DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nixon blijft wel bij „dé-Anierikaniseren" van Vietnam-oorlog Bij klein-metaal wil het niet Sneeuw in Engeland Overval op benzinestation te Middelburg Weer nieuwe voorraad Maigret regenjassen Jongelui hielden vertrek van trein op MORRIS De Apollo-12 schiet flink op in de richting van de maan '.'EUEFNTE Zierikzee.- Meelstraat 8 71 i* i"_ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Muunila" 17 novejnber 1969 Nr. 2osoi WAARIN OPGENOMEN XJVv RÉDAKTI6 EN ADMINISTRATIE: lannewekken It, Zierikree, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 jur (OHIO) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 101110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 c/o B.T.W In dit nummer Afscheid notaris te Zierikzee De betogingen in de V.S. WASHINGTON, 16-11. De grootste anti-oorlogsbetogingen uit de Ame rikaanse geschiedenis, waarbij hon derdduizenden in Washington en el ders in en buiten de Ver. Staten hun verzet tegen het voortduren van de oorlog in Vietnam uitten, zullen pre sident Nixon niet van de mening hebben afgebracht dat h\j moet vasthouden aan het geheime plan voor het „de-Amerikaniseren" van de oorlog waarvan hjj het bestaan in z(jn rede van drie november be kendmaakte, zo zeggen waarnemers in Washington. De president zou van oordeel zyn dat de grote zwijgende meerderheid nog steeds achter hem staat en zijn plannen steunt. De betogingen van zaterdag en de stille „mars tegen de dood" van de begraafplaats Arlington naar het Kapitool hebben meer dan een kwart miljoen mensen getrokken. Door de veiligheidsmaatregelen kon den de betogers het Witte Huis niet dichter dan tot op een blok naderen. In het Witte Huis confereerde pre sident Nixon met zijn belangrijkste adviseurs over de buitenlandse poli tiek. De autoriteiten in Washington, ook zij die de betogingen niet zo om vangrijk achten, hebben woorden van lof voor het - over het algemeen -gedisciplineerde verloop. Voor zo ver bekend hebben zich slechts inci denten voorgedaan bij het ministe rie van justitie, waar jongeren on der een groep van 5000 demonstran ten zaterdag slaags raakten met de politie. De militairen die het minis terie bewaakten, behoefden niet op te treden. Geen directe resultaten Waarnemers verwachten geen di recte politieke resultaten van de de- DEN HAAG, 15-11. De onderhan delingen over de per 1 januari 1970 af te sluiten collectieve arbeidsover eenkomsten van de metaalnijverheid (klein-metaal) zijn na drie bespre kingen „volkomen in het slop ge raakt", zo hebben de gezamenlijke werknemersorganisaties die partij zijn bij die overeenkomsten, meege deeld. Het punt waarop de onder- hadnelingen zijn vastgelopen is het zg. tientje per werknemer. LONDEN, 17-11. In noord-Enge- land en Schotland is zondag veel sneeuw gevallen. Op sommige plaat sen ligt een laag van 20 cm. dik. Ve le wegen zijn onberijdbaar. In zuid- Engeland heeft het hevig geregend. In enkele gebieden hebben zich overstromingen voorgedaan. monstraties. Wel zijn zij van oordeel dat de betogingen hebben bijgedra gen tot verscherping van de Viet- nam-politiek van de regering en dat zij de grote verdeeldheid nog eens hebben aangetoond die bij het Ame rikaanse volk heerst over de „einde loze oorlog". De organisatoren van de betogin gen gaan intussen al weer de vol gende ronde voorbereiden, die in december plaats vinden. Opnieuw willen zij dan gx-ote demonstraties houden en zowel zij als vele ande ren. Amerikanen achten het mogelijk dat kleine militante groepen dan zullen trachten meer geweld uit te lokken dan ditmaal is voorgekomen. De organisatoren willen alles doen om dat te voorkomen, want bij ge weld op grote schaal zou de vredes beweging in diskrediet komen in de ogen van de gemiddelde Amerikaan, zeggen zij. MIDDELBURG, 16-11. Twee man nen van ongeveer 25 jaar hebben zondagavond omstreeks kwart over zes een roofoverval gepleegd op een afgelegen benzinestation in Middel burg aan de weg naar Goes (Rijks weg 48). Eén van de mannen, die een rode zakdoek voor zijn gezicht droeg, sloeg de pompbediende, de 22-jarige heer E. met een houten hamertje neer en bewerkte hem vervolgens met handen en voeten. De ander hield een mes in gereedheid. Ze wis ten zich met drie bankbiljetten van 25 gulden en een bundeltje bankbil jetten van tien gulden uit de voeten de heerlijk zachte matras Algerijn steekt zich te Amsterdam in hrand AMSTEHDAM, 15-11. De Sl-jarigc Algeijjn Mahmoud Bendjcdah heeft zich cp de bovengang van het paleis van justitie in Amsterdam in brand gestoken. De man had zich met een brand bare vloeistof overgoten en stak zijn kleding toen met een aansteker aan. Als een brandende fakkel rende hij door de gang. Een bode wierp hem een toga van een advocaat om en doofde zo de vlammen. Ook werd de man, die niet wilde dat men hem bluste, met een brandslang bespoten, zwaar gewond is hij naar een zieken huis ovei-gebracht. De zelfvei'branding vex-oorzaakte grote consternatie in het paleis van justitie. De Algerijn moet uit wan hoop tot zijn daad zijn gekomen. Hij was naar het paleis van justitie ge komen om een raadsman toegewezen te kx-ijgen in zijn echtscheidingszaak. te maken. De pompbediende werd niet zwaar gewond en was in staat onmiddellijk de politie te alax-meren, toen de overvallex-s waren vex-dwe- nen. Hij heeft niet kunnen waax-ne- men of zij met een auto of een andei' motorvoertuig waren. Militair lift doodgedrukt 111 KERKRADE, 15-11. De 32-jarige Engelse militair Antony Fenlon, ser geant bij Afcent in Brussum, is om het leven gekomen in de lift van de Afcent-flat te Kerkrade. De man werd doodgedrukt door een zwaie kist, waarin hij een wasmachine wil de vex-voei-en. Bij het afdalen van de lift blééf de kist in de deurwand hangen. Door de druk van de kist, x-aakte de militair bekneld tegen de wand van de lift. Het ongeluk ge- beui-de tussen de 9e en 8ste vex-die- ping. Het slachtoffer was gehuwd en had twee kindei-en. Het gebruik van verdovende middelen GENEVE, 15-11. Er is verandering op getreden in het spectrum van ge bruikers van marihuana en midde len als LSD. Deze worden nu in alle sociale lagen en door mensen van zeer uiteenlopende leeftijden ge bruikt. Dit heeft de voorzitter van de internationale controlecommissie vcor narcotica, sir Harry Greenfield, vrijdag meegedeeld. Het toenemende gebx-uik van ma rihuana over de gehele wereld noemde Greenfield „een zaak van ernstige zox-g". Legalisatie van ma rihuanagebruik zou volgens hem -px'oblemen toevoegen aan de be staande moeilijkheden die al door alcohol en tabak worden veroor zaakt. Op een pex-sconferentie na een bij eenkomst van de commissie, die drie weken heeft geduurd, zei Greenfield dat het gebruik van psychotropische middelen, zoals amphetaminen, bax-- bitux'aten en hallucinogenen, toe neemt in de ontwikkelingslanden. Dit vervult de commissie met gx-ote zorg. Hongkong-griep weer in Europa GENEVE, 15-11. De wereldgezond- heidsox-ganisatie heeft bekend ge maakt dat de Hongkong gx-iep weer in Eux-opa is opgedoken. In Spanje heeft men verscheidene virusstam- men kunnen isoleren. In de px-ovin- cie Barcelona neemt het aantal ziek tegevallen sterk toe. Advertentie bij de tijd I (olegmit Met deze computer, een IBM Systeem/360 model 75, wordt de gesproken communicatie geregeld tussen de Apollo 12 en de aarde. Tevens wordt dit informatieverwerkend systeem gebruikt voor hel volgen van het ruimte vaartuig in zijn baan naar de maan. NIEUVVERSCHANS, 16-11. Zater dagavond hebben een honderdtal jongelui, allen bezoekers van een discobar in Nieuwerschans, op het station in Nieuwerschans zoveel tra- melant gemaakt dat de conducteur niet met de trein wilde vertrekken alvorens er politic zou komen. Dit ha dtot gevolg dal de tx-ein, die om 23.22 uur uit Nieuwerschans naar Gi'oringen moest vex-tx-ekken x'uim een half uur vei-tx-aging had. "t Begórt al in de x-estaux-atie waar door een knaap een spiegel werd stukgegooid. Advertentie QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Omscholing landbouwondernemers DEN HAAG, 15-11. Het ontwikke- lings- en saneringsfonds voor de landbouw gaat de overgang van landbouwondernemers naar een an der bex-oep bevox-dex-en door een bij - dx-age te geven aan diegenen, onder hen, die gebruik maken van de om scholingsregelingen. Deze bij dx-age zal wox-den gegeven als aanvulling op de vergoeding die het fonds bij beëindiging van het landbouwbedx-ijf geeft. Man gestikt in rook VEGHEL, 15-11. Bij een brand in een kleine noodwoning in de Bra bantse gemeente Veghel is de 48-ja- rige G. van der Heijden uit Veghel om het leven gekomen. De man woonde alleen in een zeer kleine woning in het agrax-isch ge bied Havelt. Het huisje was volge stopt met vodden en andex-e afval- materialen. Voox-bij gangei's zagen een rookont- wikeling en waax-schuwdén de bx-andweex-. Toen deze ax-riveex-de hing er in de woning een vex-stik- kende x-ook. Brandweex-lieden, die met persluchtmaskex-s binnengingexi. vonden het slachtoffer onder een omgevallen tafel. Hij bleek door vex-stikking om het leven te zijn gekomen. Er was nau welijks spx-ake van bx-and, maar meer van smeulende matex-ialen. De oorzaak moet wellicht gezocht wor den in de aanwezigheid van een brandend elektrisch kacheltje. Hij werd in de kraag gegrepen en op het bureau van de stationschef neer gezet. De vrienden stond dit niet aan en wisten hem van het bureau le bevrijden en in de ti'ein te verstop F en- Onder geleide van twee man schappen van de x-ijkspolitie kon de trein eindelijk vertx-ekken naar Win schoten. Hier wex-den nog enkele jongelui uit de trein gezet alvorens de trtftn.naai'Groningen kon^rijdexx. Het is niet voor de eex-ste keer dat ex- moeilijkheden zijn bij het vex-trek van deze laatste "tx-ein uit Nieuwex-- schans. Meex-dex-e malen heeft de po litie hier moeten ingx'ijpen. Minister Luns over Engeland en de E.E.G. NEW YORK, 15-11. Of de topcon ferentie van de Europese Zes, die op 1 en 2 december in Den Haag wordt gehouden een succes wordt zal afhangen van de vorderingen die worden gemaakt op het stuk van de uitbreiding van de gemeenschap. Dit heeft minister Luns vx-ijdag- avond gezegd op een lunch, die hem in New Yox-k wex-d aangeboden door de Vereniging van Corx-espondenten bij de Ver. Naties. Hij zal de confex-entie mislukt ach ten als er geen voortgang wordt ge boekt in de x-ichting van de toelating van Engeland. „Er moeten duidelijke aanwijzingen zijn dat er binnen een bepaalde tijd - laten we zeggen voor de komende zomer - een nieuwe ron de van ondex-handelingen met Enge land zal komen", dat evenals Iex-- land, Denemax-ken en Noox-wegen om toetreding heeft verzocht. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 17-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl een depx-essie van het noordelijk deel van de Noox-dzee zich naar de kust van Noox-wegen vex-plaatste, trok een ander lage drukgebied van de oceaan over Ier land en zuid Engeland naar het En gelse Kanaal en het zuidelijk deel van de Noordzee. Hiex-door bleef on stabiele lucht, van polaire oorsprong via Frankrijk naar ons land stx-o- men. Er kwamen dan ook buien voox-, waarvan sommige vex-gezeld gingen vaxi hagel of onweer. Langs de noox-dflank van een hogedrukge- bied op de oceaan tussen lei-land en de Azcx-en tx-ekken het komende et maal volgende fx-ontale storingen van zuid Gx-oenland naar de Britse eilan den en onze omgeving, zodat het weer met buien aanhoudt. De sto ringen kunnen daarbij in ons land tijdelijk ook veel wind vex-oox-zaken. ALBANY. Op de universiteit van de Amerikaanse stad Albany kwam hel tot ernstige ongeregeldheden toen een groep van ongeveer 100 studen ten de autla van de school wilden bezetten. Zes personen werden ge wond en vier werden gearresteerd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's 1 j J Geest is een bron, die mi en dan, goedheid een, die altijd vloeit. Dezelfde temperaturen Verwachting tot dinsdagavond: Aanvankelijk veel bewolking met en kele -buien, maar mox-gen ook zon nige perioden; zwakke tot matige, aan de kust nog krachtige wind tus sen west en noord; weinig verande ring in tempex-atuur. Voor woensdag: Aantal ux-en zon: 1 tot 6. Min.-tempei-atux-en: omstreeks nor maal. Max.-teinpex-atui-en: omstreeks nor- maal. Kans op een dx-oge pex-iode van min stens 12 uur: 50 px-ocent. Kans op een geheel dx-oog 1 etmaal 30 procent. 18 nov. Zon op 8.05, onder 16.45. Maan op 14.35, onder 1.13. Volle maan: 24 nov. te 0.54. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 18 nov. 9.57 v.m. 22.52 n.m. BROUWERSHAVEN 18 nov. 10.02 v.m. 22.43 n.m. Doodtij: 18 nov. HOUSTON,16-11. De Apollo-12 met de Amerikaanse ruimtevaarders Conrad, Gordon en Bean bevond zich zondagmiddag om 17.22 (Ned. tyd), drie etmalen na de lancering, op een afstand van 286.667 kilometer van de aarde op weg naar de maan, terwijl de snelheid langzaam afnam. Om 13.00 uur beëindigde de beman ning een rustperiode van tien uur. Zaterdagavond laat hadden de „maanvaai'dei's" de helft van 380.000 kilometer lange vlucht, achter de rug, om 11.15 zondagochtend de helft van de reisduur. Sedex-t zondagochtend ligt de Apollo-12 op een koex-s waai-bij au tomatische tex-ugkeer naar de aarde in het geval van het uitvallen van de x-aketmotox-en oninogelijk is. Voor de ruimtevaai'dex-s zich ter ruste begaven, was geheimzinnige uitvallen van de electx-iciteitsvoox-- ziening dix-ect na de lancering nog eenmaal het thema van gesprek met de contx-ole in Houston. Men heeft niet kunnen vaststellen of er sprake is geweest van statische elektriciteit of blikseminslag. Vluchtleidcr Gerald Griffin acht het mogelijk dat in de toekomst niet meer onder soox-tgelijke slechte weei'somstandigheden zal wox-den gestax-t. De x-uimtevaai-dex's hebben zich enige tijd onledig gehouden met het observeren van een onbekend voox*- werp dat scheen te wentelen. Hun vex-ondex-stelling dat het de afgeslo ten trap van de Satux-nus-x-aket zou kunnen zijn, wex*d door de aax-de verwox-pen. De tx-ap zou op een af stand van 4500 kilometer van de ca bine moeten zijn. Maandagmorgen om 22 minuten over vier Ned. tijd bevond de Apol lo-12 zich op een afstand van 316000 km van de aax-de. Het ruimteschip is nog 98500 km verwijderd van de maan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1