0LGA morgen lekkere saucijzen b 125 i/ DE ZIERIKZEESCHE COURANT A.R.P. TROK BELASTING-AMENDEMENTEN WEER IN Bezwaren tegen F.A.0.-pl an H.A.L. laat bouwen op Belgische werf Rotterdam wil géén bulderbaan Véél mode- nieuws in: Vesten Truien Dassen enz. WAT 2EQT DE &ILT BEKENDMAKING Amerikaans-Russische besprekingen zijn begonnen Politie-optreden bij staking in Brussel Klachten over martelingen in Spanje i e r i !<e»! z e e aat 8 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 20 november i960 Nr. sum WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 jur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij 7 h lakenman 6 Ochlman. Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje'' (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Vraagtekens bij de schadevergoeding Na „onaanvaardbaar" van minister Witleveen DEN HAAG. 19-11. De Anti-Ile- volutionairc fractieleider mr. B. M. Biesheuvel, heeft na het „onaan vaardbaar" van minister Wittcveen verklaard dat het amendement Kieft- Goudzwaard, dat een andere belas tingverdeling voorstaat, wordt in getrokken. „Wy dragen verantwoor- deiykhcid voor de totstandkoming van het kabinet, dat belangrük werk heeft verricht en nog kan verrichten, aldus de heer Biesheuvel. Hg zei geen politieke crisis te willen over een za- kelijk verschil van inzicht. Wü wil len op onze beurt grotere belangen niet in gevaar brengen. Mr. Biesheuvel constateerde dat verschil van inzicht bestaat tussen de regering en de A.R.-fractie. Er be staat geen verschil van mening tus sen de regering en de grootst moge lijke meerderheid van de fractie over de rechtvaardigheid van de inflatie correctie; het geschil betreft de vel deling van de correctie over de jaren 1970 en 1971, gezien tegen de achter grond van beteugeling van de loon- en prijsspiraal in 1970 en het veilig stellen van de werkgelegenheid in 1971. De standpunten van de regering en de A.R.-fractic zyn elkaar in de loop van het debat op enkele punten ge naderd, maar de toenadering was niet van zodanige aard dat het amen dement Kicft-Goudzwaard achter wege kon blyven, aldus mr. Bics heuvel. „De A.R.-fractie is van oordeel dat haar voorstel de voorkeur verdient boven dat van de regering. Doch nu de regering het onaanvaardbaar uit gesproken heeft, hebben wij ener zijds het tot het einde uitvechten van een zakelijk meningsverschil en de politieke gevolgen moeten afwegen. Wij betreuren ten zeerste dat de re gering het nodig heeft geoordeeld van een zakelijk verschil van inzicht een politiek meningsverschil te ma ken", aldus mr. Biesheuvel, die daar op de intrekking van het amende ment aankondigde. „Samen thuis" „Het doek is voorlopig gevallen. De drie van Drachten en Dronten zijn samen thuis met de heer Geertse- ma". Dit zei fractieleider drs. Den Uyl (P.v.d.A.) in een felle aanval op de A.R.P.-fractie, nadat mr. Bies heuvel had aangekondigd dat de A. R.-amendementen zouden worden in getrokken. Drs. Den Uyl achtte het juist dat het kabinet het onaan vaardbaar had laten horen. Het was consequent om nee te zeggen van minister Witteveen tegen een amen dement dat op essentiële punten een andere koers wilde. De A.R.-fractie BRUSSEL, 19-11. Circa 100 man van de Belgische rijkswacht hebben woensdagmiddag in de Brusselse ge meente Vorst een einde gemaakt aan een wilde staking van buitenlandse arbeiders in een montagefabrick van Citroen. De staking was 's ochtends uitge broken, nadat een Italiaanse arbei der was ontslagen die overplaatsing naar een ander deel van de fabriek had geweigerd. Nadat onderhandelingen waren mislukt en geen gevolg was gegeven aan een ultimatdm van de directie aan stakers, die werkwilligen de toegang tot de fabriek beletten, greep de rijkswacht op verzoek van de directie in. In totaal zijn bij de politie-actie, waarbij zich overigens geen incidenten voordeden, een 75- tal aanhoudingen verrricht. Stakers hebben verklaard, dat de directie de Italiaanse arbeider wilde overplaatsen om hem te scheiden moet dit naar de mening van de heer Den Uyl geweten hebben. Maar wat heeft deze fractie bezield om toch met het amendement te komen en wat betekerit het terugtrekken voor de positie van de A.R.P. in de Tweede Kamer. Het betekent niet dat de opvattingen van de A.R.P. zijn in geslikt. Zij is en blijft van mening BRUSSEL. 19-11. Het Internatio naal Verbond van Vrye Vakvereni- Gevangenen ontsnapt en gegrepen DEN HAAG. 19-11. Twee delin- quenten zijn ontsnapt uit het seiec- tie- en orientatiecentrum dat in het gevangeniscomplex aan de Pompsta- tionsweg in Scheveningen is onder gebracht. Het waren de 29-jarige betonwerker M. K. uit Eindhoven, die wegens poging tot doodslag ver oordeeld was tot een gevangenisstraf van drie jaar. waarvan hij er drie weken had opzitten, en de 23-jarige loswerkman F. Z. K. uit Amsterdam, die wegens diefstal en joyriding tot zeven maanden gevangenisstraf was veroordeeld. Daarvan moest hij nog zes maanden uitzitten. De mannen werden kort na hun vlucht weer gegrepen na een ach tervolging door twee politieagenten te paard en een automobilist. van een makker, die evenals hij als een opruier werd beschouwd. ROME, 19-11. De Verenigde Sta ten hebben ernstige bezwaren tegen één van de voornaamste punten van het plan dat de voedsel- en land bouw organisatie (F.A.O.) der Ver enigde Naties heeft ontworpen voor de voedselvoorziening van de ont wikkelingslanden. Dat heeft de Ame rikaanse onderminister van land bouw, Clarence D. Palmby, maandag in de FAO-conferentie in Rome me degedeeld. De bezwaren gelden het denkbeeld dat de industrielanden hun agrarische produktie in belang rijke mate moeten verminderen om de exportmogelijkheden van de ont wikkelingslanden te verbeteren. dat de belastingcorrectie van de re gering een te grote druk legt op het bedrijfsleven, terwijl de werkgele genheid in gevaar kan komen en er een prijsopdrijvende werking van zal uitgaan. Voor dit foute beleid is de A.R.-fractie, door het intrekken van dit amendement, voor honderd pro-; cent verantwoordelijk. gingen (I.V.V.V.) heeft woensdag in Brussel getuigenissen van vyftien met name genoemde Basken gepu bliceerd, met een relaas van mishan delingen en martelingen, die zy ver klaren in de Spaanse gevangenis van Basauri te hebben ondergaan. De secretaris-generaal van het I.V. V.V., de Nederlander Harm G. Bui ter, heeft in september, na ontvangst van de schriftelijke getuigenissen uit Spanje, een brief gezonden aan de Spaanse minister van justitie, Oriol, waarin hij om onderzoe^ van de klachten en vervolging van schuldi gen had gevraagd. Op deze brief is wel een ontvangst bevestiging uit Spanje ontvangen, doch de Spaanse autoriteiten hebben verder niet laten weten welke maat regelen zijn genomen om een einde aan de gemelde praktijken te maken, aldus een verklaring die het I.V.V.V. woensdag in Brussel tegelijk met. de getuigenissen heeft gepubliceerd. Advertentie PERFOLATEX matras super aktiverende nachtrust DEN HAAG. 19-11. Naar aanlei ding van het besluit van de Holland Amerika Lijn, bij de Belgische werf Cockerill twee lichterschepen ter waarde van ruim honderd miljoen gulden te bestellen, heeft het Twee de Kamer-lid W. P. G. Assmann (K VP) de minister van economische zaken o.a. gevraagd of het prijsver schil de enige reden is waarom de ze belangrijke order aan de Neder landse scheepsbouw voorbij gaat. Indien dit zo is wil het Kamerlid graag weten in welke mate de aan nemingssommen bij buitenlandse werven door overheidssubsidie be paald worden, en hoe groot dit ver schil is indien rekening wórdt ge houden met het renteoverbruggings krediet waarmee de Nederlandse scheepsbouw wordt gesteund. HELSINKI. 19-11. Vertegenwoor digers van de Sowjet-Unic en de Ver. Staten zyn in de Finse hoofd stad Helsinki voor de eerste maar bycen geweest voor hun voorberei dende besprekingen over beperking van de strategische bewapening. Deze officiële bijeenkomst, die an derhalf uur duurde,' vond plaats in de Amerikaanse ambassade. Donder dag zullen de delegaties voor de ROTTERDAM, 20-11. Er is geen enkele noodzaak de luchthaven Rot terdam uit te breiden met een start baan voor straalvlietuigen, zo ver klaart het centraal comité tegen uit breiding van de vlieghaven Rotter dam in een rapport „De toekomstige ontwikkeling van Zestienhoven". Dit comité - een overkoepeling van enkele plaatselijke organisaties, in en rond Rotterdam, bezorgd over het toenemen van de geluidshinder - ageert tegen nog niet definitieve plannen binnen het Rotterdams ge meentebestuur. Ir. Brouwer, waar nemend directeur van de luchthaven heeft in een rapport gesteld dat de aanleg van een nieuwe startbaan van 3500 meter nodig is, omdat de capaciteit van Schiphol binnen af zienbare tijd ontoereikend zal zijn en in de naaste toekomst tekort zal schieten bij de verzorging van de „luchtvaartbehoeften" van Rotter dam. De Amerikaanse hulp aan Indonesië DJAKARTA, 19-11. De Verenigde Staten hebben Indonesië een krediet van 54,3 miljoen dollar verstrekt voor de aankoop van levensmiddelen en katoen. De desbetreffende over eenkomst is dinsdag ondertekend'. Indonesië zal het krediet gebruiken voor de aankoop van ongeveer 150 duizend ton rijst, 150.000 ton tarwe en 120.000 balen katoen. Door deze overeenkomst is de totale krediet verlening van de Verenigde Staten aan Indonesië dit-jaar op 133,55 mil joen dollar gekomen. De leningen word enin dertig jaar terugbetaald na een periode van tien jaar waarin geen aflossing behoeft plaats te vin den. De rente bedraagt twee procent per jaar. Franse boeren in de Jura nog boos PARIJS, 19-11. De vorige nacht hebben Franse boeren hier en daar weer blijk gegeven van hun misnoe gen over het landbouwbeleid van de regering. In de Jura zijn oude ban den op de weg in brand gestoken, waardoor het verkeer werd opge houden. In Atrecht wilden 250 jonge boeren met 60 trekkers mest storten voor de prefectuur. De politie, die twee traangasgranaten gebruikte, kon dit verhinderen. De mest is toen in de omgeving gelost. Voor de onderprefectuur in Mon- treuil-sur-Mer (Pas-de-Calais) zijn twee wagens mest gestort. Hetzelfde is gedaan in Bethune. Rijssel en Saint-Omer. Op een weg bij Beane in het midden van het land zijn hon derden flessen stukgegooid. tweede maal bijeenkomen, dan in de Russische ambassade. Over de besprekingen van van daag is officieel niets meegedeeld. Naar verluidt, zou het eerste gesprek betrekking hebben gehad op proce durekwesties. Het doel van deze voorbereidende besprekingen, die naar men verwacht drie tot vier weken zullen duren, is op het op stellen van de agenda voor het wer kelijke gesprek. Wijziging bepleit van pornografie-artikel Wetboek van Strafreebl UTRECHT, 19-11. Artikel 210 van het wetboek van strafrecht (het por nograf ieartikcl) kan worden gewy- zigd. Bijvoorbeeld door uitsluitend strafbaar te stellen de openlykc tentoonstelling en het ongevraagd aanbieden van pornografisch mate riaal. Deze mening verkondigde drs. A. Schapenk, socioloog bij de kinderbe scherming, in een voordracht in het kader van het studium generale van de rijksuniversiteit in Utrecht, dal gewijd is aan de veranderende sek sualiteit in een veranderende sa menleving. De acties van justitie zijn tot nu toe met name gericht ge weest tegen het aanstotelijk zijn voor de eerbaarheid. Deze strafbaar stelling dateert uit 1911 en heeft als grondslagen: geen seksuele prikke ling, geen kwetsing van de eerbaar heid in het openbaar en handhaving van de zedelijkheidsnorm. De motivering van de pressie der critici was met name gebaseerd op de onjuiste veronderstelling dat de door het pornografische materiaal opgeroepen seksuele pikkeling moest ontaarden in een stijging van de seksuele criminaliteit en een toene ming van de prostitutie. Advertentie 1 SINT is óók bij de tijd Transplantatiepatiënt overleden PITTSBURG. 19-11. Dc Ameri kaan Ben Anolik, een 47-jarige boks- promotor die op 31 augustus van het vorige jaar een ander hart kreeg, is dinsdag overleden. Hij leefde 14 maanden en zes dagen met het hart •van een jongeman, die bij een ver keersongeluk om het leven was ge komen. Anolik was de langstlevende van de nog in leven zijnde harl- transplantatiepatiënlen. Zijn over lijden wordt toegeschreven aan het gebruik van anti-afstotingsmedicij- nën. Anolik lag sinds juli weer in het ziekenhuis van Pittsburg waar hij de harttransplantatie had onder gaan. HOUSTON. In het conlrolestation van de maanvlucht volgen de be manningsleden van de Apollo-13 ge spannen de vlucht van hun collega's. Het zijn v.l.n.r. Thomas Mattingly, Fred liaise (beiden nog „ruimte- groentjes") en veteraan JamesLo- vell. Dit drietal zal de derde beman de maanvlucht maken in 1970. Dit nummer bestaat uit 11 pagina's Wie veel voor anderen doet a heeft weinig tijd over voor f eigen grieven. 4 i Koudere nacht Verwachting tot vrijdagavond: Wisselende bewolking en plaatselijk enkele buien; koudere nacht en tem peraturen overdag ongeveer dezelfde als vandaag; overwegend matige, langs de kust krachtige wind tussen west en zuidwest. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 lot 4. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur,: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. 21 nov. Zon op 8.10. onder 16.42. Maan op 15.09, onder 5.16. Volle maan: 24 nov. te 0.54. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 21 nov. 0.59 v.m. 13.15 n.m. BROUWERSHAVEN 21 nov. 0.43 v.m. 13.07 n.m. Spirngtij: 26 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Een langgerekte gordel van hoge luchtdruk strekt zich uit van de Canadese oostkust tot in het Mid- dellandsezeegebied. terwijl boven Scandinavië een omvangrijk lage drukgebied ligt. Tussen beide syste men staat een sterke westelijke lucht stroming, waarin een golfvormige storing over de Noorzee snel naar het oosten trekt. Het hierbij beho rende koufront passeerde in de nachl en ochtend van donderdag het land. waarbij enige, meest lichte, regen viel De lucht achter het front was wat kouder en droger, doch door de on stabiele opbouw kwamen wel buien tot ontwikkeling. Voor het komende etmaal moet op aanhoudende toe voer van deze lucht worden gere kend, waarbij de wind en de buiig heid geleidelijk iets zullen afnemen. Om misverstanden te voorkomen, maken wij aan de inwoners van Schouwen-Dui- veland bekend, dat zowel stoomgoederen als was goederen blijvend door ons worden behandeld Onze vertegenwoordiger is de heer T. IIEIKAMP en het adres van onze winkel is als vanouds: Verrcnieuwstraat 5 tc Zicrikzcc, terwijl ook de depóts in de diverse plaatsen dezelfde zijn gebleven. Wassery en chemische wasscry „DE ZON" N.V., Goes Advertentie een goed stuk vlees hoort erbij bloemkool, savooiekool of witte kool met Opdienen met aardappelpuree. Smakelijk eten. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1