van Schouwen-Duiveland 8. Het jaarlijkse Straf eest in de Westhoek bestaat al sinds mensenheugenis. Ook in de jaren van de eerste wereldoorlog ginghet feest door, getuige deze foto uit 1915, met de Noordstraat te Haamstede, waar heel wat ruiters gereed staan om aan dit ty pisch Schouwse feest te beginnen. 9. Drie jonge dames met een breikous op stap. Een zeldzaam tafereel, dat zo'n der tig jaar geleden te bewonderen viel bij hét Oostslop te Ouwerkerk. De dames L. van Oost, E. Slager (midden) en A. Hendrikse vlijtig aan het werk in het dorp dat door oorlog en ramp zo zeer geteisterd werd. 10. Dreischor was altijd het vlassersdorp bij uitnemendheid, maar ook elders (Dui- veland) vonden velen-werk in liet vlas. De foto toont de vlacserij van de heer P. Gra- velijn te Kerkwerve. Heel wat medewer kers staan ook op deze foto: v.l.n.r.: Seel van der Est, Gerrit Klink, C. J. Rotte, C. Gravelijn, J. Gravelijn, M. Gravelijn, M. Rotte, J. Rotte, P. Rotte, S. Hart, M. de Vlieger en de dames C. den Boer en C. van der Wekken Bd. 11. Voor dorpse stilte kon men wel te recht in het Sirjansland van.1917. De ge schoren lindebomen waren heel karakte ristiek. Rechts de hervormde pastorie. Ook de 'vóór-'20-jeugd van Sirjansland was nieuwsgierig en wilde er wel bij zijn. 12. Tot 'de drukste straten van Bruinisse heeft altijd de Nieuwstraat behoord. Een halve eeuw geleden waren daar meestal heel wat mensen op de been: De fotograaf maakte er dit plaatje van. Hiervan zijn slechts enkele exemplaren bewaard ge bleven. 1.3. Op een oude foto van 1900 is het huis „Dorpszichi" te Ouwerkerk te zien, des tijds bewoond door de heer B. Gil jam. Men lette op de dames rechts en de merkwaar dige lantaarn aan de gevel links. 14. Een zeldzaam plaatje van de buurt schap Viane bij Ouwerkerk. Het toont de heer M. Hoekdie de bodedienst Óuwer- kerk-Viane-Zierikzee v.v. rond 1920 ex ploiteerde. Het huis op de achtergrond links is tegenwoordig bewoond door de heer M. van de Marei. 15. Een verloren Duivélandse idylle. Om streeks 1918-1920 kende Sirjansland nog een eigen schaapherder. Het ivas de heer J. Kwaak, in dienst van de landbouwer J. de Rijke op de boerderij Favoriteaan de Dillingsweg. De foto toont in welk een rijk gestoffeerd landschap „Jan Kwaak" zijn werk verrichtte. 12

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 32