Kranten jut ileum Ten geleide Historisch overzicht Bejaarden over vroeger Branden en winters Fotoreportage 1913 Fruitteelt in de Westhoek Kerkelijk 1844 - fragment Zierikzee Alfons Blomme, Vlaams schilder Ontwikkeling streeklandbouw Derde badplaats in Nederland Van copy tot krant Industriële verwachting Mosselarij gezond bedrijf Toneel en muziek van „toen" Historisch feest van 1949 Reuzenpuzzel Journalistiek wild-west in 1844 Grepen uit schoolhistorie De jeugd en een 125-jarige Oude beelden van Schouwen- Duiveland Badleven „toen en nu" Brokstuk nautische historie Oorlog en ramp Archivaris over Zierikzee Overdenking Als U aan iemand buiten Schouwen-Duiveland vertelt, dat op Schouwen-Duiveland waar 24.000 mensen wonen vier maal per week een krant verschijnt, dan kijkt de ander U verbaasd aan. En toch is het zo! Een krant, die het nieuws uit binnen- en buitenland even snel brengt als de grote bladen en ons bovendien uitvoerig op de hoogte houdt van wat er gebeurt op ons Schouwen-Duiveland. Een prestatie, dank zij de aktiviteiten en het enthousiasme van allen die aan „de Bode" werken. Daarom hier een hartelijke gelukwens aan alle medewerkers van de Zierikzeesche Nieuwsbode met het 125-jarig bestaan van hun en onze krant. Blijf verschijnen. Blijf objectief en leesbaar. Blijf het nieuws geven dat van belang is voor de lezer en dat de lezer(es) interesseert. We hebben het nodig: uw werk voor ons, want we leven in een tijd waarin we moeten weten wat de mens, de vereni gingen, de overheid, doen voor anderen, We hebben behoefte aan het nieuws van de vreugden en het leed van de naaste, want we willen niet alleen leven voor onszelf, maar voor en mét de ander. Jubilerende Nieuwsbode, blijf ons daarbij de noodzakelijke helpende hand bieden. D. W. KASTELEIN burgemeester der gemeente Zierikzee. Te schrijven over een bijzondere gebeurtenis, die plaats vindt in het langjarig bestaan van een regionaal blad, is iets wat tot de zeldzaamheden behoort, vooral wanneer dit in het blad zelf wordt opgenomen. Immers, de redaktie beslist over de inhoud van de krant en het zou van weinig goede smaak getuigen, vaak of veel over zichzelf te schrijven. Nu. eind 1969, mogen wij over de Zierikzeesche Nieuwsbode schrijven. Niet na 125 jaren, reeds veel eerder had de Zierik zeesche Nieuwsbode haar bestaansrecht, haar vastgewortelde plaats in een deel van zuidwestelijk Nederland bewezen, alle aanslagen ten spijt, die in de loop van haar bestaan op haar zijn gepleegd. Zij is met ettelijke duizenden gezinnen vergroeid en daaruit eenvoudig niet weg te denken. Deze plaats is verkregen dank zij de juiste formulering van datgene wat er onder ons leeft en dank zij de juiste en onafhankelijke constatering van onder ons aanwezige stro mingen. Want dit is de taak van een onafhankelijk streekblad, dat het de juiste plaats ziet waarop het moet staan. Ik meen te mogen vaststellen dat de redaktionele beleidslijn onzer krant in de loop van haar langjarig bestaan een etiket van degelijkheid en betrouwbaarheid heeft verkregen, die haar tot een onmisbaar element in onze gezinnen heeft gemaakt. Het is een voorrecht geweest en dit is het nog steeds, een gezond en onafhankelijk blad te mogen redigeren, ook in een tijd van snelle technische ontwikkelingen, die ook een krant en haar drukkerij dwingt tot grote investeringen. Uiteindelijk moeten deze zaken worden waargemaakt in een dynamisch tijdperk waarin nu onze planeet kleiner schijnt te worden - de samenhang van het nieuws immer groter wordt en de redaktionele arbeid dus zwaarder en veel meer omvattend. Steeds meer wordt in de krant opgenomen, over een steeds groter wordend aantal zaken die onze aandacht vragen. In een niet-aflatende stroom komt het nieuws op de redaktie- t'afels binnen en naarmate ons bestaan op aarde gecompli ceerder wordt, wordt het maken van een juiste en vlugge nieuwsbehandeling steeds moeilijker. Niettemin is dit alles een dankbare taak waarvoor wij ons zien geplaatst. Dit werk voort te zetten, is hetgeen waarvoor wij ons in de komende decennia zien gesteld. Staande te blijven in een wereld van televisie, radio en andere media, moet ook de mens van 1969 een groot deel der bouw stoffen uit een blad putten, waarin hij het beeld vormt van de omgeving waarin hij leeft. Dit doen wij uit de Zierikzeesche Nieuwsbode, uit onze krant, die in een wisselende constellatie zal moeten worden be houden als een groot geestelijk goed. S. R. H. F. O., president-commissaris N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Zierikzee, november 1969. Van een belangrijke gebeurtenis wordt veelal een foto ge maakt, om het feit zwart op wit en tegenwoordig ook ge kleurd. vast te leggen. Huwelijksfoto's zijn zo'n geliefkoosd object, waar de betrokkenen en familie later naar wij hopen met genoegen weer naar zullen kijken. Maar ook objecten en gebeurtenissen op zakelijk gebied, zoals het openen van een pand, het ingebruikstellen van een nieuwe brug, worden door middel van een foto voor nu en later vastgelegd.. Van de eerste Zierikzeesche Nieuwsbode echter hebben wij helaas geen foto en we kunnen niet laten zien welke mensen die krant maakten en met welke machines de eerste courant de deur uit ging. Evenwel zijn wij in het gelukkige bezit van het resultaat van al die arbeid gedurende 125 jaar. De jaar gangen van één en een kwart eeuw staan in het archief geborgen. Een reeks van historische waarde, waaruit de re daktie haar rubrieken van voor „zoveel jaar" onder meer lanceert. Nu is er een extra „foto" gemaakt, dit jubileumnummer, ter gelegenheid van het feit dat de Zierikzeesche Nieuwsbode haar 125ste jaargang beleeft. Een woord van dank aan allen die aan de totstandkoming van dit nummer hebben medegewerkt, maar ook een woord van dank aan allen: redaktie, zetters, drukkers, adverteerders, die in het verleden hurrbeste krachten en medewerking gaven om de Nieuwsbode tot op de dag van vandaag te kunnen doen uitgeven. De Zierikzeesche Nieuwsbode maken wij niet voor ons zelf. maar voor u, lezers op Schouwen-Duiveland en zelfs ver daar buiten. Dank ook aan u voor uw trouwheid als abonné en het medeleven met ons blad. Als het palletje van uw fototoestel klikt, is de foto gemaakt en de opname al weer verleden tijd. Zo ook met de krant. Deze is nauwelijks van de pers of het nieuwe plaatje staat al weer voor, voor de volgende opname. Met steeds betere apparatuur en met de persoonlijke inzet van onze medewerkers, zorgt de Zierikzeesche Nieuwsbode er voor dat u zo goed mogelijk geïnformeerd blijft over het- al weer voor, voor de volgende opname. Met de overtuiging dat u ons blad niet kunt en zoudt willen missen, ziet de Zierikzeesche Nieuwsbode de komende 125 jaar zonnig tegemoet. R. A. HUNEMAN Direkteur N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Het is niet eenvoudig precies de voedingsbodem te sonderen, waaruit liet verlangen in 1844 is voortge komen om hier ter stede te starten met een krant, de thans 125-jarige Zierikzeesche Nieuwsbode. Elders in dit nummer is echter toch een poging gewaagd de politieke en maatschappelijke sfeer te schetsen, waar onder dit gebeuren plaatsvond en dan vindt men enerzijds onvrede met de bestaande toestand en de wil om hiertegen, iets te doen en anderzijds een po ging van de eerste uitgever om met het blad wat geld te verdienen. Een combinatie van idealisme én economie, twee pijlers waarop het krantenbestel nog altijd rust. Het is niet zonder enige verbazing dat men kennis neemt van de moeilijke aanlooptijd. Een krant in deze tijd exploiteren is een heel ding, maar in het midden van de 19e eeuw moet het helemaal een van zorgen zwangere zaak zijn geweest. Merkwaardig feit bij de thans jubilerende krant is lange tijd geweest, het meeblazen in het vaderlandse krantenkorps, op het punt van de buitenlandse, maar vooral de binnenlandse politiek en dit vanuit een zeer geprononceerde politieke visie. Het zou thans onbe staanbaar zijn, omdat het in wezen indruist tegen het karakter van een streekblad, dat juist zoekt naar de samenbindende faktoren in de gemeenschap en niet naar de dingen die scheiden, ook al komen de laatste in allerlei vormen (verslagen) in de kolommen tot uiting. Juist deze duidelijke „mixture" evenwel is een voorbeeld van waarachtige persvrijheid en - als het altijd naar behoren lukt - van redaktioneel streven naar democratie. Opvallend is verder dat - eerst met name in deze eetivv - het streeknieuws een steeds belangrijker plaats is gaan innemen. Niettemin heeft de krant het „lijn tje met binnen- en buitenland" nog altijd vastgehou den, maar dit algemeen nieuws heeft thans een andere funktie. Het is een weergave in kort bestek van de belangrijkste nieuwsfeiten, maar geen bena dering en kleuring meer van het nieuws met partij politieke bedoelingen. Het commentaar richt zich dan ook vrijwel altijd op de zaken, die de gehele gemeen schap van deze streek in al zijn schakeringen, gelij kelijk aangaan. Wie intussen - zoals wij - bijna dagelijks met het krantenverleden worden geconfronteerd, komt onder de indruk van de onvoorstelbare hoeveelheden doku- mentatie, die in de loop van een en een kwart eeuw in deze kolommen is neergelegd. Dit alles uitzoeken en noteren zou, ook na een strenge schifting, stof geven voor vele boeken en het is be grijpelijk dat ook in dit speciale nummer, slechts enkele facetten van het resultaat van 125 jaar streek- jpnrnalistiek, kunnen worden belicht. Èen vraag die gemakkelijk opkomt in het kader van de gegeven situatie, is of de streckpers toekomst heeft. Niemand „nourri dans le serail" zal onwetend zijn dat hier en daar nogal wat kleinere bladen in verschil lende streken des lands zijn verdwenen c.q. fusies hebben aangegaan met andere (grotere) kranten. Toch geloven wij - en zulks niet tegen beter weten in - onvoorwaardelijk in het durende nut en de be staansmogelijkheid van streekbladen. Het streekblad kan op bepaalde onderdelen van de eigen nieuws voorziening, nu eenmaal belangrijk meer bieden, dan bladen die een breder verschijningsgebied hebben en ook van een andere redaktionele intentie uitgaan. Verliezen aan het front van de streekpers betekenen verlies van een onvervangbaar streekeigen en al is schaalvergroting een modewoord geworden, ook in de regio wordt het leven steeds veelzijdiger en ge compliceerder dan dat de „grote pers" hieraan voort durend een adequate begeleiding zou kunnen geven. De verfijningstaak blijft voorbehouden aan de streek- krant, die aan talrijke details aandacht kan schenken en iets in zich draagt van het typische dat een be paalde streek - in casu Schouwen-Duiveland - ken merkt. Deze behoefte zal - naarmate liet proces 'van indiv i dualisering en massificering toeneemt - steeds groter worden en daarom geloven wij dat een streekkrant eerder aan populariteit zal winnen dan verliezen, hetgeen in de toekomst wellicht mede de economische exploitatiemogelijkheid garandeert, liet is een goed ding op dit moment en op deze plaats aan deze verwachting uitdrukking te gev en, in de hoop dat de Zierikzeesche Nieuwsbode nog vele jaren zijn dienende funktie aan de gemeenschap zal mogen vervullen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 14