VAN COPY TOT KRANT 'J//Zz&yfr Krant maken is arbeidsintensieve bezigheid Drukkerij die krant maakte stond op verschillende plaatsen Een krant maken is een arbeidsintensieve be zigheid. Het loopt - dat is het hele „eiereten" over zoveel schijven en dat maakt de zaak er niet eenvoudiger op. Of de computer het in de toekomst alles een voudiger zal maken, is nog een open vraag, want men hoort met name de typografie in dit ver band nooit noemen. Artikelen schrijven per com puter lijkt al heel onwaarschijnlijk, want hoe zal men zo'n „ding" ooit stijl kunnen bijbrengen. Bovendien de te verwerken gegevens zou de journalist er dan altijd zelf eerst weer in moe ten stoppen. Onze jubilerende krant is ook zeker een veel werk vragend object. Hij komt vier keer per week terug en die verschijningsfrequentie ligt hoog voor een streekblad. De zaak wordt nog iets ingewikkelder door het feit dat de Zierik- zeesche Nieuwsbode „binnen- en buitenland" brengt. Daar durend het accent ligt op het streeknieuws, wordt het algemene nieuws aan vullend gebruikt en dit vordert een snelle en exacte selectie. Sinds 1948 is de krant aangeslo ten op het landelijk A.N.P.-net, dat per telex de berichten over seint. Een telex is een lief „dingetje", maar men moet hem wel kort houden, want soms bijna on afgebroken „spuwt" het nieuws uit het apparaat, dag en nacht. De redaktionele bewerking van het algemene nieuws houdt in het gedeeltelijk herschrijven van berichten, het aanbrengen van typografische aanwijzingen en het „be-koppen": het voorzien van een „kop" van de desbetreffende artikelen en berichten. Nadat dit gebeurd is, gaat de copy - vaak samen met regionale berichten - per buizenpost naar de machinezetterij. De copy wordt opgerold in een koker gestopt, die als een raket door de buis jaagt Ter bestemder plaatse gearriveerd, wordt de koker door een machinezetter geledigd, die daarna zijn toetsenbord begint te bespelen als een beiaardier zijn klokkenspel. De zetmachines (Linotypes) „werken" met ko peren matrijzen, waarvan er één valt zodra de zetter de gewenste letter op het toetsenbord aan tikt. Deze Linotypes zijn van Amerikaanse en Engelse makelij en heel „fijne dames", want sto ringskansen zijn er genoeg in de ingewikkelde apparatuur. Is een regel „vol" (kolombreedte) dan wordt de verzameling matrijzen in aanraking gebracht met vloeibaar lood, waardoor een regel ontstaat, welke tesamen met vele andere de kolommen vullen. In deze situatie schuilt ook het gevaar van drukfouten. Bij een correctie kan men niet vol staan met een enkele foute lettter te corrigeren: het hele „plaatje", de hele regel, moet opnieuw worden gezet en daar kan weer een nieuwe fout insluipen. Voor een tweede correctie is noch ter redaktie, noch ter zetterij doorgaans tijd. Al de regels die samen een bericht of artikel vormen, worden „opgebonden". Dat moet men letterlijk nemen, want de typografie kan het nog niet zonder touwtjes, die de regels bijeen hou den, stellen. Is het eenmaal zover, dan kan van het kersverse zetsel een proefdruk worden ge maakt, die naar de correctiekamer gaat. Voor het aanbrengen van correcties bestaat een stelsel van tekens en regels. Corrigeren is verfijnd werk, dat grote concentratie eist. Zijn op de drukproeven de verschillende correctie tekens aangebracht, dan worden de proeven in de kokers gestopt en gaan per buizenpost op nieuw naar de zetterij terug. Inmiddels zijn alle in lood gereed gekomen stukken „op steen" gezet. Dat betekent de kran- tevorm is opgevuld met het voor die dag be nodigde zetsel en nu gaat het er om de nodige correcties aan te brengen. De machinezetterij komt opnieuw in actie om alle foute regels te herzetten en op de steen worden de foute regels uit de opgemaakte vormen gewipt en een nieuwe er voor in de plaats gezet. Tenslotte worden de vormen gesloten; het lood wordt onwrikbaar in een metalen raamwerk vastgezet, waarna een transportwagentje de bijna niet te tillen lood- vormen naar de drukkerij vervoert, waar een pers al op zijn „prooi" staat te wachten. Hoewel een indrukwekkend apparaat, is de pers van de Z.N. maar een bescheiden broertje van de kolossale rotatiepersen waarop de grote landelijke dagbladen worden gedrukt. Maar voor onze krant is de Duplex half-rotatie bijzonder geschikt. Met een snelheid van vijfduizend exem plaren per uur „gooit" hij de gevouwen kranten er uit, die netjes komen aanrollen als golfjes van de zee. De krant is dan gereed om de deur uit te gaan en wat er daarna mee gebeurt weet men nooit helemaal precies. Hopelijk strekt hij tot „leringhe en vermaeck", tot het verkrijgen van de door de lezer gewenste informatie en heel aan het eind van de baan zijn groente- en vishandelaar er ook nog om de krant te gebruiken voor het verpak ken van hun waren. ZIERIKZEE, november. - De druk kerij die de Zierikzeesche Nieuws bode maakte in de loop der jaren - thans de N.V. Drukkerij v/h Laken- man Ochtman - heeft in de pe riode van 125 jaar op verschillende plaatsen gestaan. In het Ziex-ikzee van de „negenti ger jaren" - om precies te zijn in 1899 - zette een interessante ont wikkeling door. In dat jaar ging de drukkerij van wijlen de heren P. de Looze en F. A. Pieterse, over in han den van de toenmalige boekhandela ren de heren S. Ochtman Jzn., A. M. E. van Dishoeck en H. Lakenman, welke laatste aan het bedrijf de vorm gaf van een naamloze vennootschap, met de heer H. Lakenman als direc teur. In 1903 trad de heer Van Dis hoeck uit het bedrijf, waarna op 1 juli 1905 werd opgericht de N.V. Stoomdrukkerij voorheen onder de firma Lakenman Ochtman. In 1899 was het bedrijf gevestigd in het pand aan de Oude Haven, waar zich thans de zaak bevindt van de firma Gebr. Wiebols. Nog eerder was de drukkerij te vinden in het pand Meelstraat 21 (thans stoffeer- derij H. de Vlieger). Drukkerij en krant werden in 1899 apart verkocht. De „Zierikzeesche Nieuwsbode" kwam in handen van de heren A. J. de Looze en Jac. Waale, welke laatste als redakteur optrad. Naar Lange Nobelstraat De drukkijr zelf werd in 1903 over gebracht naar het pand Lange No belstraat 6-8, waarin thans gevestigd de Middenstandsbank N.V., zij het in complete nieuwbouw. Het huidig be- di'ijf - Jannewekken 11 - werd be trokken in 1957 en nadien nog twee maal belangrijk uitgebreid. Het pand in de Nobelstraat (thans bank), was voorheen een meubelmakerij (nr. 6) en schoenwinkel (nr. 8). De scheiding van het pand Nobel straat 6-8 vormde destijds een moei lijke, omdat juist in deze omgeving zich zoveel druk- en kranteperikelen hadden afgespeeld, maar de tijd na dien heeft wel bewezen dat een vrij gelegen bedrijf - met ruimtelijke ex pansiemogelijkheden - alleen instaat is de ontwikkelingen bij te houden, die in deze snel voortglijdende tijd worden geëist.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 23