Mijnontploffing op schrootterrein Zierikzeese wijk trof Winnaar no. 121.809 in het Chevron kleurenspel DE ZIERIKZEESCHE COURANT Diverse inboedels werden zwaar gehavend Véél mode- nieuws in: Vesten Truien Dassen enz. Stadgenote vertelt over ervaringen rond de ontploffing ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 18 november 1969 Nr. 20305 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: (annewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 jur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N V, Drukkerij v h lakenman Ochlman, Zierikzee.* ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (ma*. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Schadeloosstelling voor getroffenen Aantal beschadigde woningen bedraagt driehonderd ZIERIKZEE, 17-11. Gisteren (maandag) morgen werd een gedeelte van de be bouwde kom van Zierikzee-west door een ramp getroffen toen zich omstreeks kwart over elf een enorme ontploffing voordeed op het terrein van de sloperij van de heer L. Groenleer, handel in lompen en metalen, aan de Gravenstraat. De explosie richtte zeer grote schade aan aan de woningen in de nabijgelegen straten. Vijf personen werden licht gewond, waarvan er één met een shock werd overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's j| Het is dikwijls zeer moeilijk om gemakkelijke zaken goed te verrichten. i De ontploffing werd veroorzaakt door het exploderen van een oude zeeman en had voor de huizen in de direkte omgeving rampzalige ge volgen. In de straten en vooral in de woningen, heerste na de explosie een volkomen chaos. Ramen en deuren werden uit de sponningen gedrukt met het gevolg dat talrijke inboedels zwaar werden gehavend. Een begin van brand b(j de sloperij kon spoedig worden geblust. Op het terrein van de explosie werd een gat in de grond geslagen met een middellijn van zeker zeven meter en een diepte van vijf meter. Bij allé in aanmerking komende in stanties en diensten werd direct groot alarm geslagen. Kort na de explosie was burgemeester D. W- Kastelein in het getroffen stadsdeel aanwezig, evenals de Rijkspolitie, vrijwillige brandweer, vertegen woordigers van gemeentelijke dien sten en Rode Kruis. Eerste hulp werd verleend door de Zierikzeese artsen die eveneens snel op de plaats van het ongeval aanwezig waren. Zwaar getroffen huizen Het meest getroffen werden wel de Karnemelksvaart en de Graven straat, waar van de huizen geen ruit heel bleef. Kamers, achterkamers en inboedels werden zwaar gehavend door de uit de sponningen gedrukte ramen, kozijnen en deuren. Dakpan nen rolden bij vele tientallen tege lijk van de daken, gehele daken wer den door de luchtdruk uit hun voe gen gerukt en in enkele gevallen werden gevels ontwricht. Intussen is komen vast te staan dat minstens 300 woningen door de kracht van de explosie zijn bescha digd. Dit zijn voornamelijk de wo ningen aan de Karnemelksvaart. Gravenstraat, Zuid-Wellestraat, Lammermarkt, Varremarkt, Balie en Weststraat. Van een groentezaak in de Poststraat werd de etalageruit to taal versplinterd terwijl ook van huizen in de P.D. de Vosstraat een aantal ruiten door de luchtdruk wer den vernield. Hulpverlening De hulpverlening van vele instan ties kwam direct na de explosie soe pel en spontaan op gang. In de bur- Advertevtie SINT is óók bij de tijd gemeesterskamer van het stadhuis werd een hoofdverbindingspost in gesteld, bemand door de heer T. C. Hekman, in functie als assistent ci viele verdediging. Het-nut van deze Civiele Verdediging werd tijdens de eerste chaos van maandagmorgen wel duidelijk bewezen omdat men er in slaagde de bestuursapparaten in deze uren na de ramp - en daarna - vlot te laten functioneren. Bij de hulpverlening werden alle mogelijke diensten ingeschakeld, zo als de dienst gemeentewerken, de dienst Sociale Verzorging en het Ro de Kruis. De Commissaris der Ko ningin in Zeeland en de Bescher ming Bevolking werden van het ge beurde op de hoogte gebracht. Met het voorlopig provisorische herstel van een aantal woningen werd zo snel mogelijk een begin gemaakt, waarbij gemeentewerken werd inge zet voor de particuliere woningen en de technische dienst van de woning bouwvereniging „Beter Wonen" aan het herstel begon van de vele ge troffen woningwetwoningen. Zeer veel werk werd verricht door de brandweer, Onderzoek Politie, technische recherche en Arbeidsinspektie stellen intussen een onderzoek in naar de oorzaak van de ontploffing. Vlak voordat de explosie plaatsvond was op het terrein van de ramp gewerkt met een snijbrander. Gewaarschuwd werd ook de mijn- opruimingsdienst. Nader vernemen wij dat ook glas schade is gemeld aan woningen aan de Laan van St. Hilaire en aan de Boerenweg. Op de vraag hoe het mogelijk is dat de bom of mijn te Zierikzee en tussen de oude metalen op het ter rein van de sloperij terecht kon ko men konden de bevoegde instanties, zolang het onderzoek gaande is, nog geen antwoord geven. De oorzaak van de ontploffing is - na veel onduidelijkheid - thans toch duidelijk. De demontage van ge vaarlijke .voorwerpen" is op het terrein van de schroothandel wel meer voorgekomen. Daarbij is altijd de nodige voorzichtigheid betracht. Men moet er van uitgegaan zijn dat de mijn „leeg" was. Toen het stuk oorlogstuig werd besprongen door vonken uit een snijbrander, hoor den de met het werk belaste mannen een sissend geluid en dat vormde voor hen de waarschuwing om zich uit de voeten te maken. Nog juist op tijd om het leven te redden. Dat de firma Groenleer zo maar op eigen houtje gevaarlijke dingen doet, gisteren en in het vroegere verleden is niet juist. Men doet dat onder een of andere regeling, die we niet kennen, maar in ieder geval niet „zo maar". De opmerking doet geen afbreuk aan de vraag - elders in dit nummer gesteld - of een der gelijk bedrijf wel past binnen de wallen van de stad. Kracht Er zou een pagina te vullen zijn met bewijzen over de kracht van de explosie. Heel ver van de ontplof fingsplaats sprongen deuren uit het slot en gingen dakpannen aan het verzakken, tot zelfs op de Nieuwe Haven. Bij supermarkt Quist aan het Havenplein sloeg een gloeiende scherf door het dak, waarop een be gin van brand ontstond op de boven ste verdieping. De bewoners zorgden er zelf voor dat het brandje snel werd geblust. In de Krepelstraat - nog veel verder verwijderd van het rampterrein - belandde, zondei schade aan te richten, een oude sta len veer, afkomstig uit de voorraad oude metalen van de getroffen slo perij. De ramp te Zierikzee ZIERIKZEE 17-11. Schrik en verslagenheid lag op deze toch al trieste maandag te lezen op de gezichten van de mensen, die er bij waren in de getroffen buurt, die van een goed verzorgd stadsgedeelte in een oogwenk werd veranderd in een chaos. Deelneming ging en gaat uit naar de gewon den, maar duidelijk ook naar de zo zwaar materieel getroffenen, want 's morgens lag uiteraard alles nog niet duidelijk, hoe het met schadevergoe dingen zal gaan. Inmiddels blijken vele schade-aangiften reeds dezelfde dag van de ramp te zijn gedaan, maar hoe dat verder allemaal terecht moet komen De zwaarst getroffenen hadden nauwelijks tijd en waren doorgaans flink overstuur, zodat het niet een voudig was met hen te contacten. Een vrij duidelijk relaas vertelde ons mevrouw M. Pairoux-Lukus, Karnemelksvaart 14, die ook tot de getroffenen behoort. Vooral de bo venverdieping van haar huis (met name achterramen en muur) werden duchtig meegenomen. „Ik zat met enkele dames koffie te 'drinken beneden", vertelde mevr. Pairoux. ,We hadden het op het ter rein van de firma Groenleer al flink zien roken. Grote vlammen lekten omhoog, maar er was niet meer dan beduchtheid over roet op de maan- dagwas „maar was het daar maar bij gebleven". „Afschuwelijke dreun" De knal was met de karakteristiek „oorverdovend" onvoldoende ge-il- lustreerd. Het was een afschuwelijke dreun, die diep indrong in de oren en een soort verstijving teweeg bracht. Gelijktijdig sprongen we op en werden naar elkaar toegeworpen. Je weet op zo'n moment niet wat je doen moet, want na de schrik kwam het lawaai van rinkelend glas en vallende pannen en we begrepen toen wel dat er iets heel ergs was gebeurd". „Je kunt het eigenlijk geen naam geven', aldus mevrouw Pairoux. die bij alles gelukkig met de schrik vrij kwam. „De bovenverdieping was in een oogwenk vol stof, maar ik ben er nog goed van af gekomen. Wat er gebeurd is in de interieurs van tien tallen zwaar getroffen huizen is ver schrikkelijk. Hoe dat moet met dat vernielde meubilair weet ik echt niet. Het maakte je allemaal zo machteloos en vreemd, ik werd na de schrik helemaal steenkoud. Dok tershulp was spoedig aanwezig; het is eigenlijk wel een wonder dat er geen doden bij deze ramp zijn geval len". Ook onzichtbare schade Velen maken zich hier ook bang voor de nu nog onzichtbare schade. Hoe zal het gaan in vele huizen met lekkages bij stortbuien en ik geloof dat ook wel een heleboel t.v.- en an dere toestellen naar de maan zijn". Dit waren de ervaringen van een Zierikzeese, die ongeveer honderd meter van het ontploffingspunt. ver wijderd was. „Meneer, het was een verschrikkelijk iets, ook al is mijn huis er dan nog vrij goed afgeko men". - De ontplofte zeemijn uit de eerste wereldoorlog, sloeg op het terrein van de schroothandel, de firma Groenleer, een enorme krater in de grond. JUIST VERHUISD ZIERIKZEE, 17-11. Alleronge lukkigst bij de ontploffing trof ook de fam. Dorreman-Ravia het op de onheilsochtend. De familie was juist uit Goes te Zierikzee metde inboedel ge arriveerd, om zich te vestigen in het pand Varremarkt 24. Een uur na aankomst volgde de ontploffing en werd enor me schade in het huis en aan de pas ingebrachte spullen toegebracht. BRUSSEL. Koning Leopold blijkt genoeg te hebben van z(jn postzegels. Dit weekeinde is bekend geworden, dat z(jn verzameling op vrijdag 5 en zaterdag 6 december a.s. in Brussel zal worden geveild. f 1000,- De Heer J. W. Th. van Leuteren Hertenlaan 27 Arnhem. Totaal 187.278 prijzen ChSVIOFI van f 1,- t/m 71000,-. Tank bij Chevron en win zo'n prijs. «8(1* Verwachting tot woensdagavond: Veel wind Vanavond en vannacht zwaar be wolkt met tijdelijk regen, morgen wisselend bewolkt met enkele buien; minder koude nacht, morgen over dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag; matige tot krachtige, in de kustgebieden tot stormachtige wind, aanvankelijk zuidwestelijk, la ter ruimend naar west tot noord west. Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: 1 tot 6 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor donderdag: 19 nov. Zon op 8.06, onder 16.44. Maan op 14.46, onder 2.35. 20 nov. Zon op 8.08, onder 16.43. Maan op 14.57, onder 3.56. Volle maan: 24 nov. te 0.54. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 19 nov. 11.17 v.m. 20 nov. 0.04 v.m. BROUWERSHAVEN 19 nov. 20 nov. 11.19 v.m. 12.17 n.m. Schrik en ontzetting lag te lezen op getroffen uilkeken op de chaos. de gezichten van hen, die gewond en HET WEEKOVERZICHT Doodtij: 18 nov. DE BILT, 18-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Onder invloed van een rug van hoge luchtdruk kwamen in ons land in de nacht van maandag op dinsdag opklaringen voor. Bij weinig wind trad daarbij in het binnenland flinke afkoeling op. Plaatselijk daal de het kwik tot het vriespunt. In zuid-Engeland heeft het hier en daar meer dan vijf graden gevroren. Inmiddels drong zachtere lucht over Ierland en Schotland naar het oos ten op. Dit hangt samen met een depressie, die al uitdiepend zich van zuid Groenland ten noorden van IJsland langs in oostelijke richting verplaatste. De depressie breidt zijn invloed naar onze omgeving uit. Het komende etmaal wordt er daarom veel wind verwacht. Voornamelijk in de nacht zal een regenzone ons land passeren, waarna morgen lucht wordt aangevoerd waarin enkele buien voorkomen. n.m. 12.20 n.m. 23.52 n.m. n.m. Schadevergoeding partikuliere huizen Herstel van schade, als ge volg van de ontploffingsramp, aan ramen, ruiten, deuren en daken van PARTICULIERE woningen kan worden uitge voerd. In overleg met de mi nister van binnenlandse zaken en de commissaris der konin gin in Zeeland, wordt ook voor deze schade naar een oplossing gezocht. DE BURGEMEESTER k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1