AGENDA ORGEL STREEKNIEUWS Prachtige boomgaarden (w.o. „Boeijes Bosch") worden gekapt ARAM VAN DE EILANDEN noemde firma niets discriminerends, maar het duidt op het feit, dat dit schip zal worden ingericht op expe rimentele wijze, om een zo groot mo gelijke beveiliging te verkrijgen, voor en bij de bokken visserij. De bokkenvisserij is zoals bekend, berucht om de vele ongelukken die gebeuren met de schepen die deze beoefenen. De firma Maaskant heeft verder nog een aantal opdrachten voor het maken van lieren voor de visserij in portefeuille (de bekende Maaskant winches en kan ook op dit gebied nog wel even vooruit. Advertentie Eerste hypothecaire geld leningen cp courante woon- en winkelhuizen, alsmede landerijen ÏNUTSSPAARBANK ZIERIKZEE NEW YORK. 6-11. ..We kunnen het erover eens zijn dat we interna tionaal aanzienlijk veel verder zijn dan een jaar geleden. Er is veel werk gedaan, er is veel denkkracht aan gevoerd en wij spreken vandaag met meer kennis van zaken over de breedte en de diepte van het ontwik kelingsproces, dan wij ons tot voor kort konden voorstellen. Voldoende materiaal wordt thans verzameld per land, per regio en per sector om ons in staat te stellen met redelijke pre cisie te kunnen spreken zowel over de groei in de komende tien jaar als over de eisen die deze stelt aan de landen waar die groei zich moet vol trekken en aan de landen die zich bereid verklaren daarin met geld en kennis bij te dragen". Met deze uit spraak in zijn rede op 5 november 19(39 tot de algemene yergadering van de V.N. te New York uitte mi- nisle Udink mede zijn waardering voor de recente activiteiten van de gespecialiseerde V.N.-organisaties, die op het gebied van de ontwikke lingssamenwerking werkzaam zijn. CHICAGO. Donderdag is in het Michigan-meer een tweejnotorig straalvliegtuig met zeven inzittenden terechtgekomen. Het toestel was op weg van Benton I-Iarbor in Michigan naar Racine in Wisconsin. Er is geen melding gemaakt van overlevenden. 't BEZORGING KRANT Ondanks uiterste pogingen is f f het niet gelukt om aansluitend f op het vertrek van de huidige f bezorger van de Z.N. pp 7 no- vember, een plaatsvervanger f te vinden. In de komende we- i ken (van 10 t/ni 14 en 17 Urn 21 f november) zal de krant vla de postbestelling van de P.T.T. worden bezorgd. Op maandag 24 november ontvangen de a- (1 bonnê's de krant via de dan nieuw aangestelde bezorger. Voor moeilijkheden b(j de be- if zorging gelieve men uitslui tend te bellen: 2 4 4 5. DE DIREKTIE Vrijdag 1 november Zierikzee Concertzaal, 7.30 uur, Wereldstede- bouwdag, (openb. bijeenkomst). Zaterdag 8 november Zierikzee Ö.3Ó uur, viswedstrijd H.S.V. „Ooster- schelde". Maandag 10 november Haamstede Gemeentehuis, 7.30 uur vergadering gemeenteraad Westenschouwen. Dinsdag 11 november Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, ouderavond openbare basisscholen. Technische School, 8 uur, vergade ring Vereniging Ambachtsschool voor Schouwen-Duiveland. Haamstede Hotel Bom. 2.30 uur, afd. Westen- schouwen Ned. Ver. van Huisvrou wen (lezing ds. Assendorp). Woensdag 12 november Zierikzee Ned. Hcrv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Ger. Ver. Gebouw, SI. Domusstraat, 8 uur, Vrouwenvereniging. Zonncmairc Verenigingsgebouw I. M. v. d. Bijl straat. 7.30 uur, afdeling Noordgou- we e.o. Ned. Bond van Plattelands vrouwen. Geslaagde bazar De vorige week ten bate van de kleuterschool te Bruinisse georgani seerde bazar bracht ruim f 4.200 op. (bruto). De sprei viel op no. 17 wit, het keukentje op no. 31 groen, de pop op no. 180 oranje. Het moet ongeveer in de richting van de Nobelpoort zijn geweest. Duizend keer had ik die kerk al ge zien, maar soms loop je achteloos aan iels voorbij. Je wilt er wel meer van weten, maar er komt zo maar niets van. Trouwens een kerk was het wel, maar een kerk was het niet. Het was ook een enorme schuur en toen op een moment, ben ik daar gewoon naar binnen gegaanHet was een schuur, met hooi en stro en met (oude) landbouwmachines en met een kat, die wegschoot over de deel. Het was óók een kerk met spitsboogvenster en overigens heel lelijk gekleur glas in de ramen. Geen gotisch godshuis hoor, maar gewoon een soort bakstenen 19e eeuwertje. Enfin het was toch wel interessant er eens rond te neuzen. Boven een verhevenheid - het moet dan wel de preekstoel zijn geweest - stond of hing - een reusachtig orgel van bo ven wat afgeknot en op de plaats van de organist lag het zadel van een renpaard. In datzadel kon je desnoods gaan zitten. Met de pijpen zat het niet helemaal goed. Het leek of sommigen waren ingekort. Door het openen van verschillende deurtjes kon je in het ingewand van het orgel kijken. Het was allemaal nog compleet en de wirwar van buisjes, draden, haken en banden voerde tot de bijna vanzelfspreken de conclusie, dat het orgel nog be speelbaar was. Het zou 'n ongehoorde sensatie zijn, als iemand zo maar in eens een fuga begon te spelen, maar hel bleef stil en. daar stonden we dan '- een beetje hulpeloos - in de kerk, die geen kerk was en bij het orgel dat stom bleef, hoewel we he vig verlangden dat het zou gaan spelen. „Ik ken alle zwakke plekken" zei - je zou ervan schrikken - een meis je, dat helemaal in het zwart was gekleed. Ze dook daar plotseling op in de buurt van het orgel. „Zo kent U alle zwakke plekken?" „Ja", zei ze, „maar niet van het or gel, maar van de mannen". Volgens Fread had ze gelet op dit gezegde - heel anders of helemaal niet ge kleed moeten zijn - maar ze begon ondeskundig, dat kon je zien, wat in hel orgel te rommelen. Het zal zoel niet meer spelen" meende ze en na haar merkwaardige opmerkingen en gedrag, ioas ze ook xoeer plotseling verdwenen. Bij het wakker xoorden rook ik de geur van hooi en stro en - niet meer in het kader van de droom - dacht ik ineens hevig aan de grote kerk van Bolsward (met. het beroemde ,,Bavo"-orgel) dat ik op een trektocht heel lang geleden eens plotseling hoorde bespelen in dc tijd. van de Friese hooioogst. Alles w al een menu absorbeert blijft haken in hei onderbewuste. Er is (helaas) een as pirientje nodig om het terug te du wen en een kans te scheppen dc dag toch nop een beetje fris Ie beginnen. SCI1IEREILANDMAN SCHARENDI.IKF Openstelling bibliotheek De uitleenbibliotheèk té Scharen- dijke gaat zaterdag 8 november open voor het publiek (4- half 5). De bibliotheek staat open voor ie dereen. Er is ecp nieuwe collectie bliotheek Zeeland. w:o. boeiende ro- ge-arriyeerd van de Plattelandsbi- mans, wetenschappelijke boeken en jeugdlektuur. Ook het eigen boeken bezit is uitgebreid. INGEZONDEN STEKKEN Vergadering Kamer van Koophandel De Iwjnstigste algemene vergade ring van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Midden- en Noordzeeland, zal gehouden wor den op woensdag 12 november a.s. te Middelburg. ZIERIKZEE Gereform. Vrouwenvereniging De eerst volgende vergadering van de Ger. Vrouwenvereniging „De Lampen Brandende" zal gehouden worden op woensdag 12 november a.s. in het Ger. Verenigingsgebouw St. Domusstraat. Inleidster deze avond is mevr. C. J. Ringelberg-bij de Vaate met als onderwerp „Zon dag 40 van. de H. Catechismus". Wereldstedebouwdag 1969 Wij vestigen de speciale aaudaeht op de bijeenkomst, die het gemeente bestuur. heden (vrijdag) avond belegt in de Concertzaal in het kader van de Wereldstedebouwdag 1969. De bij zonder aandacht zal vallen op het te ontwerpen bestemmingsplan voor de binnestad. De stedebouwkundige ir. V. R. A. van Hezik zal een toelich ting geven op een aantal belangrijke facetten van een dergelijk plan. Over het te maken plan kan worden gedis- kussieerd, zodat het gemeentebestuur zich op de hoogte kan stellen van hetgeen ter zake'onder dc bevolking leeft. Het is bégrijpelijk dat deze bij - eenkomstvoor alle stadgenoten toe gankelijk is. Voor deze gelegenheid wilden we wel vragen: komt massaal ter vergadering". 7.0NNFM AIRE Voorlichtingsmiddag Plattelandsvrouwen ROGGEL. In de Limburgse ge meente Roggel is het vierjarige jon getje J. P. A. Roost om het leven gekomen, toen hij dicht bij zijn huis plotseling vanachter een melkwa- gentje dc rijweg overstak en door een passerende auto werd gegrepen. Westhoek krijgt jcugdsocictcit ..Big 8" Hierover heeft u in dc krant van donderdag j.l. iels kunnen lezen. Nadrukkelijk willen wij vaststellen dat hier enige onjuistheden - builen medeweten van dc correspondent - ingeslopen zijn. Dc in hel stuk weer gegeven plannen zijn maar gedeel telijk juist; daarom willen de in dit stuk vermelde personen t.w. de heer W. Hack, ds. V. d. Kooij. en de he ren Van Dienst en Van Doorn voor deze plannen niet aansprakelijk worden gesteld. Bovendien was het opschrift „praathuis gezocht" niet juist, daar het gemeentebestuur van Westerschouwen alle mogelijke moeite doet een geschikte ruimte tc vinden. Jcugdüocicteit .BIG 8 12. „Snel!" herhaalde Tudor, terwijl hij het koord om enkele uitstekende stenen vastmaakte. Een ogenblik later gleden de beide mannen als twee vage schimmen langs het schommelende koord omlaag. Plotseling hield Aram zijn vaart in. Boven hem klemde ook Tudor zich vast. „On raad?"'hoorde hij de rous gedempt vragen en wees als enig antwoord omlaag. Een baan licht brak juist door dc wolken cn in die lichte plek tekenden zich twee rep tielmannen af, die op de toren toeliepen „Geen beweging!" .siste Tudor. Maar Aram's geest was sneller dun die van de grote man. „Integendeel", mompelde hij. „Dit is de enige kans om aan wapens te komen. Ik neem de eerste, jij de tweede! Kom!" Met die woorden liet hij zich ge luidloos als een schaduw omlaag glijden. De beide krijgers waren nu recht onder hen. Aram schatte dc afstand. Met, een le nige beweging 'slingerde hij zich naar vo ren en..., sprong. Hij kwam boven op de rpptic/man terecht cn voor deze een kreet had kunnen slaken had dc jonge krijger hem reeds overmeesterd. Vrijwel onmid dellijk na hem suisde Tudor's zwaar lichaam omlaag en'trof de tweede krijger als een stormram. Een wilde kreet ont snapte hem. Toen truf Tudor zijn vuistslag hem tegen de slaap en hij zakte als een blok in elkaar. „Maak voort!" beet dc reus zijn tocht genoot toe, terwijl hij boog en hel zwaard van zijn verslagen vijand opraapte. Maar Aram was reeds klaar en vóór de kreet andere krijgers had kunnen trekken, ren den de twee mannen reeds met grote sprongen naar het beschermende struik gewas cn verdwenen in de duisternis. „Vrij!" gromde Tudor tevreden, terwijl hij achter zijn vriend aansprong. „Al moge Thorr ons bewaren voor de wezens die 's nachts in deze moerassen jagen. nieuw ingeplant worden betekent het een flinke aanslag op de mooie na tuur. Gaten in een aaneenschakeling van groen vallen op en vormen een ellendig gezicht, doch deze maatrege len zijn bittere noodzaak geworden. Iedereen is overtuigd van het praph- tige aandeel dat de boomgaarden in de Westhoek vormen, doch waneer dit ipoojs de geldbuidel gaat kosten yerandere inen weldra van gedachte. Mocht dit rpoien van de vooral ou dere bedrijven, doorgaan dan krijgt de Westhoek en dan vooral Burgh en Haamstede de toestand terug van voor de „rush" naar de boomgaar den-aanplant. Toen werd op deze gronden hoofdzakelijk wat rogge ge teeld en niet te vergeten grote mas sa's bloembollen. Ook lagen er, en dan vooral aan de Vertonsweg de prachtige elzenbossen die eerst ge rooid moesten worden en dan de grond nog eens bijna een meter om gezet om de „bitter" er uit te halen. Deze bewerking noemde men wel „driediepen". Grote kale vlaktes zul len overblijven en voor diverse be drijven zullen bouwmogelijkheden ontstaan wanneer het bestemmings plan daarvoor geschikt is. Boeijes Bosch" vanuit de lucht. De afdeling Noordguowe en om streken van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen organiseert de eerst volgende bijeenkomst op woensdag 12 november a.s. in het verenigings gebouw aan de I. M. v. d. Bijlstraat te Zonnemaire. Tijdens deze bijeen komst zal voorlichting en een de monstratie worden gegeven van huishoudelijke apparaten en dat be tekent een programma van ongeveer twee uur betreffende mixen, malen, koffie zetten, strijken, bijverwar ming, stofzuigen, wassen, drogen en persoonlijke verzorging. BRUSSEL. In de Belgische hoge venen, ten oosten van Luik, is de eerste sneeuw van het nieuwe win terseizoen gevallen. Ook heeft het er voor het eerst weer tamelijk hard gevroren. De winter valt er overeri- gens aanzienlijk later in dan andere jaren. Sclieepvaartberichten Ameland, 5-11 210 m. nnw. Azoren. Esso Rotterdam, 5-11 m. zzw. Las Palmas. Ganymedes, 5-11 200 m. wnw. Lis sabon. Kara, 6-11 aank. River Seine naar Petit Garonne. Tara, 5-11 35 m. zzw. Fernando No- ronha. Zafra, 5-11 Khoralamaya naar Dur ban. Weer Duitse Starfighter verongelukt LECK, 6-11. Aan de monding van dé Weser ten noorden van Bremer haven is een Starfighter van de Westduitse luchtmacht neergestort. De piloot, een 30-jarige kapitein, kwam om hét leven. Dit. is de 102de Starfighter die Westduitsland verliest en de 54 pi loot die bij een dergelijk ongeval om komt. OOSTERLAND Vijf miljoen vol bij Raiffeisenbank Op de laatste dag van de Raiffei- senspaarweek, bereikte het spaarte goed bij de Coöp. Raifeisenbank een bedrag van f 5 miljoen. De jeugdige Hans Rotte Azn. maakte met een storting het markante bedrag vol. Het passeren van deze mijlpaal was voor het bestuur en raad van toezicht aanleiding bij dit feit op bijzondere wijze stil te staan. Op een donderdag gehouden bijeen komst, in> tegenwoordigheid van di recteur en personeel, kreeg de jeug dige inlegger een jongensfiets aan geboden. Hij ontving de fiets uit handen van de voorzitter de heer H: J. v. d. Zande. De vader van Hans dankte voor deze geste en wenste de bank in de toekomst alle goeds toe. BRUINISSE Vogel- en bloemententoonstelling In het recreatiekamp Stoof polder te Bruinisse wordt vrijdag en zater dag een tentoonstelling gehouden, die heden (vrijdag)avond door loco burgemeester Wi van Gilst wordt geopend. Deze tentoonstelling wordt geor ganiseerd door de Vogelkwekersver- ertiging Duiveland en Bruinisse en behalve kanaries en siervogels wor den ook bloemen ten toon gesteld. Eruitilruiiia in de Westhoek U.K. 43 krijgt te Bruinisse experimentele Minister Udink behandeling voor grotere veiligheid voor de V.N. jaar of twee, drie oud bezit en voor de aankoop van gronden, inplant, machines en eerste levensbehoeftes zich tot de nek in de schuld moest steken. De prijzen zijn voor deze man totaal ontoereikend voor de normale gang van zaken. Aantrekkelijker wordt de maatre gel waarin de minister de rooipre- mie gaat verhogen. Wat oudere telers ook uit de Westhoek zien hier meer in, ofschoon een algemene maatregel van de minister waarin elke teler, bijv. met een hectaresteun werd be deeld, beter was geweest. Nu kan de fruitteler f 2 000,per hectare krij gen, wanneer hij zijn bomen rooit mits ze niet later geplant zijn dan in 1965. De man sloopt een aantal bo men waarvan hij weet dat ze maar moeilijk meer mee kunnen omdat ze verouderde rassen vormen. Of hij stopt er helemaal mee en kan dan zelfs wegens het beëindigen van zijn bedrijf een nog groter bedrag pet- hectare innen. Hij ontvangt dan een BRUINISSE, 6-11. Bij de Hoek van St. Jacob, waar het schip wordt gezandstraald (in de haven te Brui nisse gaf dit vooral bij oostenwind te veel overlast) arriveerde, om straks door de firma Maaskant en Zonen te Bruinisse te worden afge bouwd, de U.K. 43, de achtste Noord- zeeviskotter, door de firma Vclthuys in Groningen in een serie van tien voor rekening van de firma P. Maas kant en Zonen gebouwd. Het schip is thans eigendom van de firma de Vries en Zonen te Urk en het wordt ingericht met steun van de regering. Hierin zit voor ge- DODELIJKE ONGELUKKEN APELDOORN. De 18-jarige R, Breedveld uit Veenendaal is dodelijk verongelukt tijdens zijn werkzaam heden. Breedveld die als verwar- mingsmonteur werkzaam is in het in aanbouw zijnde gebouw van de rljksmechanisehe administratie aan Desfauststraat in Apeldoorn, kwam op zeker moment te vallen en kwam twee verdiepingen lager terecht. Hij moet vrijwel op slag dood zijn ge weest. SOMEREN. Op Rijksweg-Weert- Helmond ter hoogte van Someren is een motorrijder frontaal in botsing gekomen met een personenauto. Dc motorrijder, de 30-jarige F. van den Einden, overleed ter plaatse. De be stuurder van de auto moest met. een shock naar een ziekenhuis in Hel mond worden overgebracht. HAAMSTEDE, 6-11. Men kan te genwoordig geen krant meer opslaan of er wordt geschreven over de noodtoestand in de fruitteelt. Nog steeds is er in het verloop der prijzen wat de appels betreft, geen verande ring gekomen behalve dan de uit zonderlijk goede kwaliteiten die de kostprijs wel halen. Zo gauw de te ler echter met wat kleinere maten op de veiling komt begint de ellende pas goed en wordt op elke aange voerde kilo flink verloren, zelfs wel tot 2D cent. De regeringsmaatregelen zoals die pas door minister Lardinois zijn be kend gemaakt zullen slechts ten de le een voordeel voor de Westhoekse telers vormen. De meesten onder hen hebben geen zuiver fruitteeltbedrijf meer en er wordt uit andere bronnen nog wel een inkomen verkregen. De ze overbruggingsgelden komen meer in aanmerking voor de pas begin nende teler die een bedrijf van een bedrag ineens en elke maand een ze kere uitkering, Dit hangt af van de ouderdom van de man en van de grootte van zijn bedrijf. Boomgaarden ter ziele Inmiddels gaan in de Westhoek een aantal boomgaarden ter ziele. Hoe groot het aantal hectares is, kan nog niet met zekerheid gezegd wor den, doch zo te zien wordt het toch vrij ingrijpend. Aan de Lagezoom gaat een bedrijf met de bijl kennis maken .evenals aan de Hogezoom. In de Vertonsweg sloopt de heer I. C. Boot het grootste deel van zijn bedrijf, terwijl in Burgh het fruit- bedrijf „Boeijes Bosch" bijna geheel gerooid wordt. Andere telers over wegen nog, doch er moet op gere kend worden dat het aantal hectares nog toe zal nemen. Daar deze bedrijven niet meer op-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2