Foto-karakteristiek van jaar dat tijdperk afsloot BINNEN EN BUITENLAND IN 1913 Misschien was de wereld van 1913 - althans wat zijn uiterlijke aspecten betreft - juist nog even interessanter dan het jaar van de eeuwwisseling. Vandaar onze keuswan „algemene foto's" uit dat jaar, die stuk voor stuk karakteristiek zijn voor een tijdperk dat met het uitbreken van Wereld oorlog I voorgoed werd afgesloten. Met de foto-journalistiek in de kranten liep het nog niet druk. Het was een kans voor verschillende geïllustreerde bladen (w.o. „De Prins") hel publiek tegemoet te komen met fotomateriaal, dat voor die tijd doorgaans van uitstekende kwaliteit was. De platencamera was goed voor de actu aliteit uit binnen- en buitenland, doorgaans ver van de boorden van het verre Schouwen-Duiveland. De plechtstatigheid van „ons jaar" (1913) leest men af van de strenge en emotieloos schijnende gezichten van de Senaat van het Delftse Stu dentenkorps, dat zijn lustrum vierde. Men ziet de archivaris, de secretaris, de president, de thesaurier. Geen potentiële Maagdenhuisbezetters c.q. goedkeurders daarvan; het lijkt geen gewaagde conclusie. Trouwens aan het strand van Zand- voort was het ook nog een bedaarde, om niet te zeggen bedeesde boel. Maar er viel al (aangeklede) pret te beleven. Met tram en spoor bereikte men de badplaats en daar werd het dan een pootjebaderig gedoe of zo maar zachtjes smoren in een strandstoel, zwart en lang gerokt en gehoed. Dat zich daar niemand de kleren van het lijf rukte, behoort tot de cultuur-his torische merkwaardigheden van een epoque, nog verre uitloper van het Victoriaanse tijdperk. Pioniersgeest stak er al in de Ne derlanders, al wist men niet wat sterker was; de ondernemingsgeest of de sociale nood, die velen van het platteland dwong* het over de grote haring vijver te gaan zoeken, een- proces overigens .dat rond de tachti ger jaren van de vorige eeuw en veel later, zich reeds had laten gel den en deed gelden. Een landgenoot voor zijn primitieve huis, versierd met koppen en beenderen van buf fels, gevonden op de prairiën van Zuid-Alberta (Canada). Voor de uitgaande wereld waren er in Nederland overigens kansen en mogelijkheden te over. De stukken waren doortrokken met de galante rie en hoofsheid, die - heel veel later - zouden worden overrompeld door de na-'18-stijl en al de super-vlot- tigheid, die onze tijd kenmerkt. Een tafereel uit het Engelse blijspel „Penelope", opgevoerd in het Grand Theatre te Amsterdam. De manne lijke tegenspeler is Louis van Gas teren. De 100ste jaardag van Neêrlands on afhankelijkheid (1913) werd in stad en dorp op luisterrijke wijze gevierd. Het „kronen" (versieren) bleek in die tijd een gewilde vrije-tijdsbeste- ding .Histox-ische optochten werden gehouden. Op het strand van Sche- veningen arriveerde opnieuw de Prins van Oranje. Duitsland zoog zich de longen vol aan militarisme en gex-ede aanleiding voor pompeus vertoon was de ont hulling van het monument ter héx'- denking van de Volkerenslag bij Leipzig in oktober 1813.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 39