Lak en Bont Jacks f59,- Winnaar no.93.520 in het Chevron kleurenspel DE ZIERIKZEESCHE CoÓfeANT K0UWENBERG 00K VOOR Verhoging wedde militairen wenselijk Rampenbrigade naar Tunesië f1000,- Tuinman Zoon De landing van de Apollo-12 NASSER KIEST DE WEG VAN GEWELD TEGEN ISRAEL ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 7 november 1969 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: jannewekken II, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - I ÏT7 ,1 jur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. In dit nummer: MjOOIÏI QOflVfi @11 11I ft CStJlOPn VPVft 1V1111P1I Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. v h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. TEL AVIV, 7-11. „Voor de zo veelste maal heeft Nasser gezegd geen andere uitweg te zien dan oor log. En hij is opnieuw van plan er in dit gebied een te veroorzaken". Dit verklaarde donderdagavond de Israëlische minister van buitenland se zaken, Abba Eban, voor de radio in commentaar op de eerdere toe spraak van de Egyptische president. Minister Eban noemde de toe spraak „hard, agressief en - in de lijn van wat altijd de politiek van Nasser is geweest - tegen elke vre- desmogelijkheid gericht". We geven ons - zei Eban - er eens temeer re kenschap van „dat het Egyptische staatshoofd de werkelijke hinderpaal voor de vrede vormt en dat zijn doel de vernietiging van Israël is". Advertentie Kunstenaars fnseren en sluiten zicli aan bij het N.V.V. UTRECHT. 6-11. Vijf kunstenaars- organisaties willen per 1 februari 1970 samengaan. De hoofdbesturen van de Algeme ne Bond van Kunstenaars (N.V.V.), de Bond van Christelijke Kunste naars in Nederland (C.N.V.), de Ne derlandse Beroepsvereniging voor Muziek en Dramatische Kunst, de Nederlandse Katholieke Bond van Musici en Artiesten (N.K.V. en het Orkestenverbond zullen het fusie- voorstel aan hun leden ter goedkeu ring voorleggen. De nieuwe organi satie, die ruim 2000 leden zal tellen, wil toetreden tot het N.V.V. en tot de Federatie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars. De kwestie van aansluiting bij het N.V.V. zal voor nader overleg worden voorgelegd aan het overlegorgaan van de drie vakcentrales. TWEEDE KAMER Verhoging militaire wedde op de lange haan? UTRECHT, 6-11. De Vereniging Van Dienstplichtige Militairen (V.V.D.M.) is, naar zy in een ver strekte verklaring meedeelt, veront waardigd over het feit dat minister Den Toom tydens de behandeling van de begroting van defensie heeft verklaard een motic-Maenen over een structurele verhoging van de wedde per 1 januari 1970 by aan vaarding naast zich neer te zullen leggen. Het feit dat de minister de motie- Maenen voorbarig noemde - aldus de verklaring van de V.V.D.M. - duidt erop dat hij zich verschuilt achter de commissie-Peyneoburg. Het is naai de mening van de V.V.D.M. onwaar schijnlijk dat de commissie voor 1 januari 1970 rapporteert, zodat de V.V.D.M. vreest dat de minister de zaak op de lange baan zal schuiven. De V.V.D.M. vertrouwt erop dat de Kamer toe zal zien op de naleving van de motie. DEN HAAG, 6-11. Dc Tweede Ka mer is van oordeel dat voor de af ronding van de nog onvolledige wed- de-regeling voor dienstplichtigen structurele verhogingen noodzakelijk zullen zijn en nodigt de regering als nog uit maatregelen te nemen tot een structurele verhoging van de wedde, ingaande op 1 janurai 1970. 1 Zo luidt de motie dié de Kamer donderdagmiddag bij de afronding van het debat over de-defensiebegro ting 1970, aanvaardde. De door K.V.P. en C.H.U. ingediende motie werd aangenomen met de stemmen van de fracties van K.V.P., P.v.d.A., C.H.U. D'66, P.S.P., C.P.N., P.P.R., S.G.P. en de Boerenpartij. Tegen het voorstel keerden zich de V.V.D.-fractie, de A.R.P., het G.P.V. en twee leden van de K.V.P.-fractie, te weten de he ren Nelissen en Notenboom. De frac ties van P.v.d.A., C.P.N, en P.P.R. gaven hun stem eerst aan deze motie nadat een verderstrekkende motie van de socialist Wieldraaijer was DEN HAAG, 6-11. Minister W. den Toom (defensie) heeft besloten, in antwoord op een van de Tunesische regering ontvangen verzoek om hulp, een geniecompagnie en enkele aan vullende eenheden naar Tunesië te zenden. Het doel is een reeks werkzaam heden uit te voeren ten behoeve van de drinkwatervoorziening in het eind september door zware regenval ge teisterde kustgebied van Tunesië. Deze hulpverlening wordt het eer ste optreden van een eenheid van de onlangs door minister Den Toom in gestelde rampenbrigade. Op 19 november zal het materieel worden ingescheept en het personeel zal met een chartervliegtuig vertrek ken en vrijwel gelijk met de mecha nische uitrusting in Tunesië arrive ren. Advertentie de Heer J. Helmink Groenestraat 15 's Heerenberg. (Gld.) Totaal 187.278 prijzen ChevrOü van /1,- t/m ƒ1000,-. Tank bij Chevron HjaJpP en win zo'n prijs. verworpen. In dit voorstel werd het oordeel uitgespoken dat de bezoldi ging van de dienstplichtigen in snel tempo naar het niveau van de be zoldiging van de vrijwillig dienende militairen gebracht moet worden. De regering werd uitgenodigd om in twee etappes van 1 jaar, te beginnen op 1 januari a.s., de beloning dei- dienstplichtigen op het gewenste peil te brengen. Voor deze motie stem den P.v.d.A., D'66, P.S.P., C.P.N., P.P.R.. Tegen waren de regeringspar tijen en de fracties van S.G.P.. G.P.V. en Boerenpartij. Advertentie bij de tijd DEU RH. O O WASHINGTON. De Amerikaanse senaat heeft donderdag de begroting van het ministerie van defensie, die 20.700 miljoen dollar (74.046 miljard gulden) beloopt, goedgekeurd. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, die vrijdagoch tend bij Bretagne was aangekomen, nam in de voorgaande 24 uren in ac tiviteit toe. Op de Scilly-eilanden, ten zuidwesten van Engeland, werd in één etmaal circa 70 mm regen ge meten. De regenzone breidde zich in het begin van de dag over Berlijn naar het noordoosten uit. In de nacht werd het weer in ons land beheerst door een uitloper van een hogedrukgebied boven Honga rije. nl de vrijwel wolkeloze en droge lucht daalden de temperaturen in een groot deel van Nederland tot on geveer twee graden onder nul. Op waarnemingshoogte en op een enkele plaats tot min vijf graden aan de grond. Bij IJsland lag vrijdagochtend een sterk in betekenis toegenomen de pressie, die zaterdagmiddag in een zeegebied ten westen van zuid-Noor- wegen wordt verwacht. Dit heeft tot gevolg dat het weer in ons land, na aanvankelijk te zijn beheerst dooi de Franse depressie, zaterdag onder invloed van het lagedrukgebied bij Noorwegen komt, waarbij met wes telijke winden opnieuw onstabiele lucht wordt aangevoerd. MEDEDELING 1 Teneinde de postale expeditie van het speciale Jubileum- J nummer mogclyk te maken, f zal de krant van dinsdag 11 november a.s. op deze dinsdag f NIET verschynen, maar op f woensdag 12 november. DE DIRECTIE J „Door een zee van hloed en temidden van branden" CAIRO, 6-11. „Nu alle pogingen om het probleem op vreedzame wyze te regelen, ydel blijken te zyn, moeten wy de weg inslaan van het geweld, door een zee van bloed en temidden van branden". Dit heeft president Nas ser donderdagavond verklaard in een rede tot het Egyptische parlement, die ook door de radio werd uitgezonden. „Bevrijding van alle bezette gebieden" In zyn eerste toespraak sinds een zware griep hem ruim twee maanden geleden trof, betoogde de 51-jarige president dat dc crisis in het Mid den-Oosten alleen kan worden opge lost op een wyze die leidt tot „de be vrijding van alle bezette gebieden en in de eerste plaats van het Arabische deel van Jeruzalem, de westelijke oever van de Jordaan en de heuvels van Golan". Nasser verklaarde dat Egypte dit jaar een half miljoen man onder de wapenen brengt en 500 miljoen Egyp tische ponden uittrekt voor de strijd, die hij onvermijdelijk noemdee. In dit verband gaf hij een overzicht van de pogingen van secretaris-generaal Thant, van de Grote Vier (Amerika. Rusland, Engeland en Frankrijk) en van Amerika en Rusland samen, om een regeling voor het Israëlisch-Ara- bische conflict te vinden. Advertentie Dal is voordelig! TV- FAUTEUILS met verstelbare voetsteun, reeds vanaf 152. Alles voor uw woning: Mol 19 Zierikzee Telefoon (01110) 2887 SCHIPHOL. Prinses Irene en haar echtgenoot prins Carlos bij hun ver trek van Schiphol naar Parijs. De prinses, die een kind verwacht, kwam zaterdag naar Nederland voor een medisch onderzoek. Onder applaus van de 350 parle mentsleden deed hy een rechtstreek se aanval op de V.S., om dat zy Is raël zouden helpen zyn „agressie" tegen de Arabische wereld voort te zetten. Het Egyptische staatshoofd hield opnieuw een pleidooi voor een Ara bische topconferentie. Daar zouden alle middelen van de Arabische we reld moeten worden gemobiliseerd voor de strijd. Nasser gaf toe, dat WASHINGTON, 6-11. De landings plaats cp de maan voor de Apollo-12 die op 14 ncvember van Kaap Ken nedy wordt gelanceerd, ligt in het wcstelyk deel van de „voorkant" van de maan die wy voortdurend zien in het gebied dat „Oceaan van de Stormen" (Oceanus Procellarum) wordt genoemd. De coördinaten zijn 2 graden 24 minuten ten zuiden van de evenaar en 23 graden 18 minuten ten westen van de lijn noord-zuid. Het centrum van de landingsellips ligt ongeveer 380 meter van de plaats waar op 19 april 1967 de Surveyor-3 een zachte landing maakte (3 graden 20 minu ten zuid, 23 graden 11 minuten west). De bodem in dit gebied bestaat uit betrekkelijk oud ma re" - m ateriaal Er bevinden zich vele grote ondiepe kraters met doorsneden van 70 tot 200 meter. Het aantal kraters van middelbare grootte, van 15 tot 70 meter, is er geringer dan in het jon gere „mare"-materiaal op andere plaatsen. WASHINGTON, 6-11. De vlucht met de Apollo-12 wordt de 37ste be mande ruimtevlucht ter wereld. Tot dusver hebben Amerikaanse ruim tevaarders 21 vluchten en Sowjet- Russische 15 vluchten verricht. In de acht en een half jaar nadat de eerste man zich boven de atmosfeer waagde hebben 44 mannen, 23 Ame rikanen en 21 Sowjet-Russen, ruim te vluchten van een kwartier tot bij na twee weken gemaakt. De com mandant van de Apollo-12, Charles Conrad, wordt de vijfde man ter we reld die voor de derde maal de ruim te ingaat, zijn collega Richard F. Gordon is de 14de man die het voor de tweede maal doet. „een groot deel van de energie van de Arabische landen tot dusver tot zuiver verlies heeft geleid". Volgens hem zou de Arabische defensieraad die zaterdag in Cairo in tegenwoor digheid van de ministers van buiten landse zaken en van defensie en de opperbevelhebbers der aangesloten landen bijeenkomt, zich over het bij eenroepen van een topconferentie moeten beraden. Israëlische reactie Westelijke wind Verwachting tot zaterdagavond: Vanavond in het zuiden van het land nog enige regen, in het noordwesten een enkele bui en weinig wind; mor gen overdag half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien; tot ma tig of krachtig, later langs de kust tot hard toenemende westelijke wind; in het algemeen iets minder koud. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 gx-aden boven noi-maal. Max.-temperatui-en: omsti-eeks nor maal. Kans op een di-oge pei-iode van min stens 12 uur: 50 pi-ocent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 pi'ocent. 8 nov. Zon op 7.47, onder 17.00. Maan op 5.58, onder 15.57. 9 nov. Zon op 7.49, onder 16.58. Maan op 7.24, onder 16.13. 10 nov. Zon op 7.51, onder 16.57. Maan op 8.54, onder 16.37. Nieuwe maan: 9 nov. te 23.11. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 8 nov. 1.55 v.m. 14.08 n.m. 9 nov. 2.34 v.m. 14.47 n.m. 10 nov. 3.13 v.m. 15.28 n.m. BROUWERSHAVEN 8 nov. 1.35 v.m. 13.55 n.m. 9 nov. 2.12 v.m. 14.31 n.m. 10 nov. 2.50 v.m. 15.10 n.m. Springtij: 12 nov. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's l1 Hoe kleiner het zandkorreltje S is des te stelliger houdt het J I1 zich voor de as, waar om de wereld draait. DEN HAAG. Donderdag was het vijftig jaar geleden dat de Neder landse radiopionier ir. H. H. Scho tanus a Steringa Idzerda vanuit hel pand Beukstraat 8, Den Haag, zijn eerste radioprogramma uitzond, waarmede de eerste radioomroep ter wereld was ontstaan. Op de foto zien we de zoon van ir. Izerda bij de zender, die zijn vader destijds ge bruikte- i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1