i 125 i TENTOONSTELLING APOLLO-8 CAPSULE >11 1 PLUIM VOOR ^PINOCCHIO Winnaar no. 75.132 in het Chevron kleurenspel Verton's schoenen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nixon wil zich inzake Vietnam niet hinden aan een tijdschema Tankauto met fenol vloog uit de bocht Rusland, Laos en de Ver. Staten Let u ook bij hippe broeken op kwaliteit? wij wel! vanaf f38,50 V ietcong-aanvallen C.N.V. vraagt Tweede Kamer verbetering positie van werkende jeugd f500,- Brand aan botAT van Griekse lijnboot Vierde T.H. te Leeuwarden? Akkoord tussen Palestijnen en Libanezen Tarwebloem voor Indonesië WAT 1EQT DE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 4 november 1969 y wsï WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Poslbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 jur (01110) 2.158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijn! maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Vergadering wateiMchap Schouwen-Duiveland Geheim plan voor terugtrekking Amerikaanse geveelitstroepen Advertentie WASHINGTON, 4-11. President Richard Nixon heeft de Amerikanen maandagavond verzekerd dat h(j een geheim plan heeft voor de terugtrek king van alle Amerikaanse gevechtstroepen uit Vietnam, maar hij wilde daarvoor geen tydschema bekendmaken en h\j wilde ook niet ingaan op eisen voor een onmiddellijke en volledige terugtrekking. De Amerikaanse president onthulde in zijn drie weken tevoren aangekondigde verslag over de ontwikkelingen rond de kwestie-Vietnam dat hij Ho Tsji Minh enkele weken voor diens dood een brief had gestuurd waarin hij (Nixon) aandrong op vooruitgang btf de onderhandelingen voor de vrede. Het antwoord, dat drie dagen voor IIo's dood was ontvangen, was echter afwijzend geweest. De Noordvietnamese president bleef onmiddellijk terugtrekking van alle Amerikaanse troepen eisen alvorens er vooruitgang bij de onder handelingen zou kunnen worden ge boekt en beschuldigde de Amerika nen van intensivering van de oorlog in Zuid-Vietnam. Ook andere con tacten - via Russische vertegenwoor digers - hadden niet tot resultaten geleid. In zijn 32 minuten durende radio- en televisietoespraak verwierp de Amerikaanse president direct of in direct oproepen tot een eenzijdige Amerikaanse staakt het vuren, te rugtrekking van de Amerikaanse troepen volgens een tevoren vastge steld en bekendgemaakt tijdschema of het vaststellen vaneen datum waarop de Amerikanen de oorlog zouden beëindigen onverschillig of de Zuidvietnamezen de oorlog alleen zouden voortzetten of niet. Nixon legde de gehele verantwoor delijkheid voor de impasse bij de Pa- ryse vredesbesprekingen op de schouders van de tegenstanders en zei dat hjj zich niet kon vastleggen op een tijdschema voor terugtrek king met het gevaar dat de tegen stander zijn militaire activiteiten dan zou opvoeren. Hij waarschuwde Hanoi dat hij niet zou aarzelen krachtige maatre gelen te nemen als de tegenstander dat zou doen en de geallieerde troe pen in gevaar zouden komen terwijl de terugtrekking plaats vindt. Bezoekt de I van de in de veilinghallen van de Veilingvereniging Zuid-Beveland", nabij het station N.S. GOES op VRIJDAGAVOND 7 NOVEMBER 1969, van 20.00 tot 23.00 uur en op ZATERDAG 8 NOVEMBER 1969, van 08.00 tot 23.00 uur. Toegangsprijs 1,- p.p. GELEEN, 3-11. Een uit Duitsland afkomstige tankwagen die fenol ver veelde voor de caprolactamproduk- tie in het stikstofbindingsbedrijf van de staatsmijnen in Geleen, is maan dagmiddag op de Lunessloszhofweg in Geleen uit de bocht gevlogen en gekanteld. Onmiddellijk werd groot alarm geslagen bij de Staatsmijnen en reden brandweer auto's naar de plaats van het ongeval, terwijl in de omgeving de wegen werden afge zet. Bij het kantelen was een klein lek ontstaan waardoor een kleine hoe- MIDDELBURG. In aanwezigheid van H.M. de Koningin werd te Middel burg de bevrijding van het grootste deel van Zeeland, 25 jaar geleden, herdacht. De vorstin plaatste een krans bij het verzetsmonument, waar zij enige ogenblikken in stilte eer bewees aan de slachtoffers van de oorlog. De Amerikaanse president noemde geen data en aantallen voor militai ren die zullen worden teruggetrok ken nadat half december de terug trekking van 60.000 man zal zijn vol tooid waardoor de Amerikaanse mili taire sterkte op 484.000 man zal zijn gekomen. Het plan voor volledige terugtrek king van alle Amerikaanse grondge- vechtstroepen en hun vervanging door Zuidvietnamese militaire een heden is opgesteld in samenwerking met de regering in Saigon en Nixon zei te „geloven dat het zal slagen". De terugtrekking zal geschieden vanuit een sterke positie en niet van uit een zwakke en rxaax-mate de Zuidvietnamese tx-oeperx stex-ker wor- den kan de terugtrekking van Ame rikanen sneller geschieden. MOSKOU, 3-11. De Sowjet-Unie heeft zondag geprotesteerd tegen het feit, dat de Verenigde Staten in La os een „nieuw front" tegen de Zuid- oostaziatische volken hebben geo pend. Dit verwijt is volgens het Russi sche persbux-eau Tass vervat in een verklai-ing die de Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gx-o- myko, heeft gezonden aan de deel nemers van de Geneefse Confex-entie over Laos. In deze verklax-ing woi'dt gezegd, dat in Laos een tot onrust aanleiding gevende toestand is ontstaan door de Amex-ikaanse inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van dit land. Deze handelingen volgens de Sowjet-Unie een grove schending van de in 1962 ook door de Vex-enigde Staten ondex-tekende ovex-eenkom- sten en vormen een hindex-paal voor een politieke oplossing van de kwes tie-Vietnam. bij de tijd {oogwit I aERntgg. BAVEtCtEN Tl. TEL Mltt-TWO SAIGON, 4-11. Vietcongleden heb ben dinsdagmoi-gen vx-oeg op drie plaatsen hevige mortier- en infan- terie-aanvallen gedaan op Ameri kaanse posities. Volgens een Ame rikaanse woox-dvoerder sneuvelden drie Amerikanen, terwijl er 43 wer den gewond. Bij één van de aanval len vielen aan de kant van de Viet- cong 55 doden. De Vietcong-vex-lie- zen bij de. andex-e acties wax-en niet bekend. De di'ie aanvallen wei-den - enige uren voox-dat pi-esident Nixon zijn aangekondigde rede hield - gedaan in px-ovincies langs de gx-ens met Cambodja. veelheid fenol wegstroomde. Perso neel van de Staatsmijnen wist het lek spoedig te dichten en de uitge stroomde vloeistof werd geneutrali- seei'd door ijlings aangevoei'de mer gel. Bij het kantelen van de tankauto werd de Duitse chauffeur L. uit Glagbeck zodanig gewond dat hij in het ziekenhuis in Geleen moest wor den opgenomen. Terwijl een kx-aanwagen van Staatsmijnen aanstalten maakte om de gekantelde tankauto weer op zijn wielen te zetten, kwam van de Duit se eigenaars van het voex*tuig be richt dat men daax-tegen bezwaar maakte, uit vrees dat de tankauto met inhoud zou breken. Vanuit Duitsland is thans een andei'e tank auto onder weg, waarin de lading fenol van het gekantelde voertuig zal worden overgepompt. Deze hulp wagen werd eerst laat in de avond op de plaats van het ongeluk ver wacht. leei-plichtvex-lenging voor vijftienja rigen op zo kort mogelijke tex-mijn. Het verbondsbestuur betimu-t het, dat. de al in 1957 door de Sociaal Economische Raad bepleite geleide lijke invoei'ing achterwege is geble ven en meent dat nu versnelde in voering dringend noodzakelijk is. In afwachting van de invoex-ing van een arbeidsvex-bod en leerplicht- vei-lenging voor vijftienjarigen moet er volgens het C.N.V. met ingang van augustus 1970 een vooi-waai-de- lijk arbeidsvei'bod voor vijftienjari gen komen. Advertentie UTRECHT. 3-11. Het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakver bond heeft maandag, telegrammen vei'stuurd aan de secx-etariaten van de Tweede Kamerfi-acties. Daarin dringt het, met het oog op de ko mende behandeling van de begroting van ondex-wijs en wetenschappen, met klem aan op het nemen van maatregelen ter vex-betex-ing van de positie van de wei-kende jongex-en. In de eerste plaats vraagt het C. N.V. om een px-incipebesluit tot in voering van een ax-beidsvex-bod en Syiïsche beschuldiging NEW YORK, 4-11. De Syrische af gevaardigde in de speciale politieke commissie der V.N. heeft maandag gezegd, dat Israël en West-Duits- land Zuid-Afi-ika behulpzaam zijn bij de vex-vaardiging van kex-nwa- pens. De Israëlische afgevaai-digde noemde de bewering „onzin" en zei, dat Isx-aël geen kex-nwapens maakt, noch voor zichzelf noch voor enig ander land. de Heer W. Bosman Baambrugge Totaal 187.278 prijzen CtieVTOn van 1,-t/m f1000,-. j Tank bij Chevron j en win zo'n prijs, j ATHENE, 4-11. In de vroe^J och tend is bi-and uitgebroken aan boord van het luxueuze Griekse passagiers schip „Queen Frederica", doch de bemanning slaagde er in het vuur te bedwingen. Het 1.435 ton metende schip bevond zich bij de Griekse kust, toen het op weg was naar Pi- raeus, na te Villefx-anche aan de Franse Rivièra de passagiex-s aan het einde van een ï-ondreis aan land te hebben gezet. Volgens een woord - voerder van de maatschappij heeft geen der 300 bemanningsleden ver wondingen opgelopen. Het schip, dat zich bij het eiland Spetsai bevond, was nog ongeveer 80 mijl van Pi- i-aeus verwijdei'd. Vex-scheidene sche pen waren in de buux-t om zo nodig assistentie te verlenen. Dit nummer bestaat uil 10 pagina's niet Niemand kan eindigen groot ie zijn als hij niet met klein begonnen is. LEEUWARDEN, 2-11. Als er te zijner tijd besloten mocht wox-den tot de inrichting van een viex-de techni sche hogeschool in Nedei'land, dan zijn er voldoende ai-gumenten om Leeuwarden als vestigingsplaats aan te bevelen. Tot deze conclusie komt de commissie wetenschappelijk on derwijs Friesland in een (voox-lopige) nota, die aan de minister van on derwijs en wetenschappen is aan geboden en waax-in op beknopte wij ze uiteengezet wordt waax-om, naar het ooi-deel van de commissie, Friesland en in het bijzonder Leeu- wax-den in aanmerking komt voor de vestiging van een technische hoge school. Mail verwondde zieli dodelijk SCHIEDAM, 3-11. Toen zaterdag een bewoonster van de Parallelweg in Schiedam aan haar 48-jarige al leenwonende buurman H. van der S. zoals zy wel vaker deed, een brood maaltijd bracht, ontdekte zij dat de' man in een plas bloed op bed lag. Verder tx-of zij in de woning en keuken op vei-schillende plaatsen bloedspoi-en aan. De politie wex-d ge waarschuwd en moest vaststellen dat Van der S. was overleden. Ook in de kamer op een bank wex-d een plas bloed ontdekt. Evenwel wa ren er geen sporen van enig geweld. Wel wex'd een bierfles aangetroffen, waax-van de hals was afgeslagen. De conclusie van het politieonderzoek is dat de man, die zich vaak aan het gebruik van stex-ke drank te buiten ging, i-eeds onder invloed van dx-ank vei-kex-end de hals van de biex-fles heeft afgeslagen, doch daarbij werd gewond. Hij heeft eerst nog door de woning gelopen en is vervolgens op bed gaan liggen, waar hij langzaan, is doodgebloed. CAIRO, 3-11. De onderhandelingen tussen de Palestijnse vex-zetsoi-gani- saties en de Libanese autoi-iteiten in Cairo zijn maandagmiddag afge sloten met een akkooi'd. Dit is uit welingelichte Libanese bx-on vex-no- men. Het akkoord zou voor beide par tijen een aanvaax-dbare oplossing betekenen. In Caix-o wordt verwacht dat een gezamelijk communiqé zal worden uitgegeven. DJAKARTA, 3-11. De waarnemen de minister van buitenlandse zaken van Indonesië, Oemar Seno Adjie, en de NedeiTandse ambassadeur in Indonesië, mr. H. Scheltema, hebben vandaag in Djakarta een contx-act getekend op grond waax-van Neder land 7.944 ton tarwebloem aan In donesië zal leveren bij wijze van voedselhulp. De roepiahopbx-engst van de ver koop van het meel op de Indonesi sche vrije markt zal wox-den gestort in een speciaal fonds ten behoeve van Indonesische ontwikkelingspx-o- jecten. Vex-wacht wordt dat het meel te gen het eind van deze maand in In<- donesië zal aankomen. Kostbare schilderijen Recruteringsactie van het Ierse leger DUBLIN, 3-11. De Iex'se x-epubliek heeft maandag een gx-ole x-ecrute- ringscampagne voor het leger aan gekondigd. Men wil de grenzen better kunnen afsluiten voor exti-emisten uit Noord-Iei'land, die in Ierland aanslagen plegeix. De vx-edesstei'kte van het Ierse leger zal worden ge bracht van ongeveer 7.000 op 12.500 man. &ILT .V n.m. 12.43 n.m. n.m. 12.40 n.m. gestolen uit villa in Zwitserland MALOJA, 3-11. De vorige week zijn uit een villa in de Zwitsex-se plaats Majola schilderijen van Ita liaanse meestex-s uit de Renaissance gestolen die samen verscheidene honderdduizenden Zw. francs waax-d zijn. Er zijn werken bij van Titiaan. Tintoretto en Vex-onese. De dieven hebben de doeken uit hun lijsten ge sneden. Eigenaar van de villa is dc Mila- nees dr. Pietro Mosconi. KOUDER Verwachting tot woensdagavond: Opklaringen en slechts enkele ver spreid voorkomende buien; meest matige, aan de kust af en toe krach tige noordwestelijke wind; lagex-e temperaturen. Voor donderdag: Aantal ui-en zon: 0 tot 5. Minimum temp.: van ongeveer nor maal tot 4 gx-aden boven normaal. Maximum temp.: omstx-eeks normaal Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 pi-ocent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. 5 nov. Zon op 7.42, onder 17.05. Maan op 2.05, onder 15.24. 6 nov. Zon op 7.44, onder 17.03. Maan op 3.20, onder 15.34. Nieuwe maan: 9 nov. te 23.11. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 5 nov. 11.44 v.m. 6 nov. 0.25 v.m. BROUWERSHAVEN 5 nov. 11.46 v.m. 6 nov. 0.13 v.m. Doodtij: 4 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Langs de noox-dflank van een hogedrukgebied boven zuid-Europa stroomde het afgelopen etmaal met krachtige, en langs onze kust met hard wind tot storm, uit het zuid westen zachte subtropische lucht van zuid-Engeland naar onze omgeving. Langs de gi*ens van deze lucht met drogere en belangrijk koudex-e lucht afkomstig van het zeegebied tussen IJsland en Noox-wegen, viel in Dene- max-ken en Sleeswijk-Holstijn lang durige x-egen. In 24 uur tijds viel daar plaatselijk bijna 66 mm neer- slag. Het fi-ont, dat dinsdagmorgen langs onze Waddenkust en dx-ong toen vex-der naar het zuiden op. Het liet zich aanzien dat het snel ons land zou passeren, zodat verwacht wordt dat woensdag ons land zich in de koude lucht zal bevinden. Ex- zullen hierbij opklaringen voorko men, met slechts enkele vex-spreide buien. De tempei-atux*en zullen op een belangrijk lager niveau komen dan dinsdag. Advertentie Om te voorkomen dat u de indruk krijgt dat deze rubriek geschreven wordt door een nurkse-consument, wil ik deze keer eens beginnen met een pluim voor de fabrikanten van Pinocchio kinderschoenen. Ik moet u zeggen dat ik er geen flauw idee van heb wie de fabrikanten zijn, maar hun produkt is in de meeste schoenwinkels wel te krijgen; En, ik durf het u met zeer veel nadruk aanbevelen wanneer ti kinderen hebt van het type. die één paar schoenen per twee weken verslijten. Dc prijs is be slist niet aan de lage kant, maar aangezien er een paar onverslijtbarc... en leuke schoenen voor geleverd worden heb ik de indruk dat u er toch voordeliger mee uït- bent dan met vele andere schoenen. Ik heb een aantal ervaringen gehoord van ouders, die hun kinderen deze schoenen lieten dragen, en zij waren onverdeeld enthou siast. Ik vond het leuk om u dat te vertellen. CONSUMENT UIT VRIJ NEDERLAND VAN 30 9'6? Havenplein 13 - Zierikzee Telefoon (01110) 2488

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1