morgen doorregen runderlappen Unisex DE ZIERIKZEESCHE COURANT individuele huursubsidies - Bevordering van de doorstroming Biafra: Geen stap dichter bij de vrede Weer vliegtuigen gedwongen naar Cuba Republikeinse overwinning in Virginia NAVO bespreekt resultaten van Praag Sneeuw in Engeland Studenten protesteren tegen nota-Veringa Coll Pullovers vanaf f24,50 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 november 1969 Nr. 20298 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 jur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Hoofdingelanden bezochten werkeiland Adviezen Raad voor de volkshuisvesting Dit nummer bestaat uit 10 pagina's DEN HAAG, 5-11. Minister ir. W. F. Schut (volkshuisvesting en ruim telijke ordening) heeft twee advie zen van de Raad voor de Volkshuis vesting ter kennis van de Tweede Kamer gebracht. Een daarvan heeft betrekking op een in te voeren sy steem van aanvullende individuele huursubsidies, het andere op de be vordering van de doorstroming. Bei de adviezen zijn nog bij de regering in overweging. De Raad van Volkshuisvesting is van oordeel dat er mede gelet op de voorzieningen ingevolge de algemene Bijstandswet voornamelijk behoefte is aan een regeling voor toekenning van aanvullende individuele huurbij- dragen voor de inkomensklassen die liggen tussen f 6.000,- en f 15.000.,- Daarbij acht hij het niet onredelijk wanneer l/,: q l/7 deel van het inko men aan huur wordt uitgegeven. De Raad voor Volkshuisvesting heeft ook advies uitgebracht over de bevordering van de doorstroming. Het nemen van bijzondere maatre gelen acht de raad rechtvaardig. De colleges van burgemeester en wethouders dienen - wettelijke be voegdheden te krijgen voor het be reiken van een doelmatiger en bil lijker verdeling van de woongele genheid, nieuwe verhuringen door gemeenten en woningcorporaties van goedkope woningen die hiermee in strijd zijn moeten worden voorko men. Er dient ter bevordering van de doorstroming een nieuwe, doeltref fende bijdrageregeling annex door stromingsfonds te komen, zo zegt de raad. Uit het doorstromingsfonds zouden ook door bepaalde gemeenten te maken kosten voor publiciteit be streden moeten worden. Van haar kant zou de regering de doorstro ming in meer algemene zin moeten propageren. Als dwingende maatregel dient de huurprijs van goedkope woningwet woningen idividueel te worden aan-! gepast aan een bedrag dat als uit gave voor huisvesting redelijk kan worden geacht, in de geest van het Belgische en het Franse „surloyer"- stelsel. Dit bedoelde surloyer-stelsel houdt in hoofdzaak in, dat: a. In de gevallen, waarin de huur minder bedraagt dan een in de rege ling genoemde limiet en tevens de huurder een inkomen geniet dat bo ven een eveneens in de regeling vastgelegde grens ligt, een huuraan- passing plaatsvindt door de huur met een toeslag te verhogen. b. De toeslag afhankelijk is van Advertentie een goed stuk vlees hoort erbij spruitjes, rode kool of bietjes met smullen maar! MIAMI, 5-11. Twee ltfnvliegtuigen, een uit Brazilië en een uit Nicaragua, zjjn gedwongen 'naar Cuba te vlie gen. Een straalvliegtuig van „Lanica", de nationale luchtvaartmaatschappij van Nicaragua, was op weg van Ma nagua naar Mexico-Stad, toen de pi loot de controletoren van Miami per radio berichtte, dat hij door mannen met vuurwapens was gedwongen koers te zetten naar Cuba. Een woordvoerder van „Lanica" deelde mee. dat het ging om twee kapers en dat deze de 23 passagiers hebben laten uitstappen in Georgetown op een van de Engelse Cayman-eilan- den. Het is de eerste keer, dat een AMSTERDAM. Universiteitsverga dering van cle Universiteit van Am sterdam in de aula aan het Spui, bijgewoond door ongeveer 2100 stu denten en door Provoraadslid Roel van Duyn, die een motie indiende. enerzijds de huur en anderzijds het bedrag, waarmee het inkomen van de huurder de getrokken grens over schrijdt en c. Een boven die grens uitgaand in komen slechts tot een bepaald be drag in aanmerking wordt genomen. Het stellen van een maximum aan het in aanmerking te nemen inko men acht de raad noodzakelijk, om dat moet worden aangenomen dat de huren van goedkope woningen na verhoging met toeslagen, die op dat maximum zijn afgestemd, op het ni veau der huren van nieuwe woning wetwoningen zullen komen te liggen. De gedachten van de raad gaan uit naar een huurlimiet als onder a. be doeld, van omstreeks f 1.500 per jaar, een inkomensgrens, eveneens als onder a. bedoeld, van circa f 15.000 per jaar en een maximum, als onder c. bedoeld, van ongeveer f 24.000 per jaar. Jongen door vrachtauto overreden GRONINGEN, 5-11. Omstreeks half zes woensdagavond is de 15- jarige Hendrikus Kazemier te Ze venhuizen (Gr.) door een vrachtauto aangereden en gedood. Het ongeluk gebeurde toen hij met twee vriend jes de weg overstak en daarbij ge schept werd. De twee andere jon gens konden tijdig wegspringen. Binnenkort nieuwe telefonische tijdmelding DEN HAAG. 5-11. Hel grootste' deel van Nederland zal zeer binnen kort bij het kiezen van „002" de nieuwe tijdmeldingsapparatuur ho ren. Deze meldt, in tegenstelling tot de oude apparatuur, niet alleen de uren en de minuten, maar ook de seconden en wel met een interval van 10 sec. (wie 002 draait hoort bv.: „Bij de volgende toon is het negen uur, 50 minuten en 40 sec."). De verzilthigsscliade in de tuinbouw vliegtuig van deze lijn werd gekaapt, aldus de woordvoerder. Een uit Europa komend toestel van de Braziliaanse maatschappij „Varig" met 99 inzittenden is tussen Buenos Aires en Santiago eveneens gedwon gen naar Cuba te vliegen. De Boeing 707 kwam vroeg in de avond op de luchthaven van Santiago aan. Alleen een zwangere vrouw met haar man mochten het toestel verlaten. De an dere passagiers bleven aan boord, na te hebben bijgetankt vertrok het vliegtuig naar Havana. Tijdens de landing in Santiago was de Boeing door politie omsingeld. Niemand werd tot het vliegtuig toe gelaten. Er waren vijf kapers, onder wie een vrouw. De Westduitse douane heeft aan de grens met Oostenrijk 300.000 re volverkogels ontdekt in een Turkse vrachtauto. OWERRI, 5-11. De Biafraanse lei der, generaal Ojoekwoe, heeft ver klaard dat zyn land en Nigeria geen stap dichterbij de vrede zijn geko men. Volgens hem wordt de kans steeds groter dat de burgeroorlog op het slagveld wordt beslecht met een Biafraanse overwinning. Ojoekwoe zei op een persconferen tie in Owerri, de vooruitzichten op vredesonderhandelingen klein te achten. De Biafranen voelden dat Nigeria, als ze stand hielden, het geen half jaar meer zou volhouden. „Nigeria kan niet langer winnen", zei Ojoekwoe. Een half jaar geleden zou hij nog geaarzeld hebben dat te zeggen, maar nu waren er tekenen dat de Nigerianen „ineen begonen te storten". De economie stond onder druk en er dreigde industriële on rust Brand in varkensschuur HENGELO, 5-11. Woensdagavond omstreeks kwart voor elf is brand uitgebroken in een grote veeschuur bij de landbouwer Regelink in het buurtschap Noordink bij Hengelo (Gelderland) Bij deze uitslaande brand kwamen 14 varkens met big gen om Een grote voorraad stro ging verloren. De Hengelose brandweer bestreed het vuur met groot mate rieel. WASHINGTON. 5-11. Een jui chende president Nixon verscheen woensdag voor de Amerikaanse te- Man heet vrouw in kuit AMSTERDAM, 5-11. Een 21-jarige vrouw is in de Vondelstraat in Am sterdam door een onbekende man in de rechter kuit gebeten. Tei-wijl zij gebukt stond om het slot van haar fiets te openen voelde de vrouw plotseling een scherpe pijn aan haal been. Toen zij zich omdraaide zag zij een man hard weglopen. Een af druk van een gebit en een bloeduit storting in haar volgens een politie man welgevormde kuit vormden het duidelijke bewijs dat zij slachtoffer van een „kuilenbijter" was gewor den. DEN HAAG, 5-11. In het Zuid- Hollandse glasdistrict (Westland „De Kring", gebied Delft-Pij nacker) wordt een verziltingsschade voor de glastuinbouw van om en bij de tien miljoen gulden op het ogenblik on herroepelijke werkelijkheid. Blijft de wateraanvoer van de Rijn nog een tijdje laag, dan kan dat zelfs tot twintig miljoen oplopen. Aldus een berekening van de ver- ziltingsdeskundigen van het Land bouwschap. Grote drukte verwacht op Japanse Expo SCHIPHOL, 5-11, De eerste ramin- gen over het bezoekersaantal van de Expo '70, die op 15 maart door de Japanse keizer in Osaka zal worden geopend, zijn te laag gebleken. Men had gerekend op circa 30 miljoen gasten, maar. volgens een nieuw on derzoek zal deze wereldtentoonstel ling, de eerste ooit in Azië gehou den, tussen de 45 en 50 miljoen be langstellenden trekken en dat brengt organisatorische problemen met zich mee. BRUSSEL, 5-11. Nederland heeft, evenals de andere Navo-landen van ochtend in de uitgebreide zitting van de permanente Navo-raad in Brussel uiting gegeven aan twijfel over de waarde van de conferentie over een Europese veiligheidsconferentie te Praag van de Warschaupact-landen. Aldus werd woensdag in confe rentiekringen voornomen. In het vrijdag jl. in Praag uitgegeven com- Amerikaanse justitie verbiedt Vietnam-mars WASHINGTON, 5-11. Het Ameri- kaanse ministerie van justitie heeft woensdag de voorgenomen massale mars van Vietnam-demonstranten langs het Witte Huis verboden. Het ministerie zei inlichtingen te hebben ontvangen waaruit bleek dat een aantal van de te verwachten 200.000 betogers van plan zou zijn ongere geldheden te beginnen. munique wordt voorgesteld in de eerste helft van 1970 in Helsinki een Europese conferentie over veiligheid en samenwerking te houden. Vertegenwoordigers van zeven landen hebben in de ochtendverga dering van de Navo-raad het woord gevoerd. Geen van deze landen zag, zo zei men in conferentiekringen, veel perspectief in het communique. LONDEN, 5-11. De lange zomer in Engeland is ten einde. Na een okto bermaand die de warmste is ge weest sinds het begin van deze eeuw - de temperatuur lag bijna voortdu rend boven de 22 graden - is nu in het noorden van Engeland, met na me in het „Lake district" de eerste sneeuw gevallen. De temperatuur is overal sterk gedaald vooral in Schot land waar het reeds enkele graden vroor. HET HOGER ONDERWIJS AMSTERDAM, 5-11. Verwerping van de nota Veringa, een eis tot uit stel van behandeling van het wets ontwerp voor de zgn. 100-procent regeling en een ultimatum aan het college van curatoren van de uni versiteit van Amsterdam om hun be stuursstructuurplan voor de indie ning bij de gemeenteraad eerst in de universitaire gemeenschap in stem ming te brengen. Dit zgn de voor naamste uitkomsten van de algeme ne vergadering, die de studentenver eniging Asva had uitgeschreven als protest tegen de nota van de minis ter van onderwjjs en wetenschappen en de 100-procent regeling. Tevens had de Asva, gesteund door de wetenschappelijke staf van de universiteit van Amsterdam, de studenten opgeroepen de colleges vandaag niet te bezoeken. De staking was bijna volledig. De collegezalen in de Oudemanhuis- poort waren in de meeste gevallen leeg of enkele studenten aan een dis cussie. Prof. mr. Ch. J. Enschede probeerde vanmorgen nog college te geven, dat echter door een aantal oproerigen werd verstoord. Enkele colleges zijn normaal doorgegaan. Op het Roeterseiland (b-faculteiten) gingen de colleges in het algemeen over in discussies, zoals dat ook het geval was op de Vrije Universiteit. Was het aantal thuisblijvers in de ochtenduren vrij groot, in de middag kwamen ruim 2.000 studenten naai de aula van de universiteit van Am sterdam om daar over actuele pro blemen van gedachten te wisselen. De discussie over de 100-procent- regeling resulteerde in een motie, waarin, uitstel van behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Ka mer wordt geëist totdat de herstruc turering van het bestuur van de uni- bij de tijd fokgmit Er is een ogenblikkelijke vol- doeningmaar een lang ver- f wijt in ieder hard woord dat j J wij gebruiken. W47 2EQT DE BILT s -O V MKililiai ■KiH levisie in een vraaggesprek naar aanleiding van de republikeinse overwinningen bjj de gouverneurs verkiezingen in Virginia en New Jersey. Hij zag in deze overwinningen een bewijs, dat de critici van zijn Viet- nampolitiek terrein aan het verliezen waren. Bij de strijd om het burgemeester schap van New York eindigden de republikeinen op de derde plaats. De overwinning ging naar de liberale onafhankelijke John Lindsay, een onwrikbare tegenstander van de oor log in Vietnam. Volgens de New- yorkse republikeinse senator Char les Goodell, zelf tegenstander van Nixons Vietnampolitiek, heeft Lind say zich echter nooit voor of tegen de politiek van Nixon uitgesproken. versiteiten is doorgevoerd. Voorts hebben de studenten besloten er bij de senaat op aan te dringen dat deze in het belang van de universiteit alles in het werk zal stellen alsnog tot overeenstemming te geraken met de overige geledingen. Advertentie Veranderlijke bewolking Verwachting tot vrijdagavond: In het algemeen veel bewolking met plaatselijk een bui, maar ook opkla ringen; overwegend matige wind. aanvankelijk zuid tot zuidoost, latei- uit westelijke richtingen; minder koude nacht; morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als van daag. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 lot5. Min.-temperaturenomstreeks nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: .80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 7 nov. Zon op 7.45, onder 17.02. Maan op 4.37, onder 15.44. Nieuwe maan: 9 nov. te 23.11. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 7 nov. 1.13 v.m. 13.29 n.m. BROUWERSHAVEN 7 nov. 0.57 v.m. 13.21 n.m. Springtij: 12 nov. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 6-11. Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van woensdag op donderdag trok een hogedrukgebied van noord-Frankrijk naar west- Duitsland, hetgeen in het binnen land met plaatselijke opklaringen en weinig wind gepaard ging. De tem peraturen daalden daarbij in het zuiden van het land tot één a twee graden beneden het vriespunt. Eind hoven meldde aan de grond een mi nimum van minus drie graden. De lucht in onze omgeving was nog on stabiel van opbouw, zodat, vooral in de kustgebieden enkele buien voor kwamen. Uit een lagedrukgebied bij de Azoren maakte zich een kleine depressie vrij, die donderdagochtend op vijfhonderd kilometer ten zuid westen van Ierland was gelegen, in de richting van noox-d-Frankrijk koei-ste. Over de Nooi-dzee naderde een trogvoi-mige stoi-ing, die vrij dagnacht boven Denemai-ken wordt verwacht. Tengevolge van deze ont wikkelingen zal in het zuiden van het land de bewolking toenemen, met kans op regen, terwijl in het nooi'den de opklaringen aanvanke lijk veelvuldiger zullen zijn. Foam de Luxe gezond, verkwikkend slopen Kosmos 306 geland BOCHUM, 5-11. Het ruimte-obser- vatoi-ium in de Duitse plaats Bo- chum heeft bekend gemaakt dat de Russische satelliet Kosmos 306 is ge land. Het ruimtevaartuig zou ei-gens in Rusland en zachte landing hebben gemaakt. DEN HAAG. In verband met het Nieuw-Guineadebat in de V.N. op 12 november wordt thans in de haast een demonsti-atie van in Nedei-land verblijvende Papoea's vooi-bei-eid. die zaterdag in Den Haag zal wor den gehouden. EMMELOORD. Op de Kamperweg bij Emmeloord is woensdagmiddag een gecompliceex-d auto-ongeluk ge beuld, waarbij een inwoner van Emmeloord, de 45-jarige ambtenaar van de rijkslandbouwvooi-lichtings- dienst I. van do Boom, werd gedood.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1