0LGA Winnaar no.105.210 in het Chevron kleurenspel k z e a at 8 DE ZIERIKZEESCHE COURANT BIJ WERKSPOOR TE UTRECHT STAKEN 2200 MAN De komende besprekingen tussen Amerika en de Sowjet-Unie De machtsverhoudingen in Midden-Oosten Om verbetering van liet tetanusvaccin Hulp voor de armen in de Verenigde Staten Noodweer in de Achterhoek voor Nederland behouden kunnen worden Miljoenenbrand in Hoensbroek Rondom de ruimtevaart van de Apollo-12 ll «Tg r i e ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 november 1969 Nr. 20302 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Unnewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, id 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 jur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochiman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje'' (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Technische school in plan-West UTRECHT, 12-11. Een staking van het 2200 man tellende personeel van Werkspoor in Utrecht was woensdagmorgen omstreeks tien uur vrgwel algemeen. Oe enkele werkwilligen verlieten na een gesprek met collega's de fabriek en nestelden zich in één van de kantines, waar de verdere loop van de gebeurtenissen werd afgewacht. De bedrijfsdirecteur van Werkspoor, ir. Rhede van de Kloot, maakte bü de secretaris van de ondernemingsraad bezwaar tegen het feit dat de onder nemingsraad bezwaar heeft gemaakt tegen het doorwerken van het con structiebureau. De medewerkers daar werd te verstaan gegeven in het be lang van eigen veiligheid het werk binnen drie kwartier te staken. De heer N. de Jong, secretaris van de ondernemingsraad, verschafte op heldering. Hij liet weten dat het ad vies werd gegeven in verband met de aanwezigheid op het constructie bureau van waardevolle tekeningen voor de bouw van spoorwegrijtui gen. Hij zou het vervelend vinden als daarmee iets zou gebeuren. Sympathie vakbonden met <le stakers De voorzitters van de drie grote bonden in de metaalindustrie, de he ren Maarten Zondervan van de N. V.V.-Metaalbedrijfsbond, Piet Brus sel van St. Eloy en Cor van Dijk van de Christelijke Metaalbedrijfsbond hebben woensdagmiddag kort na het middaguur in de kantine van de af deling apparatenbouw hun sympa thie betuigt met de stakers. „We zijn hier om duidelijk te maken dat we achter u staan", verklaarde de heer Zondervan tot de ongeveer 1600 aan wezigen. Hij achtte het protest van de Werkspoorders gerechtvaardigd in hun strijd voor behoud van werk gelegenheid, waarover wordt beslist zonder overleg met de betrokkenen. De ondernemingsraad van Werk spoor en de districtsvertegenwoordi gers van de vakbonden besloten una niem, in afwachting van het resul taat van in Den Haag begonnen over leg met de topleiding van de V.M.F. de begonnen actie voorlopig op 24 uur te stellen. Dit besluit werd tijdens een druk bezochte kantinebijeenkomst mede gedeeld door stakingsleider J. Meij- nikman. Het betekende dat de avond ploeg van 250 man niet aan het werk ging. De directie werd daarvan op de hoogte gesteld. Na de kantine- WASHINGTON. 12-11. President Nixon heeft besloten dat de Vere nigde Staten maandag in Helsinki bü het begin van de besprekingen met de Sowjet-Unie over beperking van de strategische (kern)wapens niet onmiddellgk een voorstel zullen indienen voor een „bevriezing" van de proeven met en de ontplooiing van raketten voor meervoudige kernkoppen, zo is in ingelichte krin gen in YVashington gezegd. De Verenigde Staten zullen trach ten er achter te komen over welke wapens de Sowjet-Unie bereid is te spreken alvorens Amerika met voor stellen komt. Volgens genoemde kringen ziet men in^ de V.S. de lang verwachte besprekingen in Helsinki als een eerste fase vooral bedoeld om tot overeenstemming te komen over het terrein waarover men onderhande lingen zal gaan voeren. In Washing- „Wereldbevolking jaar" in 1974 GENEVE. 12-11. De commissie van de Ver. Naties die zich bezighoudt met de bevolkingsaanwas heeft woensdag besloten 1974 tot „wereld bevolkingsjaar" uit te roepen en op geroepen tot een conferentie van V.N.-leden over het bevolkings vraagstuk. In een resolutie zegt de uit verte genwoordigers van 27 landen be staande commissie dat de conferen tie zich zou moeten bezighouden met de demografische problemen, hun verwantschap met economische en sociale ontwikkeling, bevolkingspo litiek en programma's ten behoeve van de bevordering van het mense lijk welzijn. ton verwacht men dan ook dat het slechts enkele weken zal duren om hier overeenstemming te bereiken en dat de eigenlijke bespi-ekingen na een ondex-breking van enkele weken zullen beginnen en dan wellicht in Wenen waar men over betere com municatiemiddelen en andere ge makken beschikt voor een lange conferentie. Advertentie. f 1000,- De Heer H. H. Vial Polslandstraat 124a Rotterdam. Totaal 187.278 prijzen Ch&VrOIl van 1.- t/m 1000,-. Tank bij Chevron J en win zo'n prijs. j TEL AVIV, 12-11. Ofschoon de sterkte van de Arabische legers en in het bijzonder dat van Egypte, bij na verdubbeld is sinds de zesdaagse oorlog, is de militaire kracht van Is raël naar verhouding nog meer toe genomen, zo heeft generaal Mosje Dayan, de Israëlische minister van defensie, woensdag op een perscon ferentie gezegd. De slijtage-oox-log van Egypte te gen de Israëlische stellingen aan het Suezkanaal was een fiasco gewor den. De Israëlische linie was nu sterker dan ooit. De generaal is van mening dat de vrede nog ver weg is. De Palestijnse commandobeweging is hecht en de Arabieren bereiden zich op oorlog voor. Dayan verwacht deze oorlog Hert liep man onder de voet CHATERLLERAULT, 12-11. De 60-jarige Fransman Joseph Gratteau die bij Chatellerault op de fazanten- jacht was, is daarbij door een hert onder de voet gelopen. Hij bezweek aan zijn verwondingen. vei-gadering werden de fabrieksheki- ken geopend en gingen de 2200 Werk- spooi'ders naar huis. Mocht het ovex-leg met de toplei ding van het V.M.F.-concex*n geen x-edelijk antwoox-d geven op de wen sen en verlangens die onder het per soneel leven, dan zal nader worden bezien op welke wijze de aktie zal wox*den voortgezet. De heer Meijnikman benadrukte dat de resultaten van het ovex-leg in de Treveszaal bepalend zullen zijn of de protestactie zal worden hei-vat of niet. Weer twee vliegtuigkapingen RIO DE JANEIRO. 13-11. Korl na- dat woensdag twee jongemannen te vergeefs hebben geprobeerd een vliegtuig van de Chileense nxaat- schappü „LAN" naar Cuba te la ten vliegen is later op de dag in het Amazone gebied van Zuid-Ameiika een tweede toestel gekaapt. Het be treft een twecmetorig vliegtuig van de Braziliaanse maatschappij „Cru- zciio do Sul". Een woordvoerder van de maat schappij heeft bekend gemaakt dat het toestel, type Ys-11 van Japanse makelij, zes passagiers en zes be manningsleden aan boord heeft. Over de identiteit van de kaper(sj is nog niets bekend. Vanwege de be- pei-kte actiex-adius heeft het toestel reeds een tussenlanding moeten ma ken in Cayenne, de hoofdstad van Frans-Guyana. Men vermoed dat de piloot gedwongen wordt naar Ha vanna te vliegen. Amerika wil verbod DDT WASHINGTON, 12-11. De Ameri kaanse minister van volksgezond heid, John Finch, heeft aan px-esi- dent Nixon een wetsontwexp voor gelegd voor een verbod van het ver kopen van het insekten dodende middel DDT. Sinds april jl. houdt een commissie van specialisten zich bezig met een ondex-zoek naar de eventuele schadelijke gevolgen van het middel. DEN HAAG, 12-11. Ambtenaren van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid worden betrok ken bij het onderzoek dat verbete ring van het tetanusvaccin beoogt. Zij en hun gezinsleden wox-den uitgenodigd zich tegen tetanus of wondklem te laten vaccinex*en. Er wox-dt door een gi*oep ax-tsen van het x-ijksinstituut voor de volksgezond heid en van het staatstoezicht op de volksgezondheid naar mogelijkheden gezocht het aantal nu nog benodigde injecties - drie - te vermindei-en en de duur van de door de vaccinatie opgewekte bescherming - nu nog vijf jaar - te verlangen. Bij dit on dex-zoek kan de medewerking van nog niet eex-der gevaccineerden niet worden gemist. WASHINGTON, 12-11. Een Ame rikaanse presidentiële commissie heeft vandaag in een 410 paginas tellend rapport een vermeld pro gramma aanbevolen van federale hulp voor de armen. „De armen zul len zonder regeringssteun niet tot de niet-armen gaan behoren", aldus de commissie die in 1968 door president Johnson in het leven werd geroepen. Volgens een door president Nixon ontworpen plan zal een behoeftig gezin van vier pex-sonen een gega randeerd inkomen van 1600 dollar moeten hebben, mits het gezins hoofd tot wei-ken bei-eid is als voor hem werk kan worden gevonden. De commissie stelt een minimum-inko men van 2400 dollar als basis, zonder de vei-plichting dat het gezinshoofd werk moet accepteren. Het vooi-stel van president Nixon zal de staat jaarlijks 5.300 miljoen dollar komen, dat van de commissie cp 7 miljard. Auto onder trein - Twee doden •UTRECHT, 12-11. Op de met auto- matische knippex-lichten beveiligde overweg Ruitersweg in Echt is gis- tex-avond x-ond half negen een per sonenauto onder de juist passerende goederenti-ein van Maastricht naar Geldei-malsen terecht gekomen. Bij het ongeluk zijn vex-moedelijk twee personen om het leven gekomen. Eén inzittende van de auto is nog in leven. Beide spox-en van het baan vak Roex-mond-Sustex-en zijn ge- sti-emd omdat de auto met de slacht- offei-s nog onder de tx-ein ligt. Tx-ein- x-eizigei-s overbx-uggen het gesti-emde tx-aject nu met bussen. DREMPT, 12-11. Aan het eind van de middag ontlaadde zich boven de Achtex-hoek een hevig noodweer. Bómen wei-den ontworteld, abri's door de hevige wind omver gewor- pen en vele t.v.-antennes wei-den van de daken gerukt. In Ter Boi-g werd een muur van acht meter hoog en 20 meter lang van een in aan bouw zijnde loods van houthandel Van Dam finaal omver geblazen. Bij het houtbedx-ijf De Oude IJssel, eveneens in Ter Borg, wex-d een ver bindingsmuur tussen twee gebouwen vernield. Pex-soonlijke ongelukken deden zich niet voor. TWEEDE KAMER Moskou pal achter Hanoi j\0g njet te zeggen of Demka-fabrieken niet binnenkox-t. Er is naar zijn me ning een stadium van de strijd ge ëindigd en men is nu in een over gangstijd. Israël streeft er naar de Arabieren te doen geloven dat zij geen kans maken een nieuwe ooi-log te winnen, om hen daar zodoende van af te houden. MevTouvv Gandhi legt haar funktie niet neer NIEUW DELHI, 13-11. De minis- ter-pi-esident van India, mevrouw Indira Gandhi, is niet van plan na haar uitstoting uit de regerende Congrespartij haar functie neer te leggen. In een verklaring opgesteld na een ontmoeting van mevi-ouw Gandhi met enkele regei-ingsleden en ministers van Indiase staten wordt gezegd dat Indira Gandhi nog steeds lid is van de partij en voor zitster van de regeringsfractie. De uitstoting wordt omschreven als „ongeldig en onwettig". „Wij kun nen ons niet neerleggen bij deze on democratische en fascistische prak tijken", aldus het slot van de ver klaring. NEW YORK, 13-11. Rusland heeft gisteren gezegd dat de Amei'ikaanse militaix-en die door Hanoi worden vastgehouden oorlogsmisdadigers en luchtpiraten zijn, die voor wat be- ti-eft de behandeling die ze onder vinden niet vallen onder de akkoor den van de conventie van Genève. Voor de algemene vex-gadex-ing van de Verenigde Naties in New Yox-k zei de Russische ambassadeur Ta- rassov dat de gevangen Amerikanen „geen genade moeten ondex-vinden". Waarnemei's menen in de uit spraak van Tarassov een duidelijk bewijs te zien van Russische steun aan Hanoi met name ten opzichte van de oproep van secx-etax-is-gene- raal Thant tot Noord-Vietnam het Rode Kruis in de gelegenheid te stellen de gevangenen te bezoeken. HOENSBROEK, 12-11. Een felle brand heeft de produktiehal van de chemische industrie Limburg in Hoensbroek totaal verwoest. Door het snelle optreden van de bx-andweer van Heerlen konden woonruimte, kanlox-en, magazijn en laboratorium behouden blijven. De schade wordt op twee miljoen gul den geschat. De Hoensbx-oekse fabriek fabri- ceei'de haarlakken, parfumerieën en andere chemische pxodukten. De bi-and is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting. Een der personeelsle den heeft een vonk gezien bij een van de vulappax-aten. Onmiddellijk hiex-na is brand ontstaan. Het per soneel sloeg ijlings op de vlucht. Binnen enkele minuten brandde het complex als een fakkel. Bussen met gasvullingen kwamen tot ontploffing alsmede enkele vaten, met olieën. DEN HAAG, 12-11. Het is naar-de mening van minister De Block van economische zaken, thans niet moge lijk een definitieve uitspraak te doen of de staalgicterü van de Koninklyke Demka Staalfabrieken te Utrecht voor ons land behouden kan blgven. Minister De Block heeft dit in de Tweede Kamer in antwooi'd op mon delinge vi-agen van het P.v.d.A.-ka- mex-lid drs. G. M. Nedex-horst. Minis ter De Block wees er op. dat bij Demka thans 900 man werkzaam zijn waarvan twee-derde in de staalgie- tei-ij. In de laatste drie jax-en zijn in de staalgieterij investei'ingen gedaan om te komen tot een i-ationalisatie en mechanisatie van de pi*oduktie. Naar de mening van minister De Block is een gx-oter marktgebied dan Nedexiand alleen noodzakelijk om de thans bestaande mogelijkheid voor grotei-e px-oduktie-sex'ies ook markt technisch te kunnen vei-wezenlijken. KAAP KENNEDY, 12-11. De twee ruimtevaardei-s van de Apollo-12 zul len veel dichter bü de Surveyor-3 landen dan aanvankelük het plan was. Deskundigen van de Nasa heb ben de gegevens in de rekenmachine die de afdaling van de „Intrepid" leidt versteld, zodat Charles Conrad en Alan Bean niet op 340 meter van de i*and van de betrokken krater, maar op minder dan honderd meter daarvandaan zullen neerkomen Ritussen heeft de bemanning de opleiding beëindigd De drie mannen kunnen niet beter voorbcx-eid zijn, aldus de Nasa. Woensdag hielden zij zich rustig. In hun woningen op Kaap Kennedy bestudeex-den zij de vluchtplannen en hun maankaarten. Een „werkdi- nei-" met een gx-oep leiders van.het Apcllo-progi-amma was in feite een bijeenkomst van vrienden. In Boulder (Colorado), waar de zon wordt waargenomen, werd woens dag gezegd dat er slechts een kleine kans is dat zich vi'ijdag bij de lan cering een belangrijke zonneuitbar- sting voordoet. Wel moet vrijdag een NIEUW VENNEP. Dit is alles wat' overbleef na een hevige brand, die één van de grootste Europese kant- abrieken trof. De schade wordt ge schat op minstens drie miljoen gul den. De fabriek van de N.V. Dantex kwam door deze brand geheel plat le liggen. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Het geld heeft teveel goed gedaan om er kwaad van le zeggen, maar ookjeveel kwaad om er goed van te zeggen. px-otubex-ans die op 2 november aar. de rand van de zonneschijf vex-scheen vrijdag weer te vooi-schijn komen, ïTiaar waai-schijnlijk zal deze dan een gx-oot deel van zijn kracht verloxen hebben. Tijdens de vooi-bei-eidingen van de lancering het „aftellen", is woensdag ontdekt dat een van de tanks voor vlceibax-e waterstof niet geheel in orde is. Dat bleek tijdens het vullen woensdagochtend vx-oeg. De deskun digen kunnen nog niet zeggen of dit mogelijke gevolgen zal hebben voor het tijdstip van de lancex-ing. EXCELSIOR Zelfde weertype Verwachting tot vrijdagavond: Wisselend bewolkt met nu en dan buien, mogelijk met hagel of onweer; matige tot krachtige wind uit zuid west tot west; in het algemeen iets lagex-e temperaturen. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-tempei-atui-en: van ongeveer normaal tot 5 gx-aden boven nor maal. Max.-tempei-atux-en: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 30 procent. Kans op een geheel dx-oog etmaal: 20 px-ocent. 14 nov. Zon op 7.58, onder 16.51. Maan op 13.24, onder 20.48. Eex-ste kwartier: 16 nov. te 16.43. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 14 nov. 5.52 v.m. 18.16 n.m. BROUWERSHAVEN 14 nov. 5.44 v.m. 18.01 n.m. Doodtij: 18 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-11. Het K.N.M.I. deelt mede: In vrijwel geheel Eux-opa staat het weer onder invloed van een om vangrijk lagedx-ukgebied \vaai-vande kern boven noox-d-Scandinavië aan- geti-offen wordt en een zuidwestelij ke uitloper die tot aan de Golf van Biscaye x-eikt. Het afgelopen etmaal stond er aan de voox-zijde van deze uitloper in ons land een kx-achtige tot hax-de zuidwestelijke wind. In deze stroming ti-okken stox-ingen mee die vex-gezeld gingen van hevige buien, plaatselijk met onweer en ha gel en soms zelfs met windhozen of hevige rukwinden. Bovengenoemde depx-essie houdt boven het zeegebied tussen Nooi-wegen en IJsland een noox-delijke stx-oming in stand waar mee koude en onstabiele poollucht naar de Britse eilanden en vandaar naar ons land wox-dt getranspox-teei'd. Het laat zich aanzien dat deze lucht het komende etmaal langs iets kor- tei-e weg ons land zal bex-eiken. Het blijft hierbij onstandvastig weer met buien en in het algemeen iets lagei-e temperatux-en. k 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1