Wathebje aan een dure automobiel... ...als er geen Mercedes-service achter staat Grijp uw kans! Inbreker met vakantie f2,- Fa. W. Gilijamse Geslaagde „kijk' - ouderavond openb. basisschool Noordgouw e Gratis Koningin Juliana bij bevrijdingslierdenking te Middelburg STREEKNIEUWS IN DE GREEP (X) VAN DE GRIEP? WITTE KRUIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 4 november 1969 Nr. 29297 NOORDGOUWE, 3-11. Vorige week vond te Noordgouwe in de openbare basisschool een gecombineerde „kyk"- en ouderavond plaats. Voor beide gedeelten van deze avond be stond een redelijke belangstelling. Gedurende de „kijk"-avond konden de ouders het werk van hun kinde ren bekijken en desgewenst een on derhoud hebben met het hoofd van de school, de heer G. Gerritsen. De eigenlijke ouderavond werd door de voorzitter van de oudercom missie, de heer Lokerse, geopend met een woord van welkom. De secreta resse, mevrouw Van Hattem, las o.a. het financieel verslag over het tijd vak 1968-1969, waarna het hoofd der school het jaarverslag las, waarin enkele hoogtepunten uit het school jaar de revue passeerden, o.a. het verkeersexamen. In schoolverband werd deelgenomen aan enige wed strijden, o.a. de tekenwedstrijd van de Nutsspaarbank, waarbij ene dei- leerlingen een fraaie prijs won. De school kwam in het bezit van een fraaie medaille, gewonnen bij een wedstrijd bij het 100-jarig jubileum van een grote fabriek. De kinderen1 namen deel aan een aantal sporteve nementen en wonnen enkele groeps- prijzen. De heer Gerritsen betreurde het dat de sportdag te Noordgouwe geen succes werd, in tegenstelling tot andere jaren, en uitte zijn vreugde over het feit dat de kinderen thans kunnen leren zwemmen in het zwembad te Nieuwerkerk. Bij de bestuursverkiezing werd de in zijn geheel aftredende oudercom missie herkozen. Een in de pauze ge houden verloting bracht f 90,- op. Advertentie Wat heb je aan een dure automobiel als de dealer voor zijn vak niet even vak-kundig is als de eonstructeur? Wat heb je aan een dure auto als uit de outillage van de dealer niet hetzelfde streven naar perfektie spreekt, als waarmee ook elk detail van de auto wordt vervaardigd en gemonteerd? Wat heb je aan een dure auto ais de kwaliteit en de kwantiteit van de dealers niet bijdraagt tot dat gevoel van weergaloze veiligheid? Wat heb je aan een dure automobiel 0 AUTOMOBIELBEDRIJF Renessc, Lange Reke 2, tel. 01116-370 35 MIDDELBURG, 1-11. De Oude Kerk in Middelburg vormde het in drukwekkende decor, waartegen zich zaterdagochtend de herdenking van de bevrijding van het grootste deel van Zeeland, nu 25 jaar geleden, af speelde. Voor de spreekstoel staande vlag gen herinnerden niet alleen aan de rol, die de geallieerde troepen en spe ciaal de Canadese hebben gespeeld bij de herovering van Zeeland, maar ook aan de Duitse bezetter, die pas na grote gezamenlijke geallieerde in spanning uit het Zeeuwse land kon worden verdreven. Om dit te her denken waren zaterdagochtend hon derden mensen in deze kerk bijeen gekomen. Niet allen wai-en alle la gen van de Zeeuwse bevolking ver tegenwoordigd, maar ook bevond on ze vorstin zich te midden van deze Zeeuwen om de zware dagen van weleer te herdenken. Daarnaast was minister-president P. J. S. de Jong naar Middelburg gekomen, evenals de ambassadeurs van Groot-Brittan- nië, België, Noorwegen, Frankrijk en Canada en verder tal van burgerlij ke, militaire en kerkelijke autoritei ten, onder wie Mgr H. Ernst, bis schop van Breda. Terwijl de organist preludeerde op „Het Zeeuwse Volkslied" en „Geluk kig is het land", en de orgelklanken tot buiten de kerk getuigenis van de herdenking aflegden, betrad konin gin Juliana het kerkgebouw in ge zelschap van prof. dr. L. de Jong, di recteur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, die later de herdenkingsrede uitsprak. Men zie hiervoor elders in dit nummer. op een proefabonnement tegen de sterk ge reduceerde prijs van voorzes weken Als u definitief abonnee wordt, krijgt U, zo lang de voorraad strekt, alsnog het fraaie jubileumlepeltje dat alle abonnees ontvangen ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan. Ja. noteer mij voor een proefabonnement tegen de gereduceerde prijs van 2,—. Adres: Woonplaats: Ik betaal automatisch per postgiro bankgiro of per kwitantie -) Doorhalen wat niet wordt bedoeld. Knip de bon uit. Verzend hem in een gesloten envelop. Plak geen postzegel. Adresseer de envelop als volgt: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Antwoordnummer 12 - Zierikzec l'raatje over jeugdcriminaliteit Nadat was gepauzeerd* hield de heer P. Ligtvoet, chef van de zeden- en kinderpolitie te Rotterdam een praatje over jeugdcriminaliteit. De kinderpolitie behandelt voornamelijk de misdrijven begaan door jeugdigen in de leeftijd van 7 tot 18 jaar. Met het stellen van de vraag waar de oorzaak ligt van het feit dat jon gens en meisjes diefstallen plegen wordt de problematiek naar voren gehaald waar de welvaartsstaat thans mee te kampen heeft. De heer Ligtvoet noemde zaken die mede een oorzaak kunnen vormenslecht voor beeld van de ouders, te weinig zak geld, slechte voorlichting op allerlei gebied, invloed van radio, t.v., kran ten en boeken, slechte vrienden. Met name de ouders doen er veel aan toe of aan af of kinderen gaan stelen. Ouders kunnen kinderen in het da gelijks leven een goed voorbeeld ge ven, de politie kan niet alleen de cri minaliteit tot staan brengen. Het komt nog te veel voor dat de burger de politie in „z'n hemd" laat staan. Politie en burger moeten elkaar de hand reiken zodat een hechte band ontstaat. Toch is er reden voor opti misme: als een kind zoek raakt wer ken vele burgers mee aan de opspo ring. De heer Ligtvoet gaf de ouders het advies hun kinderen goede voor lichting te geven, vooral op sexueel gebied, en inspraak te geven bij de bepaling van de grootte van het zak geld en de jeugd verder een goed voorbeeld te geven in de dagelijkse en het maatschappelijk verkeer. De voorzitter besloot de geslaagde ouderavond met woorden van dank tot de heer Ligtvoet en alle aanwe zigen. ZIERIKZEE „De Lichtboei" De leiding van „De Lichtboei" deelt mede dat enkele medewerkers zich hebben gemeld, waardoor het moge lijk is het programma weer iets uit te breiden met enkele clubs en het iets te wijzigen. Op de dinsdagmid dagen is er gelegenheid voor vrije expressie en op de avonden een nieuwe club (glasbuigen). De leer- bewerking is naar de donderdag verschoven. RENESSE De Zeeuwse collecte De te Renesse door enige dames van de vrouwenvereniging „Martha" gehouden Zeeuwse collecte bracht f 244,71 op. BRUINISSE Iedere dag een duik Mevrouw J. Jumelet-van den Bos uit Bruinisse zal in haar verdere le ven aangename herinneringen be waren aan de mooie herfst van 1969. Als liefhebster van de zwemkunst heeft zij het gepresteerd in de maan den september en oktober bijna iedere dag het zilte nat van de werkhaven in te duiken. Ook zater dag (1 november) was zij weer pre sent en zwom zij haar rondjes, maai de temperatuur was nu toch wel zo ver gedaald, dat zij overweegt het zwempak voor de rest van 1969 maar in de kast op te bergen. Tenzij het mooi blijft. De landen van het Warschau pact stellen voor in de eerste helft van 1970 in Helsinki een Europese veiligheidsconferentie te houden. Dit staat in een door de ministers van buitenlandse zaken van die landen uitgegeven document, opgesteld na afloop van de tweedaagse bespre king die zij in de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag hebben gehouden. Britse oud-strijder omgekomen bij herdenking te Middelburg Tijdens de bevrijdingsfeesten in Middelburg is zaterdagmiddag de Britse oud-militair William Rowlin- son (50) onder een auto gekomen en gedood. Rowlinson was 25 jaar geleden betrokken bij de spectuculaire lan dingsmanoeuvres van de geallieerde troepen bij Westkapelle. Handen los van Kuinderbos EMMELOORD, 1-11. Onder het motto „handen los van het Kuinder bos" waren in Emmeloord ruim 1500 mensen bijeen op een demonstratie ve bijeenkomst om te protesteren le gen de aanleg van e enschietterrein aldaar. Een lange rij spiekers be lichtte de diverse aspecten van deze plannen. M enwas het er unaniem over eens dat het schietterrrein in de nog onbevolkte delen van Flevo land moet komen. Onderzoek naar dood van hartpatiënten UTRECHT, 1-11. Het hoofd van hel arrondissementsparket in Utrecht mr. W. H. Overbeek heeft een ge rechtelijk vooronderzoek gevorderd tegen drie functionarissen van de Onderlinge Pharmaceutische Groot handel in Utrecht teneinde defini tief na te gaan welke strafrechtelijke fouten hen ten laste kunnen worden gelegd- in verband met de dood van twee hartpatiënten in het Juliana- ziekenhuis in Veenendaal. De patiënten zijn in het begin van dit jaar vermoedelijk overleden ten gevolge van de toediening van ver keerde digoxine-tabletten. Deze ta bletten waren afkomstig van de O. P.G. in Utrecht. bloemen plukken BENNEBROEK, 2-11. Met armen vol dahlia's zijn honderden mensen uit de Linnaeushof in Bennebroek huiswaarts gekeerd. Een gratis ..pluk- en knipfestijn" vormde de sluitingsceremonie van het seizoen 1969. Binn eneen half uur waren de fleurige dahlia velden vrijwel volle dig kaalgeplukt. Directeur P. Grijp- stra is zeer tevreden over het afge lopen seizoen. „Bezochten vorig jaar 150.000 mensen de hof. thans be draagt dit aantal 180.000 en voor 1970 streef ik naar een bezoekers aantal van 300.000". Vrij door vlijt f BELGRADO. 2-11. De 100 de- i linquenten die tijdens de zwa- f f re aardbeving van vorige week f maandag in de gevangenis van f de Zuidslavische stad Banjo f f Luka verbleven hebben allen f (I een beloning gekregen. Hoe- f wel de aardbeving namelijk t alle celdeuren had vernield, heeft geen van de gevangenen de gelegenheid te baat geno- men om te vluchten maar zijn f allen onmiddellijk begonnen f met reddings- en opruimings- t werkzaamheden. De autoritei- f ten van Banja Luka vonden f dit zo'n edelmoedige daad dat f zij zich verplicht voelden de i gevangenen hun dank te be- f tuigen. Voor een deel van he.it t bestond deze' dank uit onmid- f dellijke invrijheidstelling, voor t een ander deel uit een „tien- f daags verlof op erewoord". f KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Pernis: G. E. Huizing te Haamstede; te Andel (N.B.) H. Stroeve te Lopikerkapel. Gereformeerde Kerken Beroepen te Amerongen A. M. de Hoogh te Dalfsen. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Zeist: J. C. Wesl- strate te Meliskerke. WARSCHAU. Vijf mensen zijn omgekomen en 36 gewond bij een botsing tussen twee treinep- in de buurt van Lodz, zo heeft radio War schau zaterdag bekend gemaakt. De botsing is het derde ernstige trein ongeluk in Polen binnen 15 dagen. Advertentie. helpt u eruit (en spaart bovendien de maag) Poeders, tabletten, cachets. NEW YORK. De ex-bokskampioen zwaargewicht Cassius Clay, bespreekt zijn rol als leider van de „Black Power"-beweging in de musical Big Time Buck White" met cle acteur Kirk Kirksey (midden) op het toneel van hei George Abbot theater te New York. Contactdag Herv. vrouwenverenigingen te Renessc RENESSE, 1-11. Vorige week orga niseerde de hervormde vrouwenver eniging „Martha" te Renesse in het Dorpshuis een contactdag met de verschillende vrouwenverenigingen van de Westhoek. De samenkomst werd geopend door de presidente mevrouw de Wit-Kuipers, waarna gezonge.n werd Ps. 89 1, 7. Nadat de presidente was voorgegaan in ge bed, volgde een bijbellezing uit Rom. 19 9 t.m. 21. Nadat gezongen was Gez. 29-1 1, 4, 8 en 9, sprak de pre sidente woorden van welkom tot de zusterverenigingen, de donatrices en in 't bijzonder tot de speciale gaste van deze dag, mevrouw Everwijn-v. d. Bout en de spreekster zuster H. P. C. Haaijer, soc. werkster te Rotter dam. Zuster Haaijer vertelde over haar werk tussen de mensen van Katen- drecht waar zij met drie medewerk sters tracht de mensen die aan de zelfkant van het leven staan op te vangen en terug te leiden tot het nor-male leven. Met voorbeelden toonde zuster Haaijer hoe succesvol dit werk soms kan zijn. In het middaggedeelte van deze dag vertoonde mevrouw Smit dia's over Nigeria, waar haar man gedu rende 5 maanden werkzaam was. Zij wees daarbij op de moeilijke omstan digheden waaronder in dat verre land soms gewerkt moet worden. Na de theepauze werd gezongen het eigen lied „In dorp en stad van Nederland", waarna mevr. Everwijn namens de aanwezigen dankte voor de uitnodiging voor deze dag. „Laten we toch vooral proberen om wat voor de mensen, hetzij dichtbij of veraf, te kunnen zijn", aldus mevr. Everwijn. Nadat gezongen was Gez. 281 sloot de presidente de geslaagde dag met dankgebed. De collecte ge houden voor het werk van zuster Haaijer bracht f 75 op. Belgisch-N ederlands universiteit in Limburg BRUSSEL" 3-11. De Belgische mi nister van onderwijs, Vermeylen, is in beginsel voorstander van een ge zamenlijke universiteit voor Neder lands en Belgisch Limburg. Vesti ging van een nieuwe volledige uni versiteit voor het Belgische Limburg alleen achtte hij financieel niet ver antwoord. zo verklaarde hij dit weekeinde te Sint Trüiden. Een ge meenschappelijk Belgisch-Neder landse instelling zou wellicht een eerste proef kunnen zijn met gelijk stelling van diploma's op Europees niveau, zo meende hij. FEUILLETON door B. J. ten Wesepe Langzaam schuift de man weer omhoog. Sjaak is verdiept in zijn werk en staat gebogen met zijn rug naar de rechercheur. Deze schuift heel behoedzaam verder, steeds dich ter naar de gravende man. En als Sjaak een tevreden gegrom laat ho ren, ziet Timan waarom Sjaak plot seling zo vergenoegd in de diepte staat te kijken. Want de juwelen zijn nu zichtbaar door het doorzichtige plastic. Doch nog voor Sjaak zich kan bukken om de zak los te maken duikt Timan in zijn volle lengte op en vraagt glimlachend: „Zoek je soms iets, Sjakie?" Sjaak is een ogenblik stom ver wonderd. Dus toch....! flitst het door hem heen. Ze zaten dus toch op z'n hielen. Maar hoe? Hij heeft geen mens gezien. Timan staat nu vlak bij hem en wijst naar de zak met juwelen. „Pak hem maar beet, Sjaak. En geen gein tjes, hè? Je kent me onderhand wel. Ik ben de beroerdste niet, maar van flauwekul moet ik niets hebben. On nodig te zeggen, dat ik gewapend ben...." Sjaak weet, wanneer hij verloren heeft. Bovendien, geweld vindt hij vieselijk, zoals hij dat noemt. Daar houdt hij helemaal niet van. Hij knikt en haalt de zak met. de juwe len omhoog. „Oké, Frits, jij wint. Zo als gewoonlijk. Ik neem m'n pet voor je af. Eerlijk waar. Je bent een han dige jongen". Timan kent hem en weet, dat Sjaak het meent. „Dank je, Sjaak. Nou, laten we maar naar het dorp gaan. Wat doen we? Eerlijk spel als nette mensen onder elkaar? Of wil jc de armbandjes om?" Timan bluft, want hij heeft noch een revolver, noch handboeien bij zich. Hij is immers met vakantie? „Laat maar. Frits, je kent me. We wandelen rustig samen terug. Loopt het 't minst in de gaten". Als ze weer aan de andere kant van het draad staan op het strand, wijst Sjaak naar zijn kinderen, die schik hebben bij het water. „Hoe moet dat nou met m'n kinderen?" Daar weet Timan raad op. „Aline!" schreeuwt hij. „Kom maar tevoor schijn". Sjaak kijkt opnieuw verbaasd, als een knappe jongedame zich vertoont boven op een duin en vlug naar het tweetal toe komt. „Vrouwelijke col lega!" verduidelijkt Timan zonder blikken of blozen. Weet Sjaak veel, dat dit zijn verloofde is. Als de vrouw zich over hel draad heen gewerkt heeft, zegt .hij, wij zend naar de kinderen: „Neem jij die mee terug? Ik moet deze man naai de politie in Wijk aan Zee brengen". Timans verloofde heeft in de maanden dat ze omgaat met de rij zige rechercheur, al het een en an der geleerd. Je nooit ergens over verbazen is een der eerste stelregels. Want ze heeft al vaker meegemaakt dal ze plotseling voor een onver wachte situatie kwam te staan, als ze met Frils ergens liep. Derhalve knikt ze nu enkel, zonder vragen te stellen en zonder zich ergens over te verwonderen, maar loopt naar de kinderen en neemt die bij de hand. Op enige afstand zal ze het tweetal volgen. Wds de rechercheur al verwonderd over het toeval, dat hem zulke goe de parten speelt, hij gaat zich nu werkelijk verbazen, als hij tegen de duinrand een jongeman ziet zitten, die het tweetal nieuwsgierig aan kijkt. In een flits herkent hij dit. jongmens als de arrestant uit Hei denrijk, de man die in de nacht de eerste zak met juwelen opgegraven heeft en door de Heidenrijkse politie werd overgedragen aan de Amster damse recherche. Juist, dit is meneer Vlasma, die hardnekkig ontkende ook maar ergens iets van te weten en strak en stijf beweerde Sjaak Tal niet te kennen. Wel heel toevallig, dat meneer Vlasma net hier zit. in de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar Sjaak aan het graven was. Stond meneer soms op de uit kijk? Dat kan niet missen, dedu ceert Timan. Frans Vlasma is woedend, als de rechercheur een preuvelementje te gen hem afsteekt waarin onmisken baar wantrouwen spreekt. „Heel toe vallig. dat u in Heidenrijk dat zakje juwelen vond en ook heel toevallig, dat u net vlak in de buurt bent. als het tweede zakje te voorschijn komt. En omdat ik niet in toevalligheden geloof, zou ik zeggen: Komt u maar eens schielijk overeind en loopt u netjes naast meneer hier mee". Daar voelt Frans niets voor. ..Ik heb nergens mee te maken. Mag ik hier zitten?" „Dat mag", knikt Timan genadig. „En nu mag u meelopen in de op tocht. Zonder gekke dingen uit te halen, want dan schiet ik. Ditmaal bent u er net zo gloeiend bij als uw vriend hier. De een aan het graven, de ander op de uitkijk. Jammer voor jullie beiden, dat ik in de duinen zat. Jullie zien nu wel: de arm van de justitie is lang. Kom. Vlasma, geen gezanik.... Overeind, en vlug een beetje, anders zal ik een handje hel pen". De jongeman komt zuchtend om hoog. „Oké. Ik zal het doen. want ik heb een zuiver geweten. Ik laat me niet in met louche praktijken". „Dat zullen we rustig uitzoeken. Als je er in werkelijkheid niet bij betrokken bent. zal dat spoedig ge noeg blijken .Maar voorlopig slaat meneer Vlasma onder arrest. Is dat duidelijk?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 7