AGENDA Raad Westerschouwen nam kennis van aardgasplannen /KRAM Nog geen licht in mysterieuze dood van aantal rijpaarden in de Westhoek STREEKNIEUWS De uitgestelde topconferentie Aanbieding gemeentebegroting 1970 WESTERSCHOUWEN, 11-11. De maandagavond gehouden raadsver gadering stond ol.v. wethouder L. v. d. Klooster wegens ziekte van burge meester 11. P. Everwiin. Het ver heugde het college de begroting van 1970 te kunnen aanbieden met de volgende cijfers: Gewone diensi. Inkomsten en Uitgaven 4.810.715,28 niet een onvoorzien van f 6.584,91. Kapitaalsdienst: Uitg. 1 8.086.676,78 en Inkomsten t 7.504.664,20 zodat ecu nadelig slot ontstond van f 582.012.58. De raad kon kennis nemen van de plannen van de ZEG AM over de van aardgas te voorziene gebieden ir. de gemeente. Over het algemeen geno men werden dit de 5 bebouwde kom men, terwijl de ZEG AM vei der overweegt om (zonder extra kosten vun do- gemeente) aan te sluiten de r oord west-zij de van Renesse 'het gebied van de Stichting Rer.es ei. Zeebad Nieuw Haamstede en Wes- tenschouwen. In 1970 zal nader be keken worden wat eventueel nog meer aangesloten kan worden. Ook tweede woningen in deze nader om schreven gebieden kunnen aanslui ten, mits de bijdrage ineens van 1 1U0 door de eigenaars wordt be taald. Het tijdstip van aanleg /.iet de ZEGAM cp zijn laatst in 1972 met een streven naar 1971. Aansluiting op een transportbuis voor aangren zende wonigen is niet mogelijk we gens de te hoge druk. Voor herstra- ting en dichten van sleuven enz. vo teerde de raad f 84.000 n.a.v. een door gemeentewerken opgemaakte begroting. Van het betreffende ministerie was bericht ontvangen dat de Oos tenrijkse woningen in de gemeente nu ter vrije beschikking der gemeen te staan. De minister heeft hier geen bezwaren meer tegen, mits geen kos ten meer op de woningen drukken. Reinigingsrechten omhoog De reinigingsrechten gaan omhoog. De gewone emmers kosten nuf 28.50 voor een gewone emmer en f 12,00 voor een zomer emmer. Per 1 janua ri 1970 worden deze bedragen resp. f 27,50 en f 15. De heer Hendrikse meende di.it. in vergelijking met andere gemeenten op Srhouwen-Huiveland Wester schouwen „hoger" ligt. Iedere ge meente zou cveneveel moeten beta len, De secretaris, de heer J. W. dc Jonge die deze avond, begrijpelijk, veelvuldig de spreekbuis van de wet houder wos, zei dat de dienstverle ning van het huisvuil ophalen volle dig door de gebruikers betaald moet worden en dat de post van f 1000 (wat de heer Hendrikse veel te hoog vond) voor het ophalen, bezorgen en schoonmaken van gebruikte emmers zeker gerechtvaardigd was. Het „waarom in Scharendijke 80 ct min der voor het zelfde werk" van de heer Hendrikse, noemde weth. V. d. Klooster een kwestie van gemeente beleid. Spreker zei in de nabije In komst veel te verwachten van de plastir-zekken en de nieuwe vuilnis- wogen, die een tijdsbekorting van 30 procent garandeert. De heer Hoogerhuis vond dat bij het emmerbedrag van f 27,50 ..ze" nu ook wel eens een doosje of busje mee kunnen nemen. „Hier laten ze het staan, elders niet". In verband hiermee vroeg de heer Kloosterman aandacht voor hel stie- kum in de nacht over het hek der vuilstortplaats deponeren van bad kuipen, blikken, stoelen door overi gens „zeer gewaardeerde" burgers. De voorzitter noemde dit een politie taak. Een herinneringsplaat aan het bom bardement uit 1917, waardoor Zie- rikzee ernstig werd getroffen. De ramp xoerd veroorzaakt door de ver gissing van een Engelse vlieger, die meende boven Zeebrugge te zijnDe bommen eisten slachtoffers en tal rijke huizen werden vernield of be schadigd. Veel later betaalde de En gelse regering een schadevergoeding, van welke gelden en nieuwe beiaard voor het stadhuis werd aangekocht. Aanbesteding Zuid weg De nieuwe Zuidweg zal in .het voorjaar 1970 aanbesteed worden. De raad ging actoord met een r.i< uwe raming te voteren grcot I 3Q7.310 voor dc kosten die gemeente moet betalen in het tertiaire gedeepe der aanleg. Op de begroting stond reeds f 375.000 doch het totaal bedrag is nu f 882.360. De marktgeldcn voor een staan plaats te Renesse gaan omhoog en wel met 20 cent per strekkende me ter naar 60 ct. Bij dit nieuwe bedrag houdt de gemeente een batig saldo over van 15,65 per marktdag. De heer Hoogerhuis noemde de markt een gezellige toeristische at tractie. doch meende dat de contai ner voor het vuil. die bij het poffer tjeskraam staat, best wat me# do# r dat kraam betaald kon wórden om dat genoemd kraam net zoveel op brengt als'de gehele markt. Hij zou overigens het bedrag tot 80 cent wil len verhogen omdat 40 cenc oen koopje is. „U zit in mijn straatje" zei de voorzitter. Prompt antwoordde de heer Hoogerhuis: ,.Ik wist niet dat we ergens zo goed zaten". De heer Steur was tegen drt melkkoetje en de gemeente behoeft daar met dit: aan te vei dienen. „De pc t ouder nemer is vandaag zeer moeilijk en om deze nog zwaarder te belasten vind ik niet juist," merkte de héér Kloosterman op. Nadat de secretaris nog een en ander financieel had ge regeld ging iedereen accoorc! met het voorstel van b. en w. Jeugdwerk Een agendapunt, waarvoor de heer Kloosterman al geruime lijd mee bezig is meer aandacht te vr xgen in de raad betreft het jeugdwerk. Het college heeft op verzoek van een jeugdgemeenschap voorgesteld om f 250 beschikbaar te'stellen om de helft van de zaalhuur te betalen wanneer jongeren een avond houden Voorwaarde is gesteld dat. aanne mende dut deze f 250,50 procent van de zaalhuur bedraagt, cle andere helft dcor de kerken en eigen inleg van de jeugd worden gedekt. De heer Hendriksehad geen bezwaar, mits de buiten-kerkelijke jeugd bij een zelfde aanvrage, ook gesubsidi eerd zouden worden. Wethouder Van Wavéren verduidelijkte dat net ont breken van een Dorpshuis de oor zaak van dee moeilijkheid is. De heer Kloosterman stelde: a. De ge meente betaalt tot 1970 f 250 omdat dit bedrag voor het gehele seizoen veel te klein is; b. Het is heel toe vallig dat in de nieuwe pas opge richte jeugdgemeenschap >en domi nee en 2 hervormde lidmaten zitting hebben en het is geenszins de bedoe ling om kerkelijk zeer actief te blij ven. Later zal uit deze jeugd een be stuur gekozen worden; c. Het wordt een algemene jeugdsociëteit. Nadat de voorzitter toegezegd had dat ver dere mogelijkheden bekeken kondén worden en dc heren Dalebout en Hoogerhuis blij waren met deze col lege-gedachten werd het voorstel aangenomen. Rusthuis „Duinoord" Een geheel ander punt roerde de heer Steur hier aan. Het Rusthuis Duinoord n.l. torst een zware last en neg steeds'drukt een groo* bedrag van rente en vroegere verliszen op het financieel gedeelte De heer Steur zag b.v. met oen subsidie van f 1 per inwoner heel wat verlichting. „VVV en het Groene Kruis worden toch ook gesubsidieerd?" vroeg de heer Steur. Hel college zal aandacht aan deze opmerking schenken. De gemeente wordt voor f 4 per jaar lid van de Ver. „Stad en Lande' Hei voorstel van het college inzake cle N.V. Waterleiding Mij „Midden Zeeland" (ontwe-rp-statutenwijziging) ondervond weinig bezwaren. De heer Dalebout kreeg cp zijn vraag hoeveel aandelen Schc .:Wen-Duiveland heeft ten antwoord: 34 van de 1003. Cp de begroting 1969 wordt een bedrag gevoteerd van 1' 343.500 zijn de de kosten van de rolcring van de Hoge zoom tot aan de Driehoek. Na dit weik zal de herstating met het nog bruikbare materiaal geschieden waarna over 1 Vz jaar dc aardgaslei ding aangelegd wordt met een defi nitieve reconstructie van het weg dek. Voor dit werk was totaal be schikbaar f 63.500. Het niet gedekte deel van dit totale bedrag f 230.000 zal afgeschreven worden in 35 jaar. Het bevreemdde .de heer Hooger huis dat de Hogezoom tweemaal opengebroken moet worden. .Kan dat niet ineens?" De secretaris ant woordde dat hier technische be zwaren tegen bestaan. Vooral het loos leggen der buislerding is niet mogelijk. Bc raad ging' verder ac- coórd met dit belangrijke werk. Heester niet de oorzaak HAAMSTEDE, 11-11. Er is nog geen cuhelderïng ever dc mysterieu ze dcor van acht rijpaarden in de Westhoek. Wel heeft de Rijkspolitie via de dierenarts Van Rhoon te Zierikzee bericht ontvangen van het Centraal Geneeskundig Instituut te Rotter dam dat de doodsoorzaak niet het gevolg is geweest van het nuttigen door de dieren van naalden van de Taxis Baccata, een denachtige hees- Omstreden biografie SEOEL, 11-11. Een woordvoerder van het Zuidkoreaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gezegd, dat zijn ministerie de Zuidkoreaanse ambassades in Londen en Washing ton opdracht gegeven heeft, stappen te doen bij regering van Engeland en Amerika, in verband met adverten ties over een hele pagina in de Lon- dense Times en in de New York Ti mes. In deze advertenties, die on langs verschenen, werd het eerste deel aangakondigd van een biografie van de Noordkoreaanse premier, II Soeng Kom. KASTEEL DRAKESTEIJN. Hof fotograaf Max Koot maakte deze foto van prins Constantijn en zijn moeder prinses Beatrix. Ier die thuishoort in de familie dei- Coniferen. Van deze heesters staan er wel enige in de Westhoek (o.a. een groot exemplaar voor het hui dige postkantoor). Zoals bekend noemden vorige week enkele dag bladen deze heester als doodsoor zaak van de paarden. Voor de Dis trictsrecherche en Rijkspolitie blijft deze zaak echter nog steeds een raadsel. Vier kogels voor vier doelpunten MEXICO-STAD, 11-11. Vier scho ten in het been kreeg de 26-jarige voetballer van Atlanta, Carlos Ville- gas, nadat hij zijn club zondag in Mexico-stad door vier doelpunten aan de zege op Los Apaches had ge holpen. Toen Carlos Villegas in triomf door aanhangers van het veld werd gedragen werd hij eerst beledigd door een supporter van de tegenpar tij, die vervolgens zijn revolver op de benen van Villegas richtte en vier kogels afvuurde. Volgens doktoren zal Villegas nooit meer kunnen voetballen. Jaarvergadering en jaarfeest H.S.V. „De Grevelingen" De hengêlsportvereniging „De Grevelingen" houdt op zaterdag 15 november a.s. de jaarvei-gadering, welke zal worden uitgebreid tot een jaarfeest. De jaarvergadering zal ge houden wórden in hotel Zeelandia te Roosendaal en wordt voorafgegaan door een voetbalwedstrijd tussen elftallen gevormd uit leden van de vereniging te Rotterdam en Roosen daal. Aansluitend aan de vergade ring wordt een Brabantse koffieta fel aangeboden, waarna de avond verder gevuld zal worden met ca baret én een bal. ZIERIKZEE Algemene Bond van Bejaarden De 'afdeling Zïerikzee van de Al gemene Bond- van Bejaarden bestaat 15 jaar; Dit jubileum zal worden, ge vierd in een bijeenkomst van de af deling óp. Vrijdagavond 14 november a.s. in de Graanbeurs van het Huis van Nassau". Jaarfeest C.J.V.-(junioren) De C.J.V. (junioren) te Zierikzee houden op vrijdag 14 november a.s. het tachtigste jaarfeest. Deze feeste lijke bijeenkomst zal plaats vinden in het Herv. Verenigingsgebouw, Filmvoorstelling en kledingbeurs in „De Lichtboei" In het jeugdclubhuis „De Licht boei" organiseert het leger des Heils deze week weer een filmvoorstelling voor de Zierikzeese jeugd. In de eerste plaats heden (woensdag) mid dag - om 2 uur - een voorstelling van „Tarzan, de magische Bron". Voor morgen (donderdag) staat er iets heel anders op het programma. Alle moeders van Zierikzee kunnen dan nl. 's morgens al terecht voor de te houden kledingbeurs, waarbij keus kan worden gemaakt uit een flinke voorraad nieuw en gebruikt goed. Ontspanningsavond P.J.G. De afdeling Schouwen-Duiveland van de Plattelands Jongeren Zuid organiseren een bijeenkomst op vrij dagavond 14 november a.s. in het gebouw van de lagere land- en tuin bouwschool „De Kluut" te Zierikzee. Deze bijzondere ontspanningsavond zal wellicht besloten worden met een „sokkenbal". Burgemeester kocht eerste kinderzegels Dinsdagmorgen kocht burgemees ter D. W. Kastelein in de speciale stand in de postkantoor-hal de eer ste kinderpostzegels en -kaarten. Hij ontving de zégels uit handen van mevr. L. Heuser-Kok, die zich voor de organisatie veel moeite heeft ge geven. Een inleidend woord werd gesproken door de U.V.V.-voorzit ster mevr. A. der Weduwen-Steep- dijk, die de burgemeester verwel komde en mededeelde dat Zierikzee niet? slecht „zit" met de verkoop, ge let op de cijfers van vorig jaar. Het landelijk gemiddelde ligt op 0,94, terwijl Zierikzee met. het cijfer 1,44 daar belangrijk boven uit gaat. Zwemvereniging „De Zeepaardjes" In een schrijven aan dc leden wordt meegedeeld dat dc volgende bestuursleden van de zwemvereni ging „De Zeepaardjes" hun functie hebben neergelegd, t.w. de heer G. J. Dijkstra (voorzitter), mevr. E. Kcrstanje-Linden (secretaresse). J. Rentier (penningmeester), H. J. P. A. Godijn (badmeester) en G. v. d. Tho- leri (bestuurslid). Drie andere be stuursleden blijven nog wel in l'unk- tic, maar het aftreden van zoveel bestuursleden houdt wel in dat het voortbestaan van de zwemvereniging op het spel staat. Hel bestuur richt zich dan ook tot de leden met het verzoek het vervullen van een be- stuursfunktie in óverweging te wil len nemen. WESTERSCHOUWEN Collecte Geestelijk gehandicapte kind In Westerschouwen bedroeg de op brengst van de collecte voor het Geestelijk Gehandicapte Kind in to taal f 750. Dit bedrag werd bijeen gebracht als volgt: Renesse f 295,50, Burgh f 125, Noordwelle f 43,62, Se- rooskerke f 55 en Haamstede f 230,88 Het comité dankt ieder die zich voor deze collecte heeft ingespan nen. RENESSE Verkoopmiddag in Dorpshuis Zaterdagmiddag 15 november a.s. organiseert de vrouwenvereniging „Martha" in het Dorpshuis van Re nesse een verkoopmiddag, 's Mid dags kan men er terecht voor het kijken naar en het kopen van fraaie en nuttige handwerken. Brand in schaltkeet Brand brak uit in een schaftkeet van de firma Harlog aan de Emma- weg te Renesse. Oorzaak was een lekkende oliekachel. Bouwvakkers gingen het vuur direkt te lijf met water en zand. Zij bedwongen de brand maar konden niet voorkomen dat ongeveer 10 jassen, die vlak naast de kachel hingen verbrandden. Door de hitte waren enkele ruiten gesprongen, terwijl een wand en het plafond geblakerd waren. De te hulp geroepen brandweer behoefde niet meer in actie te komen. BURGHSLUIS Hoeve „De Zeeuw" verkocht Op Burghsluis staat al jaren als familiebezit van de Van Zuyen's d^r hoeve „De Zeeuw". De laatste 50' jaar beheerd door de heer A. van Zuijen die daar in het kleine pol- dertje, beter bekend als het inlaagje ,,'t ouwe Sluusje" heel wat heeft meegemaakt. Doordat zijn woning in de oorlog boven de dijk uitstak werd dit, evenals de schuren op last van de „Wehrmacht" gesloopt. In de noodboerderij die daarna werd op gebouwd maakte hij de ramp mee in februari 1953, waar hij tezamen met zijn echtgenote en enige kinderen uit de omgeving op de nok van het dak zat. Volkomen verkleumd werden ze in de vroege morgen gered. Wegens gebrek aan opvolgers is de hofstede, groot 37 ha. nu bij in schrijving verkocht. Het bouwland ging in percelen uiteen waarbij de kopers waren: J. Friderichs. C. J. v. d. Panne en Gebr. v. d. Zande uit de Lageweg. Een groot deel van de grond, gelegen in de zg. inlaag ach ter Burghsluis is nog niet verkocht en de onderhandelingen worden voortgezet. Ook over de gebouwen wordt nog gesproken. NIEUVVERKERK Groter plein Chr Nat. School Na de uitbreiding met een vijfde lokaal, magazijnen en handenarbeid- rulmte aan dc Christelijk Nationale school te Nicuwerkerk, komt het terrein er om heen aan de beurt. De rijwielstalling bleek te klein, en ook de plaats waar deze stond was door de aanbouw komen te vervallen. Hof stenen gebouwtje is inmiddels afge broken. Een aantal meters verderop' staat nu het stalen skelet voor een nieuwe stalgelegenhcid, vlakbij de ratiowoningen in de Schoolstraat. Door de afbraak van het oude fietsenhok is er een hele vlakte voor de school ontstaan, naast het huidi ge schoolplein. Het gedeelte zal met Dinsdag 11 november Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, ouderavond openbare basisscholen Technische School, 8 uur, vergade ring Vereniging Ambachtsschool voor Schouwen-Duiveland. Haamstede Hotel Bom, 2.30 uur, afd. Westen- schouwen Ned. Ver. van Huisvrou wen (lezing ds. Assendorp). Oosterland Dorpshuis, 1.45 uur, naaicursus. Woensdag 12 november Zierikzee Ned. Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Ger. Ver. Gebouw, St. Domusstraat, 8 uur, Vrouwenvereniging. Ouwerkerk Consistorie ned. hervormde kerk, Agenderingsvergadering, 8 uur. Zonnemaire Verenigingsgebouw I. M. v. d. Bijl straat, 7.30 uur, afdeling Nóordgou- we e.o. Ned. Bond van Plattelands vrouwen; Haamstede De Koebel, 7.30 uur, naaicursus. Scharendijke Gemeentehuis, 2 uur, openb. verga dering gemeenteraad van Midden- schouwen. Donderdag 13 november Zierikzee Garage Legemaate, Calandweg, 19.00 tot 22.00 uur, verlichtings-controlo afdeling Zierikzee Veilig Verkeer. De Lichtboei, 9-11.30 uur v.m., kle dingbeurs. Vrijdag 14 november Zierikzee Prof. Zeemanlyceum, (aula), 8 uur, filmavond filmkring „Ziejook". Ned. Herv. Ver.-gebouw, 7.30 uur. jaarfeest C.J.V.-junioren. Stadhuis, 5.30 uur, vergadering ge meenteraad. Graanbeurs, 7 uur, 15-jarig jubileum Alg. Bond van Bejaarden. Landbouwschool „De Kluut", 8 uur, ontspanningsavond P.J.G. Brouwershaven Verenigingsgebouw, 7.30 uur, Céfa- filmavond. De wereld rond in een stoomwagen BUSSEUM, 11-11. Vier onder nemende Engelsen zijn op 1 oktober uit Londen vertrok ken met een echte stoomwa gen die in 1922 werd gebouwd. Het viertal wil in twee jaar een reis rond de wereld vol brengen. Met een gemiddelde snelheid van twintig kilome ter per uur zal de stoomwa gen in totaal 37.000 kilometer moeten afleggen en en passant 26 land enbezoeken. Michael List Brain (24), technisch jour nalist uit Sittingborne, David Young (26), uit Canterbury en de meisjes Carol Heaney (22) en Beryl Withers (21), beiden uit Preston, zijn (nog) vol goe de moed op 7 november in ons land aangekomen nadat zij al in Frankrijk en België waren geweest. tegels worden bekleed, en op deze manier zal het schoolpleinoppervlak verdubbeld worden. BRUINISSE Beroepententoonslelling In het Ned. Hervormd Vereni gingsgebouw te Bruinisse werd weer de beroepententoonstelling gehou den. de voorlichting die aan een aan tal schoolklassen (Bruinisse, Sirjans- land, Oosterland) wordt gegeven om de leerlingen wegwijs te maken, in de kansen die er liggen voor iemand die het basisonderwijs verlaat, om een andere school te kiezen. LEIDEN, 10-11. Gebrek aan basis overeenstemming tussen de E.E.G.- landen over de landbouw politiek, de landbouwfinanciering en de voor ziening van de Europese Commissie met eigen financiële middelen is de werkelijke reden van het uitstel van de Europese conferentie van rege ringschefs en ministers van buiten landse zaken. Dat is de mening van dr ir A. P. Oele (P.v.d.A.), lid van de Tweede Kamer en van het Europese parle ment. Het is een persoonlijke me ning zo verklaarde hij maandag avond in Leiden, maar ik deel die met een zegsman in Brussel. Dr. Oele, die de Leidse afdeling van de studentenvereniging voor in ternationale betrekkingen toesprak, meent dat de topconferentie zal be slissen over voor- of achteruitgang van Europa in de komende vijf a tien jaar. „Dat schijnen de regerin gen nu in te zien want anders kan ik hot uitstel van de topconferentie niet verklaren". De ziekte van de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Moro, is op zichzelf onvol doende aanleiding voor het uitstel. Het gebrek aan basisoverccnstem- ming is er oorzaak van dat de rege ringen opnieuw bezien of het top- ovcrleg toch nog kan slagen, zo ver klaarde hij.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2