Is'kaas uit het vuistje' voer voor intellectuelen? Even nadenken vooru nee zegt. Zevental partikulieren kocht woningwetwoning van de gemeente Visie op ontmoeting tussen man en vrouw Mysterieuze moordenaar in Californië Witlof in Schouwen machinaal gerooid Late scheiding Wat biedt de BEELDBUIS? Gemeenteraad Westerschouwen Advertentie WESTERSCHOUWEN. 12-11. In de jongste raadsvergadering onder vond de voorgestelde wijziging der gemeenschappelijke regeling vlees keuringsdienst Kring Zeeland be noorden de Westerschelde geen be denkingen der raadsleden. Als ver tegenwoordiger in de Kringraad werd de heer M .J. Steur aangewe zen en als plaatsvervanger de heer J. van Waveren. De Nederlandse Vereniging Be scherming Voetgangers krijgt een subsidie, jaarlijks groot 1 cent per inwoner. Eveneens wordt met l cent per inwoner gesubsidieerd de Raad der Europese Gemeenten. „Waarom nu wel en twee jaar geleden niet?", vroeg de heer Kloosterman. De se cretaris zeide dat er eerst veel strijd is geweest tussen de Raad van Eu ropa en deze vereniging, doch die is nu opgelost. Opgezegd werd het lidmaatschap van het Nederlands Studiecentrum voor Administratieve Automatise ring. „Is dit zo tegengevallen?" vroeg de heer Hendrikse. „We hebben er niet van gekregen wat we ervan ver wacht hadden en het is gebleken dat grotere instellingen hier meer pro fijt van hebben", was het antwoord van de secretaris. Verkoop woningwetwoningen Een 7-tal inwoners besloot een woningwetwoning te kopen van de gemeente, waaronder 4 Noor*se. De kopers zijn: H. A. Wakkee, Noorse woning Capel weg 23, Renesse; W. Hack, Noorse woning Duinroosweg 2, Haamstede; M. Koopman, w.w.- woning Kloosterweg 16, Renesse; P. Hart, w.w.-woning Sluispad 22, te Haamstede; W. van Meerten, w.w.- woning, Wilhelminaweg 14, Renesse; J. Kaaijsteker, Noorse woning, Duin roosweg 7, Haamstede; en W. J. v. d. Zande, Noorse woning, Lageweg 19, Burgh. De overdracht heeft plaats met inachtneming van een aantal voorwaarden en bepalingen. De grondprijs bij de woningen be draagt f 3888 voor de eerste 400 m- en voor de meerdere vierkante me ters grond moet f 5 per m-betaald worden. De prijs der woningen wordt bepaald door de bouwkosten en het indexcijfer. De heer Kloosterman merkte hierbij op dat de prijs der Noorse woningen veel te hoog ligt in vergelijking met de stenen wo ningen. De secretaris antwoordde dat de gemeente bij de Noren al leen de bouwkosten moest betalen, de rest werd geschonken. Met uit zondering van de heer Kaaijsteker hebben de betrokkenen verzocht rente en aflossing te garanderen van de leningen welke aangegaan wor den ter financiering van de aan koop. De raad had geen bezwaren tegen deze verkoop. Eveneens verklaarde een ieder zich akkoord met de verkoop van het perceel grond op de hoek Zee- anemoonweg-Oude Moolweg, groot 1475 m-. aan de firma W. Gilijamse voor de bouw van een handels- en tentoonstellingsgebouw. De heer Goossens: „Tentoonstelling, wat houdt dat in?" De voorzitter: „Daar wordt wat tentoongesteld en even tueel verkocht". De heer Goossens hoopte dat het geen opslagplaats zal worden voor auto's, materialen enz. Met het Evangelisatiegebouwtje dat er achter ligt is rekening gehouden. Dit n.a.v. een vraag van de heer Hendrikse. De prijs der grond be draagt f 25 per m-. Bouw zomerhuizen Reeds in 1962 kreeg het perceel sectie E no. 138, gelegen aan de oost zijde van „Het Zeepe" vergunning voor de bouw van zomerhuizen. Pas nu zal de uitvoering daarvan, in op dracht van de N.V. Expl. Mij. G. J. v. d. Graaf te Haamstede, gaan be ginnen en de nodige vergunningen werden aangevraagd. Het terrein zal als een gesloten complex worden be zien zodat de weg niet openbaar be hoeft te worden en niet aan de ge meente zal worden overgedragen. Wel zal de maatschappij mee moe ten betalen in de aanleg van het transportriool met een bedrag groot f 25.000. De heren Hoogerhuis en Hendrik se meenden dat dit niet openbaar maken een foefje was om de f 5,50 dorpsuitbreiding te ontduiken, doch hierop zeide de voorzitter dat in 1962 deze f 5,50 regel nog niet bestond. De vergunning voor aanleg van licht, water en wegen werd in 1962 al gegeven. De raad had overigens geen bedenkingen tegen het voorstel om de vergunningen te verlenen. Bij de rondvraag vroeg de heer Goossens aandacht voor het kapot rijden met vrachtauto's van de trot toirs bij de bouw van woningen hiel en daar in de gemeente. Tot slot verzocht de heer Steur nameys de raad aan het college de burgemeester een spoedig herstel toe te wensen. Niets veranderd sinds de Batavieren UTRECHT, 12-11. „Om de sexuele problemen te kunnen oplossen zul len wjj ons concreet moeten realise-' ren wat de frusterende factoren zyn. Een van die factoren is, in samen hang met het bestaan van de vele taboes op sexueel gebied, het ont breken van een doelmatig systeem, een al dan niet gelocaliseerde „markt", waar potentiële partners elkaar vry en open kunnen ontmoe ten. Die ontmoeting zou zo moeten zijn dat iedereen van iedereen weet waarvoor hij of zij komt. Er zou een sfeer van directheid en opzettelijk heid op grote schaal met eventueel reeds voorgeselecteerde potentiële partners kennis gemaakt kunnen worden". Dit zei de Bloemendaalse wiskun dige dr. C. Rietdijk, publicist van vele natuur- en sociaal filsofische verhandelingen, in een inleiding ge houden in het kader van het studium generale „Sex '69" in Utrecht. „Zo'n ontmoeting zou dienen te geschieden in een sfeer waarin het niet als grievend wordt ervaren wanneer een ander verder contact niet wil, ook omdat er een overvloed aan alternatieve mogelijkheden aan wezig is. Momenteel bestaan er - buiten de weinig serieuze dancing sfeer - op het gebied van het contact zoeken weinig meer voorzieningen dan ten tijde van de Batavieren. Toevallige ontmoeting Alles wordt overgelaten aan de toevallige ontmoeting". In het hui- Uitkerin ineens voor gepensioneerden DEN HAAG, 12-11. De Eerste Ka mer heeft zonder debat en zonder hoofdelijke stemming een wetsont- wex-p goedgekeux-d, waax-bij zij die pensioen ontvangen krachtens de Algemene Ouderdomswet en de Al gemene Weduwen- en Wezenwet, een uitkering ineens krijgen van 65 of 45 gulden. Zij die een gehuwdenpensioen of een hogere weduwenuitkering ge nieten, ontvangen 65 gulden, de trekkex-s van een ongehuwdenpensi- oen of een lagere weduwenuitkering 45 gulden. Tot de uitkering ineens wex'd be sloten in verband met de prijsstij gingen in het begin van het jaax\ dige cultuux-stadium waarin de smaak en de behoefte gedifferenti eerder zijn dan in vroegere tijden is dit een onbevredigende situatie". Dr. Rietdijk constateerde dat de compu- tordating systemen van thans al een eenvoudig begin vormen van de door hem beoogde „liefdesmax-kt". Een andere frustrerende f actor achtte hij onder meer dat men in erotische kwesties „nog niet gewend is ook in nuchter x-ationele termen, zoals kwaliteit, vraag en aanbod te denken". Een derde fi-ustxexende omstan digheid achtte hijdat de vrouwen door ongeëmancipeerdheid, door hun positie van sociaal-economische af hankelijkheid, en misschien ook door een minder sterk ontwikkeld lust gevoel er over het algemeen niet veel voor voelen in te gaan op toe naderingspogingen buiten haar ken nissenkring. „Zij willen de sex, die zij in die omstandigheden als hun speciale natuurprodukt voelen, meestal niet voor minder „verkopen" dan een duurzame binding van de man", aldus dr. Rietdijk. Intellectuelen waren vroeger van die mensen met hoge voorhoofden, hoge boorden en hoogbeschaafde stemmen. Dat is een misvatting: intellectuelen zijn mensen die nadenken en er zijn evengoed intellectuele stratenmakers als niet-intellectuele ingenieurs. Nu weten alle voedingsdeskundigen dat de hersens veel eiwitten nodig hebben. En mensen die veel nadenken of vaak schaakspelen of heel slim moeten zijn die hebben een eiwitrijk dieet nodig. 'Kaas uit het vuistje'past in hun leven: zo'n hartige, lekker dikke plak, even tussendoor van 't stuk gesneden,I is een prima eiwit injektie. We willen niet zeggen dat iedereen die vaak kaas uit het vuistje hapt opeens beter gaat denken. Aan de andere kant: op tijd iets lekkers weten te vinden is in elk geval een teken van gezond verstand. ROTTERDAM. Alle Rotterdamse gezinnen zullen volgend jaar, als Rotterdam met de Manifestatie C '70 het zilveren bevrijdingsfeest viert, een jubileumboek ontvangen. Het boek, dat in een oplage van ruim 200.000 exemplaren zal verschijnen, is een geschenk aan de bevolking van de Stichting C '70, die namens gemeente en bedrijfsleven de mani festatie organiseert. ZIERIKZEE/NIEUWERKERK Modeshow N.V. Steenbergse Confectiefabriek De N.V. Steenbergse Confectiefa briek, gevestigd te Nieuwerkerk, or ganiseert komende week 4 mode shows. Op deze show' worden de modellen getoond voor het voorjaar 1970 uit de bekende ELVI collecties, deze modellen omvatten japonnen, deux-pieces en tuniekpakken. Deze modeshows worden georga niseerd om de dames te attenderen op de mogelijkheid in de eigen om geving een interessante werkkring te vinden. De zeer sterke vraag naar de EL VI produkten in binnen- en buiten land noodzaken de directie van Eling Visser N.V., de fabrikant van de ELVI modellen, steeds weer naar nieuwe produktiemogelijkheden uit te zien. Met dit doel voor ogen is een jaar- geleden in Nieuwerkerk een mode- HAAMSTEDE, 12-11. Een van de in Nederland geteelde groenten die pas in de laatste 40 jaar met succes aan de top is gekomen is ongetwij feld witlof. Met België als land van oorsprong bleek Nederland grote mogelykheden te bieden. Dat komt vooral ook omdat witlof zowel ge kookt als ongekookt in saladevorm genuttigd kan worden. De teelt in Zuid-Nederland begon, en vooral Flakkee bleek te beschik ken over goede grond voor witlof. Thans is ook Schouwen-Duiveland betrokken in deze vrij arbeidsinten sieve teelt. Op Flakkee hebben de telers hier en daar te kampen met witlofmoeheid. De teelt is, zoals gezegd, vrij in tensief. Immers, na het rooien van de bittere wortels moet het loof worden afgehakt - op 2 cm na - waarna de wortels opnieuw in de grond worden gezet en worden afge dekt met een laag grond van ca. 20 cm dikte. Het overgebleven blad spruitje groeit dan weer verder door de laag grond, en op die manier ont staat het fraaie witte kropje. Machinaal rooien In Schouwens Westhoek had dit jaar nogal wat contractteelt plaats. Na het rooien werden de wortels vervoerd naar Flakkee en daar op- gekuild. Door de droogte in septem ber en oktober kwamen de wortels zeer vast in- de grond te zitten. Rooi en met de hand was praktisch on mogelijk geworden. Uitkomst bracht echter het loonbedrijf Dorst uit Oos- terland, dat de beschikking heeft over een apparaat dat de wortels met een twee meter lang mes als het ware uit de grond licht. De vrij eenvoudig geconstrueerde machine wordt voortbewogen door een rups tractor van 36 pk.; het werk vraagt dan ook veel kracht. Op deze wijze werden deze week de witlofpercelen van de heren A. Boutkan en A. Malipaard tot volle tevredenheid gerooid. Het is nu een klein „kunstje" om de wortels op „rikken" te gooien en met een mes van het blad te ontdoen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). SALISBURY, 12-11. In Sales- hury, de hoofdstad van Rho- desië, heeft een gepensioneer de echtscheiding gekregen van zijn vrouw, die hem vijftig jaar geleden, één dag na hun bruiloft verliet. „Ze zei dat zij gauw terug zou komen, maar sinds november 1919 heb ik niets meer van haar gehoord", zo verklaarde hij. Overigens was hij niet al te lang blijven treuren. In 1930 knoopte hij banden aan met een andere vrouw, bij wie hij nu veertien kinderen heeft. atelier geopend. Nu de eerste aan loopmoeilijkheden achter de rug zijn is er weer behoefte aan een flinke personeelsuitbreiding. Gedachtig het feit, dat onbekend nog altijd onbemind betekent, heeft de firma het initiatief genomen, om door middel van modeshows grotere bekendheid aan het modeatelier te Nieuwerkerk te geven. De opleidingen, die nodig zijn om de diverse; werkzaamheden te' kun nen uitvoeren worden door de firma zelff gegeven. De modeshows worden gegeven op: donderdag 20 nov. a.s.: „Ons Dorpshuis", K. Poststraat 20, Nieu werkerk; vrijdag 21 nov. a.s.: Herv. Verenigingsgebouw, 't Vrije 2, Zie- rikzee. Om het geheel meer bekendheid te geven zal ook de ELVI drumband optreden en wel in Middelharnis op zaterdag 15 november en in Nieu werkerk en Zierikzee op zaterdag 22 november. Bijzondere zegel Koninkrijks Statuut DEN HAAG, 12-11. Ter herden- king van het feit dat op 15 decem ber 1954 te 's-Gravenhage door ko ningin Juliana het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden onder tekend werd zullen Nederland, Suri name en de Nederlandse Antillen elk een bijzondere postzegel naar ge zamenlijk ontwerp uitgeven. Elke van de postzegels toont de beeltenis van H.M. Koningin Juliana met op de achtergrond, als symbool van sa mengaan een door de zon beschenen weg. Het ontwerp werd verzorgd door de heer Pieter Brattinga uit Amster dam. De zegels hebben als bijzonde re tekst: „Statuut voor het Konink rijk der Nederlanden 1954-1969". DE WERKENDE JONGEREN UTRECHT, 12-11. Dc raad van dc werkende jongeren heeft zich tij dens zyn vergadering in Utrecht met een open brief tot alle leden van de Tweede Kamer der Staten Gene raal gericht. In de brief wordt de Kamerleden dringend gevraagd de uitvoering „van onze eisen en verlangens die u bekend zijn" niet langer uit te stel len, „zoals dat al meer dan vijftig jaar gebeurt". De raad van de werkende jonge ren zegt niet te kunnen begrijpen waarom over de zaak van de wer kende jongeren tussen de politieke partijen nog zoveel verdeeldheid is. „De beschouwingen over de begro ting van onderwijs en wetenschap pen hebben ons niet gerustgesteld en wij gaan er aan twijfelen of onze ei sen wel goed begrepen zijn en zullen worden uitgevoerd. Hopelijk is deze laatste oproep niet tevergeefs en kiest u voor de werkende jongeren", aldus de open brief. SAN FRANSISCO, 12-11. De my sterieuze moordenaar „Zodiac" die in het noordelijk deel van de Ame rikaanse staat Californië zoveel on rust heeft gezaaid, heeft na een maand het stilzwijgen verbroken en verklaard dat hy twee nieuwe moor den heeft gepleegd. In totaal heeft hy er nu zeven op zyn kerfstqk. „Tot eind oktober heb ik zeven mensen vermoord", zo schreef hij in efen brief aan het blad „The San Fransisco Chronicle", die zijn ge bruikelijk symbool van gekruiste DEN HAAG. De Eerste Kamer- heeft zonder hoofdelijke stemming een wetsontwerp goedgekeurd dat beoogt een verantwoordingsplicht voor burgemeesters jegens de ge meenteraad in te voeren. haren droeg. In zijn lange, spottende brief noemde hij geen namen en zei ook niet waar hij zijn slachtoffers om het leven had gebracht. Hij liet wel doorschemeren, dat het twee meis jes kunnen zijn die in augustus j.l. in het nabije San Jose werden dood gestoken. Volgens de politie is deze brief ongetwijfeld afkomstig van „Zodi ac", omdat het handschrift gelijk was aan dat van de vorige brieven. De reeks „Zodiac"-moorden begon in december vorig jaar toen een jong paartje werd doodgeslagen op een vrijersweggetje in Vallejo, ten noor den van San Fransisco. Daarna wer den in juli in dezelfde plaats een meisje vermoord, in september een studente in Napa, ook ten noorden van San Fransisco, en in oktober een taxichauffeur. VRIJDAG 14 NOVEMBER. NED. I. Vandaag is het een grote dag voor de ruimtevaart. Het is nl. de bedoeling, dat de Apollo twaalf ruimte kiest op weg naar de twee de maanlanding. De NOS neemt weer vele reportages over en Henk Terlingen verzorgt de toelichting. In de vooravond gaat de VARA naar Bellevue om daar allerlei kunstza ken de revue te laten passeren. De presentatie berust bij Jan Blaaser en Wim de Bie. Aansluitend aan het journaal „Eight miles high", een film van Mat van Hensbergen over de Nederlandse popgroep „The Gol den Earrings". „Koning Klant" met consumententips, de actualiteitenru briek „Achter het riieuws" gaan vooraf aan het laatste vrijdagse jour naal. Daarna brengt de NOS, als alles goed gaat nog beelden van de mannen op weg naar de maan. NED. II. Na de fabeltjeskrant, de reclame en het nieuws, Scala en dan wordt vier en een half uur besteed aan het 45-jarig jubileum van de N.C.R.V., dat dezer dagen al door de radio is gevierd. De Scheepsjongens van Bontekoe zijn op deze avond aanwezig en de rest van de tijd tot acht uur is voor de feestvierende jeugd. Woensdag werd voor de radio een speciale aflevering van Jeugd land uitgezonden, een populaire ra diorubriek in jubelstemming. De t.v. maakte opnamen, zodat de luis teraars van toen de kijkers van nu worden. Verschillende groepen tre den in dit programma op. Paul Kol ling van het gelijknamige trio houdt een hootenanny. Aansluitend het feest voor ouderen. Opnieuw een t.v.-uitzending van een groot radio- feest. In de uitzending o.m. Willy en Willeke Alberti, Heintje Davids, Jenny Arean, Marco Bakker, Eddy Christiani en vele anderen. Verder een concert van ernstige muziek, dat tot middernacht duurt, alleen onder broken door de journaaldienst en „Hier en Nu". Het programma be staat uit wefken van Johan Wage naar, Joh. Brahms en dr. Anton v. d. Horst. VRIJDAG 14 NOVEMBER. NED. I: Schooltelevisie: 10.45 Al les over gezondheid; 11.10 Van Wil son tot Nixon; 11.35 Einde; 17.00 Apollo 12 (kleur); 17.40 Einde; 18.50 Fabeltjeskrant (kleur); 18.56 Eter; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Belle vue (kleur); 19.56 Ster; 20.00 Jour naal; 20.20 Eight miles high (kleur); 21.30 Koning klant; 21.50 Achter het nieuws; 22.30 Journaal; 22.35 Apollo 12 (kleur); 22.45 Hoofdstukken uit prehistorie en vroegere geschiedenis (Teleac); 23.15 Einde. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Scala; 19.30 Scheepsjongens van Bontekoe; 19.39 Jeugdland; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Vijfenveertig; 22.10 Jubileum concert; 22.50 Journaal; 22.55 Hier en nu; 23.20 Jubileumconcert; 24.00 Einde. ZATERDAG 15 NOVEMBER. NED. I. Vandaag weer de traditio nele reportage van de aankomst van Sint Nicolaas in Nederland, ditmaal in Enkhuizen. Presentatie: Mies Bouwman. In de middag de avontu ren van Rikkie en Slingertje, „Dit is mijn beroep" - over de mensen, die op een booreiland werken - en ten slotte „Stuif-es-in". In de voor avond een aflevering van „Vaders tegen wil en dank" en het jongeren programma „Cats in Colour". Mat van Hensbergen en John Schelfhout volgden met de camera de populaire Volendamse beatgroep The Cats bij hun optreden. Na het nieuws bren gen de Mounties voor de tweede maal in dit seizoen hun eigen show, waarvoor ze enkele gasten uitnodig den, zoals het bekende groepje the Flirtations. „Salto Mortale", de Duit se serie over het circusleven, brengt hierna romantiek en spanning. De aflevering van vanavond speelt zich af in Amsterdam, waar het circus optreedt. Vigo is hevig verliefd op het meisje Nina. Zijn papa is echter fel tegen een huwelijk gekant, om dat hij Nina niet accepteert als ar tieste. Aansluitend aan Avro's Tele- vizier de tweede aflevering van „Poets", de candid camerarubriek van John Schelfhout. Het laatste nieuws wordt nog gevolgd door een uitzending gewijd aan de vlucht van de Apollo 12. NED. II. Na „Scala" zet de KRO de avond in met de serie „Hij en Zij". Na journaal en Brandpunt volgt de komische strip „Rust noch duur", geschreven door Guus Vleu gel speciaal voor Jasperina de Jong, Eric Herfst en Sylvia de Leur. „Ris kante Kerk" is een magazine over een kerk in ontwikkeling, waarin aandacht wordt besteed aan de toe komst van de pastor en het pasto raat. Dan de tweede Nederlandse strip van vanavond „Tot de dood ons scheidt". De serie was in Enge land onderwerp van heftige discus sies. Schrijver is de bekende Johnny Speight en Jaap van de Merwe be- werkte het voor de Nederlandse te levisie. Er zijn vier personen, vader en moeder met hun twee ingetrouw- de kinderen. In het gezin wordt rau we taal gesproken. De meningen zijn er erg verdeeld, dank zij het gene ratieconflict. De hoofdrollen: Hans Tiemeyer, Mieke VerstraeteHans Zomer en Trudy Labije. ZATERDAG 15 NOVEMBER. NED. I: Teleac: 9.30 Hoofdstukken uit prehistorie en vroege geschiede nis; 10.00 Levende filosofie; 10.30 Organiseren en leiding geven; 11.00 Statistiek; 11.30 Einde; 13.00 Intocht St. Nicolaas (kleur); 14.00 Einde 16.00 Nieuws; 16.02 Rikkie en Slin gertje; 16.25 Dit is mijn beroep; 16.50 Stuif-es-in; 17.50 Einde: 18.50 Fa beltjeskrant (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuivs: 19.03 Ster; 19.07 Vaders te gen wil en dank (kleur); 19.30 Cats in colour (kleur); 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 De Mounties (kleur); 21.20 Salto mortale (kleur); 22.20 Avro's Televizicr; 22.30 Poets: 22.50 Journaal; 22.55 Apollo 12 (kleur)f 23.05 Einde. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Scala; 19.30 H{j en zij (kleur); 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Brandpunt; 21.00 Rust noch duur (in kleur); 21.45 Riskante kerk; 22.25 Tot de dood ons scheidt (kleur); 22.52 Journaal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4