaanse regering om de Amerikaanse textiel industrie, die er niet te best voor- staat, te beschex-men. Het opnieuw gebruiken van het eiland Okinawa als opslagplaats voor kernwapens is een kwestie die nog geregeld moet wox-den. Wel zou Sato er mee hebben ingestemd dat Okinawa een basis zal blijven voor» de Amerikaanse. strijdkrachten. Mocht het conflict in Vietnam na 1972 nog voortduren, dan zal over de toekomst van Okinawa, in het bijzonder wat het gebruik van dit eiland als basis voor de Amex'ikaan se bommenwerpers van het type B-52 betreft, door bilateraal overleg beslist worden. Mei ingang van 1 november 1969 is GEOPEND een Correspondent is assurantiekantoor J bij de Vaate, Nieuwe Haven 105 te Zierikzee. Alle inlichtingen omtrent reizen kunt u richten tot Wagon Lits/Cook, bij de Vaate, Nieuwe Haven 105, Zierikzee, tele foon (01110) 2577. v..-c '>t- 2 DEN HAAG. 20-11. Het dagelijks bestuur van dc C.H.-Unie is van me ning, dat de burgemeester dient be noemd te worden door de kroon op voordracht van de commissaris der koningin nadat de gemeenteraad is gehoord. Dit standpunt is neergelegd in een concept-politiek werkprogram dat zaterdag ter discussie wordt gesteld op een vergadering van de C.H.- Uniei-aad. Ook het concept-beginsel- program zal op deze in Utrecht te houden bijeenkomst worden bespx-o- ken. Tegen de hierboven neergegeven opvatting in gaat het voorstel van de Zeeuwse C.H.-gedeputeerde A. J. Kaland die van oordeel is dat de vooi'di'acht voor een burgexneestex-s- benoeming niet afkomstig dient te zijn van de commissaris der konin gin, doch van het college van gede puteerde staten. Naar zijn mening past „de bijna onbeperkte macht van een commissax-is der koningin op het gebied van de burgemeestersbenoe mingen niet meer in deze tijd". Een collegiale voordracht is veel opjec- tiever dan het altijd subjectieve oor deel van één man. Advertentie Om misverstanden te voorkomen, maken wij aan de inwoners van Schouwen-Dui- veland bekend, dat zowel stoonigoederen als was- goederen blijvend door ons worden behandeld Onze vertegenwoordiger is de heer T. HEIKAMP en het adx-es van onze winkel is als vanouds: Verrenieuwstraat 5 te Zierikzee, terwijl ook de depóts in de diverse plaatsen dezelfde zijn gebleven. Wasserij en chemische wasserij „DE ZON" N.V., Goes Tilburger poogde zijn vrouw te vermoorden TILBURG. 20-11. Dc 38-jarige Til- burger P. S. heeft getracht zijn evenoude vrouw in haar woning in de Rossinistraat in Tilburg ver moorden. Hij sloeg haar eerst met een zware kristallen asbak op het hoofd waar door ze bloedend werd vex-wond en tx-achtte vervolgens haar keel dicht te knijpen. De man slaagde niet in zijn opzet. De vrouw wist zich uit de greep van de man los te rukken, vluchtte naar buiten en zocht hulp bij buren. Ze werd overigens niet ernstig ge wond. P. S. koelde zijn woede op het meubilair van de woning, waax-van de toegang hem hangende de echt- scheidingspi'ocedui-e was ontzegd. De man kwam tot zijn daad omdat zijn vrouw, die hem overigens nor maal in de woning had toegelaten, niets van een vexzoening wilde we ten. Na de mislukte poging ging de man naar Rijen, waar hij de laatste tijd vei'bleef. Daar meldde hij zich bij de rijkspolitie en bekende zijn daad^ De man is naar Tilbux-g over- gebxacht en ingesloten. Grote buit bij inbraak MEPPEL. 20-11. In Meppel is tij dens uitstedigheid van de bewoner ingebroken in een woning aan de Keizei'sgracht. Toen de bewoner, de 72-jarige rustend schipper G. Bloem- beig, na een week afwezigheid in zijn huis terugkeex-de ontdekte hij dat een dressoir xriet een beitel was geopend en dat uit een geldkistje drie spaarbankboekjes en waarde- papieren ten bedrage van f 50.000 waren verdwenen. Aangenomen wordt dat de inbreker binnengeko men is met een valse sleutel. CAIRO. 19-11. De Egyptenaren hebbexi met zware artillerie Israëli sche stellingen in de zuidelijke sec tor van het Suezkanaal beschoten, zo is in Cairo bekend gemaakt. Er wax-en o.a. munitiedepots getroffen. De beschietin gvolgde op een artille rieduel 's middags. Isx-aëlische vlieg tuigen waren verdx-even met lucht doelgeschut, zei een Egyptische woordvoex'der. Roofmoord op lioge Mexicaanse ambtenaar MEXICO-STAD, 21-11. De thesau rier-generaal van het Mexicaanse ministerie van financiën, Zubieto Yoldi, en zijn secretaresse zijn don- dex'dagochtend vx-oeg op een verla ten weg aan de rand van Mexico- stad doodgeschoten en beroofd van meer dan een half miljoen pesos (circa 150.000 gulden). Ze hadden volgens de politie het geld bij diver se industriële onder-nemingen opge haald. Het tweetal wei'd in een langs de weg staande auto aangetroffen. Ze wax-en vex-scheidene malen in het hoofd geschoten. Man driemaal overreden NIJVERDAL, 20-11. De 63-jarige heer G. J. Hengo uit Nijverdal is op de rijksweg Zwolle-Almelo nabij om het leven gekomen. Toen hij per rijwiel de weg wilde oversteken, werd hij aangereden door een per sonenauto. Door deze botsing werd hij tegen een uit tegenovergestelde richting komende personenauto ge slingerd. Tenslotte wei'd hij door een derde personenauto oven-eden.- AMSTERDAM. Op het terrein van „Cosmos Tank N.V." aan de Usse- lincxhaven brak donderdagmiddag omstreeks 2 uur brand uit in een opslagtank voor benzine. Een man werd in het ziekenhuis opgenomen met brandwonden. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's f Ons hart is nooit zo zwaar j te' dragen als wanneer hel ledig is. i Volgens Israël vuurden Egyptische troepen woensdag tweemaal op een Rode Kruiskonvooi bij het Suezka naal, waardoor de uitwisseling van de lijken van een gesneuvelde Egyp tenaar en een omgekomen Israëliër drie uur wex-d vei-ti-aagd. Aan de Jordaans-Israëlische be- standsdijn kwam het volgens een Jordaanse woordvoerder woensdag viermaal tot een ar-tillerieduel. WAT ZEGT VI BILT Kouder Verwachting tot zaterdagavond: Veel bewolking en plaatselijk enige x-egen; ovex-wegend matige wind uit richtingen tussen zuidwest en noox-d- west; lagere temperaturen. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: van ongeveer nomaal tot 4 graden boven normaal. Max.-texnpex-atux-en: omstx-eeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 22 nov. Zon op 8.11. onder 16.42. Maan op 15.25, onder 6.37. 23 xxov. Zon op 8.13, onder 16.39. Maan op 15.46, onder 7.58. 24 nov. Zon op 8.15, onder 16.38. Maan op 16.15, onder 9.15. Volle maan: 24 nov. te 0.54. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 1.49 v.m. 2.34 v.m. 3.18 v.m. 22 nov. 23 nov. 24 nov. BROUWERSHAVEN 22 nov. 1.29 v.m. 23 nov. 2.12 v.m. 24 nov. 2.55 v.m 14.05 n.m. 14.49 n.m. 15.31 n.m. 13.52 n.m. 14.33 n.m. 15.13 n.m. Spirngtij: 26 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Ten.noordwestën van Ierland begonnen donderdag de barometers te dalen, hetgeen op vrijdagochtend had geleid tot de vorming van een lagedrukgebied, dat toen bij zuid- west-Ierland lag. Een oude depressie ten zuiden van Portugal veroorzaakte, tesamen met het Ierse, lagedrukdalingen boven west- en zuidwest-Eux-opa en in de Golf van Biscaye, terwijl de baro- metex-s boven Scandinavië bleven stijgen. Dit gaf in onze omgeving aanleiding tot het krimpen van de wind naar zuidelijke richtingen, waardoor het koufront, dat donder dag ons land passeex-de, vrijdag als warmlefxont terugkeerde, hetgeen met enige lichte regen gepaard ging. Het ziet er naar uit dat gedux*endc het weekeinde de luchtdruk in het zuiden en zuidwesten laag zal blij ven. terwijl deze van Gx-oenland tot over Scandinavië en boven de oce aan hoog zal zijn. In verband hier mede moet wox-den verwacht dat la ter op zaterdag of zondag koude en onstabiele lucht met noordelijke win den Nederland zal binnendringen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1