want die smaakt nu eenmaal anders dan andere Raad akkoord met advies aanwijzing „Beschermd stadsgezicht" Lange files door ongelukken Advertentie. Verlaging miIimiÜc It'csbibliollu'kcii te Zierikzee en pleitluo vuur uplieffiig klassensysteem kegraal'plaats ZIERIKZEE, 5-11. In de dinsdagavond onder voorzitterschap van burge meester I). VV. Kastelein vlot afgewerkte agenda van de openbare verga dering van de gemeenteraad vormde het punt „advies aanwijzing beschermd stadsgezicht" de belangrijkste aanleiding tot een vrjj uitvoerige discussie. De raad ging overigens met algemene stemmen akkoord met het betreffende voorstel van het college omtrent deze aanwijzing van het beschermd stads gezicht van Zierikzee. Een dergelijke aanwijzing houdt een omgrenzing in van het in aanmerking komende gebied, en dat wil wat Zierikzee betreft zeggen dat de gehele „oude stad" als zodanig in aanmerking wordt genomen. In het door de raad overgenomen advies van b. en w. wordt de minister voorgesteld deze grens - by de Vissersdyk en de Zuidhoek - nog iets te verruimen en wat logischer te laten verlopen. De strekking van deze zaak is voornamelijk aan te geven dat de gemeente aan het betrokken gebied bijzondere zorg dient te besteden in die zin, dat een zodanig beleid wordt gevoerd, dat de waarde van het ge zicht wegens het eraan toegekende algemeen belang blijft bestaan. Het raadslid, de heer W. den Boer merkte op dat te Zierikzee reeds een groot aantal panden op de monu mentenlijst veilig is gesteld. Nu in feite de hele (oude) stad als „monu ment" wordt aangemerkt was de heer den Boer bevreesd voor de kon- sekwenties. Met name vreesde de heer den Boer extra kosten bij ver bouwingen. De voorzitter merkte op dat een en ander niet betekent dat er niets veranderd zal mogen worden, maar wèl dat die verandering aangepast zal moeten zijn aan de omgeving. De heer J. G. L. Simmers was het eens met de heer den Boer en ook hij voorzag moeilijkheden bij even tuele verbouwingen, evenals de heer M. C. Doeleman die zich afvroeg „waar de mensen blijven die niet on der monumentenzorg vallen, en die hun pand bij een verbouwing toch zullen moeten aanpassen". De raad ging hierna akkoord met het advies van b. en w., dat echter aangevuld zal worden met de ziens wijze zoals die door de heer den Boer naar voren was gebracht. Overigens was hiermee dit punt nog niet volle dig uitgepraat. De heer M. de Moor sprak de wens uit dat het Haven kwartier niet alleen maar mooi, maar in de eerste plaats goed be woonbaar zal worden. Dit naar aan leiding van het volgende citaat uit het advies van b. en w.: „Van de wijk gelegen tussen de Oude Haven en de Nieuwe Haven kan worden opgemerkt dat, alhoewel de bebou wing in uiterlijk zeer variabele ar chitectonische waarden ten toon spreiden, de stedebouwkundige structuur op overtuigende wijze het karakter vasthoudt van het oude stadsbeeld. Het verdient derhalve aanbeveling bij het nemen van ste debouwkundige maatregelen in dit gedeelte van Zierikzee uit te gaan van de oude structuur teneinde door middel van een op rehabilitatie af gestemd saneringsplan te streven naar herstel van het oude aspect ter plaatse". De heer de Moor zei in dit verband bang te zijn voor een ha venkwartier met mooie maar on bruikbare woningen en te kleine straatjes. Mevrouw van der Werve- Schouls zei: straks hebben we mooie geveltjes die \Ve niet weggegeven kunnen krijgen. De voorzitter beaamde dat het moeilijk zal zijn om van het oude havenkwartier het unieke karakter te handhaven terwijl het er toch goed wonen zal moeten zijn. Daar voor zal in de eerste plaats geld op tafel moeten komen. Wethouder mr. K. A. Keuning was, naar aanleiding van een opmerking van de heer de Moor die de minister wat meer vrij heid zou willen vragen, van mening dat er nog wel wat „ruimte" inzit. Mevrouw v. d. Werve: „we beginnen aan iets maar we weten niet wat het gaat worden". De heer M. C. Verheij- en sloot zich hierbij aan: „we kunnen het voorstel niet goed overzien en ik zou er tegen zijn als er alleen maar „klein spul" in het havenkwartier komt". Burgemeester Kastelein: „het accent ligt hierop, dat rekening wordt gehouden met de totaliteit van het stadsbeeld en niet alleen bij het oude te blijven. Naar aanleiding van een opmer king van de heer den Boer bij de in gekomen stukken in verband met de financiële jaarstukken van de Stich ting Rode Kruis Ziekenhuis te Zie rikzee gaf de voorzitter een toelich ting op de ontwikkeling van de ta rieven, die mede zal afhangen van de uitkomsten van een efficiëncy- onderzoek dat thans gehouden wordt. De heer den Boer had gevraagd of bij de tariefsverhoging wel rekening wordt gehouden met de gemeente lijke bijdragen in de tekorten. Minder subsidie voor de leesbibliotheken Een punt van bespreking, dat ech ter geen tegenstemmen opleverde, was het voorstel van b. en w. om tot een verlaging over te gaan van de subsidie van de gemeente aan de Nutsbibliotheek. Deze subsidie zal over een periode van vijf jaar wor den ingetrokken, en te beginnen in 1970 één cent per boek- minder wor den, in 1971 2 cent minder en zo ver volgens. Mevrouw v. d. Werve stelde zich zonder enige reserve achter het voorstel van het college en wees op het feit dat - „ik ben misschien wel krenterig" - ook vele andere vereni gingen geen subsidie krijgen. Boven dien had zij berekend dat het door de C.J.V.-bibliotheek geraamde na delige slot op de begroting niet zo hoog kan zijn als was aangegeven. Verder meende mevrouw v. d. Werve dat bij grote moeilijkheden in de toekomst altijd nog de mogelijkheid bestaat hierover te praten. De heer Schot liet een ander geluid horen: hij betreurde het dat de subsidie gaat verdwijnen, en hij kreeg daar bij de steun van mej. Beije. De heer Simmers: „we vinden het allemaal jammer". De heer Doeleman consta teerde dat alle prijzen hoger worden en dat ook de bibliotheken hun lees- tarieven wel eens kunnen herzien. De raad ging hierna akkoord met het voorstel van b. en w. de subsidie in de komende jaren te gaan stopzet ten, met dien verstande dat bij moei lijkheden altijd nog gepraat zal kun nen worden. Verordeningen Vastgesteld werd een nieuwe ver ordening begrafenisrechten, dit in verband met het aflopen van de ver ordening op de heffing en invorde ring van begrafenisrechten per 1 ja nuari 1970. Mej. Beije sprak de wens uit om te komen tot een opheffing van het bestaande klassensysteem cn het vormen van een uniforme re geling. Hieraan zal de nodige aan dacht worden besteed, maar, aldus de voorzitter, tot nu toe ontbrak de tijd om een grondige herziening van de regeling voor te bereiden. Vastgesteld werd vervolgens een nieuwe legesverordening', waardoor de gemeente jaarlijks een meerop brengst van ongeveer f 2.500,- kan verwachten. De heer Simmers be treurde het dat de leges voor het verlenen van een vergunning voor danscursussen met honderd procent - van f 25,- tot f 50,- wordt verhoogd. Waarom moet nu juist deze sport ex tra worden belast, aldus de heer Simmers. Het maximum in rekening-courant op te nemen krediet voor financie ring van de dienst voor het jaar 1970 - aan te gaan met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten - werd vast gesteld op f 800.000,-. Dit punt ging onder de hamer door, evenals de voorlopige vaststelling van de ge meenterekening 1967 en de rekening van de volkscredietbank 1967. Me vrouw v. d. Werve sprak haar vreug de uit over het voorstel van b. en w. - met algemene stemmen door de raad aangenomen - om een krediet te verlenen van f 62.500,- voor de stichting van een handenarbeidlo- kaal aan de Theo Thijssenschool. Overdracht school Een formele kwestie vormde de overdracht van de voormalige chris telijke school voor u.l.o. aan de De Huijbertstraat. De overdracht van het deel van het gebouwencomplex dat nu eigendom is van de Ver. voor Chr. Schoolonderwijs, was n.l niet geheel op de juiste wijze geschiedt, zodat door de raad terzake een nieuw besluit werd genomen. Hamerstuk ken waren ook de voorlopige vast stelling van de uitgaven voor het openbaar lager onderwijs over 1968 en de vaststelling van de vergoeding volgens artikel 101 van de lager on derwijswet, idem vergoedingen bij zonder kleuteronderwijs over 1968. Vastgesteld werden voorlopig ook de bedragen van het openbaar kleuter onderwijs over 1968 en de bezoldi gingsregeling voor het gemeenteper- soneel. Volgens het door de heer Verheijen naar voren gebrachte principe van „gelijke monniken, gelijke kappen" besloot de raad verder aan het ge- meentepersoneel een uitkering ineens toe te kennen van f 140,- bruto, de zg. duurtetoeslag. Bij de rondvraag informeerde de heer Simmers naar de activiteiten van de straatnamencommissie. De heer Simmers vond verder de redak- tie van een door een aantal ingezete nen aanschrijven van de ZEGAM minder aangenaam en hij achtte het enigszins pijnlijk dat het college, zonder bericht te geven, verstek liet gaan bij de heropening een dezer da gen van een middenstandszaak. Afdeling Plattclandsvrouwcnbond „Contact en conflict tussen jongeren en ouderen'1 BROUWERSHAVEN, 3-11 Dc af deling Brouwershaven van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield de maandelijkse vergadering in het jeugdgebouw, onder leiding van de presidente mevrouw Jansen-Kroon, de aanwezigen verwelkomde inzon derheid de spreker de heer W. M. van Andel te Den Haag, die het on derwerp: „Contact en conflict tussen jongeren en ouderen" behandelde. In haar inleidend woord sprak de presidente óver het nut de kinderen niet alleen goed voedsel te geven voor het lichaam, maar ook goed geestelijk voedsel in de vorm van goede boeken, die in de Kinderkrant staan vermeld. Mevr. V. d. Putte- Versprille. gaf een nabeschouwing op de zangavonden van Marie Cecile Moerdijk. Met enkele andere leden had zij deze bezocht en zij gaf de Voor 30 jaar BRUINISSE. De nieuwe weegbrug aan de Verlengde Beursstraat is of ficieel gecontroleerd en goedgekeurd De weegbrug heeft een draagver mogen van 20 ton. ZIERIKZEE. De thee is 2 cent per ons duurder geworden in verband met de gestegen transportkosten. BRUINISSE. Voor de betrekking van controleur der werkverschaffing en steunverlening hebben zich 13 sollicitanten aangemeld. ELLEMEET. De kermis is op de gewone kalme wijze gevierd. De aan wezige soldaten zorgden er voor dat het iets drukker ivas dan anders. Er deed zich geen enkel incident voor. ZIERIKZEE. De oudste sportver eniging van Zierikzee „Rust Roest" bestaat 20 jaar. De officiële herden king moest door de internationale toestand opgeschort worden,, maar zal nog dit jaar plaats hebben. ZIERIKZEE. Voor de R.K. Propa- gandaclub hield de bekende radio spreker pater Henri de Greeve een lezing over De Bond Zonder Naam. RENESSE. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Renesse en Noordwelle heeft besloten over te gaan tot invoering van de nieuwe psalm- en gezangenbundel. BRUINISSE. In de gemeenteraad werd gesproken over de mogelijk heid om huiseigenaren -te verplich ten schuilgelegenheid voor hun huurders te doen aanleggen. boodschap door, dat er op vergade- ringen wat meer dient te worden ge zongen. De daad bij het woord voe gend, zong mevr. V. d. Putte enkele volksliedjes, die goed in de smaak vielen. De cursus „fijne keuken" is prima geslaagd. Een flink aantal le den hadden zich hiervoor gemeld. Medegedeeld werd dat mevr. Van Schelven-Wisse benoemd is tot lid van de kascommissie. In zijn causerie wees de heer Van Andel op het feit dat de problemen in de wereld thans heel anders lig gen dan vroeger. Uitgangspunt dient ook nu te zijn dat er een menselijk en goed gericht gezag is, want dan alleen kan er een maatschappij groeien, waarin onderling contact en samendenken mogelijk zijn. Veel meer contact dient er te bestaan tus sen ouderen en jongeren. De groot ste schuld aan vele moeilijkheden gaf de heer Van Andel aan de tv, die de ouders belet tijd te reserveren voor de problemen van de kinderen. Na de pauze werden enkele vragen gesteld, waaruit een gezellige dis- kussie ontstond. De presidente deel de nog mede dat aan de kerstavond kindei'en mee kunnen. Zij dienen dan te worden opgegeven bij de se cretaresse. De volgende vergadering werd vastgesteld op 25 november a.s. Mau kan Etna-avontuur navertellen SCHIPHOL, 5-11. Met licht-bevro- ren voeten en met nog enige ver wondingen aan de handen, doch overigens uiterlijk nog fit, is de 49- jarige portier-telefonist van het O. L.V.-Gasthuis te Amsterdam, de heer J. van Groningen, uit Italië op Schiphol teruggekeerd van zijn le vensgevaarlijke avontuur op de hel lingen van de 3200 meter hoge Etna. Drie etmalen zwierf hij daar tus sen de grote ï'otsblokken van de lava-velden op zoek naar de be woonde wereld, nadat hij vorige week woensdag dicht bij de top van de vulkaan zijn twee metgezellen was kwijtgeraakt. Hoewel het zicht goed was en hij 's nachts ver in de diepte de lichtjes van de bewoonde wereld lokkend zag flonkeren zag hij geen kans alleen de weg terug te vinden. „Ze zeggen, dat de Italiaanse poli tie zelfs met helikopters naar me heeft gezocht", zo zei hij op Schip hol, „maar ik heb er niet een ge zien". Advertentie Uw werk krijgt een lift met King. Elke King pepermuntis namelijkeen „rondjeenergie waardoor u nèt iets meer presteert. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdtmonden frisen mensen monter. A 1 Natuurzuiver mijn volgende pakje is weer Ouderavond openbare basisschool te Oosterland KORTE BERICHTEN „Vrome wens": een televisietoestel Er bestond goede belangstelling voor de ouderavond van de openba- i*e basisschool alhier, die werd ge houden in het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw aan de Sint Joostdijk, onder voorzitterschap van de heer J. H. Stoutjesdijk Lz. De voorzitter opende de vergadering met een wel komstwoord tot de aanwezigen, in zonderheid tot wethouder A. Stout jesdijk, de heer Visser van de school raad en tot de leerkrachten van de school, waaronder ook de vakonder wijzeres en ds. Ommering. In zijn openingswoord wierp spr. een blik achterwaarts en bracht dank aan het onderwijzend perso neel voor alles wat het in het afge lopen jaar in het belang van het on derwijs heeft verricht. Er zijn mo menteel drie leerkrachten en 88 leer lingen .Wanneer er nog acht bijko men kan een vierde leerkracht wor den aangetrokken. Nog twee wen sen bracht de voorzitter naar voren, nl. een nieuw schoolgebouw (het oude wordt een „onding") en voor het onderwijs een televisietoestel. De penningmeesteresse, mevrouw Geelhoed-Boot, deed verslag van de stand der financiën, waaruit bleek dat de inkomsten bedroegen in het voorbije jaar f 448,16, de uitgaven f 313,19, alzo een batig saldo van f 134,97. De dairies Beije-Reinhoud en Goudzwaard-Hage hadden de be scheiden nagezien en in goede orde bevonden, waarvoor de voorzitter de dames dankte Het schoolhoofd, de heer' Bolkenbaas, verkreeg het woord en wees op de uitlatingen van dr. Mellema betreffende de schoolmelkvoorziening. Verder op de actie die gevoei'd wordt om het „zitten blijven" af te schaffen, wat zijn sympathie heeft, doch wat zeer veel geld zal gaan kosten, bv. door grotere lokalen etc. Het zal nog wel een jaar of 10 of 15 duren eer dit kan woi'den gerealiseerd. Het school hoofd pleitte verder voor meer gymnastiekonderwijs op school en intensiever lichamelijke oefeningen, en hoopte op een spoedige gereed- koming van de turnzaal in de Van den Abeelestraat. Bestuursverkiezing Bij de bestuui'sverkiezing, die hierna plaats vond, werd mevr. M. van den Bei'ge-de Vos herkozen en in de plaats van de heer J. H. Stout jesdijk (voorzitter), de heer Anth. Ista Wz. Thans was „het wooi'd" aan de schooljeugd, die ditmaal mede werking verleende. Er wéi'd op het podium een muzikale mars uitge- voerd, velschillende vi-agen beant woord en een toneelspelletje „De te lange bi'oek" opgevoei'd, waarvan vooi'al het laatste zeer in de smaak viel. De heer Bolkenbaas richtte zich vervolgens tot de scheidende voorzitter die 7 jaar lang met toe wijding de teugels in handen had van de oudércommissie en dat op een wijze die bijzondere waardering verdient. „U hebt een goede ver standhouding tussen onderwijzend personeel en ouders gestimuleerd, en wc konden steeds op u rekenen, cn we danken u hiervoor hartelijk", al dus het schoolhoofd, die de heer Stoutjesdijk een passend geschenk overhandigde. Dankwoorden Deze dankte hiervoor en voor de waarderende woorden en betoogde dat hij het werk altijd graag had ge daan. Hij dankte ook voor de goede samenwerking in de 7-jarige peri ode. Tenslotte deelde wethouder A. Stoutjesdijk mee. namens de ge meente Duiveland, dat de bouw van een nieuw schoolgebouw steeds de aandacht heeft van het gemeentebe stuur en dat hieraan hai'd woi'dt ge werkt. Beschikbaai-stelling van een schooltelevisie zal vermoedelijk voor -eerst nog wel tot de vrome wensen blijven behoren want, aldus de wet houder: dan zouden er immers zes toestellen moeten komen omdat er zes scholen zijn in de gemeente. Ver der dankte hij het onderwijzend per- soneel, waarbij ook de vakander- wijzei-es en ds. Ommei-ing voor alles wat ze voor het ondei'wijs doen en vei'gat daarbij ook de fam. van dei- Have niet, die op keurige wijze de school schoon houdt. Ook de schei dende voorzitter ontving een dank woord, waarna sluiting. Exclusieve lederen geschenken en bureaugarnituren fAOWb ">AM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE KERKRADE. Prins Claus heeft de uitnodiging aangenomen van de heer F. Dohmen als voorzitter van het be stuur om op 17 juli 1970 het zesde wereld muziekconcours te Kerkrade te openen. OUDE AMSTEL. 5-11. Op; rijks weg 1 (Amsterdam-Utrecht) is ter hoogte van de afrit naar Oude Am- stel een ernstig verkeersongeluk ge beurd, waarbij één persoon om het leven is gekomen. Vijftien personen wagens zijn bij de botsing betrok ken. De gehele rijbaan werd ver sperd, zodat zich kilometerslange files vormden. Op de rijbaan Utrecht-Améterdam hebben zich eveneens aanrijdingen voorgedaan, waarbij overigens geen slachtoffers zijn gevallen. Op de Moerdijkbrug - rijksweg 16 - kampte het verkeer met aanzien lijke opstoppingen, nadat zich hier aanrijdingen hécklen voorgedaan. Ook hier ontstonden lange files. Zie kenwagens, die enkele gewonden van het ongeluk moesten ophalen, hadden de grootste moeite on\ de plaats des onhoils te bereiken. UIT HET BINNENLAND TANGE. Brand brak uit in het gasontspanningsstation van de Ne derlandse Gasunie te Tange-Alte- veer, gemeente Olstwedde. De brand weer van Stadskanaal kon niet ver hinderen dat het station geheel uit brandde. Door een explosie werd de achtermuur eruit gedrukt. NIEUW VENNEP. De 26-jarige metaaldraaier L. Batenburg uit Lisse kwam met zijn bromfiets te vallen op de Hoofdweg in Nieuw Vennep. Hij werd overgebracht naar het Eli sabeth Gasthuis te Haarlem waar hij in de loop van de ochtend over leed. VLAARDINGEN. De politie heeft in een caravan, staande op een ter rein in Vlaardingen, de 47-jarige Duitser J. G. en de veertienjarige H. W. E., beiden afkomstig uit Keulen, aangehouden. Ze waren hier zonder middelen van bestaan. RENKUM. Terwijl het gezin nog sliep, is brand uitgebroken in de wo ning van de koopman L. Gerritsen aan de Bosweg in Renkum. De wo ning is geheel uitgebrand. OUDE PEKELA. De circa 50 werk nemers van de steenfabriek Strating N.V. in Oude Pekela zijn in staking gegaan. Dat gebeurde na een ge sprek tussen directie en werknemers over loonsverhoging. De directie ging niet op de eisen in, waarna het werk werd neergelegd. UTRECHT. Het herfstweer, dat zo abrupt de zomerresten heeft opge ruimd, heeft de spoorwegen op ver schillende plaatsen in het land last bezorgd. De herfstbladeren maakten de rails op vele plaatsen zo glad dat vele treinen bij vertrek en aankomst slipten, waardoor vertragingen van enkele minuten ontstonden. EMMER-ERFSCHEIDERVEEN. De boerderij van de landbouwer R. Lef- fers uil Emmer-Erfscheiderveen (in zuid-oost Drente) is geheel door brand verwoest. Een grote hoeveel heid graan en aardappelen, dié in de boerderij was opgeslagen, alsmede enige landbouwmachines gingen ge heel verloren. DEN HAAG. De werknemersorga nisaties die partij zijn bij de collec tieve arbeidsovereenkomsten in de metaalindustrie (groot-metaal) en in de metaalnijverheid (klein-metaal) hebben hun voorstellen voor de ver nieuwing van die overeenkomsten thans ingediend. SCHERPENZEEL. De 30-jarige B. N.. die op 14 oktober uit de Prof. Pompekliniek in Nijmegen ontsnap te, is door de rijkspolitie in Scher- penzcel gearresteerd. N. heeft be kend sinds zijn ontsnapping 22 dief stallen te hebben gepleegd. EINDHOVEN. 46 studenten van de sociale akademie in Eindhoven zijn door hun directie uit dc schoolge bouwen verwijderd. Aanleiding daar -toe vormde dc weigering van dc directie om het door dc studenten ontworpen alternatieve studiepro gramma te aanvaarden, naar de ac tiegroep meedeelt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4