Barrières werden doorbroken W°. 10 Woensdag 4 February. 1863 WOENSDAGENZATURDAG. op Schouwen-Duiveland De ontwikkeling van de landbouw ZIEMKZEESIlEflMNT Pil IJS DER ADV EUTENTIEN. Gewone 12'/, cenls ile regel. Geboorte-, Huwelijkt- en Doo*lbcrigUn van 16 regel* if 1 behalve lirt zcgeUegt. V ERSCUJj NT. 111 O N N E 11 L V f N-/' II IJ S. Per drie mamuien f 2,00. Franco per post f 2,25. Intending iler Advertentie» daagt tevoren, voor 10 ure'sniorg- Besturen en Administratie» AANBESTEDING. IIuk.;. «E.:.vrm: \V..TH0UUKK8 van Kr- rHêre, zijn voornemens up Woensdag 'jn Kvl.ru:.rij V. k.dv. mi.l.l»g«t™ KsaJI'UlïO .Ivrvr itfltieonlv in l.vl opvnb.mr. will 'Ivn Iiii.i.i.n in-vl.lij.vr ,:.an le l.esiv.l. n Jvinlgvn.le ...rkvl. in vier perceelvn tv weten: Uii run 'J"1"1" Ccdvputeerdü Suien herwaren kunnen worjen vourwvn.le, ral dvae worden ai-vkondigd vn in >rtu'-|iuiiciuu oimvu iiiv.ir<irrii rtuniivji nuiuc.i ingebragt d«»or bvlouelu-bbcndo lotelingen of door hun vadei of vooi'd dat de bazwaren ihoeten worden ingediend door middel van een door de noodige bewijs stukken gestaafd verzoekschrift op ongezegelo papier, onderteekend door heindie ze inbrengt welk verzoekschrift bij den burgemeester moet worden ovefgobragt, tégen bewijs van ontvang dat np l)ing»<lag don 24 FebruariJ 1863, des vooriniddags van 10 tot 12 uur, in liet ge meente-buis zitting zal worden gehouden tot I bot opmaken van do getuigschriften ter beko- 1 tiling vail vrijstelling wegen# l>roed«*Ji'.nft of op f grond vants zijn eenijc. wetiiie toon, bedoeld in do 2de en 3de zinsnede van art. 53 der boven genoemde wot dat zij die op zoodanige vrijstelling aanspraak makenop geinehlon tijd in het geuieonte-huis znllen moeten verschijnen, vergezeld van twee bij den burgemeester bekende meerderjarige ingezetenenterwijl op broederdienst ■."eola- Zieri£:ee den 2 Fcbruarij 1863. li. C. CAI'. J. P.N. ERMERINS, Sccrelari». Binncnlandsclie Tijdingen ZlRRIKzRK, 31 JniiUiirij. Even als in vurigo jaren hebben de liooren Karreiunn, Heusep en Ezerman zich j'-gens do Vereeniging tot wering van armoedeverdienstelijk gemaaktdaar zij ook nu ten voordeele dier vereeniging cetiu #oirée in de Nieuwe Concertzaal hel.ben ge- goven tot welker voorbereiding zoo veel moeite, tijd en geduld wordt vereisclit Die soiree bood afwisselend genoegen aandaar nu eens de zeer jeugdige leerlingen der zangschool van de heeren Karreman «m Kousen eenige vierstem mige liederen zongen dan weder doi»r soniini 'c dier leerlingen eenige dichtstukjes werden voor- godragen, onder welke de hoo lschap naar de meeste gisterennacht te Noord wijk iiungcspodd. Ill do afgelonpeii weck is te lleiidrik-Jdo- Aiubuvbt l.rnnd ontstaan, waarhtj vier sclnir?n en vier woonhuizen bewoond behalve door de eigenaars en eigenaressedoor nog vier huisge zinnen in de iwch gelegd zijn. He brand is begonnen in de schuur toebelioorendo aan ,1. de Haan van wien de twee schuren en twee wonin- i gen zijn verbrand. Verder heeft zicli de brand medegedeeld aan de schuur en het woonhuis van I de wed. v. d. Vin en aan de schuur en het j woonhuis van A. Versluis. Van de I laan is alles verbrand waaronder ook e«*ne portefeuille met f 16d0 en een zakje met geld inhoud onbekend. Van de overige is bet luiNrand alleen gered. Alles is tegen brandschade verzekerd. LI. dingsdag avond is een timmermanto Delft woonachtig, van Pijnuêjiur komende op den Delfgaaiiwschen weg door twee personen aangerand, w5arna eeiio worst -lingontstond in welke hij het geluk had een der aanvallers in de sloot te werpende andere persoon was inius- ZIEK1KZEE, november. „Waarin opgenomen de Zie rikzeesche Courant" (1797-1889); tachtig jaar al is deze zinsnede verwerkt in de kop van de Zierikzeesche Nieuwsbode en het is op dit moment zeker geen gefor ceerde zaak, iets te schrijven over de Zierikzeesche Cou rant, die in het jaar 1889 opging in de thans jubileren de Zierikzeesche Nieuwsbode. De Z. C. was landelUk gezien een vroegertje. Kranten van nog juist 18e eeuwse origine, zjjn niet zo druk gezaaid. Wil men - iets op de zaak vooruitlopend - een waarde-oordeel geven over de Z. dan is wel juist dat „ups" en „downs" - moge lijk meer dan enig ander blad in Zeeland - het bestaan hebben gemarkeerd. Waarom werd in 1797 de Z.C. opgericht? Men kan naar allerlei oorzaken zoeken (en dat is ook wel gedaan), maar misschien is de beste verklaring, dat de uitgever met die krant enig voordeel dacht te kunnen behalen. Het oude winstprincipe, dat men deze 18e eeuwer piet kwalijk mag nemen. Zierikzee was toen geen stad van grote betekenis. De bevolking telde slechts zes duizend zielen, (in 1796 pre cies: 6086). Maar de stadsdrukker Abraham cie Vos waagde het avontuur en startte op 6 maart 1797 met de uitgave van de Zierikzeesche Courant. Zoveel risiko zat er voor hem trouwens nu ook weer niet aan vast, want hij had een drukpers tot zijn beschikking en hij stelde zich verder voor geen grote onkosten te maken voor de redaktie. Dit laatste was ook niet nodig, daar de inhoud vap de Z.C. hoofdzakelijk uit „nieuwstijdingen" eo ad- vertepties bestopd. Tweemaal per week Het pieuwe blad voerde het stedelijk wapep aap het hoofd eo was duidelijk gedrukt. Het verschilde op het puut vap formakt en opmaak niet veel van de couran ten uit die tijd, al was het formaat wel iets kleiner. De uitgave verscheen - behoudens een korte onderbreking - geregeld twee maal per week tot de opheffing van de krant op 1 juni 1889. In de begintijd kreeg de krant flink wat bijval van het publiek ,maar standvastig bleek deze niet. Misschien voldeed de inhoud niet aan de te hoog gespannen ver wachtingen en misschien was er ook wel kleingeestige naijver in het spel, want verschillende malen werd het gerucht in omloop gebracht, dat de krant zou ophouden te verschijnen. Zover kwam het dan wel niet, maar een en ander had toch een nadelige invloed op de goede gang van zaken, waardoor ook het aantal advertenties ver minderde. Op 1 januari 1806 werd het zwaar drukkende zegelrecht op de advertenties gelegd ten bedrage van 35 cent, zodat per 1 juni de abonnementsprijs van f 5,- op f 6,- per jaar moest worden gebracht, waardoor de omzet sterk achteruit liep. In 1810 werd de Franse censuur ingevoerd en als ge volg daarvan werd de toestand geheel onhoudbaar. Op 11 januari 1813 werd de uitgave plotseling gestaakt en tot 9 december van dat jaar verscheen de Z.C. niet meer. Toen echter kwam er weer een exemplaar op de dag na de verwijdering van de Fransen uit Zierikzee. In die tussentijd werd een klein blaadje verspreid: „Feuille d' Affiches et d' Annonces', waardoor het totaal gemis aan publiciteit op Schouwen-Duiveland enigermate werd goedgemaakt. Korte bloeitijd Met het herverschijnen van de Z.C .in de normale vorm, begon een gunstig tijdperk, waarin het eerder geleden verlies weer werd goedgemaakt. Van omstreeks 1850-1855 mocht de krant zich zelfs in een grote bloei verheugen, maar daarna ging het weer duidelijk berg afwaarts. Van lieverlede begon de in 1844 opgerichte Zierikzee sche Nieuwsbode de Z.C. concurrentie aan te doen. De Nieuwsbode had het voordeel maar alles te kunnen schrijven, terwijl de wat „oudere zuster" - die een veel officiëler karakter droeg - zich veel gematigder moest opstellen. Hoe voorzichtig ook schrijvend, er kwamen altijd moei lijkheden en de redaktie besloot na 1 januari 1851 het voortaan weer alleen maar te doen met de „nieuwstij dingen". Daardoor raakte de Z.C. opnieuw een stuk afzetgebied kwijt, terwijl men niet kon verhinderen dat het ge meentebestuur van Zierikzee per 1 januari 187U over ging haar aankondigingen in de Nieuwsbode te plaatsen. Wal betreft de Z.C. gingen nadien de dagen van uit gifte zich afwisselen en ook het formaat was niet con stant. Van 1872 tot 1889 besloeg de krant een dubbel vel klein folio. Wisselende bezetting Ook was er een grote wisseling van personen. Na het overlijden van de oprichter in 1835, zette diens weduwe de uitgave voort. Zij werd na haar overlijden in 1847 opgevolgd onder de Fa. Erven A. de Vos, door haar kleinzoon Hendrik Hardeman. Deze overleed in 1870 en nadien hielden de zonen van Hardeman de zaak lopende, tot zij overgingen tot verkoop in 1872 aan Hedde Laken- man uit Enkhuizen, die zich te Zierikzee als boekver koper en drukker vestigde. Dubbele funktie Merkwaardige figuur in de redaktie was lot 1842 Pie- ter Hendrik van der Weijde, dezelfde redakteur. die ook zijn krachtep gaf aan de Zierikzeesche Nieuwsbode, een onbegrijpelijke combinatie van funkties, gelet op het totaal verschillend karakter van beide bladen. Op den duur werd het Van der Weijde trouwens te zwaar twee kranten le redigeren, zodat hij zich uitsluitend lot de Nieuwsbode bepaalde. In 1849 was de redaktie in handen van F. Naglglas, vanaf 1845 arrondissementsijker te Zierikzee. Hij schreef in vrijzinnige, verzoenende geest, maar voor zijn poli tieke beschouwingen ontving hij geen geld, want de uil gever was bang dat Naglglas de krant daarmee schade kon doen. Dat klopte ook, want het beleid was in han den van het oude regime en op ieder artikel kwamen heftige afkeuringen, zodat Naglglas hel hoofd in de schoot moest leggen. Kleine opleving Onder hel beleid van Hcdde Lakenman werd nog het uiterste beproefd om de krant wat nieuw leven in te blazen. Een kleine opleving volgde toen F. W. Hugcn- holtz, predikant te Zierikzee en J. Th. Oosterman. hoofd onderwijzer, flinke artikelen begonnen te schrijven in moderne en vooruitstrevende geest. Maar uiteindelijk mocht ook dit niet baten. Zelfs een prijsverlaging van- f 1.50 tot f 1.- per drie maanden, kon de Z.C'. niet meer redden. De uitgave werd gerekt lot 1< juni 1889, dit jaar tachtig jaar ge leden dus. De eigenaar gaf de moed op en trad verder op als drukker van de Zierikzeesche Nieuwsbode, waarin de Z. C. - na een veelbewogen bestaan - werd opgenomen. Om zijn en welzijn In onze worsteling om het zijn èn om het welzijn heb ben we een hoge prijs moeten betalen. Soms tevergeefs. Armoede, oorlogsdreiging, crises, oorlog, stormramp wisselden elkaar af. En voortdurend was daar eb en vloed, en weer ploegde de boer zijn land. Steeds was die sterke wil aanwezig om na tegenslagen, na vernieling weer te herstellen, te moderniseren, er weer bovenop te komen. Zit er dan toch veel waars in de Zeeuwse wapenspreuk? Het gelukte de land- en tuinbouw van Schouwen-Dui veland, zowel in de vorige als in deze eeuw om de diep tepunten te overbruggen, ja om ondanks alles - of juist dank zij de tegenslagen - terug te komen sterker dan voorheen. Tüden van twijfel Er 'zijn tijden geweest dat men twijfelde aan een toe komst, dal men verdoofd was door de slagen, dat men werkte in de meest eentonige eindeloze tredmolen, van donker tot donker, en dat droog brood de schamele ver dienste was. Bocrcnromantick Er zijn tijden geweest - zo zien we het nu! - van ware boeren-romantiek: het paprd voor de ploeg, begeleid door de meeuwen in de vore, het zaaikleed in de hand. en de maaier in het graan. Het zijn voorbije beelden. De moderne machine presteert nu in één uur meer ar beid dan tien zwoegers in het veld op één lange zomer dag weleer. En het moderne beeld van de gigantische machine is niet minder boeiend. De uitdaging is aanvaard door land- en tuinbouw. De omwenteling voltrok zich in een snel tempo. Er is geen ontkomen aan, er is geen eind aan. Er is ook geen tijd voor krakelen als het gaal om het snel trekken van nieuwe lijnen. Het zijn niet de critici die de wereld voor- 11iIhelpen, maar de bouwers; het zijn niet dc „noc'-zcg- gërs.'cle twijfelaars, maar de „ja"-zeggcrs, de dui vers, de ondernemers. Landbouwkundig heeft Schouwen-Duiveland door dit „ja" zeggen een nieuw uiterlijk gekregen. De verkaveling is op grootse wijze tot stand gebracht. Snelle omwenteling SCHOUWEN-DUIVELAND, november. De barrières zijn doorbroken. De bruggen zijn gebouwd, de dammen in aanleg. Goede, snelle verbindingen zijn mogelijk. Het isolement is opgeheven. In velerlei opzicht "ontstaat er toegang tot eertijds verborgen werkelijkheid. De loop der gebeurtenissen, waarmee boeren en tuinders van Schouwen-Duiveland gedurende de laatste eeuw ge confronteerd werden, bracht af en toe een harde reali teit die men nooit voor mogelijk had gehouden. Deze bracht wanhoop, droefheid en armoede maar opende a'ndérzijds perspectief waarvan de draagwijdte nu nog maar nauwelijks wordt beseft. Zo werd het boerderijtype na ramp en herverkaveling. De landbouwpraktijk heeft daar op niet mis te verstane wijze gebruik van gemaakt. Deze streek behoort landbouwkundig tot de modernste gebieden ter wereld; strak, economisch en doelmatig in gericht, met de hoogste opbrengsten per-ha. Men accepteert snel en gemakkelijk een moderne aan pak. Maar men vergele niet dal vooral de vervanging van arbeid door kapitaal een ware agrarische omwente ling betekent. Waardevol tegenwicht Ieder voelt de zuigkracht van de randstad Holland. De oude hechte dorpsgemeenschap gaat verdwijnen. De plaatselijke activiteiten verminderen, de doi'psfolklore gaat verloi-en, het sociale en culturele leven verlegt zich naar de grote centra. Ahderzijds wordt de blik vernieuwd, de verstedelijking is in opmars, de horizon wordt verlegd. Toch blijft de land- en tuinbouw, zeker ook hier, een be langrijk en waardevol tegenwicht tegen de massificatie die we in de grote steden als maar meer aantreffen. Een blik naar de goede stad Zierikzee leert ons hoe groot de welvaart was van stad en land in de middel eeuwen. Ook destijds betaalde men een hoge prijs voor het welzijn; een te hoge prijs, want er kwam helaas een keer. De tegenslagen kwamen, de schepen gingen verloren, de handel richtte zich naar andere streken. Het werd dood tij. Een eiland met vruchtbare bodem bleef, met daar temidden het kleinood, de stad. Panta rhei. Geen statisch gegeven De historie bewijst dal er altijd een vervolg is. De Schijnbare optimale landbouwkundige situatie, die we nü bereikt hebben is geen statisch gegeven, maar eist zeker weer nieuwe daadkracht, nieuwe strijd. Daarom gaan den de veranderingen die onvermijdelijk zijn. wij samen verder, doorbreken de barrières en aanvaar- A. M. GELUK. Ken oude Schouxvsc sluip (oorspronkelijk boederijlype). Deze stolp het Rietbusstond aan de Slxkwey Voorbeeld van een oude Schouwse boerderij.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 21