Onrust in Japan Boze boeren in Franse Jura STREEKNIEUWS ARAM VAN DE EILANDEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 17 november 1969 Nr. 20304 TOKIO, 17-11. Rond 200 links ge oriënteerde studenten hebben maan dag een politiebureau in een voor stad van Tokio aangevallen en een ongeveer even grote groep is een mars naar het vliegveld van Tokio begonnen om alsnog te pogen het vertrek van premier Eisakoe Sato van Japan naar Washington te ver hinderen. Het politiebureau dat werd aange vallen. ligt op circa 4 km. van het vliegveld. De studenten gooiden de ramen in met stenen. 15000 politie mannen hebben het vliegveld af ge zel. Van dit vliegveld mag geen en kel vliegtuig vertrekken tot het toe stel van premier Sato opgestegen is. Premier Sato is inmiddels naar Washington vertrokken. Hij zal daar drie dagen blijven. Winkeldiefstallen o|> grote schaal BREDA, 15-11. In de winkel van C en A te Breda is de 42-jarige me vrouw C. H.-K. uit Tilburg aange houden. Op bijzonder listige wijze had zij geprobeerd de klantenservice op te lichten. Met een op de grond gevonden bonnetje was zij net zo lang gaan zoeken tot zij in de kle dingrekken een kledingstuk van ge lijke waarde vond. Dat wilde zij in ruilen voor geld. Op het kaartje stond echter een code waaruit bleek dat het hier de bon van een heren kledingstuk betrof. Dat werd de vrntiw noodlottig. Bij huiszoeking in Tilburg kwam de politie tot de verrassende ont dekking, dat de vrouw thuis een voorraad voor een kleine kleding zaak had liggen. 17. Nog voor het schip geheel tot stil stand was gekomen stortten de slaven zich van alle zijden op hun onderdrukkers. Zij waren ingelicht en wisten wat hen te doen stond. Enkelen besprongen de gewapende krijgers en ontwrongen hen hun zwaarden. De geketende roeiers rezen half op en sleurden de opzichters tussen de roeiban ken, waar zij overmeesterd werden. Het gehele dek leek een zee van golvende li chamen, die elkander woedend omstren geld hielden en op leven en dood met el kaar worstelden. Op hetzelfde moment schalde een krijgs kreet uit het struikgewas op do oever en meteen zegen de buitenste roeiers twee le nige gestalten, die zich met hoogopgeheven zwaard aan boord slingerdén. Dit was het ogenblik waarop Aram en Tuldor gewacht hadden. Terwijl de reus zich ais een pan ter op enkele wachters stortte en hen met brede houwen uit elkaar joeg, overzag de jonge krijger de toestand. Op hel midden dek schenen de slaven in de meerderheid, maar achter, bij het roer, zag hij hoe de wachters zich .verzamelden. Er was geen seconde te verliezen. „Bevrijd zoveel mogelijk mannen, Tu dor!" schréeuwde hij luid. Meteén 'sprong hij naar voren en drong door de worste lende gestalten heen naar het achterdek. Grinnekend verbrijzelde Tudor enige roeiriemen met zijn groot zwaard, zodat de geketende roeiers zich konden bewe gen. „Een brief en een boom voor een sla venschip", lachte hij daverend. „Ha, ha, die prijs is zeker niet te hoog! Maar een gevecht is er toch ook nog bij inbegrepen. Zie een zwaard te pakken te krijgen, man nen, of neemt anders je roeiriemen! Wij vegen het dek schoon voor de zon ook maar een handbreed gedaald is". Hij wierp èen blik naar het achterdek. Toen ver dween de glimlach plotseling van zijn lip pen. „Aram!" kreet de reus dodelijk ge schrokken. Aram....!" Receptie te Merikzee HET ..RIJDEND BIJBELHUIS" wordt bekend gemaakt, dat op dins dagmiddag 18 november a.s. geen bejaardensociëteit zal worden ge houden, omdat door omstandigheden niet over het verenigingsgebouw be schikt kan worden. De eerstvolgende bijeenkomst zal worden gehouden op dinsdag 2 december 1969. HAAMSTEDE Verkoopmiddag „Priscilla" De dames van de herv. vrouwen vereniging „Priscilla" uit Haamstede hebben niet stilgezeten, want ze gaan deze week, en wel op woensdag 19 november, een verkoopmiddag hou den in de winterkerk. Allo artikelen die t? koop worden aangeboden zijn zelf vervaardigd en bestaan weer uit de bekende varieties van breiwerk jes, spreien, kussens enz. De middag wordt dan geopend door de echtge note van de hurgemeestei, meaouw Everwijrt-v. ti. Bout. SCHARENDIJKE Onze oud-dorpsgenote mej. K. J. van der Maas, verpleegster in het stads en academisch ziekenhuis te Leiden, slaagde een dezer dagen voor de kraamaantekening. NIEUWERKERK Voor het diploma Stichting Vakopleiding Voet- en Schoenpedi- kure te Scheveningen, slaagde te Rotterdam onze dorpsgenote mevr. J. Flikweert-van der Veer. BRUINISSE Vergadering N.C.V.B. De afdeling van de N.C.V.B. or ganiseert op donderdag 20 novem ber 'een vergadering, die gevuld zal worden met een schets en spel van eigen leden. Honger bedreigt Kleine Soenda-eilanden DJAKARTA, 15-11. De kleine Soenda-eilanden in Indonesië krijgen met hongersnood te kampen als niet onmiddellijk voedselvoorraden naar het gebied worden gestuurd, zo schreef zaterdag het blad „Operasi". Reizigers hadden meegedeeld dat vooral in het district Bima de toe stand precair was. De oogst is mis lukt vanwege langdurige droogte. De rijstprijs is er sterk gestegen. DEN HAAG. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft reisbu reaus en chartermaatschappijen aan wijzingen gegeven voor de minimum tarieven, die met ingang van het volgende zomerseizoen, per 1 april 1970, zullen gaan gelden voor alles- inbegrepen (ITE) reizen per vlieg tuig, aldus deelt dit ministerie mee in een persbericht. Verkoopdrukte te Renesse Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur hield de chr. vrouwenvereniging „Martha" in het Dorjjshuis te Re- nesse een zeer geslaagde verkoop- middag. Te koop waren fraaie en nuttige handwerken door de dames zelf vervaardigd. Dat zij veel eer van hun werk hadden bleek zater dagmiddag, want de vraag was groot. Zelfs boekte men nog oiwallend veel nabestellingen. Met de verloting, die men ook had georganiseerd, kwam men tot een voorlopige opbrengst van f 590. Het geld is bestemd om het jaarlijkse geschenk voor de Ned. Herv. Kerk te bekostigen. De foto toont de drukte tijdens de verkoap. Reddingboot van Burghsluis sleept Belgisehe kokkelvissers naar haven te Colijnsplaat BURGHSLUIS, 17-11. De redding boot „President Jan Leis" is zater dagavond bijna 3 uren bezig geweest met het losslepen en in veilige ha ven brengen van een Belgische kok kelvisser. Vanaf Burghsluis werd omstreeks kwart over vier gezien, dat een kok kelvisser die ongeveer 1 km. ooste lijk van het werkeiland lag, moei lijkheden had. Schipper Schot voer met de reddingboo t„President Jan Leis" uit, en constateerde dat de kokkelvisser, de Belgische Boechou- te 10, genaamd „Primis" half vol ge slagen was. De beide bemanningsle den, eigenaar Huib Rammeloo en een vriend, konden niet verhelpen dat door de harde wind het schip (een oude Bruse mosselboot, voormalig eigenaar wijlen Wolfert Jumelet) door zij ankers was gegaan, en een prooi van de golven werd. Boven dien geraakte de stuurinrichting de fect, waardoor met de helmstok ge stuurd moest worden. De „Leis" maakte vast en kon het LONS LE SAUNIER, 15-11. In het Franse Juragebied hebben boeren vrijdagnacht ongeveer 2.000 lege flessen stukgeslagen en spijkers ge strooid op een brug die-Lons de Sau- nier verbindt met St. Claude. Ver volgens hebben zij op de brug oude banden opgestapeld en in brand ge stoken. Zij lieten pamfletten achter, waar in zij protesteren tegen het land bouwbeleid van de regering. „De 2.000 flessen en de spijkers zijn nog maar een begin", aldus een vlug schrift. Vrijdagmiddag hadden boeren de deur van het belastingkantoor in Salins les Bains dichtgemetsteld. scheepje, nadat het vlot getrokken was, op sleeptouw nemen en naar Colijnsplaat brengen. Omstreeks half acht keerde de reddingboot terug in de thuishaven Burghsluis. De beide Belgen spitten de kok kels op de banken, en doen dit om een centje extra te verdienen. ZIERIKZEE Kalveropfok wedstrijd Op vrijdag 21 november wordt in het Huis van Nassau een bijeen komst gehouden, waarop de prijzen zullen worden uitgereikt van de kal- veropfokwedstrijd, gehouden in het kader van de Fokveedag 1969. Verlichtingscontrole Veilig Verkeer Bij de vorige week voor de tweede maal gehouden verlichtingscontrole voor motorvoertuigen, brommers en rijwielen, georganiseerd door- het Verbond voor Veilig Verkeer, afde ling Zierikzee, werd bij 50 motor voertuigen en 7 brommers de. ver lichting gecontroleerd en bijgesteld. Van elf motorvoertuigen was de ver lichting in orde, van 39 moest de verlichting worden bijgesteld. De meeste koplampen van deze auto's stonden te hoog. Van 5 voertuigen was de achterverlichting niet in or de en van één de richtingaanwijzer. Van één auto was een voorband aan .de grens van vernieuwing toe. De banden van de andere wagens wa ren in orde. Van twee brommers was de verlichting goed, bij de an deren moest de verlichting worden bijgesteld. KERKWERVE Bejaardensociëteit Aan de bejaarden van Kerkwerve ZIERIKZEE, 15-11. „Hartelijk dank vuur alle vriendschap, die ik hier heb mogen ondervinden, lk wil U wel zeggen dat w(j met een bloedend hart uit Zierikzee vertrekken". De scheidende notaris F. Heering drukte zich zo uit, in een slotspeechje aan het eind van een zeer druk bezochte vóór-receptie, die zaterdagmiddag de Mondragon-foyer vulde met veel opgewektheid, ondanks een zweempje weemoed inhaerent aan elk afscheid. De 70-jarige, op deze dag ex-notaris, richtte zich tot de talrijke aanwezigen en inzonder heid tot de sprekers, die hun woorden als douchewater over de complete familie Heering lieten neerstorten. Velen lieten hun „goede woorden" ver gezeld gaan van een presentje. „Topper" in dit scala van geschen ken was een'kleuren-t.v.-apparaat, dat - met een begeleidende toe spraak - werd aangeboden door de heer E. P. J. Krips, woordvoerder van een speciaal comité dat de nodi ge voorbereidingen trof, om de Zie- rikzeese notaris een waardig af scheid te bieden. De aktiviteit cul mineerde in het openen van een spe ciale bankrekening, waarop door ruim 400 mensen werd gestort. In leiding op het geschenk vormde een album, waarin vereeuwigd zijn de namen van de gevers en verder voorzien van een opdracht en een foto van het niet onvermaarde huis hoek Oude Haven (n.z.)-Wandeling, waarin de notaris 28 jaar zijn werk verrichtte en de familie inhoud gaf aan het begrip „thuis". De zoon van de scheidende notaris, de heer H. Heering was tolk van de kinderen, die zijn vader prees voor het vele werk gedaan voor de Sehouwen-Duivelandse gemeenschap overigens „zonder dat de jeugd ooit is tekort gekomen". De heer Heering jr. noemde het het een „onwijs be sluit" van zijn ouders Zierikzee te verlaten, maar wilde toch begrip op brengen voor de beweegredenen. In "zijn dankwoord betrok hij ook zijn moeder, die het grote huis werkelijk tot trefpunt van de familie heeft we ten te maken. Stem van „de landbouw" Woordvoerder van „de landbouw" was de voorzitter van de Z.L.M.- Kring, de heer A. J. G. Doeleman, die de menselijke benadering van de mensen in de heer Heering prees. „Er waren zovele kleine dingen bij U, die sympathiek stemden". „Naast gevoelens van sympathie waren er ook van respekt aan de z(jde der agrarisehe bevolking, met name gegroeid in de tijd van de herverkaveling. Maar er was meer: het voorzitter schap van de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland", de Stichting „Slot Moermond" en het Evakuatie- commissariaat in de ramptijd. Met name noemde de heer Doeleman het werk van de heer Heering voor de totstandkoming van betere verbin dingen met en op Schouwen-Duive land. „De landbouw vindt het heel spijtig dat U Schouwen-Duiveland gaat verlaten en heeft behoefte U dank te zeggen voor alles en te feli citeren met Uw 70ste jaardag". Een woord uit het hart sprak de Ambachtsheer van Ouwerkerk, woonachtig te Bodegraven, die de heer Heering bedacht met een „ech te boeren Bodegravense kaas". Namens de Algemene Bank Ne derland sprak de directeur de heer J. J. v. d. Sande, die dankte voor de pretttige samenwerking en memo reerde de vlotte afwerking van de hypotheekkredieten, zaken die zelfs op de zaterdag doorgang konden vinden. De directeur bood een sche merlamp aan. Toespraak burgemeester Burgemeester D. W. Kastelein kwam deze middag van een „goed heilig" man naar een goed man. Hij had in notaris. Heering niet veel te ruggevonden van het antieke beeld, zoals het van een notaris bestaat en schetste hem als een warm, geestig en vertrouwen wekkend man. Hij dankte voor de efficiënte wijze waar op de akten voor de gemeenten wer den gepasseerd. Hij was er zeker van dat de nieuwe gemeente van vesti ging (Hengelo) er een geestige en blijde inwoner bij krijgt, die nog jong is van hart. „Praat- (en daad)huis" Zo al uitgeloofd kwam de prijs voor de geestigste spreker toe aan de heer C. Berrevoets, die zich aan diende als „huistimmerman" van de familie Heering en het grote nota rishuis vergeleek met het „Praat ten daad)huis" uit de fabeltjeskrant. Hij dankte voor alle prettige contac ten en de ontvangen adviezen. Als stoffelijk blijk van waardering over handigde hij een „symbolische voor stelling" van een lichtarmatuur, dat nog staat te komen. „Baas van de muziek" Met het citaat van een kleinzoon van de jarige: „opa is de baas van de muziek" illustreerde de heer M. Doeleman H. Jzn. de veelzijdigheid van de scheidende notaris, die zich voor verschillende zaken bijzonder heeft ingespannen. Doorgaans wa ren het zaken, die nog al in finan ciële perikelen zaten, als „Kunst en Eer", de Slavenkas en de N.V. „De Concertzaal" vóór de verkoop aan de gemeente. De heer Doeleman deelde mede dat de heer Heering voorzitter zal blijven van de Nutsspaarbank. Hij dankte voor de ondervonden vriendschap. „Ik had altijd nog eens gehoopt samen in hetzelfde bejaar dentehuis te komen", zo schertste de heer Doeleman. Boomplantactie De heer Krips stond in het bijzon der stil bij het werk van de heer Heering als Evakuatiecommissaris en herinnerde verder aan de door de Stichting Nieuw Schouwen-Duive-» land gehouden boomplantactie, die zelfs tot in Antwerpen voerde. (In dit verband ware ook te noemen ge weest de uitgave van het boek: „Ge kwelde grond". Red.). Verder was daar het werk voor de Oranjevere niging en de Stichting Zierikzee Ontvangt Vreemdelingen, waarvan de v heer Heering penningmeester was. Genoemd werden door de heer Krips verder het voorzitterschap van de sociëteit en het lidmaatschap van de Lionsclub. Op geestige wijze haakte de heer Heering in op de verschillende toe spraken. Het speet hem dat enkele taken nog niet waren voltooid, als het rampmonument (maar dat staat te komen) en de nieuwe huisjes op de tuingronden. Na zijn generaal „hartelijk dank", spleet het gordijn en presenteerde dirigent E. A.-de Looff zich met zijn mannen van de Kon. Harmonie „Kunst' en Eer", die opwekkende muziek de zaal inbliezen. Hierna was er gelegenheid de familie Hee ring de hand te drukken. De voor receptie ging over in een algemene receptie en vele honderden maakten van de gelegenheid gebruik afscheid te nemen van de populaire (ex)-no taris en diens familie. Staiikbedrijven in Barneveld De heer Heering tijdens zijn dank-toespraak. (Foto: J. Krakeel). STREEKPRIMEUR Nieuweikerk heeft „cash and carry "-bedrijf NIEUWERKERK, 15-11. Als het nu over goed goedkoop gaat, kan men terecht bij Cash and Carry „Meubelrama" aan de Burgemeester Bouwmanstraat 11 te Nieuwerkerk. Vrijdagmiddag 14 november j.l. werd het „Meubelrama" geopend. Deze vestiging is een onderdeel van „De Magneet" van de Fa. A. S. Flikweert en Zonen te Nieuwerkerk. Het nieu we onderdeel is ondergebracht in de voormalige garagecomplexen van de heer N. v. d. Wekken. De expositieruimte (levens ver koopruimte) is zó ingedeeld dat alles in één oogopslag te overzien is. Het geheel is zeer doelmatig en over zichtelijk ingedeeld. Op de begane grond vindt men een groot assorti ment bankstellen, losse clubs, salon tafels en -kasten, enz. Op de eerste etage is een afdeling eethoeken al lerlei soorten bankjes, slaapkamer kleedjes, vloerbedekking, bijzetta feltjes, tapijten enzovoorts. Al met al staan de 200 vierkante meters boordevol, die duidelijk „wit" geprijsd zijn. Het interieur werd bij de opening gesierd met een groot aantal bloemstukken. Na de opening vrijdagmiddag, begon het al „lek ker" te lopen. Veel Schouwen-Dui- velanders kwamen (uiteraard geheel vrijblijvend), een kijkje nemen, an deren een keus maken uit het aan trekkelijk „gestoelte". Vermeld zij nog dat het voorbe reidend wérk aan het Cash and Car- ry-pand zelf door de heren Flik weert is geklaard. De firma Flikweert heeft met de ze opzet blijk gegeven volop met zijn tijd mee te gaan. MUNCHEN. Kardinaal Doepfner, aartsbisschop van München, doet pogingen de antisemitische uitlatin gen in de tekst van het passiespel dat elk jaar in Oberammergau wordt opgevoerd geschrapt te krijgen. Reeds vele jaren maakt het Ne- derlandsch Bijbelgenootschap regel matig toernees door ons land met „Rijdende Bijbelhuizen". Er zijn thans twee van deze tot „bijbelwin kels" ingerichte auto's, die streeks gewijs steden en dorpen bezoeken. Deze bijbelwinkels beschikken over een grote verscheidenheid van bijbeluitgaven, die alle te bezichti gen zijn. Ook komen de plaatselijke medewerkers uit de verschillende kerk en huis-aan-huis om de belang stellenden van advies te dienen om uit deze collectie een goede keuze te maken. Het „huis" komt op de volgende plaatsen: 17-19 november: Bruinisse. 20-21 november: Nieuwerkerk - Ouwerkerk. 24-26 november: Oosterland- Sirjansland. 27-28 november: Dreischor- Noordgouwe. Tevoren bezocht het „Rijdend Bij- belhius" reeds: Brouwershaven, Scharendijke e.o., Renesse, Seroos- kerke, Haamstede en Burgh. BARNEVELD, 15-11. Zullen de af delingen van de bedrijven die met zogenaamde valorisatoren werken op korte termijn moeten sluiten? Deze vraag is actueel geworden nu de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid het besluit heeft genomen geen vergunning af te ge ven voor het werken met een der gelijke installatie die pluimvee-af vallen nuttig maakt. Een en ander spitst zich vooral toe tot het veren- verwerkend bedrijf van K. de Vries en Zoon op het industrieterrein in Barneveld. Dit bedrijf, dat door het werken met een valorisator pndraaglijke stank verspreidt tot ver in de om geving, is het onderwerp geweest van veel protesten. Omliggende be drijven, politieke partijen en de ge meente Barneveld verzochten de staatssecretaris snel een uitspraak te doen om een einde te maken aan de stankoverlast. Nu de uitspraak er ge komen is, wordt verwacht dat de veroorzaker van de luchtverontrei niging uitgeschakeld zal worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3