Inbreker met vakantie DE KENNISMAKING VERLOOPT VLOT... fm mm ONS RAIFFEISEN-SPAARFIEST DUURT NOG TIM 7 NOVEMBER 1969 FRANCO MODERNISEERT VERDER RAIFFEISENBANK SCHOUWER 1 Prof. dr. L de Jong sprak bij herdenking bevrijding Zeeland BLIK DOOR HET WERELD VENSTER „Male van behoedzaamheid een novum' MIDDELBURG, l-l 1. Het totale beeld, dat ons de wereld in de twin tig jaren toonde, die tussen de twee wereldoorlogen verliepen, was be paald niet wezenlijk gunstiger dan het totale beeld, dat wij in cfe af gelopen 25 jaar voor ons oog hebben zien ontrollen. Maar met dit ver schil, dat terwijl er in de jaren der tig meer en meer reden was voor de bewuste of onbewuste vrees, dat de klimmende spanningen met name in Europa en Azië tot een nieuwe we reldoorlog, zouden leiden, er in ons tijdsgewricht toch meer reden is voor hoop, dat wat zich ook aan spannin gen voordoet, of zal voordoen, zover wij redelijkerwijs vooruit kunnen zien, niet leiden zal tot een wereld brand, die de zg. winnaar even red deloos vernietigd zou achterlaten als de zogenaamde verliezer. De merk waardige dialectiek van de ontwik keling heeft er toe geleid, dat de grote machtsconcentraties die onze aarde kent, of zij het willen of niet, gedwongen worden, juist bij hun on derlinge conflicten een mate van behoedzaamheid te betrachten, die in de wereldgeschiedenis een vol strekt novum betekent en waarvan geen onzer de uiteindelijke gevolgen kan schatten. Deze woorden werden zaterdag ochtend in aanwezigheid van konin gin Juliana uitgesproken door prof. dr. L. de Jong, directeur van het rijksinstituut voor oorlogsdocumen tatie, in de Nieuwe Kerk te Middel burg, waar een bijeenkomst werd ge houden, gewijd aan het feit, dat vijf en twintig jaar geleden de provincie Zeeland werd bevrijd. Prof. dr. de Jong bracht boven staand te berde, nadat hij eerder had opgemerkt te willen spreken ook over herdenking en bezinning. Wan neer wij dan toch in deze stonde van bezinning de bajans opmaken van ons wedervaren sinds de vernieti ging van de misschien meest misda dige macht die de historie ooit ge kend heeft, dan lijkt het gepast die positieve post niet uit het oog te ver liezen en daarbij ook te bedenken, dat in die afgelopen 25 jaar proef ondervindelijk aangetoond is, dat de veiligheid onzer democratische sa menleving bepaald wordt door het nauwere samengaan met gelijkgezin den. Hij meende één les uit het ge beurde van de meidagen '40 en de jaren die er op volgden te kunnen trekken, nl. dat in deze hachelijke en onzekere wereld een klein volk als het onze in zichzelf alleen onvol doende steun en onvoldoende bevei liging vindt. Zich richtende tot de koningin herinnerde hij aan een toespraak, die de koningin de komende vierde mei tien jaar geleden heeft uitge sproken en waarin zij onder verwij zing naar hen ,.die wij", aldus de woorden van de koningin, „juist meenden niet te kunnen missen bij onze herrijzenis, eindigde met een korte zin, aldus luidend: „Ieder onzer heeft de vrijheid met zijn leven te bewijzen, de boodschap van hun dood te hebben verstaan". Revoltes plegen hun kinderen te verslinden. Dat is nu ook de Falange overkomen, de politieke groepering die door dik en dun generaal Franco steunde toen hij zijn burgeroorlog in Spanje begon. Niet dat ze de enige steun vormden voor Franco, maar wel de voornaamste. En in ieder ge val bezetten ze de sleutelposities in de regeringen. Uit hun fascistische ideeënwereld stamden ook de instituten die nog geacht worden de organisatorische ruggegraat van het regime te vor men. Geleidelijk aan, maar in ver sneld tempo in de laatste jaren, is de Falange haar invloed kwijtge raakt. In feite bestaat ze al niet meer: ze is opgegaan in de Nationale Beweging, de enige politieke orga nisatie die officieel is toegestaan. Een structuur die wel degelijk over eenstemt met de falangistische tac tiek, zij het dan dat ze op die ma nier gehoopt had eventuele andere groeperingen makkelijk te kunnen overheersen binnen dit verplichte verbond. Wat gebeurde is overigens precies het tegenovergestelde: binnen f de massabeweging werd de Falange- idee veilig ingekapseld en onscha delijk gemaakt. Opus Dei Wie de overhand hebben gekregen zijn de mannen van Opus Dei, in be ginsel een vereniging van katholie ken met belangstelling voor maat schappelijke problemen, maar in feite een verbond van lieden die minder behoefte hebben aan grote leidende beginselen dan wel aan praktisch besef wat mogelijk is om dan de kansen te grijpen die zich voordoen. Een pragmatisme dat vooral aan hang vond bij industriëlen en com merciële topmensen, wie het een zorg was hoe de leer van Falange of wat dan ook luidt, maar zeker niet hoe het land - en niet te vergeten zijzelf - in beteren doen konden ge raken. Deze Opus Dei heeft zich ontwik keld tot een enorme macht, wat geep, wonder is omdat bij haar de man nen gevonden worden die ervaring hadden met organisatie, public re lations en alles wat meer te maken heeft met het goed leiden van grote bedrijven, grote instellingen, grote bestuurslichamen. Deze experts, de technocratenwaren eenvoudig min der gemakkelijk te missen voor Franco dan lieden die het fijne van politieke grondslagen konden verkla ren. Kwalijke reuk Het schijnt opk dat Opus Dei door gedreven heeft dat prins Juan Car los nu officieel opvolger van Franco is - een feit bijvoorbeeld dat in Fa- langekringen nog steeds niet wordt gewaardeerd. En het schijnt dat ze hun invloed voor de toekomst wel helemaal veilig hebben gesteld. Als Franco aftreedt en Juan Carlos het koningschap aanvaardt, op wie zou hij dan anders moeten terugvallen dan op de experts van Opus Dei? Mannen ook als Lopez Rodo, die als minister van ontwikkeling de in dustrialisatie van Spanje enorm be vorderd heeft en die nu op buiten landse zaken ongetwijfeld zijn best- zal doen om met E.E.G. en andere partners tot zo voordelig mogelijke bondgenootschappen te komen. En als daarvoor een voorwaarde zou zijn dat Spanje zijn kwalijke reuk van dictatuur staat wat verliest, dan zal Opus Dei rustig afwegen wat be ter is en dan gaan desnoods een paar beperkingen op de persoonlijke vrij heid. Het gaat dan misschien niet uit idealisme, maar voor de Spanjaar den zit er toch wel enige hoop: in de machtsgreep van Opus Dei. ROME. De Romeinse student Egi- dio Bonanni, die door Sardiniërs ont voerd was, is in goede welstand te ruggevonden. Een van de ontvoer ders is gearresteerd. MARKTBERICHTEN De eierprijgen Coöp. Velüwse Eierveiling Barneveld BARNEVELD, 30-10. - Aanvoer 1.269.733 stuks, stemming rustig. Prijzen per 100 stuks: eieren van 52-53 gram f 8,34-8,60; van 56-57 gram f 9,54-9,72; van 60-61 gram f 10,45-10,94; van 64-65 gram f 10,78 -11,42. Elerveiling Barneveld Aanvoer 498.920 stuks, stemming rustig. Prijzen per 100 stuks: eieren van 51-52 gram f 8,11-8,43; van 56-57 gram f 9,87-10,10; van 61-62 gram f 10,95-11,32; van 66-67 gram f 11,61 -12,04. Belgische eieren Oliviers eiercentrale. - Aanvoer 1.107.000 stuks, stemming rustig. Prijzen per 100 stuks: eieren van 51-52 gram f 8,01-8,16; van 56-57 gram f 9,13-9,30; van 61-62 gram f 10.22-10,38; van 66-67 gram f 10,84 -10,82. Eiermarkt Barneveld Aanvoer ca. 2.050.000 stuks, handel kleine traag, grote redelijk. Prijzen per 100 stuks: eieren van 50-58 gram f 8,50-10,55, kg. pi'ijs f 1,70-1,82; van 59-65 gram f 10,80- 12,10, kg. prijs f 1,83-1,86. Witte eieren 25 tot 50 cent per 100 lager. Ongehu wde moeder onvoorwaardelijk accepteren'' AMSTERDAM, 1-11. Het stempel, dat de ongehuwde moeder als onge huwde moeder heeft, kiest zü niet zelf: dit stempel, veroorzaakt door het al of niet geaccepteerd zjjn, wordt door de samenleving bepaald. Wat in feite betekent dat deze sa menleving zelf de extra problemen van de ongehuwde moeder schept. De enige goede oplossing die dan ook geboden kan worden is accep tatie van de ongehuwde moeder. Met deze woorden kwam de so cioloog dr. H. Ph. Miliktowski tot de kern van zijn betoog over „Tolereren of accepteren?" op de congresdag van de ongehuwde moederzorg, die in de Amsterdamse RAI wordt gehouden. Op deze congresdag, georganiseerd door de vier landelijke organisaties voor ongehuwde moederzorg (Onder linge Vrouwenbescherming - Alge meen -, Hendrik Pierson Vereniging - Protestant -, Katholieke Centrale vex*eniging tot hulpvex-lening aan niet gehuwde moedei's en de Neder landse Federatie van instellingen voor de ongehuwde moeder en haar kind), stond deze vraag centraal en daarmee het omvangrijke sociologi sche onderzoek van dr. Milikowski naar de sociale positie van de onge huwde moeder in de Nederlandse samenleving. FEUILLETON door B. J. len Wesepe Aline is dol verliefd op haar knap pe toekomstige echtgenoot. Hoewel ze al een paar keer zijn voorstel om eens over een huwelijk te praten af gewezen heeft - al is Frits acht en twintig, zelf is ze net een en twin tig en vindt zich nog rijkelijk jong om al in het huwelijk te duiken - is ze nu geneigd toe te stemmen, als Frits er weer over zal beginnen. En dat is hij van plan. Onder vier ogen. Ze wandelen ver weg van de drukte, nemen een duik in het water en drogen elkaar dan af, waarna ze tegen de duinrand gaan zitten. Maar als ze in de verte iemand zien aan komen, zegt Frits: „Kom, we gaan de duinen in. Zoeken we wel een rustig plekje". „Mag niet", weerlegt het meisje, wijzend op het afscheidingsdraad. „Er mag zoveel niet, wat toch ge beurt. Tenslotte ben ik bij de politie. Laten we maar zeggen, dat ik dienst zaken met je te bepraten heb. Zeer geheim". Ze lacht en laat zich over het draad heen helpen. Een paar minu ten later hebben ze een leuk ver borgen plekje gevonden, waar ze met de armen om elkaar heen gaan lig gen en elkaar kussen. Maar ze hebben ook een ernstig gesprek. Timan weet, dat hij een huisje kan krijgen in Nieuw-Zuid, als hij gaat trouwen. Maar dan moet hij niet te lang wachten, want er zijn voldoende liefhebbers. Dat zegt hij tegen zijn verloofde en deze stemt er tenslotte in toe om in het komen de najaar te trouwen. Ze houdt vol doende van hem om de sprong te kunnen wagen. Met Flits zal ze on tegenzeggelijk gelukkig zijn. Daarop volgt een stoeipartijtje, tot. ze hijgend en transpirerend vnn de warmte naast elkaar liggen 'in liet warme zand. Waar Aline na een poosje insluimert. Frits zit half opgericht naast haai en bekijkt zijn aangebedene. Binnen kort is ze mijn vrouw, weet hij nu. Dat zal de mooiste en gelukkigste dag van m'n leven wox-den. Op dit ogenblik ziet hij een flits van een schaduw. Getraind als poli tieman en gewend zeer snel te rea geren, duikt hij ineen. Scherp luis terend stelt hij vast, dat er nog iemand in de buurt is. En wel in de onmiddellijke nabijheid. Als het een of andere duinwachter is of jachtop ziener, dan kan hij in een moeilijk parket terechtkomen, want tenslotte bevindt hij zich hier met zijn meisje op verboden terx-ein. Hetgeen voor een politieman - al is hij dan ook met vakantie - helemaal een beden kelijk feit is. Als ik me nu kalm houd en me niet laat zien, heeft-ie me misschien niet in de gaten. Aline slaapt rustig, onbewust van de plotseling gewijzigde situatie. Maar Timan luistert. Geen gerucht ontgaat hem. Vandaar, dat hij «al heel gauw het geluid, dat hij hoort, kan definiëx-en: iemand is in het duinzand aan het graven. Degene, die dat doet is dan vast geen offi cieel persoon. En nu wordt de poli tieman helemaal in hem wakker. Heel behoedzaam schuift hij om hoog naar de rand van de pan, waarin hij en Aline zich verscholen houden. Behoedzaam over de rand heenkijkend, krijgt hij één moment de Schrik van zijn leven. De volgen de sckonde glijdt hij weer terug. Want wie heeft hij gezien? Niemand anders dan Linke Sjaak, de beruchte inbreker, op wie ze wekenlang ge peesd hebben, omdat de buit van zijn laatste "inbraak nooit gevonden was. Sjakie Tal, die zo hevig met vakantie naar Heidenrijk in de Ach terhoek moest, waar de helft van de buit werd gevonden, opgegraven door een volkomen onbekende van de politie. Nu herinnex-de hij zich ook de naam van de snuiter, een zekere Vlasma uit Utx-echt. Ze hebben hem vrij moeten laten wegens gebrek aan bewijs. Maar de andere helft van de buit is nog altijd spoox-loos. Zit die hier verborgen en is Sjakie die nu aan het opgraven? Timan weet, dat Sjakie met zijn gezin, na Heidenx-ijk. nog een week in Wijk aan Zeee is geweest. Ook hier heeft men hem zo ongeveer dag en nacht op de hielen gezeten, maar zonder resultaat. Best mogelijk, was het eindoordeel in Amsterdam, dat Sjaak niet eens weet., waar die an dere helft zich bevindt en het is niet uitgesloten, dat zijn maat, Kees de Aal. die heeft gekregen en al lang te gelde heeft gemaakt. Er zijn im- mex-s zo ongeveer dx-ie jax-en over heen gegaan? Vandaax-, dat men het schaduwen van Sjaak heeft gestopt, temeer omdat hij ook na de vakantie weer als een nette jongen trouw naar zijn werk in Nieuw-West ging: timmeren op de steigers: betonbe- kistingen maken. Frits Timan was Sjaak onderhand al vergeten. Is dit even toeval? Zal hij met z'n speurneus in de boter vallen? Dat zou een mooi sukses be tekenen. Hij kijkt, naar Aline. die inmid dels wakker is geworden. Waar schuwend legt hij zijn vinger op de mond. Ze kent hem en begrijpt, hem terstond. Onbeweeglijk blijft ze zit ten. Is br onraad? Kan Frits in moei- lijkhedèn komen, omdat ze zich op verboden terrein bevinden? (wordt vervolgd) Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 4 NOVEMBER. NED1- Ui „De dwaze wereld can Tommy Cooper" is de bokser Billy Walker de speciale gast, terwijl Tommy weer heel wat beleeft, o.a. in het wassenbeeldenkabinet. De rest cuu het voorprogramma be steedt de KRO zoals gewoonlijk a an de mini-journalistiek onder de titel „Verslap op dinsdag". Ad Langebent, Ed van Westerloo en Jac. Grijpink brengen na het nieuws hun parle mentaire rubriek „Nieuwspoort", vlak voor het debat in de Kamer over de belastingverlaging. Dan is het tijd voor „Music, music, music" van George Mitchell en z\jn zangers en dansers. Vrolijke muziekjes, al leen maar onderbroken door het op treden van „The Barron Knights", die vermaard werden door hun knappe imitaties van allerlei pop sterren. „De wrekers" zijn ook op deze dinsdag weer aanwezig. „On rust in de kinderkamer". Het is geen gewone kinderkamer. De mensen, die iets te maken hebben gehad met een vermoorde spion lijken namelijk al lemaal kinds te zijn geworden. Ze hebben bovendien allemaal van de zelfde rubberbal en dezelfde kinder juffrouw gedroomd. Aansluitend aan het laatste nieuws nog de schaak cursus van Teleac. NED. II. In „Peyton Pluce" komt weinig verandering in de situatie. Alleen met Allison lijkt het nu wat beter te gaan. Maar Rod en Leslie vechten nog altijd vergeefs met Stel la Chernak om terugtrekking van haar verklaring. De tweede buiten landse serie van de AVRO is „Stran ge Report". Epidemieeen zeer merkwaardige misdaad" is de letter lijke vertaling van de titel van deze aflevering. Onderwerp: mensen smokkel. Een bende misdadigers brengt in het geheim mensen van Pakistan naar. Engeland. Een van hen blijkt te lijden aan cholera. De zieke wordt gedood en weggemoffeld om geen dokter te hoeven raadple gen. In „Sportpanorama" een sa menvatting van een Engelse compe titiewedstrijd. Daarna Wibo van der Linden met zijn Televizier nieuwe stijl en tenslotte het laatste nieuws. DINSDAG 4 NOVEMBER. NED. I: Schooltelevisie: 10.45 Ver kennen en ontdekken: 11.35 Notre ville; 12.00 Einde; 18.50 Fabeltjes krant (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 De dwaze wereld van Tommy Cooper; 19.32 Verslag op dinsdag; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Vanavond in Nieuwspoort; 21.00 Music, music, music (kleur); 21.45 De wrekers (in kleur); 22.35 Journaal; 22.40 Scha ken voor beginners (Teleac); 23.10 Einde. NED. II: 1S.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Scala; 19.30 Peyton Place; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Strange report (kleur); 21.10 Avro's sportpanorama; 22.00 Avro's Tele vizier; 22.50 Journaal. Naai- eenzijdig staken van liet vuren in Vietnam? WASHINGTON, 1-11. Negentien democratische afgevaardigden, onder wie „duiven" en „haviken", hebben bij het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden een resolutie ingediend met het oogmerk steun van het con gres te demonstrei-en voor een een zijdige Amerikaanse afkondiging van een staakt het. vuren in Vietnam. Vier dagen voordat president Nixon zijn Vietnam-rede zal houden, stellen de afgevaardigden voor eenzijdig tot een staken van het" vtii-en over te gaan en meteen stappen te nemen voor een versnelde troepenterug trekking. Werken in weekeinde in Rotterdamse haven ROTTERDAM, 1-11. Tussen werk nemers en werkgevers in de Rotter damse haven wox-den op het ogenblik onderhandelingen gevoerd om voor Europe Container Terminus N.V. in de Maasstad een C.A.O. tot stand te brengen, waarin het mogelijk zal worden dat de containei-schepen ook in de 'weekeinden behandeld kun nen worden. Op het ogenblik worden in de Rotterdamse haven in de week einden geen schepen geladen of ge lost. De Raiffeisenbank Schouwen opende haar nieuwe kantoor aan de Zeeanemoonweg 4 te Renesse. Velen hebben al kennis gemaakt met de nieuwe bank, waar ze terecht kunnen om te sparen en voor alle andere bankzaken. Gedurende het Raiffeisen-Spaarfeest van 27 oktober t/m 7 no vember 1969 verstrekken wij aan: iedere nieuwe spaarder EEN PREMIE VAN f 5, (bij een eerste inleg van tenminste 2,50) iedere bezoeker EEN ATTENTIE Tevens houden wij een FOTOPUZZELWEDSTRIJD met aantrekkelijke prijzen. Op elk der onderstaande kantoren en zittingen wordt aan elke inlegger een deelname formulier uitgereikt. U bent van harte welkom! SPAARBANK EN ALLE BANKZAKEN Kantoor RENESSE Geopend Kantoor HAAMSTEDE Geopend Kantoor SCHARENDIJKE Geopend Kantoor SEROOSKERKE Geopend Zitting Zitting BROUWERSHAVEN Geopend NOORDWELLE Geopend - Zeeanemoonwea 4 - Tel. 01116-651 maandag t/m vrijdag van 9.00-12.00 en van 14.00-16.00 uur - Burghseweg 48 - Tel. 01115-393 maandag t/m vrijdag van 9.00-12.00 uur en yan 14.00-16.00 uur Bovendien woensdagavond van 19.00- 20.00 uur - Eikerzeeweg 17 - Tel. 01117-374 maandag t/m vrijdag van 9.00-12.00 uur Bovendien woensdagavond van 18.00- 19.30 uur - Dorpsweg 8 - Tel. 01117-272 dinsdag van 16.30-18.00 uur en vrijdag van 19.00-21.00 uur - Ned. Herv. Verenigingsgebouw woensdag van 13.00-15.00 uur en vrij dag van 13.00-14.00 uur - in het Dorpshuis woensdag van 17.00-18.00 uur Dodelijk val bij ramenlappen RIJSSEN, 1-11. De 64-jarige me- vrouw Poortman-Ulfman uit Rijssen is, toen zij bezig was met het schoon-, maken van de ramen, uit het raam van haar bovenverdieping gevallen. De vx-ouw stortte neer voor de ogen van haar man en was op slag dood. WEST-BERLIJN. De Westduitse Bondskanselier Willy Brandt ver toefde in West-Berlijn voor een be zoek van drie uur, ondanks een Oostduits px-otest hiertegen. GAZA. Israëlische veiligheidsti'oe- pen hebben in Gaza acht huizen op geblazen. OHIO (V.S.). Vorige week kwam het lot er,nslige ongeregeldheden tussen leden van de vakbond van metaal bewerkers en ongeorganiseerden, die een wilde staking hielden. De auto van de secretaris-penningmeester van de bond werd met een brand bom bekogeld, waarop de wagen in brand Vloog en de man John Ahgelo ernstig werd gewond. Bij de rel viel een dode en werden vijf mensen ge wond. De politie moest schieten en traangas gebruiken om de zaak te klaren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2