W Af Pers in I844 werkte in journalistiek wild-west Hoe ging het met de andere jubilea van de krant? Zierikzeesche Nieuwsbode. JUBILEUMNUMMER ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE NOVEMBER 1969 -VT-V- -.VT -U.lS**' /y ZIERIKZEE, november. - Bij de her denking van het 125-jarig bestaan van de Zierikzeesche Nieuwsbode is er aanleiding te vragen wat men terug vindt van andere jubileumdata van de krant. nl. bij het 25-, 50-, 75- en 100- jarig bestaan van de Nieuwsbode. Met het 25-jarig jubileum heeft men het kennelijk kalm-aan gedaan. De da tum van 19 augustus 1869 viel op een donderdag en het enig bemerkbare van het kwart eeuw-bestaan bestond in het „verspringen" in de kop van de krant van de 25ste naar de 26ste jaargang. De redakteur van 1894 - de Zierik zeesche Nieuwsbode bestond toen 50 jaar is wél bezweken onder de fees telijke druk van het gouden „feest" en hij schreef een jubileumartikel onder de kop „Vijftig jaren", waarin hij vlijtig terugblikt in de historie, herinnerend aan de moeilijke tijden waarin de krant ontstond. De vaderlandse landbouw - en dus ook op Schouwen-Duiveland - ging toen gebukt onder een loden last. De prijzen waren uiterst laag en het vee verhongerde omdat er niet genoeg voedsel was. Het was de tijd van de diligence, die - behalve wat gezelligheid voor de reizigers - de reputatie had stipt op tijd te vertrekken. Maar als tegenhanger van die ge moedelijkheid uit de veertiger jaren van de vorige eeuw. bestonden dan weer de epidemische ziekten en in het algemeen de armoede, die zover ging dat vaders hun dochters voor enkele zilverlingen ter beschikking stelden. Moeizame vooruitgang Aan de nacht van onwaarschijnlijk sterke ellende en sociale tegenstellin gen was men in de negentiger jaren van de vorige eeuw al wat ontworsteld. Er was vooruitgang, maar het ging nog moeizaam. Overigens persifleert de schrijver van 1894 ongelimiteerd als hij vraagt: „On begrensde zedelijkheid, onkreukbare braafheid en het ontbreken van mis bruik van godsvrucht om profane zaken te dekken, zijn kenmerken van „deze tijd" (einde 19e eeuw). „Is het niet zo?" Dergelijke pijnlijke vragen stelt hij ook met betrekking tot de land bouw: De klachten van de boer zijn verstomd. („Is het niet zo?"); de re- geringszorg en het kiesstelsel zijn in orde. („Is het niet zo?"). Maar verder dan weer een uitschieter naar die oude tijd van 1844: „Wat zullen thans de spoorwegen, de bliksemtreinen. de elektrische vaart, de snelvoeters en de sportlieden er om lachen". Maar dan ernstig: „Op ander terrein wil de publieke mening niet terug naar dagen van ruwere rechtspleging (de lijfstraffen en de doodstraf waren re centelijk afgeschaft). En dan waren er nog andere verbeteringen, als de be vordering van de openbare gezond heid, de drankbestrijding, het onderwijs en de „verzoening op dit laatste gebied bereikt door het kabinet-Mackay. Zelfs ten aanzien van de landsdefen- sie kwam er in de negentiger jaren een „uplift" en natuurlijk werd de rol van leger en vloot in de „overzeese rijks delen" vermeld. Tot dan beleefde de Zierikzeesche Nieuwsbode twee grondwetsherzienin gen in zijn bestaan, ondanks - er is niets nieuws onder de zon „ook bin nen onze landpalen de tijdgeest zich niet altijd deed kennen in den zin van orde en eerbied voor het gezag". „In de gehechtheid aan ons Vorstenhuis evenwel vonden wij steeds onze groot ste kracht". „Rechten van de pers" Een pleidooi tenslotte in het nummer van dinsdag 21 augustus 1894 „voor de rechten van de pers". Vooral de af schaffing van de Zegelwet (kranten moesten voorheen worden voorzien van een zegel, dat de abonnements prijs kunstmatig hoog hield), wordt met grote waardering vermeld. Maar - zo vervolgt de schrijver - ook al kon de krant uitgroeien, „niet iedereen konden wij het steeds naar de zin maken. Zo is er nog veel tegenkanting en tegen werking. ook van recente datum. „On der alles echter mochten wij groeien en bloeien en zonder zelfverheffing mogen we zeggen thans de meest ge lezen courant van Zeeland te zijn". Aan het 75-jarig bestaan van de Nieuwsbode is weer stilzwijgend voor bij gegaan, evenals aan het 100-jarig bestaan, want dat viel in het oorlogs- evakuatiejaar 1944. Wij hopen daarom dat onze lezers het niet te luxe vinden dat thans bij het 125-jarig bestaan de schijnwerper op het verleden en he den van de krant, en wat daarmee an nex is. wordt gericht. NT". 1 (eerste jaaroano.) 1844 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Hot. abonnement is MAANDAG De uitgave geschiedt 2Cts. in de week. op maandag, woensdag Knkelc nummers 2 <m vrijdag, des voor- Cents. '9 AUGUSTUS, middags. Het jaar 1844, of om het iets ruimer te nemen de jaren rond dit jaar. Wat moet men zich daar van voorstellen? Een speciaal soort 19e eeuwse gezelligheid (bij alle sociale nood) was er zonder twijfel en het is moeilijk de. es sentie daarvan met 20ste eeuwse zintuigen te proeven. De „Camera Obscura" tekent er een beeld van, maar misschien nog wel ge-avan- cheerder dan wij thans kunnen vermoeden. Juist echter in die tijd wordt er toch iets los ge woeld in het volk, een ingaan te gen het gevoerde regeringsbeleid en exponent daarvan was met name de pers, in Nederland, in Zeeland en ook in Zierikzee. De veertiger jaren van de vori ge eeuw vormden nog - zij het nipt - de verre na-dagen van de Franse overheersing. Uit die ont reddering was het feitelijk nog nooit gekomen tot een gevarieerd partijwezen, zoals een moderne democratie deze toont. Alles was nog gericht op opbouw van het land en dat kon alleen in een sfeer van rust. Het landsbewind kon dan ook als weliswaar krach tig, maar duur en patriarchaal worden aangemerkt. Trouwens er waren alweer an dere zaken, die de staat - en ook niét weinig de landelijke econo mie hadden beroerd: In 1839 - dat was slechts vijf jaar vóór de ver schijning van het le exemplaar van de Zierikzeesche Nieuwsbode - vond het scheidingsverdrag met België plaats. De trieste broedertwist had niet alleen mensenlevens gekost, maar ook financiële offers gevraagd. Een zekere economische terug slag was hiervan het gevolg en onlustgevoelens ontwaakten in het volk, gevoed door de malaise. Een algemene ontevredenheid moet wel kenmerk geweest zijn van die jaren. Deze gevoelens werden echter nog niet manifest in het stichten van nieuwe politieke partijen, maar leidden tot - wat wel is ge noemd - een „zekere hergroepe ring" van een deel van het volk. En juist van dit gehergroepeerde volksdeel werd de pers spreek buis. De twee belangrijkste groepen waren de liberalen en de demo craten. De eersten waren de ex ponenten van de gegoede burgerij en in hun vanen stond geschre ven: directe verkiezingen, poli tieke verantwoordelijkheid van de Nieuwstijdingen. nusracKc pest. Op 10 dezer heeft bij Haaover een gruwelijke zelfmoord plèats gevonden. Een jongeling van nauwelijks 16 jaren heeft zieh namelijk door de wielen van een' spoorwagentrein doen verplet teren. In het ópene veld wacht te hij den trein af, en wierp zich alstoen kort voor den stoomsle per op de spoorstaven neder, zoo dat het onmogelijk was den trein te stuiten. Men weet nog niet, wa t de jongeling tót deze afgrij selijke daad mag hebben aange spoord. BÏNNENLA.NDSCUE BERIGTEN. Bij het dorp Valkenburg is onlangs ècn spiegelgevecht, on der commando van den Generaal Serraris, geleverd, waarbij menig cavalarist zandruiter is geworden, ecnige ruiters ligt gekneusd en een paar militairen ernstig ge toond zijn. Vrij r.aïf schrijft men, dat het te bewonderen is, dat er niet meer ongelukken bij hebben plaats gehadvermits het groo- tendcels lotelingen waren, welke slechts 6 weken in den wapen handel waren geoefend. Een ge woon menschcn-verstand zal in verzoeking komen te vragen lezen in de Rotterdamsche cou rant van 2 Aug. jl. dat er in Rot terdam een meester in de Box- kunst is gearriveerd, die den zo nen van de Maas Boksen wil leeren. Zoo men te regt geen rat- tekrufd openlijk mag uitventen, waarom waakt men dan ook niet tegen zedelijk vergif en de invoe- ring van vreemde, zeer ontëeren- de handgrepen j 's Hertogenbosch 16 Aug. Vau allo zijden rondom deze-stad ontvangen wij de verblijdende tijdingendat niettegenstaande het aanhoudende natte weder in de geheele Mcijcrij van rs Herto- genbosch de oogst op eene allezins j voldoende* wijze binnengehaald en de granen van een uitmunten de goede kwaliteit zijn, d&aven- boven is de landman ten hoog ste tevreden over den overal alsnog fe veld staandon oogst van aardappelen èn belooft dit zeer nuttig gewas niet alleen over vloed maar daarenboven een goede kwaliteit. Dezer dagen verscheen we der een Amsterdamsch Han delsblad met eene wcenende vrouw, het zinnebeeld der Pa- rijschc Verborgenheden. De wandelende Jood, is een zegen voor de broodschrijverij gewor- ministers, controle op het (kolo niaal) bestuur en bezuiniging van het bestxiursapparaat. De democraten zou men kun nen zien als de voorlopers van de socialisten.- -Hun politieke oog merken waren veeleer afgestemd op de niets- of weinig hebben den: de arbeiders, de schamelen en de kleine middenstand, die ook toen ai een rol in Nederland speelde. Voor de democraten ging het om algemeen kiesrecht, hervor ming van de armenzorg en een republikeinse- staatsvorm. De li beralen wilden staatkundige her vormingen, maar dé democraten vooral maatschappelijke hervor mingen, en in ieder- geval een be langrijke-verbetering van de so cialeen materiële positie van de lagere -klciSsen, de niet-bezittén den. De Zierikzeesche Nieuwsbode was oorspronkelijk liberaal getint en was later opnieuw liberaal ge tint, -maar redakteuren en mede-, werkers .(het 'blijkt- ook uit het historisch, overzicht van de krant) kozen toen voor een radikalisme, dat vooral ten doel had, in het land te komen tot een grotere so ciale rechtvaardigheid. Gepleit werd zelfs voor de af schaffing van partikulier eigen dom. en in verschillende sugges ties proeft men de sfeer van mo derne denkwijzen. Zo moesten winsten door machines verkregen, worden aangewend voor uitvoe ring van publieke werken en be strijding van de werkloosheid. Het is wel met enige trots - om een ander voorbeeld te noemen - dat de Zie.rikzeesche Nieuwsbode in de veertiger jaren van de 19e eeuw, er reeds voor pleitte histo rische monumenten niet af te breken, maar te restaureren. Spijtig bij dit alles blijft dat de „rédaktionele radikalisten" vaak te: ver gingen met hun geschrijf. Soms waren zé zélfs min of meer rancuneus ingesteld tegenover de maatschappij, op grond van per soonlijke ervaringen of maat schappelijk wansucces. Ondanks deze kwalijke eigen schappen, hebben ze toch grote invloedgehad op de maatschap pelijke ontwikkeling van die tijd en deden in de journalistieke Wild. West van dié dagen opmer kelijke dingen. Er school een brok idealisme achter, waarover men zich anno 1969 best eens zou mo gen verbazen. Het eerste exemplaar van de krant: 19 augustus 1844. ONTVANGEN van den Heer fy /<- de som van 0,80, wegens zes weken franco geleverde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODEN. ZlKBIKZEBj den Een belangrijke en onniisbare rol speelde, gedurende 125 jaar, de administratie van de krant, een afdeling die wat minder „aan de weg timmert" dan de redaktie, maar voor een krant uiteraard onmisbaar is. Grappig was het ongevraagde geschenkje van de heer J. Ekkes te Dordrecht, die ons een Nieuwsbode-rekening uit het jaar 1878 ter hand stelde. Uit de tekst kan men de kran- teprijs in die tijd aflezen: „De som van f 0,80 wegens zes weken franco geleverde Zierikzeesche Nieuwsboden". In het pand aan de Schuithaven (thans Administratie en Makelaars kantoor A. Vermaal), was vele jaren lang de administratie gevestigd van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Na verbouwing van het Nobelstraat- pand werd de administratie naar hier overgebracht en later uiteraard, naar 't nieuwe pand Jannewekken 11

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 28