Zj.3rl.k2c DE ZIERIKZEESCHE COURANT Flinke storm passeerde - Beperkte dijkbewaking was ingesteld Scholier overleden MORRIS na zelfverbranding In 1970 zal het Haringvliet definitief worden afgesloten protestmars „aar de w#ning vanNko„ Topconferentie in Den Haag uitgesteld Flanellen ruit overhemden nu f 19,75 fêlega/nt IrriTiTTfll Winter in Engeland ingezet met sneeuw Cycloon in India CEUEENTE Zierlkzee.- Ueelstraat 8 nVi' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Muuiula" 10 november 1969 Nr. 20300 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken II, Zierikzee, Poslbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 jur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uilgave: NV Drukkerij v'h lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (man. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Wereldstedebomvdag 1969 Zierikzee DEN HAAG, 9-11. Sinds zondagmiddag woedde boven het kustgebied van Nederland een sterke west-noordwesten wind, die gepaard ging met slag regens, buien, hagel en windstoten van 30 meter per seconde. Het water in district zuid Zeeland, Noordbrabant, Zuidholland en Noordholland tot aan Callandsoog werd dusdanig opgestuwd, dat de stormvloed waarschu wingsdienst van de Rijkswaterstaat in Den Haag voor dit district een be perkte bewakeing van de dijken noodzakelijk heeft geacht, waardoor ruim 100 voor het merendeel ambtenaren van Provinciale Waterstaat, Ryks- waterstaat en Waterschappen in actie zyn gekomen. Windkracht 9 lot 11 Als gevolg van de sterk landin waarts gekeerde wind is een water kering ontstaan, die 1,20 meter bo ven normaal is. Volgens het K.N.M.I. bereikte de storm ons land in de loop van de middag en was om acht uur zondagavond het hoogtepunt in Zeeland. Op sommige plaatsen werd windkracht 9 gemeten. Het centrum van de storm was om tien uur zondagavond boven het waddengebied aangekomen. De windstoten waren hier krachtiger dan in Zeeland. Hier en daar kwam windkracht 11 voor. Als gevolg van de storm werden de veren Anna Jacobapolder-Zijpe en Kruiningcn-Perkpolder tijdelijk uit de vaart genomen. Volgens de verkeersinformatie van de Rijkspolitie/A.N.W.B. onder vond het verkeer sinds half elf zon dagavond veel hinder van rukwin den en voorts werd gewaarschuwd voor afgewaaide boomtakken. De storm heeft ook nog een Ne derlands vrachtschip in Moeilijkhe den gebracht. „Arneborg" (332 ton) uit Delfzijl maakte om half negen zondagavond in de buurt van de Franse Kaap de la Haque aan bak boordzijde slagzij van 25 graden. Een van de ruimen maakte al veel water. De coaster zou om half acht in Cherbourg aankomen. Het schip is eigendom van de fir ma E. Wagenborg Scheepvaart- en expeditiebedrijf N.V, in Delfzijl. Om half tien zondagavond werd van de Franse Nitonradio vernomen, dat de coaster veilig in de haven van Cherbourg was aangekomen. Dak van flatgebouw In Paterswolde bij Groningen werd door hevige rukwinden het dak van een flatgebouw gerukt, w&ardoor zes gezinnnen dakloos werdeii en enkele auto's zwaar wer den beschadigd. Persoonlijke onge vallen deden zich niet voor. In dit flatgebouw zijn o.m. twee winkels en het plaatselijke P.T.T.-kantoor ge huisvest. Ook Limburg heeft last gehad van de storm. Omstreeks negen uur stortte in Brunssum als gevolg van rukwinden een zijmuur van de plaatselijke sporthal in. Dankzij de houten spanten-constructie van de hal werd niet het hele gebouw in el kaar gedrukt. Persoonlijke ongeval len hebben zich niet voorgedaan. Op het terrein van de Esso-raffi- nadery in de Botlek werd een lege tankwagon door de storm losgesla gen. Deze belandde in de buurt van de Botlekbrug in het water van de Oude Maas. Een passerende coaster werd bijna door de in het water stortende wagon getroffen. De wa gon zonk niet, maar dreef naar een jachthaven aan de Oude Vondelin- genweg, waar men hem onder con trole kreeg. ROTTERDAM, 9-11. Op de Verol- mewerf te Rozenburg is tijdens de storm van zondagavond het grootste droogdok met daarin de Griekse tanker „Mary" van 22.000 ton losge slagen en de rivier opgedreven. Het dok dreef in de richting van de der de petroleumhaven en ramde daar bijna de met gevaarlijke chemicaliën geladen Noorse tanker „Honor" (14.000 brt). Negen sleepboten maak ten kort daarop aan het losgeslagen dok vast. De slepers zullen - on danks de hevige storm - proberen het dok en de tanker zo spoedig mo gelijk naar de Verolmewerf terug te brengen. Voor zover bekend is er geen materiele schade aangericht. HAARLEM, 7-11. De 19-jarige scho lier II. G. M. K. uit Alkmaar is in het Sint-Elisabeth gasthuis in Haar lem overleden, nadat hy kort tevo ren met brandende kleren en brand wonden gevonden was op de Kam pervest. Een vx-achtautochauffeur, die op deze Vest reed, dacht aanvankelijk dat op het trottoir een motor in bi-and stond. Hij stopte en ging met personeel van een nabijgelegen ga rage met een bi'andblusapparaat naar de bx-andende plaats. Toen zag men een jongen liggen. De politie vond in de omgeving een jerx-ycan met ben zine en een aantal afgebrande luci- fers. Ook lag er een schooltas, waar in zich het paspooi't van de jongen bevond. De Haarlemse politie stelde een onderzoek in waaruit bleek dat de jongen in Haai'lem de h.t.s. bezocht en in een kosthuis in Haarlem woon de. De jongen was een rustige knaap QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveiand: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 op wiens gedrag geen aanmerkingen vielen te maken. Ook kwam vast te staan dat zijn huisarts hem had ge adviseerd contact op te nemen met een zenuwarts. Hiertoe zou hij ech ter niet zijn overgegaan. De vader is naar Haai'lem gegaan en herkende de jongen. Deze kon evenmin als iemand andei-s beweeg- ï-edenen opgeven voor de daad van zijn zoon. Plasticbedrijf uitgebrand LEIDEN, 7-11. Vrijdagmiddag ont stond brand in een plasticbedi'ijf aan de Witte Singel te Leiden. Het ge hele pand, bestaande uit winkel met daarachter gelegen wei'kplaats en twee vei'diepingen erboven, brandde volkomen uit, evenals de inventaris en voorraden en de inboedel van de bovenwonende eigenaar. VliegtuigvexTiezen in Vietnamese oorlog SAIGON, 7-11. - Sinds het begin van de oorlog in Vietnam hebben de Verenigde Staten daar 2.901 vlieg tuigen en 3.150 helikopters verloren. Dit is vrijdag meegedeeld door een Amei-ikaanse militaire woordvoerder- in Saigon. Belangrijke gebeurtenis Twee mensen verdronken LONDEN, 10-11. In Engeland is zondag de winter ingevallen met een storm van 120 km per uur over het hele land, sneeuw in de Midlands en vorst in Schotland. Het verkeer werd gehinderd door omgewaaide bomen en in de Mid lands, en in Schotland door ijzel. Twee mensen zijn zondagavond DEN HAAG, 8-11. Wanneer in 1970 het Haringvliet definitief zal zijn af gesloten - in maart 1970 begint Rijks waterstaat met het dichten van het laatste gat - zal volgens een persbe richt van het ministerie van verkeer en waterstaat kunnen worden ge sproken van één van de belangrijk ste gebeurtenissen in de waterstaat kundige geschiedenis van ons land. DEN HAAG. Tweede Kamer. Mi nister Veringa en staatssecretaris mr. J. H. Grosheide van Onderwijs en Wetenschappen, tijdens de be handeling van vorige week in de Tweede Kamer van de rijksbegro ting en nota bestuurshervorming universiteiten en hogescholen. Dc afsluiting van het Haringvliet zal in de toekomst niet alleen het noordwestelijke deel van de rivier delta beschermen tegen de dx-eiging van de zee, maar tevens dienen om het nutteloos afvloeien van Rijn- en Maaswater naar zee te vei'hinderen. Samen met de drie stuwen, die in middels in de Nederrijn zijn gebouwd en die na het afsluiten van het Ha ringvliet in wei-king kunnen treden, zorgt deze zogeheten pi'imaire dam ervoor dat er meer water naar het IJsselmeer wordt gedirigeei'd ten be hoeve van midden- en nooi'd-Nedei'- land. Tevens wordt de IJssel daar door beter bevaai'baar en kan de dreigende vei-zilting in het zuidwes ten van ons land door deze sluiting woi'den tegengegaan. Het sluizcncomplex in de Haring- vlietdam functioneert in dit opzicht als een kraan. Is de kraan dicht - $n dit zal volgens het ministerie van verkeer en waterstaat voornamelijk het geval zyn - dan vormt zich ach ter de dam een zoetwaterreservoir, waarvan een deel - by kleine Ryn- afvoeren - via de Oude Maas en de Noord langs Rotterdam kan worden geleid. De gi-ens van het zoute water, die zich reeds ver landinwaarts heeft ge nesteld, kan dan worden terugge drongen. Bovendien zal door deze manoeuvi-e en ook door voeding via het Betuwepand van het Amster dam-Rijnkanaal, de invloed van een geringe Lek-afvoer woi'den gecom- penseei'd. Tenslotte zal dit spel met het wa ter compleet kunnen woi'den uitge voerd zodra de dam in de Ooster- schelde (omsti-eeks 1977) gei-eed is. Via de sluizen in de Volkerakdam kan dan ovei'tollig rivierwater tot een bepaald niveau in het Zeeuwse Meer worden toegelaten. Hier ont staat dan een enorm zoetwatei'bek- ken, dat niet alleen van nut voor de reci-eatie wortd genoemd, maar te vens dienst kan doen als resexve- bekken voor het drinkwater en voor de besti'ijding van de verzilting in geheel zuidwest-Nederland. DEN HAAG, 8-11. Dc Rijksvoor lichtingsdienst deelt mede, dat in verband met dc ziekte van dc Ita liaanse minister van buitenlandse zaken, dc heer Aldo Moro, is beslo ten de conferentie van dc staats- en/of regeringshoofden van dc lan den der Europese gemeenschappen die op 17 en 18 december in Den Haag zou plaats vinden, uit te stellen tot 1 en 2 december a.s. KEYBISCAYNE (Florida), 8-11. Ongeveer 350 betogers tegen de oor log in Vietnam hebben zaterdag een mars georganiseerd naar president Nixons weekeindvei'blijf te Key Bis- cayne in Floi'ida. Onder de hete zon liepen de demonsti'anten meer dan drie kilometer onder het roepen van leuzen tegen de oorlog. Politie en agenten van de geheime dienst zonden de betogers weg toen zij in de buurt van Nixons woning waren gekomen. De Amerikaanse president zelf ver- Toestemming voor anti -Vietnam-mais langs het Witte Huis c WASHINGTON, 7-11. Het Ameri kaanse ministerie van justitie heeft alsnog de organisatoren van de de monstratie tegen de oorlog in Viet nam toestemming gegeven de pro testmars a.s. zaterdag langs het Witte Huis te laten verlopen. Het mini sterie had dit woensdag verboden, omdat men bevi-eesd was voor on geregeldheden die zouden kunnen worden veroorzaakt'- door linkse en rechtse militante "gro'epen. De mai's, die veertig uur zal duren, begint woensdag op de militaire be graafplaats van Arlington, gaat dan langs het Witte Huis naar het Ka- pitool, waar het Congres zetelt. „Zuivelproces" op komst in Italië ROME, 9-11. Zes ambtenaren van Italiaanse ministeries en zes andere personen zijn zaterdag voor het ge recht gedaagd na een gerechtelijk vooronderzoek naar de illegale in voer van zuivelprodukten uit landen buiten de E.E.G. De betrokkenen worden onder andere beschuldigd van valsheid in geschrifte, ambts misbruik en corruptie. bij de tijd Dit nummer bestaat uit G pagina's Het is beter dat men lijdt f omdat men de waarheid zegt (f dan dat de waarheid lijdt om- i J dat men haar niet zegt. MEDEDELING Teneinde de postale expeditie f van het speciale Jubileum- f nummer mogelijk te maken, f zal de krant van dinsdag 11 f november a.s. op deze dinsdag NIET verschijnen, maar op f woensdag 12 november. DE DIRECTIE J MUNCHEN. De vier jaar oude olifantendame „Bijoa" is waarschijnlijk de enige fietsrijdende olifant. Toen circus Krone het seizoen afgesloten had en naar de winterkwartieren terugkeerde fietste Bijoa op haar driewieler van het station naar haar stal. Naast haar loopt haar temster mevrouw C. Semb ach-Krone. waai'schijnlijk - verdronken nadat hij catamaran van 9 meter lengte bij het eiland Wight in de storm was gekapseisd. Vier van de opvai'enden wei-den met een hefschroefvliegtuig in veiligheid gebi'acht, twee ande ren hebben zich een uur aan het omgeslagen vaai'tuig vastgeklampt vooi'dat zij konden woi'den gei'ed. Bij de kust van Zuid-Wales is een sloep gezonken. De vijf opvai'enden konden woi'den gei-ed. toefde op dat ogenblik op de Baha- ma-eilanden. Hij keei'de later op de dag per hefschi'oefvliegtuig naar Bey Biscayne terug. HYDERABAD, 9-11. In Hyderabad is zondag bekend gemaakt dat de cycloon, die de afgelopen di'ie dagen de kustgebieden van de Zuidindische staat Andhrax heeft geteisterd. 18 mensenlevens heeft geëist. VeeL men sen hebben verwondingen opgelopen. Onbestendig Verwachting tot dinsdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien; matige tot kx-achtige, aan de kust aanvankelijk nog af en toe harde zuidwestelijke wind; wei nig vei-andering in temperatuur. Voor woensdag: Aantal ui'en zon: 0 tot 3. Min.-teirxpei'atui'en: van 0 tot 5 gi'a- den boven noi-maal. Max.-tempei-aturen: ongeveer nor- ïnaal. Kans op een di-oge periode van min stens 12 uur: 50 pi'ocent. Kans op een geheel di-oog etmaal: 10 pi'ocent. 11 nov. Zon op 7.52, onder 16.55. Maan op 10.24, onder 17.12. Eei'ste kwax'tier: 16 nov. te 16.43. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 11 nov. 3.51 v.m. 16.07 n.m. BROUWERSHAVEN 11 nov. 3.30 v.m. 15.47 n.m. Springtij: 12 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 10-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Een frontale storing, die za- tei'dag ten westen van Iei'land lag. ontwikkelde zich zondag tot een stoi'mdepi-essie. Hij vei-plaatste zich over de Nooi'dzee in oostelijke rich ting. passeerde zondagavond ons land op ongeveer 150 km. ten noor den van de Waddeneilanden en is nu boven zuid-Zweden aangekomen. Boven het zuidelijk deel van de Nooxdzee vei'oorzaakte hij een zwa re stoi'm. die af en toe zelfs wind kracht 11 bereikte. De aangevoex'de lucht was onstabiel van opbouw, zo dat talrijke buien vielen, waax-van sommige met hagel of onweer. Van zatex-dagochtend tot maandagoch tend viel in ons op de meeste plaat sen omsti'eeks 15 mm. neerslag, maar in Twente wei'd 23 mm. gexneten. Ook dinsdag blijft onstabiele lucht ons land binnenstromen: er kunnen dan ook plaatselijk buien worden verwacht bij ongeveer dezelfde tem- pex'atui-en als maandag. Door het verder wegtrekken van de stox-mde- pi'essie zal de wind nog iets in kracht afneinen. RIDDERKERK. Op het grondge bied van Nooi'd-Beenei'land is een kapitale boei'derij tot de gx-ond toe agebx-and. Het was de i-uim 300 jaar oude hoeve aan de Zinkweg, die al een paar jaar niet meer bewoond was en ook enigszins vervallen was. Twee gi'ote aan het huis vastzittende schuren brandden eveneens uit. Het woonhuis zelf werd niet beschadigd. Man zat drie dagen «lood in woonkamer DELFT. 7-11. De 80-jarige heer J. Heijblom heeft minstens drie dagen dood in de kamer van zijn woning aan de Paai'denmax'kt in Delft geze ten, voor hij vrijdag werd gevonden. Een kennis van hem wilde een be zoek bx-engen, maar kx-eeg op zijn bellen geen gehoor. Dc man keek door het raam en zag in de kamer de 80-jai'ige zitten. Hij bleek te zijn ovei'leden. Aangenomen wordt dal hij aan het begin van de week is ovei'leden. De G.G.D. stelde een na- tuuxiijke doodsoorzaak vast.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1