Voor hier valt slechts lichte industrie-aanzet te verwachten Mosselarij kerngezond bedrijf r F. G. Scherjon, directeur L.T.S. Zoeken naar formule voor én veiligheid én behoud cultuur Delta Elektronika aan de Nieuwe Boogerdstraat. Elektronische bediening b lijke Zeelandiu. er een voorbeeld van. Lang niet al les is meer in Eindhoven geconcen treerd. Bouwiiidustiie Heel belangrijk is en blijft de bouwindustrie. Als de Maasvlakte nog wat uitdijt, is het zeer waar schijnlijk dat werkforensen hier ko men wenen. Ook hel verlangen naai de tweede woning is een punt. In de Westhoek wordt al wat meer exclusieve „ambachtelijke" bouw gepleegd en de timmerafdeling van de L.T.S. is dan ook druk bezet. Het is opvallend dat de geslaagden vrijwel allen hier. in eigen streek, werk vinden. Ook de Bakkersafde ling van de school is in dit opzicht „futuristisch illustratief". Ook hier veel belangstelling, want velen zien wat zitten in de recreatie en mikken op beroepen als kok, kelner e.d. Jachthaven ZIERIKZEE, november. - Indu strialisatie, teveel voor deze streek als toverwoord gebruikt, op het ho ren waarvan economische en bevol kingsvraagstukken op de vlucht zouden slaan, krijgt wel kansen, maar het zal niet veel verder komen dan kleine industrieën en toeleve ringsbedrijven, zowel van het Rot terdamse agglomeraat als van het Sloegebied. Dit alles moet dan nog gezien worden op lange termijn. Het is heel kort samengevat de mening van de heer F. G. Scherjon, direc teur van de Lagere Technische School te Zierikzee, die dagelijks - hoe vreemd de uitdrukking ook klinken mag - in de kraamkamer staat van de mensen, die door der gelijke industrieën in de toekomst zullen werden aangetrokken. „Hoe ook" - vult de heer Scherjon aan - „de industrie zal hier nooit het zwaarste accent kunnen krijgen. Dat mag ook niet verwacht worden in de „groene long" Schouwen-Duive- land; het belangrijkste blijven de landbouw, de visserij (zij het in af hankelijkheid van de uitvoering van het Deltaplan) en het toerisme. Zij het dat het in het afgelopen jaar wat minder was misschien, het toerisme is en blijft voor hier geweldig be langrijk." Het punt van omscholing komt ter sprake. „Zo gemakkelijk ligt het nog niet. Een voorbeeld is een „up to date"-school in Limburg, die werk loze mijnwerkers kan opvangen. De herschoolden moeten later in het Waterweggebied hun brood gaan verdienen, maar de school is vrijwel leeg gebleven". Terug echter naar Zeeland. De ontwikkeling van het Sloegebied zet krachtig door. Vooral als de dammen er liggen, kan zo'n gebied het al leen niet meer „runnen". Men gaat expansie zoeken elders; Philips is Voor Zierikzee is met name be langrijk de realisering van een jachthaven op het juiste moment. Een typische jachthaven brengt ook weer allerlei industriële activiteiten met zich mee. In het algemeen moet voor stad en streek verwacht worden „een lichte industriële aanzet"; dat moet mogelijk en haalbaar zijn. Een sterk accent zal de woningbouw krij gen „en dat trekt onheiToepelijk mensen aan". Leuk voorbeeld van een interes sant beginnen is de computervloeren -fdbriek te Oosterland. „Wie had dat daar nu verwacht, maar het draait". „Middenschool?" Wat de leerlingen betreft ligt het met de geslaagde examenkandidaten in de metaalsector nu nog wat moei lijk. Velen trekken (nog) weg en er is een pendel op Rotterdam. De toekomstige ontwikkeling in tussen - zo meent de heer Scherjon stellig - hangt sterk af van het uit eindelijk gezicht dat het mammoet- onderwijs gaat krijgen. „Er komt een verschuiving naar een hogere, ver plichte leerplichtleeftijd en de idee van een „middenschool" wint veld. De afgestudeerde jeugd komt straks in een heel andere wereld te leven. Er komt veel meer vrije tijd, maar dat moet geen leegloperij gaan in houden". We zijn dan al een beetje van het onderwerp - industrialisatie - afge dwaald, maar de heer Scherjon, die ons dit interview toestond, neemt de gelegenheid te baat nog wat andere onderwerpen aan te snijden. De sa nering van Zierikzee bv. (en dat heeft uiteindelijk ook met de woon- en werkgelegenheid te maken). De oplossing kan geen andere dan een charmante en speelse zijn. Het gebied tussen Nieuwe- en Oude Haven moet fraai hersteld en leefbaar gemaakt worden en alleen zo behoudt Zierikzee het belangrijk ste van zijn charmes, want enkel met de Oude Haven is Zierikzee niet te redden". Temeer dit alles, daar het haven kwartier in de toekomst bijzonder boeiend wordt. De logge woonsche pen moeten weg uit de Oude Haven en daar moeten in de toekomst jachtjes komen. Dat brengt vertier in de stad. Nieuwe school Tot slot vertelt de heer Scherjon nog een nieuwtje, dat wonderwel aansluit bij het besprokeneer komt een nieuwe l.t.s. in plan-West. De plannen zijn thans zover, dat van zekerheid kan worden gesproken, want de 340 leerlingen van thans barsten uit het gebouw aan het Vrije. Die school zal heel modern worden en afgestemd op de nieuwe onderwijsbehoeften. Het kind dat een technische ontwikkeling krijgt, moet steeds meer aan algemene ont wikkeling doen. Voor andere scho len geldt het omgekeerde en natuur lijk dient er iets gedaan aan de „mo toriek" van het kind. Hij moet zijn fysieke energie kwijt, want de toe komst vraagt mensen met een goede conditie. De keuringsresultaten voor de militaire dienst tonen wel aan, hoeveel hieraan thans nog ontbreekt. De fabriek van Smit Bolnes N.V. verscheen na de ramp in de Zuidhoek. Het werd een succes volle vestiging en toonde aan dat een bescheiden industrialisatie voor deze streek moeilijk, maar niet onmogelijk is. ZIERIKZEE, november. - De land bouw op Schcuwen-Duiveland mag sems zyn problemen hebben, sterk afhankelijk als de agrarische wereld hier en overal nu eenmaal is van het weer (en de prijzen), en de in dustrie moet dan wel aan de beschei den kant blijven, de mosselarij is een kerngezond bedrijf, maar men kan er niet meer romantisch over deen, omdat het met ondergang wordt bedreigd, als gevolg van het Deltaplan. De vloten te Zierikzee en Bruinisse' tellen samen ongeveer vijftig sche pen en besommen een bruto jaar omzet van f 15.000.000. Deze respek- tabele getallen tonen aan, dat het streven naar behoud van de mossel cultures geen sentimentele bezigheid is van dagdromers, maar is gegi-ond op keiharde economische overwe gingen, want men weet wel wat men heeft en niet wat men krijgt. Gp dit moment willen we de - onderhavige problematiek niet verder uitspinnen maar eenvoudigweg verwijzen naar 'de visserij als belangrijke bestaans- bren. Bruihisse kent al de mosselarij (en de oesterkweek al werd die later onbelangrijk) sinds de 17e eeuw en in Zierikzee vestigden zich mossel- schippers in 1912. Het was een ge lukkig initiatief, want sinds die tijd hebben henderden gezinnen een goe de boterham verdiend in deze tak van visserij en droeg zij wezenlijk bij tót welvaart van de stad en in wij der verband tot de streek. Gunstige omstandigheden Als tak van visserij bleek juist de mosselarij voor de Zeeuwse stromen ideaal. De natuur werkt(te) mee in de vorm van zuiver Scheldewater, dat over de banken vloeide (en ge lukkig nog vloeit) en ook in ander opzicht was de situatie gunstig, want de exportlanden, België en Frankrijk liggen dichtbij en de mossel kan dus vers ter plaatse komen. Bovendien is de mosselvisserij een boeiend bedrijf, omdat het zo duide lijk afwijkt van de „normale visse rij" en een sterk afwisselend karak ter draagt. Het halen van zaad, de uitzaai, het transport, het verwate ren en tenslotte de export vormen even zoveel facetten van een bedrijf dat zo Zeeuws is als wat. Heel ka rakteristiek, heel nuttig, heel voor delig, maar toch is er ernstig gevaar voor deze visserij. Als men het al lemaal eens even kon lospellen uit het concon van commentaar, wijs- en onwijsheden, van dwangmatighe den en door mensen in gang gezette „wetmatigheden", dan zou men ge woon zeggen: deze streek moet su per veilig en de visserij moet blij ven. Als iemand hiervoor een formule uitvindt en hij moet er zijn. zal hij een standbeeld hebben verdiend. Foto links - onder: Eeiy. historische opname - vdn de Nieuwe Haven te Zierikzee vóór 1920. In de „kaai" liggen de schepen van de familie Schot - afkomstig uit Tholen - die zich te Zierikzee vestigden en hun toontje meebliezen in de mosselarij. De gevelrij op de achtergrond be staat nog in. zijn oorspronkelijke vorm. Op de hoek Lange Groendal de toenmalige Winkel en bakkerij van de.heer Van Dijk. Met de kor aan het werk boven de mosselpercelen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 24