hongaarse goulash DE ZIERIKZEESCHE COURANT Britse krant rept van Brits-Nederlandse meningsverschillen Bankrovers verdwenen met 90.ÖÖ0 gulden Rode Kruis-hulp voor Tunesië Egyptische marine weg uit Port Said Regering en Staten-Generaal beslissen over het Deltagebied „West-Irian" geen kolonie Indianen bezetten eiland „Alcatraz" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I)iiis<lü<r 11 november 1969 Nr. 20301 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na t8.00 jur (01110) 2153. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje'1 (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: 12d jaar Zierikzeesclie Nieuwsbode Om Engeland'!, toetreding tot de E.E.G. LONDEN, li-U. In welingelichte Britse kringen te Londen heeft men zich verbaasd getoond over een be- rieht in een Londens blad volgens hetwelk ernstige Brits-Nederlandse meningsverschillen het gevaar met zich brengen dat de steun van de Nederlandse regering voor Groot- Brittannic's toetreding tot de E.E.G. vermindert. Speciaal een suggestie dat Groot- Brittannië de Nederlandse steun te veel als vanzelfsprekend beschouw de, vond men in die kringen een raadsel. Groot-Brittannië heeft grote waardering voor Nederlands steun en de Nederlands-Britse betrekkin gen zijn zeer goed, zo voegde men er aan toe. Het Britse blad „Daily Telegraph" had gemeld dat ernstige menings verschillen tussen Nederland en Gr.- Brittannië het gevaar met zich bren gen dat de steun van de Nederlandse regering voor Groot-Bx-ittannië toe lating tot de E.E.G. vermindert. Beperking landingsrechten 't De correspondent voor Europese zaken van de „Daily Telegraph", Walter Farr, schreef dat de Neder landse minister van buitenlandse za ken, mr. J. M. A. H. Luns, Groot- Brittannic's houding jegens Neder land in het weekend had gekriti seerd. In de eerste plaats zou Groot-Brit tannië een politiek van beperkingen toepassen tegenover het Nederlandse verzoek om landingsrechten in de len van de wereld waar Groot-Brit- tannic van zijn invloed gebruik kan maken. Volgens Farr heeft minister Luns niet gezegd welke delen van de we reld hij bedoelde, maar hij meende te weten dat het om het Verre Oos ten ging. ROTTERDAM. Piet Beishuizen kon de Edison uitreiken aan jazzmusi cus Duke Ellington, die in de Doelen te Rotterdam was opgetreden. Rechts Ellington met de Edison. Volgens Farr is de Nederlandse regering ook teleurgesteld omdat Groot-Brittannië niet tegemoet is gekomen aan het Nederlandse ver zoek om een passend aandeel in het ultracentrifugeproject voor verrijkt uranium, waaaraan, behalve Neder land en Groot-Brittannië, ook West- Duitsland deelneemt. Minister Luns geciteerd Het derde punt van kritiek was. volgens de „Daily Telegraph", dat Gr.-Brittannië niet begrepen schijnt te hebben dat zijn houding jegens de Nederlandse verzoeken, gedaan in de bilaterale verhouding, niet te scheiden valt van de multilaterale betrekkingen van Nederland met dc andere E.E.G.-landen, met het doel Groot-Brittannië's toetreding tol de E.E.G. mogelijk te maken. De „Daily Telegraph" citeerde mi nister Luns als volgt: „De politieke gevolgen van de achteruitgang in de betrekkingen tussen Groot-Brittan nië en Nederland beginnen duidelijk te worden. Reeds wordt gevraagd wat de positie van mijn land zal zijn, als wij van geen nut meer voor Gr.- Brittannië zijn". Minister Luns zal op 20 november te Londen, tijdens een kort particu lier bezoek, een gesprek hebben met zijn Britse ambtgenoot, Stewart, over de vooruitzichten op een Britse toe treding tot de E.E.G. Ook zal minis ter Luns dan minister Thomson, die belast is met E.E.G.- en W.E.U.-za- ken, ontmoeten. Een tiental dagen later - op 1 en 2 december - zal in Den Haag de top conferentie van de zes E.E.G.-landen worden gehouden, waar toetreding van Groot-Brittannië en andere lan den tot de E.E.G. één van dc hoofd onderwerpen van gesprek zal zijn. Overval op AMRO-bank in Goirle De luchtveront reiniging in Vlaartlingen VLAARDINGEN. 11-11. Du ge- meenteraad van Vlaardingen heeft na langdurige discussies met 19 te gen 13 stemmen besloten de motie te aanvaarden van mevrouw L. van Duyn-Spruijt (P.v.d.A.) waarin het college van b. en w. verzocht wordt de directie van de E.N.C.K. de sug gestie te doen om door een onafhan kelijke instantie een officiële con trole te doen uitoefenen op de hoe veelheid luchtverontreinigende be standdelen van schoorsteengassen die in de atmosfeer worden afge voerd en de verkregen meetgegevens openbaar te maken. DEN HAAG, 11-11. Het Neder- landsche Roode Kruis verstuurde per vliegtuig 20.000 zandzakken naai de overstroomde gebieden in Tune sië. Zaterdag volgt nog een zending van 150.000 waterzuiveringstabletten. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft al voor meer dan 125.000 gul den aan hulp geboden ten behoeve van de slachtoffers van de hevige stortvloeden, die Tunesië geduren de een maand geteisterd hebben. TEL AVIV, 10-11. De beschieting in dc nacht van Israëlische stellin gen op 20 km. ten oosten van het Suezkanaal door twee Egyptische on derzeebootjagers en zware artillerie bij Port Said en Port Foead heeft geen enkel resultaat opgeleverd, al dus een officier van de Israëlische generale staf op een persconferentie in Tel Aviv. Toch moest er een les worden getrokken uit het feit, dat de Egyptische marine haar wijk plaats in Port Said heeft verlaten. GOIKLE. 11-11. Maandagmiddag omstreeks 12 uur is door twee perso nen in de leeftijd van 30 tot 35 jaar een overval gepleegd op dc AMRO- bank in de Tilburgscstraat te Goirlc. Eén van de overvallex-s stelde zich in de voor het publiek bestemde ruimte op met een stengun en was vermomd met een hoge col of sjaal. Hij droeg een zonnebril en hield het personeel onder schot. De andex-e man begaf zich achter de balie en ledigde de inhoud van de openstaande kas, die ongeveer 90.000 gulden bedx-oeg en hoofdzakelijk be stond uit kleine coupures. Ook deze man was vermomd met een zonne bril en een hoge col. Na de ovex-val vex-lieten de mannen het bankge bouw door een raam aan de achter zijde waarna ze verdwenen in een vrijwel nieuwe auto. Het ondex-zoek naar de bankx-overs wordt geleid dQor de rijkspolitie te Goix'le en de districtsadjudant. lekker eten tips 250 gram uien in plakjes snijden en fruiten. Hierop blokjes goulash vlees (klaar bij de slager). Daarop weer 250 gram ontvelde tomaten of tomatenpuree en enige blaadjes laurier. Bestrooien met paprikapoeder en kruiden naar smaak. 2 2'/2 uur smoren. Opdienen met rijst of macaroni. een goed stuk vlees hoort erbij Congres te Middelhui-!!; ROTTERDAM MIDDELBURG, 10-11. „De beslissing over wat bij, met en in het Deltagebied moet gaan gebeuren, hoort voor wat de hoofdlijnen aangaat, uitsluitend te liggen bij de regering en de Staten-Generaal. In velerlei opzicht hangt het geluk, het positief levensgevoel en ook het in komensniveau van dc Nederlandse bevolking ten nauwste samen met wat er niet gaat gebeuren", aldus maandagmorgen mr. H. van Ricl, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, tijdens een tc Middelburg gehouden congres over „De economische expansie van dc Nederlands-Belgische delta". Raamwet industrialisatie dringend nodig Mr. Van Riel achtte het dringend nodig dat snel een-raamwet over de industrialisatie in de Delta wox*dt voox-bereid. di eeind 1970 bij de Sta ten-Generaal zou moeten wox-den in gediend. In deze raamwet moeten onder meer de planologische beslis singen beti'effende het Deltagebied worden aanggeven. „Wij moeten bij voorbeeld weten wat de regering met Voorne-Putten wil", aldus mr. Van Riel. Hij achtte het voorts van belang dat in de raamwet de instelling van een rijksdienst voor dc planologie van de Delta wordt vastgelegd, even als een dienst Delta-ontwikkeling en -exploitatie. De top van deze dienst zou, vol gens mr. Van Riel, moeten worden gevormd door de directeur-genei-aal van Rijkswatex-staat en de dix-ecteur van het gemeentelijk havenbedrijf in Rottei-dam. „Het is nu eenmaal een gegeven feit dat Rotterdam over uit- zoxidex-lijk bekwaam personeel be schikt en een in Nedex-land in deze omvang vex-der niet aanwezige „know how", zo zei de heer Van Riel. Mr. Van Riel pleitte ook voor.de instelling van een ontwikkelings fonds voor de Delta, met jaarlijkse minimumstortingen en een plafond bepaling naar boven en beneden voor tenminste drie jaax\ Volgens mr. Van Riel moet het fonds voldoende gx-oot zijn om de infx-astructui'ele voorzie ningen in de Delta te financiex-en als een apart geheel, buiten de spooi-we- gen en het rijks wegenfonds om. Zolang de raamwet niet tot stand is gekomen moet volgens mr. Van Riel iedere provincie en iedei-e ge meente maar rustig haar eigen gang gaan. DEN HAAG. Ongeveer 25 Papoea's en Nederlanders hebben in Den Haag gedemonstreerd in verband met het Nieuw-Guinea-debat in de Verenigde Naties, heden (woensdag) 12 november. De groep sprak zich uit legen de recente op Nieuw-Guinea gehouden volksstemmingen en legen de behan deling van de Papoea-.vluchtelingen in Australisch Nieuw-Guinea. DEN HAAG. 11-11. Namens het actie-comité „West Irian geen kolonie" hebben het Tweede-Ka merlid de heer P. Jongeling (G.P.V.) het oud-Tweede-Kamexdid mr. K. van Rijckevorsel en de heer N Pad- ding uit Eindhoven in het kabinet van de minister-president in Den Haag een petitie aangeboden, waarin de x-egering gevx-aagd wordt dat Ne dex-land in de komende ve.i-gadering van de Vei-enigde Naties het x-esul- taat van de „daad van vx'ije keuze der Papoeabevolking afwijst", bij de petitie, die in ontvangst werd geno men door de secretaris-generaal van het XTxinisterie van algemene zaken, jhr. mr. A. J. M. van Nispen tot Pan- nex-den, en dx-s. D. M. Ringnalda, x-aadsadviseur van px-emier De Jong. was een noteriële acte gevoegd, waaruit blijkt dat het actiecomité tot nu toe 123.000 handtekeningen heeft verzameld van sympathisanten. Het comité „West Irian geen kolonie" is ruim vijf weken geleden met zijn actie gestai-t. Dit nummer bestaat uit 44 pagina's r Met volle teugen drinken wij t i de vleiende leugen en drop- t f pelsgewijs slikken wij de bit- J t tere waarheid. 4 SAN FRANCISCO, 11-11. Een groep van veertien indianen heelt het vroegere gevangenis-eiland „Al catraz" in het midden van de baai van San Fransisco bezet na er dc afgelopen nacht in het geheim per boot aan land tc zijn gegaan. Uit naam van alle Amerikaanse indianen eisen zij teruggave van het eiland. Zij willen daartoe voor een waarde van 24 dollar aan glazen kralen en rood laken betalen, de sonx waarvoor de blanken 300 jaar geie- den het Newyorkse Manhattan kocht van de indianen. De „invallers" hebben bij hun lan ding geen tegenstand ontmoet var. de beheerder. John Hart, en diens echtgenote en een assistent. Een functionaris van de overheid heef de „marshal" om ontzetting vai: het eiland veizochl. RENSUMAGEEST. Als gevoig van de storm die ons land passeerde waaide de nog nieuwe en pas ge bouwde boei'derij van de heer K. F. Boersma aan de Eijsingawcg te Rensumageest (Fr.) gi-otendeels in. In allerijl kon het vee nog in veilig- ia...heid worden gesteld. Dubbeldekker i mocht niet UAARN. 11-11. De Baarnse politie heeft de waarschijnlijk enige Londense dubbeldeks bus die in Nederland rond rijdt na overleg met de offi cier van justitie te Utrecht in beslag genomen. De bus, eigen dom van een autohandel in Baarn was voor het verrichten van het nodige stuntwerk juist op weg naar Arnhem gegaan toen de politie de bestuurder aanhield, omdat het voertuig ruim vier meter hoog is en daarmee niet voldoet aan de bepalingen van de Nederland se verkeerswetgeving en bo vendien de dubbeldekker niet was en kon zijn voorzien van een kentekenplaat, werd het voertuig uit het verkeer geno men. De bus bleek ook niet te zijn verzekerd. SALISBURY. Premier lan Smith van Rhodesië heeft in een boodschap ter gelegenheid van de vierde ver jaardag van de eenzijdige onafhan kelijkheidsverklaring van zijn land de harmonie lussen de Rhodesische blanken en negers „beter aan ooit tevoren" genoemd. Af en toe regen Verwachting tot woensdagavond: Zacht weer met veel bewolking en af en toe regen; vx*ij krachtige tol harde, aan de kust ïrtogelijk nu en dan stormachtige wind tussen zuid en zuidwest. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-tempei-aturen: 1 tot 7 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. 12 nov. Zon op 7.54, onder 16.54. Maan op 11.43, onder 18.06. 13 nov. Zon op 7.56, onder 16.52. Maan op 12.43, onder 19.20. Eerste kwartier: 16 nov. te 16.43. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 12 nov. 4.31 v..m. 16.47 n.m. 13 nov. 5.09 v.m. 17.29 n.m. BROUWERSHAVEN 12 nov. 4.12 v.m. 16.28 n.m. 13 nov. 4.55 v.m. 17.11 n.m. Springtij12 nov. NAIROBI. De politie van Xena heeft meegedeeld, dat 64 leden van de Toerkana-stam het afgelopen weekeinde in het noordwsten van Kenia zijn gedood door leden van de Soek-stam die uit Oeganda wa ren gekomen om vee te stelen. Na afloop van hot bloedige gevecht na men de Soeks veel vee mee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1